Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε το νέο, με την κοινή λογική, θα είναι πράγματι "νέο"...:shifty:

 

Το θέμα Αλέξανδρε δεν είναι απλώς η δημιουργία κάτι "νέου", όσο η απάλειψη σε αυτό το "νέο", νοοτροπιών και ενοχλητικών ιδιαιτεροτήτων του παρελθόντος καθώς και μια σαφής μεταστροφή από το game-gadget στο comms tool. Δυστυχώς όμως από τότε που θυμάμαι την Apple μέχρι και σήμερα ήταν και είναι η πλέον εσωστρεφής (και ιδιοτελής) εταιρεία και αυτό δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας. Αλλά ο Ιούνιος είναι μπροστά μας, οπότε βλέπουμε και κάνουμε. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

 

τι δεν μπορει να κανει το HD2 αν το στησεις σωστα...;

 

Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να το απαντήσω αυτό αφού δεν έχω τη συσκευή, αλλά κάτι δεν θα υπάρχει;

 

Η παρατήρησή μου περί ανικανότητας οποιασδήποτε συσκευής να καλύψει όλες τις ανάγκες όλων των χρηστών δεν αφορά ειδικά το iphone / HD2 ή όποιες μελλοντικά συσκευές προκύψουν από την Apple, την HTC ή οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή, αλλά είναι μια παρατήρηση απέναντι στο ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ πεπερασμένο του τεχνικού σχεδιασμού να απαντήσει στις ΑΠΕΙΡΕΣ θεωρητικά συνολικές ανάγκες όλων των χρηστών.

 

Οπότε δεν πρέπει να γενικεύουμε με βάση τις δικές μας καλυμμένες ή ακάλυπτες ανάγκες από μιά συσκευή και να βγάζουμε άποψη ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ.

 

Όπως λέει και η διαφήμιση, "ο καθείς στο είδος του και ο Λ.....ίδης στους καφέδες"!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ααΑ είπα και εγώ...

ευχαριστώ, ενδιαφέρομαι να το αγοράσω

ή να περιμένω που λένε για το καινούργιο?

 

Το καινούργιο θα βγει κατά πάσα πιθανότητα τον επόμενο Ιούνιο (στην Ελλάδα από Ιούλιο και βάλε, αν κρίνουμε από την φετεινή κατάσταση).

 

Δεν είναι καθόλου σίγουρο τι πρόσθετο θα περιλαμβάνει και όπως συμβαίνει με κάθε ηλεκτρονική συσκευή όσο περιμένει κανείς λογικά κάτι καλύτερο ή φθηνότερο παίρνει.

 

Το θέμα είναι αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ανάγκη να καλύψεις αυτή τη στιγμή, με τη λειτουργικότητα που προσφέρεται εδώ και τώρα. Αν όχι, όσο περιμένεις τόσο καλύτερα είναι γιατί λειτουργώντας και ο ανταγωνισμός μπορεί να βγουν και άλλες ενδιαφέρουσες συσκευές που μπορεί και να είναι πιο κοντά στις ανάγκες σου. Ο μόνος κίνδυνος περιμένοντας είναι να μην αγοράζεις ποτέ τίποτα με το άγχος του νεότερου, καλύτερου, φθηνότερου.

 

Προφανώς δεν υπάρχουν σωστές ή λάθος επιλογές στα παραπάνω, ο καθένας μας είναι διαφορετικός.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε ομως..οτι υπαρχουν διαφορες κατηγοριες χρηστων...που κ με τα ειδη υπαρχον ειναι ικανοποιημενοι.!!κ δεν μπαινουν στν διαδικασια να "πειραξουν" το κινητο τους...ασχετα αν αυτο ειναι iphone/hd2 κλπ
Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε μακαρι εγω οπως εστειλα feedback για τις οθονες matte στα MBP ετσι στελνω και για την ποιοτητα κατασκευης των iPhones.

Θα το κάνω και εγώ.

