Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δύο τρόπους για αναβάθμιση MIUI rom. Ο ένας είναι μέσω της ROM και ο άλλος είναι μέσω της recovery. Εγώ ποιον πρέπει να επιλέξω;

(μη κάνω καμμιά βλακεία, γι αυτό ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει δύο τρόπους για αναβάθμιση MIUI rom. Ο ένας είναι μέσω της ROM και ο άλλος είναι μέσω της recovery. Εγώ ποιον πρέπει να επιλέξω;

(μη κάνω καμμιά βλακεία, γι αυτό ρωτάω)

Μέσω recovery. Πρέπει πρώτα να κάνεις wipe data/factory reset γιατί είσαι από άλλη Ρομ.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

1) Πρεπει να κανω αντιγραφο ασφαλειας (backup) πριν κανω την διαδικασια; (Εχω ηδη κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εχω ηδη χασει εφαρμογες μου και δεδομενα.)

Πως γινεται αυτο;

 

2) Πρεπει να ενεργοποιησω την επιλογη root πρωτα; ----

 

3) Σε ποιον φακελο της SD ριχνω το αρχειο update.zip?

Edited by LandJ
Link to comment
Share on other sites

Προχωρησα. Κατεβασα την ρομ, την μετονομασα update.zip

Αντεγραψα το αρχειο χυμα στην sd. Εκλεισα το κινητο. Πατησα Vol+ με Power. Με βαζει σε ενα μενου μαυρο φοντο με πολυ μικρα ασπρα γραμματα που λεει Select Boot Mode και απο κατω εχει 3 επιλογες:

Recovery

Fastboot

Normal

 

Επισης, γραφει "Volume Down to select, Volume Up is OK. Σε μενα λειτουργει αντιστροφα. (Το κουμπι Vol up, Vol down ειναι το μακροστενο κατακορυφο κουμπι, οπου το πανω μερος του ειναι το Vol up, το κατω το Vol Down. ) Σε μενα το βελακι κουνιεται με το Vol Up. Αρα υποτιθεται οτι με το Vol Down θα εκανε επιλογη. Δεν κανει επιλογη. Ουτε με το Vol Down, ουτε με το Power. Μονο κουνιεται το βελακι κι αυτο το κανει με το Vol Up (και οχι με το Vol Down οπως λενε τα μικρα ασπρα γραμματα)

 

 

 

 

Τι μπορω να κανω παραπερα;

Please, βοηθεια..

Edited by LandJ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να αναφερω και εγω ενα θεμα που προεκυψε με το Note 3g της γυναικας μου..

Πηγα να αλλαξω την οθονη λογω του γνωστου θεματος burn in που ειχε και ενω πηγαιναν ολα καλα λιγο πριν κλεισω το κινητο χρειαστηκε να ξαναβγαλω την οθονη και να την ξαναβαλω γιατι η καλωδιοταινια ηταν στραβα κολλημενη και δεν εφτανε για 1 χιλιοστο να κουμπωσει..στην προσπαθεια μου λοιπον να ξαναβγαλω την οθονη και να την ξαναβαλω (διορθωνοντας την θεση της καλωδιοταινιας), τοτε κοπηκε η 2η καλωδιοταινια για το digitizer..

Το μονο που μου εμενε να κανω ηταν να ξαναβαλω την μαμα οθονη πανω (μεχρι να ξαναπαραγγειλω αλλη)..

Το θεμα ειναι το εξης, απο την στιγμη εκεινη το digitizer δυσλειτουργει και δεν λειτουργει η περιστροφη της οθονης..

Και αντε για το touch να το καταλαβω οτι ισως απο το βγαλε βαλε καπου πιεστηκε/λυγισε και σε καποια σημεια κομπιαζει και δεν πιανει αλλα η περιστροφη?

Καμια ιδεα κανεις? Λετε να στρωσει με νεα οθονη/digitizer?

