Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά 1000 συγνώμη που ξαναρωτώ (έχω ξαναpostάρει και σε άλλο σχετικό thread) αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί πραγματικά δεν έχω βγάλει την απόλυτη άκρη με αυτό το θέμα που με καίει:

 

Ας αρχίσω με τα δεδομένα:

1) Είμαι κάτοχος ενός Nokia Ν82 και συνδρομητής της Wind και θέλω (πολύ) να προχωρήσω σε αγορά του 3GS.

2) Έχω άκρη (με επιδότηση από φίλο που είναι στη voda) αν θέλω να αγοράσω τη συσκευή χωρίς να φύγω από τον παροχέα μου.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής απλό:

Για ποιους λόγους είναι καλύτερο για μένα να φύγω από τη Wind? Δλδ για ποιους λόγους (αν υπάρχουν) Wind και iPhone δεν "κολλάνε"?

 

Ξέρω ότι το σήμα -γενικώς, κι όχι το 3G σήμα- είναι αρκετά υποκειμενικό κι έχει πολλές φορές να κάνει με τις περιοχές που κινείται ο καθένας.

Όσον αφορά το 3G σήμα απ'ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι λέτε ότι η voda έχει λίγο καλύτερο από τις άλλες εταιρίες.

Επίσης ένα παιδί μου είπε πως η Wind δεν παρέχει ρυθμίσεις για MMS και Tethering για το iPhone (οι ρυθμίσεις ΜΜS είναι ξεχωριστές για κάθε συσκευή έτσι?). Αυτό αληθεύει?

 

Γενικά θα με βοηθούσαν πολύ οποιεσδήποτε αντικειμενικές πληροφορίες που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν να πάρω την καταλληλότερη απόφαση. Δε σκοπεύω σε διαφήμιση ή δυσφήμιση κάποιου παρόχου, απλά σαν καταναλωτής ψάχνω την πιο συμφέρουσα λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

αν δε κάνω λάθος,γιατί δε το έχω ψάξει αρκετά,μιας και πλέον δεν έχω wind,μπορείς να περάσεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις της wind στο iphone (πχ APN: gwap.b-online.gr , Username: wap,Passowrd: wap,MMSC :http ://192.168.200.95/servlets/mms,Proxy : 192.168.200.11:940)...κατα τ`άλλα,αυτή η συσκευή θα ήταν ιδανικό να συνδιαστεί με ένα data pack,το οποίο σου δίνει η vofa αλλά και η wind (εν προκειμένω)..απο κει και πέρα ειναι σχετικό το τι χρειάζεσαι και τι όχι εσύ (γιατι αν πχ κινείσαι κέντρο αθήνας,που έχει wifi ελευθερα,ή στο γραφείο και στο σπίτι έχεις ασύρματο ίντερνετ,τότε κάπως παλεύεται χωρίς data pack)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, παράλειψή μου.

Μιλάω πάντα για κάποιο πακέτο με data plan, δλδ επιλογή ανάμεσα σε ένα από τα 3:

Vodafone Surf & Talk 300 plus - Cosmote i-60 - Wind i-300

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,το πρόγραμμα αυτό της voda,σου δίνει 300 λεπτά ομιλίας,150 sms και 1 GB ΜΕ 59,5 ευρώ,το αντίστοιχο cosmote,σου δινει 300 λεπτά,250 sms και 750ΜΒ με 60ευρώ,τέλος η wind,δίνει 300λεπτά,150 sms και 600ΜΒ με 59,50 ευρώ..

 

όπως καταλαβαίνεις,ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ κάποια άλλη προσφορά εν όψει iphone 3GS συμφέρει πιο πολύ η vofa,εκτός και αν θες πιο πολύ sms οπότε,πας σε cosmote..

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,το πρόγραμμα αυτό της voda,σου δίνει 300 λεπτά ομιλίας,150 sms και 1 GB ΜΕ 59,5 ευρώ

 

Αυτό να σου πω με έχει μπερδέψει λίγο. Στη σελίδα εκεί που λέει surf & talk προτεινόμενα ναι γράφει αυτό που λες, αλλά αν πας στα ατομικά, το surf & talk lite plus 300 λέει πως σου δίνει 300 λεπτά ομιλίας,150 sms και 500ΜΒ με 59,5 ευρώ. Ποιο ισχύει τελικά?

