Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Βγηκε νεα αναβαθμιση απο τους Κινεζους με την ονομασια Coolpad_8297w_Official_037_Totaly_Changed απο την ομαδα fire

Βασιζεται στην official 0.37

Eιναι πολυ γρηγορη και σε σχεση με άλλες 2 ρομς που εβαλα απο το http://bbs.ydss.cn,

μάλλον οι ρομς απο http://www.7to.cn μου αρεσαν πιο πολυ και περιμενα να βγαλουν αυτοι αναβαθμιση για να περασω

Εχουν πολλες βελτιωσεις σε θεμα μπαταριας και λειτουργικοτητας το οποιο θελει χρονο να διαπιστωσω , οι google maps για πρωτη φορα δεν κολλανε λειτουργουν αψογα και σε street view το gps μου φανηκε πιο γρηγορο απο ποτε σε μπαλκονι κατω απο στεγη και τεντα με συνεφια κλειδωσε την πρωτη φορα σε 10 δευτερολεπτα περιπου.

Αρνητικα το μονο που ειδα μεχρι τωρα οτι δεν ανοιγει στα settings /data usage.

Κατεβαστε την οσοι θελετε και δεν εχετε προβλημα με Αγγλικα απο εδω http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20302 αλλα με πολλά προβληματα , μονο με download manager

Την ανεβαζω και σε σερβερ για 2-3 μερες οποιος θελει να την κατεβασει απο Εδω

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις εκτος απο την δυνατοτητα να ορισεις εσυ χειροκινητα το ειδος δικτυου?

Γιατι μπορεις μεσα απο τις ρυθμισεις να ορισεις μονο 2g/3g , μονιμα

 

Ποια ρομ φορας?

Αν εχεις εγκατεστημενο το gravitybox, μπορεις την ενααλλαγη να την κανεις και μεσα απο το quick settings panel

 

 

Φοραω AOSP, Εχει: 2G/3G (αυτοματη λειτουργεια) κ μονο 3G

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνω όλα όπως λένε οι οδηγοί αλλά δεν περνάει το English CWM Recovery.

 

Το παρέλαβα χθες από Vicmall. Δεν ασχολήθηκα καθόλου γιατί γύρισα αργά. Σήμερα έφαγα περισσότερες από τρεις ώρες προσπαθώντας να περάσω το CWM. Παρόλο που η εγκατάσταση γινόταν στάθηκε αδύνατον να μπω σε recovery mode, ήταν σαν να μην υπήρχε. Το TWRP μπήκε με τη μία και δουλεύει άψογα.

 

Δοκίμασα την stock rom, την Pure AOSP v2 και την προτελευταία miui. Η AOSP βγήκε αμέσως, αυτό που είδα μου θύμισε κινητό των 20 ευρώ.

 

Η miui βλέπεται αλλά δεν αγόρασα xiaomi :lol: , άσε που κάτι δεν μου άρεσε στην αναζήτηση των επαφών.

 

Stock λοιπόν μέχρι νεωτέρας και βλέπουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ, λύση βρήκαμε αλλά δε μάθαμε γιατί παιδευτήκαμε.

Εγώ πάντως έβαλα miui.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ, λύση βρήκαμε αλλά δε μάθαμε γιατί παιδευτήκαμε.

Εγώ πάντως έβαλα miui.

 

Ωραία είναι η miui, έχω κρατήσει και backup μέσω του TWRP για αλλαγή στο άψε - σβήσε. Δεν έχω εμμονή να αλλάζω rom, αν βολευτώ κάποια τελείωσε.

 

Κάτσε να το χρησιμοποιήσω και λίγο, ούτε μια κλήση δεν έχω κάνει και έχω αλλάξει τρεις φορές rom ήδη. :lol:

 

Πάντως όσον αφορά το θέμα του CWM, όποιος έχει βρει τη λύση ας την αναφέρει γιατί έχω δει ότι έχουν παιδευτεί αρκετοί με το ίδιο πρόβλημα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η miui μου αρέσει για αυτό και την πέρασα και στο κινητό της γυναίκας μου.

