Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συσκευές με αξιόλογα και κατά περίπτωση καλύτερα από το iPhone χαρακτηριστικά υπάρχουν αρκετές. Σφαιρικά όμως σωστά συσκευές, με ικανοποιητικό σε μεγάλο βαθμό system software, πολύ καλό hardware, άριστο touch, σωστή υποστήριξη third party apps, και ποιοτική ταυτόχρονα κατασκευή δυστυχώς δεν υπάρχουν, τουλάχιστον προς το παρόν. Αυτό άλλωστε είναι και η επιτυχία της Apple και του iPhone. Ένας εξαιρετικά υψηλός μέσος όρος σε όλους τους τομείς, χωρίς υπερβολές στα συν και στα πλην. :)

 

Θανο μηπως κανουμε σαν να προκειται για κανα αεροπλανο?

Γιατι εγω με το ΗD2 κανω τελεια την δουλεια μου και μαλιστα απαιτητικα ακρως επαγγελματικα και δεν εχω πουθενα κανενα απολυτως προβλημα ουτε στο touching, ουτε στην ποιοτητα κατασκευης, ουτε στην ταχυτητα, ουτε στην αξιοπιστια.

Mηδεν κολληματα που μπορει να σε αφησουν στην μεση καποιας επαγγελματικης συνομιλιας και γενικα εχω μια στρωτη συσκευη που κανει τα παντα τελεια.

Αν δεν τα εκανε δεν θα αγοραζα Ipad για να παιζω στον καναπε αλλα ενα αλλο τηλεφωνο.

Μην κοροιδευομαστε. Τo iPhone το θελουμε γιατι ειναι η BMW των κινητων ενα τα HTC SUBARU IMPREZA .

Αφου βλεπετε οτι δεν ειμαστε κολλημενοι, απλα επιμενουμε οτι κανουμε μια χαρα την δουλεια μας και γι αυτο τα κραταμε, σας δειχνουμε βιντεο απο τισ δικες μας συσκευες που εχουν τελειο TOUCHING & SCROLLING, εκει εσεις, δεν υπαρχει τιποτα σαν το iPhone.

Ηθελα να ηξερα αυτην την τελεια οθονη την την θελει καποιος σε 3,5 ιντζες, τι θα κανει μ αυτην θα διαβασει βιβλιο?

Γιατι δεν την εβαζε στο ipad να πιασει και τοπο. Apla soy leei anti gia 18$ tha doso 28 kai tha toys kano na trexoyn afoy den exei kanenas allos tetoia othoni.

 

Tριχες μαγκες ολα αυτα ειναι για να πειθουμε τον εαυτο μας με την τρελα που εχουμε.

Eδω ο αλλος δεν μπορει να κανει σωστη συνομιλια αυτα μας μαρανανε.

 

Sorry gia tixon lathi alla grafo apo to ypokatastato ellinikoy pliktrologioy poy exei to ipad kai oi diorthoseis den einai eykoles.

 

Να συμπληρωσω οτι ολη μερα πηγαινω απο το ipad στο Leo χωρις να αισθανομαι καμια διαφορα στον τροπο χρησης, χωρις να με δυσκολευει κατι. Δεν λεω μπουρδες, ειμαι ο μοναδικος που τα δουλευει και τα δυο ταυτοχρονα και ειμαι ατομο που δεν θα το σκεptομουν καν να το δωσω αν δεν ηταν τοσο καλο η με προβληματιζε καπου.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Μην κοροιδευομαστε. Τo iPhone το θελουμε γιατι ειναι η BMW των κινητων

 

Όχι εγώ Κώστα. Ειλικρινά το αντίθετο, για να μην σου πω πως με τις τόσες χαζογκόμενες και τα iPhone τους και τους δεκάδες πιτσιρικάδες που τα επιδεικνύουν στις καφετέριες έχω καταντήσει να ντρέπομαι να το βγάζω από την τσέπη. Αν υπάρχει κάτι που μου αρέσει στο iPhone είναι ακριβώς αυτός ο καλός μέσος όρος που περιέγραψα παραπάνω και που δεν τον βρήκα σε καμμιά άλλη συσκευή.

 

Καταλαβαίνω πως κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με το Leo, αλλά όπως είπα μέρος του μέσου όρου είναι και το μέγεθος με το Leo να είναι too much για εμένα, όπως και η προοπτική με τα WM6 να μας έχουν ήδη χαιρετήσει τον πλάτανο. Βάλε και το manila για το οποίο ξέρεις τα "αισθήματά" μου και καταλαβαίνεις γιατί επιμένω iPhone. Κατά τα άλλα αδιαφορώ παντελώς αν είναι Apple ή BMW των κινητών, και στην δική μου περίπτωση το ότι είναι Apple είναι μάλλον αρνητικό κριτήριο και σίγουρα όχι θετικό. Μάλιστα απογοητευμένος με την πλαστικουριά του 3GS ήμουν αποφασισμένος να μην επιστρέψω, αλλά το iPhone 4 με την αναβαθμισμένη του ποιότητα με έριξε. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω με το ΗD2 κανω τελεια την δουλεια μου και μαλιστα απαιτητικα ακρως επαγγελματικα και δεν εχω πουθενα κανενα απολυτως προβλημα ουτε στο touching, ουτε στην ποιοτητα κατασκευης, ουτε στην ταχυτητα, ουτε στην αξιοπιστια.