 

Κι επίσης, είναι δλδ το όλο θεμα, θέμα προσφοράς πακέτου? Δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι στο να μην προτιμήσει κανείς Wind (π.χ. με Tethering τι γίνεται?)?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,όσοι έκαναν μετατροπή ή νεα σύνδεση σε iphone πρόγραμμα μέχρι 30/6 έχουν 1.5 ή 2.5 GB αναλογα το πρόγραμμα..όλοι οι άλλοι,έχουν διπλασιασμό των ΜΒ..για καλό και για κακό όμως,επιβεβαίωσε το κιόλας...

 

mms μπορείς να χρησιμοποιήσεις και με wind,αρκεί να βάλεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις,αλλά πχ στους αλλους 2 παρόχους θα τα έχεις αυτά τα πράγματα έτοιμα,χωρίς να παιδευτείς...απο κει και πέρα επιλέγεις

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

χμμ... έτσι κι αλλιώς η μεταφορά αριθμού με φορητότητα σε άλλη εταιρία διαρκεί περίπου 15 μερες, οπότε θα περιμένω μήπως και βγάλουν κάποια καινούρια προσφορά με την άφιξη της συσκευής και μετά θα κινηθώ/επιλέξω. Οπότε δε θα το πάρω απ'τους πρώτους :(

 

thanx anyway!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό να σου πω με έχει μπερδέψει λίγο. Στη σελίδα εκεί που λέει surf & talk προτεινόμενα ναι γράφει αυτό που λες, αλλά αν πας στα ατομικά, το surf & talk lite plus 300 λέει πως σου δίνει 300 λεπτά ομιλίας,150 sms και 500ΜΒ με 59,5 ευρώ. Ποιο ισχύει τελικά?

 

Κι επίσης, είναι δλδ το όλο θεμα, θέμα προσφοράς πακέτου? Δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι στο να μην προτιμήσει κανείς Wind (π.χ. με Tethering τι γίνεται?)?

 

To iPhone 300 plus που σε ενδιαφέρει δίνει 300 λεπτά, 250 μηνύματα και 1GB.

To iPhone 300 lite δίνει 300 λεπτά 150 μηνυματα και 500ΜΒ. Δεν ισχύει κάποια άλλη προσφορά τώρα. Αν στέλνεις τόσα μηνύματα πάρε το plus. Θεωρώ ότι συμφέρει καλύτερα από της Cosmote.

 

Για τη Wind δεν θα έχεις αυτόματα τις ρυθμίσεις mms, tethering και internet μέσω itunes (υπάρχει τρόπος να τις βάλεις εσύ αλλά είναι λίγο μπλέξιμο), σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις πρόβλημα δεν θα έχεις εξυπηρέτηση πελατών και τα προγράμματα της δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα ικανοποιητικά σε σχέση με των άλλων δύο ως προς το data. Καλύτερα να πας σε κάποιον από τους δύο επίσημους παρόχους. Επίσης έχε υπόψη ότι το tethering δεν λειτουργεί ακόμα με Cosmote (θα γίνει πολύ σύντομα όμως).

 

Edit: Mάλλον από χθες βγήκαν νέες ρυθμίσεις cosmote στο iTunes και το tethering λειτουργεί πλέον κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ωπ ναι,λάθος μου αφηρημένη σκεφτόμουν το iphone lite 300...έτσι,ναι φανερά συμφέρει καλύτερα και συμφωνώ μαζί σου,δεν αξίζει να μείνει wind

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια τα παλικάρια,το πήραν χαμπάρι :p

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ******* είναι αυτή η ενημέρωση διαθεσιμότητας από την στιγμή που δεν περιέχει και την έννοια της προ-κράτησης;

Δλδ ΟΚ, στις 31/7 θα μου στείλουν sms ότι από σήμερα το Iphone πωλείται στα καταστήματα τους. Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

οντως,δεν έχει νόημα..καλύτερα σε κατάστημα...αν ισχύει και στην cosmote o,τι και στη vodafone

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό ... η συμπλήρωση της φόρμας δεν ενέχει καμία δέσμευση, αλλά προκράτηση και στα καταστήματα και στα σημεία εξυπηρέτησης εταιρικών πωλήσεων γίνεται.

