Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νατη η βοηθεια εκ των εσω Κωστη :lol::lol:

 

γεια σου ηλια :D

 

:) μακαρι να κατσει αυτο που παζαρευω για τον Κωστη.....

Με εμενα να δω τι θα κανω που ειμαι οπως εσυ πριν απο λιγο καιρο.Τα θελω και τα δυο,μου αρεσουν το καθενα για τον δικο του λογο,και στην ουσια κανω την δουλεια μου και με ενα τηλ των 50 ευρω.....:(

Ασχετο-σχετικο,περι vodafone και αναβαθμισης,τετοιο παζαρι ουτε στο μοναστηρακι.

Με πηραν τηλ για την αναβαθμιση μου(εταιρικο 4 γραμμες) και μου ειπαν οτι δικαιουμαι 400 ευρω.Απανταω ευχαριστω πολυ,αλλα στην cosmote,μου δινουν περισσοτερα.Μην τα πολυλογω τελικα πηρα 700 ευρω επιδοτηση,και το αποτελεσμα ηταν να παρω και τον λεωνιδα....:)

Αντε τωρα βγαλε ακρη ποιο να κρατησεις και ποιο να δωσεις....

Link to comment
Share on other sites

χαρα στο κουραγιο σου...και τα χρηματα που ξοδευεις...ελπιζω να βρεις κατι που θα παραμεινεις :D

 

Πουλάω και αγοράζω.. :-) κάποια μενουνε κιόλας :lol: ( blackberry δύσκολα πολύ..) .. ευτυχώς βρέθηκε γνωστός που δουλεύει στην Google Αμερική και θα μου το στείλει 520 δολλάρια ..

 

Πάντως τον πιο πολύ καιρό έμειναν στα χέρια μου το blackberry 8100 και το iPhone 3G.. και πιστέψτε με έχουν περάσει απ τα χέρια μου σχεδόν τα πάντα :-)

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Ποτε μην λες ποτε!!!εχεις που μου :)

 

Για να δουμε. Όπως είπε κάποιος το καλοκαίρι είναι κοντά δεν είναι άσχημα ν αλλάζουμε κάθε 6 μήνες:D

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο γαι την καινουργια αναβαθμιση?Παιζει με JB?

 

Εξαρτάται από το ποιά συσκευή έχεις, αν είχες JB στην 3.1.2 και αν έχει πάει ήδη στην 3.1.3

Link to comment
Share on other sites

δημητρη...δεν εχεις δοκιμασει το maemo ρε συ...πουλα και το λεο....και μετα αποφασιζεις :D χαχα (μαλλον N900 θα ειναι η επομενη συσκευη μου)

 

καλα να εισαι δημητρη να δοκιμαζεις και να εχεις οτι συσκευη γουστερνεις. :P εμεις εδω ειμαστε να τα συζηταμε..!!

Edited by volcom
Link to comment
Share on other sites

δημητρη...δεν εχεις δοκιμασει το maemo ρε συ...πουλα και το λεο....και μετα αποφασιζεις :D χαχα (μαλλον N900 θα ειναι η επομενη συσκευη μου)

 

καλα να εισαι δημητρη να δοκιμαζεις και να εχεις οτι συσκευη γουστερνεις. :P εμεις εδω ειμαστε να τα συζηταμε..!!

 

To maemo κι εγώ θα ήθελα πολύ να το δω. Ίσως σε επόμενη συσκευή.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Περικλή με ποιά εφαρμογή μπορεί να γίνει στο Mac αυτόματη προώθηση των συνημμένων στο dropbox; Ρωτάω από περιέργεια περισσότερο γιατί με τη 2.1 έκδοση του Readdledocs στο iPhone έρχεται native υποστήριξη του Dropbox στην εφαρμογή (μόλις το διάβασα που το έγραψε στο φόρουμ του macrumors ο developer) και δε θα χρειάζεται αλλά θα ήθελα να ξέρω.

 

Όταν έγραψα το post υπέθεσα ότι υπήρχε έκδοση του MailDrop και για Mac αλλά απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει τελικά.