Το μόνο θέμα που έχω βρει στην miui_f1_emjot_4.6.16_multi_v05 είναι ότι στον dialer στους αριθμούς μαζί με τα αγγλικά υπάρχουν και γράμματα από μία περίεργη γλώσσα και δεν βρήκα πως να τα εξαφανίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλο με τις ρομς και γι αυτο παρατησα την miui, εχω nova launcher, ex dialer, titanium clean master και βγαζω οσες εφαρμογες ειναι ενσωματωμενες στις ρομς. Ε με την miui σερνεται αν το κανω αυτο, ειναι για οποιους την θελουν ετοιμη μια σε ενα
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα αναβαθμιση απο τους Κινεζους με την ονομασια Coolpad_8297w_Official_037_Totaly_Changed απο την ομαδα fire

Βασιζεται στην official 0.37

Eιναι πολυ γρηγορη και σε σχεση με άλλες 2 ρομς που εβαλα απο το http://bbs.ydss.cn,

μάλλον οι ρομς απο http://www.7to.cn μου αρεσαν πιο πολυ και περιμενα να βγαλουν αυτοι αναβαθμιση για να περασω

Εχουν πολλες βελτιωσεις σε θεμα μπαταριας και λειτουργικοτητας το οποιο θελει χρονο να διαπιστωσω , οι google maps για πρωτη φορα δεν κολλανε λειτουργουν αψογα και σε street view το gps μου φανηκε πιο γρηγορο απο ποτε σε μπαλκονι κατω απο στεγη και τεντα με συνεφια κλειδωσε την πρωτη φορα σε 10 δευτερολεπτα περιπου.

Αρνητικα το μονο που ειδα μεχρι τωρα οτι δεν ανοιγει στα settings /data usage.

Κατεβαστε την οσοι θελετε και δεν εχετε προβλημα με Αγγλικα απο εδω http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20302 αλλα με πολλά προβληματα , μονο με download manager

Την ανεβαζω και σε σερβερ για 2-3 μερες οποιος θελει να την κατεβασει απο Εδω

 

Επειδή με ενδιαφέρει να βγαινουν αξιοπρεπείς φωτογραφίες με την χρήση του flash , εχω παρατηρήσει ότι δεν φταίει το led για την μην σωστή φωτογραφιση αλλά ο συγχρονισμός του φλας με το κλείστρο. Δηλαδή το κλείστρο ανοίγει όταν το led είναι ήδη στο σβήσιμο, αρα δεν φωτίζει το θέμα.

Εχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές για φωτογραφική, τώρα είμαι με miui v5, και αναρωτιέμαι άν με την τελευταία rom που αναφέρεις που βασίζεται στην official 0.37 η εφαρμογή της για photo έχει βελτιώσει αυτό το πρόβλημα.

Αν την έχεις ακόμα φορτωμένη μπορείς να τραβήξεις ένα θέμα με φλας και να μου πείς άν υπάρχει βελτίωση ?

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω το βραδυ αλλά επειδή ο φακος είναι πολύ καλός το βράδυ δοκίμασε να βγάλεις χωρίς φλας με night Mode
Link to comment
Share on other sites

Ακριβο το χομπι του tempered glass screen protector!

Πριν λιγο επεσε απο τα χερια της κορης μου το κινητο και εσπασε το screen protector στην πανω δεξια γωνια,δεν ξερω αν ηταν πολυ μαπα το screen protector(αυτο με το τετραγωνο ανοιγμα)και γι'αυτο εσπασε αλλα τουλαχιστον δεν σπασαμε καμια οθονη,εχω ηδη παραγγγειλει και τριτο (mofi, ας ελπισουμε αυτο να μην εχει θεμα με τις δαχτυλιες!)απο το vickmall (πριν 2 μερες λες και ηξερα οτι θα σπασει και αυτο!)γι'αυτο λεω ακριβο το χομπι του tempered glass screen protector,17 ευρω μεχρι στιγμης!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Ακριβο το χομπι του tempered glass screen protector!

Πριν λιγο επεσε απο τα χερια της κορης μου το κινητο και εσπασε το screen protector στην πανω δεξια γωνια,δεν ξερω αν ηταν πολυ μαπα το screen protector(αυτο με το τετραγωνο ανοιγμα)και γι'αυτο εσπασε αλλα τουλαχιστον δεν σπασαμε καμια οθονη,εχω ηδη παραγγγειλει και τριτο (mofi, ας ελπισουμε αυτο να μην εχει θεμα με τις δαχτυλιες!)απο το vickmall (πριν 2 μερες λες και ηξερα οτι θα σπασει και αυτο!)γι'αυτο λεω ακριβο το χομπι του tempered glass screen protector,17 ευρω μεχρι στιγμης!

