Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[/color]

 

Δεν ξερω ας απαντησει καποιος που την φοραει τωρα να μας πει αν του δουλευει ο σενσορας..

Παντως η mlais νομιζω οτι ειναι βασισμενη στην indonesian official και οχι στην a310 (indian)

 

 

#7634, έχω ανεβασει σοτ

Οι σένσορες δουλεύουν κανονικα (και το accelerometer)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δωσε μας ενα λινκ για το patch.

Μπορεις να κανεις μια μετρηση τι ταχυτητες πιανεις με 3G;

 

http://i.imgur.com/1mCBTAn.png?1

Link to comment
Share on other sites

στην emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 στα settings/apps/more/call -->voicemail,call forwarding κλπ σας ανοιγουν?Eμενα οχι τα παταω και δεν..Ηθελα να ξερω αν ειναι bug η εσβησα κανα κινεζικο app που δεν επρεπε.. edit:σολβντ

 

γενικα απιστευτη εμφανισιακα η 3.0,λιγο πιο αργη απο την unicom αλλα μ'αρεσει και δουλευει και η αλλαγη απο 2g σε 3g και στις 2 sim slots..!Aν μπορεσω να βρω υποκαταστατα για τον εθισμο μου στο xposed την φοραω ανετα.Το μονο που δεν βλεπω να υπαρχει υποκαταστατο ειναι να βαλεις στα quick settings οτι tile θες..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

πανω απο 4mbps δεν εχω πιασει.

Που το βρισκουμε το patch;. Aπο recovery φλασαρισμα;

 

https://mega.co.nz/#!qcpGFJIL!FQ4bbsrUuhSSJ_bk-fgc9cJAmjdFEQU2CzN9pIy_eZ8

Ναι, το περνάς από cwm.

Edited by alekan_1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Ξερει καποιος προσφορά καλη ή κουπόνι σε καποιο κινεζο για το τηλέφωνο ?

Θελω να κανω μια εξηπηρετηση σεμ μια φιλη ασχετη με αγορες απο εξω κλπ .

Ευχαριστω πολυ

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Ξερει καποιος προσφορά καλη ή κουπόνι σε καποιο κινεζο για το τηλέφωνο ?

Θελω να κανω μια εξηπηρετηση σεμ μια φιλη ασχετη με αγορες απο εξω κλπ .

Ευχαριστω πολυ

 

Σε vickmall,minideal είναι στα 140,δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις παρακάτω.Ίσως να το βρεις 2-3 ευρώ...

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω. Παιρνω back up κανω speedtest παιρναω το patch ξανακανω speedtest και ενημερωνω.

 

Edit

Δεν ειδα καμια διαφορα. Στην μετρηση που εκανα μετα το patch η ταχυτητα επεσε απο

5,5 σε 4,01 mbps σε cu φοιτητικο.

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

στην emui Coolpad8297_EMUI3.0_DTS_Lite_11.15 στα settings/apps/more/call -->voicemail,call forwarding κλπ σας ανοιγουν?Eμενα οχι τα παταω και δεν..Ηθελα να ξερω αν ειναι bug η εσβησα κανα κινεζικο app που δεν επρεπε..

 

γενικα απιστευτη εμφανισιακα η 3.0,λιγο πιο αργη απο την unicom αλλα μ'αρεσει και δουλευει και η αλλαγη απο 2g σε 3g και στις 2 sim slots..!Aν μπορεσω να βρω υποκαταστατα για τον εθισμο μου στο xposed την φοραω ανετα.Το μονο που δεν βλεπω να υπαρχει υποκαταστατο ειναι να βαλεις στα quick settings οτι tile θες..

Με το xposed που σκαλωνει; πεφτει σε bootloop; Αν θες ρίξε λίγο μια ματιά εδώ. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, δν πρόλαβα να το διαβάσω όλο . http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2547781

Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε μου: ΝΑΙ από ότι βλέπεις και στο αντίστοιχο modaco thread το micromax έχει τουλάχιστον διαφορετικό accelerometer.

 

Εδώ δυστυχώς δεν είναι απλά να βρούμε τα usermode libraries και να τα κάνουμε transplant. Γιατί? Διότι κατά πάσα πιθανότητα τα αντίστοιχα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ kernel modules έχουν καρφωθεί στατικά στον πυρήνα την ώρα του kernel build.

 

Επιπλέον ειδικά στη micromax το σκίσανε και ο πυρήνας της είναι σχεδόν διπλάσιος σε filesize από ότι της coolpad. Άρα έχουν καρφώσει σχεδόν τα πάντα στατικα.

