Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

οκ, όσοι λένε ότι έχουν πρόβλημα λένε ψέματα η είναι άσχετοι και δεν ξέρουν να χρησιμοποιουν τηλέφωνο

το ότι δεν έχεις εσύ πρόβλημα δεν ακυρώνει η αχρηστεύει τους άλλους, το αντίθετο μάλλον δεν κάνεις αρκετά σκληρή χρήση στο τηλέφωνο :p

πλακα σου κανω

 

αυτό που σας λέω δώστε feedback στον dev είναι το σημαντικότερο που πρέπει να κάνετε όπως και να έχει

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

οκ, όσοι λένε ότι έχουν πρόβλημα λένε ψέματα η είναι άσχετοι και δεν ξέρουν να χρησιμοποιουν τηλέφωνο

το ότι δεν έχεις εσύ πρόβλημα δεν ακυρώνει η αχρηστεύει τους άλλους, το αντίθετο μάλλον δεν κάνεις αρκετά σκληρή χρήση στο τηλέφωνο :p

πλακα σου κανω

 

αυτό που σας λέω δώστε feedback στον dev είναι το σημαντικότερο που πρέπει να κάνετε όπως και να έχει

 

Φιλε μου εισαι λιγακι επιθετικος,θα σε παρακαλεσω λοιπον θερμα,να σεβαστεις καποια πραματα,οπως οτι καποιοι σαν εμενα σπαταλουν τον χρονο τους,δοκιμαζωντας-στηνοντας-ενημερωνοντας(ναι ολα σε ..ντας) για ολους τους υπολοιπους φιλους εδω μεσα απλα και μονο απο χομπι,χωρις να εχουμε μετοχες......οπως εγραψαν σε αλλο τοπικ..

Το να γραφεις ετσι,και μετα να λες ενα απλο.....πλακα σου κανω.....δεν νομιζω οτι ειναι σωστο.

Ευχαριστω πολυ.

 

@johnickz1

Ηδη εχει κατεβει,οποτε περιμενω να μου πεις σχετικα για την γλωσσα.

Ευχαριστω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

για όσους έχετε προβλήματα με τις ρομ του laek ιδικά με την V3 έχει διαλύσει το build.prop

τα κάνει όλα από εκεί και κάνει overwrite όλο το android, ότι και να αλλάξετε με εφαρμογές η αρχεία θα γίνουν overwrite από το build.prop

αν σας χαλάσει το ηχείο δεν θα φταίει το κινητό αλλά το build.prop

και αντί να του δώσετε feedback στο needrom,modaco,movileforum ψάχνετε δεξιά αριστερά για λύσεις

πείτε τα προβλήματά σας στον dev της ρομ να κάνει την άλλη καλύτερη (αν και αμφιβάλω)

Γενικα απο οτι βλεπω σε ολα σου τα ποστ εχεις ενα κολλημα με τον Laek. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι. Ο καθενας μπορει να περασει οτι θελει στην συσκευη του. Απο την αλλη δεν πληρωσαμε κατι για να παραπονιομαστε οτι τα χρηματα μας πηγαν χαμενα.

Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

Επί χρόνια κάτοχος κινητών Apple (3gs, 4, 5) και εδώ και μία βδομάδα κάτοχος του Coolpad. Να σας πω τις εντυπώσεις-εμπειρίες μου:

 

1. Μην κάνετε το λάθος και βάλετε nano-sim με adapter στο Coolpad... Μου έσπασε το ποδαράκι και πλέον δεν διαβάζει τη sim. Ευτυχώς είναι η sim 2. Παρήγγειλα αυτό http://www.aliexpress.com/item/10pcs-lot-original-new-sim-card-reader-connector-socket-slot-for-Coolpad-F1-8297-8705-8720/1880259707.html και πρέπει να βρω κάποιον να μου το κολλήσει στο κινητό. Αν έχετε να μου προτείνεται στην Αθήνα ή Κέρκυρα πείτε μου. Επειδή πήρα αναγκαστικά 10 τεμάχια όποιος χρειάζεται να μου πει να του δώσω free.

 

2. Μου άρεσε πάρα πολύ η οθόνη του. Ωραία χρώματα και καθόλου εμφανή pixels. Συγκρίνω πάντα με το iphone 5. Δεν έχω πιάσει στα χέρια μου κινητό μεγαλύτερης ανάλυσης. Δεν έχω βάλει ζελατίνα και μέχρι στιγμής δεν έχω γρατζουνιά.

