Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φλάσαρα την dragon fly με τον kernel (boot.img) της aosp και παίζει κανονικά και το otg.Πρώτη εντύπωση για την ρομ θετική.Μου αρέσει που στον dialer και στην εφαρμογή μηνυμάτων,έχει ξεχωριστό κουμπί για την κάθε σιμ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα next launcher 3d. Όλα καλά κι ωραία, αλλά η status bar αρνείται να γίνει διαφανής.:p Κατόπιν πέρασα wsm tools/ xposed / gravity box και το μόνο που κατάφερα είναι να έχω crt εφέ όταν κλείνει η οθόνη :lol:

 

Στην AOSP είναι διαφανής η status bar? Υπάρχει τρόπος να το φτιάξω στη miui?

 

Στη miui παίζει μόνο με τον δικό της launcher. Με τους άλλους launchers για να παίξει το transparency πρέπει να περιμένεις για android 4.4 (δηλαδή miui v6) μέχρι το τέλος της χρονιάς.

 

Στην AOSP (android 4.2) λογικά θα σου παίξει με xposed + gravity box.

 

Δεν εχω δοκιμάσει wsm tools στη miui γιατί δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια (καμία σχέση με xposed (στην AOSP) που είναι super).

'Εχω διαβάσει για πολλά μπρικαρίσματα, συν το οτι δεν ξέρεις αν θα σου δουλεύει στην επόμενη miui version (και αλλάζουν version συχνά οι κερατάδες...!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Στη miui παίζει μόνο με τον δικό της launcher. Με τους άλλους launchers για να παίξει το transparency πρέπει να περιμένεις για android 4.4 (δηλαδή miui v6) μέχρι το τέλος της χρονιάς.

 

Στην AOSP (android 4.2) λογικά θα σου παίξει με xposed + gravity box.

 

Δεν εχω δοκιμάσει wsm tools στη miui γιατί δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια (καμία σχέση με xposed (στην AOSP) που είναι super).

'Εχω διαβάσει για πολλά μπρικαρίσματα, συν το οτι δεν ξέρεις αν θα σου δουλεύει στην επόμενη miui version (και αλλάζουν version συχνά οι κερατάδες...!!!!!)

 

Το κακό είναι ότι έκανα μια χοντρή βλακεία στην αρχή και το μπρίκαρα! Το επανέφερα αλλά όταν εγκατέστησα AOSP (2 φορές) δεν λειτουργεί η δεύτερη κάρτα. Ενώ την βλέπει στις ρυθμίσεις δεν έχει καθόλου σήμα. Οπότε για μένα η AOSP είναι no go :rolleyes:

Περιμένω v6 λοιπόν..

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα την dragon fly με τον kernel (boot.img) της aosp και παίζει κανονικά και το otg.Πρώτη εντύπωση για την ρομ θετική.Μου αρέσει που στον dialer και στην εφαρμογή μηνυμάτων,έχει ξεχωριστό κουμπί για την κάθε σιμ

 

Δηλαδή έβαλες μέσα στο zip της dragon το kernel από την aosp που υπάρχει στο needrom;

 

Και κάτι ακόμα.

Τι ακριβώς κάνουν το xposed και το gravity box που τα θεωρείτε must;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, παίρνεις το boot.img από το zip της AOSP από Needrom και το ρίχνεις στο zip της Dragon Fly αντικαθιστώντας το.

Με xposed/gravity box κάνεις "ατέλειωτη" παραμετροποίηση!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα αυτα που μπορεις να κανεις χαρη στο xposed framework.εχω αναφερει μερικα παλιοτερα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5144685

Να προσθεσω αντι του alternate app picker,το complete action plus που εχει πολυ μεγαλυτερη παραμετροποιηση,το crappalinks για την καλυτερη αποκωδικοποιηση των συντομων URL links και το native clip board,το force fast scroll,το fake WiFi connection

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Την έβαλα εγώ, αλλά δυστυχώς δεν παίζει το xposed/gravity.

