Jump to content

[S4] Εξωτερική κάρτα μνήμης στο Android 4.4.2


tsitouridis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ξανά κοίτα το... ;-) Στην εξωτερική δεν αποθηκεύει!

 

Οντως δεν αποθηκεύονται στην sd. Κοιτάξτε παιδιά, προσωπικά δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα το όλο θέμα, όμως καταλαβαίνω απόλυτα ολη την γκρίνια, κι εγω το ιδιο θα έκανα αν χρήσιμοποιούσα στο έπακρον την sd. Κυρίως χρησιμοποιώ cloud και η sd είναι σχεδόν διακοσμητική στην συσκευή. Ομως πιστεύω οτι θα λυθεί σύντομα το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O κύβος ερίφθη.

Μετά από ένα μήνα προβληματισμό τελικά κατέληξα στη ναυαρχίδα, έχοντας βγάλει το συμπέρασμα ότι καλύτερη κάμερα σε κινητό android δεν υπάρχει, εξαιρούνται αυτά με φακό, στυλ S4 zoom.

Μάλιστα το skroutz έπεσε στα 340€.

Προβληματίστικα όμως χθες όταν έριξα μια ματιά στο thread και διάβασα για ένα πρόβλημα που δημιουργείται μετά την αναβάθμιση σε 4.4.2 σχετικά με την SD και τη διαχείριση των εφαρμογών.

Δε κατάλαβα, τι ακριβώς θέμα είναι αυτό?

Στην SD έχω τα 10GB από χάρτες GPS, και παράλληλα πάντα εκεί εγκαθιστώ τις εφαρμογές μου.

Θα αντιμετωπίσω κάνα θέμα?

Θα περνούσα αμέσως σε cyanogenmod 11 όπως και με τις άλλες samsung συσκευές μου αλλά δε θέλω να χάσω τα special features της εφαρμογής για κάμερα, που έχει βάλει η Samsung για το S4.

Thanks in advance!

 

Ναι θα αντιμετωπίσεις θέμα, εκτός αν είσαι rooted.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα αντιμετωπίσεις θέμα, εκτός αν είσαι rooted.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τί θέμα θα αντιμετωπίσω όμως/ Δε κατάλαβα, δε βρήκα τα σχετικά post, για το τι πρόβλημα δημιουργείται.

Δε μπορεί να τρέξει αρχεία που είναι στην SD, άρα δε θα λειτουργούν και οι αντίστοιχες εφαρμογές π.χ. sygic?

Το root δεν είναι θέμα, έτσι και αλλιώς αμέσως θα το rootαρα.

Πώς όμως με το root λύνεται το πρόβλημα, υπάρχει κάποια διαδικασία να ακολουθήσω?

Thanks :cool:

Link to comment
Share on other sites

O κύβος ερίφθη.

Μετά από ένα μήνα προβληματισμό τελικά κατέληξα στη ναυαρχίδα, έχοντας βγάλει το συμπέρασμα ότι καλύτερη κάμερα σε κινητό android δεν υπάρχει, εξαιρούνται αυτά με φακό, στυλ S4 zoom.

Μάλιστα το skroutz έπεσε στα 340€.

Προβληματίστικα όμως χθες όταν έριξα μια ματιά στο thread και διάβασα για ένα πρόβλημα που δημιουργείται μετά την αναβάθμιση σε 4.4.2 σχετικά με την SD και τη διαχείριση των εφαρμογών.

Δε κατάλαβα, τι ακριβώς θέμα είναι αυτό?

Στην SD έχω τα 10GB από χάρτες GPS, και παράλληλα πάντα εκεί εγκαθιστώ τις εφαρμογές μου.

Θα αντιμετωπίσω κάνα θέμα?

Θα περνούσα αμέσως σε cyanogenmod 11 όπως και με τις άλλες samsung συσκευές μου αλλά δε θέλω να χάσω τα special features της εφαρμογής για κάμερα, που έχει βάλει η Samsung για το S4.

Thanks in advance!