 

Υπήρχαν σκέψεις και συζήτησεις στο modaco για αυτό το θέμα στα patches της κάμερας για την pure aosp του johnzalvo. Ψάξε για mali μέσα στο θέμα αυτό:Δεν μπορούμε να να κάνουμε τίποτα με το gpu γιατί η εγκατάσταση του αποτελείται απο: αναβάθμιση kernel module και αναβάθμιση usermode libs. Και σε όλους τους διαθέσιμους πυρήνες το mali.ko είναι καρφωμενο.

 

Επιπλέον σιγουρα η coolpad πρέπει να χρησιμοποιεί διαφορετικά τσιπάκια στο f1 και απλά o kernel της να είναι generic με τα πάντα όλα μέσα.

 

Η micromax όμως είναι άλλη εταιρεία και κάνει build δικό της kernel συμφωνα με τις δικές της παρτίδες. Κοινώς φέξε μου και γλίστρησα.

 

Edit: υπάρχει μια μικρή περίπτωση να μπορούμε να κάνουμε rip και transplant στατικα kernel modules. Το ψαχνω ακόμα. ...

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση και για τα pointers.

Προς το παρόν κατάφερα συγκρίνοντας τα init με την mlais να παρω μόνο σε engineering mode τιμη απο τον sensor αλλάζοντας owner στο /dev/als_ps, καθώς και να δει τον sensor σαν TAOS αντί για ROHM με κάποιες μετακομίσεις. Έχω την αίσθηση ότι φαίνεται να είμαι κοντά αλλα για όλους τους λόγους που είπες είμαι μάλλον πολύ μακριά ακόμα και σε αρκετά βαθιά νερά. Θα κοιτάξω να ρίξω λίγο διάβασμα μπας και καταλάβω τι κάνω, και ελπίζω σε breakthrough με τα modules :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η EMUI Unicom δεν είναι root?

μολις την εβαλα και εγκατεστησα το Titanium και μου πεταξε μήνυμα πως δεν ειναι rootαρισμενη..

 

εκανα κάτι λάθος?:confused:

Edited by cnoiprocs
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκανε το εξης κουλο(emuiunicom)..Κανω backup με το titanium,συνδεω το κιν με τον υπολογιστη κ κανω cut-paste τον φακελο στον υπολογιστη μου..

Αποσυνδεω κ ξαφνικα εχουν διαγραφει ολα τα αρχεια απο την sd κ καποια απο την εσωτερικη μνημη(φωτο,μουσικη,sygic)..Επαφες,μνμ,ιστορικο κλησεων,εφαρμογες λειτουργουν κανονικα...:confused::confused:

Ξερει κανεις πως κ γιατι μπορει να εγινε??

Καποιος που μπορει να το εξηγησει??

Αν κ ειναι ευκαιρια τωρα να περασω την Α310 v2.....

παιδιά η EMUI Unicom δεν είναι root?

μολις την εβαλα και εγκατεστησα το Titanium και μου πεταξε μήνυμα πως δεν ειναι rootαρισμενη..

 

εκανα κάτι λάθος?:confused:

Η unicom δεν ειναι root οχι,αλλα μπορεις να τη ροοταρεις με το vroot...

Link to comment
Share on other sites

α! οκ.. ευχαριστώ φίλος!:up:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον μπηκε επανω και δοκιμαζετε η νεα Huawei EMUI3.0_Super_Lite_11.24 4.4.2.

http://bbs.ydss.cn/thread-496348-1-1.html

http://pan.baidu.com/s/1i3gj5L7

Εχει ελαχιστες Κινεζιες που φευγουν ευκολα,ειναι root,δεν εχει gapps,αλλα και εδω μπαινουν ευκολα.Και θελει και το πατσακι για το Ελληνικο δυκτιο,αλλα και αυτο μπαινει πανευκολα,αφου απλα το φλασαρετε.Εχει πληρη Ελληνικα φυσικα.Κλασσικα πραματα πλεον με πολυ ωραια χρωματα,και πολυ καλο ui.

Δουλευουν ολα τα βασικα,ηχος δυνατος καθαρος-κλησεις-sms-mms-notif.led-δονηση κτλ,και δεν προσεξα καποια σοβαρα bug τουλαχιστον.Απο θεμα μπαταρια δεν εχω καλη αποψη ακομα,αλλα θα ειναι στα γνωστα πλαισια των EMUI3.0 πιστευω,περιπου στο 5ωρο με πληρη χρηση του κντ.Αυτην την rom την βλεπω σαν την πιο πληρη απο οσες emui εχω δοκιμασει μεχρι τωρα,θα δουμε.....

 

Κώστα, αυτή η EMUI είναι ροοταρισμένη ή πρέπει να τη ρουταρουμε εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Report για Micromax A310 - 031 decrappified.

