Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Azuli ο martinoff προφανώς εννοούσε ενεργοποίηση ηδη υπαρχοντων γλωσσών μέσω build.prop.

Απλά δεν κάθισε καθόλου να το αναλύσει.

 

Παρατήρησε ότι σε αρκετές ρομ τα αρχεία των μεταφράσεων ήδη προϋπάρχουν.

 

Peace:)

 

το καταλαβα οτι δεν ηξερε οτι χρειαζονται εξτρα αρχεια γι αυτο και το εγραψα στο προηγουμενο μου ποστ οτι χρειαζονται να υπαρχουν και οι μεταφρασεις,αλλα εσπευσε να ειρωνευτει παρολη την αγνοια του.Στους ειρωνες απαντας με ειρωνεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παρατηρώ ότι ο Κώστας επιμένει ότι για διάφορα λάθη και μη σωστό πέρασμα rom ΔΕΝ ευθύνετε το TWRP ......Με τόσες δοκιμές και τέτοιο ξεζούμισμα του κινητού που του έχει κάνει....δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω και τον πιστεyω......

Ομως παρατήρησα πάλι από την άλλη ότι αρκετά παιδιά είχαν διάφορα προβλήματα με την TWRP ....γύρισαν σε CWM και λένε ....."σώθηκα".

 

Τελικά ΤΙ ισχύει ?.......Ποια να προτιμήσω ?.....από μέρα σε μέρα περιμένω το κινητό που θα έρθει root και από ότι κατάλαβα.......το ΠΡΩΤΟ βήμα με το που θα το ανοίξω πρέπει να είναι αυτό.....να περαστεί η recovery και ΑΜΕΣΩΣ μετά να πάρω το backup του κινητού όπως ακριβώς ήρθε.................ΣΩΣΤΑ ??????

 

Απλά θέλω να ρωτήσω ποιο recovery να προτιμήσω και ποια έκδοση.....το CWM βλέπω ότι έχει την 6.0.3.0 και 6.0.5.0 που λένε "official" ενώ η TWRP την V 2.4.4 (official) και την V 2.7.0.0 που λέει TOUCH (custom).......ποια η διαφορά official και custom ?

 

η TWRP 2.7 είναι δικά μου μετάφραση από το κινέζικο forum ydss

εάν δεν σε ενδιαφέρει η ευκολία και το fancy βάλε 100% CWM 6.0.5

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

 

Απλά θέλω να ρωτήσω ποιο recovery να προτιμήσω και ποια έκδοση.....το CWM βλέπω ότι έχει την 6.0.3.0 και 6.0.5.0 που λένε "official" ενώ η TWRP την V 2.4.4 (official) και την V 2.7.0.0 που λέει TOUCH (custom).......ποια η διαφορά official και custom ?

 

Ειμαι με cwm 6.0.5.0 απο την πρωτη μερα,την βαζεις αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα , Οτι δεν γινοταν με την TWRP γινεται με την cwm . Και για root to superuser 2.02.Δεν εχω βρει κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα οτι δεν ηξερε οτι χρειαζονται εξτρα αρχεια γι αυτο και το εγραψα στο προηγουμενο μου ποστ οτι χρειαζονται να υπαρχουν και οι μεταφρασεις,αλλα εσπευσε να ειρωνευτει παρολη την αγνοια του.Στους ειρωνες απαντας με ειρωνεια.

 

master shifu

 

http://theultimateanswer42.files.wordpress.com/2012/02/inner-peace.jpg

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

όσων αφορά την micromax υπάρχει εδώ μέσα θαμμενο δικιά μου ρομ που έχει ελληνικά και root ;)

 

 

 

Μπορούμε να πληροφορηθούμε πια σελίδα είναι αυτή; Ευχαρίστω

Link to comment
Share on other sites

όσων αφορά την micromax υπάρχει εδώ μέσα θαμμενο δικιά μου ρομ που έχει ελληνικά και root ;)

 

 

 

Μπορούμε να πληροφορηθούμε πια σελίδα είναι αυτή; Ευχαρίστω

 

 

Eχω διαβάσει και τις 400 σελίδες......εδώ στο νήμα......Αν μαζέψουμε όλες τις ερωτήσεις.......που βρίσκω την τάδε?.....από που κατεβαίνει η άλλη ?.......κατεβαίνει αργά-άλλο λινκ ?........Ολες αυτές οι ερωτήσεις για τις ρομ είναι σίγουρα πάνω από 50 σελίδες....

