Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετισμούς σε Aelin (την πρώτη δεσποινίδα).

 

Χαιρετισμούς επίσης :D .... καταλαβαίνετε οτι δεν σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό για να σταματήσω τις αλλαγές σε ρόμ έτσι? Μια χαρά έχω την unicom μισό μήνα... είπα σήμερα να διαβάσω τι έχασα και τι κατάλαβα? emui με 3G και στα δύο σλότ, 310 v2 κτλ κτλ..... πάλι αύριο με βλέπω να αρχίζω τις αλλαγές....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Θα κοιτάξω να ρίξω λίγο διάβασμα μπας και καταλάβω τι κάνω, και ελπίζω σε breakthrough με τα modules :)

 

Εξελίξεις: σε όλα τα kitkat τα kernel modules είναι static link by design. Sh111tttt...

Έχουμε στο modaco ανοίξει μεγάλο θέμα για το τι στην ευχή συμβαίνει ειδικά με το accelerometer...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/1mCBTAn.png?1

 

Υπέροχα νούμερα! Σε περιοχές που έχει H+ (δηλ hspa plus ή το λεγόμενο 3.5g ή απλά "η τελευταία γενιά 3g"):D τόσο περίπου κυμαίνομαι και γω με laek v4 kernel3. Καλή φάση και το 4g αλλά 10Mbps βγάζει ο ρούτερ μου... Απίστευτες ταχύτητες για μας τους παλαιούς που κάποτε μπαίναμε ίντερνετ με 36 kbps modem. Δηλαδή τρία (3) και κάτι kilobyte πιαναμε αν ήμασταν τυχεροί.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μπορεί κάποιος που έχει την Coolpad8297_EMUI3.0_Super_Lite_11.24.zip να την ανεβάσει κάπου (wetransfer κλπ) γιατί προσπαθώ εδώ και 2 μέρες για να υην κατεβάσω απο baidu χωρίς αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι ετοιμη,μια απο τις ποιο καλες emui που εχω δοκιμασει.Αλλα θελει το πατσακι για το δυκτιο μας,και τα gapps,και τα 2 βεβαια τα παιρνας πανευκολα,φλασαροντας τα απλως.

 

σ'ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση αλλά και για τη συνεχόμενη προσπάθεια σου για την ενημερωση μας! ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ερώτηση.. ίσως λίγο τραβηγμένη..

 

υπάρχει τρόπος να αντικαταστίσουμε την stock camera της οπιαδησποτε rom με κάποια της επιλογής μας, όπως πχ την lenovo?

 

για παραδειγμα στην EMUI3.0_Super_Lite_11.24 θα ήταν καλή φάση αν από το lock screeen που μας δινει την επιλογη να συρεις επανω και να ανοιξεις την καμερα, να ανοιγε την lenovo αντι την stock.

 

παίζει να γίνεται..?

..λεμε τωρα..

Edited by cnoiprocs
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση αλλά και για τη συνεχόμενη προσπάθεια σου για την ενημερωση μας! ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ερώτηση.. ίσως λίγο τραβηγμένη..

 

υπάρχει τρόπος να αντικαταστίσουμε την stock camera της οπιαδησποτε rom με κάποια της επιλογής μας, όπως πχ την lenovo?

 

για παραδειγμα στην EMUI3.0_Super_Lite_11.24 θα ήταν καλή φάση αν από το lock screeen που μας δινει την επιλογη να συρεις επανω και να ανοιξεις την καμερα, να ανοιγε την lenovo αντι την stock.

 

παίζει να γίνεται..?

..λεμε τωρα..

 

απλα βαζεις οποια καμερα θες και θα σε ρωτησει ποια θες για default

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση αλλά και για τη συνεχόμενη προσπάθεια σου για την ενημερωση μας! ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ερώτηση.. ίσως λίγο τραβηγμένη..

 

υπάρχει τρόπος να αντικαταστίσουμε την stock camera της οπιαδησποτε rom με κάποια της επιλογής μας, όπως πχ την lenovo?

