Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί όμως δεν έκανε update μόνο του; Αφού δεν είχα πειράξει κάτι.. εργοστασιακά ήμουν.

 

Πιθανόν η απόπειρα σου να το ρουτάρεις με το mtk δεν το άφησε τόσο εργοστασιακό όσο νόμιζες. Ησουν σε μια κατάσταση root αλλά όχι ολοκληρωμένου εφόσον το έχανες με κάθε επανεκκίνηση.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ μόλις το ρούταρα και του περασα την twrp 2.7.

Από εδώ και στο εξής πως αναβαθμίζω στην official 039?

 

γιατι δεν βαζεις την 041?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεις την 041?

 

where is that?

 

Πιθανόν η απόπειρα σου να το ρουτάρεις με το mtk δεν το άφησε τόσο εργοστασιακό όσο νόμιζες. Ησουν σε μια κατάσταση root αλλά όχι ολοκληρωμένου εφόσον το έχανες με κάθε επανεκκίνηση.

Δεν είχα κάνει καμιά απόπειρα τότε

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

where is that?

 

Εδώ οι επίσημες: http://pan.baidu.com/share/home?uk=2252774741&view=share#category/type=0

Προσοχή, κατεβάζεις μόνο αυτές που γράφουν 8297W με κατάληξη.cpb

Αναλυτικός οδηγός εδώ:

http://www.modaco.com/topic/373530-guide-ygdp-tool-for-flashing-stock-42-44-roms/

πρόσεξε να κάνεις και το Custom recovery hack που γ΄ραφει ώστε να έχεις custom recovery εξαρχης,

για να μπορεις να φλασαρεις αρχειο zip για ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι επίσημες: http://pan.baidu.com/share/home?uk=2252774741&view=share#category/type=0

Προσοχή, κατεβάζεις μόνο αυτές που γράφουν 8297W με κατάληξη.cpb

Αναλυτικός οδηγός εδώ:

http://www.modaco.com/topic/373530-guide-ygdp-tool-for-flashing-stock-42-44-roms/

πρόσεξε να κάνεις και το Custom recovery hack που γ΄ραφει ώστε να έχεις custom recovery εξαρχης,

για να μπορεις να φλασαρεις αρχειο zip για ρουτ.

 

και του απλου 8297 μπαινουν στο δικο μας με πολυ απλο τροπο.Επισης και του Himax και του Micromax με edit 1 λεπτου

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

οι aosp οι kitkat ομως?Καλυτερες σε photo απο jellybean μη aosp?Δεν εχω αρχιζει καν να παιζω με την camera ακομα.Eχεις κρατησει photo να ανεβασεις για συγκριση?

 

Όλες οι kitkat σε θέμα κάμερας ήταν ετη φωτός μπροστά από οποιαδήποτε jellybean ανεξάρτητα από aosp ή μη.

 

Δυστυχώς δεν εχω κρατήσει φωτογραφίες για σύγκριση αλλά έχω ποσταρει στο παρελθον φωτογρ. από ΚΚ laek. Αν δει κανείς τις αποχρώσεις των ανοιχτών χρωμάτων καθώς και την ευκρίνεια και τις συγκρίνει με τις αρκετες φωτο jellybean που έχουν παρατεθει στο παρελθόν από διάφορα παιδιά θα καταλάβει την τεράστια διαφορά.

 

ΥΓ: Κάπου στο νήμα είναι θαμμένα τα ποστ με τις φωτογραφίες.:(

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

και του απλου 8297 μπαινουν στο δικο μας με πολυ απλο τροπο.Επισης και του Himax και του Micromax με διαδικασια 1 λεπτου

 

Σίγουρα κάποιος θα πάρει πολύ θάρρος από την πρώτη πρόταση παραλείποντας να διαβάσει τη λέξη “διαδικασία” και μετά θα ρωτάει “γιατί φρίκαρε το τηλ help”...:lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει στο coolpad την 4,4,2 v4 tou laek το προβλημα ειναι πως δεν ερχονται ηχητικες ειδοποιησεις ουτε δουλευει το led eidopoihsewn οταν εχω μυνημα στο facebook kai sto viber τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια θελω να ρωτησω κατι για την lenovo camera.εχω βρει ενα αρχειο αλλα εκτος απο την εφαρμογη της καμερας εχει και εφαρμογη gallery, πως θα περασω μονο την εφαρμογη της καμερας χωρις την εφαρμογη της gallery?

