Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλέπω δηλαδή ο ένας να παρακαλάει να είναι έτοιμη η γραμμή στις 10 μέρες και ο άλλος να παρακαλάει να είναι έτοιμη σε over 10 μέρες... Αυτό είναι το θέμα μας; :cry:

 

Είναι θέμα κυρίως ΟΤΕ περιοχής.

Σε 2 γραμμές Full LLu, και στις 2 γραμμές ο ΟΤΕ παρέδωσε την γραμμή σε 10 ημέρες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκτός από Vivodi, δεν σε είδα π.χ. να τα χώνεις στην FORTHnet, που δεν αποζημίωσε κανέναν απολύτος πελάτη της.

Όλο αυτό το διάστημα έχω forthnet. Δεν είδα κανένα απολύτως πρόβλημα πλην κάποιων «νεκρών» διαστημάτων στη γραμμή μέχρι 1λεπτό. Το έχω χιλιοαναφέρει στα αντίστοιχα τόπικς και έχω παραπονεθεί στην Φορθνετ. Βέβαια η ίδια δεν παραδέχτηκε καν το πρόβλημα.

 

Καλά ρε σεις τι πιστεύετε; Ότι αν δω κάτι στραβό δεν θα το πω μόνο και μόνο για να υποστηρίξω τις επιλογές μου; :blink: Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια...

Link to comment
Share on other sites

Το post μου αναφέρθηκε αποκλειστικά και μόνο στο θέμα των καθυστερήσεων στην παράδοση γραμμής για LLU.

Για αυτό βρίζατε τη Vivodi και για αυτό έγραψα την άποψή μου.

Ξαφνικά το γυρνάς......

 

Μόλις δώσεις μια απάντηση με επιχειρήματα, επειδή δεν γνωρίζουν απαντάνε με κάτι άλλο.

Και θα το γυρνάνε συνέχεια......

Η γνωστή παρέα.....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δώσεις μια απάντηση με επιχειρήματα, επειδή δεν γνωρίζουν απαντάνε με κάτι άλλο.

Και θα το γυρνάνε συνέχεια......

Η γνωστή παρέα.....

Ποια γνωστή παρέα; Δε κατάλαβα... :mad:

 

Ο καθένας μιλάει για τον εαυατό του. Αν εσύ μιλάς εκ μέρους παρέας τότε πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχετε πρόβλημα με την Vivodi (τώρα πως γίνεται αυτό ενώ δεν είσασταν ποτέ συνδρομητές της, και κυρίως ο NRG.. ξέρει), ανοίξτε ένα θέμα με τίτλο "τα χάλια της Vivodi" ή ότι άλλο να ξεδώσετε, ώστε όποιος ενδιαφέρεται να μπαίνει εκεί και να γελά.

Και όχι να μπαίνετε σε όλες τις ενότητες και στα θετικά δεν μιλάτε, μόλις κάποιος γράψει κάτι αρνητικό πετάτε τα υποννούμενα χωρίς να στέκονται βέβαια, γιατί δεν έχετε και προσωπική πείρα, αλλά από τα γραφομενά σας δείχνετε ότι δεν γνωρίζετε και κάποια πράγματα.

 

Α, και η Tellas έχει γραμμή σε (χωρητικότητα και όχι σε χρήση) 2.5GB όχι 3GB.

Από τα οποία 2.5GB άγνωστο πόσα χρησιμοποιεί.

 

Ανοίξτε λοιπόν ένα θέμα και ξεδώστε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχετε πρόβλημα με την Vivodi (τώρα πως γίνεται αυτό ενώ δεν είσασταν ποτέ συνδρομητές της, και κυρίως ο NRG.. ξέρει), ανοίξτε ένα θέμα με τίτλο "τα χάλια της Vivodi" ή ότι άλλο να ξεδώσετε, ώστε όποιος ενδιαφέρεται να μπαίνει εκεί και να γελά.

Και όχι να μπαίνετε σε όλες τις ενότητες και στα θετικά δεν μιλάτε, μόλις κάποιος γράψει κάτι αρνητικό πετάτε τα υποννούμενα χωρίς να στέκονται βέβαια, γιατί δεν έχετε και προσωπική πείρα, αλλά από τα γραφομενά σας δείχνετε ότι δεν γνωρίζετε και κάποια πράγματα.