 

12ωρο η οθόνη δεν έβγαλε αλλά στο 4% ήταν στις 5h 50' πράγμα πολύ ρεαλιστικό και πολύ ικανοποιητικό. Με μία ώρα περίπου tune in και σχεδόν συνεχώς αναμμένο και συνδεδεμένο wifi. Είναι πιο smooth από τη NEXUS5 που είχα για ενάμιση μήνα και δουλεύουν τα πάντα από όσο έχω παρατηρήσει πλην των led. Μόνο πράσινο και κόκκινο δουλεύουν. Να σημειώσω ότι δουλεύει κανονικά το gravity box σε ότι έχω δοκιμάσει και ιδιαίτερα η navigation bar καθώς είμαι πασίγνωστος μισητής των capacitive buttons!

 

So far so good λοιπόν με τους Ινδούς.

 

10818525_10152518302640098_140754485_n.jpg?oh=04d9a0079fbe4591beb1d88b06e43f32&oe=547701FB&__gda__=1417054378_0f451becb06d41131b3276a620dde394

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Παιρνω back up κανω speedtest παιρναω το patch ξανακανω speedtest και ενημερωνω.

 

Edit

Δεν ειδα καμια διαφορα. Στην μετρηση που εκανα μετα το patch η ταχυτητα επεσε απο

5,5 σε 4,01 mbps σε cu φοιτητικο.

 

δεν χρειαζοσουνα το patch,αν το χρειαζοσουνα δεν θα σου αναγνωριζε καν τις sim

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το xposed που σκαλωνει; πεφτει σε bootloop; Αν θες ρίξε λίγο μια ματιά εδώ. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, δν πρόλαβα να το διαβάσω όλο . http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2547781

 

bootloop πολυ ευκολα.Το ξερω το link αυτο,το ειχα ποσταρει παλιοτερα αλλα δεν το εχω δοκιμασει γιατι ημουν με αλλη rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καποιος που μπορει να το εξηγησει??

 

μαλλον η sd εχει θεμα,φορμαρε την σε fat32 με default allocation size και δες αν το ξανακανει

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζοσουνα το patch,αν το χρειαζοσουνα δεν θα σου αναγνωριζε καν τις sim

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

bootloop πολυ ευκολα.Το ξερω το link αυτο,το ειχα ποσταρει παλιοτερα αλλα δεν το εχω δοκιμασει γιατι ημουν με αλλη rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μαλλον η sd εχει θεμα,φορμαρε την σε fat32 με default allocation size και δες αν το ξανακανει

 

Θα το κανω αυτο που λες για την sd,αλλα το προβλημα δεν ειναι μονο στην καρτα...

Δεν εχω ουτε ηχους κλησης,sygic κ καποιες φωτο που ηταν στην εσωτερικη μνημη..

Τεσπα,δεν ξερω τι μπορει να εγινε,θα κανω format την sd κ θα φλασαρω την 310 να δω τι λεει κ αυτη....

Link to comment
Share on other sites

Α310 ν 2

Ενδεικτική κατανάλωση σε συνθήκες.. Εργασίας.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-25-15-22-05_zpszlgphi0o.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-25-15-23-37_zpsn1myvhy9.jpg

Ελάχιστο σερφαρισμα, τα τηλέφωνα που βλέπετε και καποιες αποπειρες σύνδεσης σε εξωτερικό μπλουτουθ.

Χρησιμοποιώ deep sleep battery που αδρανοποιει την συσκευη όταν σβήνει η οθονη. Κατάλληλη για χρηση κατα κανόνα ως τηλέφωνο

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω λογαριασμό στην baidu για να κατεβάζω πιο γρήγορα τις rom αλλά θέλει αριθμό τηλεφώνου.Προσπάθησα να βάλω στην τύχη αλλά δεν το δέχεται.Σε πια μορφή πρέπει να είναι ο αριθμός;Λέει από 6-14 χαρακτήρες.

edit.Άκυρο.Παίρνει και email.

