Jump to content

Κινέζικα Clones


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο μόνος εύκολος τρόπος για να λύσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα ειναι να φορτίζεις την μπαταρία σε εξωτερικό φορτιστή μπαταρίας.πχ Φορτιστή σαν αυτόν που πωλείται και σε κάποια κινέζικα μαγαζιά εδώ Ελλάδα με κόστος γύρω στα 6€ Οι υπόλοιπες λύσεις για κανονική φόρτιση της μπαταρίας πάνω στο κινητό,απαιτούν γνώση προγραμματισμού ή να ψάξεις να βρεις ποιο ακριβώς είναι το μοντέλο του κινητού σου (s4 clone δε λέει κάτι μιας και κυκλοφορούν πολλά τέτοια) και ισως να έχει κυκλοφορήσει κάποια νεότερη ρομ που λύνει το πρόβλημα Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο μόνος εύκολος τρόπος για να λύσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα ειναι να φορτίζεις την μπαταρία σε εξωτερικό φορτιστή μπαταρίας.πχ Φορτιστή σαν αυτόν που πωλείται και σε κάποια κινέζικα μαγαζιά εδώ Ελλάδα με κόστος γύρω στα 6€ Οι υπόλοιπες λύσεις για κανονική φόρτιση της μπαταρίας πάνω στο κινητό,απαιτούν γνώση προγραμματισμού ή να ψάξεις να βρεις ποιο ακριβώς είναι το μοντέλο του κινητού σου (s4 clone δε λέει κάτι μιας και κυκλοφορούν πολλά τέτοια) και ισως να έχει κυκλοφορήσει κάποια νεότερη ρομ που λύνει το πρόβλημα

 

το μοντέλο του κινητού πως ακριβώς το βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το γράφει στο ρυθμίσεις--->σχετικά με το τηλέφωνο και για πιο αναλυτικές πληροφορίες μπορεις να δεις κάποιο πρόγραμμα όπως το cpu identifier αλλά υποθέτω ότι το δικό σου θα το εμφανίζει ως galaxy s4 που σαφώς δεν ειναι αληθινό.Ισως στο κουτί του ή κάτω απο την μπαταρία να γράφει κάποιον κωδικό ή όνομα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έψαξα και βρήκα

κατέβασα mkt droid tools, εγκατέστησα ADB drivers και πήρα τις παρακάτω πληροφορίες

Hardware : MT6572

Model : GT-I9500

Build number : ALPS.JB3.MP.V1

Build date UTC : 20131119-065843

Android v : 4.2.2

Baseband v: MOLY.WR8.W1315.MD.WG.MP.V1.P2, 2013/08/12 19:49

Kernel v : 3.4.5 (rooter@root) (gcc version 4.6.x-google 20120106 (prerelease) (GCC) ) #1 SMP Tue Nov 19 13:20:49 CST 2013

Free space: system- 65.1M; data- 578.8M; sdcard0- 928.1M; C:\ 235663M

 

καμιά πρόταση για rom (ή με άλλο τρόπο) να λυθεί το πρόβλημα που έχω με την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Δες http://www.needrom.com/phone-roms/other-categories/gt-i9500-i9502/ τρέχα γύρευε δηλαδή μιας και ειναι πολλά τα μοντέλα και δε ξέρεις τι ακριβώς παίζει και φλασάρισμα λάθος ρομ θα σε βάλει σε περιπέτειες για να μπορέσεις να το επαναφερεις.Πάντως καλό ειναι να πάρεις ένα full backup της υπάρχουσας ρομ σου με mtk droid tools http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973 για παν ενδεχόμενο.Η προταση μου πάντως ειναι εξωτερικός φορτιστής μπαταρίας.Ειδικά αν ειναι και 1:1 κλώνος με το γνήσιο παίρνεις και μια κανονική μπαταρία ή στο πακέτο ειχε και 2η μπαταρία,η καλύτερη λύση θεωρώ προσωπικά πως ειναι αυτή Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

γεια σας..εχω ενα προβλημα με το κινητο.τις τελευταιες 2 μερες το κινητο μπαινει μονο του στο ιντερνετ!!!!!;)

μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω;

ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από εμενα από μερα σε μερα αναμενω ένα hdc legend 2 μπορει καποιος να μου πει 3 4 πραγματάκια που πρεπει να γινουν αμεσα στο κινητο για βελτιωση??
Link to comment
Share on other sites

Mπηκα στο mobile tools στο recovery mode και φλασαρα καταλαθος κατι και πλεον στο cwm ειναι ολα κινεζικα..:(:(:(

Τι να κανω για να ειναι παλι στα αγγλικα οπως ηταν;;;;

επισης οταν πηγα να περασω την ρομ του σταρ δεν την εβρισκα μεσα στη cwm (πριν γινουν ολα κινεζικα) γιατι;;;

pleaseeee βοηθεια..

hdc galaxy s4 legend εχω..