Εξάλλου, αυτά τα feedbacks, μόνο εμάς μπορούν να ωφελήσουν και κανέναν άλλο! Εμείς οι είμαστε οι αγοραστές και θα πρέπει να τις παίρνουν στα σοβαρά!

 

Αλλά τι έγινε με τις matte οθόνες?

Το θέμα Αλέξανδρε δεν είναι απλώς η δημιουργία κάτι "νέου", όσο η απάλειψη σε αυτό το "νέο", νοοτροπιών και ενοχλητικών ιδιαιτεροτήτων του παρελθόντος καθώς και μια σαφής μεταστροφή από το game-gadget στο comms tool. Δυστυχώς όμως από τότε που θυμάμαι την Apple μέχρι και σήμερα ήταν και είναι η πλέον εσωστρεφής (και ιδιοτελής) εταιρεία και αυτό δεν μου αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας. Αλλά ο Ιούνιος είναι μπροστά μας, οπότε βλέπουμε και κάνουμε. :)

Τι να πω....

 

Αλλά, τουλάχιστον, σε κάθε αναβάθμιση sw και αλλαγή από 1->2, 2->3 ενσωματώνονται ορισμένες "ελλείψεις" της συσκευής...

 

Το ίδιο δεν ισχύει στο MacOS; Έτσι τουλάχιστον έχω διαβάσει..

 

 

Αλλά, πραγματικά, ολοκληρωμένη συσκευή σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, δύσκολο να δούμε. Κάτι που θα καλύψει και εσένα, τον επαγγελματία, αλλά και εμένα, τον αδαή και "απλό" χρήστη, πολύ δύσκολο να δούμε. Αλλά νομίζω ότι το iPhone έχει κάνει πολύ καλή προσπάθεια.

 

Και ας χρειάζεται να του κάνεις Jailbreak για να καταφέρεις ορισμένα πράγματα.

 

Εξάλλου, πόσοι δεν έβαλαν Custom ROM στο HD, τον τότε βασιλιά των WM?

Και πόσοι δεν θα βάλουν Custom ROM στο HD2, όταν βγουν, τον νυν βασιλιά των WM?

 

Αυτό και μόνο του δείχνει μια ακόμα αδυναμία....:ninja:

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο.

 

δινουμε 600Ε για να στελνουμε 5 μηνυματα και να απανταμε στο τηλεφωνο με λιγη μουσικη...

 

α ξεχασα εχει και ΜΜΣ!!!!!!!!!

 

πλακα κανω αλλα καπου αρχιζω να καταλαβαινω πως ενω στους υπολογιστες οντως κανει σωστα προιοντα εδω μας δουλευει...

 

ακου κινητο 600Ε και μετα απο 5 μερες ειναι γεματο σημαδια...

και για να εχεις ενα σωστο pdf πρεπει να βαλεις app και μετα αν θες να το στειλεις σε καποιον μονο μεσω email...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος κίνδυνος περιμένοντας είναι να μην αγοράζεις ποτέ τίποτα με το άγχος του νεότερου, καλύτερου, φθηνότερου.

 

φιλε Kklog ξερεις ποσες φορες μου εχει περασει απο το μυαλο να παρω αλλη συσκευη αντι για το μηλο...επειδη περιμενω πολυ καιρο να μου ερθει η δικια μ?? αλλα ακομα περιμενω...γιατι πιστευω οτι η αμεσοτητα κ ευκολια στο λειτουργικο του μηλου ειναι μακραν ανωτερη απο καποια htc..!!κ γενικα βαριεμαι το πειραγμα στα wm οπως εκανα στο αρτεμακι μ..!!