 

3. Έχω βάλει την V3 του laek όπως πολλοί προτείνεται και όλα μέχρι στιγμής δουλεύουν ρολόι. Η stock ενώ είναι πολύ όμορφη, όμως είναι γεμάτη κινέζικα που σου πετάγονται κάθε τρεις και λίγο. Ίσως με titanium να σώζεται η κατάσταση, πάντως χωρίς πείραγμα δεν αντέχεται.

 

4. Το μόνο που δεν μπορώ να συνηθίσω είναι το μέγεθος του. Μου φαίνεται τεράστιο και χοντρό. Το πήρα με τις Νillkin hard και leather case από vickmall. Η δερμάτινη έφυγε κατευθείαν γιατί το έκανε χοντρό και δεν έκλεινε εύκολα. H πλαστική καλούτσικη είναι, δεν μου αρέσει πολύ η υφή της.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους. Αρχικά θαήθελα να ευχαριστήσω όσους μου είχαν απαντήσει στο ερώτημα περί debugging γιατί στις τοσες σελίδες χάνεσαι, δεν τα βρίσκεις όλα ή κάποια ξεφεύγουν.

 

Ειλικρινά, είναι η πρώτη μου επαφή το συγκεκριμένο κινητό με διαδικασίες root κτλ. Μέχρι τώρα είχα ένα απλό κινητάκι (smartphone μεν άλλα από τα πολυ άπλα). Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ρωτήσω, αν ο οδηγός εγκατάστασης νέας ROM που περιγράφει ο johnickz στην σελίδα 12, ισχύει για όλες της ROM? Αν όχι θα ήθελα έναν οδηγό για κάποια από τις ROM που έχετε αναφέρει ως σταθερές.

 

Κανά δυο ερωτησούλες ακόμη γιατί είμαι άσχετος, δεν ξέρω πολλά καθώς όπως είπα η μέχρι τώρα τριβή μου είναι ελάχιστη.

 

1. Όταν λέμε να είναι η κάρτα SD φορμαρισμένη στο κινητό τι εννοούμε?

2. Όταν ενεργοποίησα το GPS πρώτη φορά με έβαλε στην διαδικασία να φτιάξω έναν λογαριασμό αλλά επειδή βαριόμουν το ακύρωσα. Αργότερα όταν ξαναπροσπάθησα να μπω δεν μου το έβγαλε αυτό και νομίζω ότι το GPS δεν λειτουργεί σωστά. Ϊσως φταίει το NAVFREE που έχω ως εφαρμογή?

3. Προσπάθησα να βάλω μια παλιά micro SD που είχα από ένα παλιό κινητό και δεν χωρούσε. Έχουν αλλάξει οι καινούργιες σε διαστάσεις? Πρέπει να πάρω κάποιο συγκεκριμένο class για αυτο το κινητο?

 

Σας έπρηξα και ζητώ συγνώμη αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε και εμεις οι ασχετοι. :O

Link to comment
Share on other sites

Nεα MICROAOSP V1 4.4.2 απο τον laek στο needrom βασισμενη στο MICROMAX A310 STOCK FIRMWARE

 

Ειναι ηδη κατεβασμενη,αλλα απο αυριο δοκιμες...........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Nεα MICROAOSP V1 4.4.2 απο τον laek στο needrom βασισμενη στο MICROMAX A310 STOCK FIRMWARE

 

Δεν διαβαζω και τα καλυτερα για την καμερα και ειδικα για την ληψη βιντεο (It records FullHD in 3GP format. But the quality of recording is bad.) με την MICROMAX A310 STOCK!

http://indiatoday.intoday.in/technology/story/micromax-canvas-nitro-a310-review-boring-but-value-for-money/1/392548.html

Link to comment
Share on other sites

με την PURE-AOSP-CoolPad-8297W-V2.0-by-jonzalvo είχε κανένας πρόβλημα με τον ήχο κλήσης και τα 3 κάτω κουμπιά?

πιο συγκεκριμένα όταν με έπαιρναν τηλέφωνο δεν δούλευε το ηχείο(όλες οι εντάσεις ήταν στο full)

και στα 3 κάτω κουμπιά δεν δουλεύει η δόνηση

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους. Αρχικά θαήθελα να ευχαριστήσω όσους μου είχαν απαντήσει στο ερώτημα περί debugging γιατί στις τοσες σελίδες χάνεσαι, δεν τα βρίσκεις όλα ή κάποια ξεφεύγουν.