 

Α, και η Tellas έχει γραμμή σε (χωρητικότητα και όχι σε χρήση) 2.5GB όχι 3GB.

Από τα οποία 2.5GB άγνωστο πόσα χρησιμοποιεί.

 

Ανοίξτε λοιπόν ένα θέμα και ξεδώστε εκεί.

Λοιπόν για να λήξει το θέμα. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την Βιβόντι. Κρίνω απλά τις επιλογές της. Αν αυτές είναι αρνητικές δηλαδή τι φταίω εγώ; Έκρινα το πώς φέρθηκε σε ένα συγκεκριμένο μέλος (Haris_led). Είδα τις αντιδράσεις της εταιρείας. Ήταν επιεικώς απαράδεκτες. Απαγορεύεται να πούμε κάτι αρνητικό δηλαδή; :confused:

 

Και μην θέτεις θέμα παρέας, είναι προσβολή και για σένα που το λες αν πιστεύεις κάτι τέτοιο αλλά και για τον καθένα εδώ μέσα να λες ότι λειτουργούν μερικοί ως παρέα. Ο καθένας έχει την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λυπάμαι αλλά έχετε χάσει λίγο τη μπάλα..

Είμαι από τους πρώτους συμδρομητές της vivodi.

Λοιπόν με αρκετά προβλήματα κατα περιόδους αλλά παρόλα αυτά ήταν και είναι μια καλή επιλογή isp.

Όσο για το πόσες μέρες παίρνεται dsl, δεν έχετε ιδέα τι πρέπει να γίνει στον οτε για να πάρετε γραμμή από τα dslam... Δε νομίζω ότι η βιβόντι δε θέλει και καθυστερεί να σας δώσει...σκεφτείτε το σπιτάκι που λέγεται ΟΤΕ και από έξω έχει ένα κόκκινο φωτάκι και το μόνο που ξέρουν είναι να διαφημίζουν το as μπόι το ΧατζηJohn να κάνει Upload τα τραγούδια του.

 

Όταν είχα ζητήσει πριν από 2-3 χρόνια full llu το είχα πάρει σε 30 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από Vivodi, δεν σε είδα π.χ. να τα χώνεις στην FORTHnet, που δεν αποζημίωσε κανέναν απολύτος πελάτη της.

 

Για ξανατσεκαρε το...;)

 

Εμενα φιλε ουτε ο οτε με νοιαζει ουτε η βιβοντι, εγω πληρωνω για 2mbit 35ευρω και τους γραφω στα @@ μου. Με τα μυαλα που κουβαλατε ομως θα πληρωνετε για πολυ ακομα τα 384 40 ευρω.

 

@lewton btw πως ειναι το dial up που σου χαρησε η βιβοντι? :)

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα αίτηση στα κεντρικά γραφεία της Vivodi για Full LLU γραμμή στο Μαρούσι. Όντως πρέπει να περιμένω το πολύ 1,5 μήνα αλλά τι άλλο να κάνω; Μήπως δίνει Full LLU η Tellas; για να τη παραλάβω σε 12 μέρες; :lol:

 

Παιδιά η Tellas δεν δίνει γραμμές Full LLU ακόμα όπως η Vivodi και Telepassport!

 

Πριν 2 μέρες με είχαν πάρει τηλέφωνο από την Tellas λέγοντάς μου ψευδώς ότι με καλούν από τη ΔΕΗ και όταν τους είπα ότι έχω βρει καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρία παρέχοντας μου μάλιστα και γραμμή τηλεφώνου χωρίς την ανάγκη του ΟΤΕ μου απάντησαν ότι "Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και όποιος σας λέει ότι μπορείτε να κόψετε τον ΟΤΕ σας λέει ψέματα! Όταν απάντησα ότι υπάρχουν 2 εταιρίες, η Vivodi και Telepassport που το κάνουν αυτό μου είπε "καλά, εντάξει, γεια σας" και μου έκλεισε το τηλέφωνο! :mad:

 