Οπότε, όπως λέει κι ο φίλος μας ο Χρήστος, no Gravity no party

 

EDIT:

Βρήκα τη λύση και έπαιξε το xposed!!

 

Στην συγκεκριμενη Ρομ για να παιξει το xposed θα πρεπει με καποιον root explorer να σβησουμε πρωτα απο /system/framework ολα τα .jex αρχεια.

Διαφορετικά δεν θα μπουτάρει. Θα μένει κολλημένο στο Logo της Rom

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε εγγραφή και γράψε κάτι για να δεις όλο το ποστ.

WHAT YOU NEED

pc with installed driver of mtk (attachment below)

usb cable

redmi note

vroot (attachment below)

 

STEP

Search Installation a mtk driver on your pc.

Open developer options-> click developer options -> click usb debugging,

Then open vroot & connect your phone, after it wait then third party app will be install on your phone, so on vroot will display option be root, just click root buttons, phone reboot.. after it voila your redmi note rooted. go to market then instal superSU. done!!

DRIVER.zip (3.1 MB, Downloads: 727) http://en.miui.com/forum.php?mod=attachment&aid=ODc2MTN8NzNlNmE1ZTF8MTQwOTMzMDI3M3wzOTA2NTg4NzJ8MjI2NTY%3D

root redminote.zip (8.44 MB, Downloads: 814) http://en.miui.com/forum.php?mod=attachment&aid=ODc2MDV8NTg4MzgyYWV8MTQwOTMzMDI3M3wzOTA2NTg4NzJ8MjI2NTY%3D

 

2. Πρόκειται για το mobileuncle tools, το οποίο το κατεβάζεις από το play.

 

EDIT: Σου τα έγραψα αν δεν θέλεις να κάνεις εγγραφή:)

 

Είσαι ο καλύτερος!!!!

Επιτέλους είμαι root κ' στην έκδοση 3.21 :)

Το μόνο που άλλαξα είναι το vroot που ήταν στα κινέζικα αλλά έψαξα κ' βρήκα την Αγγλική έκδοση.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :thanks:

 

Κάτι ακόμα.

Ποια έκδοση android kit-kat μπορώ να βάλω για να το δοκιμάσω με "καθαρό" android?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο καλύτερος!!!!

Επιτέλους είμαι root κ' στην έκδοση 3.21 :)

Το μόνο που άλλαξα είναι το vroot που ήταν στα κινέζικα αλλά έψαξα κ' βρήκα την Αγγλική έκδοση.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :thanks:

 

Κάτι ακόμα.

Ποια έκδοση android kit-kat μπορώ να βάλω για να το δοκιμάσω με "καθαρό" android?

Που είδες ωρέ KitKat για το Redmi Note;:wacko:

Προς το τέλος του χρόνου θα διατεθεί η MIUI V6 (βασισμένη σε android 4.4) για το κινητό μας!

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Σκαλίζω απο χθες το κινητό και η μπαταρία κρατάει την..θέση της γερά..!:happy:

Δυό-τρεις απορίες έχω..

Γιατί τα θέματα που κατεβάζουμε δεν πάνε στην εξωτερική κάρτα ( /storage/sdcard1 ),

και επίσης γιατι δεν μπορώ να μεταφέρω και καμμιά άλλη εφαρμογή η ότι αλλο θέλω από την εσωτερική στην εξωτερική..

Προσπάθησα με κάθε "καλή" και "ιδανική" εφαρμογή αλλά σε ολες ειχα.."απαγορευτικό"..