 

Ειλικρινά, είναι η πρώτη μου επαφή το συγκεκριμένο κινητό με διαδικασίες root κτλ. Μέχρι τώρα είχα ένα απλό κινητάκι (smartphone μεν άλλα από τα πολυ άπλα). Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να ρωτήσω, αν ο οδηγός εγκατάστασης νέας ROM που περιγράφει ο johnickz στην σελίδα 12, ισχύει για όλες της ROM? Αν όχι θα ήθελα έναν οδηγό για κάποια από τις ROM που έχετε αναφέρει ως σταθερές.

 

Κανά δυο ερωτησούλες ακόμη γιατί είμαι άσχετος, δεν ξέρω πολλά καθώς όπως είπα η μέχρι τώρα τριβή μου είναι ελάχιστη.

 

1. Όταν λέμε να είναι η κάρτα SD φορμαρισμένη στο κινητό τι εννοούμε?

2. Όταν ενεργοποίησα το GPS πρώτη φορά με έβαλε στην διαδικασία να φτιάξω έναν λογαριασμό αλλά επειδή βαριόμουν το ακύρωσα. Αργότερα όταν ξαναπροσπάθησα να μπω δεν μου το έβγαλε αυτό και νομίζω ότι το GPS δεν λειτουργεί σωστά. Ϊσως φταίει το NAVFREE που έχω ως εφαρμογή?

3. Προσπάθησα να βάλω μια παλιά micro SD που είχα από ένα παλιό κινητό και δεν χωρούσε. Έχουν αλλάξει οι καινούργιες σε διαστάσεις? Πρέπει να πάρω κάποιο συγκεκριμένο class για αυτο το κινητο?

 

Σας έπρηξα και ζητώ συγνώμη αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε και εμεις οι ασχετοι. :O

 

Όταν λέμε για sd card φορμαρισμένη από τη συσκευή εννοούμε το να έχει τοποθετηθεί η sd card στη συσκευή και να έχει διαμορφωθεί το filesystem της, γίνεται αυτόματα, μην νοιάζεσαι περισσότερο.

 

Για το GPS σίγουρα ο λογαριασμός που σου ζητήθηκε αφορούσε το NAVFREE, διαφορετικά δεν απαιτείται κάτι.

 

Οι micro sd cards είναι όλες ίδιες. Μήπως δεν την τοποθετούσες σωστά; Προτίμησε κάποια class 10 για να είναι γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε για sd card φορμαρισμένη από τη συσκευή εννοούμε το να έχει τοποθετηθεί η sd card στη συσκευή και να έχει διαμορφωθεί το filesystem της, γίνεται αυτόματα, μην νοιάζεσαι περισσότερο.

 

Για το GPS σίγουρα ο λογαριασμός που σου ζητήθηκε αφορούσε το NAVFREE, διαφορετικά δεν απαιτείται κάτι.

 

Οι micro sd cards είναι όλες ίδιες. Μήπως δεν την τοποθετούσες σωστά; Προτίμησε κάποια class 10 για να είναι γρήγορη.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

Αν θα μπορουσες να μου εδινες και μια καθοδηγηση για τον οδηγο εγκαταστασης της ΡΟΜ ή καποιος αλλος?

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια και απο μενα ...νεος κατοχος του f1 αν και διαβασα πιστεψτε με ΠΟΛΛΕΣΣΣΣΣΣ σελιδες δεν τα καταφερα να βρω αυτο που ζηταω δλδ τι χρειαζεται να κανω (χωρις να αλλαξω rom) για να δουλευει καλα το τηλ ως προς την καμερα τον ηχο κλησης και τα υπολοιπα προβληματακια που ακουσα πως εχει (αν εχει).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

Αν θα μπορουσες να μου εδινες και μια καθοδηγηση για τον οδηγο εγκαταστασης της ΡΟΜ ή καποιος αλλος?

 

Επειδή αυτό που ζητάς αναλυτικά είναι ένα κείμενο δύο σελίδων, χοντρικά θα σου πω ότι ισχύει ο οδηγός του johnickz1 στη σελίδα 12. Αν έχεις απορία για κάποιο βήμα του ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια και απο μενα ...νεος κατοχος του f1 αν και διαβασα πιστεψτε με ΠΟΛΛΕΣΣΣΣΣΣ σελιδες δεν τα καταφερα να βρω αυτο που ζηταω δλδ τι χρειαζεται να κανω (χωρις να αλλαξω rom) για να δουλευει καλα το τηλ ως προς την καμερα τον ηχο κλησης και τα υπολοιπα προβληματακια που ακουσα πως εχει (αν εχει).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Μια χαρα δεν δουλευει;Εχεις καποιο θεμα;

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό που ζητάς αναλυτικά είναι ένα κείμενο δύο σελίδων, χοντρικά θα σου πω ότι ισχύει ο οδηγός του johnickz1 στη σελίδα 12. Αν έχεις απορία για κάποιο βήμα του ρώτα.