Edited by manouras2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,οπως ανεφερα σε προηγουμενο post παρελαβα χθες το τηλεφωνο.Χθες το εφτασα εως το 2% που μου ζητησε να κλεισει και πριν κληση κατεβασα την εφαρμογη battery calibration.Το πρωι που το ανοιξα με συνδεδεμενο το φορτιστη ανοιξα την εφαρμογη και πατησα να κανει calibration.Εγραψε calibration succeded και το αποσυνδεσα.μεσα ειχα κολλησει 2 ωρες που το ειχα στην αναμονη στο 100%.Με λιγη χρηση 5 ωρων εφτασε στο 80% που ειναι τωρα,αλλα οταν ηταν στο 80% μιλησα περιπου 20 λεπτα στο τηλεφωνο και δεν αλλαξε ιεχε μεινει στο 80%.Αυτο με προβληματισε λιγο και για ειπα να ξαναγραψω.Απ'οτι ειδα στις οδηγιες τις εφαρμογης του calibration λεει οτι εφοσον εχει κανει calibration την πρωτη φορα πρεπει να το ααφησει να ξεφορτησει τελειως.Ειναι θεμα λαθος ενδειξεις στατιστικων μπαταριας ?? η κατι αλλο??ειμαι με την μαμα ρομ και εχω βαλει μονο εφαρμογες.Το τηλεφωνο το εκανα root με το VROOT 1.7.9 και περασα επισης την εφαρογη GSAM battey monitor για καλυτερα στατιστικα αλλα κι αυτη μου γραφει οτι ολα τα βλεπει κανονικα.Καποια ιδεα καποιος ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,οπως ανεφερα σε προηγουμενο post παρελαβα χθες το τηλεφωνο.Χθες το εφτασα εως το 2% που μου ζητησε να κλεισει και πριν κληση κατεβασα την εφαρμογη battery calibration.Το πρωι που το ανοιξα με συνδεδεμενο το φορτιστη ανοιξα την εφαρμογη και πατησα να κανει calibration.Εγραψε calibration succeded και το αποσυνδεσα.μεσα ειχα κολλησει 2 ωρες που το ειχα στην αναμονη στο 100%.Με λιγη χρηση 5 ωρων εφτασε στο 80% που ειναι τωρα,αλλα οταν ηταν στο 80% μιλησα περιπου 20 λεπτα στο τηλεφωνο και δεν αλλαξε ιεχε μεινει στο 80%.Αυτο με προβληματισε λιγο και για ειπα να ξαναγραψω.Απ'οτι ειδα στις οδηγιες τις εφαρμογης του calibration λεει οτι εφοσον εχει κανει calibration την πρωτη φορα πρεπει να το ααφησει να ξεφορτησει τελειως.Ειναι θεμα λαθος ενδειξεις στατιστικων μπαταριας ?? η κατι αλλο??ειμαι με την μαμα ρομ και εχω βαλει μονο εφαρμογες.Το τηλεφωνο το εκανα root με το VROOT 1.7.9 και περασα επισης την εφαρογη GSAM battey monitor για καλυτερα στατιστικα αλλα κι αυτη μου γραφει οτι ολα τα βλεπει κανονικα.Καποια ιδεα καποιος ??

 

απαντησες μονος σου,πρεπει να ακολουθησεις ακριβως αυτα που λεει η εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Α310 ν 2

Ενδεικτική κατανάλωση σε συνθήκες.. Εργασίας.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-25-15-22-05_zpszlgphi0o.jpg

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-25-15-23-37_zpsn1myvhy9.jpg

Ελάχιστο σερφαρισμα, τα τηλέφωνα που βλέπετε και καποιες αποπειρες σύνδεσης σε εξωτερικό μπλουτουθ.

Χρησιμοποιώ deep sleep battery που αδρανοποιει την συσκευη όταν σβήνει η οθονη. Κατάλληλη για χρηση κατα κανόνα ως τηλέφωνο

Καλησπερα ...

Λειτουργουν σε σενα τα led ...π.χ οτι εχεις μια κληση ....ενα μυνημα....

Στην a310 v2 σε μενα ειναι off...

Link to comment
Share on other sites

απαντησες μονος σου,πρεπει να ακολουθησεις ακριβως αυτα που λεει η εφαρμογη.

 

Ωραια θα το αφησω να ξεφρτισει κανονικα οπως λεει και η εφαρμογη και θα το φορτισω κλειστω χωρις διακοπη οπως και να δουμε αν θα κολλαει στην αποφορτησει μετα.Πιστευω να διορθωθει....

 

Edit :αν ξεφορτησει ετσι οπως παει γιατι αν δεν το χρησιμοποιω δεν κατεβαινει καθολου.Το κοβω σε κανα δυο με τρει μερες.

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο ειναι το γενικο patch για ολες τις κινεζικες rom που δεν εχουν 3g?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Ξερει καποιος προσφορά καλη ή κουπόνι σε καποιο κινεζο για το τηλέφωνο ?

Θελω να κανω μια εξηπηρετηση σεμ μια φιλη ασχετη με αγορες απο εξω κλπ .

Ευχαριστω πολυ

 

Το VickMall το εχει από σήμερα σε special price 169.99 δολ. , χωρίς κουπόνι, το ασημί και το άσπρο.

Ειναι η χαμηλότερη τιμή για αξιόπιστο site. Εγω μόλις το παρήγγειλα.

 

Η χαμηλότερη τιμή που ειδα είναι 166,98 δολ. (μόνο άσπρο) , με δωρο κάρτα μνήμης 16GB στο b2cbuying, αλλά με χάλασε που δεν λειτουργεί η επικοινωνία μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Breaking news!!!

 

Δεν ανοίγουν τα data στη Νέα Micromax decrappified!!! Τι κάνουμε;;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...