Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν δουλεύει το notification led αλλά λύνεται με εφαρμογή από το Playstore. Όταν πας να αλλάξεις τον προεπιλεγμένο ήχο ειδοποίησης κρασάρει η εφαρμογή αλλά το ξεπέρασα, όχι εύκολα, με κάποια εφαρμογή ήχων sms από Playstore.

 

Δεν δουλεύει ο proximity sensor και δεν κατάφερα τίποτα, το μόνο που έγινε ήταν να απενεργοποιείται εντελώς η οθόνη κατά τη διάρκεια της κλήσεως και να μην επανέρχεται με τίποτα, έπρεπε να βγάλεις τη μπαταρία. Ήμουν και στο δρόμο, νευρίασα, κράτησα backup και γύρισα στην emui, πιστεύω πάντως ότι δεν είναι κακή και έχει πολλά χρήσιμα features.

 

Απ'οτι καταλαβα στα κινεζικα φορουμ γινεται διαγωνισμος για το ποιος θα βγαλει τις περισσοτερες rom η κατι τετοιο..αν ειναι δυνατον να ανεβαζει ο αλλος rom με τοσα bugs.Δεν την δοκιμαζει καν πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έβαλα τη ROM που προτείνεται στην αρχή του ποστ την Custom Rom (zip): AOSP-V1.1-CoolPad-F1W-by-jonzalvo.zip - 361.41 MB και έχω θέμα με τον ήχο είναι και χαμηλό και κακή ποιότητας από ηχείο αλλά και από ακουστικά ... ακολούθησα τον οδηγό για να ανεβάσω την ένταση με το mobileUncle αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μήπως φταίει η ROM ? και αν ναι ποια να βάλω ?
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα στα κινεζικα φορουμ γινεται διαγωνισμος για το ποιος θα βγαλει τις περισσοτερες rom η κατι τετοιο..αν ειναι δυνατον να ανεβαζει ο αλλος rom με τοσα bugs.Δεν την δοκιμαζει καν πρωτα?

 

Δίκιο έχεις, αυτό με τον proximity δεν είναι ψιλοbug, αλλά άκρως ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Απορια...

Εχω κατεβαζει το ζιπ της galaxyS5 και το εχω αποθηκευσει στην εξωτερικη.ο file manager του κινητου μου δειχνει οτι ειναι αποθηκευμενο μονο στην εξωτερικη,ενω ο es explorer οτι ειναι και στην εσωτερικη και στην εξωτερικη και γενικοτερα ο es δειχνει ετσι και για αλλα αρχεια.πχ το μπακ απ των εφαρμογων που πηρα δοκιμαστικα με την εφαρμογη που ειχε το κινητο.δοκιμαζοντας λοιπον να σβησω μεσω του es το μπακ απ που ειχε αποθηκευτει στην εσωτερικη,σβηστηκε και απο την εξωτερικη.αν αποφασισω καποια στιγμη να περασω την galaxyS5 παιζει κανοντας ολα τα wipes(εκτος της εξωτερικης) να μου σβησει το ζιπ της ρομ και απο την εξωτερικη,εφοσον θα εχει σβηστει με το wipe απο την εσωτερικη?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανα νεο απο το μετωπο των rom υπαρχει?

Θελω την πιο bug free kit kat με Ελληνικα και να ειναι root,υπαρχει τετοιο πραγμα τελικα?

Πολυ δυσκολη η συμβιωση πια με την laek v4 με kernal v3,ολο χαζα με κανει,ειδικα το bug με τον σενσορα δεν παλευετε,το τραβας απο το αυτι μετα απο κλιση και ανοιγοκλεινει η οθονη σαν παλαβη και πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να τερματισεις την κλιση!

Αρχιζω και τα παιρνω ασχημα με το κινητο,ειχα την ρομακλα την miui v5 που ειχε φωτογραφικη για τα μπαζα ,τωρα με την laek v4 εχω rom για τα μπαζα με καλη φωτογραφικη,ποσο δυσκολο ειναι τελικα να μας δωσουν μια σωστη ρομ?