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Προχωρησα. Κατεβασα την ρομ, την μετονομασα update.zip

Αντεγραψα το αρχειο χυμα στην sd. Εκλεισα το κινητο. Πατησα Vol+ με Power. Με βαζει σε ενα μενου μαυρο φοντο με πολυ μικρα ασπρα γραμματα που λεει Select Boot Mode και απο κατω εχει 3 επιλογες:

Recovery

Fastboot

Normal

 

Επισης, γραφει "Volume Down to select, Volume Up is OK. Σε μενα λειτουργει αντιστροφα. (Το κουμπι Vol up, Vol down ειναι το μακροστενο κατακορυφο κουμπι, οπου το πανω μερος του ειναι το Vol up, το κατω το Vol Down. ) Σε μενα το βελακι κουνιεται με το Vol Up. Αρα υποτιθεται οτι με το Vol Down θα εκανε επιλογη. Δεν κανει επιλογη. Ουτε με το Vol Down, ουτε με το Power. Μονο κουνιεται το βελακι κι αυτο το κανει με το Vol Up (και οχι με το Vol Down οπως λενε τα μικρα ασπρα γραμματα)

Τι μπορω να κανω παραπερα;

Please, βοηθεια..

Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να επιλέξεις και να μπεις στο recovery, μπορείς να μπεις στην Ρομ (κανονικό boot), και να δεις αν από Εργαλεία/Αναβάθμιση/...(τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, αν εχεις επιλογή "Επανεκκίνηση σε λειτουργία recovery.

Αν δεν έχεις τέτοια επιλογή, και εφ' όσον είσαι root, κατέβασε την εφαρμογή quick boot και από εκεί έχεις επιλογή για reboot se recovery.

Επίσης φρόντισε να έχεις κατάλληλο recovery (εγώ έχω το TWRP 2.8.7.0)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να επιλέξεις και να μπεις στο recovery, μπορείς να μπεις στην Ρομ (κανονικό boot), και να δεις αν από Εργαλεία/Αναβάθμιση/...(τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, αν εχεις επιλογή "Επανεκκίνηση σε λειτουργία recovery.

Αν δεν έχεις τέτοια επιλογή, και εφ' όσον είσαι root, κατέβασε την εφαρμογή quick boot και από εκεί έχεις επιλογή για reboot se recovery.

Επίσης φρόντισε να έχεις κατάλληλο recovery (εγώ έχω το TWRP 2.8.7.0)

 

 

Το κινητο δεν ειναι root. Μπορω να το κανω εγω πηγαινωντας Security/Permssion και ενεργοποιωντας την επιλογη Root Permission (Allow apps to get root permission) ;

 

Παω Updater και το μονο που δειχνει ειναι:

ΜΙUI 4.5.24 current version

Activate your Xiaomi Account now.

Δηλαδη δεν εχω αλλες επιλογες, οπως Reboot σε Recovery.

 

Πως καταλαβαινω οτι εχω καταλληλο recovery;

 

Κατεβασα το Quick Boot, ενεργοποιησα το Root Permission: allow apps etc etc ( χωρις την ενεργοποιηση αυτην δεν εκανε τιποτα η επιλογη recovery στο Quick Boot), παταω Recovery στο quick boot και μου βγαζει προειδοποιηση "Important Warning: Root permission may cause system instability." Kι εχει δυο επιλογες, Deny κ Next. Να πατησω κανονικα Next

 

Sorry, για τους δισταγμους μου, ασχετος ειμαι

Edited by LandJ
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο δεν ειναι root. Μπορω να το κανω εγω πηγαινωντας Security/Permssion και ενεργοποιωντας την επιλογη Root Permission (Allow apps to get root permission) ;

 

Παω Updater και το μονο που δειχνει ειναι:

ΜΙUI 4.5.24 current version

Activate your Xiaomi Account now.

Δηλαδη δεν εχω αλλες επιλογες, οπως Reboot σε Recovery.

 

Πως καταλαβαινω οτι εχω καταλληλο recovery;

 

Κατεβασα το Quick Boot, ενεργοποιησα το Root Permission: allow apps etc etc ( χωρις την ενεργοποιηση αυτην δεν εκανε τιποτα η επιλογη recovery στο Quick Boot), παταω Recovery στο quick boot και μου βγαζει προειδοποιηση "Important Warning: Root permission may cause system instability." Kι εχει δυο επιλογες, Deny κ Next. Να πατησω κανονικα Next

 

Sorry, για τους δισταγμους μου, ασχετος ειμαι

Πάτα next και αν μπει στο recovery θα δεις ποιο recovery έχεις

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Παταω 2-3 φορες next και μου βγαζει warning Permanent hardware damage is also possible. Next?