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε ομως..οτι υπαρχουν διαφορες κατηγοριες χρηστων...που κ με τα ειδη υπαρχον ειναι ικανοποιημενοι.!!κ δεν μπαινουν στν διαδικασια να "πειραξουν" το κινητο τους...ασχετα αν αυτο ειναι iphone/hd2 κλπ

 

Αυτοί είναι και οι πιο "ευτυχισμένοι" Πάρι, γιατί αξιοποιούν με την ελάχιστη αναγκαία προσπάθεια (βλέπε χρόνο - από τα πιο πολύτιμα πράγματα στη σημερινή απαιτητική ζωή - ) ότι (όποιο και αν είναι αυτό) έχει να τους προσφέρει η κάθε συσκευή, που τελικά αποτελεί μέσο για να κάνουμε τη δουλειά μας και όχι σκοπό της ζωής μας :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

φιλε Kklog ξερεις ποσες φορες μου εχει περασει απο το μυαλο να παρω αλλη συσκευη αντι για το μηλο...επειδη περιμενω πολυ καιρο να μου ερθει η δικια μ?? αλλα ακομα περιμενω...γιατι πιστευω οτι η αμεσοτητα κ ευκολια στο λειτουργικο του μηλου ειναι μακραν ανωτερη απο καποια htc..!!κ γενικα βαριεμαι το πειραγμα στα wm οπως εκανα στο αρτεμακι μ..!!

 

Έχεις δίκιο και ελπίζω να τελειώσει γρήγορα η φάση της αναμονής!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ακριβως.

 

οταν καποιος δεν ειναι ικανοποιημενος απλα αλλαζει συσκευη.

 

απλο ειναι.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειμαι ΠΑΟ γιατι στοιχηματισα υπερ του ΟΣΦΠ;

 

μηπως ειμαι εγκαθετος;

 

.

 

τουλάχιστον έβγαλες κάτι, απ τη χασούρα της ομάδας ρε Δημήτρη, είναι αυτό που λένε, "και τι με νοιάζει μήπως θα μας δώσουν να φάμε;" και η απάντηση : ναι, οι αντίπαλοι....:lol::lol:

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο.

 

δινουμε 600Ε για να στελνουμε 5 μηνυματα και να απανταμε στο τηλεφωνο με λιγη μουσικη...

 

α ξεχασα εχει και ΜΜΣ!!!!!!!!!

 

πλακα κανω αλλα καπου αρχιζω να καταλαβαινω πως ενω στους υπολογιστες οντως κανει σωστα προιοντα εδω μας δουλευει...

 

ακου κινητο 600Ε και μετα απο 5 μερες ειναι γεματο σημαδια...

και για να εχεις ενα σωστο pdf πρεπει να βαλεις app και μετα αν θες να το στειλεις σε καποιον μονο μεσω email...

 

ειπαμε και το μηλο εχει ελλειψεις...

 

 

Και ας χρειάζεται να του κάνεις Jailbreak για να καταφέρεις ορισμένα πράγματα.

 

Εξάλλου, πόσοι δεν έβαλαν Custom ROM στο HD, τον τότε βασιλιά των WM?

Και πόσοι δεν θα βάλουν Custom ROM στο HD2, όταν βγουν, τον νυν βασιλιά των WM?

 

Αυτό και μόνο του δείχνει μια ακόμα αδυναμία....:ninja:

 

η μεγαλη αδυναμια ειναι της apple που εχει μια συσκευη μονο για "παιχνιδι" χωρις jb!! :)

 

τα wm απεναντι ειναι ενα απαρχαιωμενο λειτουργικο που εχει σημερα αδυναμιες σοβαρες !!αλλα μονο γιατι φαγωθηκαν να κανουν τις συσκευες που τα φορανε iphone like (γιατι killers ειναι μονο για τον εαυτο τους :lol:)

 

οσο για αυτο που ρωτηθηκε προηγουμενως παραθετω ενα τεστακι σε μερικους wm users εκει 569 :)

 

οσοι δεν εχουν σερφαρει με wm και οπερα....δεν θα με καταλαβουν ποτε....ενω ολοι οσοι ηταν στα wm και περασαν στο μηλο....απλα θα γελασουν :happy:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα ατυχηματα ειναι μεσα στο προγραμμα.!! ε τν επομενη φορα..!!θα εισαι ποιο προσεχτικος στν αγορα σου!! :D

 

Εγώ θα έλεγα να είναι πιο τακτικός στο backup του ...:p

 

Οπώς όλα τα πράγματα στην πληροφορική το χρειάζονται τακτικά, έτσι και αυτό τηλέφωνο αλλά και το κάθε τηλέφωνο με δεδομένα τέτοιου τύπου..

