Jump to content

myphone VERSUS: HTC One (M8) vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

ΗTC One (M8) vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2  

861 members have voted

  1. 1. ΗTC One (M8) vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2

    • HTC One (M8)
      319
    • Samsung Galaxy S5
      123
    • Sony Xperia Z2
      272
    • Άλλο (πείτε μας ποιο)
      127
    • Δεν ξέρω/Δεν Απαντώ
      20


Recommended Posts

H Google διαφωνεί μαζί σου στην 4.4 Κit Kat έκδοση. Ποιος λέει ψέμματα;:shifty:

 

Στο θέμα μας Νοτε 3.

 

οντως η google ειπε οτι θα παιζει καλυτερα σε κινητα με 512, αλλα γιατι απορριφθηκε η αναβαθμιση αυτη για το s3 με την αιτιολογια οτι δεν τη σηκωνει, ενω το LTE S3 με 2GB ram θα σηκωνει και θα την παρει?

Επισης, εγω στο Ζ1 με 4.4.2 βλεπω την ιδια χρηση ραμ, να μην πω παραπανω, δεν ειδα καμια βελτιωση.

 

Τελος, το ανδροιδ στηριζεται ολοενα και περισσοτερο σε ολοενα και πιο βαριες εφαρμογες. δεν ειναι η 4.4.2 μονο που εχει απαιτησεις, αλλα και οι εφαρμογες..

οταν το viber φτανει να σου ζηταει 150ΜΒ ραμ, τοτε και 100 να θελει η 4.4.2 δε σωνεσαι..

αρα λοιπον πιστευω και εγω οτι τα 3Gb ειναι χρησιμα και οχι περιττα..ειδικα για οποιον θελει να κρατησει πολυ καιρο τη συσκευη.

 

Αν ειχε το htc 3Gb ram θα το θεωρουσα ισως καλυτερο με ερωτηματικο για την καμερα, τωρα κωλωσα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν ειχε το htc 3Gb ram θα το θεωρουσα ισως καλυτερο με ερωτηματικο για την καμερα, τωρα κωλωσα.

 

Mη μενεις στου αριθμους φιλε μου. Αν καταφερεις και τελειωσεις τα 2BG RAM του Οne, τοτε ναι, τα 3 ειναι απαραιτητα.

Εγω παντως με το περσινο One, ποτε δεν καταφερα να το κανω να κωλωσει.

Ιδωμεν!

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

οντως η google ειπε οτι θα παιζει καλυτερα σε κινητα με 512, αλλα γιατι απορριφθηκε η αναβαθμιση αυτη για το s3 με την αιτιολογια οτι δεν τη σηκωνει, ενω το LTE S3 με 2GB ram θα σηκωνει και θα την παρει?

Επισης, εγω στο Ζ1 με 4.4.2 βλεπω την ιδια χρηση ραμ, να μην πω παραπανω, δεν ειδα καμια βελτιωση.

 

Τελος, το ανδροιδ στηριζεται ολοενα και περισσοτερο σε ολοενα και πιο βαριες εφαρμογες. δεν ειναι η 4.4.2 μονο που εχει απαιτησεις, αλλα και οι εφαρμογες..

οταν το viber φτανει να σου ζηταει 150ΜΒ ραμ, τοτε και 100 να θελει η 4.4.2 δε σωνεσαι..

αρα λοιπον πιστευω και εγω οτι τα 3Gb ειναι χρησιμα και οχι περιττα..ειδικα για οποιον θελει να κρατησει πολυ καιρο τη συσκευη.

 

Αν ειχε το htc 3Gb ram θα το θεωρουσα ισως καλυτερο με ερωτηματικο για την καμερα, τωρα κωλωσα.

 

Το S3 δεν την πήρε γιατί ήταν βαρύ το touchwiz(bloatware). Δεν είναι ότι δεν το πήρε λόγω έκδοσης Android. Και το Note με 3 giga RAM αφήνει ελεύθερη κάτι λιγότερα από τη μισή ενώ στον Samsung browser έχει λίγο λοξυγκα. Αυτό δεν σημαίνει ότι φταίει το Android...

Όσον αφορά το Z2 ίσως να έβαλαν τη RAMγια να μπορεί να κάνει τα κόλπα στην κάμερα χωρίς να χρειάζεται να κάνει downscaling την ποιότητα της φωτογραφίας στα 8MP. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασε ένα Ζ1 και θα με θυμηθείς...

 

Όσον αφορά τις εφαρμογές είναι αναμενόμενο όσο τους δίνουν την ελευθερία χρήσης της RAM να την κάνουν πιο βαριά. Το Facebook επί εποχής Galaxy S,Desire ήταν το πολύ 20MB.Τώρα είναι το λιγότερο 70 χωρίς να έχει αλλάξει κάτι σημαντικό.

