Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Βάλε την UNICOM.

Και εγω αυτην θα ελεγα.......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται φλασαρισμα νεα ρομ επειδη εσβησες ενα app.Ανοιξε το zip της rom που εχεις και παρε απο τον φακελο system/app το app που εσβησες,μετα με root explorer βαλτο στον φακελο system,αλλαξε τα permissions του app ωστε να ειναι ιδια με των αλλων εφαρμογων του φακελου system/app και επειτα κανε cut+paste το apk στον system/app και reboot.

 

Αν εισαι με την official rom απλα κατεβασε ενα zip της official απο ολα αυτα τα ''Lite'' zips που κυκλοφορουν και παρτο απο εκει.Προσεξε αν εχει και odex αρχειο να παρεις και αυτο αν το εχεις σβησει και να του κανεις την ιδια διαδικασια με το apk.

 

Ειναι πολυ απλη διαδικασια 2 λεπτων και θα γλυτωσεις το φλασαρισμα.Βεβαια αν σου φαινεται πολυπλοκη ισως το φλασαρισμα ειναι για σενα πιο ευκολη λυση

Link to comment
Share on other sites

Απλά φλασαρε την ρομ χωρίς να κανείς κανένα wipe, δεν θα αλλάξει τίποτα εκτός ότι θα έχεις πίσω το dialer
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να προσπαθείς, ποιότητα δεν θα δεις με jellybean. Κάνε update σε κιτκατ(όποια rom και να βάλεις δεν έχει σημασία) να δεις πραγματικά τις δυνατότητες της κάμερας του κινητού. Η διαφορά είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα.

 

καλησπέρα Kit kat με ελληνικό μενού υπάρχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές. Αν θες aosp Όσο το δυνατόν λιγότερο πειραγμένη για να παίζεις με gravity box σου προτείνω την mlais 4.4.3 1028. Αν δεν σε νοιάζουν αυτά δες και laek v4. Και αν θες πιο όμορφο λειτουργικό χωρίς να το πειράξεις δες emui Unicom.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας τις διάφορες επιλογές-ρυθμίσεις του τηλεφώνου, πέφτω πάνω στην 'Κλήση IP'.

Μου ζητάει 'πρόθημα' (ναι πρόθημα) και του δίνω μία IP του δικτύου μου.

 

Τελικά πατώντας πάνω στην 'Κλήση IP' η Vodafone μου λέει ότι ο αριθμός που καλείται δε χρησιμοποιείται.

 

Ξερεί κάποιος τι πρόθημα ήθελε και πως αλλάζει αυτό;

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/538/b82lQl.png

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές. Αν θες aosp Όσο το δυνατόν λιγότερο πειραγμένη για να παίζεις με gravity box σου προτείνω την mlais 4.4.3 1028. Αν δεν σε νοιάζουν αυτά δες και laek v4. Και αν θες πιο όμορφο λειτουργικό χωρίς να το πειράξεις δες emui Unicom.

 

 

με ενδιαφέρει να έχει καλή ποιότητα στην camera και αυτονομία

ποια τα θετικά-αρνητικά ανάμεσα σε laek v4 και emui unicom

ποια προτείνεις ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιμασει κανεις τον οδηγο του BrocasHelm.....Σωστό notification led και χρώματα.... σε unicom rom δουλευει;

Kαι κατι που παρατηρησα σημερα συνδεσα το τηλεφωνο στον υπολογιστη για να μεταφερω μερικα τραγουδια στη microsd

αφου τελειωσα εκανα αφαιρεση υλικου απο την γραμμη εργασιων απενεργοποιηση του τηλεφωνου,αφαιρεση των καλωδιων,και αφου

εκκινησα το τηλεφωνο μου εβγαλε κατι λευκες διαφανες γραμμες στην οθονη οι οποιες δεν φευγουν.

Εχω αφαιρεσει την μπαταρια και ελπιζω να φυγουν στην επομενη εκκινηση παλιωτερα που μου το ειχε κανει,αυτο το κολπο επιασε

και αποκατασταθηκε το τηλεφωνο.