Δεν νομίζω ότι σε αυτό το θέμα φταίει η συσκευή, μην τα ισοπεδώνουμε όλα..:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι και οι πιο "ευτυχισμένοι" Πάρι, γιατί αξιοποιούν με την ελάχιστη αναγκαία προσπάθεια (βλέπε χρόνο - από τα πιο πολύτιμα πράγματα στη σημερινή απαιτητική ζωή - ) ότι (όποιο και αν είναι αυτό) έχει να τους προσφέρει η κάθε συσκευή, που τελικά αποτελεί μέσο για να κάνουμε τη δουλειά μας και όχι σκοπό της ζωής μας :)

Κατα συμπτωση αυτη την στιγμη είμαι χωρις Jailbreak στην συσκευη μου.

Θελω να τεσταρω λιγο την μπαταρια και την ταχυτητα του iPhone, οποτε restore like new και περασμα ολων με συγχρονισμο απο το mac.

 

Φίλοι μου, η συσκευη είναι ταχυτερη κατα πολύ. Δεν το περιμενα οτι ολη αυτη η σαβουρα που εχω μαζεψει τοσο καιρό απο τα sources του Cydia προκαλει τετοια διαφορα.

Το tab των ρυθμισεων ανοιγει με την μια και τα general ερχονται σαν συνεχεια χωρις να μεσολαβει κανενας δυσταγμος.

Τo sms το ιδιο γρηγορα.

 

Δεν ξερω αλλα εχω αρχισει να μπαινω σε σκεψεις.

Σιγουρα, εχουμε καταντησει να κανουμε το κινητό χομπυ και αν αναλογιστουμε ποια απ αυτα τα εξτρα που βρισκουμε στο cydia μας ειναι απαραιτητα, θα δουμε οτι ειναι πολυ λίγα. Είναι αυτο που λεμε τοσο καιρό: προσπαθουμε να πείσουμε τον εαυτό μας και πρωτος εγω οτι η συσκευουλα μας μπορει να κανει τα παντα.

 

Θα το μετρησω τα αποτελεσματα του τεστ που κανω θα τα ζυγίσω και μετα θα αποφασισω αν θα επανελθω.

Το σίγουρο είναι οτι δεν θα βαλω ολες αυτες τις εφαρμογές που ειχα απο το cydia.

Μονο τις εντελως απαραιτητες οπως το action menu κ.λ.π.

 

Για παράδειγμα ελάχιστες φορές χρειασθηκε να αποθηκευσω attachments, αφου όλη μερα είμαι μπροστα στον υπολογιστή.

 

Τωρα σχετικα με το επόμενο μοντελο αρχιζω να αναθεωρώ. Θα το αγοράσω μονο αν διαθετει πραγματικά σοβαρες βελτιωσεις διαφορετικά θα κατσω στα αυγα μου.

 

 

ειπαμε και το μηλο εχει ελλειψεις...

 

η μεγαλη αδυναμια ειναι της apple που εχει μια συσκευη μονο για "παιχνιδι" χωρις jb!! :)

τα wm απεναντι ειναι ενα απαρχαιωμενο λειτουργικο που εχει σημερα αδυναμιες σοβαρες !!αλλα μονο γιατι φαγωθηκαν να κανουν τις συσκευες που τα φορανε iphone like (γιατι killers ειναι μονο για τον εαυτο τους :lol:)

 

οσο για αυτο που ρωτηθηκε προηγουμενως παραθετω ενα τεστακι σε μερικους wm users εκει 569 :)

 

οσοι δεν εχουν σερφαρει με wm και οπερα....δεν θα με καταλαβουν ποτε....ενω ολοι οσοι ηταν στα wm και περασαν στο μηλο....απλα θα γελασουν :happy:

Δημήτρη οντως ετσι ειναι, αλλα μην κοιτας εσενα η δουλεια σου σε κρατα μακρια απο υπολογιστες οπότε αυτό ειναι το σημαντικότερο για την επιλογη σου.

