Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε φουλ μαυρο εχω παρατηρησει και εγω καποιες κουκκιδες τις οποιες για να τις δεις πρεπει να παρατηρησεις αρκετα την οθονη. Δεν ξερω αν οφειλεται σε καμμενα pixel η ετσι ειναι. Αν μπορουν να το τεσταρουν και αλλοι να μας πουν .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

καλημερα..

οσοι εχουν δοκιμασει πολλες ρομ μπορουν να μας πουν ποιες ειναι ΚΚ με ελληνικα?

ευχαριστω

Καμιά απάντηση κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

παρέλαβα το Coolpad από vickmall προχθές. Όλα καλά. είμαι με το εργοστασιακό setup (4.2.2) και δεν σκοπεύω να το αλλάξω μέχρι το καλοκαίρι. Το θέμα που με προβληματίζει είναι ότι, όταν ανοίγω την εφαρμογή της Google για χάρτες, μετά από λίγα δευτερόλεπτα κρασάρει και κλείνει. Επίσης όταν ανοίγω την εφαρμογή της κάμερας, μου βγάζει μία splash screen σε άπταιστα κινέζικα που καταλήγει σε 2 επιλογές επίσης σε άπταιστα κινέζικα. Φαντάζομαι είναι αποδέχομαι ή δεν αποδέχομαι. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι θα αποδεχτώ και ποιό απο τα 2 κουμπιά στο τέλος είναι το ναι και πιό το όχι.

 

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

παρέλαβα το Coolpad από vickmall προχθές. Όλα καλά. είμαι με το εργοστασιακό setup (4.2.2) και δεν σκοπεύω να το αλλάξω μέχρι το καλοκαίρι. Το θέμα που με προβληματίζει είναι ότι, όταν ανοίγω την εφαρμογή της Google για χάρτες, μετά από λίγα δευτερόλεπτα κρασάρει και κλείνει. Επίσης όταν ανοίγω την εφαρμογή της κάμερας, μου βγάζει μία splash screen σε άπταιστα κινέζικα που καταλήγει σε 2 επιλογές επίσης σε άπταιστα κινέζικα. Φαντάζομαι είναι αποδέχομαι ή δεν αποδέχομαι. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι θα αποδεχτώ και ποιό απο τα 2 κουμπιά στο τέλος είναι το ναι και πιό το όχι.

 

Καμία ιδέα?

 

Κι άλλες εφαρμογές θα σου κρασάρουν, οφείλεται στην προσθήκη της Ελληνικής γλώσσας. Καλύτερα άλλαξε rom να ησυχάσεις, θα δουλεύουν όλα, θα είναι πλήρως εξελληνισμένη, και αν βάλεις KitKat θα έχεις και φωτογραφίες της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλες εφαρμογές θα σου κρασάρουν, οφείλεται στην προσθήκη της Ελληνικής γλώσσας. Καλύτερα άλλαξε rom να ησυχάσεις, θα δουλεύουν όλα, θα είναι πλήρως εξελληνισμένη, και αν βάλεις KitKat θα έχεις και φωτογραφίες της προκοπής.

 

Υπάρχει τρόπος να λυθεί έστω και πρόχειρα το θέμα με τους χάρτες της Google που κρασσάρουν? Τα Χριστούγεννα θα έχω χρόνο για να περάσω άλλη ROM. Μέχρι τότε όμως... Δοκίμασα και να επιλέξω γλώσσα τηλεφώνου τα Αγγλικά, αλλά πόλι κρασάρει στους χάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να λυθεί έστω και πρόχειρα το θέμα με τους χάρτες της Google που κρασσάρουν? Τα Χριστούγεννα θα έχω χρόνο για να περάσω άλλη ROM. Μέχρι τότε όμως... Δοκίμασα και να επιλέξω γλώσσα τηλεφώνου τα Αγγλικά, αλλά πόλι κρασάρει στους χάρτες...

