Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντα απο twrp τις κανω :) μαλλον για καθαρα ψυχολογικους λογους :lol: (βασικα το θεωρω πιο ασφαλες αφου δεν τρεχουν αλλα πραγματα στη μνημη παρα μονο το ιδιο το twrp)

Περιεργο ομως μου φαινεται μιας και εκανα μονο τα κλασικα wipe στο τελος οπως παντα και δε χανει τιποτα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την ανοίγω όποτε απαιτείται. Κάτσε να το ξαναδώ...

 

Όχι καλά τα λέω, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πιάσω δορυφόρο (εντός κτηρίου).

 

Εντος κτηριου??Ελπιζω να μην εννοεις να σου βρει τοποθεσια μεσω gps σε εσωτερικο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως ούτε wipe κάνω πότε μετά από αναβάθμιση και πότε δεν έχω πρόβλημα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μωρε το καλυτερο ειναι να κανουμε καθαρη εγκατασταση καθε φορα αλλα που ορεξη να ξαναβαζεις εφαρμογες/επαφες/mail κτλ...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Παντα απο twrp τις κανω :) μαλλον για καθαρα ψυχολογικους λογους :lol: (βασικα το θεωρω πιο ασφαλες αφου δεν τρεχουν αλλα πραγματα στη μνημη παρα μονο το ιδιο το twrp)

Περιεργο ομως μου φαινεται μιας και εκανα μονο τα κλασικα wipe στο τελος οπως παντα και δε χανει τιποτα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εντος κτηριου??Ελπιζω να μην εννοεις να σου βρει τοποθεσια μεσω gps σε εσωτερικο χωρο.

 

Εντάξει, είπαμε τώρα δεν μπορώ. Αλλά όταν συνδέομαι σε wifi δεν θα έπρεπε να μπορώ να του δώσω εγώ την τοποθεσία (δεν μιλάω για gps, μιλά για καιρό, Kstars και παρόμοια προγράμματα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να ειναι καθαρα θεμα εφαρμογης (το να να βαζεις πολη και να μη την βγαζει). Κανε δοκιμες πχ για θεσσαλονικη να γραψεις την πολη αγγλικα thess salonica thessaloniki η ελληνικα. Μου χει τυχει να μη παιρνει πολη καποια εφαρμογη με συγκεκριμενο τροπο γραφης η απλα να μην υποστηριζει την χωρα μας. Η εφαρμογη που λες ειναι τσεκαρισμενο οτι υποστηριζει ελλαδα;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα πως κανεις αλλος δεν το ανεβασε, βγηκε καινουρια ROM η 4.11.14 GR στο xiaomi-miui.gr βασισμενη και αυτη σε Android 4.2.2 http://tinyurl.com/kzwzsjj :D

 

Mπράβο kwnana, αρκετά μείναμε χωρίς νέα ενημερωση της ρομ..Ελπίζω να είναι κι αυτή καλη. Την δοκίμασες?

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα χθες την aosp vifrom_8111 απο το needrom αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος, έχει θέματα με τους δυο προεγκατεστημενους launcher. Σε κάθε επανεκκίνηση μπαίνει ο ενας απο του δυο άσχετα αν εγώ αν έχω θέσει το nova σαν βασικό. Αυτό καμια φορά γίνεται κ μετα απο απλό ξεκλειδωμα της οθόνης. Επίσης στις εισερχόμενες κλήση δεν μου βγάζει το όνομα αυτου που με καλεί παρόλο που είναι στις επαφες μου. Οποτε τη βγάζω και επιστρέφω στη cm που είχα
Link to comment
Share on other sites

Mπράβο kwnana, αρκετά μείναμε χωρίς νέα ενημερωση της ρομ..Ελπίζω να είναι κι αυτή καλη. Την δοκίμασες?
Οχι. Οπως ισως θα ειδες, εγω εδω και 3 μερες εχω αποχωρησει απο το οχημα της Xiaomi και την πλατφορμα Android. Απλα οπως ειπα θα παρακολουθω απο ..... κντα τις εξελιξεις, και επειδη κανεις αλλος δεν την ανεβασε, ειπα να το κανω εγω. Καλες δοκιμες λοιπον :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Οπως ισως θα ειδες, εγω εδω και 3 μερες εχω αποχωρησει απο το οχημα της Xiaomi και την πλατφορμα Android. Απλα οπως ειπα θα παρακολουθω απο ..... κντα τις εξελιξεις, και επειδη κανεις αλλος δεν την ανεβασε, ειπα να το κανω εγω. Καλες δοκιμες λοιπον :D

 

Πήγες σε μήλο;

 

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Την περασα ξανα με καθαρη εγκατασταση και οι μονες εμφανεις διαφορες σε σχεση με την τελευταια ειναι οτι εχει ενσωματομενο τα swift keyboard/mobile uncle tools και number fixer.(εννοειται ειναι root και περιεχει gapps).Κανενα θεμα γενικα και το κινητακι πεταει :)
Link to comment
Share on other sites

Πήγες σε μήλο;

 

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!