 

Αν το δουμε σαν ενα τηλεφωνο που προοριζεται για ευκολη και γρηγορη προσβαση στο διαδυκτιο, κανει αυτα που πρεπει και χωρίς JB.

Για οσους χρειαζονται το κατι παραπανω που ομως αποτελει χομπυ και οχι πραγματικη αναγκη, τοτε ναι είναι απαραιτητο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατα συμπτωση αυτη την στιγμη είμαι χωρις Jailbreak στην συσκευη μου.

Θελω να τεσταρω λιγο την μπαταρια και την ταχυτητα του iPhone, οποτε restore like new και περασμα ολων με συγχρονισμο απο το mac.

 

Φίλοι μου, η συσκευη είναι ταχυτερη κατα πολύ. Δεν το περιμενα οτι ολη αυτη η σαβουρα που εχω μαζεψει τοσο καιρό απο τα sources του Cydia προκαλει τετοια διαφορα.

Το tab των ρυθμισεων ανοιγει με την μια και τα general ερχονται σαν συνεχεια χωρις να μεσολαβει κανενας δυσταγμος.

Τo sms το ιδιο γρηγορα.

 

Δεν ξερω αλλα εχω αρχισει να μπαινω σε σκεψεις.

Σιγουρα, εχουμε καταντησει να κανουμε το κινητό χομπυ και αν αναλογιστουμε ποια απ αυτα τα εξτρα που βρισκουμε στο cydia μας ειναι απαραιτητα, θα δουμε οτι ειναι πολυ λίγα. Είναι αυτο που λεμε τοσο καιρό: προσπαθουμε να πείσουμε τον εαυτό μας και πρωτος εγω οτι η συσκευουλα μας μπορει να κανει τα παντα.

 

Θα το μετρησω τα αποτελεσματα του τεστ που κανω θα τα ζυγίσω και μετα θα αποφασισω αν θα επανελθω.

Το σίγουρο είναι οτι δεν θα βαλω ολες αυτες τις εφαρμογές που ειχα απο το cydia.

Μονο τις εντελως απαραιτητες οπως το action menu κ.λ.π.

 

Για παράδειγμα ελάχιστες φορές χρειασθηκε να αποθηκευσω attachments, αφου όλη μερα είμαι μπροστα στον υπολογιστή.

 

Τωρα σχετικα με το επόμενο μοντελο αρχιζω να αναθεωρώ. Θα το αγοράσω μονο αν διαθετει πραγματικά σοβαρες βελτιωσεις διαφορετικά θα κατσω στα αυγα μου.

 

Για το επόμενο μοντέλο επιφυλάσσομαι ακόμα.. Όταν με το καλό βγει θα αποφασίσω. Αν δεν χάσω λεφτά, δηλαδή αν μπορέσω να πουλήσω αυτό που έχω όσο θα μου στοιχίσει το επόμενο μαζί με την αναβάθμιση του συμβολαίου μου, τότε πιθανώς να προβώ στην αγορά του! Αλλά, μέχρι τότε....:rolleyes:

 

Κώστα, επίσης, είμαι και εγώ στην ίδια φάση με εσένα.. Να του σβήσω τα πάντα, τα πάντα που έχει μέσα. Να το φέρω σε εργοστασιακή μορφή και μετά να δω τι χρειάζομαι και τι όχι. Να έρθει να στρώσει λίγο!

Γιατί και εγώ σκέφτομαι ότι βάλε βγάλε μένουν κάποια κατάλοιπα σίγουρα. Και δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό!

