Jump to content

Πόσο επικίνδυνο είναι το Bluetooth;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα εχθές στις ειδήσεις του mega,μια ερευνα για τα κινητά,μιλούσαν και επιστήμονες,και ανέφεραν,συγκεκριμένα πως δεν εχει αποδειχτεί τίποτα ακόμα για το bt,και οτι το καλυτερο είναι να μιλάμε με το καλωδιο handsfree.

Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει,οταν είμαι σπίτι πάντως και μιλάω θα προτιμώ το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παντως απ οτι καταλαβα το χειροτερο ειναι να μιλαμε με το κινητο ετσι?

 

Αυτό είναι σίγουρο.Με αυτόν τον τρόπο δεχόμαστε σχεδόν όλη την ακτινοβολία που εκπέμπεται από το κινητό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

και το bt με καλωδιο?

το hands free ομως ..για να το δουλευεις πρεπει να χεις καπου κοντα σου το κινητο αρα παιρνουμε ακτινοβολια ενω με το bt οχι..η κανω λαθος?

 

Καλη ερωτηση,μακαρι να γνωριζαμε και την απαντηση.Οντως με το bt μπορεις να το εχεις σε μεγαλυτερη αποσταση αλλα σκεψου οτι οταν βρισκεσαι εκτος σπιτιου παλι καπου διπλα σου θα το εχεις το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

εγω στο σπιτι μιλαω με τις ωρες(αχ ρε non stop τι κακο μας κανεις :p) και το χω σε μια αποσταση..αλλα ποια ειναι η καταληλοτερη?

στο δρομο αντε να μιλησω 2-3-5 λεπτα..αλλιως μονο μηνυματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kalimera se olous tous xristes.Telika iparxei kapoios na dwsei mia sigouri kai swsti apantisi gia to an to bluetooth-headset einai kalitero apo ta hands free???Milaw kathimerina peripou 3 wres sto kinito kai prosopika me endiaferei poli mia swsti apantisi giati sto telos tha paw apo karkino:) euxaristw
Link to comment
Share on other sites

Το hands Free ειναι το καλυτερο.Δν εχει Καθολου ακτινοβολια! Το bluetooth εχει ακτινοβολια αλλα ελαχιστη.

Nokia N70 Symbian OS:8.1

CPU:ARM 220,8MHz

RAM:51MB (FREE 30MB) Battery:BL-5C (900MaH) Memory:1GB (FREE 51MB) Firmware: 5.0638.3.0.1V

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι το Bluetooth είναι επικίνδυνο μόνο στην ακαταλόγιστη χρήση.Αν τηρούνται όλα με μέτρο, τότε είναι μειωμένες οι πιθανότητες επικινδυνότητας.;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι το Bluetooth είναι επικίνδυνο μόνο στην ακαταλόγιστη χρήση.Αν τηρούνται όλα με μέτρο, τότε είναι μειωμένες οι πιθανότητες επικινδυνότητας.;)

αυτό είναι σίγουρο.Αλλά τι μέτρο αν το φοράς όλη μέρα στο αφτί σου?;)

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο της ακτινοβολιας ειναι πολυ λιγοτερο απο αυτο του κινητου σου τηλ..Αν σκεφτεις οτι το Bluetooth εχει εμβελεια 9m,το κινητο σου και 3κμ.

Ετσι το Bluetooth ειναι ασυγκριτα πιο ασφαλες.Ενα αλλο παραδειγμα ειναι το ασυρματο τηλεφωνο στα σπιτια μας το οποιο εχει εμβελεια 300-400μ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγινε αναφορα στα dect (ασυρματα τηλεφωνα σπιτιου) καπου διαβασα δυστυχως δεν θυμαμαι που...οτι ειναι πιο επικινδυνα απο τα κινητα τηλεφωνα!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγινε αναφορα στα dect (ασυρματα τηλεφωνα σπιτιου) καπου διαβασα δυστυχως δεν θυμαμαι που...οτι ειναι πιο επικινδυνα απο τα κινητα τηλεφωνα!!!:!:

 

:what:

οριστε?????:confused:

δεν νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγινε αναφορα στα dect (ασυρματα τηλεφωνα σπιτιου) καπου διαβασα δυστυχως δεν θυμαμαι που...οτι ειναι πιο επικινδυνα απο τα κινητα τηλεφωνα!!!:!:

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ κάπου είχα διαβάσει ή ακούσει ότι τα ασύρματα σταθερά τηλέφωνα είναι πιο επικίνδυνα από τα κινητά τηλέφωνα, αλλά μάλλον θα είναι κάποια λάθος εκτίμηση.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Kalimera se olous tous xristes.Telika iparxei kapoios na dwsei mia sigouri kai swsti apantisi gia to an to bluetooth-headset einai kalitero apo ta hands free???Milaw kathimerina peripou 3 wres sto kinito kai prosopika me endiaferei poli mia swsti apantisi giati sto telos tha paw apo karkino euxaristw
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά,το bluetooth handsfree εκπέμπει ακτινοβολία μόνο όταν μιλάμε αν έχω καταλάβει σωστά από αυτά που διάβασα.Χρησιμοποιώ το ds 200 της Sony Ericsson με το κλιπσάκι.Το έχω συνεχώς πιασμένο στο πουκάμισο στο ύψος της καρδιάς.Επομένως να φανταστώ ότι μπορώ να το έχω όλη μέρα και να εκπέμπει ακτινιβολία μόνό όταν μιλάω;Από την στιγμή όμως που είναι συνδεμένο με το κινητό δεν εκπέμπει κάποιου είδους ακτινοβολία;Ευχαριστώ...
A WORLD OF HIGH DEFINITION @ http://www.blu-rayshop.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,το bluetooth handsfree εκπέμπει ακτινοβολία μόνο όταν μιλάμε αν έχω καταλάβει σωστά από αυτά που διάβασα.Χρησιμοποιώ το ds 200 της Sony Ericsson με το κλιπσάκι.Το έχω συνεχώς πιασμένο στο πουκάμισο στο ύψος της καρδιάς.Επομένως να φανταστώ ότι μπορώ να το έχω όλη μέρα και να εκπέμπει ακτινιβολία μόνό όταν μιλάω;Από την στιγμή όμως που είναι συνδεμένο με το κινητό δεν εκπέμπει κάποιου είδους ακτινοβολία;Ευχαριστώ...

 

To bluetooth εκπέμπει ακτινοβολία και όταν δεν μιλάμε στο κινητό (όπως και το κινητό κάνει το ίδιο) έτσι ώστε να βρίσκεται σε "επαφή" με την "βάση του" που στην μια περίπτωση είναι το ίδιο το κινητό ενώ στην άλλη είναι η κεραία της κινητής τηλεφωνίας. Βέβαια μιας και το εύρος του bluetooth είναι μόλις 10m (μεταξύ μας λιγότερο) είναι πιό ακίνδυνο από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαίρεται, πήρα σήμερα ασυρματα ακουστικα για το ipod που χρησιμοποιουν τεχνολογία ΒΤ και σκεφτηκα τωρα αν ειναι επικυνδινο λόγω ακτινοβολιας. θα καει το κεφάλι μου?:O
Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες σύμφωνα με μελέτες του ΕΜΠ, προτείνεται το bluetooth για χρήση αντί του ενσύρματου handsfree. Μάλιστα, είχε βγει και ένας καθηγητής του ΕΜΠ πρόσφατα στην τηλεόραση, υποστηρίζοντας ότι το κινητό δεν πρέπει να το έχουμε επάνω μας, γιατί ο οργανισμός αποροφά ακτινοβολία στο σημείο που έρχεται σε επαφή με το τηλ.

Πρότεινε να τοποθετείται σε κάποιο τσαντάκι και να μπαίνει σε μια θήκη που έχει αναπτύξει στο εργαστήριό του και δεν επιτρέπει στην ακτινοβολία να περάσει προς την μεριά του σώματος.

Για να προλάβω μερικούς, η θήκη αυτή είναι ιδιαίτερα απλή και όπως δήλωσε μπορεί να την παρασκευάσει και μόνος του κάποιος με πολύ χαμηλό κόστος, στο σπίτι του.

 

Τέλος πάντων δεν έχω χρόνο τώρα να ψάξω να βρω τις έρευνες, αλλά από την δικιά μου εμπειρία θα πω ότι μετά από πολλές ώρες ομιλίας με ενσύρματο handsfree με έπιανε μια ζαλάδα ενώ όταν το αντικατέστησα με bluetooth αυτό κόπηκε.

 

Και μια συμβουλή ρε παιδιά, καλό θα ήταν να μην βάζουμε το κινητό στην τσέπη του παντελονιού, έχουμε σημαντικά πράγματα εκεί κάτω χαμηλά!;)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων δεν έχω χρόνο τώρα να ψάξω να βρω τις έρευνες, αλλά από την δικιά μου εμπειρία θα πω ότι μετά από πολλές ώρες ομιλίας με ενσύρματο handsfree με έπιανε μια ζαλάδα ενώ όταν το αντικατέστησα με bluetooth αυτό κόπηκε.

 

 

Εγω παλι φιλε μου,με bluetooth και μονο σε κατασταση αναμονης μετα απο λιγο το καταλαβαινα οτι με ενοχλει,και δεν εννοω οτι με επιανε φαγουρα ή δεν καθοταν καλα στη θεση του,αλλα οτι ειχα κατι σαν πονοκεφαλο,μια δυσφορια.

