Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά παράνομο είναι και το jailbreak και η διανομή ipsw (ακόμα και άθικτων) και όλα. Δεν είναι δικό σου το software να το κάνεις ό,τι θες, της Apple είναι και σου δίνει την άδεια να το χρησιμοποιείς όπως αυτή θέλει. Και το όπως αυτή θέλει ρητά αναφέρει ότι δεν πρέπει να τροποποιείται Λοιπόν μην λέμε ότι μας αρέσει παιδιά:) Δεν λέω πως συμφωνώ αλλα έτσι είναι δυστυχώς..:X

Δε λέμε ό,τι θέλουμε. To jailbreak δεν έχει κατοχυρωθεί ως παράνομο ακόμα. Σε πααπέμπω εδώ (μή μείνεις στον τίτλο): http://www.eff.org/deeplinks/2009/02/apple-says-jailbreaking-illegal και στα λόγια του Περικλή (moderator εδώ) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2943219#post2943219

 

Το custom ipsw είναι. Δεν νομίζω ότι είπα το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Δε λέμε ό,τι θέλουμε. To jailbreak δεν έχει κατοχυρωθεί ως παράνομο ακόμα. Σε πααπέμπω εδώ (μή μείνεις στον τίτλο): http://www.eff.org/deeplinks/2009/02/apple-says-jailbreaking-illegal και στα λόγια του Περικλή (moderator εδώ) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2943219#post2943219

 

Το custom ipsw είναι. Δεν νομίζω ότι είπα το αντίθετο.

 

boy moy einai paranomo, εσύ αγόρασες την άδεια για να χρησιμοποιήσεις το λειτουργικό, αλλα όχι την άδεια για να του κανεις J/B (πειραξεις) Οτι site και να μου γραφής boy μου .. Νομικά δεν στέκουνε απλά η Apple δεν την εδιαφέρει και τόσο..;) Το licence agreement όταν βάζεις τα Vista και πατάς και πατάς accept και accept συνέχεια, διαβάζεις τι γραφή?;) Του Iphone το Hardware & Software Agreements έχεις διαβάζει ποτε τι γραφή..! http://www.apple.com/legal/sla/

Τι κάνω για μπίρα το βραδυ κάνω restore και πάμε για J/B:happy:

 

P.s Απλά έχει όφελος και η Apple απο αυτό.. ;)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

boy moy einai paranomo, εσύ αγόρασες την άδεια για να χρησιμοποιήσεις το λειτουργικό, αλλα όχι την άδεια για να του κανεις J/B (πειραξεις) Οτι site και να μου γραφής boy μου .. Νομικά δεν στέκουνε απλά η Apple δεν την εδιαφέρει και τόσο..;) Το licence agreement όταν βάζεις τα Vista και πατάς και πατάς accept και accept συνέχεια, διαβάζεις τι γραφή?;) Του Iphone το Hardware & Software Agreements έχεις διαβάζει ποτε τι γραφή..! http://www.apple.com/legal/sla/

Τι κάνω για μπίρα το βραδυ κάνω restore και πάμε για J/B:happy:

 

P.s Απλά έχει όφελος και η Apple απο αυτό.. ;)

Αρχικά σε παρακαλώ όταν μιλάμε να αποφεύγουμε εκφράσεις του τύπου "boy μου" ή "αγόρι μου" γιατί όσο καλή θέληση και να υπάρχει από τον γράφοντα το στυλάκι που βγαίνει προς τα έξω είναι ιδιαιτέρως ενοχλητικό, ειδικά για αυτόν στον οποίο απευθύνονται.

 

Τώρα, στο θέμα μας. Κάτι είναι παράνομο εφόσον υπάρχει νόμος που το απαγορεύει. Η διακίνηση των custom ipsws είναι παράνομη επειδή διακινείς μια κόπια λειτουργικού η οποία ανήκει σε σένα και δεν έχεις το δικαίωμα να την διακινήσεις βάση της άδειας (και των νόμων πνευματικής ιδιοκτησίας) που αγόρασες όπως συμβαίνει και με τα Mp3. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

 

Τώρα, στο θέμα του jailbreak. Αρχικά θεωρώ ότι φράσεις του τύπου "νομικά δε στέκει" δεν ευσταθούν όταν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες παραπομπές. Σου δίνω μια ιστοσελίδα που περιέχει ξεκάθαρα νομικά επιχειρήματα και αναφορές και σπεύδεις με μια φράση να την ακυρώσεις. Δε γίνεται έτσι όμως. Κι αν θες να κάνουμε νομική συζήτηση εμείς που δεν είμαστε δικηγόροι θα σου πω αφού ανέφερες τα vista ότι ό,τι και να λέει ένα Licence agreement αν αυτό δεν έχει νομικό υπόβαθρο ή απλά αντίκειται στους νόμους του κράτους τότε είναι άκυρο. Άσχετα με το αν έχεις συμφωνήσει εσύ με αυτό (αν θες ένα τραβηγμένο παράδειγμα είναι σα να υπογράφουμε εμείς οι 2 ένα συμβόλαιο με το οποίο σου δίνω την άδεια εγγράφως να με δολοφονήσεις - αν το κάνεις δε μπορείς να επικαλεστείς την γραπτή μας συμφωνία μιας και η δολοφονία είναι παράνομη).