Αν όντως χρειαζότανε αυτή η αναβάθμιση σε MB τότε πως οι αντίστοιχες εφαρμογές στα WP,Apple με 512 RAM τρέχουν μια χαρά? Και αναφέρομαι σε συσκευές που τρέχουν Kit Kat που οι απαιτήσεις είναι λιγότερες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον έχει καταλαγιάσει ο θυμός μου και η απογοήτευση μου και για τις τρείς ναυαρχίδες.έχω πλέον βγάλει ήρεμα τα πρώτα μου συμπεράσματα. Να σας πω ότι διάβασα αρκετά δεκάδες reviews και για τα τρία κινητά Πριν καταλήξω στην τελική άποψη μου,η όποια εξέπληξε και εμένα προσωπικά.Για να καταλήξω κάπου ανέπτυξα ένα είδος βαθμολογίας όπου συγκρινα και τα τρία κινητά σε διάφορους τομείς, (με τρείς πόντους για το καλύτερο ,Δύο για το δεύτερο και ένα για το τρίτο) και στο τέλος τους πρόσθετα.

Εμφανισιακά αν και θεωρώ το htc το πιο όμορφο με το sgs5 να ακολουθει και τελευταίο το z2. Δεν θα τα βαθμολογησω γιατί το θεωρώ κάτι τελείως υποκειμενικό.

i)Μέγεθος : Το μικρότερο και πιο βολικό σε μέγεθος είναι σίγουρα το sgs5 (3) ,htc (2) , sony (1)

ii)Οθόνη ψηφίζω δαγκωτό super amoled Samsung(3) HTC(2),Sony(1)

iii)Επεξεργαστής Και οι τρεις έχουν τον Snapdragon 801, αλλά της Samsung είναι υπέρ χρονισμενος στα 2.5ghz .Άρα Samsung (3) ,htc(2),Sony(2)

iv)Μνήμη ram Sony 3gb ddr3(3), Samsung 2gb ddr3(2), htc 2gb ddr2(1)

v)UI (Launcher) Χαλαρά υπερ της htc (3) , με το ικανοποιητικο touchwiz (2)να ακολουθεί και τελευταία και αδιαφορη η sony (1)

vi)Support update Αναβαθμισεις και εδώ πάλι με διαφορά νικητης είναι η samsung (3) ακολουθουν htc(2) ,Sony (1)

vii) Κάμερα, έδω το πράγμα περιπλεκεται λιγο . Πραγματικα ειδα εκαντονταδες φωτογραφίες σε πληρη αναλυση μέχρι να βγάλω συμπερασμα . Δεν θα ασχοληθω καθόλου με το μεγεθος τον mp των φακών , αλλα καθαρά με το αποτέλεσμα των φωτογραφιών . Σε συνθηκες ημέρας το SGS4 είναι μακράν ο νικητης , με το xperia z2 να ακολουθει πολύ κοντα με ικανοποιητικοτατες φωτογραφίες και το htc απλα να απογοητευει. Την πρωτη φορα που ειδα φωτογραφιες του Μ8 , είπα « καλα γιατι γκρινιάζουν μια χαρα φωτο τραβαει» αλλα όταν όμως ανοιξα την ιδια φωτο τραβηγμένη από το SGS5 και Z2 τότε κατάλαβα την διαφορά .

όσο αφορα τις βραδύνες ληψεις τα πραγματα μπερδευουν αρκετα .

Σε μακρυνη φωτο με ένα φωτισμενο αντικειμενο στο βάθος νικητης έδω ίσως είναι το Ζ2 με παρομοιες φωτο από το SGS5 και τελευταιο το Μ8. Το ένα κλικ παραπανω έδω του Ζ2 είναι στο καθαρο μαυρο του ουρανου που βγάζει , που πραγματικα δεν έχει καθολου θορυβο σε σχέση με το SGS5 . (το αντικειμενο της φωτογραφισης είναι ακριβός το ιδιο ποιοτικα ). Σε κοντινη τωρα ληψη το htc one παιρνει την πρωτια , με το xperia z2 να είναι πολύ κοντά και το SGS5 να απογοητευει.

Σε βραδυνη τώρα ληψη ενως τοπιου σχετικα κοντινου και φωτισμενου , πχ ο δρομος μια πολης από το μπαλκονι του σπιτιου , εδώ νικητης είναι το SGS5 με το Ζ2 δευτερο , και τελευταιο για μια φορα το M8. Αμα συνοψισουμε όλα τα παραπανω , θα έδινα ελαφρία το προβαδισμα στο SGS5 (3) εναντι του Ζ2 (2) με τελευταιο το HTC (1)

 

Με feature του στυλ fingerprint scanner , heart rate sensors και duo cameras δεν ασχοληθικα καθόλου γιατι τα θεωρω απλά γελοια.

Τελος αν λάβω υποψιν μου και τις δυvατοτητες root και custom Rom του κάθε κινητου εδώ πάλι θα αλλάζανε τα πραγματα γιατι το SGS5 με το καταραμένο knox δεν θα επαιρνε απλα την τελευταια θέση αλλά θα επρεπε να αφαιρέσω και 10 βαθμούς.

 

Αν κανουμε την σουμα λοιπον έχουμε

 

1.SAMSUNG GALAXY S5 (20 βαθμους)

2. HTC ONE M8 (12 βαθμούς)

3.SONY XPERIA Z2 (11 βαθμους)

 

 

Με το που έκανα την αθροιση και ειδα το αποτελεσμα , αναρωτηθηκα και καλα γιατι ξενερωσα τόσο και εκραζα την samsung (, και όχι μονο έγω αλλα και τα περισσοτερα site στο ιντερνετ).