 

τα ιδια ακριβως ισχυουν και για μενα με το HTC Desire... οποτε εχω χρειαστει το κινητο για πιο επαγγελματικη χρηση ή το εχω «πιεσει» δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.. νομιζω ειναι ενα πιο μικρο HD2 χωρις WinMo... αφηστε που η «εξυπνη» διαχειρηση μνημης του (λιγοτερου απαιτητικου) android ειναι ολα τα λεφτα...

 

Μην κοροιδευομαστε. Τo iPhone το θελουμε γιατι ειναι η BMW των κινητων ενα τα HTC SUBARU IMPREZA .

Αφου βλεπετε οτι δεν ειμαστε κολλημενοι, απλα επιμενουμε οτι κανουμε μια χαρα την δουλεια μας και γι αυτο τα κραταμε, σας δειχνουμε βιντεο απο τισ δικες μας συσκευες που εχουν τελειο TOUCHING & SCROLLING, εκει εσεις, δεν υπαρχει τιποτα σαν το iPhone.

Ηθελα να ηξερα αυτην την τελεια οθονη την την θελει καποιος σε 3,5 ιντζες, τι θα κανει μ αυτην θα διαβασει βιβλιο?

 

την ιδια ακριβως αισθηση και αντιληψη εχω και εγω για αυτα που αναφερεις...

 

Eδω ο αλλος δεν μπορει να κανει σωστη συνομιλια αυτα μας μαρανανε.

 

no comments.. :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλημέρα @ all !!!!! Παρασκευή σήμερα άντε κουράγιο!!!

 

εγω θα σας το ξαναπω,ηρεμηστε!!;)

 

δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησουν ετσι...δεν τους εχω για τοσο κοροιδα!!θα λυθει το προβλημα και μαλιστα γρηγορα...

οσο για τις συσκευες που εχουν ηδη πουληθει,εκει οντως υπαρχει θεμα και για αυτο θα πρεπει να υπαρχει η οποια ανυσηχια....:O

 

σε περιπτωση που δεν παει κατι καλα,θα σας κανω δωρο ενα στησιμο στα νεα σας :worry: λεο :cry::X:lol::lol:

 

Δημήτρη ποιος να στο λέγε ότι θα παρηγορείς τους απογοητευμένους μηλαράδες!!!! κ ότι θα τους συστήνεις ψυχραιμία!!! :wacko: Αλλά γιαυτό είναι οι φίλοι.....

 

Όχι εγώ Κώστα. Ειλικρινά το αντίθετο, για να μην σου πω πως με τις τόσες χαζογκόμενες και τα iPhone τους και τους δεκάδες πιτσιρικάδες που τα επιδεικνύουν στις καφετέριες έχω καταντήσει να ντρέπομαι να το βγάζω από την τσέπη. Αν υπάρχει κάτι που μου αρέσει στο iPhone είναι ακριβώς αυτός ο καλός μέσος όρος που περιέγραψα παραπάνω και που δεν τον βρήκα σε καμμιά άλλη συσκευή.

 

 

+1000 από μένα Θάνο.

 

Γενικά σαν λαός δε μας χαρακτηρίζει η ψυχραιμία κ το καθαρό μυαλό αλλά όπως βλέπω παγκοσμίως το ίδιο επικρατεί. Βέβαια αν κ εγώ ήμουν στην θέση του Χριστόφορου (μακάρι ρε φίλε να βρεθεί λύση σύντομα κ να μην ταλαιπωρείσαι άλλο) είμαι 100% σίγουρος ότι θα κατέβαζα όλα τα καντήλια κ τα εξαπτέρυγα των Αγίων Αναργύρων που γιόρταζαν χθες μεγάλη η χάρη τους.

Καταρχήν δε διαφωνεί κανείς στο ότι η μηλοεταιρεία με το iphone 4 κοροιδεύει τον κόσμο. πάντα μέχρι στιγμής. Αλλά απ την στιγμή που βγαίνεις κ λες πάρτε Θήκη την ίδια στιγμή εσύ σαν εταιρεία παίρνεις κάτι άλλο... Σ αυτό δε διαφωνούμε νομίζω αλλά κ να διαφωνούμε ο καθένας έχει την άποψη του.

 

Είτε δοθεί λύση είτε όχι απ την στιγμή που ο κόσμος έχει ξενερώσει είναι ότι χειρότερο για την εταιρεία είτε υπάρχει πρόβλημα είτε δεν υπάρχει (που για μένα υπάρχει αλλά γνώσεις δεν έχω απλά υποθέτω). Βέβαια το να μην έχουμε υπομονή είναι πάντα κακός σύμβουλος...

 

Αλλά απ την άλλη θα συμφωνήσω σε κάτι με τον te Κώστα. Aς υποθέσουμε ότι το 4αρι μήλο βγει η πατάτα του αιώνα κ το μεγαλύτερο λάθος ever. Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος με το 3gs του (εγώ για παράδειγμα) δεν υπάρχει λόγος ούτε για πανικό ούτε για υστερία. εγώ προσωπικά θα μείνω με το gs μου.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό αλλά νομίζω ότι δε πάτε καλά... Πως γίνεται να λέει κανείς : "Εννοείται ότι θα το πάρω" , αλλά είστε απαράδεκτοι στην apple κτλ ? :confused:

 

Kαλημέρα παιδιά...

