Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα μετα την αναβάθμιση δεν μπορώ να μπω σε recovery mode .

Μου βγάζει ένα κόκκινο θαυμαστικό και κάνει επαννεκίνηση .

 

Πώς αντιμετωπίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, μια ερωτηση, εσείς που έχετε το κιν. Τι λύση επιλέξατε με τις micro sims? Πολύ με προβληματίζει που κ οι 2 είναι micro! :-\
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, μια ερωτηση, εσείς που έχετε το κιν. Τι λύση επιλέξατε με τις micro sims? Πολύ με προβληματίζει που κ οι 2 είναι micro! :-\

 

Τι εννοεις φιλε μου,τις κοβεις,και εαν μετα πας σε αλλη συσκευη με κανονικες sim,υπαρχουν ανταπτορακια.Ετοιμος.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, μια ερωτηση, εσείς που έχετε το κιν. Τι λύση επιλέξατε με τις micro sims? Πολύ με προβληματίζει που κ οι 2 είναι micro! :-\

Αν δεν θες να τις κοψεις μονος και ανεξοδα, οι εταιριες σε χρεωνουν 5-10 ευρω για να σου βγαλουν καινουργια microsim. (ναι, το τσαμπα κοψιμο το εχουν σταματησει...)

Link to comment
Share on other sites

για δωρεαν κοψιμο πατε στην Ομονοια γωνια με 3η Σεπτεμβριου στα αριστερα καθως οδευεις απο Ομονοια κατα μηκος της 3ης

το εργαλειο ειναι σαν μικρο συραπτικο και ολη η διαδικασια δεν παιρνει πανω απο 1,5 δευτερολεπτο

Edited by poulaki1976
Link to comment
Share on other sites

για δωρεαν κοψιμο πατε στην Ομονοια γωνια με 3η Σεπτεμβριου στα αριστερα καθως οδευεις απο Ομονοια κατα μηκος της 3ης

το εργαλειο ειναι σαν μικρο συραπτικο και ολη η διαδικασια δεν περνει πανω απο 1,5 δευτερολεπτο

 

 

Ή παίρνεις από το ebay και το κάνεις μόνος σου :) Κόβει και καλά, έτσι που το είδα μετά άνετα γίνεται η κομμένη σιμ αντάπτορας με λίγη κολλητική... :)

Link to comment
Share on other sites

Αόρατος είμαι; Γιατί δεν λέτε μια κουβέντα για το logo ρε παιδιά;

 

Το logo είναι φοβερό! Αλλά μόλις το φλασαρισα παρουσιάστηκε το εξής κουλό: Αμέσως μετά το logo εμφανίζεται το μήνυμα στην οθόνη (και αυτό logo είναι) low battery! Με θαυμαστικό... Φυσικά συμβαίνει συνέχεια σε κάθε reboot και αναγκαστικά ξαναφλασαρα το παλιό.

 

Έξτρα πληροφορίες: φοράω laek v4. Ακριβώς το ίδιο κουλό γινόταν και στη laek v2 οταν άλλαζε το boot logo.

 

Το αντιμετωπισε κανεις αλλος αυτό?

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα μετα την αναβάθμιση δεν μπορώ να μπω σε recovery mode . (με Volume up + on βγάζει κόκκινο

θαυμαστικό και κάνει επαννεκίνηση .)

(Δοκιμασαα rom manager mobileuncle τίποτα. Κάνω επαναφορά σε εργαστασιακές ρυθμίσεις κάνει επαννεκίννηση αλλά δεν κάνει επαναφορά)

Πώς αντιμετωπίζεται;

Edited by d1969
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα μετα την αναβάθμιση δεν μπορώ να μπω σε recovery mode . (με Volume up + on βγάζει κόκκινο

θαυμαστικό και κάνει επαννεκίνηση .)

(Δοκιμασαα rom manager mobileuncle τίποτα. Κάνω επαναφορά σε εργαστασιακές ρυθμίσεις κάνει επαννεκίννηση αλλά δεν κάνει επαναφορά)

Πώς αντιμετωπίζεται;

 

Ποιά recovery είχες, CWM ή TWRP; Αν το τηλέφωνό σου λειτουργεί δοκίμασε να την ξαναφλασάρεις μέσω MobileUncleTools.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά recovery είχες, CWM ή TWRP; Αν το τηλέφωνό σου λειτουργεί δοκίμασε να την ξαναφλασάρεις μέσω MobileUncleTools.

