Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

καλησπερα απο σημερα ανηκω στην ομοδα με τα sony xperia Z2....

ολα καλα εκανα αναβαθμιση σε 4.4.4 το android ...

αλλα εγινε μια πατατα...το ειχα δωσει στο ξαδερφακι μου και κοιτουσε τις φωτο που εχει και κατι βιντεο με τον spiderman....κατι εσβησε απο εφαρμογες φοβιθηκε μην τον μαλωσω και του εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...αλλα μαλλον εκανε και αντιγραφο ασφαλειας και μετα την επαναφορα δεν μου βγαζει τις απιστευτες φωτο που ειχε μεσα.....

τωρα θελω να κανω τιν 4.4.4 την εργοστασιακη οπως ηταν χωρις το αντιγραφο ασφαλειας πως γινεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και κατι αλλο εκανα σημερα την πρωτη φορτιση κρατησε 3 ωρες και εδειχνε 100% και εγραφε φορτισμενο....το αφηνουμε μηπως να κανει καποιο ηχο για να το αφαιρεσουμε απο την φορτιση(βλεπε samsung) που κανει ενα ηχο οταν ειναι πληρως φορτισμενο?

 

καμια βοηθεια ρε παιδες...

Link to comment
Share on other sites

στο Ζ που είχα δεν έβγαζε κάποιο ήχο εκτός αν είχες καποιο app με μπαταρία και σε ειδοποιούσε,ελαφρύ και καλό το battery bot ;)

άφηνέ το και κανένα μισάωρο-μια ώρα αφού φορτίσει πλήρως και είσαι ΟΚ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση στην μπαταρία.με την επαναφορά του λειτουργικού χωρίς το αντίγραφο ασφαλείας γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και επίσημα πλέον, αφού το μεσημέρι απέκτησα ένα λευκό Ζ2!

 

Αγοράστηκε από Kaizershop (στον Hondo στην Ομόνοια), το κινητό σετάρεται και τεστάρεται σιγά-σιγά, μέχρι στιγμής ικανοποιημένος και ενθουσιασμένος.

 

Ερώτηση:

πως μπορώ μέσω ΙΜΕΙ να τσεκάρω χώρα προέλευσης; Στο site και στο κατάστημα ανέφεραν ότι είναι Ευρωπαϊκό αλλά θέλω να το εξακριβώσω κι εγώ.

Από τον αριθμό ΙΜΕΙ μπορείς να διαπιστώσεις και γνησιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και επίσημα πλέον, αφού το μεσημέρι απέκτησα ένα λευκό Ζ2!

 

Αγοράστηκε από Kaizershop (στον Hondo στην Ομόνοια), το κινητό σετάρεται και τεστάρεται σιγά-σιγά, μέχρι στιγμής ικανοποιημένος και ενθουσιασμένος.

 

Ερώτηση:

πως μπορώ μέσω ΙΜΕΙ να τσεκάρω χώρα προέλευσης; Στο site και στο κατάστημα ανέφεραν ότι είναι Ευρωπαϊκό αλλά θέλω να το εξακριβώσω κι εγώ.

Από τον αριθμό ΙΜΕΙ μπορείς να διαπιστώσεις και γνησιότητα;

Καλορίζικο!! η χώρα προέλευσης λογικά βρίσκεται στο κουτί, εκει που είναι το αυτοκόλλητο για το barcode.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!μια ερωτηση σχετικα με το z2!σε βαρια χρηση πχ gaming υπερθερμενεται το κινητο πολυ?επισης διαβασα οτι κ σε ληψη 4k video κλεινει μετα απο λιγο..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζει θερμοκρασίες σίγουρα

 

οταν τραβας 4k βιντεο οκ αλλα ανεβαζει κ σε gaming καταστασεις?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

οταν τραβας 4k βιντεο οκ αλλα ανεβαζει κ σε gaming καταστασεις?

ζεσταινεται σε φυσιολογικα πλαισια οπως ζεσταινονται ολα τα κινητα οταν παιζεις βαρια παιχνιδια. οχι κατι περισσοτερο οχι κατι λιγοτερο. ισως να καταλαβαινεις οτι ειναι πιο ζεστο επειδη εχει γυαλι απο πισω, αλλα η θερμοκρασια ειναι σε νορμαλ πλαισια

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι σε λογικα πλαισια οκ!κανει τπτ throttling?ενα παιδι σε γειτονικο φορουμ ζηταει ανταλλαγη με z ultra.αυτος εχει z2.αξιζει λετε η οχι?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι σε λογικα πλαισια οκ!κανει τπτ throttling?ενα παιδι σε γειτονικο φορουμ ζηταει ανταλλαγη με z ultra.αυτος εχει z2.αξιζει λετε η οχι?