Εγώ είπα ότι εννοείται ότι θα το πάρω.......και ταυτόχρονα κράζω την apple...

Εννοείται ότι θα το πάρω με την προυπόθεση ότι η συσκευή θα είναι μια χαρά, χωρίς πρόβλημα και χωρίς θήκες!!!!!!!!!

 

Χθες έγραψα για κάτι αυτοκινητοβιομηχανίες που κατά καιρούς αντικαθιστούν αυτοκίνητα τους λόγω ελλατωμάτων, για διαβάστε αυτό το σημερινό άρθρο του Τροκτικού http://troktiko.blogspot.com/2010/07/toyota-270000.html

Έτσι κάνουν οι σοβαρές εταιρείες......μήπως να το στείλουμε στην apple??:lol::lol::lol:

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κάθεται κάπως η σκόνη από όλο το θέμα της λήψης σήματος του νέου iPhone, θα μου επιτρέψετε να καταθέσω και εγώ τα 2 cents μου με ψύχραιμη και ορθολογική διάθεση.

 

Υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:

(α) παρά την καινοτόμα προσέγγιση της τοποθέτησης της κεραίας επάνω το "σασί" της συσκευής η Apple έχει κάνει ένα τεράστιο σχεδιαστικό λάθος το οποίο δεν πρόσεξε κατά τη διάρκεια των δοκιμών (θέλω να πιστεύω εκτεταμένων) και έβγαλε στην αγορά ένα προϊόν που υπό συγκεκριμένες συνθήκες (σήματος / κρατήματος / οτιδήποτε) δεν μπορεί να πραγματοποιήσει κλήσεις

(β) το νέο firmware στο iOS 4.0 έχει κακοσχεδιασμένο αλγόριθμο επιλογής τρόπου σύνδεσης με το εκάστοτε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας πράγμα που οδηγεί σε μεγαλύτερο βαθμό αστοχίας επιτυχημένης σύνδεσης ανάλογα και με την αρχιτεκτονική και τεχνολογία του δικτύου (π.χ. λιγότερες κεραίες μεγάλης έντασης / λειτουργία σε συχνότητα 900 / 1800 / κλπ)

(γ) λόγω της πολύ μεγαλύτερης κλίμακας παραγωγής σε πολύ μικρό χρόνο ξέφυγαν πολύ μεγάλα ποσοστά προβληματικών συσκευών σε επίπεδο συναρμολόγησης αφού κάθε φορά που κυκλοφορεί ένα νέο προϊόν η apple αντιμετωπίζει πολύ μεγαλύτερη ζήτηση (ας μην εξετάσουμε τους λόγους αν πρόκειται για ουσία ή για εμπορική "παραπλάνηση") από την προηγούμενη κυκλοφορία νέου μοντέλου.

 

Το σίγουρο είναι ότι ο χρόνος θα δείξει τι από όλα συμβαίνει και επειδή στην Apple και στην κάθε μεγάλη εταιρία είναι "μεγάλα παιδιά" θα πάρουν τις ευθύνες τους θα υποστούν τις συνέπειες και θα πάμε στο επόμενο κεφάλαιο που μπορεί να είναι: ανάκληση συσκευών, έκδοση νέου λειτουργικού, ή τίποτα από όλα αυτά.

 

Εμείς σαν σκεπτόμενοι καταναλωτές θα πάρουμε τις δικές μας ευθύνες και θα πράξουμε ανάλογα, αγοράζοντας ή μη αγοράζοντας μία συσκευή ή και τίποτα πια από την Apple. Οπως γράφτηκε εξ άλλου "είναι μόνο ένα τηλέφωνο" δεν είναι ούτε βηματοδότης καρδιάς ούτε πυρηνικός αντιδραστήρας με διαρροή ....

 

Οι μόνοι άνθρωποι που πραγματικά έχουν πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι πελάτες σαν τον Χριστόφορο οι οποίοι μέσα στον ενθουσιασμό τους (δικαιολογημένο κατά την άποψή μου) έχουν ήδη βρεθεί με συσκευές στα χέρια τους οι οποίες φαίνεται ότι εκδηλώνουν προβλήματα, οι υπόλοιποι, συγχωρέστε μου την έκφραση - όσοι με ξέρουν κατανούν το πνεύμα της - είμαστε "τζάμπα μάγκες" που με την άνεση του να μην έχουμε στην ουσία υποστεί καμία ζημιά εκφέρουμε την αβασάνιστη άποψή μας.

 

Στην περίπτωση του Χριστόφορου και όσων είναι στην ίδια κατάσταση νομίζω ότι η μόνη λύση είναι η άμεση επιστροφή της συσκευής και των χρημάτων της και η αναμονή για εξελίξεις ή η επιλογή κάποιας άλλης συσκευής από άλλη εταιρία, όσο ισχύει ακόμη το δικαίωμα της υπαναχώρησης από την αρχική αγορά.

