Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλάω για αρχεία (φωτο, βίντεο) οχι για εφαρμογές, για τα οποια αρχεία στην τελευταία global v30, αλλά και στην τελευταία ελληνική υπάρχει επιλογή για να πηγαίνουν στην sd. Υπάρχει και κάποιο fix στην πρώτη σελίδα.

 

Η συσκευή μου είναι με την Ελληνική 3.21.. Ωραία,να'σαι καλά για την πληροφορία sso. Πάω να το ψάξω αμέσως. :)

 

Edit: οοουυυφ.. Πολύ δύσκολα μου έβαλες sso.. Χposed..Flash..Wsm tools.. Δύσκολα πράγματα για μένα.. :(

Δεν ξέρω να κάνω τίποτα απ'ολα αυτά και φοβάμαι να το προσπαθήσω έτσι.. Αν υπήρχε κάποιος αυτοματοποιημένος (μέσω μιας εφαρμογής όπως αυτής που προανέφερα-Root Browser..)θα σου ήμουν υπόχρεος αν με κατεύθηνες εκεί..:O

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιλάω για αρχεία (φωτο, βίντεο) οχι για εφαρμογές, για τα οποια αρχεία στην τελευταία global v30, αλλά και στην τελευταία ελληνική υπάρχει επιλογή για να πηγαίνουν στην sd. Υπάρχει και κάποιο fix στην πρώτη σελίδα.

 

Στην DragonFly βέβαια υπάρχει δυνατότητα να επιλέξουμε και για τις εφαρμογές που να γίνεται η εγκατάσταση.[ATTACH]49208[/ATTACH]

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς.Η dragonfly (αλλά και η aosp που είχαμε πριν από αυτή) προσωπικά θεωρώ ότι μόνο πλεονεκτήματα έχουν,απέναντι στη miui.Αντε να βγει και η miui v6 βασισμένη σε kitkat ώστε να υπάρχουν τα sources και για τις αντίστοιχες aosp/dragofly σε kitkat.
Link to comment
Share on other sites

Στην DragonFly βέβαια υπάρχει δυνατότητα να επιλέξουμε και για τις εφαρμογές που να γίνεται η εγκατάσταση.[ATTACH]49208[/ATTACH]

 

Μα καλά! Έχει και ελληνικά?

 

Μου αρέσει ο δείκτης της στάθμης μπαταρίας.... :)

:)
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά! Έχει και ελληνικά?

 

Μου αρέσει ο δείκτης της στάθμης μπαταρίας.... :)

 

Όλες οι aosp που έχουμε δοκιμάσει είναι multi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η συσκευή μου είναι με την Ελληνική 3.21.. Ωραία,να'σαι καλά για την πληροφορία sso. Πάω να το ψάξω αμέσως. :)

 

Edit: οοουυυφ.. Πολύ δύσκολα μου έβαλες sso.. Χposed..Flash..Wsm tools.. Δύσκολα πράγματα για μένα.. :(

Δεν ξέρω να κάνω τίποτα απ'ολα αυτά και φοβάμαι να το προσπαθήσω έτσι.. Αν υπήρχε κάποιος αυτοματοποιημένος (μέσω μιας εφαρμογής όπως αυτής που προανέφερα-Root Browser..)θα σου ήμουν υπόχρεος αν με κατεύθηνες εκεί..:O

 

Στην GTV 3.21 δεν έχεις επιλογή να οριστεί δίσκος εγγραφής ή SD; Ρυθμισεις/Αποθηκευτικος χωρος, κάτω κάτω αν θυμάμαι καλά, γιατί τώρα είμαι με την Dragon Fly.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι aosp που έχουμε δοκιμάσει είναι multi.

 

Έλα ρε!!! Και εγώ νόμιζα ότι μόνο αυτή που έρχεται από τα κινεζομαγαζα και η GTV έχουν ελληνικά. Τι μπουμπουνας είμαι. Χρειάζομαι διάβασμα....

