Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ποστ του Δαμοκλή (καλωσήρθες παρεπιπτόντως) με καλύπτει και μένα απόλυτα.

 

Και για να πάμε και σε κάτι εξίσου σοβαρό, που αφορά μόνο τους χρήστες Mac, θα σας δείξω έναν ακόμα λόγο για τον οποίο το iPhone μπορεί να είναι επαγγελματική συσκευή και για το τι μπορεί κανείς να βρει στο AppStore.

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=21167

 

Αυτά τα πράγματα τα κάνει μόνο το iPhone και είναι ένας από τους λόγους που προσθέτονται στο γιατί εγώ προσωπικά δεν θα έφευγα από το iPhone.

 

*Κώστα (kkalog) η παρουσίαση ελπίζω να είναι ενδιαφέρουσα ειδικά για σένα και εύχομαι να μη γνώριζες την εφαρμογή για να σε εντυπωσιάσει!

 

Νίκο καλησπέρα! δεν την ήξερα όντως την εφαρμογή και φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρουσα, βέβαια θα προτιμούσα να υπήρχε μια λύση να γλυτώσει κανείς το 35άρι από την πλευρά του desktop.

 

Θα την κατεβάσω ως trial και βλέπουμε.

 

Οφείλω επίσης να σου πω μπράβο και για τον τρόπο παρουσίασης :)

 

Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν το back to my mac ως εγγενή λύση του mac os x αλλά δεν τα έχω καταφέρει να περάσω από διάφορους routers με τα ports που χρησιμοποιεί. Έχεις αλήθεια εσύ ή και κάποιος άλλος συνάδελφος (mac) εμπειρία με αυτή τη λειτουργία;

 

ασε Νικο εκανα μλκια....:(

μπερδεψα τα ποστς και εκανα quote σε λαθος ανθρωπο :(

χιλια συγγνωμη Κωστη(Kkalog) :(:cry:

 

Δημήτρη μεταξύ μας κανένα πρόβλημα !!!! τι παρέα θα ήμασταν άλλωστε ;;; :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μηλοπαρεα..!!

φιλε damokles...το genius for app τι ακριβως κανει..??το εχει δει αλλα δεν το εχω ψαξει..!!

 

Επί της ουσίας συνδυάζει πληροφορίες σχετικές με το ποιές εφαρμογές έχεις εγκατεστημένες και πόσο χρησιμοποιείς την κάθε μία, για να σου κάνει προτάσεις άλλων εφαρμογών.

 

Το έχω βρει εκπληκτικά χρήσιμο, γιατί σε βοηθάει σημαντικά να πλοηγηθείς στις εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές και να βρεις μια για σένα - κάτι σαν μια προσωποποιημένη αναζήτηση.

 

Το ενεργοποιείς από την εφαρμογή App Store, είναι το τρίτο tab.

 

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο, θεωρώ κι εγώ ότι εκεί όπου το iPhone υστερεί όσον αφορά την τοπική διαχείριση αρχείων, υπερτερεί σε ό,τι αφορά το cloud computing.

 

Θα συμφωνήσω, αλλά όχι τελείως.

 

Ακόμη και το θέμα της διαχείρησης αρχείων, παραμένει σχετικό. Το iPhone (όπως και το iPad) εισάγουν ένα καινούριο τρόπο διαχείρησης αρχείων, στην οποία τα αρχεία δεν αποθηκεύονται κεντρικά, σε ένα μεγάλο (και ίσως δαιδαλώδες) σύστημα αρχείων, αλλά κάθε εφαρμογή διατηρεί το δικό της σύστημα αρχείων. Αυτό μπορεί ίσως να ξενίζει, είναι όμως σύμφωνο με την γραμμή της Apple η οποία προσπαθεί να σε απεμπλέξει από την προσπάθεια να θυμηθείς πού έχεις εγκατασήσει τι (λέγε με Spotlight).

 

Δείτε και το σχετικό άρθρο στο AppleInsider.

 

Νίκο καλησπέρα! δεν την ήξερα όντως την εφαρμογή και φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρουσα, βέβαια θα προτιμούσα να υπήρχε μια λύση να γλυτώσει κανείς το 35άρι από την πλευρά του desktop.

 

Θα την κατεβάσω ως trial και βλέπουμε.