 

Την συγκεκριμένη διαδικασία, καθώς επίσης και πολλές αντίστοιχες, μπορείς να τις πραγματοποιήσεις φτιάχνοντας μόνος σου "εφαρμογές" στο Automator. Δεν ξέρω αν έτυχε να "παίξεις" καθόλου με αυτό αλλά θα σου συνιστούσα να το κάνεις, είναι πολύ εύκολο και σε πολλές περιπτώσεις σου λύνει τα χέρια, αυτό και το AppleScript.

 

Για να πάρεις τα attachments χρειάζεσαι μόνο δύο εντολές, τις "Get Specified Mail Items" και "Get Attachments from Mail Messages". Μπορείς να καθορίσεις ποια mailboxes θα ελέγχονται για attachments μέσω της πρώτης και τον φάκελο στον οποίο αυτά θα μεταφέρονται στην δεύτερη.

 

http://img3.imageshack.us/img3/71/screenshot20100208at558.png

 

Αν θέλεις η "εφαρμογή" σου να εκτελείται αυτόματα, ανά τακτά χρονικά διαστήματα που καθορίζεις ο ίδιος, φτιάχνεις ένα πολύ απλό και σύντομο scriptάκι γι' αυτόν ακριβώς τον σκοπό. Αν θέλεις το script αυτό να τρέχει αυτόματα μόλις ανοίξεις τον υπολογιστή, το προσθέτεις στο system preferences -> accounts -> login items.

 

http://img705.imageshack.us/img705/1585/screenshot20100208at602.png

 

Με το Automator μπορείς όχι μόνο να παίρνεις τα attachments αλλά και να τα μετατρέπεις/τροποποιείς/μετακινείς/αντιγράφεις, ανάλογα με τις επιθυμίες και τις δυνατότητες σου. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα του avi, μπορείς να ορίσεις το video να μετατρέπεται μέσω quicktime σε m4v και να αποθηκεύεται σε ξεχωριστό ή στον ίδιο φάκελο.

 

http://img189.imageshack.us/img189/5677/screenshot20100208at606.png

 

Η συγκεκριμένη ενέργεια μπορεί να εκτελείται και αυτόματα. Το πότε το καθορίζεις και πάλι εσύ. Αν για παράδειγμα θέλεις να εκτελείται αυτόματα μόλις προστεθούν τα attachments στον φάκελο, γράφεις και πάλι ένα απλό scriptάκι.

 

http://img519.imageshack.us/img519/9006/screenshot20100208at608.png

 

Το script αυτό το αποθηκεύεις στον φάκελο /Library/Scripts/Folder Action Scripts/ και στη συνέχεια το επιλέγεις πατώντας δεξί κλικ στον φάκελο που σε ενδιαφέρει και "Folder Actions Setup".

 

http://img269.imageshack.us/img269/2351/screenshot20100208at611.png

 

H "μαγεία" του DropBox είναι ότι συμπεριφέρεται σαν ένας οποιοσδήποτε φάκελος συστήματος στο Mac. Οι δυνατότητες είναι απεριόριστες. Και δεν χρειάζεται να φτιάξεις μόνος σου scripts αν δεν θέλεις, κυκλοφορούν πολλά (και πολύ καλύτερα από τα άκρως ερασιτεχνικά και απλοϊκά δικά μου) στο internet. Όμως είναι ωραία να πειραματίζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

τα χω φαει με το κουταλι ...και αυτα Χριστοφορε :)

 

και μεταξυ iphoneOS, symbian, android κατεληξες παλι στα WM? :lol:

 

δεν αντεχεις...... :p

Link to comment
Share on other sites

και μεταξυ iphoneOS, symbian, android κατεληξες παλι στα WM? :lol:

 

δεν αντεχεις...... :p

 

δεν "αντεχομαι " θελεις να πεις :lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

δεν "αντεχομαι " θελεις να πεις :lol:

 

χεχεχε ωραιος! :lol:

 

μεταξυ σοβαρου και αστειου ''ποιο'' σε ικανοιποιησε περισσοτερο? η μηπως ο συνδυασμος wm και hd2 σε κρατησαν εκει;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό Νίκο το χρησιμοποσω για μετατροπή φωτό από ένα παράδειγμα που είχα βρει στο maclife αλλά δεν είχα δώσει συνέχεια.

