Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επείδη γραμμένο με είχατε (ας λεει το φορουμ οτι δεν υποχρεούται κανεις να απαντήσει) εγώ την βρήκα την άκρη και την καταθέτω μόνο και μόνο για να δώσω βοήθεια σε όποιον θα παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον.

Λοιπόν, αυτά τα παιχνίδια είχαν saves τα οποία τα είχα κάνει backup με την εφαρμογή της ΣΟΝΥ.

Όταν εγώ όμως έβαλα καστομ ρομ , βαρέθηκα να κατεβάσω ξανά τα συγκεκριμένα παιχνίδια από το playstore, έτσι έκανα μόνο επαναφορα των saves από την εφαρμογή της ΣΟΝΥ και μου περάστηκαν και τα games αυτομάτως. Όταν όμως πήγαινα να τα συνδέσω πλήρως στην 2η διαμέριση ext2 της micro-sd μου κάπου εκεί ψιλιαστηκα ότι κόλλαγε το μηχάνημα και το ένα game ή δεν θα άνοιγε καθόλου ή θα έπαιζε χωρίς να κρατήσει τα saves.

 

Και τι έκανα;

Πολύ απλά διέγραψα τα παιχνίδια , τα ξαναεγκατέστησα , συνδέθηκαν αυτομάτως πλήρως στη 2η διαμέριση της micro-sd μέσω του link2sd και έπειτα έκανα και επαναφορά των saves!

ΤΣΟΥΠ! Όλα κυλάν ρολόι πλέον!!

 

Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος με αυτά τα εμπειρο-προγραμματιστικά τριπάκια! ;)

Μπράβο που το βρηκες inevar! Δεν ασχολούμαι καθόλου με games saves και τέτοια αλλά ελπίζω όντως να βοηθήσει κανανεν άλλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μπράβο που το βρηκες inevar! Δεν ασχολούμαι καθόλου με games saves και τέτοια αλλά ελπίζω όντως να βοηθήσει κανανεν άλλο αυτό!

Και όλα αυτά χάρη στην ελευθεριαν του ανδροιδ!

 

Επίσης παρατήρησα ότι μετά την πλήρη σύνδεση της εφαρμογής chrome browser στην δεύτερη διαμεριση της microsd δεν κρατάει τα saves των κωδικών για κανένα σαητ.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Ζ2 καινούργιο. Έχει πάνω την 5.1.1 (23.4.Α.0.546) και μου λέει ότι έχει αναβάθμιση. Να την κάνω ?

Επίσης δεν βλέπω πουθενά την εφαρμογή για σημειώσεις. Να βάλω από το play? Καμιά καλή ?

Επίσης αυτά που κυκλοφορούν πότε να έχουν παραχθεί? Και γιατί τα παράγουν αφού έχουν αλλάξει 3 μοντέλα ??

Είναι σε στοκ και τους αλλάζουν λειτουργικό ?

Thanks

Edited by sotsof
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Ζ2 καινούργιο. Έχει πάνω την 5.1.1 (23.4.Α.0.546) και μου λέει ότι έχει αναβάθμιση. Να την κάνω ?

Επίσης δεν βλέπω πουθενά την εφαρμογή για σημειώσεις. Να βάλω από το play? Καμιά καλή ?

Επίσης αυτά που κυκλοφορούν πότε να έχουν παραχθεί? Και γιατί τα παράγουν αφού έχουν αλλάξει 3 μοντέλα ??

Είναι σε στοκ και τους αλλάζουν λειτουργικό ?

Thanks

Αναβάθμισέ το, κατέβασε το colornote για σημειώσεις, άνοιξε το πορτάκι της microsd και τράβα μια ταινία που έχει, εκεί θα δεις την ημερομηνία παρασκευής.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα το z2 μεταχειρισμενο το έκανα αναβαθμίσεις γιατί αυτός που το είχε είχε 4.4. Κάπως έτσι τώρα εχω 5.1.1 αλλά μόλις τελείωσε η αναβάθμιση δεν δουλεύει μικρόφωνο, τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα το z2 μεταχειρισμενο το έκανα αναβαθμίσεις γιατί αυτός που το είχε είχε 4.4. Κάπως έτσι τώρα εχω 5.1.1 αλλά μόλις τελείωσε η αναβάθμιση δεν δουλεύει μικρόφωνο, τι μπορώ να κάνω?