 

για παραδειγμα στην EMUI3.0_Super_Lite_11.24 θα ήταν καλή φάση αν από το lock screeen που μας δινει την επιλογη να συρεις επανω και να ανοιξεις την καμερα, να ανοιγε την lenovo αντι την stock.

 

παίζει να γίνεται..?

..λεμε τωρα..

 

Φυσικά και μπορείς να βάλεις lenovo. Εύκολα! Αν γκουγκλαρεις λίγο, κάτι θα βρεις.... :wink:

Δεν ξέρω για Emui, εγώ πάντως με laek το έχω κάνει αυτό που λες. Να ανοίγει δηλαδή κατευθείαν η lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις 3.0 δεν μπορεις,εκτος εαν τις περασεις με το χερι.

Βαλε το Number Fixer και το κανει αυτοματα,1 λεπτο δουλεια ειναι.:)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer&hl=el

Η αυτο που λεει ο φιλος grgz απο επανω.

 

Οκ ευκολο ηταν, αλλα το παραξενο ειναι οταν με καλουν στην sim1 vodafone βγαζει το ονομα αλλα οταν καλουν στην sim2 cosmote δεν βγαζει. Τι παιζει;;)

Link to comment
Share on other sites

azuli, έχεις δίκιο, συνήθως έτσι πάει.. αλλά με την EMUI3.0_Super_Lite_11.24 αλλά και με την UNICOM δεν έκανε ποτέ την ερώτηση, οπότε φαντάστηκα πως από κάπου έχει οριστεί σαν default η stock.

Δεν επιμένω όμως γιατί δεν είμαι και ειδικός και μπορεί να λέω και ********..

 

Lucifer2223 μήπως θυμασαι τη διαδικασία? γιατί λίγο που εψαξα δεν βρήκα κάτι.. (δε σκοτώθηκα κόλας..)

 

σας ευχαριστώ πολύ πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Ξερει καποιος προσφορά καλη ή κουπόνι σε καποιο κινεζο για το τηλέφωνο ?

Θελω να κανω μια εξηπηρετηση σεμ μια φιλη ασχετη με αγορες απο εξω κλπ .

Ευχαριστω πολυ

 

Φιλε το εχει εδω http://www.1949deal.com/coolpad-f1-8297-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-2-2-smartphone-2gb-ram-8gb-rom-5-0-inch-gorilla-glass-screen-silver.html στα 126 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Lucifer2223 μήπως θυμασαι τη διαδικασία? γιατί λίγο που εψαξα δεν βρήκα κάτι.. (δε σκοτώθηκα κόλας..)

 

σας ευχαριστώ πολύ πάντως ;)

 

Με το που αλλαξα το εικονιδιο της stock καμερας στην κυρια οθονη με την lenovo, οποτε εκανα unlock screen, ανοιγε η lenovo. Προφανως, οπως λεει κ ο azuli, γινεται default η lenovo...

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την 310 αλλα σε συγκριση με την unicom σαν να εχει χειροτερο σημα..Ενω επιανα φουλ 4 γραμμες μεσα στο σπιτι με wi-fi

τωρα ταλαντευεται στις 2-3...κ στο 3g το ιδιο σαν να εχει χαμηλοτερο σημα..

Εχω κ 4 ερωτησουλες...

1) Μπορουμε με καποιον τροπο να αλλαξουμε τη notification bar με αυτο που εχει η unicom??

2) Πως μπορουμε να βαλουμε τον task manager με κρατημενο το μεσαιο κουμπι??

3) Ποιος ειναι ο dialer της unicom να τον κατεβασω??

4) Επειδη ειχε gapps απο μονη της υπαρχει καποιος τροπος να τις απεγκαταστησω??Θελω να κτρατησω μονο maps κ youtube..

Edited by wiowia
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την 310 αλλα σε συγκριση με την unicom σαν να εχει χειροτερο σημα..Ενω επιανα φουλ 4 γραμμες μεσα στο σπιτι με wi-fi

τωρα ταλαντευεται στις 2-3...κ στο 3g το ιδιο σαν να εχει χαμηλοτερο σημα..

Εχω κ 4 ερωτησουλες...

1) Μπορουμε με καποιον τροπο να αλλαξουμε τη notification bar με αυτο που εχει η unicom??

