Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οριστε η ρομ

Ελπίζω να είναι prerooted δεν το βλεπω καπου! :p Ευχαριστώ θα την δοκιμάσω και θα πω εντυπώσεις.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ελπίζω να είναι prerooted δεν το βλεπω καπου! :p Ευχαριστώ θα την δοκιμάσω και θα πω εντυπώσεις.

 

Ειναι και μαλιστα ειναι μεσα στις ρυθμισεις χωρις να υπαρχει το super su σαν εφαρμογη

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Περασα το λογαριασμό μου Google σε Z2 και επειδή μου συγχρονίζει τις επαφές θελω να τον διαγραφω. Πως γίνεται;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Περασα το λογαριασμό μου Google σε Z2 και επειδή μου συγχρονίζει τις επαφές θελω να τον διαγραφω. Πως γίνεται;

 

Για να διαγραφεί ένας λογαριασμός ολοκληρωτικά θέλει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Περασα το λογαριασμό μου Google σε Z2 και επειδή μου συγχρονίζει τις επαφές θελω να τον διαγραφω. Πως γίνεται;

 

Καλημέρα και καλή Πρωτοχρονιά. Αν εννοείς να αλλάξεις το μείλ που χρησιμοποιεί το κινητό τωρς μπορείς να κάνεις το εξής. Πας ρυθμίσεις, λογαριασμοί. Δημιουργείς νέο λογαριασμό Google και εν συνεχεία σβήνει τον παλιό, διότι πριν δεν γινόταν διότι χρησημοποιουταν. Ελπίζω να βοήθησα

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.!!!

 

Κάθε φορά που συνδέω τα ακουστικά με παραπέμπει στην εφαρμογή της σονυ και ξεκινάει μουσική μόνο του. Επειδή κόλλησα, πως το απενεργοποιω;

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.!!!

 

Κάθε φορά που συνδέω τα ακουστικά με παραπέμπει στην εφαρμογή της σονυ και ξεκινάει μουσική μόνο του. Επειδή κόλλησα, πως το απενεργοποιω;

Πάνε εφαρμογές ώρες την εφαρμογή της μουσικής και κάνε εκαθθαριση δεδομένων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με εκκαθάριση, δεν είναι αυτό. Εννοώ πως μόλις συνδέσεις ακουστικά ανοίγει την εφαρμογή της μουσικής και ξεκινάει να παίζει. Εγω θέλω να το απενεργοποιω αυτό. Απλά δεν θυμάμαι που είναι η επιλογή...
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με εκκαθάριση, δεν είναι αυτό. Εννοώ πως μόλις συνδέσεις ακουστικά ανοίγει την εφαρμογή της μουσικής και ξεκινάει να παίζει. Εγω θέλω να το απενεργοποιω αυτό. Απλά δεν θυμάμαι που είναι η επιλογή...

Απενεργοποιησέ το από το smart connect.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησέ το από το smart connect.

 

Ευχαριστώ πολύ. Όσο και αν έψαχνα δεν θα το έβρισκα :-)

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο και μαλιστα και με TWRP recovery για συσκευες με κλειδωμενο bootloader.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2261606

Διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες..δεν ειναι κατι δυσκολο..

μου έχουν σπασει τα νευρα ρε γμτ... για να γινει αυτο πρεπει να γυρισω το κινητο σε 5.0 λολιποπ το εκανα μεσω φλαστουλ επιτυχως και με το που το ανοιγω λεει οτι ειναι 5.1.1 πωω δεν μπορω να μπω εγκαταστησω το XZdualrecovery με τπτ..

 

Ότι να είναι.. άλλο του είχα βάλει να κατεβάζει , δηλαδή το 5.0.2 και κατέβασε 5.1.1 τελικα.. Πάμε πάλι απο την αρχή.

 

Γιοκ ... έβαλα την 5.0.2 για να μπορέσω να εγκαταστησω το XZdualrecovery για unrooted devices με 5.0 που με λεει.. και αφου το προχωρα μια χαρα .. στο τέλος μου λέει installation aborted..