 

Οφείλω επίσης να σου πω μπράβο και για τον τρόπο παρουσίασης :)

 

Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν το back to my mac ως εγγενή λύση του mac os x αλλά δεν τα έχω καταφέρει να περάσω από διάφορους routers με τα ports που χρησιμοποιεί. Έχεις αλήθεια εσύ ή και κάποιος άλλος συνάδελφος (mac) εμπειρία με αυτή τη λειτουργία;

 

Για απομακρυσμένη πρόσβαση (ίσως βέβαια μόνο σε LAN) χρησιμοποιώ το VNC.

 

Για την πρόσβαση από άλλο υπολογιστή σε mac είναι επίσης καλό το Teamviewer.

 

Όσο για το back to my mac ομολογώ ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά φαντάζομαι ότι με έναν router που υλοποιεί σωστά το uPnP δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Τα εύσημα του παρακάτω βίντεο πάνε στον mantsag1[/member] που το πόσταρε. Απλά δεν μπορείτε να το δείτε εκεί που το έβαλε...:happy:

 

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=052JJGBxFH0]YouTube- ARM Powered LEGO/Nokia 4x4x4 Rubik's Cube Solver[/ame]

:D

 

http://img191.imageshack.us/img191/7121/screenshot20100207at834.png

 

Και δεν μου λέτε και κάτι ακόμα, μιας και εσείς έχετε πολύ καιρό RS...

 

 

Πρώτον, αν θελήσω να κατεβάσω κάτι με μέγεθος 10GB τώρα, που έχω 6.5 ακόμα, τι θα γίνει;

 

Και στο FAQ δεν λέει ακριβώς τι είναι το +5GB που έχω τώρα.. Μήπως ξέρει κάποιος;

 

Τέλος, κάθε πότε ανανεώνεται το πόσο έχω ακόμα να κατεβάσω;:confused::worry::shifty:

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

 

Για απομακρυσμένη πρόσβαση (ίσως βέβαια μόνο σε LAN) χρησιμοποιώ το VNC.

 

Για την πρόσβαση από άλλο υπολογιστή σε mac είναι επίσης καλό το Teamviewer.

 

Όσο για το back to my mac ομολογώ ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά φαντάζομαι ότι με έναν router που υλοποιεί σωστά το uPnP δεν θα πρέπει να έχει πρόβλημα.

 

Και εγώ δουλεύω πολύ το VNC στο τοπικό δίκτυο όπως και το Jaadu για πρόσβαση από το iPhone.

 

Ενώ το Teamviewer συμφωνώ ότι είναι από τις καλύτερες εφαρμογές για να συνεργαστείς π.χ. με ένα φίλο και μάλιστα cross-platform και δωρεάν (το έχουμε τρέξει με τον Κώστα Te_Salat) απλώς πρέπει να είναι κάποιος από την άλλη πλευρά για να σου δώσει τους κωδικούς/pin.

 

Το Back to My Mac πρέπει να έχει ακόμη προβλήματα γιατί και οι 3 routers που το έχω δοκιμάσει (μάλιστα οι 2 είναι της apple: Time Capsule και Airport Extreme, ο άλλος είναι Netgear) είναι στημένοι για πολύ πιο περίπλοκα πράγματα από αυτό που κάνει το ΒΤΜΜ (π.χ. παίζει Logitech Squeezecenter που βλέπει iTunes library και Internetικό ραδιόφωνο μέσα από δύο routers, ή είναι συνδεδεμένη wireless iP κάμερα που ελέγχονται εξ αποστάσεως μέσω internet).

 

http://img191.imageshack.us/img191/7121/screenshot20100207at834.png

 

Και δεν μου λέτε και κάτι ακόμα, μιας και εσείς έχετε πολύ καιρό RS...

 

 

Πρώτον, αν θελήσω να κατεβάσω κάτι με μέγεθος 10GB τώρα, που έχω 6.5 ακόμα, τι θα γίνει;

 

Και στο FAQ δεν λέει ακριβώς τι είναι το +5GB που έχω τώρα.. Μήπως ξέρει κάποιος;

 

Τέλος, κάθε πότε ανανεώνεται το πόσο έχω ακόμα να κατεβάσω;:confused::worry::shifty:

 

Αλέξανδρε εγώ θα απέφευγα να χρησιμοποιώ ονοματισμένο λογαριασμό στο rapidshare ...