 

Δεν μπορείς καθώς πρόκειται για την ίδια εφαρμογή. Θα έχεις camera, gallery και barcode scanner (αυτό με κινεζικο τίτλο ) στη λίστα εφαρμογών σου(drawer). Κοινώς μία εφαρμογή τρία σε ένα όπως τα σαμπουάν :lol:

 

Μη σε χαλάει μικρολεπτομερεια είναι.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει backup. Ελπίζω να μην βρεθώ προ εκπλήξεως

edit: κατεβαίνει αργά-αργά, 417MB και κατεβαίνουν λες και είναι GB

Και εκεί που ήμουν ήσυχος και πίστευα ότι το backup ήταν στην sd, κάνω φορματ τα πάντα εκτός της sd και αφού έχω περάσει την 039lite official, πάω να ξανακάνω restore την δικιά μου και φυσικά δεν υπήρχε πουθενάαα... τώρα έχω μείνει με την 039 lite. Έχει κάποιος κάνει backup την official multilanguage;

Η 041 official που κατεβάζω είναι 1,2 γίγα! Θα είναι πολύ βαριά; ή τόσο ήταν αυτή που είχα;

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που ήμουν ήσυχος και πίστευα ότι το backup ήταν στην sd, κάνω φορματ τα πάντα εκτός της sd και αφού έχω περάσει την 039lite official, πάω να ξανακάνω restore την δικιά μου και φυσικά δεν υπήρχε πουθενάαα... τώρα έχω μείνει με την 039 lite. Έχει κάποιος κάνει backup την official multilanguage;

Η 041 official που κατεβάζω είναι 1,2 γίγα! Θα είναι πολύ βαριά; ή τόσο ήταν αυτή που είχα;

 

Επειδή την έχω πατήσει κι εγώ προσέχουμε ΠΑΝΤΑ το backup να αποθηκευθεί στην sd card. Η 041 που κατεβάζεις είναι 1,2 GB γιατί είναι σε μορφή .cpb και ΔΕΝ περνιέται μέσω recovery αλλά με YGDP Tools.

 

Έχω κρατήσει backup από την official multilanguage του Vickmall και θα το βρεις εδώ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΙΝΑΙ TWRP BACKUP. ΑΝ ΕΧΕΙΣ CWM RECOVERY ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΕ TWRP ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που ήμουν ήσυχος και πίστευα ότι το backup ήταν στην sd, κάνω φορματ τα πάντα εκτός της sd και αφού έχω περάσει την 039lite official, πάω να ξανακάνω restore την δικιά μου και φυσικά δεν υπήρχε πουθενάαα... τώρα έχω μείνει με την 039 lite. Έχει κάποιος κάνει backup την official multilanguage;

Η 041 official που κατεβάζω είναι 1,2 γίγα! Θα είναι πολύ βαριά; ή τόσο ήταν αυτή που είχα;

 

τοσο ηταν και η αλλη,επισης τα backup δεν κανουν γυρες,ειναι προσωπικα για καθε συσκευη..!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω πατήσει κι εγώ προσέχουμε ΠΑΝΤΑ το backup να αποθηκευθεί στην sd card. Η 041 που κατεβάζεις είναι 1,2 GB γιατί είναι σε μορφή .cpb και ΔΕΝ περνιέται μέσω recovery αλλά με YGDP Tools.

 

Έχω κρατήσει backup από την official multilanguage του Vickmall και θα το βρεις εδώ.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΙΝΑΙ TWRP BACKUP. ΑΝ ΕΧΕΙΣ CWM RECOVERY ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΕ TWRP ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.

Οκ, ευχαριστώ, την περνάω τώρα..

Πως καταλαβαίνουμε αν μια ρομ είναι cwm ή twrp;

 

τοσο ηταν και η αλλη,επισης τα backup δεν κανουν γυρες,ειναι προσωπικα για καθε συσκευη..!

 

Τι εννοείς;

 

Η 039 είναι φουλ στη κινεζιά!

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ, την περνάω τώρα..