2) Πως μπορουμε να βαλουμε τον task manager με κρατημενο το μεσαιο κουμπι??

3) Ποιος ειναι ο dialer της unicom να τον κατεβασω??

4) Επειδη ειχε gapps απο μονη της υπαρχει καποιος τροπος να τις απεγκαταστησω??Θελω να κτρατησω μονο maps κ youtube..

 

Για το (2) σου προτείνω να βάλεις το navigation bar από το gravity box. Έχει κουμπί από μόνο του για multitasking στη θέση του μενού που είναι παντελώς άχρηστο όπως και τα capacitive buttons. Τζάμπα μπέζελς τρώνε και μεγαλώνουν το κινητό. Έπιασα LG G3 προχθές και έχει ίδιες διαστάσεις με το δικό μας. Το δε G2 είναι μικρότερο...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως μπορώ να επαναφέρω το εικονίδιο του default dialer;Είχα βάλει τον kitkat dialer και τώρα που θέλω να τον ξηλώσω δεν βρίσκω το εικονίδιο του default.

Βρέθηκε τελικά.

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

παντως η emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 με εξεπληξε ευχαριστα.Τετοιον ηχο δεν περιμενα να βγαλει αυτο το τηλεφωνο.Αφου κατα την επιστροφη στην a310 (με εψαχνε μερες) που εχει και αυτη αξιοπρεπη ηχο η διαφορα ηταν μεγαλη..!Και επισης αυτο με το 3g και στις 2 καρτες ειναι σημαντικοτατος λογος που την σκεφτομαι παλι (κρυφα)

 

Αν δεν ηταν αυτο το θεμα με το xposed δεν θα το σκεφτομουν και πολυ.Εχει βεβαια και το emUI τρελα features που σε γλυτωνουν απο πολλες εξτρα εφαρμογες.Παιζει αν εχω χρονο αυτες τις μερες να προσπαθησω να δοκιμασω εκεινον τον οδηγο για να δουλεψει το τελευταιο xposed

 

Kαι εχεις μετα και την αλλη (a310) να σου συστηνει την μικρη της αδερφη (v2)..!

Link to comment
Share on other sites

Στην ,emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15,αφου φλασαρουμε χρειαζεται να επανεκκινησουμε για να βαλουμε το πατς για ευρωπαικα δυκτια:η μπορουμε κατευθειαν αμεσως μετα το φλασαρισμα της ρομ να φλασαρουμε το πατς,λογικα θελει επανεκκινηση και μετα το πατς
Link to comment
Share on other sites

παντως η emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 με εξεπληξε ευχαριστα.Τετοιον ηχο δεν περιμενα να βγαλει αυτο το τηλεφωνο.Αφου κατα την επιστροφη στην a310 (με εψαχνε μερες) που εχει και αυτη αξιοπρεπη ηχο η διαφορα ηταν μεγαλη..!Και επισης αυτο με το 3g και στις 2 καρτες ειναι σημαντικοτατος λογος που την σκεφτομαι παλι (κρυφα)

 

Αν δεν ηταν αυτο το θεμα με το xposed δεν θα το σκεφτομουν και πολυ.Εχει βεβαια και το emUI τρελα features που σε γλυτωνουν απο πολλες εξτρα εφαρμογες.Παιζει αν εχω χρονο αυτες τις μερες να προσπαθησω να δοκιμασω εκεινον τον οδηγο για να δουλεψει το τελευταιο xposed

 

Kαι εχεις μετα και την αλλη (a310) να σου συστηνει την μικρη της αδερφη (v2)..!

 

Παιδιά...

Κάποιος μπορεί να ανεβάσει την emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 γιατί από baidu έχω απογοητευτεί;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μάθω δυο θέματα για όσους δουλεύουν την Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15.

Αν με σβηστο η φορτηση παρουσιάζεται σωστα και τον τροπο για το update του Su..