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αυτον τον οδηγο http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/general/root-t3108230 για να το ρουταρω και συγκεκριμενα την εκδοση την 23.1.A.1.28 και στο βημα εκτο που λεει να εκτελεσω το kingroot πολύ απλά με πετά μέσα στις ρυθμισεις του κινητού και δεν κάνει κάτι άλλο... καμιά ιδέα;;;

Καθομαι και σκεφτομαι γιατι αραγε να με πετα εκει στις ρυθμισεις;; μηπως επειδη ειχα το wifi κλειστο;; διορθώθηκε και αυτό το θέμα. Κανω αυτους τους συνειρμικους μονολογους γιατι μπορει να βοηθηθει και καποιος αλλος μεσω αυτων.

 

-------------- 3:50 μεταμεσονυχτίως -----------------

Επιτέλους έκανα ρουτ μέσω του παραπάνω οδηγού δηλαδή με κινγκρουτ σε ιταλική έκδοση 5.0.2 . Επίσης μέσω από αυτό αρχειακι .ζιπ δεν μπορούσα να ξανακάνω extract το root.apk που ουσιαστικα ηταν το kingroot και τελικά το κατέβασα από αλλού αυτούσιο και το πέταξα όλο μέσα στον φάκελο και μετά όλα μέσα στην εσωτερική μνήμη!! Κομπλέ όλα , αύριο το XZDualRecovery...

Προσοχή δουλεύει μόνο με KINGROOT και όχι kingoroot!

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αυτον τον οδηγο http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/general/root-t3108230 για να το ρουταρω και συγκεκριμενα την εκδοση την 23.1.A.1.28 και στο βημα εκτο που λεει να εκτελεσω το kingroot πολύ απλά με πετά μέσα στις ρυθμισεις του κινητού και δεν κάνει κάτι άλλο... καμιά ιδέα;;;

Καθομαι και σκεφτομαι γιατι αραγε να με πετα εκει στις ρυθμισεις;; μηπως επειδη ειχα το wifi κλειστο;; διορθώθηκε και αυτό το θέμα. Κανω αυτους τους συνειρμικους μονολογους γιατι μπορει να βοηθηθει και καποιος αλλος μεσω αυτων.

 

-------------- 3:50 μεταμεσονυχτίως -----------------

Επιτέλους έκανα ρουτ μέσω του παραπάνω οδηγού δηλαδή με κινγκρουτ σε ιταλική έκδοση 5.0.2 . Επίσης μέσω από αυτό αρχειακι .ζιπ δεν μπορούσα να ξανακάνω extract το root.apk που ουσιαστικα ηταν το kingroot και τελικά το κατέβασα από αλλού αυτούσιο και το πέταξα όλο μέσα στον φάκελο και μετά όλα μέσα στην εσωτερική μνήμη!! Κομπλέ όλα , αύριο το XZDualRecovery...

Προσοχή δουλεύει μόνο με KINGROOT και όχι kingoroot!

 

Ο ποιο ευκολος τροπος ηταν να γυρισεις στην 4.4.2 και να το κανεις τζαμπα καθοσουν τοσες ωρες και πολλες φορες παιζει ρολο και η εκδοση του flashtool

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο ευκολος τροπος ηταν να γυρισεις στην 4.4.2 και να το κανεις τζαμπα καθοσουν τοσες ωρες και πολλες φορες παιζει ρολο και η εκδοση του flashtool

Έχει δίκιο εδώ ο φίλος θα μπορούσες να το κάνεις σφαίρα τρέχοντας το xzdr το τελευταίο, από υπολογιστή και νομίζω ότι παίζει και σε 5.0.2 το λέει στο xda.

Πολλές ώρες έφαγες..

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο εδώ ο φίλος θα μπορούσες να το κάνεις σφαίρα τρέχοντας το xzdr το τελευταίο, από υπολογιστή και νομίζω ότι παίζει και σε 5.0.2 το λέει στο xda.

Πολλές ώρες έφαγες..

Δεν δούλευε ούτε σε 5.0.2 αρουταριστο το xdrecovery.. Παρόλο που το είχε ως επιλογή. Τώρα όμως που είμαι ρουτ και δω κομπλέ.. Συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν δούλευε ούτε σε 5.0.2 αρουταριστο το xdrecovery.. Παρόλο που το είχε ως επιλογή. Τώρα όμως που είμαι ρουτ και δω κομπλέ.. Συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια

Δεν υπάρχει περίπτωση...το έκανα εγώ στο δικό μου σε 5.0.2 απλά αν διαβάσεις καλύτερα θέλει κάνα δύο προσπάθειες παραπάνω αν δεν πετύχει με τη πρώτη...και πάντα το τελευταίο xzdr το 2.8.23 διάβασε τι λέει ο dev..

