Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τίποτα κανείς; ;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν κρίνω απο εδω κατα 99% εχει branded Q2 γερμανική.

http://www.ebay.de/itm/Sony-XPERIA-Z2-D6503-16-GB-Weis-Ohne-Simlock-Smartphone-/331617495801?hash=item4d35f16af9

Τσέκαρε με Xperiafirm διοτι γνωρίζω οτι T-Mobile η Vodafone z2 branded συσκευές κυκλοφορούν στην Γερμανία αλλα Q2 πολυ πολυ σπάνια θα βρεις Ελλάδα ακόμα και απο σκρουτζομαγαζα που 99% ειτε Vodafone ειτε T-Mobile φέρνουν συσκευές εδω.

 

Αλλιως δεύτερη λυση παίρνεις την Sony τηλέφωνο και τους δίνεις το IMEI σου ετσι ωστε να σου πουν ακριβώς προέλευση συσκευης.

 

Βέβαια να τονίσω οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ φλασαρουμε αλλη rom αν προηγούμενος δεν μάθουμε την μαμισιο rom out of the box.

Ετσι δεν θα ειχες ταλαιπωρηθεί.

Κάποιους κανόνες πρέπει να τους τηρούμε με ευλάβεια για την δικιά μας ευκολία πανω απ ολα

 

Για να μάθουμε ποιας χώρας και αν ειναι branded και σε ποιον παροχο η αν ειναι unbranded,το κάνουμε με αυτήν την διαδικασια

 

What's my current customization number?

Open the phone dial pad and press *#*#7378423#*#*, then tap on Service info > Software info and read the number under "Customization Version".

 

Και μετα ανοίγουμε XperiaFirm και συγκρίνουμε με τους κωδικούς στα αριστερά ετσι ετσι ώστε να μάθουμε ακριβή προέλευση της συσκευη μας.

 

Παραδειγμα εδω

http://s26.postimg.org/wbvkgqxrt/z3_5_1_1.png

 

Ας πούμε οτι βρίσκουμε οτι τα 4 τελευταία ψηφία του customization version τελειώνει σε 5501 και οπως βλέπουμε αντιστοιχεί σε customized fr που σημαίνει γαλλική unbranded συσκευη.

Με παρόμοιο τροπο συγκινούμε και για το z2 για εξακρίβωση προέλευσης συσκευης.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Τίποτα κανείς; ;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

εγω φιλε μου εχω το σι 1279-4206.3 DE και επειδη ψαχτηκα λιγο γιατι εκανα και γω την πατατα να αλλαξω ρομ χωρις να χω δει την μαμισια ρομ το δικο μου ειναι unbranded γερμανικο. Ισως σε βοηθησει λιγο παραπερα η πληροφορια μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα το busybox θέλει να είσαι ρουτ..όπως και το recovery

 

Είχα root την 5.0.2 και δεν μπορούσα να κάνω install το busybox γτ δεν υπάρχει δικαίωμα εγγραφής στη lollipop.το busybox πως αλλιώς γίνεται να περάσει;

Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

Είχα root την 5.0.2 και δεν μπορούσα να κάνω install το busybox γτ δεν υπάρχει δικαίωμα εγγραφής στη lollipop.το busybox πως αλλιώς γίνεται να περάσει;

 

 

Λοιπον εγω τι εκανα εγω απο την αρχη και ειμαι rooted και με recovery στην 5.1.

 

Κατεβασα ενα ftf απο το xda την κιτκατ .314 απο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=62149253&postcount=1493 εγω πηρα το γερμανικο. Το φλασαρα με το flashtool.

 

Μετα πηγα σε αυτο λινκ http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/development/stock-d6502-23-1-0-726-complete-guide-t3085893 κατεβασα τους adb set up και το root toolkit και τα εκανα install.

Επεται το recovery απο εδω http://nut.xperia-files.com/ το αρχειο προσοχη να ειναι το installer και οχι το flashable και το κανεις ιinstall..