Πολύ απλα γιατι οι προσδωκίες που έιχα γιατι samsung ηταν πολύ μεγαλυτερες και μας είχε συνηθισει τα τελευταια χρόνια σε κινητα τουμπανο.

Η αληθεια πάντος είναι ότι κανενα από αυτά τα κινητα δεν αξιζει να λεγεται ναυαρχιδα του 2014 από την στιγμη που υπάρχει εκει έξω το LG G2 με τα μισα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Mη μενεις στου αριθμους φιλε μου. Αν καταφερεις και τελειωσεις τα 2BG RAM του Οne, τοτε ναι, τα 3 ειναι απαραιτητα.

Εγω παντως με το περσινο One, ποτε δεν καταφερα να το κανω να κωλωσει.

Ιδωμεν!

 

μπορει να ειναι ετσι..η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι Power user για να πεις οτι θα το λιωσω, και με 1GB καλυπτομαι, αλλα αν μπορω να εχω τα 3 και θελω να το κρατησω 2 χρονια γιατι να μην το κανω? επισης βλεπω οτι οι εφαρμογες αυξανουν τις απαιτησεις τους πολυ. κινητα οπως το s4 και το Ζ λαγκαρουν πολυ πιο ευκολα πλεον.

Απο εκει και περα, το καινουριο One ειναι και πολυ μεγαλο, οποτε γιατι να μην πας σε Ζ2 που στο ιδιο μεγεθος εχεις και αδιαβροχο.

Σαν χρηστης του Ζ1, μαρεσει πιο πολυ το htc γιατι το σχεδιο το βαρεθηκα λιγακι.. αλλα αν ειχα το Μ7, θεωρω οτι θα βαριομουν παλι το ιδιο. Νομιζω οτι η επιλογη αναμεσα στα 2 ειναι καθαρα θεμα προσωπικων προτεραιοτητων και οχι λογω αντικεμενικων διαφορων που ειναι ελαχιστες.

το S5 απλα δε μαρεσει, εμφανισιακα, οποτε δεν προχωραω παρα περα, το θεωρω βασικοτερο ολων να σαρεσει το κινητο σου (και γενικα τα πραγματα σου, αλλα εδω μιλαμε για κινητα)

 

Το S3 δεν την πήρε γιατί ήταν βαρύ το touchwiz(bloatware). Δεν είναι ότι δεν το πήρε λόγω έκδοσης Android. Και το Note με 3 giga RAM αφήνει ελεύθερη κάτι λιγότερα από τη μισή ενώ στον Samsung browser έχει λίγο λοξυγκα. Αυτό δεν σημαίνει ότι φταίει το Android...

Όσον αφορά το Z2 ίσως να έβαλαν τη RAMγια να μπορεί να κάνει τα κόλπα στην κάμερα χωρίς να χρειάζεται να κάνει downscaling την ποιότητα της φωτογραφίας στα 8MP. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασε ένα Ζ1 και θα με θυμηθείς...

 

Όσον αφορά τις εφαρμογές είναι αναμενόμενο όσο τους δίνουν την ελευθερία χρήσης της RAM να την κάνουν πιο βαριά. Το Facebook επί εποχής Galaxy S,Desire ήταν το πολύ 20MB.Τώρα είναι το λιγότερο 70 χωρίς να έχει αλλάξει κάτι σημαντικό.

Αν όντως χρειαζότανε αυτή η αναβάθμιση σε MB τότε πως οι αντίστοιχες εφαρμογές στα WP,Apple με 512 RAM τρέχουν μια χαρά? Και αναφέρομαι σε συσκευές που τρέχουν Kit Kat που οι απαιτήσεις είναι λιγότερες πλέον.

 

 

Μα αυτο λεω, οτι με τον εναν ή τον αλλο τροπο η αναγκη για ραμ ειναι μεγαλη δυστυχως..

Εχω το Ζ1 και δουλευει αριστα με 2Gb, αλλα δεν ξερω αν θα δουλευει αριστα του χρονου. δεν καταλαβα τι μου ειπες να ελεγξω..

Οσο για τις εφαρμογες, ακριβως στο ανδροιδ ειναι πιο απαιτητικες, παρολο οτι μιλαμε για αντιστοιχες..

Δεν ειμαι προγραμματιστης ουτε με ενδιαφερει τι και πως..αλλα πιστευω οτι στο ανδροιδ ποτε δεν ειναι σιγουρη η επαρκεια των specs.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

To Ζ2 με ραδιόφωνο, microsd, 3gb ram,καλή κάμερα και Ips οθόνη και όχι απλή tft όπως μας είχε συνηθίσει η Sony χαλαρά είναι η all around ναυαρχίδα του 2014 μέχρι να δούμε και το G3. (μεγάλη ευκαιρία της Lg που επίσης βάζει τα τελευταία specs)

 

To S5 αν αφήσουμε το Knox στην άκρη έχει το μειονέκτημα του design που και πάλι είναι υποκειμενικό. Διαφορετικά η υποτιθέμενη υπεροχή της Htc στο smoothness του scrolling λόγω sense απέναντι στο βαρύτερο touchwiz εξανεμίζεται με την καλύτερη κάμερα του S5.

