Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και πάλι, σεβαστή η γνώμη σου αν σου ήταν ανεπαρκές καλα έκανες και το παράτησες.

 

Απλά πρόκειται για ταχύτατο μηχάνημα που "φοράει τα γυαλια" και σε μεγάλους desktop λόγω του απιστευτου flash σκληρού.

 

Αυτά είναι τα συμπεράσματα σχεδόν όλων των έγκυρων reviews...

 

Δαμοκλη το λειτουργικο για τις αναγκες μου (εξειδικευμενο software) ηταν ανεπαρκες, οχι το hardware.

Αλλα και παλι, το μηχανημα που πληρωσα 690 εχει 256 sandisk ssd, core i7 κλπ (πιο δυνατο απο το αντιστοιχο macbook air των 1350 ευρω)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Δαμοκλη το λειτουργικο για τις αναγκες μου (εξειδικευμενο software) ηταν ανεπαρκες, οχι το hardware.

Αλλα και παλι, το μηχανημα που πληρωσα 690 εχει 256 sandisk ssd, core i7 κλπ (πιο δυνατο απο το αντιστοιχο macbook air των 1350 ευρω)...

 

Με βάζεις σε ιδέες να πούλησε το MacBook :lol:.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με βάζεις σε ιδέες να πούλησε το MacBook :lol:.

Το Zenbook ηταν πραγματικη ευκαιρια Κωστα. Τωρα ανεβηκε στα 1000 ενοψει του νεου μοντελου (prime) που θα εχει full hd οθονη.

Εγω εχω φυγει πολυ καιρο τωρα απο το macbook, καθως δεν μπορεσε να ανταποκριθει στις απαιτησεις μου.

Ειχα ενα vaio ultrabook και τωρα περασα στο Asus. Απολυτα ευχαριστημενος.

Εσχατως εδωσα και το ipad μου και δε μπορω να πω οτι μου λειπει, οποτε η πληρης απεξαρτηση απο τα μηλα ειναι γεγονος :lol:

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω σας!

 

χρησιμοποιω τις συσκευες στην υπογραφη μου.

δεν μπορω να πω οτι μου λειπει το iPad και το iPhone.

 

εχω αυτον τον καιρο την ευκαιρια να χρησιμοποιω το iPad2 της αδερφης μου ενω προσφατα εκανα αναβαθμιση στο iPhone4 της.

δεν μου εκαναν καμμια αισθηση!

Ειδικα δε το Αιφον θεωρησα οτι ηταν κατι το παλιο και πολυ μικρο πλεον για τις αναγκες μου.

 

Με το iPad δεν κρυβω οτι δοκιμασα πολλες ιατρικες εφαρμογες και εμεινα ενθουσιασμενος απο το ποσο πληρεις και καλα φτιαγμενες ειναι.

Εξακολουθω να πιστευω οτι το καλυτερο προιον πλεον της apple ειναι το iPad γι αυτο και ειμαι αναμεσα απο τα Ν7 και iPad Mini αν αυτο παρουσιαστει.

 

Ομως δεν με βλεπω να περναω απο Nexus σε αλλο κινητο τουλαχιστον συντομα...ειδικα τωρα που τα Gnex πανε στα 300+ Euro.

 

To 5ari δεν κρυβω οτι μου αρεσει σαν ιδεα αλλα θεωρω υπερβολη να δωσω 680Ε+ για να το αγορασω ενω με τα ιδια χρηματα αλλαζω το NS μου και περναω σε N7/iPad + GNex.

 

ειδικα δε υπερβολη οταν ουσιαστικα το λειτουργικο ios δεν εχει αλλαξει καθολου ενω στο ταπεινο NS εχω δει 3 λειτουργικα που ειδικα το πρωτο GB με το τελευταιο JB δεν εχουν σχεση καμμια μεταξυ τους...

 

πλεον το MBP μου ειναι καθαρα μηχανημα υποστηριξης και backup και θελω κατι το πληρες και αυτονομο

Για εναν που εχει iPhone απο την 1.0.1 μεχρι τωρα,πιστευω οτι πλεον εχει χασει τα σκηπτρα.

Τα ειχε.

Οχι πλεον.

 

εκεινο που ζηλευω ακομα ειναι το service αλλα αυτο γιατι εχω apple store στα 200μτ απο το σπιτι μου.