 

A) Σε 4.4.2 υπάρχει θέμα με την αποθήκευση, μεταφορά αρχείων προς την SD εκτός και είσαι root. Ή κάτι τέτοιο, ακριβώς δεν το ξέρω μιας και δεν έιχα ποτέ 4.4.2 στοκ τελείως και δεν με νοιάζει και η SD

B) Μμμμ καινούριο τηλέφωνο. 99% θα έχει Knox. Έχεις ενημερωθεί για αυτό και ότι εκτός του ότι ακόμα δεν μπορείς ούτε root να κάνεις ακόμα σε 4.4.2 χωρίς να χάσεις την εγγύηση εκτός αν έχεις root 4.3 συγκεκριμένες πριν και με συγκεκριμένο τρόπο. Επίσης ξεχνάς custom rom όπως λες πιο πάνω ότι θα έβαζες CM11. Πάει έχασες την εγγύηση. Καθώς και custom recovery/kernel κλπ κλπ κλπ

Γ)Αν και δεν είναι το κατάλληλο θέμα, μην είσαι σίγουρος ότι είναι απόλυτα το καλύτερο. Στο gsmarena το δίνουν ίδιο με το G2 πάντως όσο αναφορά την κάμερα. Και δεύτερον το καλύτερο έχει και ένα όριο του πόσο καλύτερο. Επίσης με custom ρομ δεν μπορείς να έχεις το πρόγραμμα της Sammy για φωτο που λένε ότι σε αυτό οφείλεται η καλύτερη εικόνα. Προσωπικά και με AOSP που είμαι ίδια ποιότητα βλέπω αλλά άλλοι διαφωνούν. Ναι ίσως αν τις βάλεις στο μικροσκόπιο να έχουν διαφορά!

 

Για την ακρίβεια σε 4 κατηγορίες τεστ. 2 φορές καλύτερο λένε το G2 και 2 φορές ισόπαλο αποτέλεσμα

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ένα fix που αφορά SD κάρτες και 4.4

http://www.androidpolice.com/2014/03/21/easily-restore-full-access-to-the-sd-card-on-android-4-4-kitkat-with-sdfix-root-required/

Ίσως λύνονται τα προβλήματα που αναφέρουν οι φίλοι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update για το πρόγραμμα es explorer που λέει ότι διορθώνει το πρόβλημα με την kit kat και τις κάρτες sd.

 

Ποιο συγκεκριμένα από το version history:

V3.1.1

-Samsung external card write issue on Android 4.4 Kitkat

-Multi-thread download & copy setting

-Video/audio thumbnails

-Download Facebook video when playing(use FB link in homepage)

Meet Android bug(not ES issue) & cant update? Try

-Clear Google play cache & reboot

-Clear data/data/com.estrongs.android.pop & retry(for root)

V3.0.0~V3.1.0

Homepage;Web Search;Recycle Bin;Batch Rename;GIF;Open As;Task Manager;Playlist;Fast Access;WiFi Send;Gesture;Theme;Root Explorer..

 

Αν μπορεί κάποιος με κιτκατ 4.4.2 να το δοκιμάσει να δει αν πραγματικά λύνει το θέμα που υπήρξε με τις κάρτες sd ας μας πει αποτελέσματα.

Edited by physics
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update για το πρόγραμμα es explorer που λέει ότι διορθώνει το πρόβλημα με την kit kat και τις κάρτες sd.

 

Ποιο συγκεκριμένα από το version history:

V3.1.1

-Samsung external card write issue on Android 4.4 Kitkat

-Multi-thread download & copy setting

-Video/audio thumbnails

-Download Facebook video when playing(use FB link in homepage)

Meet Android bug(not ES issue) & cant update? Try

-Clear Google play cache & reboot

-Clear data/data/com.estrongs.android.pop & retry(for root)

V3.0.0~V3.1.0

Homepage;Web Search;Recycle Bin;Batch Rename;GIF;Open As;Task Manager;Playlist;Fast Access;WiFi Send;Gesture;Theme;Root Explorer..