 

Δοκίμασα αλλά δεν γίνεται μέσω mobileuncletools. exv CWM

Edited by d1969
Link to comment
Share on other sites

Το logo είναι φοβερό! Αλλά μόλις το φλασαρισα παρουσιάστηκε το εξής κουλό: Αμέσως μετά το logo εμφανίζεται το μήνυμα στην οθόνη (και αυτό logo είναι) low battery! Με θαυμαστικό... Φυσικά συμβαίνει συνέχεια σε κάθε reboot και αναγκαστικά ξαναφλασαρα το παλιό.

 

Έξτρα πληροφορίες: φοράω laek v4. Ακριβώς το ίδιο κουλό γινόταν και στη laek v2 οταν άλλαζε το boot logo.

 

Το αντιμετωπισε κανεις αλλος αυτό?

 

"Power is low" μήπως;

 

Πιθανών να είναι λίγο διαφορετικά τα logo.bin από JB σε Kit Kat. Κοίταξα το logo.bin της v2 και όντως μπορώ να δω κάτι που θα μπορούσε να φταίει (για όποιον το ψάχνει, το τελευταίο png είναι αυτό με το θαυμαστικό για την ένδειξη χαμηλής μπαταρίας ενώ κανονικά πρέπει να είναι ή το ίδιο με το πρώτο ή κάποιο άλλο logo που θέλουμε).

 

Κατεβάζω την v4 αλλά αν θες άνοιξε το ζιπ της και στείλε μου το logo.bin για να δοκιμάσω να το φτιάξω τσάκα τσάκα, αργεί η ρομ να κατέβει... :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αλλά δεν γίνεται μέσω mobileuncletools. exv CWM

 

Γιατί δεν γίνεται; Τι μήνυμα εμφανίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω παντως προσεξει,σε πολλα διαφορετικα κντ(μαρκες εννοω)οτι το twrp recovery ειναι πιο αξοιοπιστο απο το cwm recovery.

 

@marios261

Με το gravity ναι μπορεις να τα κανεις οτι θες φιλε μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το logo είναι φοβερό! Αλλά μόλις το φλασαρισα παρουσιάστηκε το εξής κουλό: Αμέσως μετά το logo εμφανίζεται το μήνυμα στην οθόνη (και αυτό logo είναι) low battery! Με θαυμαστικό... Φυσικά συμβαίνει συνέχεια σε κάθε reboot και αναγκαστικά ξαναφλασαρα το παλιό.

 

Έξτρα πληροφορίες: φοράω laek v4. Ακριβώς το ίδιο κουλό γινόταν και στη laek v2 οταν άλλαζε το boot logo.

 

Το αντιμετωπισε κανεις αλλος αυτό?

 

Δοκίμασε αυτό: https://www.dropbox.com/s/etp4wijqknr8ou9/Algorithm.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Εχω παντως προσεξει,σε πολλα διαφορετικα κντ(μαρκες εννοω)οτι το twrp recovery ειναι πιο αξιοπιστο απο το cwm recovery.

 

Στο Coolpad παίζεται. Στο δικό μου δεν "έμπαινε" το CWM 6.0.3.0 και έβαλα TWRP. Κάποια backup δεν γίνονταν restore παρά μόνο αν επέλεγα να μη γίνουν restore τα data (το έχω αναφέρει σε παλαιότερο post) και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βάζω τα πάντα όλα από την αρχή. Με το CWM 6.0.5.0 που δουλεύει κανονικά δεν είχα τέτοια προβλήματα αλλά μετά από πολλά restore ανακάλυψα ότι δε διέγραφε τα πάντα στη flash με αποτέλεσμα να γεμίσει η rom της συσκευής.