Η δουλειά του ειναι να προστατεύει την οθόνη, οπότε...χαλάλι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα αναβαθμιση απο τους Κινεζους με την ονομασια Coolpad_8297w_Official_037_Totaly_Changed απο την ομαδα fire

Βασιζεται στην official 0.37

Eιναι πολυ γρηγορη και σε σχεση με άλλες 2 ρομς που εβαλα απο το http://bbs.ydss.cn,

μάλλον οι ρομς απο http://www.7to.cn μου αρεσαν πιο πολυ και περιμενα να βγαλουν αυτοι αναβαθμιση για να περασω

Εχουν πολλες βελτιωσεις σε θεμα μπαταριας και λειτουργικοτητας το οποιο θελει χρονο να διαπιστωσω , οι google maps για πρωτη φορα δεν κολλανε λειτουργουν αψογα και σε street view το gps μου φανηκε πιο γρηγορο απο ποτε σε μπαλκονι κατω απο στεγη και τεντα με συνεφια κλειδωσε την πρωτη φορα σε 10 δευτερολεπτα περιπου.

Αρνητικα το μονο που ειδα μεχρι τωρα οτι δεν ανοιγει στα settings /data usage.

Κατεβαστε την οσοι θελετε και δεν εχετε προβλημα με Αγγλικα απο εδω http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20302 αλλα με πολλά προβληματα , μονο με download manager

Την ανεβαζω και σε σερβερ για 2-3 μερες οποιος θελει να την κατεβασει απο Εδω

Η 037 είναι έτοιμη ρουταρισμενη;

 

Με αυτην χρησιμοποιούμε τα ιδια gaps απο την 036?

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Μου εσκασε Coolpad απο το To2c, και δεν δουλευει το proximity.

 

Δευτερο τηλεφωνο απο to2c που δεν δουλευει ο proximity σε λιγους μηνες....

Link to comment
Share on other sites

Μου εσκασε Coolpad απο το To2c, και δεν δουλευει το proximity.

 

Δευτερο τηλεφωνο απο to2c που δεν δουλευει ο proximity σε λιγους μηνες....

Δες μηπως εχει screen protector και καλυπτει τον proximity(κατι τετοιο ειχε αναφερθει πιο πισω).

Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως εχει screen protector και καλυπτει τον proximity(κατι τετοιο ειχε αναφερθει πιο πισω).

 

Το εβγαλα, δοκιμασα και αλλες ρομ κλπ, σε καμια δεν δουλευει.

Χαλαρωσα λιγο και τις βιδες πισω στο κινητο, παλι καμια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μου εσκασε Coolpad απο το To2c, και δεν δουλευει το proximity.

 

Δευτερο τηλεφωνο απο to2c που δεν δουλευει ο proximity σε λιγους μηνες....

παιδια σορρυ αλλα δηλωνω ασχετος..... ο proximity τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Η 037 είναι έτοιμη ρουταρισμενη;

 

Με αυτην χρησιμοποιούμε τα ιδια gaps απο την 036?

 

Ετοιμες ροοταρισμενες ειναι ολες αυτες , και τα gapps τα ιδια με τον ιδιο τροπο - recovery install

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή με ενδιαφέρει να βγαινουν αξιοπρεπείς φωτογραφίες με την χρήση του flash , εχω παρατηρήσει ότι δεν φταίει το led για την μην σωστή φωτογραφιση αλλά ο συγχρονισμός του φλας με το κλείστρο. Δηλαδή το κλείστρο ανοίγει όταν το led είναι ήδη στο σβήσιμο, αρα δεν φωτίζει το θέμα.

Εχω δοκιμάσει όλες τις εφαρμογές για φωτογραφική, τώρα είμαι με miui v5, και αναρωτιέμαι άν με την τελευταία rom που αναφέρεις που βασίζεται στην official 0.37 η εφαρμογή της για photo έχει βελτιώσει αυτό το πρόβλημα.

