Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Τετάρτη έγινε αναβάθμιση σε 4.4.2. kitkat ο φίλος μου ASOT έκανε και την αναβάθμιση του κινητού μου, η διαπιστώσεις που έγιναν έχουν ως εξής

1) μπαίνει πιο γρήγορα στο wife, έχει πιο ευχάριστο περιβάλλων,

2) ξανακατέβασα το SECUREit της Lenovo αλλά όταν έβαλα το Sygic δεν το άφηνε να ανοίξουν οι χάρτες το θέμα το έλυσα μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του SECUREit και λύθηκε το θέμα έδωσα δικαιώματα και η εφαρμογή έτρεξε κανονικά προσέξτε το αυτό,

3) Μπαταρία έχει ανέβει και άλλο επίπεδο από αυτό που ήταν κλείνω 48 ώρες περίπου από την τελευταία φόρτιση και με κανονική χρήση και wife έχω 67% σε μπαταρία,

4) η επαφές πλέον μπαίνουν κατά επίθετο και όνομα ενώ παλιά δεν είχαμε αυτήν την δυνατότητα.

5) Από καλούδια δίνει φακό - καιρό – το gps το βαφτίζει τοποθεσία

6) Στο ξυπνητήρι εκεί λοιπόν που η ρύθμιση του κουμπιού εντάσεως που ήταν ρυθμισμένο όταν πατηθεί να κάνει αναβολή του ξυπνητηριού ώστε να χτυπήσει μετά από 5 λεπτά ξανά, αυτό ακύρωνε το ξυπνητήρι να το τσεκάρετε, κι αυτό ανάποδα δουλεύει. Πρέπει να πας ρυθμίσεις δηλαδή στο "Παράβλεψη" μέσα από τις ρυθμίσεις για να σου κάνει αναβολή!

Προσωπικά κρίνω θετικά την αναβάθμιση σε 4.4.2. kitkat οι κάτοχοι του Lenovo S 660 ας το τολμήσουν κερδισμένοι θα βγούνε.

Παραθέτω foto ως προς απόδειξη της αναβάθμισης κ.λ.π. και το νήμα για να κατεβάσουνε τυχών φίλοι την αναβάθμιση

http://s4.postimg.org/jjpqpo13t/Screenshot_2015_02_07_01_03_13.jpg http://s7.postimg.org/xzmev5vyv/Screenshot_2015_02_07_01_05_22.jpg

 

http://lenovo-forums.ru/topic/10355-lenovo-s660-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5-062savyol-edition/

 

Στα αρνητικά είναι ότι η μετάφραση στο menu και σε κάποιες εφαρμογές είναι μη ορατές ( π.χ. στην foto επάνω στον καιρό η Λάρισσα γράφεται με δύο σ αντί του ορθού με ένα σ, λεπτομέρεια μικρή θα μου πεις, αλλά σε γενική ομολογία είναι μεταφρασμένο κατά 98%.

Edited by derveni1969

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψαχνω κινητο για εναν φιλο να ειναι κατω απο 5 ιντσες , ειδα οτι εχει μεγαλη μπαταρια αλλα διαβασα οτι απο gps στο πρωτο δενδρο χανει σημα, Ισχυουν ολα αυτα, αξιζει το κινητο, σε αυτες τις ιντσες αξιζει καποιο αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κινητο για εναν φιλο να ειναι κατω απο 5 ιντσες , ειδα οτι εχει μεγαλη μπαταρια αλλα διαβασα οτι απο gps στο πρωτο δενδρο χανει σημα, Ισχυουν ολα αυτα, αξιζει το κινητο, σε αυτες τις ιντσες αξιζει καποιο αλλο?

 

Με την έκδοση 62 έχω άριστο gps. Η συσκευή έχει καλό δέκτη, αρκεί η rom που θα βάλεις να είναι συνεργάσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί έγινε αλλαγή σε kitkat062. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Πιο εύχρηστο μενού επαφών, πολύ όμορφο περιβάλλον. Αργότερα περισσότερες εντυπώσεις.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 62 έχω άριστο gps. Η συσκευή έχει καλό δέκτη, αρκεί η rom που θα βάλεις να είναι συνεργάσιμη.

Αν δεν κανω λαθος ειχα διαβασει οτι ειχες προβλημα με το κινητο σου και το ειχες στειλει πισω στην Κινα, τωρα ολα οκ?

Η εκδοση 62 ειναι Κιτ κατ? Ειναι ευκολη διαδικασια να την περασω για στο Α806 που εχω μονο με TWRP ξερω να περναω ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειχα διαβασει οτι ειχες προβλημα με το κινητο σου και το ειχες στειλει πισω στην Κινα, τωρα ολα οκ?