 

Την έχω τώρα 2 εβδομάδες πάνω (laek v4 με kernal v3) και δεν μου έχει κάνει κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε αυτό που αναφέρεις εσύ. Μήπως ένα calibration του proximity sensor και με ένα app sensor test να δεις αν λειτουργεί σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα ίδια μου κάνει ο proximity με laek. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω calibration μέσα από mobile uncle tools. Βγάζει failed!
Link to comment
Share on other sites

Απορια...

Εχω κατεβαζει το ζιπ της galaxyS5 και το εχω αποθηκευσει στην εξωτερικη.ο file manager του κινητου μου δειχνει οτι ειναι αποθηκευμενο μονο στην εξωτερικη,ενω ο es explorer οτι ειναι και στην εσωτερικη και στην εξωτερικη και γενικοτερα ο es δειχνει ετσι και για αλλα αρχεια.πχ το μπακ απ των εφαρμογων που πηρα δοκιμαστικα με την εφαρμογη που ειχε το κινητο.δοκιμαζοντας λοιπον να σβησω μεσω του es το μπακ απ που ειχε αποθηκευτει στην εσωτερικη,σβηστηκε και απο την εξωτερικη.αν αποφασισω καποια στιγμη να περασω την galaxyS5 παιζει κανοντας ολα τα wipes(εκτος της εξωτερικης) να μου σβησει το ζιπ της ρομ και απο την εξωτερικη,εφοσον θα εχει σβηστει με το wipe απο την εσωτερικη?

 

Όχι, αν και παιδεύτηκα να βγάλω νόημα. Άλλο ο file manager και άλλο το φλασάρισμα rom.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν και παιδεύτηκα να βγάλω νόημα. Άλλο ο file manager και άλλο το φλασάρισμα rom.

 

Και νομιζα οτι το εγραψα πολυ αναλυτικα και πολυ περιγραφικα...

Δεν ξερω πως αλλιως να το θεσω.. :-D :-D

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπηκε επανω και δοκιμαστηκε η φρεσκια και βελτιωμενη Fix_VIBE UI2.0-8297W.20141104.by fefe蜡笔.

Καποια θεματακια που ειχε η πιο παλια εκδοση διορθωθηκαν,πολυ ομορφη σε χρωματα και αυτη.Kαργα στην Κινεζια βεβαια,αλλα φευγουν ευκολα ολα αυτα.

Ολα απο οτι ειδα τα βασικα δουλεουν,αλλα και παλι δεν εχει βαλει Ελληνικα ο dev.

 

Tα screenshot παρακατω ειναι απο απειραχτο κντ.

 

Δώσε μας και ένα λινκ βρε Κώστα να την κατεβάσουμε. Εκτός και αν τη βρούμε με google όπως την γράφεις;;

edit: Μόλις έκανα αναζήτηση και δεν βρίσκω κάτι.

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Κανα νεο απο το μετωπο των rom υπαρχει?

Θελω την πιο bug free kit kat με Ελληνικα και να ειναι root,υπαρχει τετοιο πραγμα τελικα?

Πολυ δυσκολη η συμβιωση πια με την laek v4 με kernal v3,ολο χαζα με κανει,ειδικα το bug με τον σενσορα δεν παλευετε

 

Και εγώ εχω καραφλιάσει με τα περίεργα. Έχω σετάρει 6 f1 και ΟΛΑ με laek v4 kernel3. Στο δικο μου ΚΑΝΕΝΑ bug. Στων φιλων οποια bugs υπαρχουν ειναι τελειως ασυσχετιστα.

 

Και συμπεραινω οτι ισως καθε f1 πρεπει να χρησιμοποιει διαφορετικες παρτιδες σε τsιπακια μνημες οθονη σενσορες κτλ. Εξ ου και οι τυχαιοτητες.

 

Τελικα official 4.4.2 με ελληνικα? Εστω και coolui, εχω γινει τεχνικη εξυπηρετηση με τοσα f1 που σεταρα. Help...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

offtopic alert

Ψαχνω μερες μια απλη εφαρμογη που να κανει το εξης:Οταν φευγω απο το σπιτι με το που χασει το δικτυο μου να ανοιγει αυτοματα τα data (κατα προτιμηση με επιλογη για 3g/2g/2g 3g) και το αντιστροφο,οταν γυρναω σπιτι να κλεινει τα data και να ανοιγει το wifi.

