Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα καλά με τη heisenberg, με μερικά reboot έστρωσε

 

 

Πως την βλέπεις;

Λειτουργούν όλα σωστά;

Δεν δουλεύει το otg. Θα πρέπει να βάλεις kernel από άλλη AOSP. Επίσης δεν δουλεύει το xposed. Μόλις πήγα να το εγκαταστήσω τρελάθηκε στα reboot. Την σουταρα αμέσως.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι τελικά δεν δουλεύει καλά, πείτε καμιά ρομ της προκοπής πέρα από αυτές στο needrom. Επεισεις έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει σωστά το Root call blocker?
Link to comment
Share on other sites

Στην aosp η ενεργοποίση των 160 χαρακτήρων στα sms γίνεται από το gravity box?

Που είναι η συγκεκριμένη επιλογή, γιατί δεν την βρίσκω! :confused:

ευχαριστω

 

Τελικά τη βρήκα την επιλογή στο gravity, δοκίμασα και αποστολή μνμ για να δω τι θα χρεωθώ και όντως μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι στην CM11 η αποστολή SMS 160 χαρακτήρων με την προεγκατεστημένη εφαρμογή δουλεύει μια χαρά.

Επίσης εννοείται ότι xposed και gravity box υπάρχουν στην CM11 και απλά χρειάζονται ενημέρωση.

Γενικά είμαι τρίτη μέρα με CM11 και μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα - κόλλημα, όλα κυλάνε ομαλά :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά δεν δουλεύει καλά, πείτε καμιά ρομ της προκοπής πέρα από αυτές στο needrom. ...

http://www.movilesdualsim.com/foros/roms-xiaomi-redmi-note.504/

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά τη βρήκα την επιλογή στο gravity, δοκίμασα και αποστολή μνμ για να δω τι θα χρεωθώ και όντως μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι στην CM11 η αποστολή SMS 160 χαρακτήρων με την προεγκατεστημένη εφαρμογή δουλεύει μια χαρά.

Επίσης εννοείται ότι xposed και gravity box υπάρχουν στην CM11 και απλά χρειάζονται ενημέρωση.

Γενικά είμαι τρίτη μέρα με CM11 και μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα - κόλλημα, όλα κυλάνε ομαλά :)

 

Το otg δουλεύει;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά δεν δουλεύει καλά, πείτε καμιά ρομ της προκοπής πέρα από αυτές στο needrom. Επεισεις έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει σωστά το Root call blocker?

 

Πήγαινε εδώ και θα βρεις αρκετές rom:

http://en.miui.com/thread-26132-1-1.html

Αν δεν έχεις όρεξη για πειραματισμούς κατέβασε την CM11 v1.1, λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Απλά πρόσεξε γιατί μετά την εγκατάσταση, η προεπιλεγμένη γλώσσα είναι ισπανικά αν δε κάνω λάθος.

Μπαίνεις όμως στις ρυθμίσεις και την αλλάζεις, έχει ελληνικά κανονικά.

 

Προσοχή στο τι θα κατεβάσεις από αυτό το site γιατί μόνο οι WCDMA ROMS είναι για τα κινητά μας.

 

Εγώ είχα εγκατεστημένη miui en-cn και η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής:

1. κατέβασα (από την ίδια διεύθυνση) τη TWRP Recovery v2.7.0.0 και την εγκατέστησα μέσα από το Mobileuncle Tools

2. έκανα backup μέσα από TWRP, τικάροντας Boot, Data & System και πάτησα στο Storage για να επιλέξω External Storage

3. κατέβασα τη ρομ και την πέρασα στη sd

4. μπήκα recovery πήγα Wipe -> Advanced Wipe. Στο μενού τικάρα Cache, Dalvik Cache,System,Data και έκανα "Swipe to wipe".

5. βγήκα στο αρχικό μενού του recovery επέλεξα Ιnstall βρήκα το αρχείο zip της CM11 και έκανα "Swipe to confirm flash"

6. μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης έκανα reboot και τέλος :cool:

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Author: MIUI Official / deliopoulos

TeamVersion: JHDCNBH36.0 (V5)

Size: 377M

 

Περιέχει ελληνικά, google apps, νέα εφαρμογή για τα sms με υποστήριξη unicode (160 χαρακτήρες στα ελληνικά), πολύγλωσσο t9, native root χωρίς έξτρα εφαρμογή (για ενεργοποίηση: Security -> Permission -> Root permission).