Η εκδοση 62 ειναι Κιτ κατ? Ειναι ευκολη διαδικασια να την περασω για στο Α806 που εχω μονο με TWRP ξερω να περναω ρομ.

 

Ναι το έστειλα στο μαγαζί, αυτοί στην Lenovo και τούμπαλιν πάλι σε εμένα, όλα καλά.

Η 62 είναι η τελευταία "επίσημη" kitkat μέχρι τώρα. Η αναβάθμιση αν δεν δουλέψει μέσω update, έχει μια διαδικασία με ένα εργαλείο το sp flash tool, με drivers του κινητού στο pc και κατέβασμα της νέας firmware. Αν έχεις όρεξη για διάβασμα-σκάλισμα-ψάξιμο, θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση αν δεν δουλέψει μέσω update,

Αν το κανω μεσω update δεν χανω ελληνικα, ρουτ και play store?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες rom τα υποστηρίζουν και κάποιες όχι. Θέλει λίγο διάβασμα για να βρεις την rom που σου κάνει. Στο νήμα του Α806 κοίταξες τι έχουν κάνει αντίστοιχα?
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες rom τα υποστηρίζουν και κάποιες όχι. Θέλει λίγο διάβασμα για να βρεις την rom που σου κάνει. Στο νήμα του Α806 κοίταξες τι έχουν κάνει αντίστοιχα?

Για το Α806 εχουμε περασει ολοι μια εκδοση που την πηρε ενα παιδι απο το vickmall και ειναι σταθερη, ομως αν γινει update θα χαθουν τα ελληνικα, root και play store. Ευχαριστω για τις απαντησεις, θα το ψαξω το θεμα αν τελικα ο φιλος μου παρει αυτο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβάθμιση στην 062 παρατήρησα οτι σχεδόν όλες οι εφαρμογές μου βγάζουν πολλές pop up διαφημίσεις.Ενώ πριν οι ίδιες εφαρμογές δεν είχαν. Είναι θέμα της rom η πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες με οθόνη και η μπαταρία στο 10% !!! Απίστευτο!

 

Το έχω εντοπίσει και εγώ ότι με την αναβάθμιση σε 062 έχει ανέβει και άλλο η μπαταρία είμαστε πολύ τυχερή σε αυτό:clap:

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έφτασα της 7:30 ώρες με την μπαταρία στο 4% :D

Η χρήση είναι ...μόνο σερφάρισμα με browsers, χρήση εφαρμογής Facebook και twitter αλλά και τηλεφωνήματα. Καθόλου παιχνίδια.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Mια παρατήρηση ακόμα με την 062 κιτκατ.

Παρατηρώ ότι η εύρεση των επαφών, είναι πολύ εύκολη καθώς η εύρεση όταν πληκτρολογείς γράμμα γράμμα, "διαβάζει" το κάθε τι έχεις εσύ μέσα στην επαφή. Πχ... έχεις καταχωρίσει οργανισμό εργασίας Οικονομικά, όταν βρει αντιστοιχίες, όσο πληκτρολογείς, στο βγάζει, κάτι που με την προηγούμενη είχα μεγάλο θέμα. Ήθελε να πληκτρολογείς ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ είχες καταχωρημένη την επαφή. Ακόμα και το κεφαλαίο γράμμα ήθελε να του δίνεις, αλλιώς δεν έβγαζε αποτελεσμα!

 

Κάτι άλλο τώρα.

 

Μέσα έχει έτοιμα κάτι θέματα... αν τρέξω ένα θέμα και δεν μου αρέσει, μπορώ να ξαναγυρίσω σε αυτό που είμαι?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Mια παρατήρηση ακόμα με την 062 κιτκατ.

Παρατηρώ ότι η εύρεση των επαφών, είναι πολύ εύκολη καθώς η εύρεση όταν πληκτρολογείς γράμμα γράμμα, "διαβάζει" το κάθε τι έχεις εσύ μέσα στην επαφή. Πχ... έχεις καταχωρίσει οργανισμό εργασίας Οικονομικά, όταν βρει αντιστοιχίες, όσο πληκτρολογείς, στο βγάζει, κάτι που με την προηγούμενη είχα μεγάλο θέμα. Ήθελε να πληκτρολογείς ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ είχες καταχωρημένη την επαφή. Ακόμα και το κεφαλαίο γράμμα ήθελε να του δίνεις, αλλιώς δεν έβγαζε αποτελεσμα!

 

Κάτι άλλο τώρα.