To κριτηριο μου ειναι να μην λειτουργει με το network location ουτε με το gps (για λογους μπαταριας και ασφαλειας)

 

Εχω βρει πολλα τετοια apps αλλα ολα λειτουργουν με το network location (που το εχω μονιμα απενεργοποιημενο) η το gps η με χρονοδιακοπτες.

 

Θυμαμαι οι παλιες cyanogenmod ειχαν τετοια επιλογη

Καμια ιδεα?Ειναι δυνατον να μην υπαρχει τετοια απλη εφαρμογη?

 

sorry για το offtopic!

Link to comment
Share on other sites

offtopic alert

Ψαχνω μερες μια απλη εφαρμογη που να κανει το εξης:Οταν φευγω απο το σπιτι με το που χασει το δικτυο μου να ανοιγει αυτοματα τα data (κατα προτιμηση με επιλογη για 3g/2g/2g 3g) και το αντιστροφο,οταν γυρναω σπιτι να κλεινει τα data και να ανοιγει το wifi.

To κριτηριο μου ειναι να μην λειτουργει με το network location ουτε με το gps (για λογους μπαταριας και ασφαλειας)

 

Εχω βρει πολλα τετοια apps αλλα ολα λειτουργουν με το network location (που το εχω μονιμα απενεργοποιημενο) η το gps η με χρονοδιακοπτες.

 

Θυμαμαι οι παλιες cyanogenmod ειχαν τετοια επιλογη

Καμια ιδεα?Ειναι δυνατον να μην υπαρχει τετοια απλη εφαρμογη?

 

sorry για το offtopic!

Αυτό που ψάχνεις το έχει η VibeUi thw lenovo που έχει δοκιμάσει πρόσφατα και ο kostas1.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα στα κινεζικα φορουμ γινεται διαγωνισμος για το ποιος θα βγαλει τις περισσοτερες rom η κατι τετοιο..αν ειναι δυνατον να ανεβαζει ο αλλος rom με τοσα bugs.Δεν την δοκιμαζει καν πρωτα?

 

Πρέπει να γίνεται και με λίγο setup στο tasker.

Link to comment
Share on other sites

δεν ηθελα να καταφυγω στο tasker γιατι δεν ηθελα να χασω χρονο να το μαθω αλλα τελικα εχασα πιο πολυ χρονο ψαχνωντας το app.

 

Ευτυχως καποιος το ειχε κανει ηδη και απλα ακολουθησα τον οδηγο του..!

Για οποιον τον ενδιαφερει ειναι αυτος: https://forums.motorola.com/posts/88b3fa880c

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα ίδια μου κάνει ο proximity με laek. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω calibration μέσα από mobile uncle tools. Βγάζει failed!

Και η φαση ειναι οτι μια το κανει και μια δεν το κανει,οτι να΄ναι δηλ. ,και επισης μου εχει κανει κανα 2 τρελα (με πεσμενη μπαταρια) που δεν ανταποκρινοταν τιποτα στο touch και αναγκαστηκα να βγαλω την μπαταρια 2-3 φορες για να στρωσει!

Δεν ξερω τελικα τι θεωρουν ορισμενοι εδω στο φορουμ καλη ρομ χωρις bugs αλλα η συγκεκριμενη μονο τετοια δεν ειναι(και εχω κανει 3 wipes οταν την περασα!),η miui v5 ηταν μια καλη ρομ και bug free αλλα οπως ειπα με τραγικη καμερα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ηθελα να καταφυγω στο tasker γιατι δεν ηθελα να χασω χρονο να το μαθω αλλα τελικα εχασα πιο πολυ χρονο ψαχνωντας το app.

 

Ευτυχως καποιος το ειχε κανει ηδη και απλα ακολουθησα τον οδηγο του..!

