Jump to content

Κινέζικα Clones


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια, ολα αυτα τα μαιμουδιστικα HTC λειτουργουν ικανοποιητικά? Πιανουν σημα καλο? Εχουν multitouch? Το scrolling ειναι ομαλο? Αν ολα ειναι οκ να παρω και εγω , γιατι να δωσω τσαμπα τα διπλασια χρηματα? Aλλιων παω να παρω ενα zte blade απο εδω

.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Kiphone και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι.

 

Μόλις πάω να βάλω την ώρα, κολλάει και κάνει ένα σπαστικό θόρυβο. Πρέπει να βγάλω τη μπαταρία για να το σταματήσω.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να βρούμε το firmware του ώστε να το ξαναπεράσω μπας και φτιάξει; Δεν αξίζει να μπλέξω στη διαδικασία στείλε-φτιάξ' το-στειλ' το πίσω για το ξυπνητήρι.

 

Κάτι ακόμα...

 

Όσοι το έχετε, αντιμετωπίζετε πρόβλημα με το γράμμα "Α" όταν στέλνετε SMS; Έχω την εντύπωση ότι το "Α" δύσκολα πιάνεται με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Kiphone και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι.

 

Μόλις πάω να βάλω την ώρα, κολλάει και κάνει ένα σπαστικό θόρυβο. Πρέπει να βγάλω τη μπαταρία για να το σταματήσω.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να βρούμε το firmware του ώστε να το ξαναπεράσω μπας και φτιάξει; Δεν αξίζει να μπλέξω στη διαδικασία στείλε-φτιάξ' το-στειλ' το πίσω για το ξυπνητήρι.

 

Κάτι ακόμα...

 

Όσοι το έχετε, αντιμετωπίζετε πρόβλημα με το γράμμα "Α" όταν στέλνετε SMS; Έχω την εντύπωση ότι το "Α" δύσκολα πιάνεται με τη μία.

 

Χθές πήρα και εγώ το ίδιο κινητό..... πρόβλημα με το γράμμα "Α" ναι το παρατήρησα. Γενικώς μηπως ξέρεις κανείς αν γίνεται να βάλω android πανω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Kiphone και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι.

 

Μόλις πάω να βάλω την ώρα, κολλάει και κάνει ένα σπαστικό θόρυβο. Πρέπει να βγάλω τη μπαταρία για να το σταματήσω.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να βρούμε το firmware του ώστε να το ξαναπεράσω μπας και φτιάξει; Δεν αξίζει να μπλέξω στη διαδικασία στείλε-φτιάξ' το-στειλ' το πίσω για το ξυπνητήρι.

 

Κάτι ακόμα...

 

Όσοι το έχετε, αντιμετωπίζετε πρόβλημα με το γράμμα "Α" όταν στέλνετε SMS; Έχω την εντύπωση ότι το "Α" δύσκολα πιάνεται με τη μία.

 

αυτο με το ξυπνητηρι το εχει και εμενα και τα 2 που εχω παρει....

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου το ξυπνητηρι ειναι μια χαρα.οσο αφορα τα γραμματα,μηπως δε τα πατας καλα?μερικα θελουν λιγο πιο πανω πατημα απο οτι εχω καταλαβει οχι ακριβως πανω τους

 

Χθές πήρα και εγώ το ίδιο κινητό..... πρόβλημα με το γράμμα "Α" ναι το παρατήρησα. Γενικώς μηπως ξέρεις κανείς αν γίνεται να βάλω android πανω?

 

δε γινετε στα κινεζικα να αλλαξεις λογισμικο.τουλαχιστον οχι σε αυτα τα μοντελα

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση σχετικά με το Kiphone...

 

Κατάφερε κανείς σας να βάλει να φαίνεται η φωτογραφία αυτού που σε καλεί (Caller's Picture);

Link to comment
Share on other sites

Εχω αποφασησει να πατω ενα sciphone.Αυτος εδω ισχυριζεται οτι πουλαει το γνησιο

 

http://www.vkamobi.com/products/Sciphone-i68-4G.html

 

Υπαρχει και γνησιο sciphone i69-4G χωρις wifi; Ειναι αυτο?

 

http://www.everbuying.com/product37398.html

 

Ομως ψαχνοντας στο νετ βρηκα και εναν αλλο κλωνο sciphone με καλη τιμη αλλα και wifi+tv

 

http://www.vkamobi.com/hiphone/4gs-tv-wifi-analog-tv-java-touch-screen-cell-phone4gs-tv-quad-band-dual-cards-wifi-analog-tv-java-touch-screen-cell-phone.html

 

Ολοι αυτοι οι κλωνοι εχουν τον ιδιο επεξεργαστη?Η πχ το τελευταιο εχει χειροτερο και θα σερνεται?

