Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα ρωτησει κ πριν λιγο καιρο για το θεμα που οταν παταω για update με πεταει στην αρχικη..

 

Μου ειπαν οτι εχω θεμα με τον updater και να φλασαρω recovery με το Mobile uncle tool και να βάλω την ρομ από το recovery κάνοντας όλα τα wipe. (ερωτηση:κατεβαζω το mobile uncletool και παταω στο into recovery mode και γινεται?χωρις να χρειαζετε κατι αλλο?!)

 

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καν...Θα χασω τα αρχεια μου ετσι???Και πως γινεται ειναι δυσκολο?

 

Λεω να ξεκινησω λιγο να πειραζω το κινητο σιγα σιγα...αξιζει?Ειμαι σε ειμαι 4.2.2 JDQ39

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειχα ρωτησει κ πριν λιγο καιρο για το θεμα που οταν παταω για update με πεταει στην αρχικη..

 

Μου ειπαν οτι εχω θεμα με τον updater και να φλασαρω recovery με το Mobile uncle tool και να βάλω την ρομ από το recovery κάνοντας όλα τα wipe. (ερωτηση:κατεβαζω το mobile uncletool και παταω στο into recovery mode και γινεται?χωρις να χρειαζετε κατι αλλο?!)

 

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καν...Θα χασω τα αρχεια μου ετσι???Και πως γινεται ειναι δυσκολο?

 

Λεω να ξεκινησω λιγο να πειραζω το κινητο σιγα σιγα...αξιζει?Ειμαι σε ειμαι 4.2.2 JDQ39

 

Μπορείς να κάνεις το εξής, κατέβασε την τελευταία ρομ από miui hellas π.χ 5.3.20 στον υπολογιστή σου κάνε unzip το αρχείο και θα βρεις μέσα ένα αρχείο που λέγεται recovery.img αντιγραψε το χύμα στην sd μετά άνοιξε το mobile uncle και κάνε recovery update και επέλεξε το πρώτο αρχείο που θα βγάλει.

Και μετά into the recovery Για να μπεις. Σου προτείνω να κατεβάσεις την τελευταία ρομ του deliopoulos είναι miui v6 και δουλεύει άψογα. Την περνάς στην sd και για σιγουριά και στην εσωτερική μνήμη της συσκευής, μπαίνει Σ ρικοβερι κάνεις factory reset και μετά install την ρομ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά η τελευταία ρομ του deliopoulos, τι android έκδοση είναι?

 

Επίσης, για τον πατέρα μου που δεν πρόκειται να τον πείσω να μπει σε αυτήν την διαδικασία, καμία ΟΤΑ έκδοση λέτε να βγει για την 4.2.2 JDQ39 ??

Link to comment
Share on other sites

Είναι Kit-Kat 4.4.2 άψογη

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις το εξής, κατέβασε την τελευταία ρομ από miui hellas π.χ 5.3.20 στον υπολογιστή σου κάνε unzip το αρχείο και θα βρεις μέσα ένα αρχείο που λέγεται recovery.img αντιγραψε το χύμα στην sd μετά άνοιξε το mobile uncle και κάνε recovery update και επέλεξε το πρώτο αρχείο που θα βγάλει.

Και μετά into the recovery Για να μπεις. Σου προτείνω να κατεβάσεις την τελευταία ρομ του deliopoulos είναι miui v6 και δουλεύει άψογα. Την περνάς στην sd και για σιγουριά και στην εσωτερική μνήμη της συσκευής, μπαίνει Σ ρικοβερι κάνεις factory reset και μετά install την ρομ.

 

Αν καταλαβα καλα,η πρωτη παραγραφος ειναι για να φτιαξω το updater..Σωστα?για να το κανω πρεπει να εχω κανει back up πρωτα!?

Και η 2η παραγραφος σου ειναι για να περασω αλλη εκδοση απο την αρχη..Σωστα?Σαν φορματ ας πουμε περνοντας αλλη εκδοση!?