Edited by pik.
ok Sakiss! ;)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

@v@gelis

 

αγαπητε να σου κανω μια ερωτηση;

πως ειναι η συμβιωση του ΝΟΤΕ και του Ν7;

Ρωταω γιατι ειναι και οι δυο συσκευες πολυ κοντινες σε μεγεθος οθονης.

 

Το Ν7 το βρηκες αρκετο σαν οθονη για τα καθημερινα πραγματα;

Αναμφισβητητα ειναι απολυτα φορητο και ελαφρυ και μου αρεσει σαν κατασκευη.

Λες ειναι αρκετο;

Περισσοτερο για heavy browsing ,youtube,pdfs.

 

φοβαμαι αν μαζι το Ν7 και GNex ειναι λιγο overkill σε θεματα μεγεθους...

Πχ μπορει να πηγαινει καλυτερα ενα πιο μικρο κινητο που θα ικανοποιει μονο τις mobile αναγκες μου (μικρο εννοω ενα GSII LOL ) και ενα ταπλετ 10αρι παρα ενα 7αρι...

 

δεν εχω χρησιμοποιησει ταυτοχρονα 7αρι και 10αρι και το ζηταω απο σενα που εχεις εμπειρια χρησης !

 

Κάνε τον κόπο και και πόσταρε τον παραπάνω σου προβληματισμό σε νέο topic (σε ένα από τα 2 section παρακάτω) ή στείλε pm. Εδω θα παραμείνουμε on-topic.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=33

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34&order=desc

 

Φιλικά Πάντα :)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να το αφήσω. Όμως με το iPad δεν είναι το ίδιο.

Δεν μ ενοχλεί τόσο το ξεπερασμένο UI, γιατί υπάρχουν αλλά πράγματα που το κάνουν ξεχωριστό. Επίσης η χρήση του δεν γίνεται κάτω από πίεση όπως συμβαίνει σ ένα smartphone.

 

Έχω το iPad2 ένα χρόνο τώρα. Τους πρώτους μήνες μέχρι να βγει το ios 5.1 μου είχε σπάσει τα νεύρα.

 

Χθες βράδυ έκανα ένα τεστ μεταξύ iPad 2 και Siii.

Τα έκανα reboot και τα δύο και άνοιγα ταυτόχρονα τις κοινές για τις δυο πλατφορμες εφαρμογές συν το browser.

Το συμπέρασμα είναι ότι το iPad στέκεται με άνεση δίπλα σε μια συσκευή που κυκλοφόρησε πρόσφατα με πολύ ανώτερο hardware.

Οι εφαρμογές ανοίγουν τις περισσότερες φορές ταυτόχρονα και στο browsing τα πανε το ίδιο.

Βεβαίως το Siii είναι και τηλέφωνο οπότε δαπανά ram και cpu και σε άλλους τομείς. Πιστεύω ότι το iPhone δεν θα τα κατάφερνε τόσο καλά όσο το iPad2 δίπλα στο Siii.

Αυτό που φαίνεται ευκόλως είναι η υπέροχη του iPad στο multitasking.

Στο Siii έτρεχα Jelly Bean.

 

Αν το νέο iPhone είχε οθόνη 4.3" και δεν ήταν υποχρονισμενο ίσως να σκεφτόμουν να παραβλεψω τις ελλείψεις και τις ιδιοτροπίες του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να το αφήσω. Όμως με το iPad δεν είναι το ίδιο.

Δεν μ ενοχλεί τόσο το ξεπερασμένο UI, γιατί υπάρχουν αλλά πράγματα που το κάνουν ξεχωριστό. Επίσης η χρήση του δεν γίνεται κάτω από πίεση όπως συμβαίνει σ ένα smartphone.

 

Έχω το iPad2 ένα χρόνο τώρα. Τους πρώτους μήνες μέχρι να βγει το ios 5.1 μου είχε σπάσει τα νεύρα.

 

Χθες βράδυ έκανα ένα τεστ μεταξύ iPad 2 και Siii.

Τα έκανα reboot και τα δύο και άνοιγα ταυτόχρονα τις κοινές για τις δυο πλατφορμες εφαρμογές συν το browser.

Το συμπέρασμα είναι ότι το iPad στέκεται με άνεση δίπλα σε μια συσκευή που κυκλοφόρησε πρόσφατα με πολύ ανώτερο hardware.