Θα δοκιμάσω μια εντολή να αποθηκευει τα επισυναπτομενα από το mail της εταιρείας αυτόματα στο φακελο που έχω γι αυτά.

Πρέπει να ψάξουμε να βρούμε κι άλλες εφαρμογές.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας,δεν ηξερα που να ρωτησω,ειπα εσω που εχει κινηση:p

 

Εχω σκοπο να αποκτησω ενα iphone καθως ηδη εχω μια μεγαλη επιδοτηση απο οικογενειακο πακετο.Επειδη δεν εχω αναγκη τωρα απο αλλαγη τηλεφωνου λεω να περιμενω το επομενο του 3gs.

 

1)Ειναι σιγουρο οτι θα βγει μεχρι το Σεπτεμβριο στην Ελλαδα ετσι?Ξερω οτι δεν υπαρχουν επισημες πληροφοριες αλλα με βαση το τι συνηθως γινεται.(μαλιστα,ενας υπαλληλος μου ειχε πει οτι δεν πιστευει οτι θα βγει φετος νεο iphone :wacko:)

2)Οταν βγει η τιμη του θα ειναι οσο του αντιστοιχο 3gs τωρα?Δηλαδη ειτε παρω το 3gs τωρα ειτε το επομενο οταν πρωτοβγει,πανω κατω το ιδιο δεν θα πληρωσω?Δηλαδη η Apple δεν μειωνει την τιμη μες στη χρονια σωστα?

3)Και τελος για να αποφυγω τις πρωτες παρτιδες οταν βγει (πιθανα προβληματα κτλ) πρεπει να περασει κανας μηνας τλχ?Ααααα και jailbreak ποσους μηνες μετα να αναμενω?

 

Sorry για τις πολλες ερωτησεις,newbie οσον αφορα την Apple,οποιος εχει ορεξη ας απαντησει!:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραψα το post υπέθεσα ότι υπήρχε έκδοση του MailDrop και για Mac αλλά απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει τελικά.

 

Την συγκεκριμένη διαδικασία, καθώς επίσης και πολλές αντίστοιχες, μπορείς να τις πραγματοποιήσεις φτιάχνοντας μόνος σου "εφαρμογές" στο Automator. Δεν ξέρω αν έτυχε να "παίξεις" καθόλου με αυτό αλλά θα σου συνιστούσα να το κάνεις, είναι πολύ εύκολο και σε πολλές περιπτώσεις σου λύνει τα χέρια, αυτό και το AppleScript.

 

Περικλή είσαι εξαιρετικός.

 

Είμαι 3 μήνες στο Mac OS και με το Automator δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά το είχα ως "εργασία" για να το κάνω άμεσα μιας και γνωρίζω ότι είναι εξαιρετικό εργαλείο. Θα το μελετήσω προσεκτικά το ποστ σου και αν έχω απορίες θα επανέλθω.

 

Καλησπερα,θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας,δεν ηξερα που να ρωτησω,ειπα εσω που εχει κινηση:p

 

Εχω σκοπο να αποκτησω ενα iphone καθως ηδη εχω μια μεγαλη επιδοτηση απο οικογενειακο πακετο.Επειδη δεν εχω αναγκη τωρα απο αλλαγη τηλεφωνου λεω να περιμενω το επομενο του 3gs.

 

1)Ειναι σιγουρο οτι θα βγει μεχρι το Σεπτεμβριο στην Ελλαδα ετσι?Ξερω οτι δεν υπαρχουν επισημες πληροφοριες αλλα με βαση το τι συνηθως γινεται.(μαλιστα,ενας υπαλληλος μου ειχε πει οτι δεν πιστευει οτι θα βγει φετος νεο iphone :wacko:)

2)Οταν βγει η τιμη του θα ειναι οσο του αντιστοιχο 3gs τωρα?Δηλαδη ειτε παρω το 3gs τωρα ειτε το επομενο οταν πρωτοβγει,πανω κατω το ιδιο δεν θα πληρωσω?Δηλαδη η Apple δεν μειωνει την τιμη μες στη χρονια σωστα?