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον BurgerZ για το εξαιρετικό εργαλείο jBart και στην ελληνική κοινότητα Xiaomi-Miui Hellas για τις ελληνικές μεταφράσεις των εφαρμογών

Φίλε @deliopoulos κατ' αρχήν να σ' ευχαριστήσω για το κόπο σου και για το ότι μοιράζεσαι μαζί μας την δουλειά σου.:)

Θέλω να σε ρωτήσω αν δουλεύει το Mi-Tools, διότι με την προηγούμενη (Ελληνική) έκδοση ό,τι αλλαγές και να κάναμε σχεδόν καμία δεν γινόταν:p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το otg δουλεύει;

 

Όπως είχα ξαναπεί το otg δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δε το χρησιμοποιώ. Ωστόσο, όπως έχουν αναφέρει άλλα παιδιά εδώ (δες 2-3 σελίδες πίσω), δεν δουλεύει και θα πρέπει να εγκατασταθεί ο kernel από aosp!

Τα λέω καλά παίδες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά δεν δουλεύει καλά, πείτε καμιά ρομ της προκοπής πέρα από αυτές στο needrom. Επεισεις έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει σωστά το Root call blocker?

Δε παίζει κανένα call blocker σωστά προφανώς λόγω dualsim.Η μόνη λύση για σωστό call blocking είναι το ενσωματωμένο που έχει η miui

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζω τη cm11 για να δουμε τι θα δουμε!Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :D

ΣΤην CM 11 αν σε ενδιαφέρει το OTG πρέπει να αντικαταστήσεις τον kernel

Εγώ μόλις φλάσαρα να δοκιμάσω αυτήν http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-paranoid-rom.81312/

Το OTG δουλεύει. Επίσης έχει ενσωματωμένο κάποιο call blocker, το οποίο δοκίμασα και δείχνει να δουλεύει. Δοκίμασα και στος δυο SIM. Τις εμφανίζει σαν κατηλλειμένες.

Τώρα την στείνω:)

EDIT:Φαίνεται να δουλεύουν όλα μια χαρά. Το Calls Blacklist που έχει ενσωματωμένο μπλοκάρει και τους αριθμούς με απόκρυψη. Το xposed δουλεύει κανονικά, όπως και το GPS

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Author: MIUI Official / deliopoulos

TeamVersion: JHDCNBH36.0 (V5)

Size: 377M

 

Περιέχει ελληνικά, google apps, νέα εφαρμογή για τα sms με υποστήριξη unicode (160 χαρακτήρες στα ελληνικά), πολύγλωσσο t9, native root χωρίς έξτρα εφαρμογή (για ενεργοποίηση: Security -> Permission -> Root permission).

 

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον BurgerZ για το εξαιρετικό εργαλείο jBart και στην ελληνική κοινότητα Xiaomi-Miui Hellas για τις ελληνικές μεταφράσεις των εφαρμογών

 

Πριν λίγο προσπάθησα να την βάλω, μέσω του Miui Update, την βρήκε, την επέλεξε και έκανε restart, έβγαλε το γνωστό εικονίδιο Android με την ένδειξη από κάτω Install System Update, αλλά χωρίς να εμφανιστεί η μπάρα που φορτώνει επάνω και δείχνει την πρόοδο της διαδικασίας......μετά από 5' έκανε restart και δεν είχε αλλάξει τίποτα στο κινητό, η ίδια 34 έκδοση που είχα πριν υπήρχε πάλι. ...

 

Γιατί;;; Μήπως έπρεπε να μετονομαστεί το ζιπαρισμενο αρχείο σε update?

 

Δοκίμασε να την βάλει κανείς άλλος αυτήν; ;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

ΣΤην CM 11 αν σε ενδιαφέρει το OTG πρέπει να αντικαταστήσεις τον kernel

Εγώ μόλις φλάσαρα να δοκιμάσω αυτήν http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-paranoid-rom.81312/

Το OTG δουλεύει. Επίσης έχει ενσωματωμένο κάποιο call blocker, το οποίο δοκίμασα και δείχνει να δουλεύει. Δοκίμασα και στος δυο SIM. Τις εμφανίζει σαν κατηλλειμένες.