Έγώ πάντως ξέρω ότι θα έχω γράμμη και πρόσβαση στα 1024 με 2 αριθμούς τηλεφώνου με 8 ώρες και 20 λεπτά δωρεάν αστικά και υπεραστικά το μήνα μόνο με 49 € το μήνα μαζι με το ΦΠΑ! μόνο από Vivodi! ;)

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα αίτηση στα κεντρικά γραφεία της Vivodi για Full LLU γραμμή στο Μαρούσι. Όντως πρέπει να περιμένω το πολύ 1,5 μήνα αλλά τι άλλο να κάνω; Μήπως δίνει Full LLU η Tellas; για να τη παραλάβω σε 12 μέρες; :lol:

 

Παιδιά η Tellas δεν δίνει γραμμές Full LLU ακόμα όπως η Vivodi και Telepassport!

 

Πριν 2 μέρες με είχαν πάρει τηλέφωνο από την Tellas λέγοντάς μου ψευδώς ότι με καλούν από τη ΔΕΗ και όταν τους είπα ότι έχω βρει καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρία παρέχοντας μου μάλιστα και γραμμή τηλεφώνου χωρίς την ανάγκη του ΟΤΕ μου απάντησαν ότι "Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και όποιος σας λέει ότι μπορείτε να κόψετε τον ΟΤΕ σας λέει ψέματα! Όταν απάντησα ότι υπάρχουν 2 εταιρίες, η Vivodi και Telepassport που το κάνουν αυτό μου είπε "καλά, εντάξει, γεια σας" και μου έκλεισε το τηλέφωνο! :mad:

 

Έγώ πάντως ξέρω ότι θα έχω γράμμη και πρόσβαση στα 1024 με 2 αριθμούς τηλεφώνου με 8 ώρες και 20 λεπτά δωρεάν αστικά και υπεραστικά το μήνα μόνο με 49 € το μήνα μαζι με το ΦΠΑ! μόνο από Vivodi! ;)

 

 

'Ετσι! Και σε όποιον αρέσει!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έγώ πάντως ξέρω ότι θα έχω γράμμη και πρόσβαση στα 1024 με 2 αριθμούς τηλεφώνου με 8 ώρες και 20 λεπτά δωρεάν αστικά και υπεραστικά το μήνα μόνο με 49 € το μήνα μαζι με το ΦΠΑ! μόνο από Vivodi! ;)

 

Και σύντομα με φορητότητα αιρθμών.

Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά η Tellas δεν δίνει γραμμές Full LLU ακόμα όπως η Vivodi και Telepassport!

 

 

Αρα ο haris_led και ο minovg μας λενε ψεματα?

Link to comment
Share on other sites

Η Τellas σε ένα μόνο κόμβο δίνει ....

 

Ουτε μηνα δεν εχει που δινει LLU η Tellas, εδω η βιβοδι τοσα χρονια εχει καλυψει 3 γειτοννιες της Αθηνας, το κεντρο της Θεσσαλονικης και 4-5 ακομα πολεις..:)

Link to comment
Share on other sites

Orίστε? Κατά λάθος πατήθηκε το κουμπάκι κάτω αριστερά που λέει αναφορά.... Για να προσέχουμε λιγάκι....:mad: :mad: :mad: :mad:

 

Έπρεπε να γίνει, πολύ πιο πριν, έστω και τώρα καλά έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι πρέπει να το πάρεις από αυτούς γιατί έχει μέσα τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να δουλέψει σωστά το DSL phone (κάτι που δεν το νομίζω) μιας και στην ουσία το bandwith είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από αυτό που παραγγέλνεις και αυτό το έξτρα bandwidth προσφέρεται για να δουλέψει σωστά το DSL phone μιας και είναι IP phone. Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να είναι ακριβότερο μέσω Vivodi.

Εγώ πήρα το Speedtouch 585 που έχει 4 ethernet και 1 WiFi στα 103 €. Υπάρχουν και άλλα φθηνότερα αλλά σου προτείνω αυτό.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω ήδη τον παρακάτω εξοπλισμό σπίτι:

 

Cisco adsl router

Linksys AP

 

και πρέπει να πάρω και αυτό... εκεί σκάω... μα καλά δε μας λένε τι ρυθμίσεις χρειάζονται μπας και καταφέρουμε να τις κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το Speedtouch 585 που έχει 4 ethernet και 1 WiFi στα 103 €. Υπάρχουν και άλλα φθηνότερα αλλά σου προτείνω αυτό.