 

Καλημέρα σε όλους :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά...

Εγώ είπα ότι εννοείται ότι θα το πάρω.......και ταυτόχρονα κράζω την apple...

Εννοείται ότι θα το πάρω με την προυπόθεση ότι η συσκευή θα είναι μια χαρά, χωρίς πρόβλημα και χωρίς θήκες!!!!!!!!!

 

Χθες έγραψα για κάτι αυτοκινητοβιομηχανίες που κατά καιρούς αντικαθιστούν αυτοκίνητα τους λόγω ελλατωμάτων, για διαβάστε αυτό το σημερινό άρθρο του Τροκτικού http://troktiko.blogspot.com/2010/07/toyota-270000.html

Έτσι κάνουν οι σοβαρές εταιρείες......μήπως να το στείλουμε στην apple??:lol::lol::lol:

 

Έτσι λειτουργούν οι σοβαρές εταιρείες, χωρίς μου-σου-του και λαλακίες.:mad:

 

Καλημέρα σε όλους:)

 

και επειδή τώρα το είδα, συμφωνώ με την τοποθέτηση του Κώστα (kkalog) 100%. Και πάλι καλημέρα σας.

Edited by loftys

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω μια μικρη αγανακτηση η κανω λαθος?:rolleyes::worry::lol::lol:

 

ηρεμηστε ρε παιδια ολα θα φτιαχτουν ;)

 

αυτο που γινεται με το νεο μηλο,ειναι καθαρα μια δυνατη ευκαιρια για να σας πατησω στον σβερκο :p

 

αλλα δεν θα το κανω,μιας και τι φιλοι ειμαστε ? ε?:lol:

 

Δημητρη μου δεν μπορεις να το κανεις γιατι και εσυ απο μεσα σου ξερεις οτι το iphone4 ειναι απλα καλυτερο

Απλα δεν εχει σημα καμπανα ..... εχει σημα ΚΟΠΑΝΑ :lol

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κάθεται κάπως η σκόνη από όλο το θέμα της λήψης σήματος του νέου iPhone, θα μου επιτρέψετε να καταθέσω και εγώ τα 2 cents μου με ψύχραιμη και ορθολογική διάθεση.

 

Υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:

(α) παρά την καινοτόμα προσέγγιση της τοποθέτησης της κεραίας επάνω το "σασί" της συσκευής η Apple έχει κάνει ένα τεράστιο σχεδιαστικό λάθος το οποίο δεν πρόσεξε κατά τη διάρκεια των δοκιμών (θέλω να πιστεύω εκτεταμένων) και έβγαλε στην αγορά ένα προϊόν που υπό συγκεκριμένες συνθήκες (σήματος / κρατήματος / οτιδήποτε) δεν μπορεί να πραγματοποιήσει κλήσεις

(β) το νέο firmware στο iOS 4.0 έχει κακοσχεδιασμένο αλγόριθμο επιλογής τρόπου σύνδεσης με το εκάστοτε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας πράγμα που οδηγεί σε μεγαλύτερο βαθμό αστοχίας επιτυχημένης σύνδεσης ανάλογα και με την αρχιτεκτονική και τεχνολογία του δικτύου (π.χ. λιγότερες κεραίες μεγάλης έντασης / λειτουργία σε συχνότητα 900 / 1800 / κλπ)

(γ) λόγω της πολύ μεγαλύτερης κλίμακας παραγωγής σε πολύ μικρό χρόνο ξέφυγαν πολύ μεγάλα ποσοστά προβληματικών συσκευών σε επίπεδο συναρμολόγησης αφού κάθε φορά που κυκλοφορεί ένα νέο προϊόν η apple αντιμετωπίζει πολύ μεγαλύτερη ζήτηση (ας μην εξετάσουμε τους λόγους αν πρόκειται για ουσία ή για εμπορική "παραπλάνηση") από την προηγούμενη κυκλοφορία νέου μοντέλου.

 

Το σίγουρο είναι ότι ο χρόνος θα δείξει τι από όλα συμβαίνει και επειδή στην Apple και στην κάθε μεγάλη εταιρία είναι "μεγάλα παιδιά" θα πάρουν τις ευθύνες τους θα υποστούν τις συνέπειες και θα πάμε στο επόμενο κεφάλαιο που μπορεί να είναι: ανάκληση συσκευών, έκδοση νέου λειτουργικού, ή τίποτα από όλα αυτά.

 

Εμείς σαν σκεπτόμενοι καταναλωτές θα πάρουμε τις δικές μας ευθύνες και θα πράξουμε ανάλογα, αγοράζοντας ή μη αγοράζοντας μία συσκευή ή και τίποτα πια από την Apple. Οπως γράφτηκε εξ άλλου "είναι μόνο ένα τηλέφωνο" δεν είναι ούτε βηματοδότης καρδιάς ούτε πυρηνικός αντιδραστήρας με διαρροή ....