και έχει μισογεμίσει ο εσωτερικός χώρος.. :wacko:

 

Κάπου διάβασα ότι με τον Root Browser μπορείς να κάνεις την συσκευή σου να βλέπει την εξωτερική SD card, (sdcard1)

το εγκατέστησα και το εψαξα λιγάκι (πάρα πολύ καλή εφαρμογή..), είδα ότι την εξωτερική κάρτα την έχει μέσα στην διαδρομή:

storage. Εκεί είναι 3 φακελοι. emulated,sdcard0,sdcard1

 

Ψάχνωντας στα permissions, τα properties και τα ownership του κάθε φακέλου είδα ότι ηταν διαφορετικά

και υποθέτω ότι εκεί θα μπορούσε να επεμβει ο χρήστης και να κάνει καποιες αλλαγές ώστε να βλέπει η συσκευή

την εξωτερική (sdcard1)..(εννοώ να την βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο και όχι σαν δεσμευμένο και προστατευμένο από το σύστημα χώρο)

 

Π.χ. Στα permissions της εξωτερικής sd κάρτας(sdcard1) βλέπω owner:system, ενω στην εσωτερική (sdcard0) owner:root..

Επίσης είναι τσεκαρισμένα μόνο τα:Group (Read-Write-Execute) και Others (Read-Execute) [sdcard1],

ενώ στην sdcard0 είναι όλα τσεκαρισμένα.

 

Φοβάμαι να τα αλλάξω μήπως κάνω κάτι λάθος μιας και δεν το..κατέχω το άθλημα..

Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει στο να κάνουμε κάτι με αυτό..?

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Απο multi που ήμουν με κινεζικό recovery πέρασα twrp με τον θειο.

Τώρα πλέον για να μπαίνω recovery θα χρησιμοποιώ μονο τον θειο;

Γιατι πατωντας power button + volume down παλι κινεζικα βγαζει ενω με τον θειο μπαινει στο recovery touch screen.

Link to comment
Share on other sites

Απο multi που ήμουν με κινεζικό recovery πέρασα twrp με τον θειο.

Τώρα πλέον για να μπαίνω recovery θα χρησιμοποιώ μονο τον θειο;

Γιατι πατωντας power button + volume down παλι κινεζικα βγαζει ενω με τον θειο μπαινει στο recovery touch screen.

 

Στο recovery μπαίνεις με vol- + power.

Ποια rom έχεις;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

ως ασχετος ...το πηρα με multi πως κανω αναβαθμισεις???εχω διαβασει σχεδον ολα τα ποστ και με εχει πιασει το κεφαλι μου:lol:

Έχει οδηγίες στο πρώτο πόστ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τη Ρομ του minideal την μουλτι.

Πέρασε την τελευταία Ελληνική για να σου διορθώσει το recovery.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι με τον Root Browser μπορείς να κάνεις την συσκευή σου να βλέπει την εξωτερική SD card, (sdcard1)

το εγκατέστησα και το εψαξα λιγάκι (πάρα πολύ καλή εφαρμογή..), είδα ότι την εξωτερική κάρτα την έχει μέσα στην διαδρομή:

storage. Εκεί είναι 3 φακελοι. emulated,sdcard0,sdcard1

 

Ψάχνωντας στα permissions, τα properties και τα ownership του κάθε φακέλου είδα ότι ηταν διαφορετικά

και υποθέτω ότι εκεί θα μπορούσε να επεμβει ο χρήστης και να κάνει καποιες αλλαγές ώστε να βλέπει η συσκευή

την εξωτερική (sdcard1)..(εννοώ να την βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο και όχι σαν δεσμευμένο και προστατευμένο από το σύστημα χώρο)

 

Π.χ. Στα permissions της εξωτερικής sd κάρτας(sdcard1) βλέπω owner:system, ενω στην εσωτερική (sdcard0) owner:root..

Επίσης είναι τσεκαρισμένα μόνο τα:Group (Read-Write-Execute) και Others (Read-Execute) [sdcard1],

ενώ στην sdcard0 είναι όλα τσεκαρισμένα.

 

Φοβάμαι να τα αλλάξω μήπως κάνω κάτι λάθος μιας και δεν το..κατέχω το άθλημα..

Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει στο να κάνουμε κάτι με αυτό..?

 

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάποια λύση για να χρησιμοποιήται η εξωτερική sd card για αποθήκευση και μετακίνηση εφαρμογών? :wacko:

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάποια λύση για να χρησιμοποιήται η εξωτερική sd card για αποθήκευση και μετακίνηση εφαρμογών? :wacko:

 

Για ποιο λόγο θέλεις να στείλεις τις εφαρμογές στην SD;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σας κουράσω, αλλά αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει κ ας πει τι γνώμη του για την μπαταρία.

Για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι καλύτερα, είμαι παράλογος; για πείτε τη γνώμη σας με βαση τα screenshots. Έχω σταθερά πανω δυο καρτες συνέχεια με ενεργοποιημένα παντα το 3G στη μια και το WiFi. Φωτεινότητα στο αυτόματο με ρύθμιση περίπου στο 75%

[ATTACH]49193[/ATTACH][ATTACH]49194[/ATTACH][ATTACH]49198[/ATTACH][ATTACH]49199[/ATTACH][ATTACH]49200[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σας κουράσω, αλλά αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει κ ας πει τι γνώμη του για την μπαταρία.

Για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι καλύτερα, είμαι παράλογος; για πείτε τη γνώμη σας με βαση τα screenshots. Έχω σταθερά πανω δυο καρτες συνέχεια με ενεργοποιημένα παντα το 3G στη μια και το WiFi. Φωτεινότητα στο αυτόματο με ρύθμιση περίπου στο 75%

[ATTACH]49193[/ATTACH][ATTACH]49194[/ATTACH][ATTACH]49198[/ATTACH][ATTACH]49199[/ATTACH][ATTACH]49200[/ATTACH]

Εγώ νομίζω η μπαταρία είναι τούμπανο! 3,5 ώρες οθόνη και είσαι στο 59%??πολυ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θέλεις να στείλεις τις εφαρμογές στην SD;

Γειά σου sso,

..γιατί με τα Sygic,Sygic Maps και μερικές άλλες μεγαλούτσικες εφαρμογές έχουμε φτάσει στην μέση της χωρητικότητας την εσωτερικής κάρτας..

Δεν σκέφτομαι να τις μεταφέρω όλες, μόνο αυτές που γίνεται (και με βάση τις προτάσεις του AppMgr Pro III για το αν πρέπει κάποιες απ αυτές να μεταφερθούν η οχι..) και φυσικά να μπορώ να χρησιμοποιώ την εξωτερική sd card (32GB class 10) και για αποθηκευτικό χώρο που γι αυτό την πήρα..

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου sso,

..γιατί με τα Sygic,Sygic Maps και μερικές άλλες μεγαλούτσικες εφαρμογές έχουμε φτάσει στην μέση της χωρητικότητας την εσωτερικής κάρτας..

Δεν σκέφτομαι να τις μεταφέρω όλες, μόνο αυτές που γίνεται (και με βάση τις προτάσεις του AppMgr Pro III για το αν πρέπει κάποιες απ αυτές να μεταφερθούν η οχι..) και φυσικά να μπορώ να χρησιμοποιώ την εξωτερική sd card (32GB class 10) και για αποθηκευτικό χώρο που γι αυτό την πήρα..

 

Το κινητό έρχεται με περίπου 5 gb ελεύθερη μνήμη (εσωτερική) και είναι υπεραρκετά για να χωρέσουν όλες οι εφαρμογές. Από την στιγμή που λύθηκε το θέμα να πηγαίνουν τα αρχεία στην sd δεν υπάρχει κανένας λόγος να στείλεις εφαρμογές στην sd. Άσε τις εφαρμογές να δουλεύουν από την εσωτερική μνήμη που είναι πολύ πιο γρήγορη από την sd. Διαφορετικά θα σκοτώσεις τις επιδόσεις της συσκευής.

