Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eβαλα και γω σημερα την 5.8.4, μια χαρα φαινεται, ευχαριστουμε Δελιοπουλε!

 

(Αν και την αναβαθμιση την εκανα αναγκαστικα μιας και με τρελανε μια ειδοποιηση σφαλματος "η εφαρμογη SystemAd σταματησε να λειτουργει" η οποια δεν εφευγε για κανενα λογο, ουτε η λυση με τον καθαρισμο δεδομενων δουλεψε..τελος καλο ολα καλα ομως!)

 

2 ερωτησεις :

 

1) H stable v6 θα βγει κανονικα OTA στην εφαρμογη της αναβαθμισης συντομα? Και αν ναι, θα μπουν κανονικα οι αλλαγες αν την περασουμε απο πανω ή προτεινεται να γινει καθαρο install με full wipes?

 

2) Το γνωστο bug με την ενδειξη μπαταριας θα διορθωθει στο επικειμενο update? Ρωταω μιας και καποιος φιλος πιο πανω ανεφερε οτι στην ελληνικη ρομ δεν υφισταται πλεον το θεμα, οποτε μηπως θα ηταν ευκολο να διορθωθει και στη δικη σου ρομ.

 

 

 

ΥΓ: Aν θυμασαι την περιπτωση μου, πλεον εχω κανονικα root και κανενα προβλημα με τα wipes, χαρη στις συμβουλες σου! Τhanks και παλι!

Edited by Hatebreeder13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eβαλα και γω σημερα την 5.8.4, μια χαρα φαινεται, ευχαριστουμε Δελιοπουλε!

 

(Αν και την αναβαθμιση την εκανα αναγκαστικα μιας και με τρελανε μια ειδοποιηση σφαλματος "η εφαρμογη SystemAd σταματησε να λειτουργει" η οποια δεν εφευγε για κανενα λογο, ουτε η λυση με τον καθαρισμο δεδομενων δουλεψε..τελος καλο ολα καλα ομως!)

 

2 ερωτησεις :

 

1) H stable v6 θα βγει κανονικα OTA στην εφαρμογη της αναβαθμισης συντομα? Και αν ναι, θα μπουν κανονικα οι αλλαγες αν την περασουμε απο πανω ή προτεινεται να γινει καθαρο install με full wipes?

 

2) Το γνωστο bug με την ενδειξη μπαταριας θα διορθωθει στο επικειμενο update? Ρωταω μιας και καποιος φιλος πιο πανω ανεφερε οτι στην ελληνικη ρομ δεν υφισταται πλεον το θεμα, οποτε μηπως θα ηταν ευκολο να διορθωθει και στη δικη σου ρομ.

 

 

 

ΥΓ: Aν θυμασαι την περιπτωση μου, πλεον εχω κανονικα root και κανενα προβλημα με τα wipes, χαρη στις συμβουλες σου! Τhanks και παλι!

Ποια έκδοση είχες πριν την 5.8.4;

1. Η τελευταία V6 stable είναι η V6.6.1.0.KHDMICF με ημερομηνία έκδοσης 20 Ιουλίου, όπως καταλαβαίνεις οι εκδόσεις developer έχουν προχωρήσει αρκετά, οπότε δεν θα σου εμφανιστεί στον updater. Μπορείς όμως να "μεταπηδήσεις" σε οποιαδήποτε έκδοση MIUI v6 ως "αναβάθμιση" αφού πρώτα να έχεις πάρει backup.

2. Τι bug με την μπαταρία ακόμα κάνω δοκιμές για να καταλάβω τι φταίει. Έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι φταίει το boot.img. Ελπίζω να το λύσω σύντομα. :O

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση είχες πριν την 5.8.4;

 

Την δική σου 5.6.18 (ή την αμεσως επομενη απ' αυτη, δεν ειμαι σιγουρος) .