Για οποιον τον ενδιαφερει ειναι αυτος: https://forums.motorola.com/posts/88b3fa880c

 

Θα το κάνω και εγώ, νόμιζα ότι όταν είσαι με WiFi το Android το καταλαβαίνει και "σταματάει" τα data μόνο του. Φαίνεται αν τα κλείνεις κάνει διαφορά.

 

Ποιά έκδοση Lenovo Camera να χρησιμοποιήσω για το τέστ μου; 3.6.7; Χάθηκα λίγο, βλέπω έχουν βγει και με libs και δεν συμμαζεύεται.

Link to comment
Share on other sites

proximity sensor

Gravity Box

notification led ............σε πάρα πολλά post μιλάτε για αυτά.....λίιιιιγο πιο ειδικά και Ελληνικά για το τι ειναι το καθενα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω και εγώ, νόμιζα ότι όταν είσαι με WiFi το Android το καταλαβαίνει και "σταματάει" τα data μόνο του. Φαίνεται αν τα κλείνεις κάνει διαφορά.

 

Ποιά έκδοση Lenovo Camera να χρησιμοποιήσω για το τέστ μου; 3.6.7; Χάθηκα λίγο, βλέπω έχουν βγει και με libs και δεν συμμαζεύεται.

Τα σταματαει υποτιθεται αλλα δεν τα κλεινει.Δεν το πολυεμπιστευομαι..

3.6.7 ναι,σε μετεπειτα εκδοσεις ειχα διαβασει στο φορουμ της οτι παιζουν καποια θεματα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

proximity sensor

Gravity Box

notification led ............σε πάρα πολλά post μιλάτε για αυτά.....λίιιιιγο πιο ειδικά και Ελληνικά για το τι ειναι το καθενα ?

 

http://bit.ly/10ZYVgQ

http://bit.ly/18551Z2

http://bit.ly/1EmNcqH

Link to comment
Share on other sites

proximity sensor

Gravity Box

notification led ............σε πάρα πολλά post μιλάτε για αυτά.....λίιιιιγο πιο ειδικά και Ελληνικά για το τι ειναι το καθενα ?

 

O Proximity sensor είναι ο αισθητήρας εγγύτητας, αυτός δηλαδή που απενεργοποιεί την οθόνη όταν την πλησιάζεις στο πρόσωπό σου για να βάλεις τη συσκευή στο αυτί σου, και την ενεργοποιεί ξανά όταν το απομακρύνεις.

 

To Gravity Box είναι ένα πρόσθετο που (αν δουλεύει στην εκάστοτε rom) σου επιτρέπει να προσθέσεις και να σκαλίσεις έξτρα λειτουργίες.

 

Το notification led είναι το λαμπάκι ειδοποιήσεων που έχει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

proximity sensor

Gravity Box

notification led ............σε πάρα πολλά post μιλάτε για αυτά.....λίιιιιγο πιο ειδικά και Ελληνικά για το τι ειναι το καθενα ?

 

Μην με παρεξηγησεις,ειναι τοσο βασικοι οροι στα android που ειναι σαν να εισαι σε φορουμ για πειραγμα αυτοκινητων και να ρωτας τι ειναι τα φλας.Θα ξεφευγε το νοημα του συγκεκριμενου φορουμ (coolpad f1) αν συζητουσαμε για τοσο γενικα android πραγματα

 

proximity=αισθητηρας αποστασης

gravity box=xposed module

xposed module=google it

notification led=τα led του κινητου

 

edit:με προλαβαν..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυση για το led υπαρχει?να μην αναβει μονο κοκινο,πρασινο,μπλε ενω εχει ρυθμιστει και σε αλλα χρωματα?
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυση για το led υπαρχει?να μην αναβει μονο κοκινο,πρασινο,μπλε ενω εχει ρυθμιστει και σε αλλα χρωματα?

 

Είναι λίγο περίπλοκο αλλά εν συντομία από ότι είδα ΟΧΙ.

 

Διαπίστωσα παίζοντας με το terminal οτι το λεντακι ανάβει πχ σε άσπρο αν δοθούν τα χρώματα RED, GREEN, BLUE διαδοχικά σαν ξεχωριστές τιμές η μία μετά την άλλη χωρίς να σβηστεί η τιμή της προηγούμενης. Πχ οι αντίστοιχες εντολές είναι:

echo 1 > /dev/.../led_red
echo 1 > /dev/.../led_green
echo 1 > /dev/.../led_blue

Από ότι βλέπετε υπάρχουν τρία ξεχωριστά led devices.