Πως καταλαβαίνουμε αν μια ρομ είναι cwm ή twrp;

 

Δεν είναι η rom, είναι η recovery. Ποιά έχεις περάσει; Με ποιό τρόπο έβαλες την 039;

Link to comment
Share on other sites

Οι official ρομ που στελνονται οι συσκευες ειναι πλεον πολυγλωσσες 036? Χθες παρελαβα απο minideal με την 036.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ, την περνάω τώρα..

Πως καταλαβαίνουμε αν μια ρομ είναι cwm ή twrp;

 

 

 

Τι εννοείς;

 

Η 039 είναι φουλ στη κινεζιά!

 

δεν περνας cwm/twrp backup αλλουνου στο τηλεφωνο σου,απλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η rom, είναι η recovery. Ποιά έχεις περάσει; Με ποιό τρόπο έβαλες την 039;

 

Δεν την βλέπει το twrp.

Ούτε αν το ξεζιπάρω.

Την 039 την πέρασα με twrp και δεν έχει ούτε play store. Γ@μ@ τη τρέλα μου! Σας διάβαζα από τότε που παρήγγειλα το τηλέφωνο και είχα το φόβο μην γίνει η στραβή και έγινε!

Τι λύση υπάρχει τώρα;

 

Οι official ρομ που στελνονται οι συσκευες ειναι πλεον πολυγλωσσες 036? Χθες παρελαβα απο minideal με την 036.

Έτσι φαίνεται. Εγώ από coolicool το πήρα.

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Δεν την βλέπει το twrp.

Ούτε αν το ξεζιπάρω.

Την 039 την πέρασα με twrp και δεν έχει ούτε play store. Γ@μ@ τη τρέλα μου! Σας διάβαζα από τότε που παρήγγειλα το τηλέφωνο και είχα το φόβο μην γίνει η στραβή και έγινε!

Τι λύση υπάρχει τώρα;.

Μην τρελενεσαι για το playstore...περνα τα gapps για 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Για να τη δει το TWRP πρέπει να τη βάλεις στην sd card, στο φάκελο TWRP Backup και να επιλέξεις την sd card. Για βάλεις Playstore στην 039 πρέπει να περάσεις με recovery τα google apps.

 

Μπορείς να περάσεις το backup οποιουδήποτε στο ίδιο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι για το playstore...περνα τα gapps για 4.2.2

Όπως καταλαβαίνεις είμαι ψιλοάσχετος με αυτά και δεν ξέρω που να τα βρω και πως να τα περάσω. Αυτό που θέλω όμως πραγματικά είναι να ξαναπεράσω αυτή που είχε το τηλέφωνο μέσα. Δεν υπάρχει περίπτωση να τη βρω;

Link to comment
Share on other sites

Για να τη δει το TWRP πρέπει να τη βάλεις στην sd card, στο φάκελο TWRP Backup και να επιλέξεις την sd card. Για βάλεις Playstore στην 039 πρέπει να περάσεις με recovery τα google apps.

 

Μπορείς να περάσεις το backup οποιουδήποτε στο ίδιο hardware.

 

Δεν υπάρχει κίνδυνος να του αλλάξει το mac address και ίσως και το ΙΜΕΙ; Στο nvram είναι αυτά, το οποίο μπορείς να το επιλέξεις στο backup με TWRP...

Link to comment
Share on other sites

Το backup προέρχεται από "παρθένα" συσκευή χωρίς να έχει περαστεί μέσα τίποτα, την βάζει οποιοσδήποτε άφοβα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα εγώ ξέρω οτι γίνεται, ο καθένας με δική του ευθύνη και ας κρατήσει backup από το imei του.

Link to comment
Share on other sites

Το backup προέρχεται από "παρθένα" συσκευή χωρίς να έχει περαστεί μέσα τίποτα, την βάζει οποιοσδήποτε άφοβα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα εγώ ξέρω οτι γίνεται, ο καθένας με δική του ευθύνη και ας κρατήσει backup από το imei του.

Γιατί δεν το βλέπει το recovery? Μου το έδωσες, το κατέβασα και σε ευχαριστώ αλλά το twrp δεν το βλέπει στο restore.

Τι κάνω λάθος;

 

Επίσης βρήκα το ακόλουθο αρχείο μέσα στην sd

userdata_20141003_173118.backup

Eίναι το backup που πρωτοέκανα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...