 

Αν μπορεί κάποιος με κιτκατ 4.4.2 να το δοκιμάσει να δει αν πραγματικά λύνει το θέμα που υπήρξε με τις κάρτες sd ας μας πει αποτελέσματα.

 

Σας το είχα πει οτι θα διορθωθεί με update :) .

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος με κιτκατ 4.4.2 να το δοκιμάσει να δει αν πραγματικά λύνει το θέμα που υπήρξε με τις κάρτες sd ας μας πει αποτελέσματα.

 

Ναι, μια χαρα.

Αν θες κατι εξειδικευμενο, πες μου να δω αν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχουν αναφερει οτι δεν μπορουσαν να γινουν οπως μετονομασια, αντιγραφη, διαγραφη, δημιουργεια φακελου & αρχειου και γενικοτερα οτιδηποτε δεν μπορουσε να γινει οσο αφορα τις εξωτερικες καρτες sd.

 

Ευχαριστω πολυ.

Edited by physics
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχουν αναφερει οτι δεν μπορουσαν να γινουν οπως μετονομασια, αντιγραφη, διαγραφη, δημιουργεια φακελου & αρχειου και γενικοτερα οτιδηποτε δεν μπορουσε να γινει οσο αφορα τις εξωτερικες καρτες sd.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Καθώς και αποθήκευση από drive, Dropbox είχαν αναφέρει ότι δε γινόταν στην SD

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σας το είχα πει οτι θα διορθωθεί με update :) .

 

Αυτα που εχουν αναφερει οτι δεν μπορουσαν να γινουν οπως μετονομασια, αντιγραφη, διαγραφη, δημιουργεια φακελου & αρχειου και γενικοτερα οτιδηποτε δεν μπορουσε να γινει οσο αφορα τις εξωτερικες καρτες sd.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Η συζήτηση έχει ξεφύγει και θα μεταφερθεί σε άλλο θέμα..

 

Το ότι το βρήκε ένας developer και δεν το λέει σε κανέναν άλλον δεν αποτελεί λύση. Οι μισοί file managers δεν ξέρουν πώς να το κάνουν ακόμα. Η Google δε μιλάει γιατί δεν τη νοιάζει, και οι εφαρμογές που έχουν πρόσβαση στην extSD και τη χάνουν, είναι πάρα πολλές. Βασικά αυτή τη στιγμή μόνο με root γίνεται. Κατά τ'άλλα πρέπει να περιμένουμε να βγει γενική λύση και να κάνουν update όλοι τις εφαρμογές τους... καληνύχτα.

Εδώ η θεωρία από τη Google που μάλλον χρησιμοποίησε ο ES File explorer, και ίσως αυτό να είναι η λύση, αλλά όπως είπα... καληνύχτα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση έχει ξεφύγει και θα μεταφερθεί σε άλλο θέμα..

 

Το ότι το βρήκε ένας developer και δεν το λέει σε κανέναν άλλον δεν αποτελεί λύση. Οι μισοί file managers δεν ξέρουν πώς να το κάνουν ακόμα. Η Google δε μιλάει γιατί δεν τη νοιάζει, και οι εφαρμογές που έχουν πρόσβαση στην SD και τη χάνουν είναι πάρα πολλές. Βασικά αυτή τη στιγμή μόνο με root γίνεται γενικά. Κατά τ'άλλα πρέπει να περιμένουμε να βγει γενική λύση και να κάνουν update όλοι τις εφαρμογές τους... καληνύχτα.

Εδώ η θεωρία από τη Google που μάλλον χρησιμοποίησε ο ES File explorer, η οποία δεν αποτελεί καν επιλογή για τις περισσότερες εφαρμογές..

 

Ας πάρουμε ως θετικό οτι ο es το διόρθωσε σε μια βδομάδα με update. Ας πούμε επίσης οτι την google δεν την ενδιαφέρει. Τη Samsung όμως πιστεύεις οτι δεν την ενδιαφέρει;;; Εκτός κι αν σταματήσει να παράγει sd.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε ως θετικό οτι ο es το διόρθωσε σε μια βδομάδα με update. Ας πούμε επίσης οτι την google δεν την ενδιαφέρει. Τη Samsung όμως πιστεύεις οτι δεν την ενδιαφέρει;;; Εκτός κι αν σταματήσει να παράγει sd.