 

- off topic - εδώ και 2 ημέρες βρίσκομαι στη Συρία όπου ελλείψει data roaming (από ότι καταλαβαίνω η vodafone δεν έχει συμφωνία για δεδομένα στη χώρα) το ταλαίπωρο iPhone είναι έξω από τα νερά του ... το σύνδρομο στέρησης από όλα τα καλούδια της διαρκούς σύνδεσης με το internet το καταλαβαίνεις όταν σου λείψει ... απορώ πως ζούσαμε πριν !

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ίδιες θα ειναι και στις 2 εταιρίες..υπομονή

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ξέρω τιμές ούτε στη voda...

Δεν έχει ακουστεί τίποτα;

 

εννοεί ότι η τιμές θα είναι ίδιες και για την κοσμοτέ και για την vodafone.

τιμή ακριβώς δεν ξέρουμε διότι δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα..

απλά υποθέσεις κάνουμε με τις τιμές τις vodafone στην ιταλία.

Link to comment
Share on other sites

εννοεί ότι η τιμές θα είναι ίδιες και για την κοσμοτέ και για την vodafone.

τιμή ακριβώς δεν ξέρουμε διότι δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα..

απλά υποθέσεις κάνουμε με τις τιμές τις vodafone στην ιταλία.

 

Λοιπον εδω στην Vodaphone egypt που ειπαν το εξης κουφό:

Οτι θα διατήθεται στην ίδια τιμή με το παλιό αλλα με συμβόλαιο για δυο χρονια πλεον;)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

η vodafone κανει ατοκες δοσεις με την πιστωτικη της ? ξερει κανεις ?

 

MONO εντοκες

με ολες τις καρτες

:X
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω στην Vodaphone egypt που ειπαν το εξης κουφό:

Οτι θα διατήθεται στην ίδια τιμή με το παλιό αλλα με συμβόλαιο για δυο χρονια πλεον;)

 

Για το 3G είχαν ίδιες τιμές με τις ελληνικές? Νομίζω πως όχι αλλά δεν είμαι σιγουρος. Στην Ιταλία είχαν γι'αυτό και αναφερόμαστε στη συγκεκριμένη χώρα και περιμένουμε λατα πάσα πιθανότητα ίδιες τιμές και για το 3G. Και σε κάθε περίπτωση μιλάμε για τιμή σκέτης συσκευής (δεν ξέρω αν στην Αίγυπτο το δίνουν σκέτο) μια και τα συμβόλαια είναι πολιτική της κάθε εταιρείας κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Εχει 3 ημέρες που έδωσα το 2g που είχα και άρχισαν τα πρώτα σημάδια εξάρτησης !!!

χα...χααα!!!!παρτο πισω θα το θελεις πολυ σε λιγο καιρο...το ιδιο ειχα παθει και εγω και τωρα εχω το 4ο μου και δεν θα το αλλαξω μεχρι να χαλασει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο να πείς γι'αυτόν τον υπολογιστή που είναι και εξαιρετικό τηλέφωνο ..

 

Μια από τις πιο σωστές δηλώσεις που έχω ακούσει!

 

E71 Φυσικα

 

Θα άλλαζες το iPhone, συσκευή μοναδική σε δυναμική ανάπτυξης, με Symbian, του οποίου το development έχει σταματήσει;

 

Και δεν εισέρχομαι σε ζητήματα σύγκρισης :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Όταν έρθει το iPhone 3GS θέλω να το αγοράσω με δόσεις (12μηνο). Αυτό γίνεται από την vodafone? Επίσης επειδή ο πατέρας μου και η αδερφή μου έχουν επιδότηση μέσα αυγούστου γίνετε να βάλω τις επιδοτήσεις πάνω στην δόση για το iPhone? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...