 

Εσένα σου δουλεύει δηλαδή το DSL phone μ'αυτό το μοντέλο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως η Vivodi εχει κανει την υλοποιηση του DSL Phone μονο σε Alcatel, ειχα δοκιμασει παλιοτερα με cisco και zyxel routers χωρις αποτελεσμα, και ακομα το ψαχνω το θεμα τωρα με εναν cisco 1841 router. εαν βρω ακρη σιγουρα θα ενημερωσω ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να υποθέσω ποια είναι τα σχέδιά τους με το dslphone. Εδώ και 1μιση χρόνο που υπάρχει η υπηρεσία δεν έχει συμβεί κάτι νέο. Εννοώ να προστεθεί κάποια επιπλέον δυνατότητα, κάτι τέλος πάντων. Το γεγονός ότι παίζει μόνο με alcatel είναι απαγορευτικό για την εξέλιξή της. Κρίμα γιατί πραγματικά είναι αξιόπιστο, τουλάχιστον όσο καιρό το χρησιμοποιώ, και κάνει τη vivodi πραγματικά ολοκληρωμένο εναλλακτικό φορέα.
Link to comment
Share on other sites

Εσένα σου δουλεύει δηλαδή το DSL phone μ'αυτό το μοντέλο? :confused:

 

Θα μου δουλεύει! Αφού μου το έδωσε η Vivodi! :happy:

Παλαιότερα που τους είχα ρωτήσει αν μπορώ να αγοράσω δικό μου εξοπλισμό, επειδή με ενδιαφέρουν οι πολλές θύρες LAN μου είχαν απαντήσει ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο SISCO, γιατί και το ΑΤΑ είναι SISCO! ;)

 

ΑΑΑΑαααααααα!!!! Και κάτι άλλο... Το Speedtouch 585 που έχω λέει THOMSON στο κουτί και όχι ALCATEL. H THOMSON έχει αγοράσει την ALCATEL.:lol:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Είμαι και εγώ κάτοχος ενός DSLCube 512. Η ταχύτητα που κατεβάζω όταν έχει κέφια έχει φτάσει και τα 53 αλλά συνήθως είναι 40+. Είναι καλά ή να παραπονιέμαι; Επίσης, όταν με το καλό περάσουν οι 5 μήνες διάβασα οτι ανανεώνεται αυτόματα η σύνδεση. Πού θα πληρώνω εγώ τότε; αφου το DSLCube το αγόρασα μια και καλή από ΠΛΑΙΣΙΟ. Τι τιμή έχει ο μήνας μετά τους 5; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Να 'στε καλά!:O

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Είμαι και εγώ κάτοχος ενός DSLCube 512. Η ταχύτητα που κατεβάζω όταν έχει κέφια έχει φτάσει και τα 53 αλλά συνήθως είναι 40+. Είναι καλά ή να παραπονιέμαι; Επίσης, όταν με το καλό περάσουν οι 5 μήνες διάβασα οτι ανανεώνεται αυτόματα η σύνδεση. Πού θα πληρώνω εγώ τότε; αφου το DSLCube το αγόρασα μια και καλή από ΠΛΑΙΣΙΟ. Τι τιμή έχει ο μήνας μετά τους 5; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Να 'στε καλά!:O

Κανονικά θα έπρεπε με την 512 να κατεβάζεις με 55-56 kb/s.Τώρα αν θα πρέπει να παραπονιέσαι είναι μια άλλη ιστορία.Μπορεί να φταίει η vivodi, μπορεί όμως να φταίει και το dslam στο οποίο είσαι.

 

Δοκίμασες με κάποιον άλλο πάροχο;.Πάντως αν η ταχύτητα τις ώρες αιχμής είναι 45+ σχετικά καλά είναι.Οχι ιδανικά, αλλά σχετικά καλά.Υπάρχουν και πολύ χειρότερα...

 

Aν η πρόσβαση είναι απο τον ΟΤΕ, θα πληρώνεις 37,84 € το μήνα.

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...