3)Και τελος για να αποφυγω τις πρωτες παρτιδες οταν βγει (πιθανα προβληματα κτλ) πρεπει να περασει κανας μηνας τλχ?Ααααα και jailbreak ποσους μηνες μετα να αναμενω?

 

Sorry για τις πολλες ερωτησεις,newbie οσον αφορα την Apple,οποιος εχει ορεξη ας απαντησει!:)

 

1) Λογικά ναι

2) Λογικά ναι. Και οι τιμές δεν μειώνονται παρά μόνο όταν βγαίνουν νέα μοντέλα

3) Δεν ξέρει κανείς

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας,δεν ηξερα που να ρωτησω,ειπα εσω που εχει κινηση:p

 

Εχω σκοπο να αποκτησω ενα iphone καθως ηδη εχω μια μεγαλη επιδοτηση απο οικογενειακο πακετο.Επειδη δεν εχω αναγκη τωρα απο αλλαγη τηλεφωνου λεω να περιμενω το επομενο του 3gs.

 

1)Ειναι σιγουρο οτι θα βγει μεχρι το Σεπτεμβριο στην Ελλαδα ετσι?Ξερω οτι δεν υπαρχουν επισημες πληροφοριες αλλα με βαση το τι συνηθως γινεται.(μαλιστα,ενας υπαλληλος μου ειχε πει οτι δεν πιστευει οτι θα βγει φετος νεο iphone :wacko:)

2)Οταν βγει η τιμη του θα ειναι οσο του αντιστοιχο 3gs τωρα?Δηλαδη ειτε παρω το 3gs τωρα ειτε το επομενο οταν πρωτοβγει,πανω κατω το ιδιο δεν θα πληρωσω?Δηλαδη η Apple δεν μειωνει την τιμη μες στη χρονια σωστα?

3)Και τελος για να αποφυγω τις πρωτες παρτιδες οταν βγει (πιθανα προβληματα κτλ) πρεπει να περασει κανας μηνας τλχ?Ααααα και jailbreak ποσους μηνες μετα να αναμενω?

 

Sorry για τις πολλες ερωτησεις,newbie οσον αφορα την Apple,οποιος εχει ορεξη ας απαντησει!:)

 

ζητάς να σου απαντήσουμε με σιγουριά για το αν θα βγει νέο τηλέφωνο ως το σεπτέμβρη, όταν ο ίδιος λες ότι δεν υπάρχουν επίσημες πληροφορίες.. νέο τηλέφωνο σίγουρα ετοιμάζεται καθώς κυκλοφόρισαν και κάτι φωτογραφίες του πάνω στο νέο ipad αλλά αφενός μεν θα πρόκειται για πειραματικό μοντέλο, αφετέρου δε, αυτό δεν το κάνει να σημαίνει ότι φέτος θα το έχουμε. συν τοις άλλοις, ο steve jobs σε ραδιοφωνική του συνέντευξη ανέφερε ότι τα κέρδη από το 3GS είναι τόσο ικανοποιητικά που δεν θεωρεί ότι είναι απαραίτητη η αντικατάστασή του (προς το παρόν τουλάχιστον). όσον αφορά το θέμα της τιμής, λογικά το επόμενο μοντέλο με βελτιωμένο hardware και μνήμη θα κοστίζει συγκριτικά περισσότερο από το 3GS το οποίο στην τελική ήταν απλά μια αναβαθμισμένη έκδοση του 3G, οπότε μην περιμένεις 4G με τιμή εκκίνησης στα 570. τέλος όσον αφορά τις πρώτες παρτίδες, μην είσαι σίγουρος για αυτά που λες, όσοι πρόλαβαν τις πρώτες παραλαβές του 3GS απολαμβάνουν untethered jailbreak εν αντιθέσει με τους άλλους (συν εμού) που πρέπει να το συνδέουμε με υπολογιστή ύστερα από reboot.

το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το ποιά συσκευή έχεις, αν είχες JB στην 3.1.2 και αν έχει πάει ήδη στην 3.1.3

 

Εχω 32GB 3gs με JB.Eχει γινει κατι για το κλεισιμο της συσκευης με JB?:!:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 32GB 3gs με JB.Eχει γινει κατι για το κλεισιμο της συσκευης με JB?:!:

 

Όχι φίλε μου. Δυστυχώς. Προς το παρόν στην αναμονή.