 

Ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και επιλέγει. Αν βλέπαμε το S5 και το New One να κυκλοφορούν το φθινόπωρο του 13 θα ήταν μια χαρά. Για άνοιξη του 14 μοιάζουν ξεπερασμένα και γι αυτό οι περσινές ναυαρχίδες με την μισή τιμή τους ρίχνουν στα αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

To Ζ2 με ραδιόφωνο, microsd, 3gb ram,καλή κάμερα και Ips οθόνη και όχι απλή tft όπως μας είχε συνηθίσει η Sony χαλαρά είναι η all around ναυαρχίδα του 2014 μέχρι να δούμε και το G3. (μεγάλη ευκαιρία της Lg που επίσης βάζει τα τελευταία specs)

 

To S5 αν αφήσουμε το Knox στην άκρη έχει το μειονέκτημα του design που και πάλι είναι υποκειμενικό. Διαφορετικά η υποτιθέμενη υπεροχή της Htc στο smoothness του scrolling λόγω sense απέναντι στο βαρύτερο touchwiz εξανεμίζεται με την καλύτερη κάμερα του S5.

 

Ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και επιλέγει. Αν βλέπαμε το S5 και το New One να κυκλοφορούν το φθινόπωρο του 13 θα ήταν μια χαρά. Για άνοιξη του 14 μοιάζουν ξεπερασμένα και γι αυτό οι περσινές ναυαρχίδες με την μισή τιμή τους ρίχνουν στα αυτιά.

All around με αυτές τις διαστάσεις και αυτό το βάρος δεν νομίζω.:confused:

Τώρα για καλή κάμερα θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

All around με αυτές τις διαστάσεις και αυτό το βάρος δεν νομίζω.:confused:

Τώρα για καλή κάμερα θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου.:)

 

Η κάμερα του S5 δεν χωρά ούτε αμφιβολία ούτε τίθεται θέμα αντικειμενικότητας/υποκειμενικότητας. Απλά θα είναι η καλύτερη :)

Link to comment
Share on other sites

κανένα από αυτά τα κινητά δεν μου έχει κάνει το κλικ για να το τσιμπήσω,όλα έχουν κάμια μειονέκτημα που με χαλάει (απ'όσα διαβάζω,όταν κυκλοφορήσουν και τα δούμε από κοντά το ξανασυζητάμε). αν μου χαλάσει αύριο μεθαύριο το s3 θα τραβάω τα μαλλιά μου για το πιο να πάρω. Έβαλα άλλο μπας και βγει το g3 με μια καλή κάμερα (μιας και διάβασα κάτι αρνητικά σχόλια για το 2, και όταν έχεις πιτσιρίκια είναι απαραίτητη)...
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του S5 δεν χωρά ούτε αμφιβολία ούτε τίθεται θέμα αντικειμενικότητας/υποκειμενικότητας. Απλά θα είναι η καλύτερη :)

 

Says who?

 

Η κάμερα του Z2 τα ξένα site λένε είναι από τις καλύτερες, το μέγεθος του είναι ίδιο με το Ζ1 στην ουσία, κατά τα άλλα όλα τα poll βγάζουν τελευταίο το S5. Μα θα ήταν και ειρωνία, ουσιαστικά μια βελτίωση στο S4, χάλια ποιότητα κατασκευής, να επιβραβευθεί με πωλήσεις και φέτος. Ξέρω η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, υπομονή ;-)

 

ΥΓ

Βάζω και στοίχημα, οι 118 ψυχές που το ψήφησαν εδώ, είναι ήδη κατόχοι Samsung ή fanboys. Δεν έχει λογική αλλιώς!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

To Ζ2 με ραδιόφωνο, microsd, 3gb ram,καλή κάμερα και Ips οθόνη και όχι απλή tft όπως μας είχε συνηθίσει η Sony χαλαρά είναι η all around ναυαρχίδα του 2014 μέχρι να δούμε και το G3. (μεγάλη ευκαιρία της Lg που επίσης βάζει τα τελευταία specs)

 

To S5 αν αφήσουμε το Knox στην άκρη έχει το μειονέκτημα του design που και πάλι είναι υποκειμενικό. Διαφορετικά η υποτιθέμενη υπεροχή της Htc στο smoothness του scrolling λόγω sense απέναντι στο βαρύτερο touchwiz εξανεμίζεται με την καλύτερη κάμερα του S5.

 

Ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και επιλέγει. Αν βλέπαμε το S5 και το New One να κυκλοφορούν το φθινόπωρο του 13 θα ήταν μια χαρά. Για άνοιξη του 14 μοιάζουν ξεπερασμένα και γι αυτό οι περσινές ναυαρχίδες με την μισή τιμή τους ρίχνουν στα αυτιά.

 

 

συμφωνω γενικα με το post σου. Μια ερωτηση μονο. (Οχι συγκεκριμενα σε σενα απλα μου εδωσες πασα). Ακουω και ξανακουω για το sense και την απροβληματιστη λειτουργια του. Εχω την εντυπωση οτι αυτα τα λενε οι χρηστες της HTC για να πεισουν τον εαυτο τους. Το Note 3 ειναι πληρως αλαγκαριστο, το Z1/Z1c το ιδιο. To G2 απο αυτα που λετε τουλχιστον, παλι ειναι τρομερο σε smoothness. Μην μιλησω για τα Nexus...

