Jump to content

Περι HD Voice


KnightRider1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Εχω απορια, εχουμε το hd voice εδω και μηνες που εχει επιτελους μεγαλυτερο φασμα συχνοτητων και καταλαβαινουμε καλυτερα τι λεει ο αλλος αλλα το θεμα ειναι οτι γραφουν πως μονο συγκεκριμενες συσκευες το υποστηριζουν το hd voice, αφου ομως ολα τα κινητα android στο hardware της καρτα ηχου υπορτηριζουν ADC με δειγματοληψια απο 8KHz - 48KHz και απο οτι εχω δει το hd voice χρησιμοποιει codec AMR-WB (Wideband).

Kαι η απορια μου ειναι γιατι λενε οτι θεμα hardware ενω ειναι θεμα codec (software) ?

Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μονάχα φωνή δεν υπάρχει διαφορά καμία από την τηλεφωνία που είχαμε μέχρι σήμερα.Νομίζω ότι είναι σπατάλη πόρων χωρείς λόγω το hd voice. Edited by gkamared
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μονάχα φωνή δεν υπάρχει διαφορά καμία από την τηλεφωνία που είχαμε μέχρι σήμερα.Νομίζω ότι είναι σπατάλη πόρων χωρείς λόγω το hd voice.

 

Σπατάλη πόρων η βελτίωση της τεχνολογίας φωνής για να ακούς καλύτερα/καθαρότερα τον άλλον; :wacko: :blink: ΟΚ......ότι πεις!

 

Μέχρι τώρα όλοι κράζαμε την ποιότητα φωνής που έδινε η Cosmote στο δίκτυό της και τώρα που έκανε κάτι ουσιαστικό και πραγματικά καλό (όποιος το έχει δοκιμάσει καταλαβαίνει τι εννοώ!!!)!Για μένα πρέπει να ακολουθήσουν και η Vodafone με την Wind και να το ενσωματώσουν στα δίκτυά τους(αν και νομίζω κάπου άκουσα μια φήμη για την Wind αλλά ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι!)! ;):)

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω δει την λειτουργία αυτή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Η Υψηλή Ευκρίνεια ανάλυση εκεί που χρησιμότητα η εφαρμογή είναι στην Τηλεόραση εκεί είναι όλα τα λεφτά
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω δει την λειτουργία αυτή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Η Υψηλή Ευκρίνεια ανάλυση εκεί που χρησιμότητα η εφαρμογή είναι στην Τηλεόραση εκεί είναι όλα τα λεφτά

 

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ε; :wacko: Πλάκα μας κάνεις έτσι; :!::blink: Εντάξει δεν είπαμε ότι είναι η φοβερή και τρομερή επανάσταση στην κινητή τηλεφωνία αλλά εσύ το παραξεφτίλισες! ;)

 

Πραγματικά ΔΕΝ το έχεις δοκιμάσει απ'ότι φαίνεται!Είναι εμφανέστατη η διαφορά όταν υποστηρίζουν και τα δύο κινητά αυτή την τεχνολογία!Πολύ ανώτερη από την αρκετά καλή ποιότητα που έχουν αυτή την στιγμή η Vodafone και η Wind!

 

Υ.Γ.:Τώρα τι μας συγκρίνεις το HD της εικόνας σε μια τηλεόραση με το HD του ήχου σε ένα κινητό για συνομιλία.....πραγματικά εντελώς άστοχο!!!!!!!!! :blink:

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακουγεται η κληση οπως στο demostration, εκανα και ηχογραφηση και παει μεχρι περιπου 7khz, επισης για να μην ακουγονται οι θορυβοι απ εξω (που και καλα το κανει το hd voice) θελει στις ρυθμισεις να επιλεξουμε "Καταστολη θορυβου" το λεγομενο Noise Suppression.

 

Ουσιαστικα η ποιοτητα του ηχου της κλησης ειναι σαν να μιλαμε στο Skype, απλα πολυς κοσμος δεν εχουν cosmote ή εχουν αλλα δεν μιλανε cosmote με cosmote και ορισμενες android συσκευες που δεν το υποστηριζουν που απορω πως ειναι δυνατον αφου ολα τα android εχουν adc απο 8khz μεχρι 48khz

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ετσι ακουγεται η κληση οπως στο demostration, εκανα και ηχογραφηση και παει μεχρι περιπου 7khz, επισης για να μην ακουγονται οι θορυβοι απ εξω (που και καλα το κανει το hd voice) θελει στις ρυθμισεις να επιλεξουμε "Καταστολη θορυβου" το λεγομενο Noise Suppression.