Τώρα την στείνω:)

EDIT:Φαίνεται να δουλεύουν όλα μια χαρά. Το Calls Blacklist που έχει ενσωματωμένο μπλοκάρει και τους αριθμούς με απόκρυψη. Το xposed δουλεύει κανονικά, όπως και το GPS

Την έβαλα και εγώ πριν λίγο.Το call blocker που έχει είναι το calls blacklist βέβαια στον καλούντα προλαβαίνει να χτυπήσει μια φορά και στο κινητό ανάβει η οθόνη (και χωρίς ήχο κλήσης) αλλά η κλήση μπλοκάρεται

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο προσπάθησα να την βάλω, μέσω του Miui Update, την βρήκε, την επέλεξε και έκανε restart, έβγαλε το γνωστό εικονίδιο Android με την ένδειξη από κάτω Install System Update, αλλά χωρίς να εμφανιστεί η μπάρα που φορτώνει επάνω και δείχνει την πρόοδο της διαδικασίας......μετά από 5' έκανε restart και δεν είχε αλλάξει τίποτα στο κινητό, η ίδια 34 έκδοση που είχα πριν υπήρχε πάλι. ...

 

Γιατί;;; Μήπως έπρεπε να μετονομαστεί το ζιπαρισμενο αρχείο σε update?

 

Δοκίμασε να την βάλει κανείς άλλος αυτήν; ;

Ένα από τα ίδια κ' εγώ...

 

Αυτό που λες το κανει όταν έχεις stock recovery. Θα πρέπει να αλλαξεις το recovery.

???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το κανει όταν έχεις stock recovery. Θα πρέπει να αλλαξεις το recovery.

 

Α, καλά.... ..θέλει να το κάνουμε root πρώτα, μετά να αλλάξουμε το recovery.. ..βράσε ρύζι.. ..δουλειές ανοίγουμε.. ..

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό θα συνεχίσει να παράγετε κανονικά , γιατι πολλα μαγαζιά ειναι Out off stock και η τιμή ανεβαίνει , σε αντίθεση με το 4g που όλο πέφτει :P
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό θα συνεχίσει να παράγετε κανονικά , γιατι πολλα μαγαζιά ειναι Out off stock και η τιμή ανεβαίνει , σε αντίθεση με το 4g που όλο πέφτει :P

 

Φιλε μου εχω την εντυπωση οτι θα το σταματησουν,οντως εχει ξεστοκαρη πλεον.Εκτος και εαν το κρατηση σαν 2καρτο......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια προβληματα και εγω με το νεο update

κατεβασα το αρχειο, το αντεγραψα στο downloaded rom, το εκανα extract εκει.

με το εργαλειο της αναβαθμισης εκανα το update της ρομ

νομιζω εγινε σωστα

δοκιμαστε

Link to comment
Share on other sites

H miui δεν είναι ήδη root; Ασφάλεια-->Δικαιώματα και ενεργοποίηση του root.

 

Μόλις ακολούθησα τις οδηγίες στην πρώτη σελίδα, και το έκανα ροοτ .....το ενεργοποίησα κιόλας από την διαδρομή που λες. .....

 

Τώρα πρέπει να χρησιμοποιήσω τον θείο, για να αλλάξω το recovery, και μετά θα μπορέσω να περάσω την 36 έκδοση, όπως έγραψε ο φίλος πιο πριν. ....

Και ένα κουφό ακόμα, μόλις τελείωσα την διαδικασία για το ροοτ και έκανε επανεκκίνηση, κοιτάζω ότι έχει αλλάξει η έκδοση του κινητού σε 34.01 από σκέτο 34 που είχα πριν.. ..

 

ΥΓ: Αυτά τα 2 ζιπαρισμενα αρχεία που κατέβασα για να το κάνω ροοτ, να τα σβήσω τώρα από την κάρτα; ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις έβαλα και το TWRP από τον θείο. .....

Άρα είναι τώρα και ροοτ και με TWRP Recovery.... .