 

Υ.Γ. You got mail ;)

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα σου δώσει κανείς περισσότερες πληροφορίες από αυτές που θα βρεις εδώ:

 

http://www.apple.com/mobileme/

Link to comment
Share on other sites

@kkalog

 

Το BTMM με έχει παιδέψει αρκετά και ακόμη δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Λειτόυργησε κανονικότατα όσες φορές οι υπολογιστές μου ήταν συνδεδεμένοι σε οικιακά δίκτυα, χωρίς κλειστές θύρες ενώ είχα πάντοτε πρόβλημα όσες φορές προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω σε δίκτυα με κλειστές θύρες. Στην δεύτερη περίπτωση, η σύνδεση μέσω VPN με βοήθησε να παρακάμψω τους περιορισμούς και να συνδεθώ κανονικά.

 

Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση του screen sharing μέσω iChat. Και πάλι το VPN είχε λύσει το πρόβλημα.

 

Ξέρεις μήπως ποιες θύρες χρησιμοποιούν; Η 993 για παράδειγμα την οποία χρησιμοποιεί το mail του MobileMe είναι κλειστή σε πολλά δίκτυα σε εργασιακούς χώρους ενώ ο συγχρονισμός ημερολογίου-επαφών διεξάγεται κανονικά. Το iDisk από την άλλη, επίσης δεν επικοινωνεί με το σύννεφο και δεν ανεβάζει αρχεία.

 

Το TeamViewer μέσω VPN που είχα δοκιμάσει δεν μπορούσε να συνδεθεί ενώ συνδέεται κανονικά χωρίς αυτό (χρησιμοποιεί άλλες θύρες προφανώς;)

 

Είναι πάντως λίγο εκνευριστικό!! Δεν βγάζεις άκρη!

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με ενημερωσει για το "mobile me"???

 

Έχει κάποιες μικρές ιδιοτροπίες που ίσως να μη φαίνονται:

 

1) φαίνεται να αγνοεί custom ringtones στα contacts

2) Το iDisk (τουλάχιστον σε μένα) δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο. Πού και που μου βγάζει αδυναμία συγχρονισμού και αναγκάζομαι να κάνω γενικό reset χάνοντας τα πάντα.

3) Δεν μπορεί να συγχονίσει επαφές που έχουν μόνο όνομα (π.χ. "μαμά"), αν είναι έτσι θα σου το διπλασιάσει, και θα έχεις επαφή με ίδιο όνομα κι επίθετο (π.χ. "μαμά μαμά").

4) Το me.com δεν τρέχει το ίδιο σε όλους τους browsers

5) Οι εφαρμογές δεν έχουν παντού την ίδια λειτουργικότητα (στο web δεν μπορείς π.χ. να ορίσεις password σε mobileme gallery και δεν μπορείς σε ένα συμβάν στο ημερολόγιο να βάλεις υπενθύμιση ούτε να του αλλάξεις calendar).

6) Δεν αλλάζει το mobileme password. Μια φορά που το δοκίμασα, όλα τα συνδεδεμένα μηχανήματα (iPhone, MacBook Pro και PC) φρικάρανε και μιλούσα με Apple Expert στο chat για 3 ώρες να βγάλουμε ακρη. Τελικά, έβαλα το παλιό password.

 

Τα υπόλοιπα θετικά, θα τα βρεις στο site της Apple. Εϊναι πανέμορφα σχεδιασμένο και κάνει αυτά που υπόσχεται.

 

Πάντως, αν ενδιαφέρεσαι για συγχρονισμό επαφών, ημερολογίου και χώρο για φωτογραφίες, το πακέτο του Google Mobile Sync είναι εξίσου καλό, και δωρεάν. Αν επί πλέον θες να δώσεις και 36€/χρόνο έχεις και 200GB storage space. Θα σου λείψουν, αν τα χρειάζεσαι, το FindMyiPhone και το iDisk.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

@kkalog

 

Το BTMM με έχει παιδέψει αρκετά και ακόμη δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Λειτόυργησε κανονικότατα όσες φορές οι υπολογιστές μου ήταν συνδεδεμένοι σε οικιακά δίκτυα, χωρίς κλειστές θύρες ενώ είχα πάντοτε πρόβλημα όσες φορές προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω σε δίκτυα με κλειστές θύρες. Στην δεύτερη περίπτωση, η σύνδεση μέσω VPN με βοήθησε να παρακάμψω τους περιορισμούς και να συνδεθώ κανονικά.

