Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στην sd card πρέπει να υπάρχει φάκελος με το όνομα TWRP, εκεί πρέπει να το βάλεις. Δοκίμασε να πάρεις backup από τη rom που ήδη έχεις και δες που αποθηκεύεται και βάλε το εκεί. Οπωσδήποτε πάντως πάρε backup της τωρινής σου κατάστασης και του imei σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μέσα στην sd card πρέπει να υπάρχει φάκελος με το όνομα TWRP, εκεί πρέπει να το βάλεις. Δοκίμασε να πάρεις backup από τη rom που ήδη έχεις και δες που αποθηκεύεται και βάλε το εκεί. Οπωσδήποτε πάντως πάρε backup της τωρινής σου κατάστασης και του imei σου.

Δεν υπάρχει στην sd αλλά στο phone storage.

Ζιπαρισμένο το περνώ στο φάκελο ή το αποσυμπιέζω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στην sd αλλά στο phone storage.

Ζιπαρισμένο το περνώ στο φάκελο ή το αποσυμπιέζω;

 

Backup IMEI κάνεις με το app του κινητού που λέγεται mobile uncle tools. Ότι και να κάνεις backup φρόντισε να μεταφερθεί στην εξωτερική sd. Μην ξεζιπαρεις τίποτα το οποίο φλασαρεται απο twrp.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Backup IMEI κάνεις με το app του κινητού που λέγεται mobile uncle tools. Ότι και να κάνεις backup φρόντισε να μεταφερθεί στην εξωτερική sd. Μην ξεζιπαρεις τίποτα το οποίο φλασαρεται απο twrp.

 

Δεν έχω playstore οπότε δεν έχω τον θείο. Μπορώ να κάνω αλλιώς backup το ΙΜΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΑΤΑ ΕΝΑ BACKUP ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ SD CARD, ΣΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΟ TWRP.
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΑΤΑ ΕΝΑ BACKUP ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ SD CARD, ΣΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΟ TWRP.

 

Δεν κατάφερα να κάνω κάτι με αυτό. Πέρασα προς το παρόν την microaosp του laek και θα κάνω από εκεί τα απαραίτητα backup

Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι επίσημες: http://pan.baidu.com/share/home?uk=2252774741&view=share#category/type=0

Προσοχή, κατεβάζεις μόνο αυτές που γράφουν 8297W με κατάληξη.cpb

Αναλυτικός οδηγός εδώ:

http://www.modaco.com/topic/373530-guide-ygdp-tool-for-flashing-stock-42-44-roms/

πρόσεξε να κάνεις και το Custom recovery hack που γ΄ραφει ώστε να έχεις custom recovery εξαρχης,

για να μπορεις να φλασαρεις αρχειο zip για ρουτ.

 

Σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Από bugs πώς είναι η official?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την εκλεκτη παρεα του myphone,παρακολουθω σχεδον ενα μηνα το νημα αυτο, και αποφασησα να παρω και εγω το coolpad f1

το οποιο και εχω στην κατοχη μου μια εβδομαδα και προσπαθω να εξοικειωθω μαζι του,μια και ειναι το πρωτο μου smartphone.

Θα ηθελα μια βοηθεια απο τους συνοδηπορους,θελω να βαλω επανω την color OS

http://www.modaco.com/topic/373502-rom422lzy-color-os-20-repack/

Εχω παρει 4 backup την μανησια ROM ,αγορα απο vickmall,με χρηση του TRWP,χαρη στο video του kostast1 τον οποιο και ευχαρηστω οπως και τα υπολοιπα μελη εδω που μας παρεχουν ουσιαστηκα επιμορφωση μια και ειμαι ασχετος με smartphone.

Εχω κατεβασει την ρομ που θελω να εγκαταστησω το ερωτημα ειναι ....ακολουθω την συμβατικη μεθοδο που περιγραφετε εδω μεσα,δηλ ριχνουμε την ρομ σε φορμαρησμενη καρτα σδ μπαινουμε ρικοβερι και ακολουθουμε τον οδηγο video, η εχει καποιες ιδιετεροτητες η εγκατασταση της;

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω κατα την εγκατασταση;για τα μικροπροβληματα εχω διαβασει και τις λυσεις που υπαρχουν,δυστυχος δεν ξερω αγγλικα για να ακολουθησω τις οδηγιες, που δημοσιευονται στο Modaco σχετικα με την εγκατασταση ,στο σχετικο νημα.