 

Τώρα έμεινε να δοκιμάσω το update στην 36 που έβαλε ο φίλος πιο πάνω. .....

 

Άιντε και ο Θεός βοηθός.. ...:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα ιδια προβληματα και εγω με το νεο update

κατεβασα το αρχειο, το αντεγραψα στο downloaded rom, το εκανα extract εκει.

με το εργαλειο της αναβαθμισης εκανα το update της ρομ

νομιζω εγινε σωστα

δοκιμαστε

 

Έβαλες αυτήν;;

 

Author: MIUI Official / deliopoulos

TeamVersion: JHDCNBH36.0 (V5)

Size: 377M

 

Ποια έκδοση είχες πριν; Δουλεύει καλά;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω την εντυπωση οτι θα το σταματησουν,οντως εχει ξεστοκαρη πλεον.Εκτος και εαν το κρατηση σαν 2καρτο......:)

 

Τελικά το έψαξα λίγο , από ότι φαίνεται το μοντέλο θα παραμείνει , φαινεται ότι αυτή τη στιγμή το vickmall έχει stock και βαράει στο κεφάλι . Το Mi singapure ανακοίνωσε στo FB ότι στοκάρουν πάλι από 30 Σεπτεμβρίου , οπότε μερικές μέρες μετά θα παραλάβουν και τα κινεζομάγαζα

 

στο FB έγραψαν

Mi-ssing the Mi Power Banks 10400 mAh next week, but we'll have more stock of that soon. We'll be having 5,000 Redmi Notes, 2,000 Redmi 1S and 5,000 Mi Power Banks 5200 mAh for sale on 30 September 12 noon.

και επειδη μερικοι πουν ότι ειναι 5000 απο το 4g Note

1467179_777852092255894_795705966679283902_n.png?oh=9e1bc087e798e3261594a858c3688e3d&oe=54CF4395

Edited by spiros7777
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το update από την JHDCNBH34.01 στην JHDCNBH36.01 με Ελληνικά.....

 

Πρώτη εντύπωση, αρκετά εικονίδια είναι διαφορετικά, πιο "φρέσκα" και ανανεωμένα....

 

Κάνα 2 εικονίδια εφαρμογών που είχα, έχουν εξαφανιστεί, πιθανόν να μην υπάρχουν οι εφαρμογές αυτές, δεν είδα ακόμα ποιες είναι ακριβώς....

 

Επίσης, έχει και μερικές νέες, MiKey, MiAuth, Movie Studio. ...

 

Λοιπές εντυπώσεις, πιο αργά....

[ATTACH]50428[/ATTACH]

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια δεν ανήκουν στην official έκδοση, είναι απλα ενα face-lift που απλα πιστεύω οτι το ομορφαίνει λίγο.

 

Οι εφαρμογές που πιθανώς εχασες είναι το κινέζικο store και ίσως και κάποια αλλη αμιγώς κινέζικη. Εαν όντως είναι κάποια που πιστεύεις οτι ηταν χρήσιμη, απλα γραψε μου απο ποια έκδοση έκανες αναβάθμιση και το όνομα της εφαρμογής για σου φτιαξω κάποιο update.

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια δεν ανήκουν στην official έκδοση, είναι απλα ενα face-lift που απλα πιστεύω οτι το ομορφαίνει λίγο.

 

Οι εφαρμογές που πιθανώς εχασες είναι το κινέζικο store και ίσως και κάποια αλλη αμιγώς κινέζικη. Εαν όντως είναι κάποια που πιστεύεις οτι ηταν χρήσιμη, απλα γραψε μου απο ποια έκδοση έκανες αναβάθμιση και το όνομα της εφαρμογής για σου φτιαξω κάποιο update.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου, όλα πήγαν καλά. Δοκίμασα και την μανισια εφαρμογή των μηνυμάτων, δουλεύει σωστά με 160 χαρακτήρες, το πάγιο πρόβλημα της Miui!!!

 

Το κινέζικο store οι όντως ήταν, και μάλλον μια ακόμα εφαρμογή για πλοήγηση, αμφότερα μη χρήσιμα για μένα, οπότε όλα καλά!

 

 

ΥΓ: Έχεις προχωρημένες γνώσεις βλέπω... .:)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...