Hμουν fan της οπωροκηπευτικης εδω και χρονια. Απλα το ρομποτακι ηταν ενα διαλειμα :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

διάβασα ότι βγήκε νέα miui rom

ήθελα να κάνω full wipe και να φλάσαρα την miui rom που έχω την προτελευταία δεν θυμάμαι έκδοση δεν έχω μαζί μου το κιν

θα τεστάρω την καινούρια έκδοση όσοι την έχετε δοκιμάσει πάει καλά η να μείνω στην παλιά?διάβασα καλά σχόλια

θέλω να ρωτήσω μπορώ να φλασάρω το full wipe zip και αμέσως την miui rom μέσω mobile uncle?

εάν ναι, χρειάζεται να ακουλουθήσω τα βήματα wipe..... dalvic... κλπ...

ή φλασάρω το full wipe zip και αμέσως την miui rom

εάν όχι με ποιον άλλον τρόπο το φλασάρω;

διάβασα και στο σχετικό topic που βρίσκεται στο miui gr αλλά δεν αναφέρεται αν μπορώ να φλασάρω αμέσως miui rom

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντος αν εχεις τη 4.10.10 (προτελευταια) δεν θα δεις καμμια διαφορα περα απο τις 2-3 εφαρμογες που εχει η τελευταια προεγκατεστημενες.Εφοσον εχεις το mobile uncle εχεις περασει καποια recovery στο κινητο πχ twrp?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

διάβασα ότι βγήκε νέα miui rom

ήθελα να κάνω full wipe και να φλάσαρα την miui rom που έχω την προτελευταία δεν θυμάμαι έκδοση δεν έχω μαζί μου το κιν

θα τεστάρω την καινούρια έκδοση όσοι την έχετε δοκιμάσει πάει καλά η να μείνω στην παλιά?διάβασα καλά σχόλια

θέλω να ρωτήσω μπορώ να φλασάρω το full wipe zip και αμέσως την miui rom μέσω mobile uncle?

εάν ναι, χρειάζεται να ακουλουθήσω τα βήματα wipe..... dalvic... κλπ...

ή φλασάρω το full wipe zip και αμέσως την miui rom

εάν όχι με ποιον άλλον τρόπο το φλασάρω;

διάβασα και στο σχετικό topic που βρίσκεται στο miui gr αλλά δεν αναφέρεται αν μπορώ να φλασάρω αμέσως miui rom

 

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις wipe κάνε κανονικά εγκατάσταση μέσα από τον updater της miui.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παντος αν εχεις τη 4.10.10 (προτελευταια) δεν θα δεις καμμια διαφορα περα απο τις 2-3 εφαρμογες που εχει η τελευταια προεγκατεστημενες.Εφοσον εχεις το mobile uncle εχεις περασει καποια recovery στο κινητο πχ twrp?

 

θα περάσω την twrp με τον τρόπο που περιγράφεται στο πρώτο post παίρνω το αρχείο recovery.img και το περνάω στην sd

απλώς δεν ξέρω αν μπορώ να φλασάρω την miui rom μέσω twrp

λέω να περάσω την τελευταία miui rom γιάτι έχω στο κιν την stable36gtv 4.9.30 να μείνω με αυτή ή να πάω στην τελευταία;

 

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις wipe κάνε κανονικά εγκατάσταση μέσα από τον updater της miui.

 

εννοείς να μην φλασάρω το full wipe zip?είναι μια λύση και αυτή

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση και εγω. Αγόρασα το Xiaomi redmi Note 5,5 ιντσων με τον snapdragon 401 2 gb ram και 16 rom αλλά παρολο που το ζητησα μου το στειλαν 1) χωρις ρουτ 2) χωρις να εχει εγκατεστημενο το google play store και 3) χωρις να ειναι multilanguage (δεν εχει ελληνικα). Εχετε καμια λυση-προταση; Ειναι θεμα rom και πρεπει να αλλαξω manual η να περιμενω κανα update;
Link to comment
Share on other sites

Exω την 3g εκδοση του redmi note και προσπαθω να παιξω με airplay με τις εφαρμογες aiplay και allstream απο το κινητο μου σε raspberry και το μονο που ακουω ειναι θορυβος μαλιστα στο allstream μου βγαζει μηνυμα οτι δεν βρισκει την συσκευη ηχου του κινητου...!Υπαρχει καμια πειρατικη 4.4 και ποια ειναι η πιο τελευταια ρομ για να περασω μηπως λυθει το θεμα.Μου ειπανε οι developers οτι ειναι θεμα της version της ρομ του κινητου. Τωρα ειμαι στην version που βλεπετε στην φωτο.Εχει κανεις παιξει με airplay στο κινητο;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