 

:)

:)
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι aosp που έχουμε δοκιμάσει είναι multi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στην GTV 3.21 δεν έχεις επιλογή να οριστεί δίσκος εγγραφής ή SD; Ρυθμισεις/Αποθηκευτικος χωρος, κάτω κάτω αν θυμάμαι καλά, γιατί τώρα είμαι με την Dragon Fly.

 

Χμ..εννοεις υποθέτω το "Ρυθμίσεις" -> "Αποθηκευτικός Χώρος" ->"Ρυθμίσεις Αποθήκευσης"..

Εκεί έχει επιλογή για "Κάμερα", "Αλμπουμ", "Βίντεο", και "Μουσική" ,

στα οποία τα έχω ήδη το "Εξωτερικός χώρος" σαν επιλογή για αποθήκευση..

Και αναρωτιέμαι μήπως γι αυτό στα properties της εξωτερικής sdcard1 λέει owner:system

ενώ στην sdcard0 λέει owner:root:worry:

 

(μάλλον δεν έχει να κάνει αλλά τεσπα..)

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν έχει να κάνει με αυτό που λες.Πρέπει να πειράξεις άλλα αρχεία για να γίνει αυτό που θες.Aρχεία που βρίσκονται στο /system/etc δηλαδή τα vold.fstab και vold.fstab.nand καθώς και 2 αρχεία στο /system/bin τα sdcard και vold.Για τις aosp ρομ υπάρχει ήδη fix.Για την miui κάτι γίνεται στην τελευταία έκδοση της αλλά και με το fix μέσω του wsm tools αλλά όχι τόσο καλά όσο με το fix στην aosp.Αλλωστε το ζητούμενο δεν ειναι να βάλεις τις εφαρμογές στην sd σου δηλαδή το apk κομμάτι της εφαρμογής,αλλά να πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης τα "παρελκόμενα" των εφαρμογών.Δηλαδή η cache (προσωρινή μνήμη των εφαρμογών πχ pv star+ για offline αποθήκευση των βίντεο),οι χάρτες των προγραμμάτων πλοήγησης πχ navigon κτλ και φυσικά και οι φωτο/βιντεο.Οσο ειχα δοκιμάσει την miui v3.20 με το fix μέσω wsm tools,οι φωτό πήγαιναν εκεί αλλά η cache και μερικά ακόμη,έμεναν αναγκαστικά στην εσωτερική μνήμη.Αντιθετα με τις aosp roms και το fix που υπάρχει,ολα αυτά πάνε αυτόματα στην εξωτερική sd και πρακτικά έχουμε περίπου 5gb για εγκατάσταση εφαρμογών που είναι υπεραρκετά για την πλειοψηφία των χρηστών

Μα καλά! Έχει και ελληνικά?

 

Μου αρέσει ο δείκτης της στάθμης μπαταρίας.... :)

Για τον δείκτη μπαταρίας όρεξη να έχεις να ασχολείσαι.Yπάρχουν κάποια modules στο xposed framework που δίνουν πολλές δυνατότητες σε αυτό το κομμάτι. πχ το xbattery themer και μέσω του οποίου μπορείς να βάλεις δεκάδες διαφορετικά σχέδια δείκτη μπαταρίας.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν έχει να κάνει με αυτό που λες.Πρέπει να πειράξεις άλλα αρχεία για να γίνει αυτό που θες.Aρχεία που βρίσκονται στο /system/etc δηλαδή τα vold.fstab και vold.fstab.nand καθώς και 2 αρχεία στο /system/bin τα sdcard και vold.Για τις aosp ρομ υπάρχει ήδη fix.Για την miui κάτι γίνεται στην τελευταία έκδοση της αλλά και με το fix μέσω του wsm tools αλλά όχι τόσο καλά όσο με το fix στην aosp.Αλλωστε το ζητούμενο δεν ειναι να βάλεις τις εφαρμογές στην sd σου δηλαδή το apk κομμάτι της εφαρμογής,αλλά να πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης τα "παρελκόμενα" των εφαρμογών.Δηλαδή η cache (προσωρινή μνήμη των εφαρμογών πχ pv star+ για offline αποθήκευση των βίντεο),οι χάρτες των προγραμμάτων πλοήγησης πχ navigon κτλ και φυσικά και οι φωτο/βιντεο.Οσο ειχα δοκιμάσει την miui v3.20 με το fix μέσω wsm tools,οι φωτό πήγαιναν εκεί αλλά η cache και μερικά ακόμη,έμεναν αναγκαστικά στην εσωτερική μνήμη.Αντιθετα με τις aosp roms και το fix που υπάρχει,ολα αυτά πάνε αυτόματα στην εξωτερική sd και πρακτικά έχουμε περίπου 5gb για εγκατάσταση εφαρμογών