Εκει θα θελω στανταρ back up!?

 

Sorry παιδες για τις νουμποερωτησεις αλλα δεν ςχω ασχοληθει ποτε νε το συγκεκριμενο θεμα ρουτ κλπ κλπ

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα,η πρωτη παραγραφος ειναι για να φτιαξω το updater..Σωστα?για να το κανω πρεπει να εχω κανει back up πρωτα!?

Και η 2η παραγραφος σου ειναι για να περασω αλλη εκδοση απο την αρχη..Σωστα?Σαν φορματ ας πουμε περνοντας αλλη εκδοση!?

Εκει θα θελω στανταρ back up!?

 

Sorry παιδες για τις νουμποερωτησεις αλλα δεν ςχω ασχοληθει ποτε νε το συγκεκριμενο θεμα ρουτ κλπ κλπ

 

Σου έστειλα pm.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την προτελευταια gtv 5.3.20. Μπορω να την περασω μεσω αναβαθμισης ή πρεπει να κανω κατι αλλο για να περασω την 5.3.27? Edited by yansta
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο πέρασα από την JHDCNBL 40.0.523 του φίλτατου deliopoulos, στην δική του πάλι Kit Kat 4.4.2 5.3.27, χωρίς wipe & delete, χωρίς να χάσω τίποτα!!

 

Άλλη αίσθηση πλέον στο κινητό, αισθητικά είναι πολύ ωραία η έκδοση αυτή....

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε deliopoulos!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σου δουλεύει σωστά χωρίς wipe; γιατί εγώ έκανα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σου δουλεύει σωστά χωρίς wipe; γιατί εγώ έκανα.

Ναι, μια χαρά προς το παρόν..... Είχες πριν την ίδια έκδοση με μένα JHDCNBL 40.0.523;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο η Xiaomi έδωσε τον source code σε αρκετά μοντέλα με το Note να συμπεριλαμβάνεται.
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μια χαρά προς το παρόν..... Είχες πριν την ίδια έκδοση με μένα JHDCNBL 40.0.523;

 

Την ίδια είχα αλλά όχι του deliopoulos , είχα από xiaomi-miui.gr

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο η Xiaomi έδωσε τον source code σε αρκετά μοντέλα με το Note να συμπεριλαμβάνεται.

 

Δεν βλέπω να περιλαμβάνει το δικό μας.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

Αφου με ετρωγε περασα την 5.3.20 γιατι μιλησα με τον chios και μου ειπε να βαλω του deliopoulos αλλα κατι εκανα λαθος μαλλον και δεν μπορουσα,και το αρχειο που βρηκα ηταν μικρο.

 

Το μενου αλλαξε τελειως κ δειχνει να μην με βολευει....Επισης αποτι καταλαβα γιατι πηγα να μπω με mobile uncle δεν ειμαι πλεον ρουτ αποτι λεει!!

δοκιμασα κ με τον οδηγο της 1ης σελιδας Root μέσω Recovery (by sunn) αλλα με βγαζει σε κατι κινεζικα και μαλλον επελεξα καποιο....γιατι τωρα οποια εφαρμογη κ αν ανοιγω η μεχρι και το αλμπουμ μου βγαζει μαυρη οθονη και δεν το ανοιγει... :/

 

Πως θα επιστρεψω στην αρχικη μου ρομ?

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

Αφού με έτρωγε πέρασα την 5.3.20 γιατί μίλησα με τον chios και μου είπε να βάλω του deliopoulos άλλα κάτι έκανα λάθος μάλλον και δεν μπορούσα,και το αρχείο που βρήκα ήταν μικρό.

 

Το μενού άλλαξε τελείως κ δείχνει να μην με βολεύει....Επίσης απ' ότι κατάλαβα γιατί πήγα να μπω με mobile uncle δεν είμαι πλέον ρουτ απ' ότι λέει!!