 

 

 

(Σορρυ ξανα για το πρηξιμο, i am scared :( )

 

Ενταξειτο πατησα και μου εχει βγαλει επιλογες στα κινεζικα. Δε ξερω πως αλλαζω γλωσσα...Τι κανω;

Edited by LandJ
Link to comment
Share on other sites

Παταω 2-3 φορες next και μου βγαζει warning Permanent hardware damage is also possible. Next?

 

(Σορρυ ξανα για το πρηξιμο, i am scared :( )

 

Ενταξειτο πατησα και μου εχει βγαλει επιλογες στα κινεζικα. Δε ξερω πως αλλαζω γλωσσα...Τι κανω;

Κατέβασε το Mobile Uncle Tools από το Play Store, κατέβασε το TWRP 2.8.7.0 (google it), βάλτο στη root της κάρτας, τρέχεις το mobile Uncle Tools και έχεις επιλογή recovery update, πατάς εκεί, δείχνεις το recovery.img που έχεις βάλει στην κάρτα και το περνάς έτσι.

Δες και στην πρώτη σελίδα. Υπάρχουν σχετικοί οδηγοί.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ενα μαγαζι και μου ειπε οτι αφου δεν αναγνωριζει το ΙΜΕΙ τοτε το κινητο αχρηστευθηκε. Θα πρεπει να το στειλω Κινα λεει κι αν βρουνε τροπο καλως. Παιδια, ετσι ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις fastboot rom; λογικά θα επανέλθει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ενα μαγαζι και μου ειπε οτι αφου δεν αναγνωριζει το ΙΜΕΙ τοτε το κινητο αχρηστευθηκε. Θα πρεπει να το στειλω Κινα λεει κι αν βρουνε τροπο καλως. Παιδια, ετσι ειναι;

Στην πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγός. Με αυτόν τον οδηγό λέει ο φίλος @skydiver ότι διόρθωσε το πρόβλημα που είχε με το IMEI.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φλασαρα την ιδια ROM (Αγγλοκινεζικη) και επανηλθε, αναγνωριζει την σιμ και ηρθε το ΙΜΕΙ. Εχω ομως ξεπερασμενο Android, το Jellybean. Λογικα αν φλασαρω νεα ROM θα εχω πιο προσφατο Android, σωστα; Γιατι δε κανει αναβαθμισεις μονο του ομως και μου λεει οτι εχω την πιο προσφατη εκδοση;

 

Βεβαια το προβλημα τωρα ειναι αλλο. Κατεβασα κ δοκιμασα ενα σωρο εκδοσεις απο Google play Services, αλλα μου υπολειτουργουν τα chrome, viber, youtube. Συνεχεια μου λεει "google play services error". Καλα το playstore παει να μπει και με πεταει εξω κι ας κατεβασα την εκδοση του για Jellybean. Εκανα clear cache, clear data, reboot. Τιποτα, τα ιδια κανει.

Edited by LandJ
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα

Επειδή θέλω να βάλω μια άλλη rom

Ποια είναι καλύτερη ?

[6.1.28] Xiaomi Redmi Note 3G/WCDMA (αυτή είναι Rooted ????? )

ή

[stable V7.1.2.0] Xiaomi Redmi Note (GTV-5.2.10) (Rooted)

και επίσης και οι δύο αναβαθμίζονται εβδομαδιαία ? :):)

Xiaomi Redmi 5 Plus :lol:

ipad 3

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φλασαρα την ιδια ROM (Αγγλοκινεζικη) και επανηλθε, αναγνωριζει την σιμ και ηρθε το ΙΜΕΙ. Εχω ομως ξεπερασμενο Android, το Jellybean. Λογικα αν φλασαρω νεα ROM θα εχω πιο προσφατο Android, σωστα; Γιατι δε κανει αναβαθμισεις μονο του ομως και μου λεει οτι εχω την πιο προσφατη εκδοση;

 

Βεβαια το προβλημα τωρα ειναι αλλο. Κατεβασα κ δοκιμασα ενα σωρο εκδοσεις απο Google play Services, αλλα μου υπολειτουργουν τα chrome, viber, youtube. Συνεχεια μου λεει "google play services error". Καλα το playstore παει να μπει και με πεταει εξω κι ας κατεβασα την εκδοση του για Jellybean. Εκανα clear cache, clear data, reboot. Τιποτα, τα ιδια κανει.