 

Μέσα έχει έτοιμα κάτι θέματα... αν τρέξω ένα θέμα και δεν μου αρέσει, μπορώ να ξαναγυρίσω σε αυτό που είμαι?

1) Ναι η επαφές τώρα είναι όπως πρέπει να είναι.

2) Ναι.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ να περασω για στοk αντροιντ;ειναι απειραχτο το κινητο, αγορασμενο απο vickmall

 

ΚΙΤΚΑΤ 062 ΟFFICIAL.Δες ποστ πιο πίσω.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Κατέβασε τα αρχεία και ακολούθησε τον τρόπο που περιγράφω (ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ)

Φρόντισε πριν να πάρεις ένα φουλ μπακάπ των δεδομένων και της ROM σου μέσα από την recovery πριν κάνεις οτιδήποτε, ώστε να επαναφέρεις το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση αν δεν τα καταφέρεις.

Σώσε επίσης Ο,ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ του τηλεφώνου στον υπολογιστή σου για να μην το χάσεις. Μόνο η κάρτα sd δεν χάνει αρχεία όταν κάνεις flash μια νέα rom.

Επίσης κάνε backup το IMEI της συσκευής μπας και. (ποτέ δεν ξέρεις)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Mια παρατήρηση ακόμα με την 062 κιτκατ.

Παρατηρώ ότι η εύρεση των επαφών, είναι πολύ εύκολη καθώς η εύρεση όταν πληκτρολογείς γράμμα γράμμα, "διαβάζει" το κάθε τι έχεις εσύ μέσα στην επαφή. Πχ... έχεις καταχωρίσει οργανισμό εργασίας Οικονομικά, όταν βρει αντιστοιχίες, όσο πληκτρολογείς, στο βγάζει, κάτι που με την προηγούμενη είχα μεγάλο θέμα. Ήθελε να πληκτρολογείς ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ είχες καταχωρημένη την επαφή. Ακόμα και το κεφαλαίο γράμμα ήθελε να του δίνεις, αλλιώς δεν έβγαζε αποτελεσμα!

 

Κάτι άλλο τώρα.

 

Μέσα έχει έτοιμα κάτι θέματα... αν τρέξω ένα θέμα και δεν μου αρέσει, μπορώ να ξαναγυρίσω σε αυτό που είμαι?

 

Ναι μπορείς! Πόσα θέματα έχει μέσα, 2 δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συμπερασματα για την 062.

Βελτίωση στην αυτονομία.

Σταμάτησαν κάποια κολλήματα που είχαν οι ειδοποιήσεις στην αρχική οθόνη π.χ αναπάντητες.

Πολύ καλη μετάφραση.(η 026 που είχα πριν είχε πολλά λάθη).

Έφτιαξε το volume.Στην 026 όταν το είχες στο 1, το ringtone δεν ηταν αρκετά χαμηλό.

Τέλος,σήμερα έκανα αντικατάσταση οθονης(την έσπασα πρωτοχρονιά μόλις ενα μήνα απ'οταν το πήρα...).Τη πήρα απο aliexpress μαζί με το digitizer προεγκατεστημένο και με το πλαίσιο του. Φοβερή ποιότητα, ίδιο με το original.

Σας δίνω και το λινκ του πωλητή.

 

http://m.aliexpress.com/item/1975648474.html?productId=1975648474&productId=1975648474&productSubject=Original-LCD-Display-with-touch-Screen-digitizer-with-frame-Assembly-for-Lenovo-S660-free-shipping-ear&productSubject=Original-LCD-Display-with-touch-Screen-digitizer-with-frame-Assembly-for-Lenovo-S660-free-shipping-ear&tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Δεν είναι και πολύ δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.Βοηθάει αν την πάρεις έτοιμη μαζί με το digitizer,εγω χρειαζόμουν μονο την οθόνη αλλά είπα να μην μπλεκω με πιστολάκια κτλ.

Αρκεί βέβαια να μην σπάσεις τιποτα, όπως επάθα εγω με το κούμπωμα του κονέκτορα του digitizer.Εκεί χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια για να δουλέψει τελικά.

Στο ίντερνετ θα βρεις πολλά Βίντεακια για lenovo.Δεν έχει για s660 αλλά όλα μοιάζουν εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

@VasilisR Μιας και το άνοιξες, είδες μήπως που βρίσκεται η κεραία του GPS?

Εκτός από τις βίδες που έχει στο πίσω μέρος έχει κάτι άλλο για να ανοίξει?

Κι αν είναι δυνατόν μήπως μπορείς να βάλεις ένα από τα βίντεο που βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...