 

1. Η τελευταία V6 stable είναι η V6.6.1.0.KHDMICF με ημερομηνία έκδοσης 20 Ιουλίου, όπως καταλαβαίνεις οι εκδόσεις developer έχουν προχωρήσει αρκετά, οπότε δεν θα σου εμφανιστεί στον updater. Μπορείς όμως να "μεταπηδήσεις" σε οποιαδήποτε έκδοση MIUI v6 ως "αναβάθμιση" αφού πρώτα να έχεις πάρει backup.

 

Οντως μαλλον χαζη η ερωτηση μου, μιας και εχω developer εκδοση υποθετω πως οτι update που παιρνω θα ειναι για τις dev εκδοσεις. Να το θεσω ισως αλλιως τοτε, υπαρχει περιπτωση να βγαλεις την stable εξελληνισμένη και με τις δικες σου προσθηκες/βελτιωσεις?

 

Και κατι τελευταιο, τωρα που δουλεψα στην 5.8.4 δυο μερες σερι, βλεπω το μονο θεμα που εχει (τουλαχιστον σε μενα) είναι πως η εφαρμογη Αναβαθμιση δεν δουλευει καθολου (με το που ξεκιναει το κινητο πεταει σφαλμα οτι "σταματησε") και οταν παω να μπω εγω μετα, ασπριζει η οθονη καποια δευτερολεπτα και μετα επανερχεται.

 

Δεν θα κανω ποτε αναβαθμιση με αλλο τροπο εκτος απο recovery υποθετω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Την δική σου 5.6.18 (ή την αμεσως επομενη απ' αυτη, δεν ειμαι σιγουρος) .

Οντως μαλλον χαζη η ερωτηση μου, μιας και εχω developer εκδοση υποθετω πως οτι update που παιρνω θα ειναι για τις dev εκδοσεις. Να το θεσω ισως αλλιως τοτε, υπαρχει περιπτωση να βγαλεις την stable εξελληνισμένη και με τις δικες σου προσθηκες/βελτιωσεις?

 

Και κατι τελευταιο, τωρα που δουλεψα στην 5.8.4 δυο μερες σερι, βλεπω το μονο θεμα που εχει (τουλαχιστον σε μενα) είναι πως η εφαρμογη Αναβαθμιση δεν δουλευει καθολου (με το που ξεκιναει το κινητο πεταει σφαλμα οτι "σταματησε") και οταν παω να μπω εγω μετα, ασπριζει η οθονη καποια δευτερολεπτα και μετα επανερχεται.

 

Δεν θα κανω ποτε αναβαθμιση με αλλο τροπο εκτος απο recovery υποθετω :lol:

Για την εφαρμογή αναβάθμιση δοκίμασε το εξής: Επέλεξε ρυθμίσεις, Εφαρμογές, Αναβάθμιση, Καθαρισμός δεδομένων.

Η stable έκδοση τελικά δεν είναι και τόσο stable, μιας και στο επίσημο forum αναφέρουν διάφορα προβλήματα (δεν την έχω δοκιμάσει). Για να δημιουργηθεί μία stable έκδοση επιλέγουν μια έκδοση developer που θεωρείται πιο σταθερή ή τουλάχιστον χωρίς προβλήματα και δημιουργούν μια έκδοση που βασίζεται σε αυτήν.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να κανω καθαρισμο δεδομενων στην εφαργμογη της αναβαθμισης γιατι μαλλον δεν υπαρχουν δεδομενα για να καθαρισει (ειναι γκριζαρισμενη -μη δυνατη- η επιλογη). Δεν πειραζει, αν και θα ηθενα να δουλευει για να ενημερωνομαι για τα updates, αν εξαιρεσουμε αυτο δεν εχω εντοπισει κανενα αλλο προβλημα, ισα ισα οπως ειπε κ ο φιλος topmar, πρεπει να υπαρχει και καλυτερη διαχειριση μνημης σε σχεση με τις προηγουμενες που ειχα. Οποτε μαλλον θα παραμεινω σε αυτη για ενα διαστημα (ισως μεχρι να βγει καποια "stable" stable :P ).