Αν είναι σε καλή κατάσταση εννοείτε ότι αξίζει. το z2 είναι πολύ ανώτερο σε χαρακτηριστικά, εκτός του ότι είναι και πιο καινούριο μοντέλο. η μόνη διαφορά είναι το μέγεθος της οθόνης. Που κατά την γνώμη μου το z2 έχει ιδανικό μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε καλή κατάσταση εννοείτε ότι αξίζει. το z2 είναι πολύ ανώτερο σε χαρακτηριστικά, εκτός του ότι είναι και πιο καινούριο μοντέλο. η μόνη διαφορά είναι το μέγεθος της οθόνης. Που κατά την γνώμη μου το z2 έχει ιδανικό μέγεθος

 

εγω μετα απο 6μηνες με το ultra πηγα στο ζ2 κ δεν το μετανιωσα καθολου....ανωτερο κ πιο φρεσκο οπως κ να τ δουμε χωρις να υποτιμαω το ultra.;)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το σετάρισμα....

 

Διαπίστωσα ότι σε SMS μπορείς να γράψεις ελληνικούς χαρακτήρες μέχρι 70. Γιατι;;

 

Κατέβασα το Textra και στέλνω κανονικά με 160.

Αλλά επειδή αισθητικά μου αρέσει η stock εφαρμογή του Z2, η μόνη λύση που βρήκα είναι αυτή που περιγράφεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1887765

 

Απ' ό,τι είδα ο πιο πάνω τρόπος θέλει root. (Υπάρχει άλλος τρόπος;;)

 

Θέλω λοιπον την βοήθειά σας: πως μπορούμε να ρουτάρουμε το κινητό;

 

Δεν θέλω να περάσω άλλη Rom (έχει την 4.4.4) , ούτε overclocking να κάνω κτλ.

Το μόνο που θέλω είναι να ρυθμίσω αυτό για τα SMS και να απεγκαταστήσω και κάποιες άχρηστες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανώτερο δεν το λες σε χαρακτηριστικά.η μόνη διαφορά είναι ότι έχει 3gb rom,21mp camera και καλύτερη μπαταρία! Για την κάμερα δεν καίγομαι τόσο οπότε μένουν τα άλλα 2. Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανώτερο δεν το λες σε χαρακτηριστικά.η μόνη διαφορά είναι ότι έχει 3gb rom,21mp camera και καλύτερη μπαταρία! Για την κάμερα δεν καίγομαι τόσο οπότε μένουν τα άλλα 2.

RAM εννοεις..:p

 

Και καλυτερη οθονη και καλυτερο ηχο και καλυτερο επεξεργαστη.. Και κυριως καλυτερη μπαταρια μακραν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ram εννοούσα ναι..το ultra το έχω με Custom rom κ σπέρνει κ από ήχο κ μπαταρία τα πάει πολύ καλά.antutu βγάζω 43000.η χαζομάρα είναι ότι το παιδί που έχει το z2 είναι Αθήνα ενώ εγώ σαλονικα..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το σετάρισμα....

 

Διαπίστωσα ότι σε SMS μπορείς να γράψεις ελληνικούς χαρακτήρες μέχρι 70. Γιατι;;

 

Κατέβασα το Textra και στέλνω κανονικά με 160.

Αλλά επειδή αισθητικά μου αρέσει η stock εφαρμογή του Z2, η μόνη λύση που βρήκα είναι αυτή που περιγράφεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1887765

 

Απ' ό,τι είδα ο πιο πάνω τρόπος θέλει root. (Υπάρχει άλλος τρόπος;;)

 

Θέλω λοιπον την βοήθειά σας: πως μπορούμε να ρουτάρουμε το κινητό;

 

 

Δεν θέλω να περάσω άλλη Rom (έχει την 4.4.4) , ούτε overclocking να κάνω κτλ.

Το μόνο που θέλω είναι να ρυθμίσω αυτό για τα SMS και να απεγκαταστήσω και κάποιες άχρηστες εφαρμογές.

Κοίτα για να κάνεις root πρέπει να γυρίσεις σε 4.4.2 στην προηγούμενη δηλαδή. Περνάς την επίσημη 4.4.2 με flastool κ ρουταρεις. Η 4.4.4 δυστυχώς δεν... Ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

το μέγεθος του z ultra σε έχει βολέψει;

 

Ναι δεν είχα θέμα με το μέγεθος εγώ κ το σκέφτηκα πολύ πριν το δώσω και πάρω το z2.έχει αλλα πλεονεκτηματα το θηρίο, αλλά μετά από πολύ σκέψη κ με δυσκολία το έδωσα. Τώρα όμως με έχει βολέψει πολύ το z2 ; -)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.ειμαι κατοχος τριων ημερων του Ζ2...εχω μερικες ερωτησεις.στο ποσο περιπου ποσοστο μπαταριας να το φορτιζω στις πρωτες φορτισεις?