Όταν αποφασίσω να το κάνω θα σας κάνω και κάποιες ερωτησούλες γιατί με απασχολεί καιρό αυτό το θέμα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ακριβώς τις διαπιστώσεις φίλοι Κώστα και Αλέξανδρε συμμερίζομαι και εγώ, γι'αυτό και αντιστέκομαι στον πειρασμό του JB, έστω και αν είμαι αναγκασμένος να υπομένω τους εκνευριστικότατους περιορισμούς και τις αδικαιολόγητες ελλείψεις του unbroken iPhone. Γιατί ναι μεν το JB ανοίγει εν μέρει τους ορίζοντες χρήσης και διαχείρισης του iPhone, αλλά δυστυχώς αυτό γίνεται σε βάρος της σταθερότητας, της ασφάλειας, του performance και ειδικά της αυτονομίας (σε πολύ μεγάλο βαθμό), κάτι που θα διαπιστώσετε και οι ίδιοι.

 

Όσο για το επόμενο μοντέλο, αν η Apple δεν ανοίξει επιτέλους τα μάτια της και το SDK, επιτρέποντας σε non-JB εφαρμογές μεγαλύτερη ευελιξία, αναγκαστικά το επόμενο iPhone δεν θα είναι επιλογή μου. Αυτή τη στιγμή δίχως JB οι εφαρμογές χωλαίνουν και καταφεύγουν σε γελοία τεχνάσματα τύπου push-notifications ακόμα και για απλές διεργασίες όπως timers και alerts, και σε πλήθος άλλων πολύπλοκων και αναποτελεσματικών workarounds για τη βασική έστω διαχείριση του file system. Ταυτόχρονα πλήθος διαφορετικού τύπου αλλά χρησιμότατων εφαρμογών διαχείρισης, αποκλείονται εν τη γενέσει λόγω των περιορισμών του jail ή των ανόητων approval policies της Apple.

 

Έτσι με όλα αυτά, και με εξαίρεση το καλό browsing, αν υπάρχει κάτι που πραγματικά λειτουργεί σχεδόν άριστα χάριν του ικανότατου hardware, αυτό είναι τα games. Μόνο που πολλοί από εμάς εξακολουθούν να ζητούν κάτι περισσότερο από ένα Apple-made PSP. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Αυτές ακριβώς τις διαπιστώσεις σου φίλοι Κώστα και Αλέξανδρε συμμερίζομαι και εγώ, γι'αυτό και αντιστέκομαι στον πειρασμό του JB, έστω και αν είμαι αναγκασμένος να υπομένω τους εκνευριστικότατους περιορισμούς και τις αδικαιολόγητες ελλείψεις του unbroken iPhone. Γιατί ναι μεν το JB ανοίγει εν μέρει τους ορίζοντες χρήσης και διαχείρισης του iPhone, αλλά δυστυχώς αυτό γίνεται σε βάρος της σταθερότητας, της ασφάλειας, του performance και ειδικά της αυτονομίας (σε πολύ μεγάλο βαθμό), κάτι που θα διαπιστώσετε και οι ίδιοι.

 

Όσο για το επόμενο μοντέλο, αν η Apple δεν ανοίξει επιτέλους τα μάτια της και το SDK, επιτρέποντας σε non-JB εφαρμογές μεγαλύτερη ευελιξία, αναγκαστικά το επόμενο iPhone δεν θα είναι επιλογή μου. Αυτή τη στιγμή δίχως JB οι εφαρμογές χωλαίνουν και καταφεύγουν σε γελοία τεχνάσματα τύπου push-notifications ακόμα και για απλές διεργασίες όπως timers και alerts, και σε πλήθος άλλων πολύπλοκων και αναποτελεσματικών workarounds για τη βασική έστω διαχείριση του file system.

 

Έτσι με όλα αυτά, και με εξαίρεση το καλό browsing, αν υπάρχει κάτι που πραγματικά λειτουργεί σχεδόν άριστα, χάριν του ικανότατου hardware, αυτό είναι τα games. Μόνο που πολλοί από εμάς εξακολουθούν να ζητούν κάτι περισσότερο από ένα Apple-made PSP. :lol:

 

Καιρό τώρα σκέφτομαι πόσα από αυτά που έχω βάλει πραγματικά χρησιμοποιώ καθημερινά και πόσα από αυτά στην παρούσα φάση με βοηθάνε και είναι πολύ λιγότερα από όσα νόμισα.