Οι εφαρμογές ανοίγουν τις περισσότερες φορές ταυτόχρονα και στο browsing τα πανε το ίδιο.

Βεβαίως το Siii είναι και τηλέφωνο οπότε δαπανά ram και cpu και σε άλλους τομείς. Πιστεύω ότι το iPhone δεν θα τα κατάφερνε τόσο καλά όσο το iPad2 δίπλα στο Siii.

Αυτό που φαίνεται ευκόλως είναι η υπέροχη του iPad στο multitasking.

Στο Siii έτρεχα Jelly Bean.

 

Αν το νέο iPhone είχε οθόνη 4.3" και δεν ήταν υποχρονισμενο ίσως να σκεφτόμουν να παραβλεψω τις ελλείψεις και τις ιδιοτροπίες του.

 

Υποχρονισμενο υποχρονισμενο,Κώστα,οι επαφές ανοίγουν ακαριαια:p

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια ανοίγουν ακαριαία αφού δεν κλείνουν ποτέ :)

Είναι γνωστό ότι στο ios, είναι ρυθμισμένο έτσι ώστε 5 εφαρμογές να μην κλείνουν ποτέ. Dialer-επαφές, mail, browser, SMS, δεν θυμάμαι ποιο είναι το άλλο, ρολόι νομίζω.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, είμαι καινούριος εδώ στο φόρουμ, είναι η πρώτη μου φορά που γράφω και θα με συγχωρήσετε που γράφω εδώ για πρώτη φορά αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο section για τα νέα μέλη. Καταρχάς να πω το προιστόρικό μου, χρησιμοποιώ iphone από τότε που είχε βγει το 3g και από τότε έχω "κολλήσει" λίγο με τα προιοντα της apple αν και ποτέ δεν ήταν του στυλ μου μιας και ήμουν και είμαι φανατικός με τα pc και overclock και γενικά με όλα τα πειράγματα. Το iphone θα το άλλαζα μόνο για κάποιο android πχ samsung gs3 μονο και μονο για το τι μπορεις να κανεις με αυτο το κινητό costum roms κτλπ κτλπ. Για να μην πολυλογώ δύσκολα θα άλλαζα το iphone αλλά εκείνο που δεν θα άλλαζα για κανέναν λόγο και είναι πιο μπροστά από όλα στην κατηγορία του είναι το iPad!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
συμφωνω μονο για τιο ipad oμως...εγω πιστευω το ιphone οτι ειναι πολυ υπερτιμημενο και υπαρχουν και αλλα κινητα πιο καλυτερα.π.χ s2-s3με διαφορα κατα την δικη μου παντα αποψη.
Link to comment
Share on other sites

οταν λες υπερτιμημενο τι εννοεις???

οτι ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει?

γτ το SGIII εχει ιδια τιμη(ουτε καν διαφορετικη τιμη δεν ειναι ικανοι να βαλουν) και απο υλικα ειναι αισχος.

οποτε αλλο ειναι υπερτιμημενο.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Μόνο πού το galaxy δίνει το κάτι περισσότερο σε αντίθεση με το iphone πού όντως είναι υπερτιμημένο και θα συνεχίσει να είναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο πού το galaxy δίνει το κάτι περισσότερο σε αντίθεση με το iphone πού όντως είναι υπερτιμημένο και θα συνεχίσει να είναι.

πολυ οργη βγαζετε μερικοι και απορω γιατι.Αν εχεις χαλασει ενα σκασμο λεφτα μεχρι σημερα σε τετοιου ειδους μηχανακια θα επρεπε κανονικα να εισαι πολυ πιο κατασταλαγμενος στο τι θες και τι σε καλυπτει.Αληθεια ξερεις πιο ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ οργη βγαζετε μερικοι και απορω γιατι.Αν εχεις χαλασει ενα σκασμο λεφτα μεχρι σημερα σε τετοιου ειδους μηχανακια θα επρεπε κανονικα να εισαι πολυ πιο κατασταλαγμενος στο τι θες και τι σε καλυπτει.Αληθεια ξερεις πιο ειναι αυτο?

 

 

Καθόλου οργή

Σωστά τα λες,πρέπει να ξέρει κάθε χρήστης τί τον καλύπτει.