Περιμένεις ακόμα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το Pwnage Tool μπορείς να πας στην 3.1.3 με JB αν έχει το cydia αποθηκευμένο το SHSH της 3.1.2 αλλά είναι λίγο advanced η όλη διαδικασία και πάλι δε λύνει το πρόβλημα με το boot το οποίο βασικά δε βλέπω να λύνεται πριν την 4.0.

 

Ακόμα και αν έχει βρεθεί λύση δεν είναι χαζοί να τη δώσουν πριν από major release διευκολύντοντας την κατάσταση για την Apple για να κλείσει τις τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου. Δυστυχώς. Προς το παρόν στην αναμονή.

Περιμένεις ακόμα.:rolleyes:

 

οκ. υπομονη ο καλυτερος συμαχος.ευχαριστω:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω και εγω για τις απαντησεις.

 

Θα περιμενω 2-3 μηνες ακομα και βλεπω.Φανταζομαι αν ειναι μεχρι τον Ιουνιο θα εχει ανακοινωθει κατι..

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ο ανταγωνιστης μας...το στορμ 2...χαχαχ

πλακα κανω...απλα μολις διαβασα το review..!!

 

 

Παρη κακη συνηθεια αυτη :O

 

παλι δεν εδωσες λινκ :p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μεχρι το σαββατο εχουμε καποια παιδια ενα meeting....

 

Palm Pre/Nexus One/HD2/iPhone 3GS/Droid/Hero/N900 ολα θα ειναι εκει....

 

ειμαι περιεργος να τα δω ολα απο κοντα διπλα διπλα...

 

το Νεξους με ιντριγκαρει αλλα κατι μου λεει πως ειναι νωρις...

και δεν μου αρεσει καθολου το γραφικο περιβαλλον της Google...

 

ωραιο κινητο αυτο...

4-inch, 1,280 x 1,024 !!!!!!!!!

http://img42.imageshack.us/img42/4985/qisdaqcm33002082010.jpg

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω και εγω για τις απαντησεις.

 

Θα περιμενω 2-3 μηνες ακομα και βλεπω.Φανταζομαι αν ειναι μεχρι τον Ιουνιο θα εχει ανακοινωθει κατι..

 

Φίλε ddd, όπως έχουμε γράψει πολλάκις σε ουκ ολίγα threads, η Apple συνηθίζει να παρουσιάζει στις 27 (ή 28, δεν θυμάμαι) το νέο iPhone. Πέρυσι, όταν το παρουσίασε, παρουσίασε και τα νέα MacBook Pro's. Κάθε φορά που βγάινει νέο μοντέλο iPhone, το νέο κοστίζει όσο κάνει αυτό που αντικαθιστά, και το παλαιό «πέφτει» $100. Και ως συνήθως, τα $100 γίνονται €100 με την αντιστοιχία $ -> €. Απλά αλλάζουν το σύμβολο μπροστά από το νούμερο.

 

Και από την στιγμή που κυκλοφορεί και μέχρι να αντικατασταθεί διατηρεί την ίδια ακριβώς τιμή.

 

Και αν θέλεις την γνώμη μου, βλέποντας την παρούσα κατάσταση με τις νέες bootroms και το tethered jailbreak, την έκδοση 3.1.3, αναμονή για κάτι μεγάλο και 4 μήνες μέχρι να δούμε το νέο iPhone δεν σε συμφέρει να αγοράσεις τώρα. Σε καμία περίπτωση. Και λόγω των νέων bootrom, αυτά τα iPhone χάνουν κάτι από την αξία μεταπώλησης τους σε σχέση με τα «παλιά» δικά μας.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Να τα μας...

 

New MacBook Pro to be Released Tomorrow?

 

Άντε καλώς να έρθει.. Πάνω στην ώρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να τα μας...

 

New MacBook Pro to be Released Tomorrow?

 

Άντε καλώς να έρθει.. Πάνω στην ώρα :lol:

 

Μωρέ λες;; Έτσι όμως στα ξαφνικά; χωρίς να έχει ακουστεί τίποτα απολύτως;;;;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...