Κατεβαζεις και το flashable γιατι θα το χρειαστεις μετα.

 

Τωρα εισαι στην .314 ρουτ και με recovery.

Επομενο βημα να κατεβασεις το ftf της 5.1.1 με το xperifirm που ειναι για το τηλεφωνο σου.

Πας στο flashtool για να το δημιουργησεις (μην ξεχασεις να σβησεις απο πριν στον φακελο που σου κατεβασε το xperifirm το αρχειο fwinfo - ειναι ενα xml αρχειο) ... flashtool->tools->bundles->create επιλεγεις το αρχειο που σου κατεβασε το xperifirm και πατας create.

Τωρα εχουμε το ftf της 5.1.1, έχουμε επίσης το flashable αρχειο του recovery θελουμε και το supersu .zip απο εδω. https://download.chainfire.eu/740/SuperSU

Κατεβαζεις και το prf creator apo to xda (google it) και ριχνεις και τα τρια αρχεια στο prf τσεκαροντας τα παντα στο include που εχει διπλα, kernels modem κλπ κλπ.

Αυτο θα σου δημιουργησει ενα flashable zip αρχειο που θα το φλασαρεις απο το recovery κανοντας πρωτα τα κλασικα wipes

Ετσι θα εχεις μια 5.1.1 rooted kai me recovery καθαροτατη.

Δεν ημουν πολυ περιληπτικος γιατι δεν εχω και πολυ χρονο, αυτο οομως θα σε βοηθησει να googlareis να διαβασεις αρκετα πριν κανεις καποια κινηση μεχρι να καταλαβεις τι παιζει μετα ολα ειναι πολυ ευκολα.

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ εχω την 5.0.2, και το κινητο δεν το εχω πηραξει καθολου απο θέμα root κτλ. Γιατί δεν μου κάνει αναβάθμιση ουτε μεσω companion ούτε μεσω κινητου? Λεει οτι διαθέτω ηδη την πιο πρόσφατη έκδοση!

 

Με το XpirFirm που τσέκαρα λέει Nordic Compined και Costumized NCB

Edited by spiros1314
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alextrela και Linuxilakis ευχαριστώ για την βοήθειά σας !!! :respect:

όσες φορές έχω βάλει άλλη ROM ποτέ δεν έβλεπα την μαμήσια ROM που

είχε το κινητό !!!:O

Έστειλα email στην Sony και μου είπανε ότι είναι Γερμανικό το IMEI μου !!!

Προφανώς όπως είπε και ο Alextrela πρέπει να είναι το Q2 αν και στο Xperifirm το CDA

είναι διαφορετικό από αυτό που έχει έξω από το κουτί μου !!! :blink:

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι έχετε Cosmote rom, το 5.1 θα έρθει το Σεπτέμβριο, μίλησα με τη cosmote. Ξέρει κανείς από προηγούμενες εμπειριες σε αναβαθμίσεις, αν σε τέτοια περίπτωση δίνουν το αρχικό update η την επόμενη με τα fixes?
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε κι εμένα η 5.1, ΟΤΑ και την περασα.Εχω γερμανικη Rom.

Παει σφαιρα,μπαταρία μην την ματιασω,τελεια.

Έχω μια απορια για οσους την περασαν...στην 5.0 ειχα λειτουργια σιγασης επ'αοριστον αν ηθελα ή για ορισμενο χρόνο απο 1 ωρα εως οσο ηθελα.Ξερετε που είναι αυτό τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Πατάς συνεχόμενα το κουμπί για να χαμήλωσεις την ένταση και όταν σε πάει στην δόνηση πατάς άλλη μια και σε πάει στην σιγαση. παρεμπιπτόντως το κουτί σου από έξω στο SΙ κωδικό τι έγραφε ? μιας και έχεις γερμανική ΡΟΜ....φαντάζομαι μαμισια...