 

Μα τι σχέση έχει η Samsung με όλες τις εφαρμογές; Η Samsung τις δικές της τις έχει διορθώσει (το file manager του Τοuchwiz δουλεύει), το θέμα ότι πρέπει ΟΛΟΙ να μάθουν τι πρέπει να διορθώσουν ακριβώς, να δουν αν γίνεται στην εφαρμογή τους και να το κάνουν χωρίς να χαλάσουν backwards compatibility με τις άλλες εκδόσεις. Πολλές εφαρμογές δεν έχουν ολόκληρο software team από πίσω, πολλές είναι μόνο ένας άνθρωπος που τις κάνει και τις συντηρεί. Και πρέπει όλοι να κάνουν update, ανεξαιρέτως, για να λυθεί το πρόβλημα γενικά. Έχεις ιδέα πόσο θα πάρει αυτό χωρίς ακριβείς οδηγίες από τη Google? Η Google βγάζει τηλέφωνα χωρίς extSD, δεν είναι πρώτη προτεραιότητα της αυτό, απλά θέλει να γίνει Apple.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για να καταλάβω, με την έκδοση αυτή του ES Exlplorer, μπορούμε να κάνουμε τι ακριβώς; Να μεταφέρουμε ολόκληρες τις εφαρμογές στην SD card αφού πρώτα έχουν εγκατασταθεί στην internal storage?

 

Βγήκε update για το πρόγραμμα es explorer που λέει ότι διορθώνει το πρόβλημα με την kit kat και τις κάρτες sd.

 

Ποιο συγκεκριμένα από το version history:

V3.1.1

-Samsung external card write issue on Android 4.4 Kitkat

-Multi-thread download & copy setting

-Video/audio thumbnails

-Download Facebook video when playing(use FB link in homepage)

Meet Android bug(not ES issue) & cant update? Try

-Clear Google play cache & reboot

-Clear data/data/com.estrongs.android.pop & retry(for root)

V3.0.0~V3.1.0

Homepage;Web Search;Recycle Bin;Batch Rename;GIF;Open As;Task Manager;Playlist;Fast Access;WiFi Send;Gesture;Theme;Root Explorer..

 

Αν μπορεί κάποιος με κιτκατ 4.4.2 να το δοκιμάσει να δει αν πραγματικά λύνει το θέμα που υπήρξε με τις κάρτες sd ας μας πει αποτελέσματα.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για να καταλάβω, με την έκδοση αυτή του ES Exlplorer, μπορούμε να κάνουμε τι ακριβώς; Να μεταφέρουμε ολόκληρες τις εφαρμογές στην SD card αφού πρώτα έχουν εγκατασταθεί στην internal storage?

 

Όχι, και ούτε πρόκειται να το καταφέρεις αυτό αν δεν είσαι root. Ποτέ δε γινόταν αυτό σε κανένα Galaxy από μαμά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

κ πρεπει να φτιαξεις αλλο ενα partition ext4,ext3 με το minitool partition αν δεν κανω λαθος..αλλα δεν σ αφηνει να μεταφερεις αυτες που ειναι system!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Τίθεται ένα θέμα εδώ... Εμείς που είμαστε στην 4.2.2 ακόμα, και σε κάποιες εφαρμογές έχουμε επιλέξει (από το application manager) το "move to SD card", θα έχουμε πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές όταν / αν κάνουμε αναβάθμιση σε 4.4.2 ;

 

Κι αν ναι, η λύση είναι να τις μεταφέρουμε πίσω στην storage του κινητού πριν την αναβάθμιση ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, και ούτε πρόκειται να το καταφέρεις αυτό αν δεν είσαι root. Ποτέ δε γινόταν αυτό σε κανένα Galaxy από μαμά.

