Jump to content

Sony Xperia M2


S0LvE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ένας φίλος μου μου έφερε το κινητό του σήμερα και του έχει βγάλει μνμ «εισαγάγετε κωδικό πρόσβασης για την αποκρυπτογράφηση του χώρου αποθήκευσης» τι είναι αυτό??? Κλείνω το κινητό το ανοίγω πάλι και εμφανίζει αυτό το μνμ ο φίλος μου με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει βάλει κάποιο κωδικό , πως μπορώ να το κάνω full reset το τηλ και να μην εμφανίζετε αυτό το μνμ??
Meizu M1 Note 16gb
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 380
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Όταν καλώ κάποιον αυτός δεν με ακούει. Το κλείνω και αμέσως κάνω επανάκληση, και με ακούει κανονικά. Lollipop 5.1.1 φοράει το κινητό και σύνδεση έχω cosmote.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν βγήκε πρόσφατα η αναβάθμιση κάνε λίγη υπομονή μέχρι να γίνει roll out σε όλους. Συνήθως την κάνουν τμηματικά για να μην φορτώνουν οι server.

Εϊναι δυνατόν μέχρι ακόμα και σήμερα να μην έχω την ενημέρωση; Δεν έχει έρθει και σε άλλον η ενημέρωση ή είμαι ο μόνος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Όταν καλώ κάποιον αυτός δεν με ακούει. Το κλείνω και αμέσως κάνω επανάκληση, και με ακούει κανονικά. Lollipop 5.1.1 φοράει το κινητό και σύνδεση έχω cosmote.

:wacko:

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις την εξάλειψη θορύβου μικροφώνου από τις ρυθμίσεις κλήσεων;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι δυνατόν μέχρι ακόμα και σήμερα να μην έχω την ενημέρωση; Δεν έχει έρθει και σε άλλον η ενημέρωση ή είμαι ο μόνος;

Ναι φίλε μου, γενικά υπάρχει το ενδεχόμενο. Αν την πάρει κάποιος λογικά θα το αναφέρει εδώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν σου καταναλώνει 50% μπαταρία στην αναμονή μπαίνεις στη διαχείριση και βλέπεις αυτό, ενώ στην κάρτα sd έχεις μόνο 4 εφαρμογές, τι φάση;

(Είναι η δεύτερη φορά που το κάνει Xperia m2 aqua)

*στην αναμονή με wifi και δεδομένα κλειστά.

13254176_10208646577554772_178170481226458779_n.jpg?oh=755a709a6a43c6bc2157be9936b25255&oe=57CE5735

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

 

μου δώσανε το sony xperia M2 μοντέλο d2303 (σε φωτογραφίες στο google είδα ότι λέγεται aqua)

αλλά είναι κλειδωμένο το μοτίβο κλειδώματος και δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω με τίποτα.

έχει κανείς καμιά ιδέα για να το ξεκλειδώσω;

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

μου δώσανε το sony xperia M2 μοντέλο d2303 (σε φωτογραφίες στο google είδα ότι λέγεται aqua)

αλλά είναι κλειδωμένο το μοτίβο κλειδώματος και δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω με τίποτα.

έχει κανείς καμιά ιδέα για να το ξεκλειδώσω;

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Μήπως να το έπεστρεφες από εκεί που το έκλεψες;:p;)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

μου δώσανε φίλε μου...δε το χρησιμοποιούσε καιρό ο πρώην κάτοχός του και δε θυμάται μοτίβο και email που είχε δώσει.
Link to comment
Share on other sites

μου δώσανε φίλε μου...δε το χρησιμοποιούσε καιρό ο πρώην κάτοχός του και δε θυμάται μοτίβο και email που είχε δώσει.

από την στιγμή που δεν χρειαζεται να σωσεις κατι πέρασε του το λογισμικό ξανα (κάνοντας επιδιόρθωση λογισμικού νομίζω) συνδεοντας το με το PC companion από λάπτοπ

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

το προσπάθησα και κάπου στα 2/3 της διαδικασίας μου βγάζει error και σταματάει. Με power & volume up (ή down, δε θυμάμαι τί δοκίμασα από τα δύο...) κάνει κάτι δονήσεις (μια συνεχόμενη και 3 κοφτές) για όσο τα πατάω και τίποτα άλλο. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

το προσπάθησα και κάπου στα 2/3 της διαδικασίας μου βγάζει error και σταματάει. Με power & volume up (ή down, δε θυμάμαι τί δοκίμασα από τα δύο...) κάνει κάτι δονήσεις (μια συνεχόμενη και 3 κοφτές) για όσο τα πατάω και τίποτα άλλο. :wacko:

Οπότε η λύση είναι να κατεβάσεις το flashtool και μετά να βρεις την στοκ ρομ σε .ftf μορφή να την κατεβάσεις και να την φλασάρεις από εκει. Εχεις το Μ2 aqua τελικα;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το d2303...γκουγκλάρω και βλέπω ότι είναι το M2. Οπτικά είναι το λευκό αυτό εδώ...

http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-m2/specifications/

αλλά σε κάτι άλλα site το βλέπω να το λένε aqua..δεν ξέρω!

Πώς γίνεται η διαδικασία που μου λες;Υπάρχει κάπου γραμμένη;

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το d2303...γκουγκλάρω και βλέπω ότι είναι το M2. Οπτικά είναι το λευκό αυτό εδώ...

http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-m2/specifications/

αλλά σε κάτι άλλα site το βλέπω να το λένε aqua..δεν ξέρω!