απο το 2013, λοιπον, οποια συσκευη ναυαρχιδα ειχες στα χερια σου ηταν εκπληκτικη σε γενικες γραμμες. Ποσο μαλλον το 2014 με καλυτερους επεξεργαστες και μνημες.. υπερβαλλετε λιγο με το sense.. και εχετε κουρασει λιγακι.

 

 

All around με αυτές τις διαστάσεις και αυτό το βάρος δεν νομίζω.:confused:

Τώρα για καλή κάμερα θα μου επιτρέψεις να έχω τις αντιρρήσεις μου.:)

 

Παμε αλλη μια.. :)

Στις διαστασεις συνυπολογισε την κατα 0.1 μεγαλυτερη οθονη και τη μεγαλυτερη μπαταρια. Αν αφαιρεσεις αυτα πιθανον να ηταν μικροτερο και πιο ελαφρυ απο το "πανεμορφο" S5. Πολυ μονοδιαστατα τα βλεπετε τα πραγματα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα άλλο...

Θα περιμένω να δω και G3,θα αργήσει βέβαια ακόμη αλλά δεν με καίει κιόλας...απὀ όσα παρουσιάστηκαν ως τώρα κανένα δεν με ενθουσίασε,αν και αναμένω να τα δω και από κοντά...αλλά για αγορά κάποιων από αυτά δεν το βλέπω!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Παμε αλλη μια.. :)

Στις διαστασεις συνυπολογισε την κατα 0.1 μεγαλυτερη οθονη και τη μεγαλυτερη μπαταρια. Αν αφαιρεσεις αυτα πιθανον να ηταν μικροτερο και πιο ελαφρυ απο το "πανεμορφο" S5. Πολυ μονοδιαστατα τα βλεπετε τα πραγματα..

 

H 0.1 παραπανω ιντσα, στην πραξη δε φαινεται πουθενα. Επισης δεν τιθεται μονο θεμα μεγεθους οθονης αλλα και εκμεταλλευσης των bezels.

Η μεγαλυτερη μπαταρια δεν εχει να λεει τιποτα απο μονη της, αν ταυτοχρονα το Sw δεν ειναι καλογραμμενο ωστε να οδηγησει σε αντιστοιχου επιπεδου αυτονομια, που ειναι και το ζητουμενο. :)

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Says who?

 

Η κάμερα του Z2 τα ξένα site λένε είναι από τις καλύτερες, το μέγεθος του είναι ίδιο με το Ζ1 στην ουσία, κατά τα άλλα όλα τα poll βγάζουν τελευταίο το S5. Μα θα ήταν και ειρωνία, ουσιαστικά μια βελτίωση στο S4, χάλια ποιότητα κατασκευής, να επιβραβευθεί με πωλήσεις και φέτος. Ξέρω η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, υπομονή ;-)

 

ΥΓ

Βάζω και στοίχημα, οι 118 ψυχές που το ψήφησαν εδώ, είναι ήδη κατόχοι Samsung ή fanboys. Δεν έχει λογική αλλιώς!

 

Τι θα πει Says who??Εγω το λεω και οι άπειρες συσκευές που έχω πιάσει. Δεν εχει κανένα αντίπαλο στην κάμερα η Samsung. Τα δείγματα της κάμερας του S5 είναι εκπληκτικά αλλά θα περιμένω να βγάλω το δικό μου συμπέρασμα μόλις το πιάσω στα χέρια μου. Αν είχες δοκιμάσει την κάμερα του S4 θα ήξερες τι εννοώ. Σε συνθήκες ημέρας το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

 

ps Ενα νεο για την αυτονομία του S5 http://www.sammobile.com/2014/03/31/samsung-galaxy-s5-battery-life-tests-reveal-impressive-endurance/

Link to comment
Share on other sites

H 0.1 παραπανω ιντσα, στην πραξη δε φαινεται πουθενα. Επισης δεν τιθεται μονο θεμα μεγεθους οθονης αλλα και εκμεταλλευσης των bezels.

Η μεγαλυτερη μπαταρια δεν εχει να λεει τιποτα απο μονη της, αν ταυτοχρονα το Sw δεν ειναι καλογραμμενο ωστε να οδηγησει σε αντιστοιχου επιπεδου αυτονομια, που ειναι και το ζητουμενο. :)

 