 

κανε clear data/cache στο google maps απο settings/apps και αν δεν δουλεψει κανε απεγκατασταση των maps και κατεβασε τους παλι (αν ειναι περασμενοι ως system apps θα χρειαστει να rootαρεις το τηλ πρωτα)

Aυτη η version δουλευει συμφωνα με modaco --> https://drive.google.com/file/d/0B4huyVgvdssGU1ZDbW1DcWp5UE0/edit?pli=1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

 

αγορασα και εγω ενα μονοθεσιο..

επειδη ειναι πολες σελιδες δεν μπορεσα να βρω ακρη...καφε φτιαχνει?

:X
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

 

αγορασα και εγω ενα μονοθεσιο..

επειδη ειναι πολες σελιδες δεν μπορεσα να βρω ακρη...καφε φτιαχνει?

 

Όχι αλλά μπορείς να πάρεις για οδηγό τον Αλόνσο άκουσα ότι φεύγει από την Ferrari και ψάχνει για άλλο μονοθέσιο! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω;το exposed δουλευει στη μαμισια 015 το εχει δοκιμασει κανεις

 

λιγα πραγματα και παιζει και κινδυνος bootloop απο modules

 

 

Σε αλλα νεα,βλεπω τα specs του f2 και βλεπω οτι απο hardware ειναι το ιδιο με το f1 (εκτος οθονης και LTE) που σημαινει αρκετα μεγαλες πιθανοτητες να γινεται ευκολα συμβατη η rom του με το δικο μας.Και το f2 θα παρει σιγουρα Lollipop..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=399154&highlight=coolpad+f1+xposed

Link to comment
Share on other sites

Eγω στη θεση σου θα εκανα το εξης:

1. Θα εκανα dispute και θα το επεστρεφα ως ελλατωματικο προιον στον πωλητη με full refund.

2. Ταυτοχρονα και για να μην περιμενω πολυ καιρο θα επαιρνα κινητο απο καποιο αξιοπιστο καταστημα (πχ: MiniDeal).

3. Ετσι, σε 1 μηνα το πολυ θα χεις παρει και τα λεφτα σου πισω απ' τον Aliεξπρες και θα χεις παραλάβει και σωστο κινητο.

 

Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις ακριβώς πως γίνεται η διαδικασία του dispute γιατί η αγορά έγινε με κάρτα visa και όχι PayPal.

Ποιές δλδ πρέπει να είναι οι ενέργειες μου για να πάρω το full refund?

Επίσης αυτά τα καταστήματα που ανέφερες είναι πιο αξιόπιστα από το aliexpress και αν ναι μπορείς να μου αναφέρεις ποια είναι τα καλύτερα αν δεν σου κάνει κόπο?

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου,να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress έχει δικό του protection. Πήγαινε στις παραγγελίες σου και εκεί θα βρεις κουμπάκι "Open Dispute".
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

λιγα πραγματα και παιζει και κινδυνος bootloop απο modules

 

 

Σε αλλα νεα,βλεπω τα specs του f2 και βλεπω οτι απο hardware ειναι το ιδιο με το f1 (εκτος οθονης και LTE) που σημαινει αρκετα μεγαλες πιθανοτητες να γινεται ευκολα συμβατη η rom του με το δικο μας.Και το f2 θα παρει σιγουρα Lollipop..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=399154&highlight=coolpad+f1+xposed

 

Snapdragon δεν είναι για Ευρώπη;; Θα κάνει για εμάς η κινέζικη mtk?

Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress έχει δικό του protection. Πήγαινε στις παραγγελίες σου και εκεί θα βρεις κουμπάκι "Open Dispute".

 

Πριν κάνω τέτοια κίνηση(open dispute)θα πρέπει πρώτα να στείλω μήνυμα στον πωλητή ότι επιθυμώ full refund και ότι θα προχωρήσω σε dispute?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν κάνω τέτοια κίνηση(open dispute)θα πρέπει πρώτα να στείλω μήνυμα στον πωλητή ότι επιθυμώ full refund και ότι θα προχωρήσω σε dispute?