 

Οι μόνοι άνθρωποι που πραγματικά έχουν πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι πελάτες σαν τον Χριστόφορο οι οποίοι μέσα στον ενθουσιασμό τους (δικαιολογημένο κατά την άποψή μου) έχουν ήδη βρεθεί με συσκευές στα χέρια τους οι οποίες φαίνεται ότι εκδηλώνουν προβλήματα, οι υπόλοιποι, συγχωρέστε μου την έκφραση - όσοι με ξέρουν κατανούν το πνεύμα της - είμαστε "τζάμπα μάγκες" που με την άνεση του να μην έχουμε στην ουσία υποστεί καμία ζημιά εκφέρουμε την αβασάνιστη άποψή μας.

 

Στην περίπτωση του Χριστόφορου και όσων είναι στην ίδια κατάσταση νομίζω ότι η μόνη λύση είναι η άμεση επιστροφή της συσκευής και των χρημάτων της και η αναμονή για εξελίξεις ή η επιλογή κάποιας άλλης συσκευής από άλλη εταιρία, όσο ισχύει ακόμη το δικαίωμα της υπαναχώρησης από την αρχική αγορά.

 

Καλημέρα σε όλους :)

 

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου σε ολα φιλε. το θεμα οτι και να στειλω το κινητο πισω Αγγλια (εχω την δυνατοτητα αφου εχω συγγενη εκει) δεν μπορω να αλλαξω καθως η apple δεν το θεωρει ακομα προβλημα (!!!) αυτο με το σημα! βασικα αξιωνει καμια 50αρια ευρο για επιστροφη της συσκευης και δεν μπορω να καταλαβω το λογο γιατι πρεπει να πληρωσω αλλα 50+ ευρο στα ειδη πολλα που εδωσα. και στο κατω κατω τι φταιω εγω αν εκανε την ******* του αιωνα η apple? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου σε ολα φιλε. το θεμα οτι και να στειλω το κινητο πισω Αγγλια (εχω την δυνατοτητα αφου εχω συγγενη εκει) δεν μπορω να αλλαξω καθως η apple δεν το θεωρει ακομα προβλημα (!!!) αυτο με το σημα! βασικα αξιωνει καμια 50αρια ευρο για επιστροφη της συσκευης και δεν μπορω να καταλαβω το λογο γιατι πρεπει να πληρωσω αλλα 50+ ευρο στα ειδη πολλα που εδωσα. και στο κατω κατω τι φταιω εγω αν εκανε την ******* του αιωνα η apple? :mad:

 

Αυτά είναι τα μπερδέματα όταν αγοράζεις συσκευές από έξω.

Κανονικά και σύμφωνα με το ελληνικό δίκαιο, δικαίωμα υπαναχώρησης έχεις για 2 χρόνια από την αγορά και με την προυπόθεση ότι το ελάττωμα της συσκευής είναι τέτοιο που ουσιαστικά ακυρώνει το σκοπό χρήσης. Δηλαδή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το σκοπό που αγοράστηκε. Αυτό είναι κάτι που το κρίνει το δικαστήριο σε τελική ανάλυση, αφού ο πωλητής είναι μάλλον απίθανο να αποδεχτεί τη δήλωση υπαναχώρησης του αγοραστή.

Αν το ελάττωμα δεν είναι τόσο ουσιώδες, μπορεί το δικαστήριο να επιδικάσει μείωση του τιμήματος (επιστροφή ενός μέρους της τιμής που πλήρωσες δηλαδή) ή αντικατάσταση της συσκευής με άλλη που δεν φέρει ελαττώματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου σε ολα φιλε. το θεμα οτι και να στειλω το κινητο πισω Αγγλια (εχω την δυνατοτητα αφου εχω συγγενη εκει) δεν μπορω να αλλαξω καθως η apple δεν το θεωρει ακομα προβλημα (!!!) αυτο με το σημα! βασικα αξιωνει καμια 50αρια ευρο για επιστροφη της συσκευης και δεν μπορω να καταλαβω το λογο γιατι πρεπει να πληρωσω αλλα 50+ ευρο στα ειδη πολλα που εδωσα. και στο κατω κατω τι φταιω εγω αν εκανε την ******* του αιωνα η apple? :mad:

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε κατανοώ Χριστόφορε. Επειδή πάντως εξ όσων γνωρίζω η προστασία του καταναλωτή στην Αγγλία είναι ακόμη μεγαλύτερη από τα ισχύοντα στην Ελλάδα και η αγορά σου είναι πολύ πρόσφατη, μήπως ο συγγενής που έχεις εκεί εξέταζε το θέμα της επιστροφής όχι ως ελαττωματικού αλλά ως μη ανταποκρινόμενου στις προσδοκίες σου ως πελάτη πράγμα που αν δεν κάνω λάθος έχεις δικαίωμα να το κάνεις μέχρι και 2 εβδομάδες από την αγορά.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

δειτε το η μαλλον ακουστε το και ξεραθειτε στα γελια,στο τελος με το κινητο ειναι ολα τα λεφτα:lol::lol::lol::lol::lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε κατανοώ Χριστόφορε. Επειδή πάντως εξ όσων γνωρίζω η προστασία του καταναλωτή στην Αγγλία είναι ακόμη μεγαλύτερη από τα ισχύοντα στην Ελλάδα και η αγορά σου είναι πολύ πρόσφατη, μήπως ο συγγενής που έχεις εκεί εξέταζε το θέμα της επιστροφής όχι ως ελαττωματικού αλλά ως μη ανταποκρινόμενου στις προσδοκίες σου ως πελάτη πράγμα που αν δεν κάνω λάθος έχεις δικαίωμα να το κάνεις μέχρι και 2 εβδομάδες από την αγορά.