 

Σίγουρα και το iFile και το Attachment Saver και το Kirikae και το Backgrounder να είναι χρήσιμα, αλλά έχω να ανοίξω κάποιο από αυτά πάνω από 1 μήνα...

Στην φάση που είμαι τώρα δεν χρειάζονται.

 

Και το σκεφτόμουν πολύ καιρό τώρα να τα σβήσω όλα και να ξαναπεράσω όλα όσα θέλω και χρησιμοποιώ πραγματικά.

 

Και αυτό θα κάνω. Θα τα σβήσω από το τηλέφωνο, από τον υπολογιστή και Restore... Και μετά JB και θα περάσω μόνο τα απαραίτητα.

 

Και από Cydia, Install0us, LockInfo.. Μόνο.... Και έχω μαζεμένα ένα κάρο άχρηστα για εμένα....:X

Και το Install0us για να βάλω τα προγράμματα πλοήγησης που δεν τα χρειάζομαι, απλά για να υπάρχουν αλλά δεν πρόκειται να δώσω λεφτά για αυτά και για να δοκιμάζω τα διάφορα που κυκλοφορούν αν μου κάνουν και μετά να τα αγοράζω...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι μονο οι εφαρμογες του cydia που βαραινουν την συσκευη.

Τα ταχυτητα την ειχα διαπιστωσει και στην διαρκεια του restore που ειχα κανει για να περασω το blackcra1n.

Με το που εκανα το JB και περασα τα 2 πρωτα βασικα, εχασε αυτην την σβελταδα του.

Φυσικα καποιος θα πει, ελα μωρε για 1-2 δευτερολεπτα να χανεις ολες τις ευκολιες῞

Εχει την λογικη του αυτο.

Ομως το θεμα της μπαταριας ειχε παραγινει. Δεν ξερω ποια εφαρμογη η ποιες φταινε αλλα εχω καταντησει σε 2 ωρες αναμονης να χανω 10% χωρις notifications χωρις push μονο με ληψη mail ανα 30 λεπτα και ανοιχτο το wifi & BT.

 

Σιγουρα δεν θα καταφερω να μεινω χωρις JB, αλλα θα βαλω τις εφαρμογες μια μια αρχιζοντας απο SBSettings & action menu και αντε να βαλω αλλες κανα δυο.

 

Τις appstore εφαρμογες τις ξεσκαρταρισα ηδη.

 

Το μονο που δεν με νοιαζει είναι η πλοηγηση. Το PNA μου ειναι παντα ετοιμο για χρηση χωρις βασεις και ταλαιπωρίες. Ενα κλικ και ειναι ετοιμο να με παει εκει που θελω χωρις να βραζει σαν το iphone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

@Κώστας (te_salat), Θανος (foxx) και Αλεξανδρος

 

Από το 2G (firmware 1.1.3) μέχρι και το 3G (firmware 2.0.1) ετρεχα τη συσκευή jailbroken (και unlocked σε ότι αφορά το 2G που το είχα πάρει από Αγγλια).

 

Όταν κυκλοφόρησε το 2.1 και εν όψει του ότι σε λίγους μήνες θα κυκλοφορούσε το 3.0 με την υποστήριξη των ελληνικών αποφάσισα να δοκιμάσω το τηλέφωνο χωρίς jailbreak. Από τότε δεν έχω ξαναασχοληθει με το θέμα αυτό γιατί οπως παρατηρεί και ο el costas :) υπαρχουν σημαντικά πλεονεκτήματα: ταχύτητας, σταθερότητας, ευκολίας σεταρισματος μετά από restore, κατανάλωσης ενέργειας.