 

Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση του screen sharing μέσω iChat. Και πάλι το VPN είχε λύσει το πρόβλημα.

 

Ξέρεις μήπως ποιες θύρες χρησιμοποιούν; Η 993 για παράδειγμα την οποία χρησιμοποιεί το mail του MobileMe είναι κλειστή σε πολλά δίκτυα σε εργασιακούς χώρους ενώ ο συγχρονισμός ημερολογίου-επαφών διεξάγεται κανονικά. Το iDisk από την άλλη, επίσης δεν επικοινωνεί με το σύννεφο και δεν ανεβάζει αρχεία.

 

Το TeamViewer μέσω VPN που είχα δοκιμάσει δεν μπορούσε να συνδεθεί ενώ συνδέεται κανονικά χωρίς αυτό (χρησιμοποιεί άλλες θύρες προφανώς;)

 

Είναι πάντως λίγο εκνευριστικό!! Δεν βγάζεις άκρη!

 

Σύμφωνα με αυτόν εδώ τον οδηγό, το BTMM χρησιμοποιεί το TCP port 443 για να συνδεθεί με το Mobile Me και το UDP port 4500 για να συνδέσει μεταξύ τους τους υπολογιστές.

 

Το παλεύουμε πάντως :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε εγώ θα απέφευγα να χρησιμοποιώ ονοματισμένο λογαριασμό στο rapidshare ...

 

Υ.Γ. You got mail ;)

 

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλω να συμπληρώσω και κάτι για τις ιατρικές εφαρμογές εφόσον υπόκεινται στον τομέα ενδιαφέροντος μου και έχω ασχοληθεί αρκετά με πολλές από αυτές. Το iPhone αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι έχει μία εξαιρετική βιβλιοθήκη ιατρικών εφαρμογών, δεν ξέρω αν με παρασύρει το γεγονός ότι τις βλέπω συγκεντρωμένες στο App Store ωστόσο τολμώ να πω ότι η συλλογή είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη πλατφόρμα. Μάλιστα, στο Android δεν βλέπω αυτή τη στιγμή τη δυνατότητα να εγκατασταθούν τέτοιες εφαρμογές αφού πολλές από αυτές (κυρίως οι άτλαντες) καταλαμβάνουν αρκετά MBs και απ' όσο γνωρίζω η διαθέσιμη μνήμη για εγκατάσταση εφαρμογών σε Android συσκευές δεν ξεπερνά τα 256MBs.

 

εκει πραγματικα δεν υπαρχει αντιπαλος και φαντασου στο iPad για εμας που αυτα μας ενδιαφερουν τι εχει να γινει...

 

θα ηθελα να φτιαξω μια εφαρμογη ιατρικη για iPad αλλα ακομα δεν εχω τον χρονο...

 

καληνυχτα σε ολους!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας! :)

 

Λαμβάνεις το email με το attachment είτε μέσω της default εφαρμογής ή μέσω του εξαιρετικού ReaddleDocs. Στην συνέχεια το προωθείς στον υπολογιστή σου στο σπίτι ή στο γραφείο. Το attachment μεταφέρεται αυτόματα (μέσω εφαρμογής) στο DropBox (και από εκεί μπορεί να μεταφερθεί και σε άλλο φάκελο ανάλογα με τις επιλογές διαχείρισης φακέλων που έχεις θέσει στο Mac OS X).

