Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απαγορεύεται το θαλασσινό νερό στα τηλέφωνα ,μονο γλυκό νερό

 

Αν το ξεπλύνεις με αφθονο γλυκό αμέσως μόλις βγεις από την θάλασσα, δεν έχει πρόβλημα. Ζω σε νησί και το καλοκαίρι το Active το είχα σχεδόν κάθε μέρα στο νερό. Αυτή την στιγμή δουλεύει σαν καινούργιο και με την στεγανότητα του να υφίσταται σαν την πρώτη μέρα.

 

Η ερώτηση μου όμως ήταν άλλη. Αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτοχος να το βάλει κάτω από νερό (γλυκό έστω :) ) και να πραγματοποιήσει κλήση αμέσως αφού το βγάλει, χωρίς να το στεγνώσει. Υπό αυτές τις συνθήκες μπορείς να μιλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αν το ξεπλύνεις με αφθονο γλυκό αμέσως μόλις βγεις από την θάλασσα, δεν έχει πρόβλημα. Ζω σε νησί και το καλοκαίρι το Active το είχα σχεδόν κάθε μέρα στο νερό. Αυτή την στιγμή δουλεύει σαν καινούργιο και με την στεγανότητα του να υφίσταται σαν την πρώτη μέρα.

 

 

 

Η ερώτηση μου όμως ήταν άλλη. Αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτοχος να το βάλει κάτω από νερό (γλυκό έστω :) ) και να πραγματοποιήσει κλήση αμέσως αφού το βγάλει, χωρίς να το στεγνώσει. Υπό αυτές τις συνθήκες μπορείς να μιλήσεις;

 

 

Ο κατασκευαστής ειναι σαφής ,οχι σε θαλασσινό νερό το τηλεφωνο,τι δεν καταλαβαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή. Το αποδέχομαι, το βουτάω στην θάλασσα γνωρίζοντας τις όποιες συνέπειες καθώς και το ότι ΔΕΝ το καλύπτει σε εγγύηση.

Έτσι κι αλλιώς όποτε είχα θέμα με κινητό μόνος μου το άνοιγα, άλλαζα ανταλλακτικό και το έφτιαχνα. Άμα περιμένω από το επίσημο service....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το Hands On του Κώστα με ανησύχησε σε σχέση με το αν ζεσταίνεται τόσο πολύ η συσκευή. Θα δω από Τετάρτη που έρχεται η συσκευή! Άλλοι λένε πως είναι ζήτημα του επεξεργαστή ενώ άλλοι λένε πως θα λυθεί με ένα software update. Να δούμε τι θα δούμε.

Βρήκα χθες, το dock στο Sony Center Γλυφάδας, 25€ και το πήρα -> http://www.digitalpassion.gr/product/sony-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-xperia-z2-dk36/ - Αποφάσισα να μην πάω σε κινέζικο, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται με αυτά. Θα πάω να το παραλάβω αργότερα σήμερα.

 

Τα 3GB για μένα είναι σημείο κλειδί της συσκευής. Ναι και το One m8 (που είναι η μόνη εναλλακτική, προσωπικά θεωρώ το Galaxy S5 κοροιδία) σε σχέση με τα 2 που έχει, χρησιμοποιεί μόνο κάτι λιγότερο από ενα, αλλά το θέμα είναι πως αυτό θα "προχωρήσει" στο μέλλον. Με την λογική πως παίρνεις το κινητό όχι για 1 χρόνο αλλά για περισσότερο, η ύπαρξη 3GB είναι πολύ σημαντική. Εξίσου σημαντική είναι η αυτονομία που από ότι διαβάζω να λέτε, πάει περίφημα!

 

Τέλος τα Noise-Cancelling ακουστικά, είναι μια ακόμα τεχνολογία, που δεν βρίσκεις στον ανταγωνισμό. Τα έχει δει κανείς παραπάνω, όντως εξαφανίζουν τους ήχους γύρω σου;;;

 

ΥΓ

Δείτε και αυτό -> http://www.xperiablog.net/2014/05/10/sony-wch10-wireless-charger-passes-through-the-fcc/

Να δούμε τιμή βέβαια ;-)

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν μου γέμιζαν το μάτι τα wireless charging και ούτε τα ακουστικά της Sony θα χρησιμοποιήσω κάν.

Τα bt handsfree δεν τα αλλάζω με τίποτα και για κανένα λόγο.