 

 

Η και αλλιώς .πλαϊνό κουμπί για τον ήχο μια και μετα διπλό ταπ.... δλδ από την καμπάνουλα που εχει στην δόνηση και Μετά στη σιγαση.

Edited by linuxilakis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν εχω τα τα εικονιδια ειδοποιήσεις πάνω στην εικονίδιο του facebook και του messanger? Ξανά εκανα install τον xperia home και πάλι τίποτα έχει κανείς παρόμοιο θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από βουτιά σε πισίνα, μισή ωριτσα μέσα έξω κ φωτογραφίες, το κινητό τρελάθηκε κ πατούσε μόνο του κουμπιά...με βαριά καρδιά το πήγα στο service γτ πίστευα δεν θα με καλύψει η εγγύηση...μια βδομάδα αργότερα ήταν έτοιμο...και...καινούριο..μπρος πίσω πλαίσιο κουμπιά όλα καινούρια...το imei παρέμεινε ίδιο.. Μου εξασφαλισαν επίσης ότι είναι στεγανο..Αν κ θα αργήσω να το δοκιμάσω..
Link to comment
Share on other sites

Μετά από βουτιά σε πισίνα, μισή ωριτσα μέσα έξω κ φωτογραφίες, το κινητό τρελάθηκε κ πατούσε μόνο του κουμπιά...με βαριά καρδιά το πήγα στο service γτ πίστευα δεν θα με καλύψει η εγγύηση...μια βδομάδα αργότερα ήταν έτοιμο...και...καινούριο..μπρος πίσω πλαίσιο κουμπιά όλα καινούρια...το imei παρέμεινε ίδιο.. Μου εξασφαλισαν επίσης ότι είναι στεγανο..Αν κ θα αργήσω να το δοκιμάσω..

Αφου σου εκαναν σερβις ....δεν χαθηκε η στεγανοτητα;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εκαναν σερβις ....δεν χαθηκε η στεγανοτητα;

 

Η Arvato έχει τα μηχανήματα για να το κάνει πάλι αδιάβροχο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Arvato έχει τα μηχανήματα για να το κάνει πάλι αδιάβροχο.:)

Οσο ζουμε μαθαινουμε :)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μετά από βαριά χρήση στο ποτάμι της μονή πρεβελης, δουλεύει μια χαρά. Επιφυλασσομαι για φοβερά βίντεο και φώτο.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μετά από βαριά χρήση στο ποτάμι της μονή πρεβελης, δουλεύει μια χαρά. Επιφυλασσομαι για φοβερά βίντεο και φώτο.

Κάποια στιγμή να δείξεις κάτι :)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω ενα z2 ελληνικο σε 5.0.2. πριν κανα 2μηνο ειχα κανει την αναβαθμιση. εχω το εξης προβλημα:δεν μου εμφανιζει τις αναπαντητες κλησεις. τις βγαζει σαν εισερχομενες με μηδενικο χρονο. μου ειπαν οτι στην αναβαθμιση σε 5.1.1 βγαζει επιλογη για εμφανιση ειδοποιησεων και σβησιμο χειροκινητα. τωρα δεν εχει κατι τετοιο. ξερει κανεις αν ειναι θεμα αναβαθμισης ή κατι αλλο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω ενα z2 ελληνικο σε 5.0.2. πριν κανα 2μηνο ειχα κανει την αναβαθμιση. εχω το εξης προβλημα:δεν μου εμφανιζει τις αναπαντητες κλησεις. τις βγαζει σαν εισερχομενες με μηδενικο χρονο. μου ειπαν οτι στην αναβαθμιση σε 5.1.1 βγαζει επιλογη για εμφανιση ειδοποιησεων και σβησιμο χειροκινητα. τωρα δεν εχει κατι τετοιο. ξερει κανεις αν ειναι θεμα αναβαθμισης ή κατι αλλο;