 

για αυτο ακριβως μιλαμε. 1 μηνα ειναι η πολιτικη της Apple. το προβλημα δεν ειναι αυτο αλλα το γεγονος οτι επειδη η apple δεν το αναγνωριζει ( κα εδω ειναι που μου εχει σπασει τα νευρα...) ως προβλημα τοτε το δινεις πισω εσυ και πρεπει να την πληρωσεις περισσοτερο απο 40 στερλινες για restocking fee. δεν εχει να κανει τιποτα με το οτι ειναι αγορασμενο απο το εξωτερικο που λεει ο φιλος απο πανω. το κινητο ειναι αγορασμενο στο ονομα της αδερφης μου που μενει Αγγλια και αυτη θα το παρει πισω.

 

αλλα δεν θα μας κοροιδευουν απο πανω. να μας λενε οτι δεν το αναγνωριζουν κιολας ως προβλημα και αν θελω να το δωσω πισω πρεπει να πληρωσω restocking fee. ελεος δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

μια τιμια λυση θα ηταν, εφοσον το προβλημα ειναι πλεον διαπιστωμενο απο πολλους χρηστες, να βγει επισημη ανακοινωση και ανακληση μοντελων που εχουν ηδη πουληθει. εδω εταιρειες κολοσσοι πχ μερσεντες μπεμβε που τα προιοντα τους κοστιζουν κατι δεκαδες χιλιαδες ευρο εχουν στο παρελθον καταφυγει σε ανακλησεις. με αυτο τον τροπο θα κερδιθει εκ νεου και η εμπιστοσυνη των χρηστων στο προσωπο της apple και οχι με ανακοινωσεις του στυλ κρατα αλλιως τη συσκευη,βαλε θηκη κτλ...εδω η μπεμβε εκανε ανακληση σε μια συγκεκριμενη σειρα μοτερ σε m3 το 2002 και σ ολα τα μοντελα που αφορουσαν στην συγκεκριμενη ανακληση πραγματοποιηθηκε αλλαγη κινητηρα χωρις την παραμικρη επιβαρυνση του αγοραστη. αν αναλογιστειτε το κοστος ειναι τρελη ζημια για την εταιρεια.ομως προκειμενου να μην χασει την αξιοπιστια της το εκανε....εγω αυτο περιμενω και απο την apple. Edited by drmdtsap
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

μια τιμια λυση θα ηταν, εφοσον το προβλημα ειναι πλεον διαπιστωμενο απο πολλους χρηστες, να βγει επισημη ανακοινωση και ανακληση μοντελων που εχουν ηδη πουληθει. εδω εταιρειες κολοσσοι πχ μερσεντες μπεμβε που τα προιοντα τους κοστιζουν κατι δεκαδες χιλιαδες ευρο εχουν στο παρελθον καταφυγει σε ανακλησεις. με αυτο τον τροπο θα κερδηθει εκ νεου και η εμπιστοσυνη των χρηστων στο προσωπο της apple και οχι με ανακοινωσεις του στυλ κρατα αλλιως τη συσκευη,βαλε θηκη κτλ...εδω η μπεμβε εκανε ανακληση σε μια συγκεκριμενη σειρα μοτερ σε m3 το 2002 και σ ολα τα μοντελα που αφορουσαν στην συγκεκριμενη ανακληση πραγματοποιηθηκε αλλαγη κινητηρα. αν αναλογιστειτε το κοστος ειναι τρελη ζημια για την εταιρεια.ομως προκειμενου να μην χασει την αξιοπιστια της το εκανε....εγω αυτο περιμενω και απο την apple.

 

αυτο ακριβως!

 

αλλα αν σκεφθεις οτι το προβλημα δεν ειναι σε συσκευες αλλα ίσως στον σχεδιασμο ολοκληρου του τηλεφωνου τοτε ειναι προβλημα. τι ανακληση να κανεις; ολα; τι θα πεις σταματαω να πουλαω το iphone γιατι ειναι πατατα; σου λεει παρε μια θηκη και το κινητο δουλευει....:cry:

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως!

 

αλλα αν σκεφθεις οτι το προβλημα δεν ειναι σε συσκευες αλλα ίσως στον σχεδιασμο ολοκληρου του τηλεφωνου τοτε ειναι προβλημα. τι ανακληση να κανεις; ολα; τι θα πεις σταματαω να πουλαω το iphone γιατι ειναι πατατα; σου λεει παρε μια θηκη και το κινητο δουλευει....:cry:

 

χριστοφορε θελω να ελπιζω οτι ειναι μια σοβαρη εταιρεια. και οπως καθε σοβαρη εταιρεια θελω ακομη περισσοτερο να πιστευω πως θα λαβει θεση σ ολο αυτο το προβλημα. βεβαια εδω υπαρχει ενα θεμα:

1) η που θα φοβηθουν την αρνητικη επιρροη που θα εχει η εταιρεια στο συντομο μελλον και θα προβουν σε μια αμεση και δραστικη λυση(το ευχομαι)

