Jump to content

Πόσο επικίνδυνο είναι το Bluetooth;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά περιορίστε οπωσδήποτε την χρήση κινητών και bluetooth...

Η πιθανή εμφάνιση καρκίνου στον άνθρωπό είναι πάρα πολύ πιθανή στο διάστημα των -15-20 χρόνων αν τα χρησιμοποιείτε υπερβολικά.Απλώς οι τα αποτελέσματα των επιστημονικών ερευνών λαδώνονται καλά απ'όλες τις μεγάλες εταιρίες κινητών στις οποίες διακυβεύονται τα συμφέροντά τους.

Δεν θέλω να κινδυνολογώ αλλά δυστυχώς έτσι είναι και καμία επιστημονική κοινότητα δεν ενδιαφέρεται να μας διαφωτίσει σοβαρά αλλά μας αποκρύπτει τις πραγματικές συνέπειες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά περιορίστε οπωσδήποτε την χρήση κινητών και bluetooth...

Η πιθανή εμφάνιση καρκίνου στον άνθρωπό είναι πάρα πολύ πιθανή στο διάστημα των -15-20 χρόνων αν τα χρησιμοποιείτε υπερβολικά.Απλώς οι τα αποτελέσματα των επιστημονικών ερευνών λαδώνονται καλά απ'όλες τις μεγάλες εταιρίες κινητών στις οποίες διακυβεύονται τα συμφέροντά τους.

Δεν θέλω να κινδυνολογώ αλλά δυστυχώς έτσι είναι και καμία επιστημονική κοινότητα δεν ενδιαφέρεται να μας διαφωτίσει σοβαρά αλλά μας αποκρύπτει τις πραγματικές συνέπειες!

Toso epikindyno einai to BLUETOOTH telika :blink: :cry: ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιορίστε οπωσδήποτε την χρήση κινητών και bluetooth...

Η πιθανή εμφάνιση καρκίνου στον άνθρωπό είναι πάρα πολύ πιθανή στο διάστημα των -15-20 χρόνων αν τα χρησιμοποιείτε υπερβολικά.Απλώς οι τα αποτελέσματα των επιστημονικών ερευνών λαδώνονται καλά απ'όλες τις μεγάλες εταιρίες κινητών στις οποίες διακυβεύονται τα συμφέροντά τους.

Δεν θέλω να κινδυνολογώ αλλά δυστυχώς έτσι είναι και καμία επιστημονική κοινότητα δεν ενδιαφέρεται να μας διαφωτίσει σοβαρά αλλά μας αποκρύπτει τις πραγματικές συνέπειες!

Μάλιστα κύριε καταστροφολόγε μας. Ότι πείτε!

 

Να συμπληρώσω ότι ο Elvis ζει, οι Αμερικάνοι δεν πάτησαν στο φεγγάρι και ότι όλοι μας ζούμε στο Matrix.

 

Έλεος...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κύριε καταστροφολόγε μας. Ότι πείτε!

 

Να συμπληρώσω ότι ο Elvis ζει, οι Αμερικάνοι δεν πάτησαν στο φεγγάρι και ότι όλοι μας ζούμε στο Matrix.

 

Έλεος...

 

shodanjr_gr, το ύφος με το οποίο απευθύνεσαι σε άλλο μέλος του myphone.gr είναι αδικαιολόγητο. Η ειρωνία και η απαξίωση ΔΕΝ είναι καλοδεχούμενες εδώ.

 

Σου συστήνω την προσοχή λοιπόν ώστε να μην επαναληφθεί παρόμοια συμπεριφορά εκ μέρους σου.

 

Συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ισως ασχετο αλλα με ολα αυτα που διαβασα τρομαξα...

 

Εχω ενα BT Handfree της Nokia που ο πομπος ειναι σαν "κλιπ" που μπορεις να το βαλεις σε καποια τσεπη και υπαρχει ενα κοντο καλωδιο που καταληγει στο ακουστικο (Μπορεις να πεις οτι μοιαζει με απλο Handsfree αλλα ειναι πιο ευκολο στην χρηση του)

Μηπως αυτη του η κατασκευη το κανει πιο "ακινδυνο" σε σχεση με τα αλλα BT Handsfree που ειναι ολη η κατασκευη πανω στο αυτι;

 

ΕΔΩ θα δειτε πως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

@ΤΝ97

 

Μάλλον πρέπει την επόμενη φορά να τιγκάρω το ποστ μου σε smileys...;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω τα φωτα αυτων που κατεχουν τα πραγματα.Επειδη μιλαω παρα πολυ λογο δουλειας η γνωμη σας για τα ΒΤ car kit ποια εινα?ΕΙΝΑΙ ακυνδινο η οδηγουμαστε στην λυση τηλεφωνου μονιμης τοποθετησης στο αμαξι?Ευχαρισρω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Anastasio,

 

ιδιαίτερα εσύ που μιλάς πολύ ώρα στο κινητό πρέπει να είσαι παραπάνω προσεκτικός. Οπωσδίποτε πρέπει να χρησιμοποιείς handsfree. Τώρα προτιμότερο είναι αυτό με το καλώδιο (και φυσικά να κρατάς το τηλέφωνο μακριά από το κεφάλι σου). Επειδή όμως πιθανόν να μη σε βολεύει τότε καταφεύγεις στο bluetooth (ότι σώσεις καλό είναι). Αυτά όταν είσαι mobile.