δοκίμασα κ με τον οδηγό της 1ης σελίδας Root μέσω Recovery (by sunn) άλλα με βγάζει σε κάτι κινεζικά και μάλλον επέλεξα κάποιο....γιατί τώρα οποία εφαρμογή κ αν ανοίγω η μέχρι και το άλμπουμ μου βγάζει μαύρη οθόνη και δεν το ανοίγει... :/

 

Πως θα επιστρέψω στην αρχική μου ρομ?

 

Η τελευταία MIUI6 έχει μέγεθος 388MB και έχει MD5 hash 870f5700d53b7f72d4320d9e6ad1721f, τα 10 πρώτα γράμματα υπάρχουν πάντα στο όνομα του αρχείου (π.χ. miui_HMNoteW_5.3.27_870f5700d5_4.4.zip) όπως και στις επίσημες rom.

Η αναβάθμιση από MIUI5 σε MIUI6 κανονικά δεν χρειάζεται wipe, όμως πάντα θα πρέπει να έχουμε κάποιο πρόσφατο αντίγραφο ασφαλείας (backup) για να επιστρέψουμε στην προηγούμενη έκδοση.

 

Όσο αφορά τη MIUI6 είναι root και η ενεργοποίηση / απενεργοποίηση γίνεται από την εφαρμογή "Κέντρο ασφαλείας" -> "Δικαιώματα" -> "Προνόμια Root"

 

Τα πλήκτρα στη MIUI6 λειτουργούν λίγο διαφορετικά από τη MIU5, όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να αλλάξουν τη λειτουργία τους. Αυτό γίνεται από τις "Ρυθμίσεις" -> "Πρόσθετες ρυθμίσεις" -> "Πλήκτρα"

Link to comment
Share on other sites

@deliopoulos

Φιλε μου εχω ενα προβήμα. Εχω βαλει κανονικα τη ρομ σου στην καρτα sd και στο μενου αναβαθμιση το αριστερο πληκτρο οταν το παταω παρατεταμενα δεν μου βγαζει την επιλογη για αναμαθμιση απο αρχειο. Υπαρχει αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία MIUI6 έχει μέγεθος 388MB και έχει MD5 hash 870f5700d53b7f72d4320d9e6ad1721f, τα 10 πρώτα γράμματα υπάρχουν πάντα στο όνομα του αρχείου (π.χ. miui_HMNoteW_5.3.27_870f5700d5_4.4.zip) όπως και στις επίσημες rom.

Η αναβάθμιση από MIUI5 σε MIUI6 κανονικά δεν χρειάζεται wipe, όμως πάντα θα πρέπει να έχουμε κάποιο πρόσφατο αντίγραφο ασφαλείας (backup) για να επιστρέψουμε στην προηγούμενη έκδοση.

 

Όσο αφορά τη MIUI6 είναι root και η ενεργοποίηση / απενεργοποίηση γίνεται από την εφαρμογή "Κέντρο ασφαλείας" -> "Δικαιώματα" -> "Προνόμια Root"

 

Τα πλήκτρα στη MIUI6 λειτουργούν λίγο διαφορετικά από τη MIU5, όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να αλλάξουν τη λειτουργία τους. Αυτό γίνεται από τις "Ρυθμίσεις" -> "Πρόσθετες ρυθμίσεις" -> "Πλήκτρα"

 

Μπηκα στο προφιλ σου στην αρχη επειδη ειχα μιλησει με chios αλλα κατεβασα το αρχειο κατω κατω μαλλον το recovery μετα καταλαβα τι επρεπε να κατεβασω...Και εβαλα την 5.3.20 απο miui hellas...

Το θεμα ειναι πως δεν μου αρεσε κ πηγα να μπω απο mobile uncle για να ξαναγυρισω στην προηγουμενη αν μπορουσα...Μου εδειξε ομως πως δεν ειμαι ρουτ.

Πηγα να ακολουθησω τον οδηγο στην 1η σελιδα και με εβγαλε σε 5-6 κινεζικε επιλογες αποτι καταλαβα,πατησα καποια

ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ...Μονο ανοιγει...Οποια εφαρμογη μεχρι κ το γκαλερι μου ανοιγει κ ειναι με μαυρη οθονη!