Αγαπητε μου, συγκρινουμε τα 3 smartphones. Δεν εχει να λεει αν βλεπειε στο ματι την οθονη ή αν η μπαταρια ειναι 3000 στο ενα και 5000mah στο αλλο αλλα το πρωτο κραταει περισσοτερο. Εδω συγκρινουμε τα ωμα τεχνικα χαρακτηριστικα και το βαρος/μεγεθος της συσκευης. Λογω, λοιπον, της μεγαλυτερης οθονης που δεν εξεταζουμε αν ειναι χρησιμη η οχι για τον καθεναν και λογω της μεγαλυτερης σε χωρητικοτητα μπαταριας που παρολα αυτα μπορει να βγαζεις 2 ωρες οθονη max (και που παλι δε εξεταζουμε) εχουμε αυτο το μεγεθος. Ουσιαστικα το S5 για αυτα που προσφερει θα εβγαινε-πιθανον- μεγαλυτερο αν ειχε 0.1" μεγαλυτερη οθονη και τετοια μπαταρια. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει Says who??Εγω το λεω και οι άπειρες συσκευές που έχω πιάσει. Δεν εχει κανένα αντίπαλο στην κάμερα η Samsung. Τα δείγματα της κάμερας του S5 είναι εκπληκτικά αλλά θα περιμένω να βγάλω το δικό μου συμπέρασμα μόλις το πιάσω στα χέρια μου. Αν είχες δοκιμάσει την κάμερα του S4 θα ήξερες τι εννοώ. Σε συνθήκες ημέρας το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

 

ps Ενα νεο για την αυτονομία του S5 http://www.sammobile.com/2014/03/31/samsung-galaxy-s5-battery-life-tests-reveal-impressive-endurance/

 

Ναι φαντάζομαι ενά αντίστοιχο fanboy (το ότι όλα τα κινητά που αναφέρεις στην υπογραφή σου είναι Samsung, κάτι λέει) της HTC θα βγάλει κάτι αντίστοιχο με αυτό που γράφεις.

 

Μια χαρά η κάμερα του S4, αλλά αυτό δεν λέει πως θα είναι καλύτερη του Ζ2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγαπητε μου, συγκρινουμε τα 3 smartphones. Δεν εχει να λεει αν βλεπειε στο ματι την οθονη ή αν η μπαταρια ειναι 3000 στο ενα και 5000mah στο αλλο αλλα το πρωτο κραταει περισσοτερο. Εδω συγκρινουμε τα ωμα τεχνικα χαρακτηριστικα και το βαρος/μεγεθος της συσκευης. Λογω, λοιπον, της μεγαλυτερης οθονης που δεν εξεταζουμε αν ειναι χρησιμη η οχι για τον καθεναν και λογω της μεγαλυτερης σε χωρητικοτητα μπαταριας που παρολα αυτα μπορει να βγαζεις 2 ωρες οθονη max (και που παλι δε εξεταζουμε) εχουμε αυτο το μεγεθος. Ουσιαστικα το S5 για αυτα που προσφερει θα εβγαινε-πιθανον- μεγαλυτερο αν ειχε 0.1" μεγαλυτερη οθονη και τετοια μπαταρια. ;)

 

Συμφωνώ. Βάση χαρακτηριστικών (φαντάζομαι κανείς δεν έχει στα χέρια του τις 3 συσκευές, πάρα κάτι demo ίσως κάποιοι = όχι τελικό software) το Ζ2 δεν συγκρίνεται με κανένα από τα υπόλοιπα. Ακόμα και 2GB Ram να είχε, πάλι δεν συγκρινόταν με το One, που έχει ddr2 και όχι ddr3 άρα και πάλι πιο αργό.

 

Βάση χαρακτηριστικών λοιπόν, αλλά και μετρήσεων ως τώρα (δείτε εδώ: http://www.gsmarena.com/xperia_z2_takes_basemark_os_ii_performance_crown_from_one_m8-news-8127.php) δεν υπάρχει αντίπαλος, αντικειμενικά.

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα το HTC One (M8) γιατί πιστεύω ότι είναι υπέροχο σε όλα όπως και το μαγευτικό HTC One (M7) που έχω και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος σε όλα συν του ότι έχει τα καλύτερα και πιο ποιοτικά υλικά κατασκευής που υπάρχουν στην αγορά με διαφορά!!!
Link to comment
Share on other sites

Ακουω και ξανακουω για το sense και την απροβληματιστη λειτουργια του. Εχω την εντυπωση οτι αυτα τα λενε οι χρηστες της HTC για να πεισουν τον εαυτο τους. Το Note 3 ειναι πληρως αλαγκαριστο, το Z1/Z1c το ιδιο. To G2 απο αυτα που λετε τουλχιστον, παλι ειναι τρομερο σε smoothness. Μην μιλησω για τα Nexus...

απο το 2013, λοιπον, οποια συσκευη ναυαρχιδα ειχες στα χερια σου ηταν εκπληκτικη σε γενικες γραμμες. Ποσο μαλλον το 2014 με καλυτερους επεξεργαστες και μνημες.. υπερβαλλετε λιγο με το sense..

 

 

Προσωπικα δεν ειχα ποτε htc android. Εχω δουλεψει και το one και το note3 αλλα το sence αποπεμπει αλλο αερα που αγγιζει το pure.

Δε νομιζω να λεει κανενας οτι τα κινητα που αναφερεις λαγκαρουν, οχι, αλλα δεν ειναι τυχαιο που πολλοι απο τη σειρα νεξους βρηκαν λιμανι στο sence.

Πιστευω οτι κατι δειχνει αυτο.

 

Οσο για το g2, να μου επιτρεψεις να εχω τις επιφυλαξεις μου, χωρις να υποτιμησω τις δυνατοτητες του.