Εμένα ας πούμε το galaxy,άλλον το iPhone.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ενα ταπεινο sony και ενα ipad που αγορασα αφου το συνηθισα μεσω της δουλειας μου.Απλα βλεπω φιλους και γνωστους να παθιαζονται καμμια φορα για τα κινητα τους και οχι το δικο μου τα κανει ολα ενω το δικο σου ειναι ψευτικο και πολυ μπλα μπλα και δεν κατανοοω ειλικρινα τι νοημα εχουν αυτα απο ανθρωπους ωριμους και υποτιθεται κατασταλαγμενους στο τι θελουν να κουβαλανε μαζι τους.Και εγω αυριο αν αγορασω iphone η samsung κινδυνευω να γινω ετσι?

Γιατι η γυναικα μου μου το ξεκαθαρισε ...αν σε δω να τσακωνεσαι για τετοιες αηδιες θα φαω τη μεγαλυτερη ξενερα της ζωης μου.Οποτε καταλαβα τελικα οτι ολα καλα ειναι μεχρι το επομενο.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,έχεις απόλυτο δίκιο,όλα είναι καλά μέχρι το επόμενό.

Όμως,σε ένα φόρουμ καλώς η κακώς πολλές φορές υπάρχουν διαφορετικές απόψεις,άλλες με λίγο έντασή και φανατισμό και άλλες πιο χαλαρές.

Δυστυχώς πολλοί γινόμαστε μέρος της αντίδρασης αυτής.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μερικές φορές μπαίνουμε στο τρυπάκι των εταιρειών λες και είμαστε διαφημιστές τους.:happy:
Link to comment
Share on other sites

Με ποια συσκευη θα το ανταλλαζα ε??? Χμμμμμμ!!!!

 

Με καμια ομως!!! Απο τοτε που μου το εκλεψαν νιωθω σαν αναπηρος :lol:

 

Δεν πειραζει. Τα χριστουγεννα ερχεται το 5αρι... οποτε υπομονη...:)

COMMUNET. Κέντρο ανταλλαγής και ανακύκλωσης κινητών.

Εξειδικευμένο service σε όλες τις μάρκες κινητών τηλέφωνων. Ανταλλαγές και πώλησης παλαιών και καινούριων κινητών. Χωρίς καν να χρειαστεί να βγείτε από το σπίτι σας. Όλα μέσω του www.communet.gr

Link to comment
Share on other sites

Λογικά με καμμια.Αφηνω ένα μικρό παραθυράκι για το Nokia Lumia 920 γιατι δεν το έχω δει απο κοντά, αλλά απο εμφάνιση και δυνατότητες με εχει εντυπωσιάσει
Link to comment
Share on other sites

Εγω το άλλαξαν με το ΝΟΚΙΑ ν9. Το καταευχαριστηθηκα αυτο το κινητο. Απλό λειτουργικο,με τέλειο multitasking ,πανέμορφη συσκευη. αλλα λόγω μη εύρεσης πολλών εφαρμογών το έδωσα με πόνο καρδιάς.

Τώρα προσανατολίζομαι για note 2 ή ΝΟΚΙΑ 920 ή galaxy s3. Α κρυφό κοιτάζω κ τα blackberry που θα έρθουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Απο e-bay πηρε κανεις? το ΑΤ&Τ η το Verizon?

προβληματα να συνδεεται στην Ελλαδα ΜΟΝΟ μεσω EDGE και οχι 3G?

Τελωνειο?

 

1)Καλησπέρα προσφατα αγόρασε ο πατέρας μου ένα ipad 2 16GB 3G από Αμερική και το έφερε αεροπορικός για μένα.

Χωρίς να το ψάξει διαπίστωσα ότι το κουτί απέξω γράφει Verizon.

Από αυτά που έψαξα είδα ότι μάλλον το 3G δεν παίζει να δουλευει εδώ οπότε ντζάμπα τα 100$ παραπάνω.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι παίζει τα νεότερα μοντέλα ipad 2 3G της Verizon να έχουν υποδοχή για κάρτα sim και να υποστηρίζουν GSM δίκτυα όπως στην Eλλάδα;

Δεν το πείρε με κάποιο συμβόλαιο.