Το κολπο αυτο το ειχα διαβασει απο αλλον φιλο,που το δημοσιευσε, εδω στο φορουμ

Μαλλον τελικα δεν χρειαζεται να κλεινουμε το τηλεφωνο,οταν το αφαιρουμε απο τον υπολογιστη μονο αφαιρεση υλικου θελει και αποσυνδεση,παρατηρησε κανεις κατι παρομοιο;

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Σωστό notification led και χρώματα

 

Προϋποθέτει να είμαστε root.

 

1) Κατεβάζουμε και ξεζιπάρουμε αυτό το αρχείο: https://copy.com/46Z4ZKISKXMuOPQW

2) Με κάποιο καλό file manager(πχ es file explorer) και αφού δώσουμε δικαιώματα root παίρνουμε το αρχείο lights.default.so που ξεζιπάραμε και το κάνουμε copy.

3) Πάμε στο /system/lib/hw/ και βρίσκουμε το υπάρχον αρχείο lights.default.so και το μετονομάζουμε(πχ σε lights.default.so.bak)

4) Κάνουμε επικόλληση το αρχείο που είχαμε κάνει αντιγραφή πριν.

5) Πατάμε στις ιδιότητες και βάζουμε δικαιώματα -rw-r--r-- (αυτό σημαίνει owner ανάγνωση και εγγραφή, ομάδα μόνο ανάγνωση, άλλο μόνο ανάγνωση).

 

Αυτό ήταν. Πλέον μπορείτε από κατάλληλα προγράμματα να ορίσετε ότι χρώμα θέλετε σε notification.

 

Extra info

 

Τα χρώματα και οι κωδικοί τους είναι:

#ffff0000 κόκκινο

#ff00ff00 πράσινο

#ff0000ff μπλε

#ffffffff άσπρο

#ffffff00 κίτρινο

#ffff00ff μωβ

#ff00ffff γαλάζιο

 

Αν στο πρόγραμμα που έχετε έχει τα χρώματα με 6 χαρακτήρες(δεν ξέρω μην υπάρχει και κάποιο τέτοιο), απλά αγνοείτε τα 2 πρώτα f, πχ το πράσινο είναι #00ff00.

 

EDIT: Κάθε φορά που κάνουμε αλλαγές στο σύστημα καλό είναι να έχουμε κρατήσει nandroid backup πρώτα, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να το επαναφέρουμε το κινητό εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση.

 

EDIT 2: Επειδή υπάρχει φίλτρο για το url που κάνει host το αρχείο, το έβαλα στο cloud μου. Πιστεύω το link θα δουλεύει.

 

Μηπως να μπει στο πρωτο ποστ και αυτο;

Παντως αλλα χρωματα οριζω στο light manager και αλλα αναβουν

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Στο modaco είπαν πως δουλεύει με emui. Άρα παίζει να δουλεύει και με coolui και coloros και άλλες(7 χρώματα σε kitkat, 3 σε jellybean).

 

Κι αν δεν θέλετε να αγοράσετε το gravity box υπάρχει και το xled module στο xposed που νομίζω είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Στο modaco είπαν πως δουλεύει με emui. Άρα παίζει να δουλεύει και με coolui και coloros και άλλες(7 χρώματα σε kitkat, 3 σε jellybean).

 

Κι αν δεν θέλετε να αγοράσετε το gravity box υπάρχει και το xled module στο xposed που νομίζω είναι δωρεάν.

 

Αυτό έχω. Είναι δωρεάν και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε emui UNICOM...

α) Σας τρεχει το παιχνίδι asphalt 8 airborne?Εχω προσπαθησει με πολλους τροπους αλλα κρασαρει πριν μπει στο παιχνιδι και

β) Υπάρχει κάποια εφαρμογή για 160 χαρακτήρες στα ελληνικά sms που να υποστηρίζει και dual sim? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

Στην emui emotion 2.3 οπως και στην emui unicom για οσους εχουν cosmote δεν δουλευει η αναγνωριση των επαφων...δυστυχως ουτε με αλλον dialer (δοκιμασα 4 διαφορετικους)

 

Επισης σε official kit kat 016 και 018 ολα τα apps για sms δεν εμφανιζουν την δευτερη καρτα....πφφφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

β) Υπάρχει κάποια εφαρμογή για 160 χαρακτήρες στα ελληνικά sms που να υποστηρίζει και dual sim? Ευχαριστώ

 

Την GO SMS Pro που χρησιμοποιώ μια χαρά δουλεύει και με 160 χαρακτήρες και με μηνύματα απο 4 ψήφιους και σε dual sim.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι που παθαίνω με την emuiUNICOM για να δω αν συμβαίνει και σε άλλον. Επειδή κινούμαι συνεχώς με τη δουλειά μου και μπαίνω και σε χώρους που δεν υπάρχει σήμα, έχει συμβεί τρεις - τέσσερις φορές να μην ξανασυνδέεται με το δίκτυο παρά μόνο εάν κάνω επανεκκίνηση.

