Jump to content

Lenovo A850+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μήπως εχει κρατησει κανεις κανα back up της εργοστασιακης ρομ για να την περασω μεσω recovery για να μη μπλέξω με το flash tool?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Το κινητό επιτέλους ήρθε!!!

Πρώτη εντύπωση καλή. Έχει ένα θέμα με τις εναλλαγές οθονών αλλά θα το στρώσω.

Πάμε στα ερωτήματα τώρα:

Θέλω να πάρω ένα backup της εργοστασιακής rom (Α850+S119_140311) πρίν προχωρήσω σε οποιαδήποτε αλλαγή rom, να τη στείλω και στο φίλο drivth που τη χρειάζεται.

Πώς το κάνω???

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τον οδηγο του pisons λίγες σελίδες ποιο πίσω και πέρασε το recovery που έχει παραθέσει. Προσοχή αν κατέβει υπό την μορφή recovery (1) εσύ μετονομασέ το σε recovery και περασε το μέσω mobile unce που θα βρείς στο playstore. Εγώ έχω διαφορετικό βάλει, αλλά φαντάζομαι ότι και αυτό που παραθέτει ο pisons θα έχει επιλογή για back up της ρομ. Τι εννοείς έχεις θέμα με την εναλλαγή των οθονών?? Α, να το χαίρεσαι το τουμπανάκι όπως και ολοι μας εδψ μέσα!!!!!:p:p
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως μετά από έντονη ενασχόληση με το κινητό, οι εναλλαγές στις οθόνες δεξιά αριστερά, γίνονται με λίγη καθυστέρηση.

Οπότε βάζω το mobile uncle, φορτώνω το recovery στην sd και μετά μέσω mobile uncle παίρνω backup τη rom που ήρθε από κίνα? Ή να κάνω άνοιγμα του κινητού με τα τρία κουμπιά και εκεί θα έχω δυνατότητα backup της παλιάς rom?

 

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως μετά από έντονη ενασχόληση με το κινητό, οι εναλλαγές στις οθόνες δεξιά αριστερά, γίνονται με λίγη καθυστέρηση.

Οπότε βάζω το mobile uncle, φορτώνω το recovery στην sd και μετά μέσω mobile uncle παίρνω backup τη rom που ήρθε από κίνα? Ή να κάνω άνοιγμα του κινητού με τα τρία κουμπιά και εκεί θα έχω δυνατότητα backup της παλιάς rom?

 

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος!

 

Οπως τα είπες αφού εγκαταστήσεις το recovery με το mobile uncle, μπαίνεις σε αυτό είναι από κλειστό τηλέφωνο κρατώντας πατημένα τα τρία κουμπιά του ή από το mobile uncle το οποίο έχει πιο κάτω στις επιλογές του την επιλογή reboot into recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρατηρώ πως μετά από έντονη ενασχόληση με το κινητό, οι εναλλαγές στις οθόνες δεξιά αριστερά, γίνονται με λίγη καθυστέρηση.

Οπότε βάζω το mobile uncle, φορτώνω το recovery στην sd και μετά μέσω mobile uncle παίρνω backup τη rom που ήρθε από κίνα? Ή να κάνω άνοιγμα του κινητού με τα τρία κουμπιά και εκεί θα έχω δυνατότητα backup της παλιάς rom?

 

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος!

 

Πως θα λύσει το πρόβλημά σου το backup;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως θα λύσει το πρόβλημά σου το backup;

Προφανως ρωτα 2 διαφερετικα πραματα ο φιλος.Αλλα οχι με τον σωστο τροπο εκφρασης.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μετρα απο το προβλημα με την sd καρτα που αντιμετωπιζα και δεν φαινοταν μεσα από carliv recovery για να εγκαταστησω gapps και youtube στην S124 με τον οδηγο του φίλου k_antoni.

Εβγαλα την sd απο το κινητο, την εβαλα σε εναν microsd σε usb ανταπτορα και της εκανα lowlevel format !

Ναι μόνο έτσι καταφερα να την δει το carliv, δεν ξερω γιατι αλλα με το απλο format, γρηγορο, των winxp δεν γινοταν τιποτα.