2)Καλύτερη επιλογή ποια είναι να το ανοίξω και να το κρατίσω ή να το στείλει πίσω με FEDEX και να ξαναστείλουν ένα ΑΤ&Τ μοντέλο.

 

Πριν το επιστρεψεις:

Απο την Apple:

Model for AT&T: 4G LTE (700, 2100 MHz)3; UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1900, 2100 MHz); GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

Model for Verizon: 4G LTE (700 MHz)3; CDMA EV-DO Rev. A (800, 1900 MHz); UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1900, 2100 MHz); GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz).

 

Το Verizon φαινεται οτι διαφερει μονο στο 4G και CDMA EV-DO που δεν εχουμε στην Ελλαδα.

Τα υπολοιπα ειναι τα ιδια. Συνεπως θα πρεπει να συνδεεται με 3G (στις περιοχες με καλυψη) η με EDGE οπου δεν υπαρχει 3G.

 

Αυτα θεωρητικα, και δεν ξερω αν μετακινηθεις απο περιοχη EDGE σε 3G αν αναβαθμιζεται η συνδεση αυτοματα.

 

Θα πρεπει να βαλεις τις ρυθμισεις, ΑΡΝ κλπ χειροκινητα απο τον παροχο σου.

 

Καποιος που ξερει περισσοτερα ας επιβεβαιωσει / διορθωσει.

 

 

ΩΠΑ, ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ iPad2, ΑΡΑ ΑΚΥΡΟ.!

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε τι ανακαλύπτεις ψάχνοντας το myphone μετά από πολύυυυυυυυ καιρό! Όλα τα καλά παιδιά μιας άλλης εποχής (βλέπε WM) μαζεμένα εδώ!!!! Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το σοκάκι αναμνήσεων στο myphone. Μου θύμισε μια άλλη εποχή που οι τετραπύρηνοι επεξεργαστές ήταν κάτι άγνωστο και τα MHz του επεξεργαστή ήταν κάτι που περνούσε σχεδόν στα ψιλά γράμματα. Πρωτοπόροι στις custom ROM και όσοι από εμάς αποφάσισαν να συνεχίσουν αυτό τον χωματόδρομο βρέθηκαν στην εποχή του Android ενώ οι υπόλοιποι από εμάς κουρασμένοι από ένα λειψό και πρωτόγονο με τα σημερινά δεδομένα λειτουργικό προτιμήσαμε την σταθερότητα του iPhone.

Απλά η τεχνολογία έφυγε πολύ μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε τι ανακαλύπτεις ψάχνοντας το myphone μετά από πολύυυυυυυυ καιρό! Όλα τα καλά παιδιά μιας άλλης εποχής (βλέπε WM) μαζεμένα εδώ!!!! Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το σοκάκι αναμνήσεων στο myphone. Μου θύμισε μια άλλη εποχή που οι τετραπύρηνοι επεξεργαστές ήταν κάτι άγνωστο και τα MHz του επεξεργαστή ήταν κάτι που περνούσε σχεδόν στα ψιλά γράμματα. Πρωτοπόροι στις custom ROM και όσοι από εμάς αποφάσισαν να συνεχίσουν αυτό τον χωματόδρομο βρέθηκαν στην εποχή του Android ενώ οι υπόλοιποι από εμάς κουρασμένοι από ένα λειψό και πρωτόγονο με τα σημερινά δεδομένα λειτουργικό προτιμήσαμε την σταθερότητα του iPhone.

Απλά η τεχνολογία έφυγε πολύ μπροστά!

 

Ετσι ακριβως... τα ειπες ολα φιλε και συνοδοιπόρε... τα χρόνια περάσανε και ήρθαν και πέσανε βαριά επάνω μας...

 

Νιωθουμε πλεον δεινοσαυροι ή ειναι η ιδέα μου :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και σαν απλοί Μινόταυροι το πράγμα παραμένει το ίδιο.... Edited by vga
Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Λογικά με καμμια.Αφηνω ένα μικρό παραθυράκι για το Nokia Lumia 920 γιατι δεν το έχω δει απο κοντά, αλλά απο εμφάνιση και δυνατότητες με εχει εντυπωσιάσει

 

μια απ τα ιδια κι εγω φίλε μου..μετα απο 2,5 χρονια χρήστης iOS λεω να αλλάξω περιβάλλον και το 920 ειναι το μοναδικό που μου έκανε κλικ προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...