Εχει αναφερθεί πολλές φορές από πολλούς...........ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΜΕΝΑ.......να μπουν στο πρωτο post.

Δεν ξέρω αν είναι ευκολο ή δύσκολο.....εγώ πάντως έχω τον χρόνο και θέλω να βοηθήσω αλλα δεν ξέρω πως.

Αν θέλει κάποιος ας μου στείλει pm για το ΠΩΣ θα γίνει και να τις μαζέψω κάπου .....αν όχι όλες.....τουλάχιστον αυτές που αξίζουν και ενδιαφέρονται οι περισσότεροι......δεν είναι πάνω από 10......και ότι καινούργιο βγαίνει που υπάρχει ενδιαφέρον να ανεβαίνει στην πρώτη σελίδα.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις τα λινκ απο τις αξιοπιστες ρομ να τα ποσταρεις και να ζητήσεις απο εναν mod να τα περάσει στο πρώτο ποστ.

Απλα είναι δύσκολο να τις μαζεψεις σε τόσο μεγαλο νήμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σχετικά με το recovery,θεωρώ οτι εαν περαστεί ενα σωστά απο την αρχή θα δουλέψει σωστα.Στο δικο μου κντ δοκιμών έχω περάσει φλασαρει και παρει backup-επαναφερει δεκάδες πλεον φορες rom χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ποτε.Τα τελευταια χρονιο δουλεύω με το twrp.Τώρα εαν σας βολευει το cwm δεν μπορω εγώ να σας πίσω για το αντίθετο.Επιλογές υπαρχουν για τον καθένα μας.Απλα εαν καποτε καεις στο χωριό μου.........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ήρθε και σε μενα απο coolicool σε 20μερες περίπου κ αλλες 7 έκανε μέσα στην Ελλάδα γιατι ειμαι και επαρχεία... :down:

 

Σαν κινητό ολα τελεία εξωτερικά, κοντουλι το usb, και πολύ φτηνιάρικο στο backcover αλλα για τιμη κάτω απο 140ευρο ειναι σουπερ!

 

Στα ενδότερα, ηρθε με 4.2.2 το εκανα ροοτ, cwm 6.0.5.0 , ολα σχετικά εύκολα, γιατι απο την μερα που το παραγγειλα ναι ναι διάβασα απο την αρχη οοοοοοολα αυτα τα μηνύματα....

 

Πέρασα 5-6rom αλλα πήρα απόφαση να κρατήσω την emuiUNICOM, Πήγα πήρα κάρτες sim μικρές :p

σεταρα τα παντα και ειχα το κλασικό πρόβλημα με το +30 οταν με έπαιρναν δεν μου εμφάνιζε τις επαφές....

Πέρασα με το number fix το +30παντου και έκανα κανα 2-3 τηλ στην sim1 και ολα καλα... :X

ΑΜ ΔΕ... :(

Παρατήρησα οτι αν με καλέσουν στην sim2 δεν μου βγάζει πάλι τις επαφές... Μου εμφανίζει μόνο το νούμερο.. αν πάρω την sim1 μια χαρα!

Εχει κάνεις το ίδιο πρόβλημα ;;;;; Υπάρχει καμια ρύθμιση που μου ξεφεύγει;;;

 

ΥΓ: Αν και δεν νομίζω οτι παίζει ρολο ετσι για την ιστορία sim1 f2g ,sim2 whatsup

Link to comment
Share on other sites

ΑΜ ΔΕ... :(

Παρατήρησα οτι αν με καλέσουν στην sim2 δεν μου βγάζει πάλι τις επαφές... Μου εμφανίζει μόνο το νούμερο.. αν πάρω την sim1 μια χαρα!

Εχει κάνεις το ίδιο πρόβλημα ;;;;; Υπάρχει καμια ρύθμιση που μου ξεφεύγει;;;

 

ΥΓ: Αν και δεν νομίζω οτι παίζει ρολο ετσι για την ιστορία sim1 f2g ,sim2 whatsup [/b]

 

Αυτος ηταν ο λογος που εφυγα απο unicom και ξαναγυρισα σε official 039.... για την ιστορια sim1 cosmote & sim2 vodafone.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

πήρα το κινητό αυτό χθες το έκανα root (γιατί μου το στείλανε unrooted :mad: ) χρησιμοποιώντας το vroot το έλεγξα με το root checker basic ότι πέτυχε και σήμερα ήθελα να βάλω τη ROM που προτείνεται στην αρχή του ποστ! Τα κατέβασα ROM και recovery από τα αρχεία που έχει στα δύο λινκ τα έβαλα χύμα σαν zip στην sdcard (8GB) από την οποία μόλις είχα διαγράψει τα πάντα οπότε είχε μέσα μόνο τα δύο αυτά αρχεία zip !!!