Ευχαρηστω για την βοηθεια που ηδη μου εχετε παρασχει

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την εκλεκτη παρεα του myphone,παρακολουθω σχεδον ενα μηνα το νημα αυτο........

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω κατα την εγκατασταση;για τα μικροπροβληματα εχω διαβασει και τις λυσεις που υπαρχουν,δυστυχος δεν ξερω αγγλικα για να ακολουθησω τις οδηγιες, που δημοσιευονται στο Modaco σχετικα με την εγκατασταση ,στο σχετικο νημα.

Ευχαρηστω για την βοηθεια που ηδη μου εχετε παρασχει

 

Οτι ρομ βλέπεις στο modaco είναι σε zip μορφή συνεπώς φλασαρεται κατευθείαν από TWRP. Φρόντισε να κάνεις κανα δυο τρεις φορες τα wipe με reboot ενδιάμεσα γιατί ορισμένες ρομ δεν κάθονται καλά μόνο με ένα wipe. Εφόσον θες να βάλεις την coloros του modaco δε θα χεις πρόβλημα κανένα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω για την απάντηση αν υπάρχει κάποιος άλλος που την έχει βάλει θα χαρώ αν έχει να προσθέσει κατι.Με ενθουσιάζει που έχει καλό ήχο αυτή η Ρομ
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να κάνω κάτι με αυτό. Πέρασα προς το παρόν την microaosp του laek και θα κάνω από εκεί τα απαραίτητα backup

 

Τελικά, πέρασα cwm recovery. Η twrp δεν μου άρεσε καθόλου. Αλλά τρόπο να επαναφέρω το τηλέφωνο στην official rom δεν έχω βρει με το αρχείο που μου έδωσε ο grgz. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

.........ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΙΝΑΙ TWRP BACKUP. ΑΝ ΕΧΕΙΣ CWM RECOVERY ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΕ TWRP ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

twrp backup την color os

και εγκατασταση αυτην..

http://www.modaco.com/topic/373497-rom442-micromax-canvas-nitro-a310-rooted-decrappified/

 

ετσι για να περναει η ώρα...:lol::lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

twrp backup την color os

και εγκατασταση αυτην..

http://www.modaco.com/topic/373497-rom442-micromax-canvas-nitro-a310-rooted-decrappified/

 

ετσι για να περναει η ώρα...:lol::lol:

 

jpower73 η color os ειναι root;ετσι οπως την δινει στο modaco η μηπως πεταξα κανενα τουβλο;καταλαβα......ευχομαι να φορατε κανενα κρανος

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

jpower73 η color os ειναι root;ετσι οπως την δινει στο modaco η μηπως πεταξα κανενα τουβλο;καταλαβα......ευχομαι να φορατε κανενα κρανος

 

Nαι οπως λεει ειναι root.Αλλα και να μην ειναι το κντ σου rootαρισμεωο γινεται ευκολα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

:)

jpower73 η color os ειναι root;ετσι οπως την δινει στο modaco η μηπως πεταξα κανενα τουβλο;καταλαβα......ευχομαι να φορατε κανενα κρανος

 

Μια χαρά ρουτ είναι...

 

Καλη η micromax, τσιμπάει, βέβαια, αρκετή μνήμη αλλα είναι γρήγορη..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Nαι οπως λεει ειναι root.Αλλα και να μην ειναι το κντ σου rootαρισμεωο γινεται ευκολα.

 

Ευχαρηστω kostast1 κατι ακομη στο Modaco,λεει γι αυτην την ρομ,don't format Data if you use TWRP recovery, only do first four wipes in menu

ισχυει αυτο η θα κολησω την συσκευη να παω συμβατικα να οπως περιγραφεις στο video;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την TWRP κάνοντας format data και internal storage. Ίσως να ίσχυε με καμιά παλιά ρομ του jonzalvo που τα είχε κάνει αχταρμά με internal/external sd?
Link to comment
Share on other sites

Στην Color OS αυτά τα bug τα έχετε κι εσείς ?

