Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ρεκοβερι δεν παθαίνει τίποτα κάνεις τα wipe και μετά φλασαρεις την Ρομ.

 

Αυτό ήθελα να μάθω οποτε παραμενω εκεί μετα τα wipe και καπάκι φλασαρω τη Ρομ.:)

Ευχαριστώ πολύ καλό βράδυ.;)και σόρυ για το μπέρδεμα.

 

 

Μολις την περασα 5.2.10 τελικα ηταν πολυ ευκολο ευχαριστω πολυ.Το θεμα ειναι οτι τωρα αρχισε να μου αρεσει πιο πολυ το κινητο ενω ειχα στο μυαλο μου να το δωσω σε ενα φιλο και να παρω καποιο καινουριο πχ meizu note ή mi4i .Μαλλον θα το κρατησω λιγες μερες ακομα να το χαρω χαχαχαχα.

Και παλι ευχαριστω.

Μια παρατηρηση που εκανα ειναι οτι στο reboot πριν ειχα περισσοτερη διαθεσιμη θα δειξει πιστευω αν παιζει ρολο.

Edited by johndrama
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μονο αρνητικό δε παιζει flash player .Στη προηγούμενη Ρομ το είχα εγκατεστημένο τώρα όμως δεν το βρίσκω μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.5.1

Όπως κάθε παρασκευή η τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G θα βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Link to comment
Share on other sites

bugs δεν βρήκα ακόμα (χωρίς να έχω ψάξει βέβαια)

αλλά τη νιώθω πιο βαριά/αργή απο την προηγούμενη.

υπομονή μέχρι την επόμενη Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Bugs υπάρχουν με κάποιες εφαρμογές συστήματος που τρέχουν στο background (αυτόματος καθαρισμός, σχόλια, μπρελόκ κ.λ.π).

Στην επόμενη αναβάθμιση θα προσπαθήσω να αφαιρέσω οποιαδήποτε καθαρά κινέζικη εφαρμογή κάνοντάς τη να μοιάζει περισσότερο με την έκδοση global.

 

Το μονο αρνητικό δε παιζει flash player .Στη προηγούμενη Ρομ το είχα εγκατεστημένο τώρα όμως δεν το βρίσκω μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

1. Πρέπει να έχει κάποιον συμβατό Web Browser που να υποστηρίζει Flash.

2. Στην σελίδα της Adobe κατέβασε την τελευταία έκδοση για android.

Edited by deliopoulos
Archived Flash Player versions
Link to comment
Share on other sites

Η 5.5.1 δεν έχει σχεδόν καμία βελτίωση και πολλά bugs. Πάμε για την επόμενη.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Η 5.5.1 δεν έχει σχεδόν καμία βελτίωση και πολλά bugs. Πάμε για την επόμενη.

Αρκετές εβδομάδες τώρα οι αναβαθμίσεις έχουν πολύ λίγες αναβαθμίσεις χωρίς ουσία. Αυτό όμως μου δίνει χρόνο για πειράματα.:p

Θα χρειαστώ όμως λίγη βοήθεια, όποιος θέλει ας μου στείλει pm....

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρότερο πρόβλημα, κατά την άποψή μου, είναι όταν κάποιος δεν μπορεί να μπει στο recovery με κλειστό το τηλέφωνο.

Αυτό συμβαίνει στις συσκευές που έρχονται rooted με την Multilanguage Rom. Για κάποιο λόγο γίνεται αντιστροφή των πλήκτρων και αντί για power & volume down που είναι το κανονικό για να σε βάλει στις τρεις επιλογές:

Select Boot Mode:

[Volume_down to select. Volume_up is OK.]

[Recovery Mode] <<==

[Fastbood Mode]

[Normal boot]

και από εκεί στο recovery, στις συσκευές αυτές πατάς power + volume up, σε βάζει στις τρεις επιλογές, αλλά μετά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν λειτουργεί κανένα πλήκτρο για να μπεις στο recovery.

Και αν κάποια στιγμή για κάποιο λόγο το κινητό δεν μπουταρει, όπως στον φίλο Skydiver, δεν μπορείς να μπεις στο recovery και αναγκάζεσαι να καταφύγεις στις λύσεις με το sp flash tools, το οποίο πολύ συχνά δεν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε για διάφορους λόγους (drivers κλπ).

Και όπως έχουμε ξαναπεί και εγώ και ο Χρήστος (bbbb) η λύση είναι το φλασαρισμα της ελληνικής Ρομ, με την οποία επανέρχεται το recovery.

Προτείνω λοιπόν όταν κάποιος παραλαμβάνει το κινητό ένα από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνει είναι να ελέγξει αν λειτουργεί σωστά ο συνδυασμός των πλήκτρων (power & volume down) για να μπεις στο recovery από κλειστό τηλέφωνο.

επειδή προσπαθώ να βοηθήσω έναν φίλο που έχει το παραπάνω πρόβλημα (recovery=off,

updater=off),έχει βρεθεί καμμιά λύση που να μην απαιτεί sp tools,γιατί και με τους drivers έχει πρόβλημα:(

είναι φυσικά με την multi που ήρθε,και προσπαθούμε να περάσουμε οτιδήποτε άλλο...

ούτε από mobileuncle tools μπαίνει σε recovery,δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μπάχαλο...

λέτε να μπορέσω να του βάλω TWRP από mobileuncle tools?