Ακολούθησα δηλαδή τις οδηγίες που έχει ο οδηγός του πόστ! Άνοιξα το mobileuncle αλλά όταν πάω στο recovery update δεν μου βλέπει την recovery και μου λέει Finish search,num:0!!

Τα έσβησα τα ξανακατέβασα μήπως καταστράφηκε το αρχείο σε κάποια μεταφορά αλλά πάλι τα ίδια!

 

Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά μου βγάζει ένα update system από το κινητό... Cool Life UI από 4,2,036 σε 4,2,039 version αλλά όταν πατάω να γίνει μπαίνει recovery και μου λέει σφάλμα !

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

πήρα το κινητό αυτό χθες το έκανα root (γιατί μου το στείλανε unrooted :mad: ) χρησιμοποιώντας το vroot το έλεγξα με το root checker basic ότι πέτυχε και σήμερα ήθελα να βάλω τη ROM που προτείνεται στην αρχή του ποστ! Τα κατέβασα ROM και recovery από τα αρχεία που έχει στα δύο λινκ τα έβαλα χύμα σαν zip στην sdcard (8GB) από την οποία μόλις είχα διαγράψει τα πάντα οπότε είχε μέσα μόνο τα δύο αυτά αρχεία zip !!!

Ακολούθησα δηλαδή τις οδηγίες που έχει ο οδηγός του πόστ! Άνοιξα το mobileuncle αλλά όταν πάω στο recovery update δεν μου βλέπει την recovery και μου λέει Finish search,num:0!!

Τα έσβησα τα ξανακατέβασα μήπως καταστράφηκε το αρχείο σε κάποια μεταφορά αλλά πάλι τα ίδια!

 

Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά μου βγάζει ένα update system από το κινητό... Cool Life UI από 4,2,036 σε 4,2,039 version αλλά όταν πατάω να γίνει μπαίνει recovery και μου λέει σφάλμα !

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται ???

 

Τη recovery την ξεζιπαρεις, πρεπει να ειναι σε μορφη img

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις τα λινκ απο τις αξιοπιστες ρομ να τα ποσταρεις και να ζητήσεις απο εναν mod να τα περάσει στο πρώτο ποστ.

Απλα είναι δύσκολο να τις μαζεψεις σε τόσο μεγαλο νήμα!

 

Αν γίνει θα βοηθήσει πολλους φιλους,νέους κ παλαιούς. Μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκιναω απο τα ευκολα για οποίον έχει ορεξη!

(needrom)

http://www.needrom.com/category/coolpad/8297-f1/

(Modaco)

http://www.modaco.com/forum/778-coolpad-f1/

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια με ρωτατε συνεχεια με pm,ποια rom να περασετε,ποια ειναι η καλυτερη κ.α..

 

Εαν θελετε Ελληνικα στα μενου κτλ,περαστε την Aosp laek v4 ker.3 που εχει αναιβασει δικο μας παιδι απο εδω.Εαν παλι θελετε εξαιρετικα χρωματα στην οθονη,και μια εξειρετικη rom σε ολα,θα ελεγα την Εmui UNICOM.Eαν παλι δεν εχετε θεμα μετα τα Ελληνικα,θα προτεινα την 310.

Θα βρειτε link για ολες σε ποιο πισω σελιδες.

 

Ας ρωτήσω και εγώ λοιπόν.......Εmui UNICOM.....ΠΟΥ την βρίσκουμε ?.....έψαξα αλλά....δεν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ήρθε και σε μενα απο coolicool σε 20μερες περίπου κ αλλες 7 έκανε μέσα στην Ελλάδα γιατι ειμαι και επαρχεία... :down:

 

Σαν κινητό ολα τελεία εξωτερικά, κοντουλι το usb, και πολύ φτηνιάρικο στο backcover αλλα για τιμη κάτω απο 140ευρο ειναι σουπερ!