 

Ξανά TWRP, 2.7.0.0 πλέον (χάρη στον martinoff :)) και αντιμετωπίζοντας πάλι το ίδιο πρόβλημα του να μην επιτυγχάνει το restore βρήκα ότι για να πετύχει δεν αρκούν μόνο τα Factory Reset, Wipe Cache, Wipe Dalvik Cache, αλλά θέλει και Data Wipe και Internal Storage Wipe. Τότε πετυχαίνει πάντα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Στο Coolpad παίζεται. Στο δικό μου δεν "έμπαινε" το CWM 6.0.3.0 και έβαλα TWRP. Κάποια backup δεν γίνονταν restore παρά μόνο αν επέλεγα να μη γίνουν restore τα data (το έχω αναφέρει σε παλαιότερο post) και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βάζω τα πάντα όλα από την αρχή. Με το CWM 6.0.5.0 που δουλεύει κανονικά δεν είχα τέτοια προβλήματα αλλά μετά από πολλά restore ανακάλυψα ότι δε διέγραφε τα πάντα στη flash με αποτέλεσμα να γεμίσει η rom της συσκευής.

 

Ξανά TWRP, 2.7.0.0 πλέον (χάρη στον martinoff :)) και αντιμετωπίζοντας πάλι το ίδιο πρόβλημα του να μην επιτυγχάνει το restore βρήκα ότι για να πετύχει δεν αρκούν μόνο τα Factory Reset, Wipe Cache, Wipe Dalvik Cache, αλλά θέλει και Data Wipe και Internal Storage Wipe. Τότε πετυχαίνει πάντα.

 

Bρε συ αυτα(Data Wipe και Internal Storage Wipe)το εχω πει απο παλια,αλλα και στο video το δειχνω να το σβηνεται.

Μονο ετσι καθαριζει σωστα.:)

Μετα δεν υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει το restore.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Bρε συ αυτα(Data Wipe και Internal Storage Wipe)το εχω πει απο παλια,αλλα και στο video το δειχνω να το σβηνεται.

Μονο ετσι καθαριζει σωστα.:)

Μετα δεν υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει το restore.

 

Πάντως κι εγώ TWRP προτιμώ λόγω ευκολίας χρήσης και ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις φιλε μου,τις κοβεις,και εαν μετα πας σε αλλη συσκευη με κανονικες sim,υπαρχουν ανταπτορακια.Ετοιμος.:)

 

Φίλη ειμαι! :-) Δεν θα ήθελα να τις κόψω, είναι κ παλιές, η μια του 2006 κ η άλλη 2008! Η wind αν το κάνεις 2 κάρτες ίδιο νούμερο θέλει 3 ευρώ κ κάτι παγιο το μήνα, ότι ναναι! Το πολύ πολύ να αντικαταστήσω τη frog με micro sim κ αντικατάσταση κ της wind κ να πάρω κ κανέναν ανταπτορα! Μου τη σπαει που θα πρεπει να αλλαξω 2 sim. :-\ Ευχαριστώ για την απάντησή σου κ φυσικά όσους μου απάντησαν!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για την ρομ αυτη που εβαλα.AOSP 4.4.2 V4 .Τα πληκτρα κατω μπορουν να γινουν φωτιζομενα η οχι?

 

βαζεις xposed framework και μετα gravitybox

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα μετα την αναβάθμιση δεν μπορώ να μπω σε recovery mode . (με Volume up + on βγάζει κόκκινο

θαυμαστικό και κάνει επαννεκίνηση .)

(Δοκιμασαα rom manager mobileuncle τίποτα. Κάνω επαναφορά σε εργαστασιακές ρυθμίσεις κάνει επαννεκίννηση αλλά δεν κάνει επαναφορά)

Πώς αντιμετωπίζεται;

 

πρεπει να ξαναβαλεις custom recovery

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κατάφερα και επεισα κολλητό για αγορα κινεζικου, εχουν περάσει καμιά δεκαριά από τα χέρια μου.

Καταλήξαμε στο f1, το έχει και συναδελφος και το θεωρώ απίστευτο vfm.

Θα του περασω στα καπάκια τη 4.4.2 για πλήρη εμπειρία.

Έχουμε όμως μια αμφιβολία, το gps.