 

Περικλή με ποιά εφαρμογή μπορεί να γίνει στο Mac αυτόματη προώθηση των συνημμένων στο dropbox; Ρωτάω από περιέργεια περισσότερο γιατί με τη 2.1 έκδοση του Readdledocs στο iPhone έρχεται native υποστήριξη του Dropbox στην εφαρμογή (μόλις το διάβασα που το έγραψε στο φόρουμ του macrumors ο developer) και δε θα χρειάζεται αλλά θα ήθελα να ξέρω.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας. Το iphone της φίλης μου έπεσε μέσα στην λεκάνη της τουαλέτας. Έμεινε μέσα στο νερό, ολόκληρη η συσκευή για 5 δευτερόλεπτα περίπου και μετά την βγάλαμε και για λίγα δευτερόλεπτα παρέμεινε ανοιχτή, αλλά μετα από λίγο (λιγότερο απο 10 δευτερόλεπτα) εμφανίστηκαν γραμμές στην οθόνη, ώσπου έσβησε τελείως. Το πήγαμε το απόγευμα στην vodafone, αλλά επειδή είμαστε στην λάρισα και για να το στείλουνε Αθήνα και να το επιστρέψουν απαιτούνται γύρω στις 20-25 ημέρες, μας πρότεινε ο υπάλληλος ο οποίος μας γνωρίζει, να το στείλουμε σε έναν γνωστό του στην λάρισα, τεχνικό, να το δει αυτός και αν μπορεί να το φτιάξει. Έτσι πράξαμε λοιπόν και το iphone λειτούργησε πάλι. Το κόστος ήταν 70 euros και αυτός μας είπε πως έβαλε μέσα επίσημο ανταλλακτικό. Το θέμα είναι πως της συσκευής της έμειναν κάποια "κουσούρια". Το πρώτο είναι πως η δόνηση δεν υπάρχει πια. Τις πρώτη ημέρα μετά την επισκευή λειτουργούσε, αλλά υπερβολικά πιο έντονα, απ' ότι λειτουργούσε εργοστασιακά. Και μετά από λίγο, έπαψε να υπάρχει δόνηση στην συσκευή. Το δεύτερο είναι πως ενώ το μοναδικό κουμπί του iphone πάντοτε "έπιανε" στο πρώτο άγγιγμα, τώρα χρειάζεται 2, ή και 3 κάποιες φορές πατήματα, ώστε να λειτουργίσει. Επίσης η μπαταρία, ενώ γράφει 30%, ενώ το κινητό χρησιμοποιείται, ανεβαίνει το ποστοστό της στο 60% πχ και ξαφνικά μπορεί να πέσει στο 10%. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Αυτή την στιγμή η συσκευή είναι εντός εγγύησης? Αν το στείλουμε δηλάδή στην Αθήνα και τους πούμε πως δεν λειτουργεί η δόνηση και έχουμε και τα υπόλοιπα προβλήματα, θα μας τα επισκευάσουν, ή όχι?

2. Αν δεν ισχύει πια η εγγύηση, δεν ισχύει γιατί έπεσε ολόκληρο μέσα στο νερό, ή γιατί το "άνοιξε" κάποιος για να το επισκευάσει?

3. Στο service στην Αθήνα, α. θα καταλάβουν ότι η συσκευή έχει "πειραχτεί" από κάποιο χέρι και β. ότι έχει πέσει ολόκληρη μέσα σε νερό?

Link to comment
Share on other sites

1. Έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον είναι εκτός.

2. Είναι εκτός και επειδή έπεσε σε νερό και επειδή έβαλε χέρι μη εξουσιοδοτημένο service απ' ό,τι καταλαβαίνω (αρκεί να το καταλάβουν στο service).

3. Λογικά ναι και στα δύο. Στο α. εξαρτάται από τι έκανε αυτός που το έφτιαξε και β. εξαρτάται αν άλλαξε τους σένσορες που έχει που δείχνουν αν έχει πάρει μέσα νερό/υγρασία.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα βρουν υγρασία στο κινητό στο βγάζουν εκτός, πόσο μάλλον αν καταλάβουν ότι πειράχτηκε. Δες και στο αντίστοιχο θέμα με το service από Cosmote/Vodafone να δεις τι έχουν τραβήξει μόνο με το θέμα της υγρασίας.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Αντώνιε, δυστυχώς τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά για εσένα και το iPhone σου!

 

Προσωπικά, θα το έστελνα στο service λέγοντας ότι απλά δεν λειτουργεί η δόνηση. Από εκεί και πέρα θα το έπαιζα τρελός ότι και καλά δεν έχει πάει πουθενά και ότι αυτά που λένε τα ακούω σαν κινέζικα. Και βέβαια, θα το έστελνα με ρητή εντολή πριν επισκευασθεί να επικοινωνήσουν μαζί μου να με ενημερώσουν και για το τι πρόκειται να κάνουν, και βέβαια το κόστος της επισκευής.