 

Στα ενδότερα, ηρθε με 4.2.2 το εκανα ροοτ, cwm 6.0.5.0 , ολα σχετικά εύκολα, γιατι απο την μερα που το παραγγειλα ναι ναι διάβασα απο την αρχη οοοοοοολα αυτα τα μηνύματα....

 

Πέρασα 5-6rom αλλα πήρα απόφαση να κρατήσω την emuiUNICOM, Πήγα πήρα κάρτες sim μικρές :p

σεταρα τα παντα και ειχα το κλασικό πρόβλημα με το +30 οταν με έπαιρναν δεν μου εμφάνιζε τις επαφές....

Πέρασα με το number fix το +30παντου και έκανα κανα 2-3 τηλ στην sim1 και ολα καλα... :X

ΑΜ ΔΕ... :(

Παρατήρησα οτι αν με καλέσουν στην sim2 δεν μου βγάζει πάλι τις επαφές... Μου εμφανίζει μόνο το νούμερο.. αν πάρω την sim1 μια χαρα!

Εχει κάνεις το ίδιο πρόβλημα ;;;;; Υπάρχει καμια ρύθμιση που μου ξεφεύγει;;;

 

ΥΓ: Αν και δεν νομίζω οτι παίζει ρολο ετσι για την ιστορία sim1 f2g ,sim2 whatsup

 

Σε εμένα δουλεύει μια χαρά. Οι επαφές μου είναι πάντα αποθηκευμένες στο τηλέφωνο, ούτε σε sim, ούτε σε cloud και τις έχω επεξεργαστεί μία φορά, παλαιότερα, όταν είχα άλλη συσκευή, εξάγοντάς τες ως backup στον υπολογιστή. Όταν τις επανέφερα στη συσκευή παρατήρησα ότι αν εγώ έψαχνα μια επαφή δεν την έβρισκα, ενώ αν η επαφή με καλούσε εμφανιζόταν κανονικά.

 

Αυτό οφειλόταν στο ότι για κάποιο λόγο, χωρίς να το έχω κάνει εγώ, οι επαφές είχαν κατηγοριοποιηθεί σε ομάδες και δεν τις "έβλεπε" η συσκευή. Αν θυμάμαι καλά όλα τα είχα κάνει με το Wondershare MobileGo for Android, έβαλα όλες τις επαφές να μην έχουν ομάδα, τις πέρασα ξανά στη συσκευή και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Όταν τις πέρασα στο Coolpad έφτιαξα ένα backup στη sd card, αυτό βάζω και βγάζω. Με τις emui το πρόβλημα το έλυσα με το Twitch! Contacts Formatter από Playstore. Το μόνο που άλλαξα στις default ρυθμίσεις του είναι από το Phone Type επιλέγεις Check and Update Phone types. Τροποποιήθηκαν όλες και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Μόλις δοκίμασα να καλέσω τη δεύτερη sim και δουλεύει μια χαρά. Sim 1 Vodafone, Sim 2 Wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας ρωτήσω και εγώ λοιπόν.......Εmui UNICOM.....ΠΟΥ την βρίσκουμε ?.....έψαξα αλλά....δεν.

 

Τη βρίσκεις εδώ. Πρέπει να έχω δώσει το link 20 φορές έως τώρα.....

 

Την ανέβασα και εδώ. Είναι όντως η καλύτερη από όσες κυκλοφορούν.

 

Εδώ υπάρχει και το zip που την κάνει root.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τη βρίσκεις εδώ. Πρέπει να έχω δώσει το link 20 φορές έως τώρα.....

Την ανέβασα και εδώ. Είναι όντως η καλύτερη από όσες κυκλοφορούν.

Εδώ υπάρχει και το zip που την κάνει root.

 

Πρώτα περνάμε το supersu2.02 και μετά την rom ?..............ανάποδα ?...............ή μόνο σε περίπτωση που δεν ειναι root το κινητό περνάμε το supersu2.02?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα περνάμε το supersu2.02 και μετά την rom ?..............ανάποδα ?...............ή μόνο σε περίπτωση που δεν ειναι root το κινητό περνάμε το supersu2.02?

Πρωτα βρε την rom.Και μετα το βλεπεις εαν θελει το αλλο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σε ξενόγλωσσες http://www.7to.cn/androidrom/romlist/coolpad-8297w

 

Καλό είναι ας τις μαζέψει κάποιος καπου οσες Ρομ κ site παρουσιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...