 

Bugs in this release:

 

SIM shows no contacts (but you can export them to phone memory)

SIM PIN lock should be turned off

Whatsapp FC (SIM related I guess)

Use rebooter to turn the phone off (else it doesn't boot properly, you should boot from CWM then) - fixed

Some have problems with proximity sensor

 

Ειδικά με το bootάρισμα ισχύει η λύση αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την TWRP κάνοντας format data και internal storage. Ίσως να ίσχυε με καμιά παλιά ρομ του jonzalvo που τα είχε κάνει αχταρμά με internal/external sd?

Απ οτι βλεπω στα σχολια στο modaco την ειχες βαλει και εσυ,ευχαρηστω για την απαντηση,θυμασε αν ειχες κανει ολα τα wipe οπως περιγραφει το video του kostast1 ή ειχες ακολουθησει την οδηγια που γραφει στο modaco,σχετικα με τα wipe δηλαδη don't format Data if you use TWRP recovery, only do first four wipes in menu.

Ενημερωτικα εχω για ρικοβερι την twrp 2.4.4 αν εχει σημασια η εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με το bootάρισμα ισχύει η λύση αυτή ?

 

Μόνο το reboot δουλεύει.

Από κλειστό κινητό κάνεις boot μόνο από recovery.

 

 

 

 

Απ οτι βλεπω στα σχολια στο modaco την ειχες βαλει και εσυ,ευχαρηστω για την απαντηση,θυμασε αν ειχες κανει ολα τα wipe οπως περιγραφει το video του kostast1 ή ειχες ακολουθησει την οδηγια που γραφει στο modaco,σχετικα με τα wipe δηλαδη don't format Data if you use TWRP recovery, only do first four wipes in menu.

Ενημερωτικα εχω για ρικοβερι την twrp 2.4.4 αν εχει σημασια η εκδοση

 

Με twrp έκανα μόνο τα 4 wipes και δεν είχα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

jaggelo ευχαρηστω

Θα τολμησω να αλλαξω την ρομ αλλα παρατηρησα το εξης ενω ειχα φορμαρει την καρτα στον υπολογηστη θεωρησα σκοπημο να την φορμαρω και στο τηλεφωνο,αλλα με το φορμαρησμα στο τηλεφωνο περιεχει ηδη δυο φακελους μεσα με τιτλο .android_secure και το αλλο εχει τιτλο LOST.DIR εβαλα μεσα και την νεα ρομ να μπω σε ρικοβερι και να ξεκινησω την διαδικασια;

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Μια χαρά ρουτ είναι...

 

Καλη η micromax, τσιμπάει, βέβαια, αρκετή μνήμη αλλα είναι γρήγορη..

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-01-28-56_zpsnzcabgih.png

 

την έφερα σε επίπεδα ήχου COLOR OS, με viper4android fx + bass booster pro

 

Στην εκκινηση τσιμπάει 1,1 με 1,2 mb ram.. Αρκετο! Θα δω αν μπορω να την.. Ελαφρυνω.

Σαν εφαρμογη μηνυμάτων ειχε το hangout... Πηρε δρομο..

Παντως ειναι αρκετά γρηγορη.

 

Έχει ενα θεματακι με την φωτεινότητα στο αυτόματο σε απόλυτο σκοτάδι. Σκοτεινιαζει πολυ την οθονη..

Νομίζω μπορεί να διορθωθεί με γκραβιτι..

Edit, δεν διορθώνει....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ειμαι στα προθυρα αγορας της συσκευης. Το μονο που εχει μεινει ειναι να με πεισετε με 2-3 καλα λογακια για αυτην! Χαχα.. Πιστευετε αξιζει η αγορα του τη δεδομενη στιγμη? Ευχαριστω
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-01-28-56_zpsnzcabgih.png

 

την έφερα σε επίπεδα ήχου COLOR OS, με viper4android fx + bass booster pro

 

Στην εκκινηση τσιμπάει 1,1 με 1,2 mb ram.. Αρκετο! Θα δω αν μπορω να την.. Ελαφρυνω.

Σαν εφαρμογη μηνυμάτων ειχε το hangout... Πηρε δρομο..

Παντως ειναι αρκετά γρηγορη.

 

Έχει ενα θεματακι με την φωτεινότητα στο αυτόματο σε απόλυτο σκοτάδι. Σκοτεινιαζει πολυ την οθονη..

Νομίζω μπορεί να διορθωθεί με γκραβιτι..

Edit, δεν διορθώνει....

Ποιες ειναι οι ρυθμισεις που εχεις κανει στο viper? Μπορεις να βγαλεις ενα screenshot?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...