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του φλασαρεις twrp με το mobile uncle tool λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο το προβλημα ειχα κι εγω και περασα TWRP αλλα οχι την τελευταια εκδοση αλλα μια παλαιοτερη γιατι τις τελευταιες δεν τις δεχοταν 2.7 .ηταν αυτη που ειχα και απο κει περασα μια Ελληνικη και ολα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του φλασαρεις twrp με το mobile uncle tool λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Ακριβως αυτο το προβλημα ειχα κι εγω και περασα TWRP αλλα οχι την τελευταια εκδοση αλλα μια παλαιοτερη γιατι τις τελευταιες δεν τις δεχοταν 2.7 .ηταν αυτη που ειχα και απο κει περασα μια Ελληνικη και ολα οκ.

ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.5.5

Λόγω της προβληματικής έκδοσης της Παρασκευής ανέβασα στο λογαριασμό μου στο BasketBuild την έκδοση 5.5.5 (είναι η κρυφή έκδοση της Τρίτης).

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.5.5

Λόγω της προβληματικής έκδοσης της Παρασκευής ανέβασα στο λογαριασμό μου στο BasketBuild την έκδοση 5.5.5 (είναι η κρυφή έκδοση της Τρίτης).

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

 

Μαλλον ανεβαινει ακομη. Μου κολλαει στο κατεβασμα. Μου βγαζει ειδοποιηση για ενημερωση αλλα κοβεται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ανεβαίνει ακόμη. Μου κολλάει στο κατέβασμα. Μου βγάζει ειδοποίηση για ενημέρωση άλλα κόβεται.

Είχες δίκιο ήταν δικό μου λάθος... (λάθος στην βάση δεδομένων)

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.5.5

Λόγω της προβληματικής έκδοσης της Παρασκευής ανέβασα στο λογαριασμό μου στο BasketBuild την έκδοση 5.5.5 (είναι η κρυφή έκδοση της Τρίτης).

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Ένα προβληματάκι που συνάντησα:

Πατάω: Πρόσθετες Ρυθμίσεις/Γλώσσα & Εισαγωγή/Απόδοση κειμένου σε ομιλία

....και κρασάρουν οι Ρυθμίσεις.... Είναι δικό μου πρόβλημα η κάποιο γενικότερο bug;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ένα προβληματάκι που συνάντησα:

Πατάω: Πρόσθετες Ρυθμίσεις/Γλώσσα & Εισαγωγή/Απόδοση κειμένου σε ομιλία

....και κρασάρουν οι Ρυθμίσεις.... Είναι δικό μου πρόβλημα η κάποιο γενικότερο bug;

 

Ποια μηχανή TTS έχεις εγκαταστήσει; Εγώ έχω την Loquendo TTS και δε μου κρασάρει!

Link to comment
Share on other sites

Ποια μηχανή TTS έχεις εγκαταστήσει; Εγώ έχω την Loquendo TTS και δε μου κρασάρει!

Θέλω να επιλέξω την VocalizerX αλλά δεν με αφήνει να μπω καθόλου

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιλέξω την VocalizerX αλλά δεν με αφήνει να μπω καθόλου

Από ότι διάβασα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει τις φωνές στην εσωτερική μνήμη του κινητού, αλλιώς κρασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει τις φωνές στην εσωτερική μνήμη του κινητού, αλλιώς κρασάρει.

Πως καθορίζουμε να γίνει η εγκατάσταση στην εσωτερική μνήμη;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πως καθορίζουμε να γίνει η εγκατάσταση στην εσωτερική μνήμη;

Θα πρέπει ο φάκελος VocalizerEx (που περιέχει τις φωνές) να βρίσκεται στην εσωτερική μνήμη και όχι στην SD.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει ο φάκελος VocalizerEx (που περιέχει τις φωνές) να βρίσκεται στην εσωτερική μνήμη και όχι στην SD.

Αυτό το έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρεται στο επίσημο forum διορθώθηκε εν μέρη ένα ακόμα bug (USSD), πράγμα που εμάς τους Έλληνες μάλλον μας αφήνει αδιάφορους.

Η έκδοση της παρασκευής για άλλη μια φορά μάλλον θα είναι απογοήτευση μιας και στην προ-επισκόπηση της έκδοσης αναφέρουν μόνο μια προσθήκη στην εφαρμογή του καιρού. Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα υπάρξουν εσωτερικές διορθώσεις στον κώδικα... :p

 

Αυτό το έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:)

Βρήκες λύση; Εάν όχι στείλε pm να σου πω πως εγώ το εγκατέστησα και μου δουλεύει, μιας και είναι λίγο άσχετο με το thread να το γράψω εδώ.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Βρήκες λύση; Εάν όχι στείλε pm να σου πω πως εγώ το εγκατέστησα και μου δουλεύει, μιας και είναι λίγο άσχετο με το thread να το γράψω εδώ.

Όχι δεν βρήκα λύση και άλλαξα Ρομ. Δεν νομίζω ότι είναι άσχετο με το thread. Αφορά στην λειτουργία μιας εφαρμογής με κάποια Ρομ. Μπορείς να το γράψεις (αν θέλεις) για να το δουν και οι υπόλοιποι.

Ένα άλλο "σπαστικό" για μένα είναι που θέλει να επιβεβαιώνεις σε κάθε εφαρμογή 5 φορές περιμένοντας 5 δευτερόλεπτα κάθε φορά ότι επιτρέπεις να έχει δικαιώματα!!!:p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...