θα περάσω την twrp με τον τρόπο που περιγράφεται στο πρώτο post παίρνω το αρχείο recovery.img και το περνάω στην sd

απλώς δεν ξέρω αν μπορώ να φλασάρω την miui rom μέσω twrp

λέω να περάσω την τελευταία miui rom γιάτι έχω στο κιν την stable36gtv 4.9.30 να μείνω με αυτή ή να πάω στην τελευταία;

Βεβαιως και μπορεις να φλασαρεις την MIUI μεσω twrp (εγω ετσι το κανω).Αφου περασεις twrp οπως το περιγραφεις(ειναι γελοιο το ποσο απλο ειναι, απλα ανοιγεις το mobile uncle πας εκει που λεει recovery και απλα επιλεγεις το recovery.img αρχειο

και το κανεις εγκατασταση. Επειτα αφου επιτυχως θα εχεις twrp μπαινεις και μεσα εχει πολλες επιλογες. Κανε πρωτα ενα wipe με τις βασικες επιλογες που δινει χωρις να αλλαξεις καποια ρυθμιση, και χωρις να βγεις κανεις install την ρομ που θα εχεις επισης στην sd σου απο πριν. Ενα reboot και θα εισαι στην τελευταια ρομ. Λιγη προσοχη να κατεβασεις την σωστη πχ μη πας να βαλεις αυτη για το 4g και εχεις εσυ το mtk.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Exω την 3g εκδοση του redmi note και προσπαθω να παιξω με airplay με τις εφαρμογες aiplay και allstream απο το κινητο μου σε raspberry και το μονο που ακουω ειναι θορυβος μαλιστα στο allstream μου βγαζει μηνυμα οτι δεν βρισκει την συσκευη ηχου του κινητου...!Υπαρχει καμια πειρατικη 4.4 και ποια ειναι η πιο τελευταια ρομ για να περασω μηπως λυθει το θεμα.Μου ειπανε οι developers οτι ειναι θεμα της version της ρομ του κινητου. Τωρα ειμαι στην version που βλεπετε στην φωτο.Εχει κανεις παιξει με airplay στο κινητο;

 

αν σου ειπαν οτι θεμα της εκδοσης και εννοουσαν του android (δηλαδη θελει 4.4) τοτε θα κανεις λιγη υπομονη γιατι αναμενεται η miui 6 που θα ειναι βασισμενη σε 4.4.αυτη τη στιγμη μονο για την 4g εκδοση του κινητου υπαρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια να κανω μια ερωτηση και εγω. Αγόρασα το Xiaomi redmi Note 5,5 ιντσων με τον snapdragon 401 2 gb ram και 16 rom αλλά παρολο που το ζητησα μου το στειλαν 1) χωρις ρουτ 2) χωρις να εχει εγκατεστημενο το google play store και 3) χωρις να ειναι multilanguage (δεν εχει ελληνικα). Εχετε καμια λυση-προταση; Ειναι θεμα rom και πρεπει να αλλαξω manual η να περιμενω κανα update;

 

φιλε μου πρεπει να αλλαξεις ρομ δες λιγο τις λεπτομερειες στην πρωτη σελιδα. Απλα το κινητο στο εστειλαν *παρθενο* χωρις να πειραξουν κατι οι κινεζοι.Οτι update και να σου ρθει δε θα χει ελληνικα ουτε root/playstore.Αμα βαλεις ελληνικη ρομ απο τα παιδια στο miui. gr θα εχεις και ελληνικα και playstore και τα παντα. (χωρις κινεζιες)

Link to comment
Share on other sites

Exω την 3g εκδοση του redmi note και προσπαθω να παιξω με airplay με τις εφαρμογες aiplay και allstream απο το κινητο μου σε raspberry και το μονο που ακουω ειναι θορυβος μαλιστα στο allstream μου βγαζει μηνυμα οτι δεν βρισκει την συσκευη ηχου του κινητου...!Υπαρχει καμια πειρατικη 4.4 και ποια ειναι η πιο τελευταια ρομ για να περασω μηπως λυθει το θεμα.Μου ειπανε οι developers οτι ειναι θεμα της version της ρομ του κινητου. Τωρα ειμαι στην version που βλεπετε στην φωτο.Εχει κανεις παιξει με airplay στο κινητο;

 