 

Δεν έχω βρει τρόπο το λαμπάκι να ανάψει κατευθείαν πχ άσπρο από κονσόλα δίνοντας μία μόνο εντολή (η οποία στην ουσία θα έλεγε στο led: παρε την τιμή FFFFFF (ασπρο) και δειξε την.

 

ΌΛΑ τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε για έλεγχο led φυσικά δεν χρησιμοποιούν την κονσόλα αλλά με την απευθείας κλήση μίας ρουτίνας (function call) από το android ανάβουν το led κατευθείαν (χοντρικά...). Δεν ξέρω τι character devices θα πρέπει να υπάρχουν στη δική μας περίπτωση στο /dev έτσι ωστε να γίνεται απευθείας χρήση του led ανεξάρτητα από τα μεμονωμένα χρώματα.

 

Απλά από ότι φαίνεται τα προγράμματα βλέπουν τρία ξεχωριστά led (laek) από τα οποία μπορούν να ελέγξουν μόνο το ένα κάθε φορά. Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός - δεν ξέρω αν χρειαζόταν αυτή η ανάλυση αλλά πολλά παιδιά ρωτάνε.

 

Σε ερχόμενο ποστ θα ποστάρω ακριβείς εντολές να δείτε και σεις ότι από κονσόλα όντως δουλεύει.:)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίπλοκο αλλά εν συντομία από ότι είδα ΟΧΙ.

 

Διαπίστωσα παίζοντας με το terminal οτι το λεντακι ανάβει πχ σε άσπρο αν δοθούν τα χρώματα RED, GREEN, BLUE διαδοχικά σαν ξεχωριστές τιμές η μία μετά την άλλη χωρίς να σβηστεί η τιμή της προηγούμενης. Πχ οι αντίστοιχες εντολές είναι:

echo 1 > /dev/.../led_red
echo 1 > /dev/.../led_green
echo 1 > /dev/.../led_blue

Από ότι βλέπετε υπάρχουν τρία ξεχωριστά led devices.

 

Δεν έχω βρει τρόπο το λαμπάκι να ανάψει κατευθείαν πχ άσπρο από κονσόλα δίνοντας μία μόνο εντολή (η οποία στην ουσία θα έλεγε στο led: παρε την τιμή FFFFFF (ασπρο) και δειξε την.

 

ΌΛΑ τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε για έλεγχο led φυσικά δεν χρησιμοποιούν την κονσόλα αλλά με την απευθείας κλήση μίας ρουτίνας (function call) από το android ανάβουν το led κατευθείαν (χοντρικά...). Δεν ξέρω τι character devices θα πρέπει να υπάρχουν στη δική μας περίπτωση στο /dev έτσι ωστε να γίνεται απευθείας χρήση του led ανεξάρτητα από τα μεμονωμένα χρώματα.

 

Απλά από ότι φαίνεται τα προγράμματα βλέπουν τρία ξεχωριστά led (laek) από τα οποία μπορούν να ελέγξουν μόνο το ένα κάθε φορά. Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός - δεν ξέρω αν χρειαζόταν αυτή η ανάλυση αλλά πολλά παιδιά ρωτάνε.

 

Σε ερχόμενο ποστ θα ποστάρω ακριβείς εντολές να δείτε και σεις ότι από κονσόλα όντως δουλεύει.:)

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα xposed module που να δίνει στην ουσία τις εντολές στα 3 λεντ διαδοχικά και πολύ γρήγορα, ώστε να φαίνεται ότι ανάβει το συγκεκριμένο χρώμα. Ίσως κάτι σαν patch σε υπάρχουσα εφαρμογή που όταν η εφαρμογή λέει: θέλω FFFFFF το patch να στέλνει γρήγορα:

 

echo 1 > /dev/.../led_red

echo 1 > /dev/.../led_green

echo 1 > /dev/.../led_blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...