Οποίος θέλει το επίσημο flip cover case της Sony σε λευκό χρώμα ας μου στείλει pm,μιας και δεν θα το χρησιμοποιήσω κάν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν μου γέμιζαν το μάτι τα wireless charging και ούτε τα ακουστικά της Sony θα χρησιμοποιήσω κάν.

Τα bt handsfree δεν τα αλλάζω με τίποτα και για κανένα λόγο.

Οποίος θέλει το επίσημο flip cover case της Sony σε λευκό χρώμα ας μου στείλει pm,μιας και δεν θα το χρησιμοποιήσω κάν.

 

Άλλο το BT Handsfree ρε συ, και εγώ εκεί έχω το Voyager Legend που δεν αλλάζει ποτέ. Αλλά τα ακουστικά αυτή την φορά, έχουν νέα τεχνολογία που πρώτη φορά βλέπουμε, με noice cancel κατά 98% Άρα για μουσική, αξίζει να τα τεστάρεις. Και αναφέρομαι στα ειδικά ακουστικά που υπάρχουν τουλάχιστον στο Γερμανικό μοντέλο μέσα, δεν ξέρω αν τα έχουν όλα τα πακέτα.

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το Hands On του Κώστα με ανησύχησε σε σχέση με το αν ζεσταίνεται τόσο πολύ η συσκευή. Θα δω από Τετάρτη που έρχεται η συσκευή! Άλλοι λένε πως είναι ζήτημα του επεξεργαστή ενώ άλλοι λένε πως θα λυθεί με ένα software update. Να δούμε τι θα δούμε.

............................................................................

Τα 3GB για μένα είναι σημείο κλειδί της συσκευής. Ναι και το One m8 (που είναι η μόνη εναλλακτική, προσωπικά θεωρώ το Galaxy S5 κοροιδία) σε σχέση με τα 2 που έχει, χρησιμοποιεί μόνο κάτι λιγότερο από ενα, αλλά το θέμα είναι πως αυτό θα "προχωρήσει" στο μέλλον. Με την λογική πως παίρνεις το κινητό όχι για 1 χρόνο αλλά για περισσότερο, η ύπαρξη 3GB είναι πολύ σημαντική. Εξίσου σημαντική είναι η αυτονομία που από ότι διαβάζω να λέτε, πάει περίφημα!

 

........................................................................

 

ΥΓ

Δείτε και αυτό -> http://www.xperiablog.net/2014/05/10/sony-wch10-wireless-charger-passes-through-the-fcc/

Να δούμε τιμή βέβαια ;-)

 

Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι και γω.... Γι' αυτό το γλυκοκοιτάω, αυτό και το note 3.... Με έχει "φρενάρει" λίγο το γεγονός ότι κάποιοι αναφέρουν υπερθέρμανση...

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το BT Handsfree ρε συ, και εγώ εκεί έχω το Voyager Legend που δεν αλλάζει ποτέ. Αλλά τα ακουστικά αυτή την φορά, έχουν νέα τεχνολογία που πρώτη φορά βλέπουμε, με noice cancel κατά 98% Άρα για μουσική, αξίζει να τα τεστάρεις. Και αναφέρομαι στα ειδικά ακουστικά που υπάρχουν τουλάχιστον στο Γερμανικό μοντέλο μέσα, δεν ξέρω αν τα έχουν όλα τα πακέτα.

Stereo bt handsfree χρηςιμοποιω που δεν έχουν 3.5 θύρα για extra ακουστικά.

Πάντως στις γερμανικές συσκευασίες υπάρχουν κανονικά.

Λογικά και το δικό σου απο amazon.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κράτησα 1 μέρα και το πούλησα δεν με ενθουσίασε οι φωτογραφίες με φλάς το βράδυ ήταν ποιό χάλια από το HTC m8 σαν οθωνη έχει ωραία χρώματα και θέση εστίασης από ηχώ με σχέση με m8 δεν συγκρίνεται .
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και ερωτεύομαι και αυτό δεν είναι καλό....

 

Εγώ αν ήταν πιο μαζεμένο στα bezels θα το είχα ήδη παντρευτεί, πρόκειται για ένα όμορφο τηλέφωνο με ωραίες γραμμές που κάνει πολλά ;) αλλά μας βγήκε λίγο ... νταρντάνα!!!

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήταν πιο μαζεμένο στα bezels θα το είχα ήδη παντρευτεί, πρόκειται για ένα όμορφο τηλέφωνο με ωραίες γραμμές που κάνει πολλά ;) αλλά μας βγήκε λίγο ... νταρντάνα!!!