 

Αν μιλάς ώρες στο αμάξι, προτείνω την μικροφωνική εγκατάσταση σαν βέλτιστη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τα φωτα σου gpasxos. Νομιζεις οτι το hands free με καλωδιο εκπεμπει λιγοτερη ακτινοβολια απο το BThads free?Γνωριζεις εαν το ενσυρματο hands free μεταφερει ακτινοβολια κατευθειαν στο κεφαλι η οχι?Και τελος για το αμαξι προτινεις ενσυρματο τηλεφωνο αυτοκινητου?
Link to comment
Share on other sites

To ενσύρματο HF δεν έχει καθόλου ακτινοβολία και αυτά περί κυματοδήγησης δεν παίζουν. Για περισσότερα ανάτρεξε στην αρχή της κουβέντας. Η μικροφωνική εγκατάσταση επίσης είναι μια χαρά. Όλα αυτά σκοπεύουν να απομακρύνουν τη μοναδική πηγή ακτινοβολίας (κινητό) από το σώμα σου και κυρίως το κεφάλι σου.

 

Τώρα το Bluetooth είναι άλλη φάση. Είναι μεν το πιο βολικό αλλά είναι και αυτό πηγή ακτινοβολίας από μόνο του (λιγότερης ισχύος βέβαια αλλιώς δε θα είχε καθόλου νόημα).

 

Άρα θα κατέληγα ότι το Bluetooth είναι λιγότερο δραστική λύση. Είναι βέβαια καλύτερο από το σκέτο κινητό (δεδομένου ότι το κινητό θα είναι πλέον σε μεγάλη απόσταση από το σώμα σου και πιο πρκατικό από τα υπόλοιπα.

Your choice ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Τελικά παιδιά αν θέλουμε να χαρακτηρίσουμε, ασχέτως αν θέλουμε να τα χρησιμοποιήσουμε ή όχι, από πλευράς επικινδυνότητας και μάλιστα από αυτό που είναι περισσότερο επικίνδυνο προς το λιγότερο επικίνδυνο, ας μας πεί τελικά κάποιος και ας βάλει στην σειρά τους αριθμούς: (1) κινητό (2) κινητό και handsfree καλώδιο (3) κινητό και καλώδιο που έχει και bluetooth (4) κινητό και bluetooth (χωρίς καλώδιο)
Link to comment
Share on other sites

@DENIOR

 

@shodanjr

Προφανώς και δεν είναι το ίδιο. Όταν δεν αποστέλλεις δεδομένα, η ισχύς είναι πρακτικά μηδέν. Αλλά το ίδιο ισχύει και με το GSM. Η σύγκριση έτσι κιαλλιώς γίνεται όταν μιλάς στο κινητό, όπου το Bluetooth εκπέμπει συνεχώς και το GSM 1/8 ΤDMA

 

@kalage

1)Επειδή ακριβώς δεν ξέρουμε ποιά συχνότητα μπορεί να επηρεάσει τον βιολογικό κύκλο ενός κυττάρου, το να δοκιμάζουμε 80 διαφορετικές συχνότητες είναι προφανώς χειρότερο από το να έχουμε μια συγκεκριμένη.

 

Τ

 

παιδια ελεος.

Bluetooth Class 2(handsfree) Θεωρητικη max ισχυς 2.5mW

GSM 900 1600mW και GSM1800 800mW

Προσφατα σε μια ερευνα του τμηματος Βιολογιας του ΕΚΠΑ το πεδιομετρο διπλα απο το ενεργο BH εδειχνε ΜΗΔΕΝ.

 

εχει αξια περαιτερω αναλυση?

 

@gpasxos

δεν ειναι αριθμος joker η επιβλαβης συχνοτητα.

Επικινδυνη δεν ειναι ΜΙΑ συχνοτητα αλλα μια περιοχη συχνοτητων.

Δηλαδη η 2418,4ΜΗz ειναι οκ ενω με την 2418,41MHz υπαρχει προβλημα?

 

εχετε μια ανεξηγητη ταση να δημιουργειτε/φανταζεστε/φαντασιωνεστε κινδυνους.

την ιδια στιγμη οι περισσοτεροι που οδυρονται για την ασφαλεια οτιδηποτε ασυρματου εχουν την αξιοσημειωτη επιδοση των 25+ cigarettes per day.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά από την όλη συζήτηση, είναι λιγότερο επικίνδυνο το Bluetooth hands free από το να μιλάμε κατευθείαν στο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

μηπως σε 100 χρονια τα κυταρα του ανθρωπου θα ειναι περισσοτερο ανθεκτικα σε αυτες τις ακτινοβολιες ?
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το καταπληκτικό bt της samsung wep 200. Ξεχνά κανείς πως έχει κάτι στο αυτί του. Τέλειο. Ελπίζω εκτός απο την ευκολία, να προσφέρει και κάτι στο θέμα υγείας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιορίστε οπωσδήποτε την χρήση κινητών και bluetooth...