Δεν έχω δοκιμάσει το airplay και raspberry αλλά απο το redmi μου σε android tv box κάνω δουλειά με το BubbleUPnP

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!Σε ελληνικη ή ξενη εχει βγει πιο καινουρια απο αυτη που εχω μηπως την περασω και λυθει το προβλημα;

 

Βεβαιως και μπορεις να φλασαρεις την MIUI μεσω twrp (εγω ετσι το κανω).Αφου περασεις twrp οπως το περιγραφεις(ειναι γελοιο το ποσο απλο ειναι, απλα ανοιγεις το mobile uncle πας εκει που λεει recovery και απλα επιλεγεις το recovery.img αρχειο

και το κανεις εγκατασταση. Επειτα αφου επιτυχως θα εχεις twrp μπαινεις και μεσα εχει πολλες επιλογες. Κανε πρωτα ενα wipe με τις βασικες επιλογες που δινει χωρις να αλλαξεις καποια ρυθμιση, και χωρις να βγεις κανεις install την ρομ που θα εχεις επισης στην sd σου απο πριν. Ενα reboot και θα εισαι στην τελευταια ρομ. Λιγη προσοχη να κατεβασεις την σωστη πχ μη πας να βαλεις αυτη για το 4g και εχεις εσυ το mtk.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αν σου ειπαν οτι θεμα της εκδοσης και εννοουσαν του android (δηλαδη θελει 4.4) τοτε θα κανεις λιγη υπομονη γιατι αναμενεται η miui 6 που θα ειναι βασισμενη σε 4.4.αυτη τη στιγμη μονο για την 4g εκδοση του κινητου υπαρχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

φιλε μου πρεπει να αλλαξεις ρομ δες λιγο τις λεπτομερειες στην πρωτη σελιδα. Απλα το κινητο στο εστειλαν *παρθενο* χωρις να πειραξουν κατι οι κινεζοι.Οτι update και να σου ρθει δε θα χει ελληνικα ουτε root/playstore.Αμα βαλεις ελληνικη ρομ απο τα παιδια στο miui. gr θα εχεις και ελληνικα και playstore και τα παντα. (χωρις κινεζιες)

wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση και εγω. Αγόρασα το Xiaomi redmi Note 5,5 ιντσων με τον snapdragon 401 2 gb ram και 16 rom αλλά παρολο που το ζητησα μου το στειλαν 1) χωρις ρουτ 2) χωρις να εχει εγκατεστημενο το google play store και 3) χωρις να ειναι multilanguage (δεν εχει ελληνικα). Εχετε καμια λυση-προταση; Ειναι θεμα rom και πρεπει να αλλαξω manual η να περιμενω κανα update;

 

Καλά έκανες και το πήρες με την μαμισια ρομ, μπες στο xiaomi hellas κατέβασε την τελευταία ελληνική ρομ και πέρασε την, υπάρχουν και οδηγίες

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!Σε ελληνικη ή ξενη εχει βγει πιο καινουρια απο αυτη που εχω μηπως την περασω και λυθει το προβλημα;

 

Φροντιζουν τα παιδια στο miui.gr γιαυτο.Η τελευταια εκδοση της ρομ ειναι η 4.11.14 (πληρως ελληνικη με ολα τα απαραιτητα μπλιμπλικια) με τη διαφορα οτι για το 4g βασιζεται σε android 4.4 ενω για το 3g σε 4.2.2.Γιαυτο ειπα πιο πανω μη γινει μπερδεμα με τις ρομ.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929

Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις! Θα κανω οτι προτεινατε και θα σας ποσταρω αποτελεσματα. Παλι ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Έχω την υποψία ότι η 4.4 δεν θα έρθει ποτέ στο 3g. Η ανακοίνωση που έλεγε για το τέλος του χρόνου ήταν note γενικά δεν έκανε διαχωρισμός. Εγώ που έχω την αγγλική rom έχω πολύ καιρό να δω αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο γιατι θα ειναι πολυ μεγαλο foul για την xiaomi. Η μονη υποψια που εχω εγω για το λογο που βγηκε η 4g εκδοση τοσο γρηγορα και με κατωτερο επεξεργαστη, ειναι οτι μαλλον καταλαβαν οτι *μπηκαν μεσα* γιαυτο και η ανοδος της τιμης του 3g (€150/€160 το καλοκαιρι και €180/€190 τωρα) και η εμφανιση του 4g σε κατωτερη τιμη. Στην κινα βεβαια δεν υπαρχει καν το 4g παρα μονο το 3g στις 2 αρχικες εκδοσεις με 1.4 και 1.7 mtk. Γιατι οι τοσες παραλλαγες του note μονο η xiaomi και ο θεος το ξερουν... :lol:

http://www.mi.com/en/redminote

Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...