* Hopefully desensitized the code for the unrooted install. Still remember it might require up to 4 attempts to work. It's the nature of the exploit.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση...το έκανα εγώ στο δικό μου σε 5.0.2 απλά αν διαβάσεις καλύτερα θέλει κάνα δύο προσπάθειες παραπάνω αν δεν πετύχει με τη πρώτη...και πάντα το τελευταίο xzdr το 2.8.23 διάβασε τι λέει ο dev..

* Hopefully desensitized the code for the unrooted install. Still remember it might require up to 4 attempts to work. It's the nature of the exploit.

Εννοείται πως είχα χρησιμοποιήσει το τελευταίο 2.8.23 πάντα.. θα ενημερώσω συντόμως δια την έκβασιν του αποτελέσματος.

http://i67.tinypic.com/fc1jj5.png

 

στο βημα 3 κολλαει.. μου λεει κανε επιβεβαιωση του ρουτ , του κανω αλλα δεν επανεκκινειται για να εγκατασταθει οπως λεει στις οδηγιες.

 

--------------- DONE ----------------

 

Επέλεξα το "Installation rom rooted with Superuser έναντι του superSU και εγινε! Το ευτράπελο είναι ότι μέσα έχω το superSU

τώρα πάμε για custom stock based roms?

Ψάχνω εγώ .. προτείνετε και σεις καμιά stable ας ουυμ που λέει ο Νικηφόρος.

---------- Νομίζω η existenz rom θα ήταν ό,τι καλύτερο ----------

http://forum.xda-developers.com/z3/development/rom-existenz-y-1-0-0-02-07-t3148877

---------------------------------------------------------

 

Με αφορμή αυτό που γράφει ο NUT δηλαδή το "When installing custom STOCK BASED ROMs:

Be sure to flash XZ/ZL/TabZ/Z1/ZU-lockeddualrecovery[VERSION]-BETA.[flashable/combined].zip after installing the ROM and before you reboot, this way you will not lose recovery!"

τσέκαρα να δώ αν όντως το κινητό θα μπορεί να διαβαστεί από το πισι (δηλαδή η εσωτερική/εξωτερική μνήμη) όντας σε recovery mode. Αυτό γίνεται ΜΟΝΟ με το TWRP και ΟΧΙ το PhilZtouch!

 

-------------------------------

Οι παραπάνω ρομς ειναι Ζ3 ρε γμτ.. για Ζ2 βρισκω μονο για Κιτκατ και δεν θελω.. Να φορεσω του Ζ3 πανω στο Ζ2; :P

 

ΤΕΛΙΚΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΙΣ

 

Ορίστε η 5.0.2 excistenz rom για το Ζ2 ---------> http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/development/rom-existenz-y-1-0-0-preparing-thread-t3113649

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι λοιπόν, φοράω και γω existenz 4.0.0

http://i67.tinypic.com/11jsxvr.png

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι λοιπόν, φοράω και γω existenz 4.0.0