 

Μέχρι στιγμής μου έχει ζητήσει να του στείλω πίσω την συσκευή για να την ελέγξει και δεν έχω αναφέρει τίποτα για full refund και dispute.

Το καλό είναι ότι είναι συνεργασιμος.

Link to comment
Share on other sites

κανε clear data/cache στο google maps απο settings/apps και αν δεν δουλεψει κανε απεγκατασταση των maps και κατεβασε τους παλι (αν ειναι περασμενοι ως system apps θα χρειαστει να rootαρεις το τηλ πρωτα)

Aυτη η version δουλευει συμφωνα με modaco --> https://drive.google.com/file/d/0B4huyVgvdssGU1ZDbW1DcWp5UE0/edit?pli=1

 

H version που προτείνεις πράγματι δουλεύει,

να είσαι καλά!!!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα απο b2cbuying ενα f1 για φιλο στα 170 δολαρια(135.7€)και στο ebanking τις Αλφα μου δέσμευσε 141 και κάτι ευρώ,γιατί τοσα πολλά(σχεδόν 4%)?

Την μετατροπή την έχω βάλει να την κανει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα σας παρακαλεσω να μην γεμιζουμε με εκτος θεματος το τοπικ.Υπαρχουν αλλα τοπικ για τα θεματα που σας ενδιαφερουν,σχετικα με οτι εχει να κανει με αγορες-αποστολες κτλ......

Ευχαριστω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ πήρα το F1 Ασημί, δεν είχαν τότε άλλο χρώμα, από efox-shop, είναι η ίδια εταιρεία με το coolicool, οι τιμές είναι σε ευρώ και έτσι ούτε μετατροπές κλπ.

Μου στοίχισε 130€ μαζί με 16gb μνήμη. Έκανε 24 μέρες να έρθει, από Κίνα - Ολλανδία και μετά Ελλάδα.

Τις 10 μέρες τις έκανε μα έρθει από Ολλανδία και άλλες 5 μέρες τις έκανε από το αεροδρόμιο μέχρι το ταχυδρομείο.

Δείτε την πορεία του.

2014-11-07 09:58

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ, Item delivered

..........

 

φιλε αυτα που γραφεις εδω δεν ενδιαφερουν κανεναν γιατι τα γραφεις σε λαθος νημα

εδω πρεπει---->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

καλοριζικο

 

edit

με προλαβε ο KOSTAS

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι...

(Εδώ πούλησα τσαμπουκά αυτονομιας σε εναν συνάδελφο που έχει thl 5000.....:lol:)

 

Γεια σου φιλε μου

Αν θες δωσε μου ling α310

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου

Αν θες δωσε μου ling α310

 

εδω---> http://www.modaco.com/topic/373497-rom442-micromax-canvas-nitro-a310-rooted-decrappified/

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

εδω εχει ενα workaround για xposed/gravity σε emui http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56525328&postcount=128

 

full thread: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2547781&page=13#post56552063

 

Δεν το δοκιμασα γιατι ειμαι με aosp,οποτε οποιος εχει ορεξη ας τραβηξει ενα backup και ας δοκιμασει..!

 

1. Aλλαγη στο build.prop της γραμμης ro.config.hwtheme=2 σε ro.config.hwtheme=0

2.Reboot

3.Mετανομασια του HWLauncher6.apk και του SystemUI.apk σε HWLauncher6.bak και SystemUI.bak"

απο /vendor/overlay/app

4.Reboot

 

Eννοειται οτι εχουμε και δευτερο launcher και τον εχουμε ως βασικο εκεινη τη στιγμη.

Μετα απο αυτο το edit δεν θα δουλευουν λογικα τα θεματα της emui.

Oποιος θελει δοκιμαζει με δικια του ευθυνη!

 

Αυτος που το εκανε χρησιμοποιησε το τελευταιο xposed framework οχι παλιοτερο.Βεβαια μπορει οι πιθανοτητες να ειναι και πιο πολλες στο 3.4.1 αλλα ειναι σημαντικο να εχεις το τελευταιο xposed για να δουλευουν σωστα ολα τα modules

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...