ή

2) αν συνεχισει η συσκευη τις τρελλες πωλησεις παρα το διαπιστωμενο προβλημα λογω καποιων που διακατεχονται απο υπερκαταναλωτικη μανια/fun boys τοτε η αλαζονεια της εταιρειας θα ερθει στο προσκηνιο και η εταιρεια δεν θα κανει απολυτως τιποτα παρα να συμβουλευσει τη χρηση bumpers(υποτιμηση νοημοσυνης κατ εμε). αν γινει κατι τετοιο σημαινει πως απλα σαν εταιρεια καβαλησε το καλαμι, δεν την ενδιαφερει πλεον η ικανοποιηση του χρηστη(αφου δεν τον ενδιαφερει πλεον τον ιδιο το χρηστη απο τη στιγμη που θα αγοραζει ενα προιον με flaw) και τοτε καποια στιγμη ισως στο πολυ απωτερο μελλον θα το πληρωσει ακριβα βλεποντας τον εαυτο της σαν ενα κολοσσο που παραπαιει...(το απευχομαι)

 

επισης χριστοφορε θελω να σε ρωτησω αν η sim σου ειναι microsim απο τον παροχο σου ή πατενταρισμενη ωστε να μπει σε microsimtray

Edited by drmdtsap
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

χριστοφορε θελω να ελπιζω οτι ειναι μια σοβαρη εταιρεια. και οπως καθε σοβαρη εταιρεια θελω ακομη περισσοτερο να πιστευω πως θα λαβει θεση σ ολο αυτο το προβλημα. βεβαια εδω υπαρχει ενα θεμα:

1) η που θα φοβηθουν την αρνητικη επιρροη που θα εχει η εταιρεια στο συντομο μελλον και θα προβουν σε μια αμεση και δραστικη λυση(το ευχομαι)

ή

2) αν συνεχισει η συσκευη τις τρελλες πωλησεις παρα το διαπιστωμενο προβλημα λογω καποιων που διακατεχονται απο υπερκαταναλωτικη μανια/fun boys τοτε η αλαζονεια της εταιρειας θα ερθει στο προσκηνιο και η εταιρεια δεν θα κανει απολυτως τιποτα παρα να συμβουλευσει τη χρηση bumpers(υποτιμηση νοημοσυνης κατ εμε). αν γινει κατι τετοιο σημαινει πως απλα σαν εταιρεια καβαλησε το καλαμι, δεν την ενδιαφερει πλεον η ικανοποιηση του χρηστη(αφου δεν τον ενδιαφερει πλεον τον ιδιο το χρηστη απο τη στιγμη που θα αγοραζει ενα προιον με flaw) και τοτε καποια στιγμη ισως στο πολυ απωτερο μελλον θα το πληρωσει ακριβα βλεποντας τον εαυτο της σαν ενα κολοσσο που παραπαιει...(το απευχομαι)

 

επισης χριστοφορε θελω να σε ρωτησω αν η sim σου ειναι microsim απο τον παροχο σου ή πατενταρισμενη ωστε να μπει σε microsimtray

 

εχω 4 sim. 1 πατενταρισμενη απο μενα και 3 απο τον παροχο. αποτελεσμα...ΚΑΝΕΝΑ! :)

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 sim. 1 πατενταρισμενη απο μενα και 3 απο τον παροχο. αποτελεσμα...ΚΑΝΕΝΑ! :)

 

beatiful που λεει και ο δαντης...δεν μπορω ακομα να το πιστεψω...μου φαινεται αδιανοητο...η apple?:X:cry::blink::worry::mad:

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

εχω 4 sim. 1 πατενταρισμενη απο μενα και 3 απο τον παροχο. αποτελεσμα...ΚΑΝΕΝΑ! :)

 

μηπως εχει σημα χωρις ΣΙΜ...; :shifty:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει σημα χωρις ΣΙΜ...; :shifty:

φυσικα , το μηλαρακι απο πισω ...... ΑΙΣΧΩΣ κυριε steve και το ειπα , μη κανεις ξανα παρεα με τον bill θα χαλασεις ....

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια σε ολους :)

 

καθησα το πρωι και διαβασα μερικες σελιδες πιο πισω,μιας και δεν εχω τον χρονο που θα ηθελα καθημερινα για να ασχολουμαι με το νετ (με τα φλασαρισματα για να βρω μια καλη ρομ για το αχρηστο και γερασμενο λεο που εχω και να το κανω να δουλεψει καλυτερα που να προλαβω :p)μου αρεσει που απορειτε με αυτο που συμβαινει με το 4αρι...δεν μπορειτε να φανταστειτε οτι η αλαθητη apple σας ειναι δυνατον να εκανε καποιο λαθος...(γιατρε μου ΔΕΝ απευθυνομαι σε σενα,μιας και γραφω μετα απο το ποστ σου με την αναλογη απορια που εκφρασες)

 

με στεναχωρει αυτη η πλευρα της προσεγγισης του προβληματος..