http://i67.tinypic.com/11jsxvr.png

Η κάμερα πως πάει από ποιότητα εφόσον του έβαλες custom Rom? Το βράδυ κυρίως η ποιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Jazzfrequency επειδη το δοκιμασα... στο αυτοματο ηταν μια χαρα!! Αφού δεν ξεκλειδώσαμε bootloader. Θα ανεβάσω και κανα δυο αργοτερα αν ειναι!!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενω εκανα ext2 partition στην 64αρα εβο της σαμμυ και ενω εκανα συνδεσεις εφαρμογων στην microsd παρατηρω καποια θεματακια. Το angry birds transformers δεν ανοιγε , το dungeon hunter ανοιξε μονο που ηταν σα να μην ειχε δεχτει εκει τα saves και μου ζητουσε να κανω καινουριο χαρακτηρα, το ιδιο επαθα και με το subway surfers. Επισης προβλημα και με το μεσσεντζερ. Οταν ομως τα μετεφερα πισω στην σδ κανενα θεμα ειχα παλι και τα saves των. Καμια ιδεα; σπαστηκα λιγο γιατι αυτο με wt19i δεν μου συνεβαινε... Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, χθες άλλαξα την οθόνη μόνος μου στο z2 μου αλλα έκανα μια πατάτα. Πάτησα την μια από τις 2 ταινίες και η οθόνη τώρα όταν είναι σε αδρανεία δουλεύει σωστά,όταν ανοίγει βγάζει κάτι κάθετες γραμμές και αλλιώνετε το χρώμα. Παίζει να είναι ζημιά στην ταινία ή τπτ άλλο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σε όλους, χθες άλλαξα την οθόνη μόνος μου στο z2 μου αλλα έκανα μια πατάτα. Πάτησα την μια από τις 2 ταινίες βάζοντας την και η οθόνη τώρα όταν είναι σε αδρανεία δουλεύει σωστά,όταν ανοίγει βγάζει κάτι κάθετες γραμμές και αλλιώνετε το χρώμα. Παίζει να είναι ζημιά στην ταινία ή τπτ άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ενω εκανα ext2 partition στην 64αρα εβο της σαμμυ και ενω εκανα συνδεσεις εφαρμογων στην microsd παρατηρω καποια θεματακια. Το angry birds transformers δεν ανοιγε , το dungeon hunter ανοιξε μονο που ηταν σα να μην ειχε δεχτει εκει τα saves και μου ζητουσε να κανω καινουριο χαρακτηρα, το ιδιο επαθα και με το subway surfers. Επισης προβλημα και με το μεσσεντζερ. Οταν ομως τα μετεφερα πισω στην σδ κανενα θεμα ειχα παλι και τα saves των. Καμια ιδεα; σπαστηκα λιγο γιατι αυτο με wt19i δεν μου συνεβαινε...

Καποια ιδεα;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενω εκανα ext2 partition στην 64αρα εβο της σαμμυ και ενω εκανα συνδεσεις εφαρμογων στην microsd παρατηρω καποια θεματακια. Το angry birds transformers δεν ανοιγε , το dungeon hunter ανοιξε μονο που ηταν σα να μην ειχε δεχτει εκει τα saves και μου ζητουσε να κανω καινουριο χαρακτηρα, το ιδιο επαθα και με το subway surfers. Επισης προβλημα και με το μεσσεντζερ. Οταν ομως τα μετεφερα πισω στην σδ κανενα θεμα ειχα παλι και τα saves των. Καμια ιδεα; σπαστηκα λιγο γιατι αυτο με wt19i δεν μου συνεβαινε...

 

Επείδη γραμμένο με είχατε (ας λεει το φορουμ οτι δεν υποχρεούται κανεις να απαντήσει) εγώ την βρήκα την άκρη και την καταθέτω μόνο και μόνο για να δώσω βοήθεια σε όποιον θα παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον.

Λοιπόν, αυτά τα παιχνίδια είχαν saves τα οποία τα είχα κάνει backup με την εφαρμογή της ΣΟΝΥ.

Όταν εγώ όμως έβαλα καστομ ρομ , βαρέθηκα να κατεβάσω ξανά τα συγκεκριμένα παιχνίδια από το playstore, έτσι έκανα μόνο επαναφορα των saves από την εφαρμογή της ΣΟΝΥ και μου περάστηκαν και τα games αυτομάτως. Όταν όμως πήγαινα να τα συνδέσω πλήρως στην 2η διαμέριση ext2 της micro-sd μου κάπου εκεί ψιλιαστηκα ότι κόλλαγε το μηχάνημα και το ένα game ή δεν θα άνοιγε καθόλου ή θα έπαιζε χωρίς να κρατήσει τα saves.

 

Και τι έκανα;

Πολύ απλά διέγραψα τα παιχνίδια , τα ξαναεγκατέστησα , συνδέθηκαν αυτομάτως πλήρως στη 2η διαμέριση της micro-sd μέσω του link2sd και έπειτα έκανα και επαναφορά των saves!

ΤΣΟΥΠ! Όλα κυλάν ρολόι πλέον!!

 

Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος με αυτά τα εμπειρο-προγραμματιστικά τριπάκια! ;)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...