 

Αν σκεφτεις οτι και το Μ8 μεγαλωσε αρκετα, ισως αξιζει..απλα το Μ8 εχει πολυ καλυτερη αισθηση λογω σχεδιου..το σχεδιο της σονυ το κανει να φαινεται πολυ χειροτερο στο χερι και ας ειναι στα χαρτια ιδια. Εγω παντως για φετος το βρισκω την καλυτερη επιλογη, αλλα σιγουρα μεγαλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεις οτι και το Μ8 μεγαλωσε αρκετα, ισως αξιζει..απλα το Μ8 εχει πολυ καλυτερη αισθηση λογω σχεδιου..το σχεδιο της σονυ το κανει να φαινεται πολυ χειροτερο στο χερι και ας ειναι στα χαρτια ιδια. Εγω παντως για φετος το βρισκω την καλυτερη επιλογη, αλλα σιγουρα μεγαλο.

 

Πράγματι, το σχέδιο της SONY είναι για εμένα είναι μακράν το καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα ακόμα και από τα iphone. Απλώς σε ένα iphone το λιλιπούτειο μέγεθος το κάνει να φαίνεται όμορφο αλλά τώρα που θα ανέβει στις 4.7" και όλα θα μεγαλώσουν εκεί θα φανούν οι αδυναμίες του.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλός η κακός το τέλειο κινητο δεν θα βρούμε απο κανέναν.

Πάντα κάποιο ψεγάδι θα υπάρχει.

Και εγώ θα ήθελα την μπαταρία,το μέγεθος της οθόνης του z2 στο ντιζάιν/καλούπι του m8 συν τα ηχεία του.

Αλλα δεν προβλέπεται τέτοιο πράγμα.

Πιστεύω το z2 είναι το πιο ολοκληρωμένο και το πιο νορμαλ σε διαστασεις διοτι με το z3 να περιμένετε μια πραγματική ΠΑΝΤΑΦΛΑ/ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ που θα είναι αποτρεπτικές παράγοντας για πολλούς.(εμενα σίγουρα)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε μία άποψη σε σχέση με τον ανταγωνισμό αποκλειστικά και μόνο πάνω στο θέμα της φωτογραφίας και του βιντεο; Εξαιρώ κάποιο Nokia λόγω της μικρής οθόνης που έχουν αφού θέλω άνω των 5". Με ενδιαφέρει πολύ το Full HD βίντεο καθώς και το 4Κ εξαιτίας του μικρού μου παιδιού και ως χαζομπαμπάς τραβάω πολλά λεπτά σε καθημερινή βάση.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα από κοντά το Ζ2 σε μαύρο. Η συσκευή τα σπάει και σε θέματα σχεδιασμού είναι μια τελειοποίηση του Ζ1. Σε μαύρο είναι σαφώς πιο κομψό από το αντίστοιχο Ζ1, ενώ περιμένω να βρω και το λευκό για να συγκρίνω. Ποια bezels και πράσινα άλογα, η συσκευή απλά τα σπάει! Οι λεπτομέρειες που έχει (πχ πάνω γρίλια με led notification από πίσω) μόνο η Sony μπορεί να τις κάνει.

Δίπλα είχα το Μ8 και μου φάνηκε παντελώς αδιάφορο παρόλο που φαίνεται ότι κάθετε καλύτερα στο χέρι.

Μόλις πέσει από 500 και κάτω στο skroutz, το τσίμπησα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την ευκαιρία να το πιάσω για λίγο στα χέρια μου, ειμαι κάτοχος του S5 αλλα οταν άνοιξα την οθόνη το Ζ2 έπαθα πλάκα έκανα ουαου... Ήταν συσκευή κάποιου που μου το έδωσε λίγο να το δώ δεν μπορούσα να κάνω πολλά, μου άρεσε η οθόνη παρα πολυ και το κράτημα στο χέρι πολυ καλό. Μετά την φρίκη που έπαθα με το Z1c με το φλας και με τον ήχο στο ακουστικό θα πρέπει να διαβάσω πολλά μνμ χρηστών εδω πριν το αποφασίσω. Ήταν πειρασμός πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την ευκαιρία να το πιάσω για λίγο στα χέρια μου, ειμαι κάτοχος του S5 αλλα οταν άνοιξα την οθόνη το Ζ2 έπαθα πλάκα έκανα ουαου... Ήταν συσκευή κάποιου που μου το έδωσε λίγο να το δώ δεν μπορούσα να κάνω πολλά, μου άρεσε η οθόνη παρα πολυ και το κράτημα στο χέρι πολυ καλό. Μετά την φρίκη που έπαθα με το Z1c με το φλας και με τον ήχο στο ακουστικό θα πρέπει να διαβάσω πολλά μνμ χρηστών εδω πριν το αποφασίσω. Ήταν πειρασμός πραγματικά.