Link to comment
Share on other sites

Άσε στην άκρη το πως ονομάζει ο κάθε πωλητής το κινητό του και δες τα χαρακτηριστικά τους και ανάλογα επέλεξε αυτό που θέλεις.

Τα πρώτα 2 είναι πολύ μέτριας ποιότητας κινητά,με ανάλυση οθόνης που παρουσιάζει πιξελιάσματα.

Το τρίτο κινητό δεν κατάλαβα ποιο μοντέλο είναι.

Πάντως να πω και ένα καλό που έχει το πρώτο μοντέλο.Κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις,η μια με το μήλο πίσω και στην άλλη αντί για το μήλο γράφει wifi.Όταν ανάβεις την οθόνη,τότε το μήλο ή εκεί που γράφει wifi ανάβει σε μπλέ φως.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το πρωτο μιας και ειναι γνησιο Sciphone

 

Για 50ευρω δεν περιμενω και τιποτα εξαιρετικο ,ενα απλο κινητο θελω με 2 υποδοχες sim. πιστευω θα κανει την δουλεια του. Ενω λεει οτι το εχει προσφορα 69 δολλαρια στο καλαθι σου το πρεσθετει με 63.8 δολλαρια. ..

 

Σκεφτομαι να παρω και το Α3000 αλλα θα αφησω λιγο καιρο να περασει μιας και δεν ειναι ξεκαθαρο εαν εχει GPS

Link to comment
Share on other sites

εδω ενα βιντεο για μινι iphone 4g με θηκη και πληκτρολογιο, δεν ειναι κακο αν ειχε capacitive θα τα σπαγε
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!πως μπορουμε να περασουμε ταινιες στο κινητο?

σε τι μορφη τις περναμε και σε τι αναλυση?

αν ξερει κανεις ας απαντησει.

ευχαριστω εκ των προτερων!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες παρέλαβα από το e-mobilo.com ένα kiphone k668. Έχω όμως τα εξής προβλήματα:

1.Προσπαθώ να περάσω τις επαφές με bluetooth αλλά ενώ από το άλλο τηλέφωνο στέλνει κανονικά, αυτό εμφανίζει σφάλμα (μάλλον πρόκειται για λάθος τύπος κωδικοποίησης αρχείων. Γνωρίζεται ποιος τύπος είναι ο σωστός;;; (σημειωτέον το Bluetooth δουλεύει κανονικά για φώτο κτλ)

2. το μενού των επαφών δεν έχει ρυθμίσεις, δηλ. δεν κάνει μαζική αντιγραφή από την sim στο τηλέφωνο, εμφανίζει όλες τις επαφές και από τις δυο κάρτες και από το τηλέφωνο κτλ.

3. μόλις πατήσεις καντράν τηλεφώνου και πατήσεις το πλήκτρο sim1 sim2 δεν εμφανίζει τις τελευταίες κλήσεις. Ακόμα και όταν πατήσεις το πλήκτρο recent στα υπομενού missed, dialed received λέλει καμία κλήση. Στο βασικό μενού όμως στην επιλογή ιστορικό κλήσεων μου τις εμφανίζει.

Σημειωτέον έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά τα προβλήματα παραμένουν άλυτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ίσως αν είχα ένα manual πιστεύω οτι θα τα κατάφερνα στις ρυθμίσεις. Γνωρίζετε που μπορώ να κατεβάσω ένα στα αγγλικά;;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ .αν απο τωρα σου βγαζει προβληματα τι θα γινει πιο μετα . δεν νομιζω να σου κοστισε πολυ? Εγω παντωσ ολα (κινητα , καμερα .τηλεωραση αυτοκινητου ,ρολοι χεριου που το εκανα δωρο) τα πηρα απο εδω και ειμαι ευχαριστημενη ειναι και οικονομικα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες παρέλαβα από το e-mobilo.com ένα kiphone k668. Έχω όμως τα εξής προβλήματα:

1.Προσπαθώ να περάσω τις επαφές με bluetooth αλλά ενώ από το άλλο τηλέφωνο στέλνει κανονικά, αυτό εμφανίζει σφάλμα (μάλλον πρόκειται για λάθος τύπος κωδικοποίησης αρχείων. Γνωρίζεται ποιος τύπος είναι ο σωστός;;; (σημειωτέον το Bluetooth δουλεύει κανονικά για φώτο κτλ)

2. το μενού των επαφών δεν έχει ρυθμίσεις, δηλ. δεν κάνει μαζική αντιγραφή από την sim στο τηλέφωνο, εμφανίζει όλες τις επαφές και από τις δυο κάρτες και από το τηλέφωνο κτλ.