 

Δοκίμασε, δεν χάνεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

PwnageTool 3.1.5 for mac απο την Dev Tim

Περισσοτερα εδω

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

PwnageTool 3.1.5 for mac απο την Dev Tim

Περισσοτερα εδω

 

iPhone 3GS users (regardless of unlock) should stay away from this and all 3.1.3 jailbreak tools unless you know you have your “SHSH hashes” backed up via Cydia. That’s because if you make a mistake you may find yourself stuck at official 3.1.3 with no way to jailbreak or come back down to 3.1.2 to jailbreak.

 

Όπως γράφει και ο iPhoneHellas από κάτω, και όπως γράφουν οι της DenTeam, δεν αναβαθμίζουμε..

 

Παιδιά, το βλέπω δυσοίωνο το μέλλον του Jailbreak στα iPhones, iPod Touches, iPads. Εκτός και αν οι της DevTeam και ο GeoHot ή κάποιος άλλος φιλόδοξος και ικανός αποφασίσει να αφιερωθεί σε αυτό. Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Στενεύει ο κύκλος. Ήδη μετράει αρκετό καιρό και σε όλα αυτά η Apple «κλείνει» τρύπες που υπήρχαν. Και κλείνοντας τες, μειώνονται και οι πιθανότητες του Jailbreak.:confused::confused:

 

Εσείς τι πιστεύετε;:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ας βγει η 4.0 να καλύψει 2-3 ανάγκες που έχουμε και μετά ας πάει στην ευχή του Θεού και της Παναγίας το Jailbreak.

 

Πλέον με 1-2 εφαρμογές έπαψα να χρειάζομαι το Attachment Saver και το Safari Download Manager. Τα περισσότερα που χρησιμοποιώ πλέον είναι κάποια tweaks για να καλυτερεύουν τη συσκευή με σημαντικότερο από όλα το MobileLog. Αν μπει διαχείριση ιστορικού στην 4.0 και κάποιες άλλες βελτιώσεις που έχουμε αναφέρει πολλές φορές δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να πω αντίο στο JB.

Link to comment
Share on other sites

Ας βγει η 4.0 να καλύψει 2-3 ανάγκες που έχουμε και μετά ας πάει στην ευχή του Θεού και της Παναγίας το Jailbreak.

 

Πλέον με 1-2 εφαρμογές έπαψα να χρειάζομαι το Attachment Saver και το Safari Download Manager. Τα περισσότερα που χρησιμοποιώ πλέον είναι κάποια tweaks για να καλυτερεύουν τη συσκευή με σημαντικότερο από όλα το MobileLog. Αν μπει διαχείριση ιστορικού στην 4.0 και κάποιες άλλες βελτιώσεις που έχουμε αναφέρει πολλές φορές δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να πω αντίο στο JB.

 

Μάλιστα. Πολύ ενδιαφέρον αυτό Νίκο!!!

 

Βέβαια, κρατάω και μικρό καλάθι για την πολυαναμενόμενη 4.0 έκδοση, όπως και για το επόμενο iPhone. Καλά τα λέμε εδώ μεταξύ μας.. Αλλά στην πράξη:X

 

Στην μέχρι τώρα εμπειρία σου, και διαβάζοντας ότι διαβάζεις στο Internet, πιστεύεις ότι θα συνεχίσει να υφίσταται το Jailbreak;:confused:

 

 

Με ενδιαφέρει πολύ να δω τις γνώμες σας πάνω στο μέλλον του Jailbreak, unlock, etc...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα παρέα.

 

Αλέξανδρε λογικό να κυνηγάει η apple να κλείνει τις τρύπες κ να σγίγγει ο κλοιός !! το θέμα είναι να μας κάνει κανένα χατήρι κ εμάς η apple (αν κ ας μην κοροιδευόμαστε δε δίνω πάνω από 5% να αλλάξει στρατηγική προς το ελάχιστο κ μας βλέπω μετά κ από την 4os na αλλάζουμε συσκευή...) κ να μπορούμε να έχουμε έστω μέσω appstore την ευκολία μας (εξάλλου σε γενικό βαθμό είναι η λέξη που χαρακτηρίζει το μηλόφωνο) κ να κάνουμε κάποια πράγματα που ο καθένας θεωρεί σημάντικα κ η συσκεύη αποδεδειγμένα πλέον έχει την δυνατότητα να παρέχει.!!