 

Μάλιστα.Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά και σ'ευχαριστώ πολύ κι εγώ αλλά σίγουρα και άλλοι αδαείς σαν κι εμένα. :)

Σταματάω λοιπόν εδώ την προσπάθεια να βρω λύση για την εξωτερική sdcard και αναμένω να λυθεί το πρόβλημα σε κάποια νέα ενημέρωση της GTV. :cool:

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

@bbbb

 

Πολύ χρήσιμα και πρακτικά, όλα αυτά τα καλούδια που μας προσφέρεις. Σε ευχαριστούμε πολύ!!!!

 

Φαντάζομαι ότι αυτό με το xposed που αναφέρεις μπορούμε να το κάνουμε σε όλες τις rom?

Και στη GTV που έχουμε αρκετοί από μας?

:)
Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση μη δοκιμάσεις να βάλεις xposed framework σε miui rom.Θα κολλήσει το κινητό στο λογότυπο εκκίνησης.Για τη miui ρομ σε περίπτωση που έχουμε κάποια εφαρμογή που βάζει στην εσωτερική μνήμη πολλά αρχεία πχ ένα μεγάλο παιχνίδι ή προγράμματα όπως το pv star+ κτλ μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιο πρόγραμμα όπως το foldermount με αυτό το πρόγραμμα μπορούμε τον φάκελο αρχείων που πηγαίνει αναγκαστικά στην εσωτερική μνήμη να τον ανακατευθύνουμε στην εξωτερική κάρτα μνήμης. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

@bbbb

 

Πολύ χρήσιμα και πρακτικά, όλα αυτά τα καλούδια που μας προσφέρεις. Σε ευχαριστούμε πολύ!!!!

 

Φαντάζομαι ότι αυτό με το xposed που αναφέρεις μπορούμε να το κάνουμε σε όλες τις rom?

Και στη GTV που έχουμε αρκετοί από μας?

 

Τα ζευγάρια είναι:

AOSP + XPOSED

MIUI + WSM TOOL

Μην τα ανακατέψεις, θα πέσει κλάμα....χαχα

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ακόμα παιδιά. :)

 

Μετά την αναβάθμιση στην 3.21 δεν μου παίζουν οι ταινίες on-Line (π.χ. vidto)

Καμιά ιδέα για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα ζευγάρια είναι:

AOSP + XPOSED

MIUI + WSM TOOL

Μην τα ανακατέψεις, θα πέσει κλάμα....χαχα

 

Τι κλάμα! Άστα....

Αντε να εξηγήσω μετά στον Αντωνάκη (5 ετών) και στη Αναστασία (3 ετών) που θέλουν να δουν "πεπα το γουρουνακι" ότι το κινητό δεν ανοίγει επειδή δεν δουλεύει το xposed σε miui.... Χα χα χα....

 

Ευτυχώς με προλάβατε γιατί έτοιμος ήμουν να κάνω ματσακανια.... :)

:)
Link to comment
Share on other sites

Τι κλάμα! Άστα....

Αντε να εξηγήσω μετά στον Αντωνάκη (5 ετών) και στη Αναστασία (3 ετών) που θέλουν να δουν "πεπα το γουρουνακι" ότι το κινητό δεν ανοίγει επειδή δεν δουλεύει το xposed σε miui.... Χα χα χα....