 

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων να δεις μήπως και στρώσει, μήπως δεν έκατσε κάτι καλά με την αναβάθμιση. Αλλιώς θα πρότεινα repair με το PC Companion.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα το z2 μεταχειρισμενο το έκανα αναβαθμίσεις γιατί αυτός που το είχε είχε 4.4. Κάπως έτσι τώρα εχω 5.1.1 αλλά μόλις τελείωσε η αναβάθμιση δεν δουλεύει μικρόφωνο, τι μπορώ να κάνω?

 

 

Το δούλεψες καθόλου με την 4.4 ή έκανες απευθείας την αναβάθμιση; Δούλευε πριν;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά κ repair με companion μετα αλλά τπτ. Μερικές φορές στο diagnostics που έλεγχο το μικρόφωνο πιάνει την φωνή μου αλλά σε τηλ επικοινωνία δεν με ακούνε με τπτ . Θα πάω αύριο σε κατάστημα που το πήρε αυτός που το είχε να δω τι θα γίνει
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά κ repair με companion μετα αλλά τπτ. Μερικές φορές στο diagnostics που έλεγχο το μικρόφωνο πιάνει την φωνή μου αλλά σε τηλ επικοινωνία δεν με ακούνε με τπτ . Θα πάω αύριο σε κατάστημα που το πήρε αυτός που το είχε να δω τι θα γίνει

 

Μάλλον για hardware πρόβλημα το κόβω (χαλασμένο μικρόφωνο), ίσως να σου το πούλησε έτσι. Να ήταν ήδη προβληματικό εξαρχής. Αν έχεις εγγύηση στείλε το για αλλαγή.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το δούλεψες καθόλου με την 4.4 ή έκανες απευθείας την αναβάθμιση; Δούλευε πριν;

 

Δουλευε χθες το πήρα μεσημέρι πήρα κάτι τηλέφωνα όλα οκ, μετά πήγα σπίτι βραδάκι κ έκανα αναβαθμίσεις μόλις τελείωσαν δεν δουλεύει μικροφωνο

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον για hardware πρόβλημα το κόβω (χαλασμένο μικρόφωνο), ίσως να σου το πούλησε έτσι. Να ήταν ήδη προβληματικό εξαρχής. Αν έχεις εγγύηση στείλε το για αλλαγή.

 

Έχω την εγγύηση είναι μέχρι Νοέμβριο

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εάν κάνω reset customization είναι το ίδιο με επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θαρρώ πως είναι πιο ενδιαφέρον !;)

Το έγραψε ένα παιδί στη θεματική ενότητα του Ζ1.

 

Οσοι ειστε root αξιζει να φλασαρετε αυτο. Οντως βελτιωνει χρωματα και ευκρινεια. Τεσταρα το Z1 χωρις το mod και το Z1c με το mod και παρατηρησα καλυτερα το δευτερο!Και τα 2 φορανε την MX rom και το Z1c μαλιστα ειχα ξεκλειδωσει τον BL χωρις TA backup αλλα εχω ηδη φλασαρει το DRMfix.zip για επαναφορα των BIONZ κλπ....

 

Eδώ ---> http://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony-themes-apps/mod-xperia-z5-premium-camera-libs-files-t3260819

 

Δεν το δοκίμασα σε Ζ2 , μήπως πρέπει να σώσουμε τα DRM keys?

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν μπορουμε να κανουμε εγκατασαση τις εφαρμογες απευθειας στην sdcard?

αυτό γίνεται μόνο με ρουταρισμα της εκδοσης ανδροιδ που εχεις πανω ή με καστομ ρομ! Μετά εγκαθιστάς το link2sd (και το plus με ενα κολπάκι) αφού ήδη θα έχεις κάνει διαμέριση της micro-SD σου διαμέσου του minitool partition wizard. H διαμέριση θα είναι η εξής.