Πώς γίνεται η διαδικασία που μου λες;Υπάρχει κάπου γραμμένη;

Έχεις το Μ2 και οχι το Μ2 aqua

Δες εδώ ----> http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6146&idPhone2=6582

 

Έχεις το δικαρτο επίσης;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το flashtool από εδω--> http://www.dsmedia24.com/2016/05/download-latest-sony-flashtool-09222.html#sthash.DJL5q2TM.dpbs

 

Ενώ την στοκ ρομ ( .ftf μορφή) από εδώ --> https://mega.nz/#!qtoDiLRT!L8H6D64dQQslW0eAzr1bhwIBuclOUhp_VToQmp6JTRU

Είναι η 5.1.1 , για να την φλασάρεις θα πρεπει να εγκαταστησεις το φλαστουλ. Αφού το κάνεις , θα πάρεις μετά το κατεβάσμενο .ftf αρχειο και θα το πετάξεις στον προορισμό C:\users\..\flashtool\firmwares .

Μετα θα τρέξεις το flashtool και θα πας να πατησεις τον κεραυνο , μετα τικαρεις flashmode πατας οκ και σε πεταει να επιλέξεις πιο .ftf θα φλασαρεις..επιλέγεις αυτό που έβαλες μεσα , το τικαρεις και πατας οκ. Σε δεκα λεπτακια θα εχεις καινουριο κινητο.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ...αλλα..εχω φτασει στο τελικο σταδιο και οταν παταω flashmode και μου ανοιγει παραθυρο να διαλεξω firmware δεν βρισκει τιποτα μεσα στο φακελο που εχω πεταξει το .ftf αρχειο .. Καμια ιδεα πριν το πεταξω;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ...αλλα..εχω φτασει στο τελικο σταδιο και οταν παταω flashmode και μου ανοιγει παραθυρο να διαλεξω firmware δεν βρισκει τιποτα μεσα στο φακελο που εχω πεταξει το .ftf αρχειο .. Καμια ιδεα πριν το πεταξω;

 

Πρέπει να περιηγηθείς στον σωστό προορισμό , είσαι σίγουρος ότι το έκανες;

Τσέκαρε εδώ

 

http://i68.tinypic.com/34rf5tj.png

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκει μεσα το εχω ριξει και εκει ειναι το path που του λεω να ψαξει..δεν μετονομαζω το ftf καπως..και με κλειστο το κινητο,ετσι;ή θελει με ανοιχτο; εκει που σε εσενα λεει device-version-branding εμενα δε λεει τιποτα... Edited by nionios13
Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ δεν συνεδεσα κανένα κινητό.

Για δοκίμασε λίγο το εξής, κλείσε το κινητο και ενώ έχεις ανοίξει το flashtool, να έχεις συνδέσει το USB στο λαπτοπ σου και ταυτόχρονα να συνδέσεις micro USB πατώντας πρώτα παρατεταμένα το volume down και μετά. Τι σου βγαζει στο φλαστουλ μετά;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έτρεξα την προηγούμενη έκδοση φτάσουν, την 0.9.16.1, και διάβασε κανονικά τη ρομ σου. Κάνω αυτά που μου είπες, όταν συνδέω το κινητό μου λέει να πατήσω το back κουμπί και δε κάνει κάτι. Πάτησα λοιπόν το volume Down & το power και βγάζει error-err_severity="minor"; err_code="0017";err_dynamic="800a0017"; flashing aborted
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συγγνώμη για την καθυστέρηση και επίσης ξέχασα να σου πω κατι πάρα πολύ σημαντικό!!! Θα πρέπει να πας στον φάκελο flashtool-drivers εκει που εγκατέστησες το flashtool και να εγκαταστήσεις σχεδόν όλα (εχει και το Μ2 εννοειται ) όμως για να εγκατασταθούν θα πρέπει να παραβλέψεις κάτι σπασίματα των windows . Ποια είναι αυτά; Ιδού το πόστ απο το "live with walkman"

 

Όποιος έχει εγκατεστημένα τα windows 10 σε λαπτοπ/ντεσκτοπ αλλά και το flashtool εγκατεστημένο, θα παρατηρεί το εξής πρόβλημα, ότι ενώ πάει να συνδέσει το κινητό σε fastboot / flash mode θα λείπουν τα drivers.

Για να λυθεί κάνουμε τα εξής

1)Settings-->Update & security-->For Developers--> τικαρει το developer mode

2)Settings-->Update & Security-->Recovery-->restart στο advanced startup--> troubleshoot--> advanced options -->startup settings--> πατήστε restart και μετά επιλέξτε το 7) disable driver signature enforcement

 

αν βεβαια έχεις τα 8/8.1 ακολουθείς το 2ο βήμα.. όπου πάλι με το που θα πας πάλι να τα εγκαταστήσεις τα drivers θα σε μπλοκάρει το firewall των windows και εσυ θα πατας συνέχεια απόρριψη κάπου στις 20 φορές μέχρι να το δεχτει.. Μετά ακολουθείς την διαδικάσία με το .ftf και περνάς το λογισμικό.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα Windows 7

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που θα πάω;

Δεν θυμάμαι για τα 7αρια... ίσως να μην υπάρχει κιολας εκει δεν ξερω.. Πάνε για αρχή και κάνε εγκατάσταση αυτων των drivers που σου ειπα και αν σου πετάει στο τελος της εγκατάστασής των , το firewall χαζομάρες να πατάς κάπου στις 20 φορές την απόρριψη και μέτα θα γίνει.. αν δεν γινει θα είναι γιατί δεν βρήκαμε αυτη τη ρυθμιση που υπάρχει στα 8αρια , 10αρια.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...