 

Ευτυχώς με προλάβατε γιατί έτοιμος ήμουν να κάνω ματσακανια.... :)

Εμ...πρόσεχε. Έχει μπει και στην πρώτη σελίδα στο πρώτο Post πως το "ξεκολάς" σε μια τέτοια περίπτωση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5554634#post5554634

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εμ...πρόσεχε. Έχει μπει και στην πρώτη σελίδα στο πρώτο Post πως το "ξεκολάς" σε μια τέτοια περίπτωση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5554634#post5554634

@sso προσπάθησα να εγκαταστήσω το wsm tool αλλά με 3.21 rom αλλά κολλάει στο Mi logo κατά την επανεκκίνηση... :mad::mad::mad:

Καμία ιδέα... Χρησιμοποιώ 3rd launcher αλλά δεν φαντάζομαι να έχει σημασία... Ευτυχώς είχα πάρει backup... :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια εχω......εχει φωτισμο στα capacitive πληκτρα back,home ή ειναι οπως των RedRice?
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

@sso προσπάθησα να εγκαταστήσω το wsm tool αλλά με 3.21 rom αλλά κολλάει στο Mi logo κατά την επανεκκίνηση... :mad::mad::mad:

Καμία ιδέα... Χρησιμοποιώ 3rd launcher αλλά δεν φαντάζομαι να έχει σημασία... Ευτυχώς είχα πάρει backup... :p:p:p

Πάντα μα Πάντα κρατάμε backup

Αφού φλασάρεις το zip και μπουτάρεις, πριν πας στο wsm tool πρέπει να κάνεις αυτό:

To avoid freezing or hang on at your redmi note, you must delete all "*.jex" files in /system/framework/

 

Η αν δεν θέλεις να ξαναπροσπαθήσεις:

Little notice

If you still got bootloop or brick, go re-entry into twrp recovery with volume down and press the power button select recovery, then go to the install go into EMMC / Android / data / pro.burgerz.wsm.manager / files then select Xposed-disabler-Recovery.zip for disabling wsm procedure.

http://en.miui.com/thread-24903-1-1.html

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μα Πάντα κρατάμε backup

Αφού φλασάρεις το zip και μπουτάρεις, πριν πας στο wsm tool πρέπει να κάνεις αυτό:

To avoid freezing or hang on at your redmi note, you must delete all "*.jex" files in /system/framework/

 

Η αν δεν θέλεις να ξαναπροσπαθήσεις:

Little notice

If you still got bootloop or brick, go re-entry into twrp recovery with volume down and press the power button select recovery, then go to the install go into EMMC / Android / data / pro.burgerz.wsm.manager / files then select Xposed-disabler-Recovery.zip for disabling wsm procedure.

http://en.miui.com/thread-24903-1-1.html

Πολύ σωστός... Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια... Δουλεύει μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Ολίγον τί άσχετο αλλά μιας και σας βρήκα να το συζητάτε...

 

Υπάρχει κάποιο θέμα εδώ μέσα για το xposed και τα module του?

 

Η κάπου αλλού (Ελληνικά) για να δούμε τι module υπάρχουν κ.λ.π?

 

Μη μου πείτε για xda διότι όταν έβρεχε αγγλικά εγώ κράταγα ομπρέλα:mad::D

Link to comment
Share on other sites

Ολίγον τί άσχετο αλλά μιας και σας βρήκα να το συζητάτε...

 

Υπάρχει κάποιο θέμα εδώ μέσα για το xposed και τα module του?

 

Η κάπου αλλού (Ελληνικά) για να δούμε τι module υπάρχουν κ.λ.π?

 

Μη μου πείτε για xda διότι όταν έβρεχε αγγλικά εγώ κράταγα ομπρέλα:mad::D

 

Ψάξε λίγες σελίδες πίσω (4-5). Ξαναματααναφερθηκε από τον @bbbb

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...