Φανταζομαι οτι εσυ πλεον και απο mp3 player ακους με bluetooth ακουστικα,αφου βρηκες τι φταιει για τις ζαλαδες.

Μηπως το wifi σου γιατρευει και το κρυωμα?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σύμφωνα με μελέτες του ΕΜΠ, προτείνεται το bluetooth για χρήση αντί του ενσύρματου handsfree. Μάλιστα, είχε βγει και ένας καθηγητής του ΕΜΠ πρόσφατα στην τηλεόραση, υποστηρίζοντας ότι το κινητό δεν πρέπει να το έχουμε επάνω μας, γιατί ο οργανισμός αποροφά ακτινοβολία στο σημείο που έρχεται σε επαφή με το τηλ.

Πρότεινε να τοποθετείται σε κάποιο τσαντάκι και να μπαίνει σε μια θήκη που έχει αναπτύξει στο εργαστήριό του και δεν επιτρέπει στην ακτινοβολία να περάσει προς την μεριά του σώματος.

Για να προλάβω μερικούς, η θήκη αυτή είναι ιδιαίτερα απλή και όπως δήλωσε μπορεί να την παρασκευάσει και μόνος του κάποιος με πολύ χαμηλό κόστος, στο σπίτι του.

 

Τέλος πάντων δεν έχω χρόνο τώρα να ψάξω να βρω τις έρευνες, αλλά από την δικιά μου εμπειρία θα πω ότι μετά από πολλές ώρες ομιλίας με ενσύρματο handsfree με έπιανε μια ζαλάδα ενώ όταν το αντικατέστησα με bluetooth αυτό κόπηκε.

 

Και μια συμβουλή ρε παιδιά, καλό θα ήταν να μην βάζουμε το κινητό στην τσέπη του παντελονιού, έχουμε σημαντικά πράγματα εκεί κάτω χαμηλά!;)

το bluetooth ειναι καλυτερο οπως εχουν αποδειξει πολυαριθμες ερευνες. επισης η μεγαλυτερη λαλακια που εχω δει ειναι καποιοι )*^&( που εχουν το ακουστικο bluetooth ολη την ωρα στο αυτι λες και θελουν φαρο για το αυτι τους...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σύμφωνα με μελέτες του ΕΜΠ, προτείνεται το bluetooth για χρήση αντί του ενσύρματου handsfree. Μάλιστα, είχε βγει και ένας καθηγητής του ΕΜΠ πρόσφατα στην τηλεόραση, υποστηρίζοντας ότι το κινητό δεν πρέπει να το έχουμε επάνω μας, γιατί ο οργανισμός αποροφά ακτινοβολία στο σημείο που έρχεται σε επαφή με το τηλ.

Πρότεινε να τοποθετείται σε κάποιο τσαντάκι και να μπαίνει σε μια θήκη που έχει αναπτύξει στο εργαστήριό του και δεν επιτρέπει στην ακτινοβολία να περάσει προς την μεριά του σώματος.

Για να προλάβω μερικούς, η θήκη αυτή είναι ιδιαίτερα απλή και όπως δήλωσε μπορεί να την παρασκευάσει και μόνος του κάποιος με πολύ χαμηλό κόστος, στο σπίτι του.

 

Τέλος πάντων δεν έχω χρόνο τώρα να ψάξω να βρω τις έρευνες, αλλά από την δικιά μου εμπειρία θα πω ότι μετά από πολλές ώρες ομιλίας με ενσύρματο handsfree με έπιανε μια ζαλάδα ενώ όταν το αντικατέστησα με bluetooth αυτό κόπηκε.

 

Και μια συμβουλή ρε παιδιά, καλό θα ήταν να μην βάζουμε το κινητό στην τσέπη του παντελονιού, έχουμε σημαντικά πράγματα εκεί κάτω χαμηλά!;)

φιλε μου σε πειραζε γιατι ειχες δυο ηλεκτρομαγνητες μεταβλητης εντασης πεδιου μεσα στο αυτι σου και λογικο να ενιωθες δυσφορια. στα περισσοτερα bluetooth δεν μπαινει το ακουστικο τελειως μεσα στο αυτι. δυσφορια με bluetooth θα νιωσεις σιγουρα αν εισαι αρκετα ανοητος και εισαι μακρια απο το κινητο και το εχεις ολη την ωρα στο αυτι ειτε μιλας ειτε οχι

το μονο σιγουρο ειναι οτι νιωθεις μικρη αυξηση θερμοκρασιας λογω της μικροκυματικης εκπομπης και του μικρου βαθους διεισδυσης της ακτινοβολιας στα 2400 ΜΗz περιπου.

 

διαβαστε και αυτο οπωσδηποτε: http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/Publications/Informative_Documentation/hlktromagnitikh_Entypo.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η απαντηση για την δυσφορια ηταν για μενα.

to proto meros gia ton filo me to ensyrmato. to deutero gia sena

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...