Αφήνεις το 1ο κομμάτι μεγάλο και να είναι fat32 primary, ενω το resize θα είναι πιο μικρό (όσο τέλοσπαντων θες) τύπου ext4 primary. Μετά μόλις ανοίξεις το link2sd θα σου ζητήσει να συνδεθεί και θα επιλέξεις και εκεί ext4.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό γίνεται μόνο με ρουταρισμα της εκδοσης ανδροιδ που εχεις πανω ή με καστομ ρομ! Μετά εγκαθιστάς το link2sd (και το plus με ενα κολπάκι) αφού ήδη θα έχεις κάνει διαμέριση της micro-SD σου διαμέσου του minitool partition wizard. H διαμέριση θα είναι η εξής.

Αφήνεις το 1ο κομμάτι μεγάλο και να είναι fat32 primary, ενω το resize θα είναι πιο μικρό (όσο τέλοσπαντων θες) τύπου ext4 primary. Μετά μόλις ανοίξεις το link2sd θα σου ζητήσει να συνδεθεί και θα επιλέξεις και εκεί ext4.

 

Ευχαριστώ πολύ. Δεν είμαι ρουτ αλλά και πάλι είναι καλό να το γνωρίζω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δεν είμαι ρουτ αλλά και πάλι είναι καλό να το γνωρίζω!

θα σου προτεινα να ανατρεξεις στην 250 σελιδα και να διαβασεις εκει τι εκανα με την βοηθεια των παιδιων εδω, πέρασα καστομ ρομ και ολη η υπολοιπη διαδικασια ειναι πανευκολη, η εγκατασταση δηλαδη στην 2η διαμέριση της micro-sd.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να ανατρεξεις στην 250 σελιδα και να διαβασεις εκει τι εκανα με την βοηθεια των παιδιων εδω, πέρασα καστομ ρομ και ολη η υπολοιπη διαδικασια ειναι πανευκολη, η εγκατασταση δηλαδη στην 2η διαμέριση της micro-sd.

 

Κάπου διάβασα ότι αν επιλεξω την SDCARD για τις εφαρμογές, ότι υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που μπορεί να μην τρέχουν σωστά. γνωρίζουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο ? Και αν ισχύει, φαντάζομαι μπορούμε να κάνουμε απλά μια μεταφορά της εφαρμογής στον εξωτερικό χώρο αποθήκευσης. Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι αν επιλεξω την SDCARD για τις εφαρμογές, ότι υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που μπορεί να μην τρέχουν σωστά. γνωρίζουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο ? Και αν ισχύει, φαντάζομαι μπορούμε να κάνουμε απλά μια μεταφορά της εφαρμογής στον εξωτερικό χώρο αποθήκευσης. Σωστά ?

Ναι , μπορείς να κάνεις μεταφορά στην 1η διαμέριση της μαηκρο εσντι αλλά δεν θα μεταφερθεί πλήρως, πλήρως μεταφέρεται μόνο με το link2sd plus. Αν έχεις class 10 μαηκρο εσντι όλες οι εφαρμογές λειτουργούν υποδειγματικά. Πλήν του κακογραμμενου messenger που αντιμετωπίζει πρόβλημα ακόμα και στον εσωτερικό χώρο. Επίσης στις ρυθμίσεις του link2sd plus ρυθμίζεις αυτόματα να συνδέονται πλήρως όποιαδήποτε εφαρμογή κατεβάζεις από το store ή πλην store.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μπορείς να κάνεις μεταφορά στην 1η διαμέριση της μαηκρο εσντι αλλά δεν θα μεταφερθεί πλήρως, πλήρως μεταφέρεται μόνο με το link2sd plus. Αν έχεις class 10 μαηκρο εσντι όλες οι εφαρμογές λειτουργούν υποδειγματικά. Πλήν του κακογραμμενου messenger που αντιμετωπίζει πρόβλημα ακόμα και στον εσωτερικό χώρο. Επίσης στις ρυθμίσεις του link2sd plus ρυθμίζεις αυτόματα να συνδέονται πλήρως όποιαδήποτε εφαρμογή κατεβάζεις από το store ή πλην store.