Edited by akis_evo_9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

 

Πριν 1 μήνα έφερα 2 clones mtk 6577 , και στο πακέτο ο κινέζος έβαλε μια μπαταρία .

Προσπαθώ να βρώ μια δεύτερη από Aliexpress , Ebay , αλλά δεν καταφέρνω γιατί

η συσκευή αυτή έχει 3 πινακια για την μπαταρία και όχι 4 που έχουν τα περισσότερα .

Γνωρίζει κανείς κάτι ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους παιδια.εδω και αρκετες μερες αντιμετοπιζω προβλημα με το κινητο της γυναικας μου.εκει που δουλευει κανονικα ενω παταω να ανοιξει το wifi κανει πως ανοιγει αλλα ξανασβηνη το οικονιδιο....ενω οταν το παθαινει αυτο δεν ανοιγει ουτε το bluetooth...κανω επανεκινηση για να δουλεψει αλλα οταν κανω επανεκινιση και ανοιγει το κινητο εχει χασει τις ρυθμισεισ της ημερομηνιας και ωρας σαν να εβγαλα την μπαταρια....Εχω δοκιμασει αρκετες ρομ και με spflash tools και με cwm αλλα δυστηχως τιποτα. Δεν ξερω τι να κανω αν μπορει καποιος ας με βοηθηση παρακαλω....:(
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους παιδια.εδω και αρκετες μερες αντιμετοπιζω προβλημα με το κινητο της γυναικας μου.εκει που δουλευει κανονικα ενω παταω να ανοιξει το wifi κανει πως ανοιγει αλλα ξανασβηνη το οικονιδιο....ενω οταν το παθαινει αυτο δεν ανοιγει ουτε το bluetooth...κανω επανεκινηση για να δουλεψει αλλα οταν κανω επανεκινιση και ανοιγει το κινητο εχει χασει τις ρυθμισεισ της ημερομηνιας και ωρας σαν να εβγαλα την μπαταρια....Εχω δοκιμασει αρκετες ρομ και με spflash tools και με cwm αλλα δυστηχως τιποτα. Δεν ξερω τι να κανω αν μπορει καποιος ας με βοηθηση παρακαλω....:(

Ποιες ρομ δηλαδή δοκίμασες; Εγκαταστάθηκαν όντως;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και ευχαριστω για την απαντηση...δοκιμασα αρκετες ρομ που βρηκα...απο needrom οσεσ ειναι με spflash οπως και την ρομ του stargreek με cwm αλλα τιποτα....ενω δειχνει στην αρχη οτι δουλευουνε ολλεσ καλα μπορει σε ανυποπτο χρονο να παω να ανοιξω το wifi και να κολλαει ενω στην αρχη δουλευει.

δυστηχως την αρχικη ρομ δεν την εχω κρατηση...μπορεις να με βοηθησεις?ειναι θεμα software η hardware? μηπως να μου ελεγες καποια ρομ να περασω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο αδερφος μου ειναι ταιλανδη και εχει βρει κινεζικο S4 στα 100 Ευρω.Τι πρεπει να προσεξει στην αγορα μην την πατησουμε?