Αν την έχεις ακόμα φορτωμένη μπορείς να τραβήξεις ένα θέμα με φλας και να μου πείς άν υπάρχει βελτίωση ?

 

Ευχαριστώ..

 

Σκοταδι με φλας 3.7mb

https://www.dropbox.com/s/51u5jzsnr4t4hf2/meflashskotadi.jpg

 

 

Φλας με φως χαμηλο δωματιου 4.27mb

https://www.dropbox.com/s/vw60v1amn92tqj3/flashmefws.jpg

 

 

Και night mode με χαμηλο φωτισμο δωματιου 918kb

https://www.dropbox.com/s/mxxkrvhu9lr49lf/nightmodemefws.jpg

 

Ολες οι φωτο στα 9.4mpix 16:9 ρυθμισεις ολες στο auto με better camera software

Link to comment
Share on other sites

Μου εσκασε Coolpad απο το To2c, και δεν δουλευει το proximity.

 

Δευτερο τηλεφωνο απο to2c που δεν δουλευει ο proximity σε λιγους μηνες....

 

Παρέλαβα 7320 και έδειχνε ότι δεν δούλευε ο proximity, αλλά τελικά ήταν κακό calibration του σένσορα, το είχα πάθει και σε THL W200, ήταν λίγο πιό αναίσθητος από το κανονικό και ήθελε να κατέβει λίγο το κατώφλι που ξυπνάει η οθόνη. Διάβασε το θέμα του 7320 και μάλλον θα κάνεις το ίδιο και θα δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δε δουλεύει καθόλου, με το που πάρεις τηλέφωνο κλείνει η οθόνη και δεν ανοιγει ποτέ.

 

Με πρόγραμμα που ελέγχει σενσορες, μου τον έβγαζε μηδέν όλη την ώρα, δηλαδή ότι κάτι είναι ακουμπισμενο πάνω του...

 

Έχω βγάλει το προτεκτορ....

 

Θα δω και το θέμα που λες πάντως...

 

ΥΓ

 

Υπάρχει περίπτωση να το φτιάξει κάνας τεχνικός εδω; μην τι στέλνω πίσω και περιμένω 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα αυτά δεν δείχνουν την ακριβή τιμή που διαβάζει ο σένσορας. Μπες σε enigneer MTK mode και δες αν παίζει η τιμή του από κει. Λογικά θα παίζει από μηδέν, έως κάποια τιμή κάτω από το όριο του μαμά calibration, οπότε και δεν δίνει ποτέ σωστό triggering.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα και η 037 εχει το ιδιο bug όπως η πρώτη που μου ειχε ερθει η συσκευη.

Μετα από κάθε επανεκκίνηση τις συσκευής χανονται 4-5 εφαρμογές και πρεπει κάθε φορα να τις κατεβάζω ξανα και να τις περναω .

Συγκεκριμένα οι εφαρμογές Helium, swipe keyboard, Fancy Widget, GMD Gestures, Power Amp και ισως και κάποια άλλη που δεν θυμάμαι τωρα μετα την επανεκκίνηση της συσκευής πρεπει να τις περάσω ξανα.

Στις εφαρμογές Helium , Fancy widget και Helium δεν χάνεται η εφαρμογη αλλα το συμπληρωματικό αρχειο που τις ξεκλειδώνει.

 

Δεν με βλεπω να ξεκολλάω απο την aosp

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε και εμένα χθες -αγοράστηκε για τη σύζυγο- και αφού στην αρχή δοκίμασα τις μαμίσιες ROM κατέληξα στην AOSP. Απλή, λειτουργική και με μικρή χρήση μνήμης. Θα επανέλθω μόλις δοκιμαστεί περισσότερο.

Πάντως σε εμένα δεν περνούσε με τίποτα η CWM και τελικά εγκατέστησα TWRP.

Σε μια πρώτη διαπίστωση να πω πως το κινητό φαίνεται πολύ καλύτερο από το Jiayou 3GS που είχα πάρει πέρυσι. Η οθόνη είναι εξαιρετική και η ταχύτητα του πάρα πολύ καλή.

 

Η μόνη παρατήρηση - γιατί δεν το έχω ψάξει αρκετά- είναι πως φαίνεται να μην μου έχει κάνει update το Playstore. Θα το ψάξω το απόγευμα και θα ενημερώσω.

Edited by newlynx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...