To προγραμμα που χρησιμοποιησα ηταν το sdformmater v3.0.0.0 που είναι freeware.

Ευχαριστω τον φιλο k_antoni για τις οδηγιες του, φυσικα μετα απο αυτο εβαλα την νεα καρτα 16GB kingston glass 10, αλλα επρεπε να βρουμε το γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα λύσει το πρόβλημά σου το backup;

 

ΑΝ διάβαζες λίγο πιο πίσω τα posts φίλε θα έβλεπες ότι θέλει να κάνει back up επειδή ΕΓΩ ζήτησα αν έχει κάποιος την εργοστασιακή ρομ και όχι για να λύσει το πρόβλημα με τις οθόνες του..:p

 

Κάτι άλλο mitsubae, πως βλέπεις την μπαταρία με αυτή την έκδοση που έχεις (S119)?

Edited by drivth
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΑΝ διάβαζες λίγο πιο πίσω τα posts φίλε θα έβλεπες ότι θέλει να κάνει back up επειδή ΕΓΩ ζήτησα αν έχει κάποιος την εργοστασιακή ρομ και όχι για να λύσει το πρόβλημα με τις οθόνες του..:p

 

Να γράφετε πιο σωστά, δεν είμαστε εδώ να λύνουμε γρίφους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ την επόμενη φορά που θα αναλύουμε ενα θέμα θα κάνουμε παράθεση ολα τα προηγούμενα ποστ στην απάντηση που δίνουμε για να βγαίνει νόημα.
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα είπες αφού εγκαταστήσεις το recovery με το mobile uncle, μπαίνεις σε αυτό είναι από κλειστό τηλέφωνο κρατώντας πατημένα τα τρία κουμπιά του ή από το mobile uncle το οποίο έχει πιο κάτω στις επιλογές του την επιλογή reboot into recovery.

Ok, μπαίνω και έχω τις εξής επιλογές:

1. reboot the phone

2.wipe menu

3.mounts and restore

4.carliv

5.install zip

6.backup and restore (υποεπιλογες: 1.backup, 2.delete, 3.free unused old data, 4.backup to internal sd, 5.delete from internal sd, 6.restore, 7.advanced backup restore, 9.default backup format, 10.restore from internal sd)

7.advanced

8.power off

Τί κάνω???

 

Πως θα λύσει το πρόβλημά σου το backup;

Βασικά θέλω να πάρω την αρχική rom backup για να την έχω και για να τη στείλω στον dvirth που τη ζήτησε

Προφανως ρωτα 2 διαφερετικα πραματα ο φιλος.Αλλα οχι με τον σωστο τροπο εκφρασης.

Ακριβώς!

ΑΝ διάβαζες λίγο πιο πίσω τα posts φίλε θα έβλεπες ότι θέλει να κάνει back up επειδή ΕΓΩ ζήτησα αν έχει κάποιος την εργοστασιακή ρομ και όχι για να λύσει το πρόβλημα με τις οθόνες του..:p

Κάτι άλλο mitsubae, πως βλέπεις την μπαταρία με αυτή την έκδοση που έχεις (S119)?

Σωστά, συγγνώμη αν δεν το διατύπωσα σωστά.

Όσο για την μπαταρία, ακόμα είμαι στη δεύτερη μέρα....θα σου πώ σε κανα τετραήμερο.

Να γράφετε πιο σωστά, δεν είμαστε εδώ να λύνουμε γρίφους.

Ok, λάθος μου, συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά διαλέγεις την πρώτη επιλογή για back up και θα σε οδηγήσει μετά αυτό για το που θα το αποθηκευσεις. Κανένας άλλος έχει κάνει εδω μέσα να μας πεί?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά διαλέγεις την πρώτη επιλογή για back up και θα σε οδηγήσει μετά αυτό για το που θα το αποθηκευσεις. Κανένας άλλος έχει κάνει εδω μέσα να μας πεί?