Link to comment
Share on other sites

Στην ,emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15,αφου φλασαρουμε χρειαζεται να επανεκκινησουμε για να βαλουμε το πατς για ευρωπαικα δυκτια:η μπορουμε κατευθειαν αμεσως μετα το φλασαρισμα της ρομ να φλασαρουμε το πατς,λογικα θελει επανεκκινηση και μετα το πατς

 

καλυτερα reboot

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια ειναι δοκιμασμενη και καλυτερη???

 

1) Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15

2) Coolpad8297_Fixed_EMUI3.0_Android4.4_B251SP02_htfy_11.21_4

3) Coolpad8297_EMUI3.0_Super_Lite_11.24

Link to comment
Share on other sites

παντως η emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 με εξεπληξε ευχαριστα.Τετοιον ηχο δεν περιμενα να βγαλει αυτο το τηλεφωνο.Αφου κατα την επιστροφη στην a310 (με εψαχνε μερες) που εχει και αυτη αξιοπρεπη ηχο η διαφορα ηταν μεγαλη..!Και επισης αυτο με το 3g και στις 2 καρτες ειναι σημαντικοτατος λογος που την σκεφτομαι παλι (κρυφα)

 

Αν δεν ηταν αυτο το θεμα με το xposed δεν θα το σκεφτομουν και πολυ.Εχει βεβαια και το emUI τρελα features που σε γλυτωνουν απο πολλες εξτρα εφαρμογες.Παιζει αν εχω χρονο αυτες τις μερες να προσπαθησω να δοκιμασω εκεινον τον οδηγο για να δουλεψει το τελευταιο xposed

 

Kαι εχεις μετα και την αλλη (a310) να σου συστηνει την μικρη της αδερφη (v2)..!

 

azuli πως εβγαλες το συμπερασμα για τον καλο ηχο εκανες ακροασεις προσεκτικα;με τι ακουστικα και υλικο αν μου επιτρεπεις;

Απο μπαταρια πως παει,μπορεις να μου απαντησεις ποια εχει καλητερο ηχο η EMUI UNICOM 2.3 η η emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 και οι δυο εχουν DTS.Ευχαρηστω για την πληροφορια

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

azuli πως εβγαλες το συμπερασμα για τον καλο ηχο εκανες ακροασεις προσεκτικα;με τι ακουστικα και υλικο αν μου επιτρεπεις;

Απο μπαταρια πως παει,μπορεις να μου απαντησεις ποια εχει καλητερο ηχο η EMUI UNICOM 2.3 η η emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 και οι δυο εχουν DTS.Ευχαρηστω για την πληροφορια

 

1.ακουγοντας το ηχειο,πως αλλιως?στα ακουστικα ολες καλα παιζουν,αλλα στο ηχειο φαινεται η αληθεια..(ειμαι ηχοληπτης,ναι)

 

2.νομιζω η lite.Απο μπαταρια νομιζω ολες ιδιες ειναι εκτος απο την a310.μιση κ μια ωρα αποκλιση δεν την βρισκω σημαντικη διαφορα.

 

..

 

και να πω και ενα συμπερασμα που εχω βγαλει:Δεν ξερω αν φταiει κατι στην μπαταρια,σε καποιο controller η στον τροπο που γινεται η διαχειριση της μπαταριας,αλλα στο F1 αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε καθε αλλαγη rom πρεπει να κανουμε calibration την μπαταρια για να εχουμε ασφαλη συμπερασματα για την αποδοση της.Ποτε και σε κανενα αλλο τηλεφωνο δεν εχω δει τετοιες διακυμανσεις στη συμπεριφορα της μπαταριας οταν αλλαζεις rom.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καποια θεματα που ειδα στο modaco για EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 υφιστανται η δε καταλαβα σωστα ? Αυτο με superuser και με youtube διορθωνεται ? Α κ αν υπαρχει Link και εκτως Κινας μηπως παιδια
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μολις έβαλα εμυι λιτε

Από ηχο δεν είδα διαφορα.

Δεν μπορούσα να κανω default τον νοβα. Με γυρνουσε στον στοκ.

Στα μενου των ρυθμισεων, λευκό φόντο και λεπτή γραμματοσειρα.

Δυσδιακριτη πολυ..

Βαριομουν και να τη σεταρω...

Πισω στην 310...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...