 

ευχαριστω φιλε, μεσα στο ψαξε ψαξε βρηκα και ενα βιντεακι πολυ καλο απο εναν χρηστη εδω, δεν θυμαμαι ονομα. Πολυ κατατοπιστικο, Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια και απο μενα ...νεος κατοχος του f1 αν και διαβασα πιστεψτε με ΠΟΛΛΕΣΣΣΣΣΣ σελιδες δεν τα καταφερα να βρω αυτο που ζηταω δλδ τι χρειαζεται να κανω (χωρις να αλλαξω rom) για να δουλευει καλα το τηλ ως προς την καμερα τον ηχο κλησης και τα υπολοιπα προβληματακια που ακουσα πως εχει (αν εχει).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

καταρχας δεν λες με ποια rom σου ηρθε το τηλ αλλα anyway

αυτα που χρειαζεται να κανεις ειναι τα εξης:

1.πας στο google

2.βαζεις την λεξη που περιγραφει γενικα αυτο που ρωτας, πχ: myphone.gr ηχος κλησης coolpad f1

3.διαβαζεις τα αποτελεσματα και βρισκεις την απαντηση σου

4.με ευχαριστεις γιατι γλυτωσες τοv χρονο που θα περιμενες να βρεθει καποιος εδω και να κατσει να σου ξαναγραψει ολα αυτα που ψαχνεις

 

ps:γενικα ειμαστε καλα παιδια εδω μεσα και βοηθαμε οποιον εχει ασχοληθει λιγο και δεν εχει βρει αυτο που ψαχνει ;)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο. Για να περασω τα αρχιεα της ΡΟΜ κτλ μεσα στην SD πρεπει να την βαλω στον υπολογιστη ή γινεται και ενω εισαι στο κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο. Για να περασω τα αρχιεα της ΡΟΜ κτλ μεσα στην SD πρεπει να την βαλω στον υπολογιστη ή γινεται και ενω εισαι στο κινητο?

 

Από τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Από τον υπολογιστή.

 

Σε ευχαριστω. Θα παω να αγορασω μια και θα το κανω.

 

Κατι που παρατηρησα σημερα, Δεν γυριζει η οθονη στα μυνηματα ενω το εχω ενεργοποιημενο το screen rotation. Το εχω καμια βδομαδα το κινητο και γυρνουσε, σημερα το συνειδητοποιησα αυτο. Υπαρχει καποια ρυθμιση μεσα στα μηνυματα ειναι μαλλον ειναι καποιο bug? Ρωταω γιατι μηνυματα εγραφα κυριως απο το πλαι καθως ειναι μεγαλυτερο το πληκτρολογιο

 

H μανισαι ρομ που εχει ειναι 4.2.2

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

Για τους τολμηρους, απο ATX, CoolLife 5.7:

 

Coolpad8297W_009_4.42_lite_Rooted_0925

http://pan.baidu.com/s/1AiC4A

 

Θα δοκιμασω μετα κ θα γραψω feedback.

 

Μόλις την πέρασα. Από τις πρώτες εντυπώσεις δεν έχω τρελλαθεί από τη χαρά μου. Υπάρχει μια σχετική νωθρότητα.

 

UPDATE: Τη βγάζω, δεν δουλεύει η κάμερα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα. Από τις πρώτες εντυπώσεις δεν έχω τρελλαθεί από τη χαρά μου. Υπάρχει μια σχετική νωθρότητα.

 

Ελληνικα δεν εχει τελικα.....?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα δεν εχει κ αν κ μου αρεσε σχετικα με τις αλλαγες που εχουν κανει (εχει κ πιο καλη μεταφραση στα Αγγλικα) κ ειναι κ 4.4.2, υστερει σε 3D αποδοση σε σχεση με την 039 που εχω ξεμεινει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις την πέρασα. Από τις πρώτες εντυπώσεις δεν έχω τρελλαθεί από τη χαρά μου. Υπάρχει μια σχετική νωθρότητα.

 

UPDATE: Τη βγάζω, δεν δουλεύει η κάμερα.

 

Η καμερα μου δουλευε μια χαρα κ απο photos εχω να πω τα καλυτερα απο μια ματια που την εριξα χτες, το φλας με την καμερα σε σκοταδι πηγαινε πολυ καλα.

Το default προγραμμα για φωτος-video μπορει να γραψει κ σε mp4.

Μηπως εσβησες απο Τιτανιουμ μια Κινεζικη εφαρμογη με ενα πρασινο ανθρωπακι?

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...