3. μόλις πατήσεις καντράν τηλεφώνου και πατήσεις το πλήκτρο sim1 sim2 δεν εμφανίζει τις τελευταίες κλήσεις. Ακόμα και όταν πατήσεις το πλήκτρο recent στα υπομενού missed, dialed received λέλει καμία κλήση. Στο βασικό μενού όμως στην επιλογή ιστορικό κλήσεων μου τις εμφανίζει.

Σημειωτέον έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά τα προβλήματα παραμένουν άλυτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ίσως αν είχα ένα manual πιστεύω οτι θα τα κατάφερνα στις ρυθμίσεις. Γνωρίζετε που μπορώ να κατεβάσω ένα στα αγγλικάυτο

 

 

το πιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι να στειλεις τις επαφες μια μια απο καφε σιμ με bluetooth.εγς αυτο εχς κανει και τις δειχνει μια χαρα.

επισεις εχει ρυ8μισεις στον τηλεφωνικο καταλογο για να επιλεξεις τι να δειχνει.σε εμενα τουλαχιστον εχει και το πηραμε απο το ιδιο"μαγαζι"

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ .αν απο τωρα σου βγαζει προβληματα τι θα γινει πιο μετα . δεν νομιζω να σου κοστισε πολυ? Εγω παντωσ ολα (κινητα , καμερα .τηλεωραση αυτοκινητου ,ρολοι χεριου που το εκανα δωρο) τα πηρα απο εδω και ειμαι ευχαριστημενη ειναι και οικονομικα

 

SPAM?

 

Ολα ειναι 20% ακριβοτερα απο τα αλλα γνωστα σιτε

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη μου εσπασε το digitizer και φυσικα η οθονη αφης δεν ανταποκρινεται

(μονο τα πλαγια βελακια,και ο κυκλος..και το ον-οφ)

 

και θελω να το δωσω σε εναν γνωστο το κινητοο αλλα δεν θελω να δει τα μηνυματα και ολα αυτα που ειχα μεσα..

 

υπαρχει καποιος τροπος να κανω φορματ στην συσκευη...?

οταν συνδεω το καλωδιο μου βγαζει το γνωστο μηνυμα:

για μαζικη αποθηκευση...

 

αλλα δεν μπορω να το πατησω λογω του σπασμενου digitizer...

τι να κανω? ξερει κανενας?

Link to comment
Share on other sites

achisaeL, αρκεί μία ερώτηση στο κατάλληλο θέμα. Δε χρειάζεται να ανοίγεις νέο θέμα με το ίδιο ακριβώς ερώτημα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

τα μοτορολα ακουστικα εχουν τελειο ηχο.δοκιμασε τα.τα ασπρα.το βυσμα ειναι ιδιο.

 

 

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτά τα ακουστικά? Πήγα σε 2 μαγαζάκια με αξεσουαρ κινητών και δεν τα είχαν.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,έχω ψηθεί άσχημα για μια αγορά κινέζικου i-phone κλώνου και θέλω την γνώμη σας για αυτά:

http://solomobi.com/product-4300.html

http://solomobi.com/product-4142.html

http://solomobi.com/product-4547.html

http://solomobi.com/product-4343.html

Ποιο θεωρείτε καλύτερο????Το Gravity inducer είναι ότι γυρνάει η οθόνη ανάλογα πως γυρνάω το τηλέφωνο????Οι οθόνες δεν νομίζω να είναι multitouch αλλά μου αρκεί να είναι capacitive...Ξέρετε αν έχουν κανένα από τα προβλήματα που διάβασα παραπάνω στο topic με το ξυπνητήρι και το μικρό π στα ελληνικά???Οι γραμματοσειρές διαβάζονται ή στραβώνουν :P????To support multitasking and folder σημαίνει ότι μπορώ να φτιάχνω και να οργανώνω φακέλους στα αρχεία μου(κυρίως η μουσική με νοιάζει)????Την ταυτόχρονη λειτουργία των 2 sim πως θα την χαρακτηρίζατε????Γιατί αυτό είναι που με καίει και με έβαλε στην διαδικασία να σκεφτώ κινέζικα καθώς τα επώνυμα με αντίστοιχα χαρακτηριστικά(σαν το Β7722 της samsung)είναι αρκετά ακριβά.....Μετρήσεις για Sar δεν έχουν γίνει,είναι αξιόπιστα ως προς την ακτινοβολία τους???Οι κάρτες μνήμης είναι φθηνότερες από την Ελλάδα???Αξίζει να πάρω μια πακέτο με το κινητό???Και το τελευταίο και πιο σημαντικό,δεν έχω πιστωτική και δεν σκοπεύω να βγάλω για αυτόν τον λόγο,γίνεται να πληρώσω το κινητό με αντικαταβολή στα ΕΛ.ΤΑ ή κάπου αλλού???Και αν ναι πόσες μέρες περίπου κάνει να φτάσει το κινητό????

Συγγνώμη για τα μαζεμένα ερωτήματα,απλά πρώτη φορά μπήκα στην διαδικασία να πάρω κινέζικο,και μετά από πολύ διάβασμα στο topic μαζεύτηκαν απορίες :P :P

Eυχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις απαντήσεις σας ;)

Edited by Panagiotis1991
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καποιο απο τα συγκεκριμενα αλλα γενικα....

1)το support multitasking and folder σημαινει πως μπορεις να φτιαξεις φακελους με δικα σου δεδομενα αλλα την μουσικη θα την διαβαζει απο εναν συγκεκριμενο φακελο που εχει.

2)η λειτουργια των 2 sim ειναι απροβληματιστη. το βασικο που πρεπει να ξερεις πως αν μιλας πχ στην sim1 τοτε η sim2 θα δειχνει το τηλεφωνο κλειστο ή κατειλλημενο και αντιστροφα.

3)οι καρτες μνημης ειναι λιγο πιο φτηνες απο το site, πιστευω αξιζει να παρεις πακετο το κινητο που θελεις μαζι με μια καρτα μνημης.

4)για αντικαταβολη δυστηχως δεν μπορεις να πληρωσεις. γνωμη μου ειναι να βγαλεις μια προπληρωμενη και να κανεις συνδεση με το paypal για να πληρωσεις.

 

περιμενε να σου πει και καποιος αλλος περισσοτερες λεπτομεριες που ισως ξερει.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να βγαλεις μια καρτα οπως λεει και ο φιλος απο πανω για να εισαι υσηχος.

εγω εχω το κινητο στο πρωτο λινκ που παρα8ετεις και ειναι αρκετα καλο κινητο για κινεζικος κλωνος!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας .Κατοχος Omnia i900 16GB (υπολειτουργει λογω βουτιας).

Ψαχνω ενα κινητο dual sim εδω και καιρο.εχω καταληξει σε iphone 4 κλωνο.ολα καλα,μεχρι εχθες που ειδα ενα απο κοντα (μου το πουλαγε ενας αφιγγανος για 150ε ).Την οθονη του την πιεζες και ηταν πλαστικουρα , και επειδη εχω διαβασει αν οχι ολες τις περισσοτερες συζυτησεις για τις capacitive τον εστειλα...(καλα δεν εδινα 150 σιγουρα).Εδω ερχετε η βοηθεια σας.

η capacitive ειναι στην αφη οπως το γνησιο ?

τι ειναι το multitouch?

με ενδιαφερει μονο το dual sim (θα ηθελα βεβαια να μιλαω στη μια γραμμη και μου βαραει η αλλη), bluetooth απο λειτουργιες,και φυσικα να κανει μονο τα βασικα.Επαφες , μπαταρια καλη αντε και κανα ηχο.

Υπαρχει καποιος που εχει παρει κατι παρομοιο και απροβληματιστο να μου δωσει ενα λινκ?

Υπάρχει αλλος "κινεζος" με αυτα τα στοιχεια?

Ευχαριστω!:rolleyes:

Edited by BRIKOLLIAS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σοβαρο προβλημα. το κινητο κολουσε και οταν εκανα hard reset δεν ανοιγει εχει κανεις την ελληνικη rom σε bin ή σε raw files? Βρηκα μια στα αγγλικα προς το παρον και βολευτηκα αλλα θελω την αρχικη. Ο κινεζος μου λεει να το στειλω πεισω για να το flasharei αυτός καμιά ιδέα? Το ακριβές μοντελο ειναι το G7 K8181.

 

LINK για την αγγλικη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινέζικα Clones

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...