 

1000 thanks παντως για τη δουλεια σου και για την διαθεση σου να βοηθησεις σε οποιο προβλημα. Ειδικα εγω, σε εχω ζαλισει ουκ ολιγες φορες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταια greek MIUI 5.8.6 και στα themes δεν μπορω να βρω την επιλογη που συνδυαζεις στοιχεια απο διαφορετικα θεματα, πχ επιλεγεις dialer απο το theme A και notification screen απο το theme B.

 

Η εχουν κανει κατι λαθος τα παιδια και εχει αφαιρεθει αυτη η επιλογη, η εχω καει τοσο και δε το βλεπω μπροστα μου...!!!!!!!!!!

 

Μπορει καποιος να μου πει που ειναι η επιλογη αυτη;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...εχω ενα θεμα..πειρα το κινητό εχι εχει εκδοση 4.4.2 ειναι παλια..το θεμα ειναι πως το αναβαθμηζω? και δεν ξερω γιατι δεν εχει το εικονιδιο upadate? ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...εχω ενα θεμα..πειρα το κινητό εχι εχει εκδοση 4.4.2 ειναι παλια..το θεμα ειναι πως το αναβαθμηζω? και δεν ξερω γιατι δεν εχει το εικονιδιο upadate? ξερει κανεις?

Υπάρχουν 3 τρόποι, διαλέγεις και παιρνεις......

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/60-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF/

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποιοι από σας να γνωρίζουν ήδη ότι κυκλοφόρησε η έκδοση 5.8.13 developer. Η έκδοση αυτή αναφέρεται ως MIUI7. Αν και την έχω κατεβάσει δυστυχώς έχουν αλλάξει κάτι πάλι οι Κινέζοι και τα "εργαλεία" που κυκλοφορούν είναι αδύνατο μέχρι στιγμής να την "πειράξουν". Ελπίζω ο "φίλος" BurgerZ να βοηθήσει λίγο και να αναβαθμίσει το "πολυεργαλείο" του.

Εν μέρει αρχείο - αρχείο μπορεί να γίνει decompile (στα περισσότερα) αλλά θέλει πολύ υπομονή.

Οπότε υπομονή μερικές μέρες...

 

Ενημέρωση:

O BurgerZ θα ανεβάσει την καινούρια έκδοση του "πολυεργαλείο" του την Δευτέρα, οπότε από Δευτέρα, λογικά θα αρχίσουν να εμφανίζονται οι roms από τα διάφορα group. Όμως τελικά δεν θα χρειαστεί να τον περιμένω....

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω σήμερα την έκδοση 5.8.13 στο BasketBuild.

Περιμένω σχόλια!

Η έκδοση αυτή βασίζεται στην κινέζικη 5.8.13 developer.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω σήμερα την έκδοση 5.8.13 στο BasketBuild.

Περιμένω σχόλια!

Η έκδοση αυτή βασίζεται στην κινέζικη 5.8.13 developer.

Καλημέρα, στον updater δεν έβγαλε πάντως κάτι ακόμα...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω! Έχω ένα πρόβλημα με το server που διαχειρίζεται τις εντολές ...

 

Ενημέρωση!

Η αναβάθμιση βρίσκεται στο server από χθες.

Έχω κάποιο πρόβλημα με τους dns servers, οπότε έκανα κάποιες αλλαγές που θα αρχίσουν να ισχύουν μέσα στο επόμενο 24ωρο.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω! Έχω ένα πρόβλημα με το server που διαχειρίζεται τις εντολές ...

 

Ενημέρωση!

Η αναβάθμιση βρίσκεται στο server από χθες.

Έχω κάποιο πρόβλημα με τους dns servers, οπότε έκανα κάποιες αλλαγές που θα αρχίσουν να ισχύουν μέσα στο επόμενο 24ωρο.

Είμαστε τα junkies των ΡΟΜ του deliopoulos.... Χαχαχαχα

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω όμως σχόλια σχετικά με αυτήν την έκδοση που αναφέρεται ως MIUI7.... που μέχρι στιγμής ίσως είναι και η μοναδική που κυκλοφορεί εκτός της original κινέζικης. Παρατηρώ ότι ακόμα κανένα από τα group δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει το πρόβλημα του compile (άρε BurgerZ τι έχεις κάνει στις online κοινότητες.....) Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε deliopoulos, βρήκε σήμερα η συσκευή μου το update σου, το κατέβασε αλλά δεν κάνει την εγκατάσταση, όλο βγάζει Install Zip Update Failed.