Στα τεστ που του καναμε (AOSP 4.4.2 η ρομ) όχι μονο Δεν κλειδωνε στους dt χρόνους των THL, αλλά αργουσε να κλειδώσει αρκετά, και μια και είναι απαραίτητο στη δουλειά μας το navigation, αγχωθηκαμε.

Ο συνάδελφος που μας το δανεισε ειχε τα settings του faster gps στο greece.

Σορρυ αν έχει ξαναερωτηθει / ξαναπαντηθει: πιστεύετε οτι πραγματικα υπάρχει θέμα με το gps?

Thanks in advanve!

Edited by chrisdon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κατάφερα και επεισα κολλητό για αγορα κινεζικου, εχουν περάσει καμιά δεκαριά από τα χέρια μου.

Καταλήξαμε στο f1, το έχει και συναδελφος και το θεωρώ απίστευτο vfm.

Θα του περασω στα καπάκια τη 4.4.2 για πλήρη εμπειρία.

Έχουμε όμως μια αμφιβολία, το gps.

Στα τεστ που του καναμε (AOSP 4.4.2 η ρομ) όχι μονο Δεν κλειδωνε στους dt χρόνους των THL, αλλά αργουσε να κλειδώσει αρκετά, και μια και είναι απαραίτητο στη δουλειά μας το navigation, αγχωθηκαμε.

Ο συνάδελφος που μας το δανεισε ειχε τα settings του faster gps στο greece.

Σορρυ αν έχει ξαναερωτηθει / ξαναπαντηθει: πιστεύετε οτι πραγματικα υπάρχει θέμα με το gps?

Thanks in advanve!

 

Με ποιο προγραμμα πλοηγησης το δοκιμασατε φιλε μου?

Σε navigon-igo-sygic που εχω μια χαρα δουλευουν.

Με το gps test τι δειχνει?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κατάφερα και επεισα κολλητό για αγορα κινεζικου, εχουν περάσει καμιά δεκαριά από τα χέρια μου.

Καταλήξαμε στο f1, το έχει και συναδελφος και το θεωρώ απίστευτο vfm.

Θα του περασω στα καπάκια τη 4.4.2 για πλήρη εμπειρία.

Έχουμε όμως μια αμφιβολία, το gps.

Στα τεστ που του καναμε (AOSP 4.4.2 η ρομ) όχι μονο Δεν κλειδωνε στους dt χρόνους των THL, αλλά αργουσε να κλειδώσει αρκετά, και μια και είναι απαραίτητο στη δουλειά μας το navigation, αγχωθηκαμε.

Ο συνάδελφος που μας το δανεισε ειχε τα settings του faster gps στο greece.

Σορρυ αν έχει ξαναερωτηθει / ξαναπαντηθει: πιστεύετε οτι πραγματικα υπάρχει θέμα με το gps?

Thanks in advanve!

 

So far so good για μένα. Μια φορά μόνο με το που με πήγε στην οδό που ήθελα τρελάθηκε το sygic. Μου έλεγε αλλά αντι αλλων! 4.4.2-aosp lite jonzalvo

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα μετα την αναβάθμιση δεν μπορώ να μπω σε recovery mode . (με Volume up + on βγάζει κόκκινο

θαυμαστικό και κάνει επαννεκίνηση .)

(Δοκιμασαα rom manager mobileuncle τίποτα. Κάνω επαναφορά σε εργαστασιακές ρυθμίσεις κάνει επαννεκίννηση αλλά δεν κάνει επαναφορά)

Πώς αντιμετωπίζεται;

 

Sorry για την παράθεση αλλά εγώ πέρασα πάνω από την TWRP 2.4.4 την καινούρια που βγήκε στο needrom μέσω mobileuncle tools αλλά πάλι με την παλιά μπουταρει.

 

Κανείς πρόβλημα με το google play?? Έτσι γουστάρει σήμερα και μου βγάζει ότι δεν υπάρχει σύνδεση!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Στην color OS, τα capacitive buttons είναι φωτιζόμενα? Υπάρχει ρύθμιση?

 

Θεωρώ ότι με αυτήν την rom λειτουργούν κανονικά και οι 2 sim χωρίς PIN. Σωστά?

 

Για πέστε γενικότερη εντύπωση οι γνωστοί rom-testers :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...