 

Βέβαια πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα και ίσως κάτι απ' όλα να δημιουργεί διένεξη. Επίσης έχω επάνω πράγματα όπως xposed framework, Battery Doctor, Greenify, Boot Manager, προσπαθώντας να βελτιώσω τη διάρκεια της μπαταρίας. Τίποτε από αυτά δεν χρειάζεται πραγματικά, πρέπει να κάνω ένα εκ νέου φλασάρισμα και να παρατηρήσω τι συμβαίνει.

 

Παρόλα αυτά ρωτώ μήπως συμβαίνει και σε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι που παθαίνω με την emuiUNICOM για να δω αν συμβαίνει και σε άλλον. Επειδή κινούμαι συνεχώς με τη δουλειά μου και μπαίνω και σε χώρους που δεν υπάρχει σήμα, έχει συμβεί τρεις - τέσσερις φορές να μην ξανασυνδέεται με το δίκτυο παρά μόνο εάν κάνω επανεκκίνηση.

 

Βέβαια πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα και ίσως κάτι απ' όλα να δημιουργεί διένεξη. Επίσης έχω επάνω πράγματα όπως xposed framework, Battery Doctor, Greenify, Boot Manager, προσπαθώντας να βελτιώσω τη διάρκεια της μπαταρίας. Τίποτε από αυτά δεν χρειάζεται πραγματικά, πρέπει να κάνω ένα εκ νέου φλασάρισμα και να παρατηρήσω τι συμβαίνει.

 

Παρόλα αυτά ρωτώ μήπως συμβαίνει και σε κάποιον άλλο.

 

Στο δικό μου δεν αποσυνδέεται αλλά δεν έχω βάλει τίποτα από αυτά που λές και τις πιο πολλές φορές το βάζω σε ultra μπαταρία mode κατά τις μετακινήσεις.

Δοκίμασέ το, εκτός και αν δουλευεις τα data εν κινήσει.

 

@Για τους 160 χαρακτήρες και για ελληνικά σε πληκτρολόγιο, εκεί που δεν δουλεψαν τα υπόλοιπα δουλεψε το

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sql.greekkeyboard&hl=el

Δεν είναι τόσο ευχρηστο αλλά μου έλυσε τα χέρια και σε κινέζικα ταμπλετ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι που παθαίνω με την emuiUNICOM για να δω αν συμβαίνει και σε άλλον. Επειδή κινούμαι συνεχώς με τη δουλειά μου και μπαίνω και σε χώρους που δεν υπάρχει σήμα, έχει συμβεί τρεις - τέσσερις φορές να μην ξανασυνδέεται με το δίκτυο παρά μόνο εάν κάνω επανεκκίνηση.

 

Βέβαια πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα και ίσως κάτι απ' όλα να δημιουργεί διένεξη. Επίσης έχω επάνω πράγματα όπως xposed framework, Battery Doctor, Greenify, Boot Manager, προσπαθώντας να βελτιώσω τη διάρκεια της μπαταρίας. Τίποτε από αυτά δεν χρειάζεται πραγματικά, πρέπει να κάνω ένα εκ νέου φλασάρισμα και να παρατηρήσω τι συμβαίνει.

 

Παρόλα αυτά ρωτώ μήπως συμβαίνει και σε κάποιον άλλο.

Μου συνέβη σε μένα μια φορά και δεν φορώ τίποτε από όλα αυτά. Είναι "παρθένα" ρομ. Οπως την έβαλα. Εκλεισα από το sim management και τα ξανάνοιξα και επανήλθε το σήμα.