Optimus G παντως δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Βάση χαρακτηριστικών (φαντάζομαι κανείς δεν έχει στα χέρια του τις 3 συσκευές, πάρα κάτι demo ίσως κάποιοι = όχι τελικό software) το Ζ2 δεν συγκρίνεται με κανένα από τα υπόλοιπα. Ακόμα και 2GB Ram να είχε, πάλι δεν συγκρινόταν με το One, που έχει ddr2 και όχι ddr3 άρα και πάλι πιο αργό.

 

Βάση χαρακτηριστικών λοιπόν, αλλά και μετρήσεων ως τώρα (δείτε εδώ: http://www.gsmarena.com/xperia_z2_takes_basemark_os_ii_performance_crown_from_one_m8-news-8127.php) δεν υπάρχει αντίπαλος, αντικειμενικά.

 

Μα τωρα και εσυ δεν ξερεις τις απαντησεις; Ξαφνικα τα benchmarks δεν τους νοιαζουν, τα 3GB ειναι υπερβολη, η καμερα "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ" και χωρις να εχουμε δει πανω απο δυο vs (στα οποια παιζει να ειναι και καλυτερη) θα ειναι χειροτερη επειδη του προηγουμενου μοντελου ηταν καλυτερη (το ακουσαμε και αυτο και μαλιστα απο συντακτη) και παει λεγοντας...

Τι το παλευεις και συ βρε lanc3lot; καθε χρονο τα ιδια εχουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@lanc3lot τα κινητά της υπογραφής μου είναι αυτά που έχω τώρα, αλλά εχω δοκιμάσει τα περισσότερα.

 

@kostantinoslp Τα Samsung έχουν κορυφαίες κάμερες και το S5 λέγεται οτι έχει οτι καλύτερο υπάρχει. Θα επανέλθω οταν το πιάσω αλλά δεν έχω λόγο να μην πιστεψω στα μάτια μου και τα δείγματα που βλέπω. Ποιος είπε οτι τα 3GB ram είναι υπερβολή;; Νομίζω οι περισσότεροι λένε οτι ναι μεν έπρεπε να βάλει 3, αλλά εαν η απόδοση της συσκευής είναι άριστη τότε πραγματικά θα σε ενδιαφέρει αν έχει 2 ή 3;;; Τα benchmarks πάντως το S5 βγάζουν πρώτο, και ειδικά το antutu x που έχει σχεδιαστεί για να μην υπάρχει κλέψιμο. Ιδού http://www.cnet.com/news/is-the-htc-one-m8-that-good-benchmark-cheating-alleged-again/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cnet%2FpRza+%28Crave%29#ftag=CADf028e5a

Link to comment
Share on other sites

@lanc3lot τα κινητά της υπογραφής μου είναι αυτά που έχω τώρα, αλλά εχω δοκιμάσει τα περισσότερα.

 

@kostantinoslp Τα Samsung έχουν κορυφαίες κάμερες και το S5 λέγεται οτι έχει οτι καλύτερο υπάρχει. Θα επανέλθω οταν το πιάσω αλλά δεν έχω λόγο να μην πιστεψω στα μάτια μου και τα δείγματα που βλέπω. Ποιος είπε οτι τα 3GB ram είναι υπερβολή;; Νομίζω οι περισσότεροι λένε οτι ναι μεν έπρεπε να βάλει 3, αλλά εαν η απόδοση της συσκευής είναι άριστη τότε πραγματικά θα σε ενδιαφέρει αν έχει 2 ή 3;;; Τα benchmarks πάντως το S5 βγάζουν πρώτο, και ειδικά το antutu x που έχει σχεδιαστεί για να μην υπάρχει κλέψιμο. Ιδού http://www.cnet.com/news/is-the-htc-one-m8-that-good-benchmark-cheating-alleged-again/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cnet%2FpRza+%28Crave%29#ftag=CADf028e5a

 

Ποιός ασχολείται με benchmarks....?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ασχολείται με benchmarks....?

 

Φυσικά και δεν ασχολούμαι με benchmarks, απλά κοινοποίησα τον συγκεκριμένο σύνδεσμο μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω το θέμα benchmarks. Πάντως έτσι για την ιστορία, το Note 3 μου βγάζει παραπάνω ακόμα και απ το 1ο και ολόφρεσκο S5 https://www.dropbox.com/s/36en2vv5rcdr2xd/2014-03-31%2014.04.43.png

Link to comment
Share on other sites

@kostantinoslp Τα Samsung έχουν κορυφαίες κάμερες και το S5 λέγεται οτι έχει οτι καλύτερο υπάρχει. Θα επανέλθω οταν το πιάσω αλλά δεν έχω λόγο να μην πιστεψω στα μάτια μου και τα δείγματα που βλέπω. Ποιος είπε οτι τα 3GB ram είναι υπερβολή;; Νομίζω οι περισσότεροι λένε οτι ναι μεν έπρεπε να βάλει 3, αλλά εαν η απόδοση της συσκευής είναι άριστη τότε πραγματικά θα σε ενδιαφέρει αν έχει 2 ή 3;;; Τα benchmarks πάντως το S5 βγάζουν πρώτο, και ειδικά το antutu x που έχει σχεδιαστεί για να μην υπάρχει κλέψιμο. Ιδού http://www.cnet.com/news/is-the-htc-one-m8-that-good-benchmark-cheating-alleged-again/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cnet%2FpRza+%28Crave%29#ftag=CADf028e5a