τοσα χρονια με τις τοσες παραληψεις/ελλειψεις στο λειτουργικο των iphone ολοι ψαχνατε να βρειτε λυσεις και αντιδοτα,ωστε να κανατε την δουλεια σας καπου οπου και το ποιο φθηνο κινητο,ειχε σαν δεδομενο καποια πραγματα απο αυτα που η μαμα αλαθητη και τελια Apple,δεν ειχε μπει καν στον κοπο να βαλει στο κινητο της..

 

μονο τους πολυ φανατικους της εταιρειας δεν πειραζε(δημοσια φυσικα,μιας και πιστευω οτι τα χουν ριξει κατα καιρους και αυτοι τα μπινελικια τους,αλλα που να το παραδεχτουν δημοσια.... ) και δεν εβρισκαν κατι στραβο σε αυτην την τελεια συσκευη...

 

οποιος βλεπει τα πραγματα ετσι για μενα,εχει προβλημα,αλλα ευτυχως ειναι μονο δικο του..αλλα μην περιμενετε να το αφησω ασχολιαστο...

 

ειπαμε το τηλ εχει προβλημα και μαλιστα σοβαρο.η εταιρεια εχει εκτεθει τρομερα και θελω να πιστευω οτι εκει μεσα στην apple,εχουν χασει τον υπνο τους με την πατατα που εκαναν.

 

και αυτο δεν μπορει να "κουκουλωθει" σαν ηθελημενη ελλειψη καποιας λειτουργιας,στον βωμο -και καλα-της καλυτερης αυτονομιας της μπαταριας,η στην απροσκοπτη και απροβληματιστη λειτουργια της συσκευης και μπλα μπλα μπλα,οπως εβγαιναν και δικαιολογουσαν ως συνηθιζαν,καθε μειον και το μεταμορφωναν σε ηθελημενη κινηση που εδινε παντα ενα τεραστιο συν :lol:

και εβγαιναν οι iphone boyδες και θεοποιουσαν ακομη περισσοτερο τον αρχηγο τους ...

τωρα ομως θελω να δω σταση ολων των boyδων που καθε φορα που τους ελεγες κατι σου ελεγαν (πχ) το bl ? τι να το κανω? δεν το χρησιμοποιω :happy:,μιας και τωρα τι θα λενε για δικαιολογια? δεν κανω κλησεις με το Iphone?δεν το χρησιμοποιω σαν τηλεφωνο :lol:

 

εγω προσωπικα λυπαμαι οσους φιλους το αγορασαν(Χριστοφορος,Νικος-μακαρι του Νικου να ειναι καλο και να μην εχει τα ιδια) και ειναι σε δυσκολη θεση αυτην την στιγμη,αλλα,ειλικρινα,καποιοι με κανουν να χαιρομαι για την σφαλιαρα που σας εριξε ο "δουλειας" μπας και αποφασισετε να δειτε τα πραγματα,εστω και για μια φορα,χωρις παρωπιδες...(αναφερομαι αποκλειστικα και μονο στα παιδακια που τα βλεπουν ολα " iphone")

 

ps

 

μου αρεσει που ειπα να μην σας την πω και να κρατησω χαρακτηρα :rolleyes:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δωσε μου το λινκ που λεγαμε και ασε τα πολλα...

:secret:

 

τι δεν εχει το smilie -----> :mobile: ?

 

iphone4..... :lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δωσε μου το λινκ που λεγαμε και ασε τα πολλα...

:angel:

 

 

ωχ :confused::cry: το ξεχασα...τωρα κοιταω Μιτς :D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@zaharakis

 

ξερεις οτι σε αυτο το φορουμ ουτε παροπιδες φοραμε ουτε ειμαστε fanboy. παιρνουμε οτι μας εξυπηρετει καλυτερα και το θεωρουμε για εμας ουσιαστικο και βολικο. αυτος ειναι και ο λογος που παιρνω iphone. αυτος θα ηταν και ο λογος που το τερας σου (ΛΕΟ) θα το ειχα κρατησει αν ειχε κατι αλλο εκτος απο αυτο το λειτουργικο (; ).

 

στο θεμα του iphone 4 οτι και να λεμε πλεον δεν εχει σημασια. το κινητο εχει ΜΕΓΑΛΟ προβλημα που πρεπει να λυθει και μαλιστα συντομα. αν δεν λυθει το εχω πει ηδη για μενα θα εχει τελειωσει οριστικα το iphone.

 

το να μην πορω να κανω κληση με ενα κινητο των 650 ευρω και να εχω τον αλλο τον μ..... να βγαζει ανακοινωση και να μου λει '' hold it different'', ''purchase one of the cases are available'' ε αυτο ειναι ντροπη και κοροιδια....

 

Δημητρη δωσε μου το λινκ που λεγαμε και ασε τα πολλα...

:secret:

 

τι δεν εχει το smilie -----> :mobile: ?

 

iphone4..... :lol:

 

τι σκαρωνετε παλι εσεις οι 2; :lol::p

Edited by nervous
Άντε πάλι τα ίδια.....
Link to comment
Share on other sites

τι σκαρωνετε παλι εσεις οι 2; :lol::p

 

δεν σου λεμε δεν σου λεμε :happy:

 

εκει να σκασεις :p:lol:

 

edit

 

φευγω για δουλεια,καλο μεσημερι σε ολους :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...