Απο την 4.x.x και μετα δεν γινετε κανονικα αυτο χωρις ρουτ αφου σου δινει το δικαιωμα να μεταφερεις τα προγραμματα στην καρτα sd?

Δεν μιλαω για τις εφαρμογες συστηματος αλλα γι' αυτες που εχεις εγκαταστηση.

 

Εμενα στο samsung galaxy s4 4.3 γινετε μια χαρα σε εφαρμογες που δεν ειναι συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο Τυχεράκιας εννοεί ότι στην ουσία δεν μεταφέρονταν ποτέ (?) ολόκληρες οι εφαρμογές στην SD, αλλά ένα μόνο μέρος τους... ;

 

Απο την 4.x.x και μετα δεν γινετε κανονικα αυτο χωρις ρουτ αφου σου δινει το δικαιωμα να μεταφερεις τα προγραμματα στην καρτα sd?

Δεν μιλαω για τις εφαρμογες συστηματος αλλα γι' αυτες που εχεις εγκαταστηση.

 

Εμενα στο samsung galaxy s4 4.3 γινετε μια χαρα σε εφαρμογες που δεν ειναι συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Τίθεται ένα θέμα εδώ... Εμείς που είμαστε στην 4.2.2 ακόμα, και σε κάποιες εφαρμογές έχουμε επιλέξει (από το application manager) το "move to SD card", θα έχουμε πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές όταν / αν κάνουμε αναβάθμιση σε 4.4.2 ;

 

Κι αν ναι, η λύση είναι να τις μεταφέρουμε πίσω στην storage του κινητού πριν την αναβάθμιση ;

 

Κι εγώ το αναρωτιόμουν αυτό, αλλά είμαι root και το διόρθωσα αμέσως το πρόβλημα..

Θεωρητικά πάντως όχι δε θα έχεις πρόβλημα στο να τις μετακινήσεις και μετά την αναβάθμιση, το πρόβλημα είναι στο write, όχι στο read.. Επίσης οι εφαρμογές οι ίδιες είναι που δε μπορούν να γράψουν στην κάρτα, το σύστημα μια χαρά την βλέπει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο Τυχεράκιας εννοεί ότι στην ουσία δεν μεταφέρονταν ποτέ (?) ολόκληρες οι εφαρμογές στην SD, αλλά ένα μόνο μέρος τους... ;

 

Ναι αυτό εννοώ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος φίλος πού έκανε τήν αναβάθμιση να μάς πει εαν δουλεύουν όλα κανονικά στα μαμά προγράμματα; (file manager,touch wiz ,κτλ) και παραμένει το πρόβλημα σε εφαρμογές file explorer(solid explorer πχ) τριτων;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά κανένα πρόβλημα δεν έλυσε ο ES κι ας γράφει ότι θέλει στο μάρκετ.

Τα ίδια λέει και ο astro αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.

Είμαι κάτοχος xperia z2 με kitkat.

Η Sony έχει προεγκατεστημενο τον file commander όπου μόνο με αυτόν (τον προεγκατεστημενο) γίνεται τροποποίηση αρχείων.

Δυστυχώς δεν είναι ούτε καν η full έκδοση του file commander.

Πολύ μεγάλο το πρόβλημα και δεν πιστεύω ότι θα λυθεί πάρα μόνο με root η αν αποφασίσει η Google να το ξανανοίξει στο επόμενο kitkat, lemonpie η ότι το πει.

Δυστυχώς περιορίζεται το Android και θα το πληρώσει.

Αν δε διορθωθεί θα ξαναγυρίσω σε Windows Mobile από όπου και ξεκίνησα με τα pda.

Πρώτο μου PC: commodore 64 (την amiga την εχω ακόμα :D)

Πρώτο μου PDA-PHONE: qtek S100

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτος είναι καί για εμένα μεγάλο το θέμα και ουσιαστικά ο μοναδικός λόγος που δέν έχω πάει ακόμα σε 4.4.2 σε galaxy s4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Εξωτερική κάρτα μνήμης στο Android 4.4.2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...