Φλασαρε την τελευταία ελληνική έχει τα πάντα και είναι πολύ σταθερή.

παιδιά καλησπέρα

Επειδή θέλω να βάλω μια άλλη rom

Ποια είναι καλύτερη ?

[6.1.28] Xiaomi Redmi Note 3G/WCDMA (αυτή είναι Rooted ????? )

ή

[stable V7.1.2.0] Xiaomi Redmi Note (GTV-5.2.10) (Rooted)

και επίσης και οι δύο αναβαθμίζονται εβδομαδιαία ? :):)

Η πρώτη είναι ροοτ αυτή έχω δουλεύει τέλεια και αναβαθμιζετε κάθε βδομάδα.

Η stable είναι περσινή με πιο παλιό αντροιντ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ.

Ή εβδομαδιαία αναβάθμιση πως γίνεται ?

Κάθε φορά θα ξανα περναω όλες τις εφαρμογές κλπ.... ?

Xiaomi Redmi 5 Plus :lol:

ipad 3

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ.

Ή εβδομαδιαία αναβάθμιση πως γίνεται ?

Κάθε φορά θα ξανα περναω όλες τις εφαρμογές κλπ.... ?

Γίνεται μέσα από τον updater και χωρίς απρόοπτα δεν χάνεις τίποτα απολύτως.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια ελληνικη ρομ ειναι η 6.1.28 Redmi Note 3G ή η V7.1.2.0 Redmi Note GTV 5.2.10 ?

 

 

Επισης, ποια η διαφορα φλασαρισματος ROM μεταξυ της διαδικασιας μεσω της εφαρμογης Updater και της διαδικασιας μεσω PC & SP Tool ;

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια ελληνικη ρομ ειναι η 6.1.28 Redmi Note 3G ή η V7.1.2.0 Redmi Note GTV 5.2.10

 

 

Επισης, ποια η διαφορα φλασαρισματος ROM μεταξυ της διαδικασιας μεσω της εφαρμογης Updater και της διαδικασιας μεσω PC & SP Tool ;

 

Απαντήθηκε σε αυτήν τη σελίδα

Xiaomi Redmi 5 Plus :lol:

ipad 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον έγκυρο οδηγό αναβάθμισης της έκδοσης Android 4.4.2 JDQ39 σε όποια μεταγενέστερη έκδοση μπορεί να δεχθεί το κινητό μου, το οποίο είναι το Xiaomi Redmi HM NOTE 1W. Εχω ελληνική ROM. Επιχειρώ να κάνω ενημερώσεις συστήματος, αλλά βλέπω να εξαφανίζεται η οθονη των ρυθμίσεων. Υπάρχει κάποιοι πρόβλημα ;

Σκέφτηκα να ανοίξω θέμα μέσα στην ενότητα θεμάτων που αφορά τα Xiaomi, αλλά αποφάσισα να το κάνω εδώ.

Δεν ξέρω αν έπραξα σωστά. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Edited by touch2010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον έγκυρο οδηγό αναβάθμισης της έκδοσης Android 4.4.2 JDQ39 σε όποια μεταγενέστερη έκδοση μπορεί να δεχθεί το κινητό μου, το οποίο είναι το Xiaomi Redmi HM NOTE 1W. Εχω ελληνική ROM. Επιχειρώ να κάνω ενημερώσεις συστήματος, αλλά βλέπω να εξαφανίζεται η οθονη των ρυθμίσεων. Γιατί συμβαίνει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Εχω Το XIAOMI NOTE και εχω προβλημα=

Οταν κανω κληση η οθονη σβηνει και δεν με αφηνει να τερματισω την κληση(πρεπει να τερματισει ο αλλος πρωτα)

Το εστειλα στην αντιπροσωποια στην θεσσαλονικη και μου το στειλανε πισω με το ιδιο προβλημα.Προφανως του κανανε reset μονο και αναβαθμιση(κατι που του ειχα κανει ηδη και μονη μου).Πεζει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...