Τώρα δοκιμάζω την τελευταία emui που δημοσίευσε ο Κώστας. Καλή φαίνεται αλλά κάτι με τρώει να γυρίσω στην unicom. Θα την αφήσω όμως κανά δυο μέρες. Μου αρέσει το android keyboard που έχει η τελευταία αλλά αν θες κεφαλαίο τονισμένο δεν έχει.. Κατά τα άλλα δουλεύουν όλα άψογα σαν την unicom. Μπαταρία θέλω να βγάλω συμπέρασμα να δω τι θα κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιμασει κανεις τον οδηγο του BrocasHelm.....Σωστό notification led και χρώματα.... σε unicom rom δουλευει;

Kαι κατι που παρατηρησα σημερα συνδεσα το τηλεφωνο στον υπολογιστη για να μεταφερω μερικα τραγουδια στη microsd

αφου τελειωσα εκανα αφαιρεση υλικου απο την γραμμη εργασιων απενεργοποιηση του τηλεφωνου,αφαιρεση των καλωδιων,και αφου

εκκινησα το τηλεφωνο μου εβγαλε κατι λευκες διαφανες γραμμες στην οθονη οι οποιες δεν φευγουν.

Εχω αφαιρεσει την μπαταρια και ελπιζω να φυγουν στην επομενη εκκινηση παλιωτερα που μου το ειχε κανει,αυτο το κολπο επιασε

και αποκατασταθηκε το τηλεφωνο.

Το κολπο αυτο το ειχα διαβασει απο αλλον φιλο,που το δημοσιευσε, εδω στο φορουμ

Μαλλον τελικα δεν χρειαζεται να κλεινουμε το τηλεφωνο,οταν το αφαιρουμε απο τον υπολογιστη μονο αφαιρεση υλικου θελει και αποσυνδεση,παρατηρησε κανεις κατι παρομοιο;

 

στην Unicom δουλευει αλλα οχι σε ολες τις rom.

 

Aυτο με τις γραμμες μου εφυγε μολις εκανα battery calibration με την εφαρμογη battery calibration,κατεβασε την και ακολουθα τις οδηγιες.

Γιατι να κλεινεις το τηλεφωνο οταν το αφαιρεις απο τον υπολογιστη.Δεν χρειαζεται ουτε καν να κανεις αφαιρεση υλικου,αυτο ειναι τρελος μυθος που το ακουω καμια φορα στην δουλεια απο κανα γεροντι και γελαω απο μεσα μου.Ο μονος τροπος να παθει κατι καποιο αρχειο απο την sd η το usb ειναι να αφαιρεσεις το στικακι την ωρα που κανεις cut+paste καποιο αρχειο και να το τραβηξεις την ωρα που ειναι στη μεση του paste.Ουτε καν με copy+paste δεν παθαινει τιποτα γιατι το αρχειο υπαρχει ακομα στην πηγη.Αλλιως δεν παθαινει απολυτως τιποτα,σε ολη μου την ζωη τα τραβαγα ακομα και την ωρα που επαιζε video απο το στικακι και δεν επαθε ποτε καμια συσκευη τιποτα.Μονο αμα κανει write εκεινη την ωρα θα γινει corrupted το αρχειο,αλλα δεν θα το τραβηξεις τοτε φυσικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ να πω κάτι που παθαίνω με την emuiUNICOM για να δω αν συμβαίνει και σε άλλον. Επειδή κινούμαι συνεχώς με τη δουλειά μου και μπαίνω και σε χώρους που δεν υπάρχει σήμα, έχει συμβεί τρεις - τέσσερις φορές να μην ξανασυνδέεται με το δίκτυο παρά μόνο εάν κάνω επανεκκίνηση.

 

Βέβαια πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα και ίσως κάτι απ' όλα να δημιουργεί διένεξη. Επίσης έχω επάνω πράγματα όπως xposed framework, Battery Doctor, Greenify, Boot Manager, προσπαθώντας να βελτιώσω τη διάρκεια της μπαταρίας. Τίποτε από αυτά δεν χρειάζεται πραγματικά, πρέπει να κάνω ένα εκ νέου φλασάρισμα και να παρατηρήσω τι συμβαίνει.

 

Παρόλα αυτά ρωτώ μήπως συμβαίνει και σε κάποιον άλλο.