Το ίδιο recovery έχουμε τελικά. Δοκιμασα την επιλογή που σου είπα και έκανε back up αυτόματα στην κάρτα μνήμης. Όμως απο οτι είδα έκανε και τα δεδομένα και τα προγράμματα μου οποτε μη κανεις γιατί θα είναι ακριβώς μια εικόνα του τηλεφώνου σου. Θα ηταν προτιμότερο να γίνει πριν περάσουμε κατι μέσα στο τηλ. Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια, όταν το στησεις όπως θέλεις καμε τοτε εσύ ενα να εχεις για την παρτη σου έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει περάσει τις επαφές του ποιο το πρόβλημα, σβήνεις ότι δεν θες
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Οκ σωστή παρατήρηση. Ίσως όμως θα ήταν καλύτερα ενα clean back up.

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις εσύ αφού αφερέσεις ότι δεν θες

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο recovery έχουμε τελικά. Δοκιμασα την επιλογή που σου είπα και έκανε back up αυτόματα στην κάρτα μνήμης. Όμως απο οτι είδα έκανε και τα δεδομένα και τα προγράμματα μου οποτε μη κανεις γιατί θα είναι ακριβώς μια εικόνα του τηλεφώνου σου. Θα ηταν προτιμότερο να γίνει πριν περάσουμε κατι μέσα στο τηλ. Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια, όταν το στησεις όπως θέλεις καμε τοτε εσύ ενα να εχεις για την παρτη σου έτοιμο.

Το έκανα!

Δημιούργησε ένα φάκελο clockworkmod (περιλαμβάνει υποφακέλους backup και .recovery_version).

Αυτό είναι το backup της αρχικής rom (S119) που χρειάζεσαι?

Εννοείται πως το έκανα πρίν περάσω επαφές, φωτογραφίες κλπ, όπως το παρέλαβα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι!! Τώρα πρέπει να βρείς να το ανεβάσεις κάπου και να μας δώσεις το λινκ για κατέβασμα να το έχουμε..

Ζιπαρισε το πρωτα..

Edited by drivth
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι!! Τώρα πρέπει να βρείς να το ανεβάσεις κάπου και να μας δώσεις το λινκ για κατέβασμα να το έχουμε..

Ζιπαρισε το πρωτα..

Πιό εύκολο μου φαίνεται πως είναι να στο φέρω χέρι με χέρι στην Πάτρα...:lol::lol::lol:

Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω όσο πιο σύντομα μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και παλι.κατ αρχας δε θα καταφερει να το ανεβασει ως ενα αρχειο γιατι λογικα ειναι πολυ μεγαλο.πρεπει να ελεγξει το σιτε που ανεβαζει ποσο σηκωνει και να ομαδοποιησει τα αρχεια του backup να τα ανεβασει σε μερη.υστερα αυτος που θα τα κατεβασει θα τα τοποθετησει ακριβως στους ιδιους υποφακελους για να τα διαβασει η recovery.

Επισης,θα υπαρξει ενα προβληματακι μαλλον.μετα θα εχετε και οι δυο τα ιδια imei.αλλα με ενα factory reset απο recovery θα επαναφερθουν στην δευτερη συσκευη τα δικα της imei

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Αστο τοτε μη μπλεξουμε τα μπουτια μας αυτο με τα imei δεν τα σκεφτήκαμε. Να ρωτησω, αν έχει κανει κάποιος τη διαδικασία μέσω flash tools ας βάλει ενα οδηγό, γενικά υπάρχει κίνδυνος η όχι?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και παλι.κατ αρχας δε θα καταφερει να το ανεβασει ως ενα αρχειο γιατι λογικα ειναι πολυ μεγαλο.πρεπει να ελεγξει το σιτε που ανεβαζει ποσο σηκωνει και να ομαδοποιησει τα αρχεια του backup να τα ανεβασει σε μερη.υστερα αυτος που θα τα κατεβασει θα τα τοποθετησει ακριβως στους ιδιους υποφακελους για να τα διαβασει η recovery.

Επισης,θα υπαρξει ενα προβληματακι μαλλον.μετα θα εχετε και οι δυο τα ιδια imei.αλλα με ενα factory reset απο recovery θα επαναφερθουν στην δευτερη συσκευη τα δικα της imei

Τεράστιο!

Κοντά στο 1.1 Gb...

Οπότε να το αφήσουμε προς το παρόν και άν είναι μεγάλη ανάγκη θα βρούμε μια άκρη να το ανεβάσω, ok?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...