 

Ουσιαστικα η ποιοτητα του ηχου της κλησης ειναι σαν να μιλαμε στο Skype, απλα πολυς κοσμος δεν εχουν cosmote ή εχουν αλλα δεν μιλανε cosmote με cosmote και ορισμενες android συσκευες που δεν το υποστηριζουν που απορω πως ειναι δυνατον αφου ολα τα android εχουν adc απο 8khz μεχρι 48khz

 

Πρέπει εκτός από το λειτουργικό να υποστηρίζει AMR wideband και το baseband. Γενικώς θεωρείται premium feature και οι κατασκευαστές baseband (βλ. Qualcomm) το ενεργοποιούν μόνο για αυτούς τους κατασκευαστές που πληρώνουν περισσότερα λεφτά ανά αγορασμένο chip.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι για να έχεις hd voice πρέπει να έχεις γυρισμένο το κινητό σου σε 3G (αν δε κάνω λάθος) άρα bye bye μπαταρία (αν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα όπως εγώ).
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι για να έχεις hd voice πρέπει να έχεις γυρισμένο το κινητό σου σε 3G (αν δε κάνω λάθος) άρα bye bye μπαταρία (αν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα όπως εγώ).

 

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες λίγο!Έχεις ανοιχτά τα δεδομένα και στην ουσία είσαι μόνιμα με 2G για να μην σου τελειώνει η μπαταρία;Αν ναι πώς την παλεύεις με το 2G;;;;Είναι πραγματικά της υπομονής!

 

Πάντως δεν κάνεις λάθος.....πρέπει το κινητό να έχει συνδεθεί με κεραία 3G.Όμως παιδιά μην αρχίζουμε να κράζουμε τις εταιρείες γιατί μια καινούρια τεχνολογία χρειάζεται καινούριες προδιαγραφές!Αν ήταν έτσι τότε θα μέναμε με μονόχρωμα κινητά (που κράταγε η μπαταρία 1 βδομάδα κ.α.) και πάει λέγοντας!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα το 2G δεν το έχω για περιήγηση, αλλά είναι μια χαρά για viber. Όταν θέλω περιήγηση το γυρίζω. Άρα προσωπικά προτιμώ πιο χάλια ανάλυση και να με βρίσκουν σε άλλες εφαρμογές πάρα 3G και hd voice που για ισχύει το hd voice πρέπει να είσαι και εσύ με 3G και ο άλλος και να υποστηρίζουν και τα δύο κινητά hd voice. Πιάσε το αυγό και κούρευτω
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα το 2G δεν το έχω για περιήγηση, αλλά είναι μια χαρά για viber. Όταν θέλω περιήγηση το γυρίζω. Άρα προσωπικά προτιμώ πιο χάλια ανάλυση και να με βρίσκουν σε άλλες εφαρμογές πάρα 3G και hd voice που για ισχύει το hd voice πρέπει να είσαι και εσύ με 3G και ο άλλος και να υποστηρίζουν και τα δύο κινητά hd voice. Πιάσε το αυγό και κούρευτω

 

Τα περισσότερα κινητά υποστηρίζουν 3G!Εδώ πέρα υποστήριζε το Xperia Arc του 2011 μοντέλο!

 

Όσον αφορά το αν η κεραία είναι 3G ή όχι.....στην Αττική που κινούμαι όλο τον χρόνο έχω παντού 3G και γενικά και οι 3 εταιρείες μέσα στην Αττική είναι φουλ από κάλυψη εκτός από συγκεκριμένες "τρύπες" που αυτό στατιστικά δεν σημαίνει ότι θα είναι πολύ συχνό!

 

Γενικά καλό είναι να μην αφορίζουμε οτιδήποτε καινούριο γιατί εμείς μπορεί τώρα να μην το χρησιμοποιήσουμε!Εδώ πέρα έχω βάλει στο πατρικό μου οπτικές ίνες (FTTH) και κάποια στιγμή άκουσα και την ατάκα από κάποιον......τι το θέλουν αυτό όταν γενικά σαν χώρα είμαστε πίσω σε άλλα.....!!!!Εγώ πάντως είμαι υπερευχαριστημένος που όποτε χρειαστεί όλα δουλεύουν λες και είμαι στον υπολογιστή του σπιτιού μου και όλα μέσω ίντερνετ.......!!!!! :);)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορίζω τίποτα. Απλά δηλώνω ότι εν γνώση μου αφήνω το κινητό μου στο 2G λόγω μπαταρίας του 3G όταν υπάρχουν ενεργά δεδομένα. Μακάρι να υπήρχε hd voice και σε 2G. Μην αρπάζεσαι (και εννοείται ότι τα νέα είναι εξέλιξη, αλλά δε σημαίνει ότι κάθε τι νέο είναι και καλό πάντα) γενικά μίλησα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορίζω τίποτα. Απλά δηλώνω ότι εν γνώση μου αφήνω το κινητό μου στο 2G λόγω μπαταρίας του 3G όταν υπάρχουν ενεργά δεδομένα. Μακάρι να υπήρχε hd voice και σε 2G. Μην αρπάζεσαι (και εννοείται ότι τα νέα είναι εξέλιξη, αλλά δε σημαίνει ότι κάθε τι νέο είναι και καλό πάντα) γενικά μίλησα.