 

μου συμβαινει σχεδον στις μισες rom που δοκιμαζω,δοκιμασε το wifi fix zip που ανεβηκε προχθες μαζι με την modded emui

Link to comment
Share on other sites

περασα την laek v3....ενω εκανα ολα τα wipe 2 και 3 φορες....στις ρυθμισεις μου βγαζει δεσμευμενα τα 4 gb της εσωτερικης μνημης ενω εγω την εχω αδεια εντελως...μπαινω λοιπον απο twrp recovery, παω στο file manager της και προς εκπληξη μου ανακαλυπτω οτι υπαρχει ολη η παλια εσωτερικη μνημη με τα αρχεια που ειχα στην προηγουμενη ρομ...γι αυτο και μου τρωει ολο το χωρο της εσωτερικης..το ιδιο προβλημα και με την miui που περασε ενας φιλος...ειναι σαν να εχει χωριστει η εσωτερικη σε δυο μερη: 1 την παλια εσωτερικη με τα αρχεια της που δε φαινεται στα file manager του κινητου αλλα μονο στο file manager της recovery και 2 την κανονικη τωρινη εσωτερικη

 

δευτερο προβλημα: μπαινω απο root explorer στο storage και βλεπω οτι η εσωτερικη υπαρχει 3 φορες...μια φορα στο sdcard0(φυσιολογικο αυτο) και δυο φορες στο emulated (μια φορα σε ενα υποφακελο 0 και μια σε ενα υποφακελο legacy)

 

τι γινεται ρε παιδια με τη μνημη του coolpad;;δειτε σας παρακαλω και τα δικα σας να δουμε αν εχετε το ιδιο προβλημα και προτεινετε καμια λυση..

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδία έβαλα την emui unicom αλλά δεν έχω βρει από που καλυμπράρω τους αισθητήρες ξέρεις κάποιος ? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

περασα την laek v3....ενω εκανα ολα τα wipe 2 και 3 φορες....στις ρυθμισεις μου βγαζει δεσμευμενα τα 4 gb της εσωτερικης μνημης ενω εγω την εχω αδεια εντελως...μπαινω λοιπον απο twrp recovery, παω στο file manager της και προς εκπληξη μου ανακαλυπτω οτι υπαρχει ολη η παλια εσωτερικη μνημη με τα αρχεια που ειχα στην προηγουμενη ρομ...γι αυτο και μου τρωει ολο το χωρο της εσωτερικης..το ιδιο προβλημα και με την miui που περασε ενας φιλος...ειναι σαν να εχει χωριστει η εσωτερικη σε δυο μερη: 1 την παλια εσωτερικη με τα αρχεια της που δε φαινεται στα file manager του κινητου αλλα μονο στο file manager της recovery και 2 την κανονικη τωρινη εσωτερικη

 

δευτερο προβλημα: μπαινω απο root explorer στο storage και βλεπω οτι η εσωτερικη υπαρχει 3 φορες...μια φορα στο sdcard0(φυσιολογικο αυτο) και δυο φορες στο emulated (μια φορα σε ενα υποφακελο 0 και μια σε ενα υποφακελο legacy)

 

τι γινεται ρε παιδια με τη μνημη του coolpad;;δειτε σας παρακαλω και τα δικα σας να δουμε αν εχετε το ιδιο προβλημα και προτεινετε καμια λυση..

 

Πέρνα μια επίσημη με YGDP tools και το τηλέφωνο θα είναι σαν καινουργιο. μετά πέρνα την αλλη ξανα

μην ξεχάσεις να αλλαξεις και το recovery

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια επίσημη με YGDP tools και το τηλέφωνο θα είναι σαν καινουργιο. μετά πέρνα την αλλη ξανα

μην ξεχάσεις να αλλαξεις και το recovery

Επίσης πέτα την twrp...βάλε cwm να ξενοιάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια επίσημη με YGDP tools και το τηλέφωνο θα είναι σαν καινουργιο. μετά πέρνα την αλλη ξανα

μην ξεχάσεις να αλλαξεις και το recovery

 

μπορεις να μου στειλεις μια επισημη για να περασω μετα απο πανω τη laek??και αν ειναι δυνατον και το αρχειο που ρουταρει την επισημη γιατι εχω φαει τα χρονια που για το ρουταρισμα του coolpad...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και με τη cwm του φιλου μου το ιδιο κανει...ειναι θεμα της προηγουμενης ρομ μαλλον...

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...