 

Εξαρτάται πόσο καιρό θέλεις να κρατήσεις το κινητό σου. Με την λογική του root, νέων rom και γενικότερα της λογικής που υπάρχει στα android, παίζει μεγάλο ρόλο αν το κινητό έχει 3GB ή 2, στην μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του. Είναι προφανές αυτό, φαντάζομαι για όλους. Αντίστοιχα παίζει μεγάλο ρόλο το ότι έχει καλύτερη μπαταρία από τα υπόλοιπα, ενώ πχ στην ίδια λογική το ότι δεν είναι τόσο ψηλά χρονισμένο το CPU δεν παίζει και τόσο ρόλο, αφού θα μπορείς να το φτάσεις μόνος σου αν θέλεις.

 

Αν τώρα η όλη κουβέντα είναι: "ποιο από τα 3, σας ικανοποιεί για το κινητό που θα αγοράσετε και θα κρατήσετε 6 μήνες" τότε οκ παιδιά πάσο, προσωπικά δεν έχω σκοπό να δίνω τα χρήματα αυτά ούτε κάθε 6 μήνες, ούτε καν κάθε 18!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα τωρα και εσυ δεν ξερεις τις απαντησεις; Ξαφνικα τα benchmarks δεν τους νοιαζουν, τα 3GB ειναι υπερβολη, η καμερα "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ" και χωρις να εχουμε δει πανω απο δυο vs (στα οποια παιζει να ειναι και καλυτερη) θα ειναι χειροτερη επειδη του προηγουμενου μοντελου ηταν καλυτερη (το ακουσαμε και αυτο και μαλιστα απο συντακτη) και παει λεγοντας...

Τι το παλευεις και συ βρε lanc3lot; καθε χρονο τα ιδια εχουμε.

 

Ναι καλά δεν διαφωνώ με το σχόλιο σου, απλά η λογική fanboy είναι γενικότερα προβληματική σε όσους σκοπεύουν να αγοράσουν ένα κινητό ανά 2-3 χρόνια. Τα περισσότερα από όσα γράφονται είναι υποκειμενικά, αλλά τα specs είναι από μόνα τους αντικειμενικά. Σου λένε πως έχει μεγαλύτερη οθόνη ,τους εξηγείς πως είναι 0.1 παραπάνω, άρα στην ουσία η ίδια, και απαντάνε πως δεν θέλω κινητό παντόφλα. Ε οκ...πάσο :blink:

 

ΥΓ

Προσωπικά είχα και HTC παλιότερα (είναι ντροπή να λέτε κάποιοι πως το Sense είναι όσο πιο κοντά στο Android, καμία σχέση πραγματικά, από τα 3, μόνο το Sony όπως γράφεται παντού άλλωστε, είναι το μόνο που δεν έχει αλλάξει πολλά) και Samsung. Είναι ντροπή επίσης να δίνει αυτά τα τρελά λεφτά, και να παίρνεις κάτι πλαστικό. Αηδία, τόσα λεφτά δίνεις. Και βγαίνει ο άλλος με γυαλί (sony), μεταλλική συσκευή ο HTC και αντί να γράψουμε το προφανές, λέμε οχι και το πλαστικό καλό είναι. Ε οκ, fanboy, αυτό τα λέει όλα ;-)

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου, συγκρινουμε τα 3 smartphones. Δεν εχει να λεει αν βλεπειε στο ματι την οθονη ή αν η μπαταρια ειναι 3000 στο ενα και 5000mah στο αλλο αλλα το πρωτο κραταει περισσοτερο. Εδω συγκρινουμε τα ωμα τεχνικα χαρακτηριστικα και το βαρος/μεγεθος της συσκευης. Λογω, λοιπον, της μεγαλυτερης οθονης που δεν εξεταζουμε αν ειναι χρησιμη η οχι για τον καθεναν και λογω της μεγαλυτερης σε χωρητικοτητα μπαταριας που παρολα αυτα μπορει να βγαζεις 2 ωρες οθονη max (και που παλι δε εξεταζουμε) εχουμε αυτο το μεγεθος. Ουσιαστικα το S5 για αυτα που προσφερει θα εβγαινε-πιθανον- μεγαλυτερο αν ειχε 0.1" μεγαλυτερη οθονη και τετοια μπαταρια. ;)

 

5000mah μπαταρία, το ακούσαμε και αυτό!:wacko:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν ασχολούμαι με benchmarks, απλά κοινοποίησα τον συγκεκριμένο σύνδεσμο μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω το θέμα benchmarks. Πάντως έτσι για την ιστορία, το Note 3 μου βγάζει παραπάνω ακόμα και απ το 1ο και ολόφρεσκο S5 https://www.dropbox.com/s/36en2vv5rcdr2xd/2014-03-31%2014.04.43.png

Λογικό, αφού έχει 3 γίγα ραμ. :p:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...