 

Ασφαλώς και στο μέλλον ανάλογα με τι θα προσφέρει η οποία νέα συσκευή της apple θα αξιολογηθει και θα συγκριθεί με ότι πρσφερει το 3Gs και ο τότε ανταγωνισμός (γιατί τον τώρα «κλάφτον»).

 

Καλημέρα σε όλους :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να είναι πιο τακτικός στο backup του ...:p

 

Οπώς όλα τα πράγματα στην πληροφορική το χρειάζονται τακτικά, έτσι και αυτό τηλέφωνο αλλά και το κάθε τηλέφωνο με δεδομένα τέτοιου τύπου..

Δεν νομίζω ότι σε αυτό το θέμα φταίει η συσκευή, μην τα ισοπεδώνουμε όλα..:)

 

καλημέρα

σιγουρα τα backup ειναι αναγκαια αλλα οταν εχεις μια συσκευη που την λειτουργεις μεχρι τη μερα που κατι παθαινει κατι απροβληματιστα και χωρις καποιο προβλημα

ξεχνιεσαι και αμελεις να κανεις το αυτονοητο τελικα οπως αποδεικνυεται..

μετα αφου γινει η ζημια τοτε το συνειδητοποιεις.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που καταφερα οταν εδωσα το iphone ειναι να σπαταλησω του κοσμου τα λεφτα σε αλλα κινητα και στο τελοs να ξαναγυρισω παλι σε αυτο.

 

αυτο ακριβως επαθα και εγω φιλε!!!!!τωρα ομως εμαθα...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας υπολογίζει τις ανάγκες του και αποφασίζει. Για μένα το JB προσφέρει 5-6 πραγματάκια τα οποία χρειάζομαι απαραιτήτως.

 

Την καλησπέρα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας υπολογίζει τις ανάγκες του και αποφασίζει. Για μένα το JB προσφέρει 5-6 πραγματάκια τα οποία χρειάζομαι απαραιτήτως.

 

Εδώ ακριβώς εστιάζεται το πρόβλημα. Το JB μπορεί προσφέρει αυτά τα 5-6 πραγματάκια που είναι λιγότερο ή περισσότερο απαραίτητα, αλλά αυτά θα έπρεπε να παρέχονται από το ίδιο το iPhone, είτε ως δυνατότητες του ίδιου του λειτουργικού είτε υπό τη μορφή legal API του SDK ώστε να μπορούν να υλοποιηθούν από τρίτες εφαρμογές.

 

Μιλώντας καθαρά από προσωπική εμπειρία, μου την έχουν σπάσει αφάνταστα όλα τα εντελώς ανόητα αλλά απαραίτητα workarounds των developers προκειμένου οι εφαρμογές τους να κάνουν τα αυτονόητα. Άντε δεν επιτρέπεται το user apps multitasking, το καταλαβαίνω αυτό και την αναγκαιότητα για κάτι τέτοιο. Όμως να μην υπάρχει event triggering στο ίδιο το σύστημα, που θα μπορούσε να καλεί τις εφαρμογές όταν έρθει η ώρα του event; Δεν αντιλέγω πως και στα άλλα λειτουργικά υπάρχουν ελλείψεις και ελλείψεις, αλλά τέτοια παροιμιωδώς βλακώδης έλλειψη πραγματικά δεν μπορώ να την χωνέψω, ούτε από τεχνικής ούτε από εμπορικής άποψης. Ακόμα και ένα απλό cron front-end θα έφτανε για να γλυτώσουμε ανοησίες του τύπου push eventing. Μετά να μην υπάρχουν και να μην χρησιμοποιούνται isolated OS hooks ώστε να είναι δυνατή η επέκταση τουλάχιστον των "κουτσών" εφαρμογών του συστήματος; Βασικά πράγματα δηλαδή, που θα καθιστούσαν περιττό το JB και θα βοηθούσαν τους iPhone owners να μην αναθεματίζουν την Apple κάθε ώρα και στιγμή...

 

Καλησπέρα σε όλους σας! :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...