 

Παιδες τι να κανω τωρα???σοσ γιατι το κινητο ειναι "αχρηστο".

 

Μπορω να γυρισω στην παλια μου οπω ειχε ερθει απο vickmall?Μαλλον ειχα κανει back up!

 

Ευχαριστω κ περιμενω οσο πιο συντομα γιατι δεν εχω κιν τωρα :/

 

 

Edit:Ξαναμπηκα με vol down+start button και μπηκα και εκανα την 1η κινεζικη επιλογη εκανε κατι ηχους ανοιξε η καμερα...εβγαλα μπαταρια και τωρα μερικα δουλευουν αλλά τα περισσοτερα κρασαρουν

 

Οποτε αυτο που μενει μονο ειναι πως να μπω στο προηγουμενο back up μου η να περασω αλλη ρομ να ειμαι σιγορος πως θα ειναι σωστα περασμενη!!???

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Ελέγξτε εάν μπορείτε να μπείτε στο Recovery Mode (Με κλειστό κινητό κρατάμε πατημένο το πλήκτρο "Volume Down" και πατάμε το "Power"). Εάν λειτουργεί σωστά ο συνδυασμός τότε θα εμφανίσει μια οθόνη με τρεις επιλογές. Με Volume Down μετακινούμαστε στις επιλογές και με "Volume Up" την επιλέγουμε.

Select Boot Mode:

[Volume_down to select. Volume_up is OK.]

[Recovery Mode] <<==

[Fastbood Mode]

[Normal boot]

Σε περίπτωση που μπορείτε να μπείτε σε Recovery Mode ανάλογα με το recovery που έχουμε (είτε original είτε όχι) μπορούμε να πάρουμε Backup να κάνουμε Restore ή να κάνουμε εγκατάσταση μια rom.

 

Εάν δε λειτουργεί ο ανωτέρω τρόπος ελέγχουμε εάν μπορούμε να μπούμε σε Recovery Mode μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση / Updater" (Έχει επιλογή για επανεκκίνηση σε Recover).

 

Εάν δεν μπορούμε ούτε έτσι τότε χρειαζόμαστε το Sp Flash Tool, και τα αρχεία "MT6592_Android_scatter.txt", "uboot.img".

Εάν θέλουμε να αλλάξουμε και το recovery τότε και το αρχείο "recovery.img". (Αυτό το σκέλος χρειάζεται μερικές γνώσεις παραπάνω γιατί χρειάζεται και κάποιους drivers).

 

Ίσως το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν αγοράζουμε το κινητό είναι να ελέγξουμε εάν λειτουργεί ο συνδυασμός πλήκτρων και μετά η αλλαγή του recovery.

 

Εάν κάποιος θέλει να του περιγράψω τη διαδιακασία με το SP Flash Tool ας το ζητήσει εδώ.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα να περασω την ρομ σου , που ειναι φοβερη, μεσω TWRP. Αλλα το εκανα με volume up + power. Το περιεργο ειναι οτι οταν βρισκομαι στην εφαρμογη "Αναβαθμιση" το παρατεταμενο πατημα του αριστερου πληκτρου δε μου βγαζει το μενου με τις επιλογες. Edited by yansta
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα να περάσω την ρομ σου , που είναι φοβερή, μεσώ TWRP. Άλλα το έκανα με volume up + power. Το περίεργο είναι ότι όταν βρίσκομαι στην εφαρμογή "Αναβάθμιση" το παρατεταμένο πάτημα του αριστεροί πλήκτρου δε μου βγάζει το μενού με τις επιλογές. Το χρειάζομαι για να το ρουταρω.