 

Πρώτη φορά που γίνεται αυτό με δική σου ΡΟΜ, την κατεβάζει, πατάω reboot, ξεκινάει το unzip και με παραξενεύει ότι πάει από το 1% στο 99% αμέσως, και μετά βγάζει το παραπάνω μήνυμα που σου έγραψα.

 

Τι έγινε;;

 

ΥΓ: Άσχετο αλλά μου δημιουργεί προβλήματα στις εφαρμογές.... Πως αδειάζω το Interval Storage, μεταφέροντας εφαρμογές στην SD card ρε παιδιά, θυμίστε μου λίγο....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα κι εγώ να την φλασάρω (καθαρή εγκατάσταση), αλλά μου έβγαλε failed, και μάλιστα δυο φορές!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μου το έβγαλε και εμένα αυτό!

Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση το TWRP. Σε εμένα δούλεψε!

 

Φίλε deliopoulos, βρήκε σήμερα η συσκευή μου το update σου, το κατέβασε αλλά δεν κάνει την εγκατάσταση, όλο βγάζει Install Zip Update Failed.

 

Πρώτη φορά που γίνεται αυτό με δική σου ΡΟΜ, την κατεβάζει, πατάω reboot, ξεκινάει το unzip και με παραξενεύει ότι πάει από το 1% στο 99% αμέσως, και μετά βγάζει το παραπάνω μήνυμα που σου έγραψα.

 

Τι έγινε;;

 

ΥΓ: Άσχετο αλλά μου δημιουργεί προβλήματα στις εφαρμογές.... Πως αδειάζω το Interval Storage, μεταφέροντας εφαρμογές στην SD card ρε παιδιά, θυμίστε μου λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Με TWRP προσπάθησα να φλασάρω!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω όμως σχόλια σχετικά με αυτήν την έκδοση που αναφέρεται ως MIUI7.... που μέχρι στιγμής ίσως είναι και η μοναδική που κυκλοφορεί εκτός της original κινέζικης. Παρατηρώ ότι ακόμα κανένα από τα group δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει το πρόβλημα του compile (άρε BurgerZ τι έχεις κάνει στις online κοινότητες.....)

 

Δεν θέλει και πολύ φιλοσοφία ούτε και πολλές γνώσεις για να κατεβάσεις και να κάνεις compile τις διορθώσεις που απαιτούνται κάθε φορά και στην προκειμένη περίπτωση του apktool και ειδικά μετά το τελευταίο του fix#1021 που ανέβηκε πριν 4 ημέρες και διορθώνει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με το godzillaui που υπάρχει σε 1-2 αρχεία της V7. Και με τις οδηγίες που είναι ανερτημένες εκεί, ακόμα και ένα μικρό παιδί μπορεί να έχει ενημερωμένη έκδοση των εργαλείων ανα πάσα στιγμή ανάμεσα στα επίσημα compile. Λοπόν, το αν έχουν βγάλει ROM ή όχι τα fan club, οφείλεται σε δικούς τους λόγους που δεν τους γνωρίζουμε αλλά όχι στο πρόβλημα του decompile - compile.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση TWRP έχεις; Υποστηρίζει η εκδοση σου SELinux;

 

TWRP 2.8.5.0

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι με twrp 2.8.2 δεν μπόρεσα να την περάσω ούτε με καθαρή εγκατάσταση ούτε μέσω αναβάθμισης.

Με 2.7.0 την πέρασε κανονικά.

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Όλες τις δοκιμές τις κάνω με την twrp 2.8.2.0 με πλήρη υποστήριξη SELinux (αυτή που έχω στο basketbuild).

 

Το πρόβλημα με την εφαμογή "Αναζήτηση" το είδα αφού την είχα ανεβάσει... Θα το διορθώσω στην επόμενη έκδοση. Σε ευχαριστώ που το ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...