Η πιθανή εμφάνιση καρκίνου στον άνθρωπό είναι πάρα πολύ πιθανή στο διάστημα των -15-20 χρόνων αν τα χρησιμοποιείτε υπερβολικά.Απλώς οι τα αποτελέσματα των επιστημονικών ερευνών λαδώνονται καλά απ'όλες τις μεγάλες εταιρίες κινητών στις οποίες διακυβεύονται τα συμφέροντά τους.

Δεν θέλω να κινδυνολογώ αλλά δυστυχώς έτσι είναι και καμία επιστημονική κοινότητα δεν ενδιαφέρεται να μας διαφωτίσει σοβαρά αλλά μας αποκρύπτει τις πραγματικές συνέπειες!

 

<offtopic> τωρα το ειδα 1.5 χρονο μετα θελω να κανω edit το ψιλοηλιθιο ποστ μου (αν και δεν το 'χα γραψει εγω) , δεν μπορω ομως τελος παντων :rolleyes: . </>

 

πιστευω οτι η χρηση bluetooth για οποιον μιλαει πανω απο 10 λεπτα την ημερα ειναι μονοδρομος υπο τις εξης προϋποθεσεις :

οτι δεν εχει το κινητο πολυ κοντα του ενω λαμβάνει χώρα η κλήση

οτι δεν το κραταει απο τη μερια που εκπεμπεται η ακτινοβολια (συνηθως απο την πισω μερια στα περισσοτερα κινητα και απο την πισω πανω πανω στα clamshell) .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έγινε ρε παιδιά αλλά το post μου ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!

Θα το ξαναγράψω όμως για να δω ποιόν "πείραξα". Έχουμε και λέμε από πλευράς ακτινοβολίας:

Κινητό μόνο του:down: :down: :down: :down:

Κινητό με ενσύρματο bluetooth: :down: :down::down:

Κινητό με ασύρματο bluetooth: :down: :down:

Κινητό με ενσύρματο handsfree: :down:

(Ελπίζω να τα έβαλα στη σωστή σειρά, αν υπάρχει λάθος πεστε το να το αλλάξω) και για πλάκα:

Με το ταχυδρομείο: OK, OK, OK, OK, OK, OK!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έγινε ρε παιδιά αλλά το post μου ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!

Θα το ξαναγράψω όμως για να δω ποιόν "πείραξα". Έχουμε και λέμε από πλευράς ακτινοβολίας:

Κινητό μόνο του:down: :down: :down: :down:

Κινητό με ενσύρματο bluetooth: :down: :down::down:

Κινητό με ασύρματο bluetooth: :down: :down:

Κινητό με ενσύρματο handsfree: :down:

(Ελπίζω να τα έβαλα στη σωστή σειρά, αν υπάρχει λάθος πεστε το να το αλλάξω) και για πλάκα:

Με το ταχυδρομείο: OK, OK, OK, OK, OK, OK!!!!

Σωστό φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έγινε ρε παιδιά αλλά το post μου ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!

Θα το ξαναγράψω όμως για να δω ποιόν "πείραξα". Έχουμε και λέμε από πλευράς ακτινοβολίας:

Κινητό μόνο του:down: :down:

Κινητό με ενσύρματο bluetooth: :down: :down:

Κινητό με ασύρματο bluetooth: :down: :down:

Κινητό με ενσύρματο handsfree: :down:

(Ελπίζω να τα έβαλα στη σωστή σειρά, αν υπάρχει λάθος πεστε το να το αλλάξω) και για πλάκα:

Με το ταχυδρομείο: OK, OK, OK, OK, OK, OK!!!!

 

Σωστα!!

Και με το παριστερι ομως εισαι ΟΚ ΟΚ ΟΚ ΟΚ ΟΚ!!:lol: ;)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

...άρα πιο επικίνδυνο είναι το ραδιόφωνο μέσω hands free παρά ένα walkman ας πούμε...

 

Το ραδιοφωνο εκπεμπει ραδιοκυματα, το walkman παιζει μουσικη μονο απο την συσκευη!! Δεν λαμβανει απο καπου οπως το ραδιο τη μουσικη αρα... ναι!!! Βεβαια δεν κανει και τρομερη ζημια το σημα του ραδιοφωνου οποτε δεν χρειαζεται καν να το αναφερουμε!!! Θεωρητικα παντως το walkman ειναι λιγοτερο επικινδυνο!!!;) :)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Μονο που στο κινητο λαμβανεις τα ραδιοκυματα και δεν τα εκπεμπεις φιλε μου οποτε το μονο προβλημα που θα υποστεις ειναι να σου τλεειωνει γρηγορα η μπαταρια...
Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά λέω ότι με το ραδιόφωνο μέσω handsfree και όχι ένα ραδιόφωνο απλό με ακουστικά, έχεις και το καλώδιο του hf που όπως πολλοί λένε παίζει και το ρόλο (αναπόφευκτα) κεραίας του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...