 

Το μενού βρίσκεται στις 3 τελίτσες πάνω αριστερά. Όμως για να ενεργοποιήσεις το root στη συσκευή σου (όπως είπα και πιο πριν), γίνεται από την εφαρμογή "Κέντρο ασφαλείας" -> "Δικαιώματα" -> "Προνόμια Root". Εκεί σου δείχνει ποιες εφαρμογές ζήτησαν δικαιώματα root και απλά ενεργοποιείς τα δικαιώματα για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Ξεχάστε λίγο την παλιά φιλοσοφία με τις extra εφαρμογές, από μόνη της η MIUI τα έχει όλα ενσωματωμένα.

Οι extra εφαρμογές πιθανώς να δημιουργήσουν προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Ελέγξτε εάν μπορείτε να μπείτε στο Recovery Mode (Με κλειστό κινητό κρατάμε πατημένο το πλήκτρο "Volume Down" και πατάμε το "Power"). Εάν λειτουργεί σωστά ο συνδυασμός τότε θα εμφανίσει μια οθόνη με τρεις επιλογές. Με Volume Down μετακινούμαστε στις επιλογές και με "Volume Up" την επιλέγουμε.

Select Boot Mode:

[Volume_down to select. Volume_up is OK.]

[Recovery Mode] <<==

[Fastbood Mode]

[Normal boot]

Σε περίπτωση που μπορείτε να μπείτε σε Recovery Mode ανάλογα με το recovery που έχουμε (είτε original είτε όχι) μπορούμε να πάρουμε Backup να κάνουμε Restore ή να κάνουμε εγκατάσταση μια rom.

 

Εάν δε λειτουργεί ο ανωτέρω τρόπος ελέγχουμε εάν μπορούμε να μπούμε σε Recovery Mode μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση / Updater" (Έχει επιλογή για επανεκκίνηση σε Recover).

 

Εάν δεν μπορούμε ούτε έτσι τότε χρειαζόμαστε το Sp Flash Tool, και τα αρχεία "MT6592_Android_scatter.txt", "uboot.img".

Εάν θέλουμε να αλλάξουμε και το recovery τότε και το αρχείο "recovery.img". (Αυτό το σκέλος χρειάζεται μερικές γνώσεις παραπάνω γιατί χρειάζεται και κάποιους drivers).

 

Ίσως το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν αγοράζουμε το κινητό είναι να ελέγξουμε εάν λειτουργεί ο συνδυασμός πλήκτρων και μετά η αλλαγή του recovery.

 

Εάν κάποιος θέλει να του περιγράψω τη διαδιακασία με το SP Flash Tool ας το ζητήσει εδώ.

Μπαινω εδω ακριβως καθε φορα οπως και μπηκα και την 1η φορα

πατησα την μια επιλογη κ απο τοτε ειναι που κρασαρουν ολα.... :/

 

Ολα κρασαρουν μεχρι κ τηλ που με παιρνουν τους καλει μια φορα και μετα κλεινει...Μονο εγω μπορω να παρω τηλ

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριοι,εχω νεα.

 

Μπηκα με vol+ και power

 

Περασα την ρομ του δελιοπουλος και δεν κρασαρουν,το θεμα ειναι πως οπως και χτες δεν μπορω να βαλω αλλο recovery με τιποτα παρολο που στο rootcheck μου λεει πως ειμαι ρουτ στον "θειο" στο flashify και στο supersu μου λενε το αντιθετο και δεν μπορω να κανω κατι επειδη δεν ειμαι ρουτ λεει!

 

Λογικα ειμαι αλλα δεν το βλεπει?Και τι κανω?

 

Επισις πλεον reocvery με vol down και power και πρωτα με παει στην μαυρη οθονη με τις επιλογες,και μετα στο team

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μια χαρά, ροοτ είσαι το supersu γιατί το έβαλες δεν χρειάζεται.

Δες λίγο πιο πίσω έχει ο deliopoulos την διαδικασία για να δώσεις ροοτ σε όποια εφαρμογή θέλει.

Από τώρα με τον updater μπορείς κάθε Παρασκευή να περνάς την καινούργια ρομ που φτιάχνει ο φίλος απλά και εύκολα χωρίς recovery και ταρζανιες.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6049702

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...