Γεια σου φιλε έχεις ενεργοποιημένη την ένδειξη φωτεινής ειδοποίησης.? Αν την έχεις τικαρισμενη, έχεις κάνει επαφορσ εργοστασιακων? Αν όχι κανε μια γιατί πάντα μετά από αναβάθμιση χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα βοηθεια παιδες. Εχω δοκιμασει τα παντα. Εν ολιγοις δεν μπορω στην 5.1.1 να βαλω σε επαφη τραγου δι που εχω αποθηκευμενο στην sd card (όχι εσωτερικη) . Στην 4.4.2 όλα οκ και στην 4.4.4 όλα οκ. Hard reset, διαμόρφωση, την καρτα σβησιμο τα αρχεια ξαναπερασμα από Pc, αλλαγη κάρτας μήπως φταίει ,τιποτα...τιποτα.... Μήπως είναι bug ?τα permission όταν ημουν ρουτ στην 4.4.2 που τα ειδα όλα σωστα...:cry:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω το ιδιο θεμα εχω μετα την αναβαθμιση δεν μπορω να αλλαξω τραγουδι σε επαφη ? και μια 2 απορια εχω βαλει να μου ανοιγει κατευθειαν (για επιλογη τραγουδιου επαφης μεσω file comander) πως μπορω να επιλεξω τα τραγουδια της συσκευης τα αρχικα που ειχε δεν ξερω πνς να τα βρω!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και 1 ακομη ερωτηση σας παρακαλω γιατι με εκνευριζει... οταν μιλαω στο τηλεφωνο ,οταν ακουμπαω το τηλ στο αυτι ,ναι μεν μαυριζει η οθονη αλλα συνεχεια παταω καταλαθος τα πανω τα σηματακια (μπαταρια σημα ειδοποιησεις κτλ) μια βοηθεια παρακαλω!!!! κατα τα αλλα αψογο κινητο με τελεια μπαταρια!!!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω το ιδιο θεμα εχω μετα την αναβαθμιση δεν μπορω να αλλαξω τραγουδι σε επαφη ? και μια 2 απορια εχω βαλει να μου ανοιγει κατευθειαν (για επιλογη τραγουδιου επαφης μεσω file comander) πως μπορω να επιλεξω τα τραγουδια της συσκευης τα αρχικα που ειχε δεν ξερω πνς να τα βρω!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και 1 ακομη ερωτηση σας παρακαλω γιατι με εκνευριζει... οταν μιλαω στο τηλεφωνο ,οταν ακουμπαω το τηλ στο αυτι ,ναι μεν μαυριζει η οθονη αλλα συνεχεια παταω καταλαθος τα πανω τα σηματακια (μπαταρια σημα ειδοποιησεις κτλ) μια βοηθεια παρακαλω!!!! κατα τα αλλα αψογο κινητο με τελεια μπαταρια!!!:)[/QUOTγια το πρωτο ερωτημα πως επαναφέρεις τις προκαθορισμένες εφαρμογες. Πας ρυθμισεις -> εφαρμογες ->όλα -> πας στις τρεις τελιτσες πανω και πατας το επανφ.προτιμ.εφαρμ..

 

Το θεμα μου το ελυσα προσωρινα βαζοντας το τραγουδι που θελω στην Internal sd card στο φακελο music.

 

Πατας *#*#7378423#*#* πας service test -> proximity switch και βλέπεις αν όλα καλως... γενικα είναι ευαισθητο πολύ για αυτό να το ακουμπάς καλα στο αυτι.

Link to comment
Share on other sites

 

Πατας *#*#7378423#*#* πας service test -> proximity switch και βλέπεις αν όλα καλως... γενικα είναι ευαισθητο πολύ για αυτό να το ακουμπάς καλα στο αυτι.

 

Σε μένα το proximity switch είναι off ,αυτό τι σημαίνει ; :confused:

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το proximity switch είναι off ,αυτό τι σημαίνει ; :confused:

Βάλε το χέρι σου κρύψε δλδ το σημείο που είναι ο σενσορας..το δάχτυλο σου να καλύψει δεξιά αριστερά το σηματάκι της σονυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...