Τώρα αν επιμένεις να θέλεις να στείλεις εφαρμογές στην sd και να ελευθερώσεις χώρο από την εσωτερική μνήμη (τον οποίο χώρο που θα τον χρησιμοποιήσεις αλήθεια; ), πήγαινε Ρυθμίσεις/Εφαρμογές και μετάφερε όσες μεταφέρονται στην sd.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έρχεται με περίπου 5 gb ελεύθερη μνήμη (εσωτερική) και είναι υπεραρκετά για να χωρέσουν όλες οι εφαρμογές. Από την στιγμή που λύθηκε το θέμα να πηγαίνουν τα αρχεία στην sd δεν υπάρχει κανένας λόγος να στείλεις εφαρμογές στην sd. Άσε τις εφαρμογές να δουλεύουν από την εσωτερική μνήμη που είναι πολύ πιο γρήγορη από την sd. Διαφορετικά θα σκοτώσεις τις επιδόσεις της συσκευής.

Τώρα αν επιμένεις να θέλεις να στείλεις εφαρμογές στην sd και να ελευθερώσεις χώρο από την εσωτερική μνήμη (τον οποίο χώρο που θα τον χρησιμοποιήσεις αλήθεια; ), πήγαινε Ρυθμίσεις/Εφαρμογές και μετάφερε όσες μεταφέρονται στην sd.

 

Πως λύθηκε το θέμα να πηγαίνουν αρχεία στην εξωτερική sd card?

Δεν είδα κάτι σχετικό και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εξωτερική sd card για να μεταφέρω εφαρμογές γιατί είναι του συστήματος λέει...

Και ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες και φυσικά δεν πρόκειται να το κάνω αυτό.

Όπως έγραψα και πιο πάνω θέλω να μεταφέρω μερικές-και όποιες πρέπει-εφαρμογές -όχι όλες και ανεξέλεγκτα.

Αλλά δεν με αφήνει να το κάνω αυτό καμμία σχετική εφαρμογή εμφανίζοντας μυνήματα ότι η sdcard1 είναι για το σύστημα...

 

Κάπου διάβασα ότι με τον Root Browser μπορείς να κάνεις την συσκευή σου να βλέπει την εξωτερική SD card, (sdcard1)

το εγκατέστησα και το εψαξα λιγάκι (πάρα πολύ καλή εφαρμογή..), είδα ότι την εξωτερική κάρτα την έχει μέσα στην διαδρομή:

storage. Εκεί είναι 3 φακελοι. emulated,sdcard0,sdcard1

 

Ψάχνωντας στα permissions, τα properties και τα ownership του κάθε φακέλου είδα ότι ηταν διαφορετικά

και υποθέτω ότι εκεί θα μπορούσε να επεμβει ο χρήστης και να κάνει καποιες αλλαγές ώστε να βλέπει η συσκευή

την εξωτερική (sdcard1)..(εννοώ να την βλέπει σαν αποθηκευτικό χώρο και όχι σαν δεσμευμένο και προστατευμένο από το σύστημα χώρο)

 

Π.χ. Στα permissions της εξωτερικής sd κάρτας(sdcard1) βλέπω owner:system, ενω στην εσωτερική (sdcard0) owner:root..

Επίσης είναι τσεκαρισμένα μόνο τα:Group (Read-Write-Execute) και Others (Read-Execute) [sdcard1],

ενώ στην sdcard0 είναι όλα τσεκαρισμένα.

 

Φοβάμαι να τα αλλάξω μήπως κάνω κάτι λάθος μιας και δεν το..κατέχω το άθλημα..

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για αρχεία (φωτο, βίντεο) οχι για εφαρμογές, για τα οποια αρχεία στην τελευταία global v30, αλλά και στην τελευταία ελληνική υπάρχει επιλογή για να πηγαίνουν στην sd. Υπάρχει και κάποιο fix στην πρώτη σελίδα.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...