Η αλήθεια είναι οτί εμείς θέλουμε να κάνουμε κάποια πράγματα ( ο καθένας τα δικά του) κ δε μας απασχολεί αν θα είναι με τον ένα η τον άλλο τρόπο...

 

 

P.s. όλο κ κάποιος θα προσπαθεί να ξεκλειδώνει τις συσκευές που έχουν τόσο μεγάλη απήχηση στον κόσμο.... το θέμα είναι κατά πόσο θα είναι αποτελεσμάτικος κ εύχρηστος στο ευρύ κοινό....

Edited by abaloss

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μέρες ρώτησα πως μπορώ να περάσω το αρχείο Outlook.pst στο Mail του Mac.

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας διαθέσω έναν απλό και ανέξοδο τρόπο :

 

http://www.hawkwings.net/2005/09/11/importing-email-from-outlook-and-outlook-express/

 

Τώρα μια ερώτηση

Στο MacBookPro έχω βάλει Win 7 με Parallel

Όσον αφορά τα δίκτυα και το Internet (ασύρματο και ενσύρματο) στο Mac είμαι ΟΚ. Στα Win έχω μόνο ένσύρματη σύνδεση. Η ασύρματη δεν παίζει. Όταν ανοίξω Safari και πληκτρολογήσω την IP του ασύρματου Router τον βρίσκει, αλλά δεν έχω Internet.

Καμιά ιδέα?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ιδιο προβλημα εχω και εγω. κατι με conflict ip address ειναι το προβλημα αφου αυτο μου το βγαζει καποτε. οταν κανω restart το router το προβλημα λυνεται και εχω και στα 2 (mac - win) κανονικα ασυρματο δικτυο.

 

α ξεχασα να σου πω οτι καποτε ασυρματο δικτυο χανεται και απο τα 2 και παλι κανω restart και λειτουργανε και στα 2. καποια λυση θα υπαρχει αλλα δεν τιν εχω βρει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Οντως το Leo είναι καλό και γρήγορο αλλά παρατήρησα οτι στο Ndrive πρώτα περνάς το στενό και μετά σου λέει να στρίψεις.. :blink: το CoPilot (κατά την άποψή μου) εχει πολλές ελείψεις.

Το 3G κολλάει με το Navigon και μπορεί να χρειαστεί και reboot μέχρι να λοκάρει ( μου χει σπάσει τα νεύρα ) και όντως δεν αναπροσαρμόζει γρήγορα τη διαδρομή... ενω το 3GS δουλεύει απροβλημάτιστα με Navigon πάντα..

 

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα του topic, τον τελευταίο καιρό επιχείρησα να αλλάξω το 3GS ( 32GB) και δοκίμασα : Samsung Galaxy, blackberry bold 9000, blackberry 8900, HTC Leo HD2 και τέλος HTC Hero.. θα έλεγα οτι το καθένα έχει ένα ή 2 χαρακτηριστικά που λείπουν στο άλλο. Κανένα δεν με ευχαρίστησε αλλά και δεν γυρνάω στο 3GS γιατί πραγματικά μπροστά στο Leo ( απο θέμα hardware) φαίνεται φτωχός συγγενής... οπότε τώρα έχω παραγγείλει να δοκιμάσω το Nexus One και αν δεν κάνει θα περιμένω το iPhone 4 :-) ..

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολα τα παιδια :)

 

χθες δοκιμασα να κλεισω το λεο μου και προσπαθησα να σερφαρω με το μηλο,κατι που ειχα,κιρο να το κανω ομολογω....

 

μετα απο μερικες προσπαθειες και ενα ποστ εδω στο φορουμ...το εβαλα αγγελια.....μετα την οθονη του λεο και την ευκολια πληκτρολογησης σε αυτην το μηλο μου ηταν ξεπερασμενο ηδη....

σημερα πουληθηκε και με χαιρεταει σε λιγη ωρα μια και καλη...

 

ισως κανω παλι την κινηση με το νεο μηλο.αν αυτο αξιζει κ εχει να δωσει νεα πραγματα....

 

παντως δεν μου εχει κατσει καλα ακομη που θα το αποχωριστω....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...