Αξιζει να δωσω αυτα τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Θα μπω κατευθειαν στο ψητο!!!Εδω και καιρο στο κινητο μου (hdc legend 2) μου παρουσιαζοταν το εξης προβλημα. Ξαφνικα και χωρις λογο η εκανε restart η μου εχανε και μου ξαναεβρισκε μονο του το σημα δικτυου και μου εμφανιζε μηνυμα σαν να ξαναεβαζα την καρτα σιμ μου ανοιγε τα δεδομενα μερικες φορες μου εσβηνε απο μονο του της επαφες η ποιο σπανια ενω ηταν ανοιχτο με επαιρναν τηλ αλλα εγω δεν εβλεπα τιποτα η οταν χτυπαγε το ξυπνητηρι η εβαζα να συνδεθει το bluetooth με το αμαξι μου εκανε αυτα τα κουλα ρεσταρτ.Ηταν φορες που μου εκανε restart 5 και 6 φορες την ημερα και ολο μου εμφανιζοταν το μηνυμα στην οθονη οτι εβαλα νεα καρτα σιμ κλπ κλπ...Τι ρομ του αλλαξα τι wipe data τι restart τιποτα...μεχρι και νεα καρτα sim micro εβαλα γιατι αυτη που ειχα ηταν παλια κομμενη αλλα το προβλημα το ιδιο...Χθες λοιπον εκανα restore την μαμα ρομ που ειχα η οποια ειναι ρουτ.Εκανα freeze της εφαρμογες που ηθελα και εβαλα οτι apps ειχα κανει backup συν οτι ταυτοχρονα δουλευα wifi internet εκανα και καποια τηλ φουλ χρηση δηλαδη το κινητο δεν εκανε κιχ..Βαζω τελευταια το gravity box το κανω εγκατασταση και μετα στο καπακι κανω εγκατασταση και το Xposed 2.4.1 και με το που το βαζω πριν καλα καλα ενεργοποιησω τα module τσουπ ρεσταρτ και μου εμφανησε οτι εβαλα νεα καρτα σιμ....Να παρει λεω...:mad: Το κανω αναβαθμιση σε 2.9.4 (αν θυμαμαι καλα) κανω και της ρυθμισεις στο gravity box οπως εγω ηθελα και τσουπ με το πρωτο ξυπνητηρι ξανα το κουλο μηνυμα της καρτας σιμ και μετα απο λιγο με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι με επαιρναν και ποιο νωρις τηλ και ενω ειχα ανοιχτο το κινητο δεν εβλεπα τιποτα...Ε λοιπον εβγαλα εντελως το Xposed μαζι με οτι αλλα module ειχα βαλει εκανα ρεσταρτ και απο τοτε το κινητο δουλευει ρολοι...Αντε γεια κριμα παντως γιατι με αυτα τα 2 εκανες ωραια κολπα και εφε στο κινητο αλλα εστω και ετσι δεν πειραζει το θεμα ειναι να λειτουργει αψογα!!! Γιατι ομως το παθενει αυτο τι σκαλωμα τραβαει με το xposed αφου και το gravity box που βαζω κανει για MTK6589 επεξεργαστες εμενα γιατι δεν δουλευει σωστα.. :wacko:Το εχει παθει κανεις αλλος αυτο στο κινητο του που να του βγαζει παρομοια προβληματα η να εσβησε το xposed και να βρηκε την υγεια του!! :confused: :confused: Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!!!!

Εχω cwm στα Κινεζικα και πλεον δε μπορει το κινητο να μπουταρει καθολου, φτανει στο σημειο που μου δειχνει το logo "samsung galaxy s4" και μετα κανει παλι restart μεχρι αυτο το σημειο και παλι τα ιδια..:cry::cry:

Δοκιμασα να φλασαρω την oficial rom απο εδω: http://www.needrom.com/mobile/hdc-galaxy-s4-legend-2/#comments

με το flashtools οπως τα λεει ο οδηγος αλλα δεν προχωραει το προγραμμα, δεν κολλαει αλλα δεν προχωραει..

Καμια ιδεα καποιος;;;;; Εχω μεινει χωρις τηλεφωνο please!!!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!!!!

Εχω cwm στα Κινεζικα και πλεον δε μπορει το κινητο να μπουταρει καθολου, φτανει στο σημειο που μου δειχνει το logo "samsung galaxy s4" και μετα κανει παλι restart μεχρι αυτο το σημειο και παλι τα ιδια..:cry::cry:

Δοκιμασα να φλασαρω την oficial rom απο εδω: http://www.needrom.com/mobile/hdc-galaxy-s4-legend-2/#comments

με το flashtools οπως τα λεει ο οδηγος αλλα δεν προχωραει το προγραμμα, δεν κολλαει αλλα δεν προχωραει..