 

Όχι δεν αρπάχτηκα καθόλου!Μην με παρεξηγείς!

 

Απλά το HD Voice είναι κάτι καινούριο και καλύτερο και έχει κάποιες προδιαγραφές!Είναι σίγουρα καλό αλλά μπορεί σε 1-2 χρόνια να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο!Δεν μπορείς να το πεις κακή εξέλιξη!Κάθε άλλο!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αρπάχτηκα καθόλου!Μην με παρεξηγείς!

 

Απλά το HD Voice είναι κάτι καινούριο και καλύτερο και έχει κάποιες προδιαγραφές!Είναι σίγουρα καλό αλλά μπορεί σε 1-2 χρόνια να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο!Δεν μπορείς να το πεις κακή εξέλιξη!Κάθε άλλο!

 

Κακή εξέλιξη δεν είναι, αλλά είναι όντως τόσο καλύτερο το επίπεδο της φωνής ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Κακή εξέλιξη δεν είναι, αλλά είναι όντως τόσο καλύτερο το επίπεδο της φωνής ρε παιδιά;

 

Απλά ψάξε στο youtube για να πάρεις μια ιδέα!Δεν σου λέω ότι είναι σαν να ακούς τραγούδι από cd αλλά έχει μεγάλη διαφορά ειδικά στην Cosmote που η ποιότητα των κλήσεων παλιότερα ήταν πίσω σε σχέση με Vodafone-Wind!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η συγκεκριμενη τεχνολογια ηρθε από τη Νοκια και χρειαζεται 3g.

 

Δειτε το βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=50IiCw4ZEys

Και αυτό πιο καλο

http://www.youtube.com/watch?v=T6HsGyKU46c

Edited by ceron
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα κινητά υποστηρίζουν 3G!Εδώ πέρα υποστήριζε το Xperia Arc του 2011 μοντέλο!

 

Όσον αφορά το αν η κεραία είναι 3G ή όχι.....στην Αττική που κινούμαι όλο τον χρόνο έχω παντού 3G και γενικά και οι 3 εταιρείες μέσα στην Αττική είναι φουλ από κάλυψη εκτός από συγκεκριμένες "τρύπες" που αυτό στατιστικά δεν σημαίνει ότι θα είναι πολύ συχνό!

 

Γενικά καλό είναι να μην αφορίζουμε οτιδήποτε καινούριο γιατί εμείς μπορεί τώρα να μην το χρησιμοποιήσουμε!Εδώ πέρα έχω βάλει στο πατρικό μου οπτικές ίνες (FTTH) και κάποια στιγμή άκουσα και την ατάκα από κάποιον......τι το θέλουν αυτό όταν γενικά σαν χώρα είμαστε πίσω σε άλλα.....!!!!Εγώ πάντως είμαι υπερευχαριστημένος που όποτε χρειαστεί όλα δουλεύουν λες και είμαι στον υπολογιστή του σπιτιού μου και όλα μέσω ίντερνετ.......!!!!! :);)

Άλλο το FFTH και άλλο το HD vocie δεν είναι ίδιες υπηρέσιες
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το FFTH και άλλο το HD vocie δεν είναι ίδιες υπηρέσιες

 

Γιατί εγώ υποστήριξα αυτό; :wacko: Διάβασε καλύτερα το τι έγραψα!

 

Είναι μια τεχνολογία/υπηρεσία που όντως κάνει την διαφορά στις κλήσεις και επειδή η Cosmote σε 3g έχει πάρα πολύ καλή κάλυψη συνολικά σχεδόν σε όλες τις συνομιλίες θα χρησιμοποιείται!Για τις συσκευές.....το ξαναγράφω για να μην μου λέτε άλλα....το xperia arc.....τηλέφωνο του 2011 υποστηρίζει HD VOICE! ;)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...

Αν ενεργοποιήσω από συμβατή συσκευή η απάντηση έρχεται άμεσα; Θέλω έπειτα να βαλω τη κάρτα στο xiaomi της υπογραφής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...