Επισης ειδα πως ζεσταινεται και στις φωτο και βγαζει την ενδειξη οτι λογω υπερθερμανσης της συσκευης μπορει να κλεισει την καμερα.ειναι φυσιολογικο αυτο στις φωτο????

Μετα την φορτιση αμεσως μου λεει 24 ωρες εχει αυτονομια η μπαταρια με τo batery doctor.λιγο δεν ειναι η κανω λαθος...to antutu μου βγαζει 41200 και κατι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης στην πρωτη φορτιση οταν εφτασε στο 100% η μπαταρια και εγραφε φορτιστηκε το εβγαλα μετα απο 3 ωρες..?.μου ειπαν να περασω το battery doctor και φορτιζε εχτες στην δευτερη φορτιση 9ωρες!!!!

Το φορτισα δυο φορες στο 10%..στην πρωτη φορτιση μετα απο 3ωρες που το αφησα ελεγε 3μερες η μπαταρια τωρα λεει 1 ημερα στην διαχειριση ενεργειας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.ειμαι κατοχος τριων ημερων του Ζ2...εχω μερικες ερωτησεις.στο ποσο περιπου ποσοστο μπαταριας να το φορτιζω στις πρωτες φορτισεις?

Επισης ειδα πως ζεσταινεται και στις φωτο και βγαζει την ενδειξη οτι λογω υπερθερμανσης της συσκευης μπορει να κλεισει την καμερα.ειναι φυσιολογικο αυτο στις φωτο????

Μετα την φορτιση αμεσως μου λεει 24 ωρες εχει αυτονομια η μπαταρια με τo batery doctor.λιγο δεν ειναι η κανω λαθος...to antutu μου βγαζει 41200 και κατι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης στην πρωτη φορτιση οταν εφτασε στο 100% η μπαταρια και εγραφε φορτιστηκε το εβγαλα μετα απο 3 ωρες..?.μου ειπαν να περασω το battery doctor και φορτιζε εχτες στην δευτερη φορτιση 9ωρες!!!!

Το φορτισα δυο φορες στο 10%..στην πρωτη φορτιση μετα απο 3ωρες που το αφησα ελεγε 3μερες η μπαταρια τωρα λεει 1 ημερα στην διαχειριση ενεργειας....

Καλομιλητο

 

Προσωπικα δεν αφηνω τη μπαταρια να πεσει κατω απο το ~15%.

Το battery doctor να το βγαλεις, δεν χρειαζετε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλομιλητο

 

Προσωπικα δεν αφηνω τη μπαταρια να πεσει κατω απο το ~15%.

Το battery doctor να το βγαλεις, δεν χρειαζετε.

 

+1, δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να βάλεις το battery doctor ή οποιοδήποτε άλλο. Η power management λειτουργία που έχει είναι άριστη :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αφου ειναι περιττο θα το σβησω το Battery doctor...η διαρκεια της μπαταριας ειναι σωστη?εσενα ποσο κραταει η μπαταρια?ποσο λεει στην διαχειρηση ενεργειας μολις βγει απο την φορτιση...πως γινεται την πρωτη φορα να ελεγε 3μερες και στην δευτερη φορτιση να το αφησω 9ωρες και να λεει 1ημερα διαρκεια?

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η power managment ειναι η διαχειρηση ενεργειας???

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης ποσες φορτισεις θελει στην αρχη να στρωσει η μπαταρια και να μην πεφτει κατω απο το 15% και για ποση ωρα φορτιση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στις φωτο που βγαζει την ενδειξη οτι λογω υπερθερμανσης πιθανολογειται να κλεισει η καμερα ειναι φυσιολογικο?ειχα διαβασει μονο σε βιντεο οτι το εχει...

 

Θα στρωσει η μπαταρια?μηπωςτραβανε οι εφαρμογες γι'αυτο εχω μεγαλη διαφορα απο την πρωτη στην δευτερη φορτιση?ποια εφαρμογη να περασω να κλεινει τις εφαρμογες?

Και ποσο σας κραταει εσας η μπαταρια με ανοιχτο wifi synexeia?και ποση ωρα η οθονη λειτουργεια..?

Επειδη εχω doa αν ειναι να το αλλαξω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και συνεχεια ανοιχτο το stamina exo.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...