Καμια ιδεα καποιος;;;;; Εχω μεινει χωρις τηλεφωνο please!!!! :(:(

 

Γεια σου Akis, όταν συνδέεις το κινητό την μπαταρία την έχεις βγάλει κανονικά και απλά δεν στο αναγνωρίζει εννοείς για να προχωρήσει η εγκατάσταση της rom? Έχεις εγκαταστήσει τους vcom drivers? Επίσης, αν τα έχεις όλα κομπλέ, δοκίμασε την ώρα που συνδέεις το usb καλώδιο στον υπολογιστή σου (την ώρα που είναι να το συνδέσεις για να περάσεις τη ρόμ) να κρατάς πατημένο το volume button του κινητού σου (δεν θυμάμαι αν είναι το συν ή το πλην πάντως ένα από τα δύο). Είχα θέμα με ένα κινητό που δεν μου το αναγνώριζε, και τυχαία δοκίμασα να πατήσω το πλήκτρο της έντασης και πέρασα μια χαρά τη ρομ. Ελπίζω να βοήθησα. :happy:

[color="Purple"

 

Αν θες να κάνεις root το MT6572 (αλλά και οποιοδήποτε άλλο) κατέβασε αυτό --->

http://www.4shared.com/file/j2tEWkUX/[/color]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν οι συσκευες μας υποστηριζουν το hd voice?Αν ναι πως το ενεργοποιουμε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα...Εχω ψαξει λιγο το φορουμ πανω στο θεμα "Κλωνου" και πραγματικα εχω μπερδευτει....Ψαχνοντας ειδικα μεσα στα καταστηματα ειναι τοσα πολλα και πανω κατω ιδια specs αλλα .αλλα λενε FHD αλλα λενε οτι δεν υπαρχει κλωνος FHD ειτε σε Note 3 ειτε σε S4....Σκεφτομουν για το S4 αρχικα αλλα επeιτα εβλεπα και τον αντιστοιχο κλωνο του Note 3....Βρηκα καποια που μου φαινονται καπως καλυτερα στα specs τους αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος για το πιο να διαλεξω κι αν αξιζει να διαλεξω καποια απο αυτα....Το 1ο που εχω βρει ειναι αυτο : http://www.fastcardtech.com/HDC-Galaxys-Note-3-Max#aa Note 3 και το 2ο που ειδα σε S4 ειναι αυτο : http://www.aliexpress.com/item/Real-S4-Perfect-1-1-MTK6589-Phone-Android-4-2-I9500-1-6Ghz-2GB-Ram-16GB/1572098890.html αν μπορει καποιος ας με βοηθησει λιγο με αυτο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα...Εχω ψαξει λιγο το φορουμ πανω στο θεμα "Κλωνου" και πραγματικα εχω μπερδευτει....Ψαχνοντας ειδικα μεσα στα καταστηματα ειναι τοσα πολλα και πανω κατω ιδια specs αλλα .αλλα λενε FHD αλλα λενε οτι δεν υπαρχει κλωνος FHD ειτε σε Note 3 ειτε σε S4....Σκεφτομουν για το S4 αρχικα αλλα επeιτα εβλεπα και τον αντιστοιχο κλωνο του Note 3....Βρηκα καποια που μου φαινονται καπως καλυτερα στα specs τους αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος για το πιο να διαλεξω κι αν αξιζει να διαλεξω καποια απο αυτα....Το 1ο που εχω βρει ειναι αυτο : http://www.fastcardtech.com/HDC-Galaxys-Note-3-Max#aa Note 3 και το 2ο που ειδα σε S4 ειναι αυτο : http://www.aliexpress.com/item/Real-S4-Perfect-1-1-MTK6589-Phone-Android-4-2-I9500-1-6Ghz-2GB-Ram-16GB/1572098890.html αν μπορει καποιος ας με βοηθησει λιγο με αυτο...

 

Κατα την γνωμη μου το 1 note3 ειναι πολυ καλο ,ο καλυτερος μεχρι τωρα κλωνος,υπαρχει και με 2 σιμ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω παιδια αν η ρομ σε ενα κινητο παιζει ρολο στο σημα gps?το λεω αυτο γιατι εχω δυο ιδιους κλονους s4 και εχω βαλει διαφορετικι ρομ στον καθενα και το ενα απο τα δυο εχει πολυ καλο σημα gps...ποια ρομ προτεινετε για καλο σημα gps?
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ήδη το iNew V3 και θα παραγγείλω και έναν κλώνο S4.

 

Παιδιά στους κλώνους υπάρχει και το λογότυπο Samsung;

Στα promo video φαίνεται πως στην πρόσοψη δεν γράφει τίποτα καθώς και ότι στο πίσω καπάκι γράφει Android.

 

Κάποια σελίδα που προτείνετε να το παραγγείλω;

 

Αυτή εδώ είναι αξιόπιστη;

 

http://www.chinapadmall.com/n9500-s4#.UWa34MsayK0

 

Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινέζικα Clones

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...