 

Αγόρασα σήμερα μια 64gb Kingston micro sdxc uhs class speed 3 για αυτό άρχισα να ψάχνομαι.. Γτ τα 16 του κινητού δεν φτάνουν πλέον για κανέναν λόγο

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι, εγω εχω την samsung evo 64gb UHS 2 ή 3 .. Με το ext4 partition στα 10,16GB

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε @Inevar με ποια ρομ είσαι τώρα ? Xzisten? κι αν ναι αξίζει περισσότερο από stock ?

Ναι φίλε μου! Την 4άρα έκδοση και είμαι κομπλέ! Εννοείται ότι είναι καλύτερη γιατί παντρευει το σονυ ui με την παραμετροποιηση των καστομιων! Θα του βάλω και εκείνο το Ζ5 κάμερα χαρακτηριστικό και θα πετάει και η φωτογραφική περισσότερο! Στο θέμα του Ζ1 για αναλυτικοτερα..!

Επίσης σήμερα κατέβασα Greek TV από το playstore και έπαθα την πλάκα μου! Μιλάμε παίζουν σχεδόν όλα τα κανάλια! Κατεβαστε το. Μαζι με αυτο θα σας ζητηθει με το που το τρεξετε να κατεβασετε και τον mx player (οπου απο τις ρυθμισεις του greek tv μετα επιλεγετε αλλον default αν θελετε) οπως επισης και το ipvp core . θα παθετε πλακααααα παιζουν σχεδον ολα τα καναλιαααα και web tv και ελληνικα και κυπρια βαλτε το και θα με θυμηθειτε!!!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιώ την εφαρμογή "back up και επαναφορά" του κινητού, η διαδικασία κολλάει στο viber. έκανα την διαδικασία χωρίς την συγκεκριμένη εφαρμογή και ολοκληρώθηκε. Προσπαθώ να κάνω μόνο το viber back up και πάλι κολλάει η εφαρμογή. Βασικά δεν ξεκινάει καν. Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να κάνω το back up, απλά θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει τη.ιδια διαδικασία για μα δω αν είναι γενικό πρόβλημα ή το έχω μόνο εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Όταν χρησιμοποιώ την εφαρμογή "back up και επαναφορά" του κινητού, η διαδικασία κολλάει στο viber. έκανα την διαδικασία χωρίς την συγκεκριμένη εφαρμογή και ολοκληρώθηκε. Προσπαθώ να κάνω μόνο το viber back up και πάλι κολλάει η εφαρμογή. Βασικά δεν ξεκινάει καν. Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να κάνω το back up, απλά θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει τη.ιδια διαδικασία για μα δω αν είναι γενικό πρόβλημα ή το έχω μόνο εγώ.

Το χειρότερο πρόγραμμα βρήκες και εσύ να μπακαπαρεις, τι το θες εκεί το backup; Αν και για να μην γίνεται από κει backup.. Σιγά μην γίνεται από το helium.. Για δοκίμασε το παρεμπιπτόντως.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο πρόγραμμα βρήκες και εσύ να μπακαπαρεις, τι το θες εκεί το backup; Αν και για να μην γίνεται από κει backup.. Σιγά μην γίνεται από το helium.. Για δοκίμασε το παρεμπιπτόντως.

 

Κάνει τοπικό back up η χρειάζομαι ίντερνετ ? Γτ θέλω μια εφαρμογή να κάνει τοπικό back up. Θα με βόλευε απίστευτα. Και αυτή του κινητού μια χαρά κάνει την δουλειά της αν δεν είχε το θέμα του viber. Οποτε αν το δοκιμάσει κάποιος (μόνο το viber να κάνει) να μου πει να ξέρω μήπως φταίει κάτι σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...