 

εμενα μου αρεσει πιο πολυ η οθονη του s5. την θεωρω πιο ζωντανη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παράγγειλα από clove με τα εξτράκια του. 12/05 αναμένεται στοκ.

Με έτρωγε το χεράκι μου καιρό και δεν άντεχα να περιμένω και το g3.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήταν πιο μαζεμένο στα bezels θα το είχα ήδη παντρευτεί, πρόκειται για ένα όμορφο τηλέφωνο με ωραίες γραμμές που κάνει πολλά ;) αλλά μας βγήκε λίγο ... νταρντάνα!!!

 

Η "γυναίκα" πρέπει να έχει λίγα.. πιασίματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την ευκαιρία να το πιάσω για λίγο στα χέρια μου, ειμαι κάτοχος του S5 αλλα οταν άνοιξα την οθόνη το Ζ2 έπαθα πλάκα έκανα ουαου...

 

Το S5 έχεις ή μήπως το 5s γιατί υπάρχει κάποια διαφορά.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]45043[/ATTACH][ATTACH]45044[/ATTACH][ATTACH]45045[/ATTACH]

Μόλις ήρθε το Z2 μαζί με την θήκη του...

Από ότι βλέπετε μείναμε με μόλις 4 συσκευές και πρέπει να μείνουν οι δύο...

Άντε διάλεξε!!!

Πάντως το z2 είναι όπως το περίμενα...

Στο μονο που θέλω να το δω είναι στην κάμερα κατά τα άλλα είναι πολύ δυνατό...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]45043[/ATTACH][ATTACH]45044[/ATTACH][ATTACH]45045[/ATTACH]

Μόλις ήρθε το Z2 μαζί με την θήκη του...

Από ότι βλέπετε μείναμε με μόλις 4 συσκευές και πρέπει να μείνουν οι δύο...

Άντε διάλεξε!!!

Πάντως το z2 είναι όπως το περίμενα...

Στο μονο που θέλω να το δω είναι στην κάμερα κατά τα άλλα είναι πολύ δυνατό...

 

αυτο που κανεις ειναι προκλητικο!! Εγω παντως το Ζ1c δεν το εχω ξεσφραγισει ακομα, κανονισε να το πουλησω μεχρι το μεσημερι!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]45043[/ATTACH][ATTACH]45044[/ATTACH][ATTACH]45045[/ATTACH]

Μόλις ήρθε το Z2 μαζί με την θήκη του...

Από ότι βλέπετε μείναμε με μόλις 4 συσκευές και πρέπει να μείνουν οι δύο...

Άντε διάλεξε!!!

Πάντως το z2 είναι όπως το περίμενα...

Στο μονο που θέλω να το δω είναι στην κάμερα κατά τα άλλα είναι πολύ δυνατό...

 

 

Επειδή είσαι άτομο που είναι αντικειμενικό περιμένω την άποψη για πιο έχει καλύτερη οθόνη σε όλες τις συνθήκες κάτω από ήλιο γωνιές θέασης κτλ , κάμερα , μπαταρία ......

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας το Z2 αύριο ;-) Έχει κολλήσει στο UPS Tracking πως έφυγε την Παρασκευή το μεσημέρι από Μιλάνο, που έχει κολλήσει οεό. Λένε πως θα παραδοθεί αύριο βέβαια, άντε να δούμε ;-)

 

http://www.xperiablog.net/2014/05/01/premium-app-offers-available-to-xperia-z2-and-z1-owners/

 

Τα έχει επιβεβαιώσει κάποιος αυτά;;; Ειδικά το box.com δείχνει σούπερ ουάο!

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα μεσολάβησαν 3-4 ημέρες από Μιλάνο έως φτάσει Αθήνα.

Αύριο η μεθαύριο παραλαμβανεις.

 

Όλα τα παραπάνω exclusive ισχύουν και μάλιστα οι εφαρμογές είναι προεγκαστεστημενες,τα υπόλοιπα κατέβασμα.

Το garmin είναι απάτη στην ουσία μόνο για ένα μήνα.

Για εμένα όλα μου είναι άχρηστα,άκου theme προσφορά,θα μας τρελάνει η Sony η του Michael Jackson ακυκλοφόρητες χαζομάρες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...