 

Το jailbreak παρεμβαίνει στο λειτουργικό που έχω αγοράσει για να χρησιμοποιώ εγώ. Η ιστοσελίδα που σου έδωσα γράφει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες εσύ ότι η Apple δε νοιάζεται. Η apple προσπαθεί να κατοχυρώσει το jailbreak ως παράνομο. Γιατί χάνει πολλά λεφτά φίλε μου. Χάνει λεφτά από τις παράνομες εφαρμογές που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει μετά το jailbreak. Αλλά όπως (ίσως να) είδες στην ιστοσελίδα που παραθέτει νόμους αναφέρει ξεκάθαρα τα αντεπιχειρήματα. Μάλιστα, ο δημιουργός του cydia (saurik) κάνει κινήσεις να κατοχυρώσει το jailbreak ως έννομο.

 

Ας μη μένουμε σε κανονιστικές ερμηνείες και στο πώς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος που να κατοχυρώνει το jailbreak ως παράνομο. Αν αυτό είναι καλό ή όχι είναι άλλη ιστορία και δεν αφορά εμάς αλλά τους νομικούς και τους άμεσα εμπλεκόμενους.

 

Το μόνο που μπορεί (και) κάνει η apple είναι να σου ακυρώνει την εγγύηση με τη σωστή δικαιολογία ότι το χάλασες γιατί πείραξες πράγματα που δεν έπρεπε να πειράξεις. Άλλο αυτό και άλλο το αν είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

boy moy einai ...... ου γραφής boy μου .. http://www.apple.com/legal/sla/

 

Αρχικά σε παρακαλώ όταν μιλάμε να αποφεύγουμε εκφράσεις του τύπου "boy μου" ή "αγόρι μου" γιατί όσο καλή θέληση και να υπάρχει από τον γράφοντα το στυλάκι που βγαίνει προς τα έξω είναι ιδιαιτέρως ενοχλητικό, ειδικά για αυτόν στον οποίο απευθύνονται.

 

Πέρα από τον Carpe, θα σε παρακαλέσω και εγώ να μην γράφεις έτσι. Γιατί προφανώς και θα αντιτίθεται στους ΟΠΧ, στους οποίους συμφώνησες και εσύ όταν έγινες μέλος εδώ. Να είσαι πιο ευγενικός. Όποιες και να είναι οι προθέσεις σου, να αποφεύγεις εκφράσεις οι οποίες στον γραπτό λόγο είναι διφορούμενες ή/και παρεξηγήσιμες, όπως οι τονισμένες με έντονα γράμματα στο ποστ σου.:mad:

 

Τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα. ΔΕΝ είναι παράνομο το JailBreak στο iPhone/iPod Touch. Χάνεις μεν την εγγύηση αλλά δεν σε κάνει παράνομο. Αντιθέτως, παράνομα είναι όλα τα custom ipsw's όπως και οι εφαρμογές οι σπασμένες που βρίσκεις στα διάφορα μαγαζάκια στο internet.

 

Και όταν σε παραπέμπει στα λεγόμενα κάποιου, ο οποίος, αν μη τι άλλο, έχει δείξει τόσο τις γνώσεις του, όσο και το ενδιαφέρον του πάνω στο θέμα του iPhone και έχει «ψαχτεί», ο οποίος ρητά δηλώνει ότι το JB δεν είναι παράνομο και το έχει δηλώσει και η ίδια η εταιρία, τότε μπορείς και εσύ να αντιπαραθέσεις τα δικά σου επιχειρήματα και τα δικά σου link, αλλά όχι κάποιου τυχόντα που απλά έτυχε και το διάβασες κάπου σε ένα blog.;)

 

Αλλά εκτός από την παραπομπή στα λεγόμενα ενός ανθρώπου εδώ στο forum μας, που κάλλιστα μπορείς εσύ προσωπικά να θεωρήσεις άσχετο/μη γνώστη του αντικειμένου, σου έδωσε άλλο ένα link. Επίσης, μπορείς να το θεωρήσεις και αυτό έγκυρο βλέποντας τόσο τις πηγές όσο και τι είναι αυτές.;)

 

Και βεβαίως, κάτι που ακυρώνει την εγγύηση μιας συσκευής δεν συνεπάγεται ότι είναι παράνομο.;)

 

 

Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε ορισμένα πράγματα. Αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφουμε, απλά μην τα διαβάζεις. Μην απαντάς, μην δίνεις σημασία.

Αν πάλι τα διάβασες και σε εκνεύρισαν ή απλά διαφωνείς με κάτι και είναι πολύ θετικό αυτό γιατί απλά μετά θα μπούμε στην διαδικασία της ανταλλαγής των απόψεων μας, μπορείς όμως να το κάνεις με κόσμιο και μη προσβλητικό τρόπο.:mad:

 

Θα επιστρέψω σε λίγο με ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα links που βρήκα σήμερα, αλλά δεν μπορούσα να γράψω ελληνικά και δεν τα πόσταρα! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ας ξαναπώ τα δικά μου:

Σ

 

Στο iPhone δεν συχρονίζονται οι Εργασίες (Tasks).

 

Υπαρχει τροπος αλλα με εξτρα προγραμματακι ενα για το iphone κι ενα για το pc.

 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτά που με ενδιαφέρουν?

Σας απασχολούν εσάς?

Εκτός από την εμφάνιση και το καλό Internet, τι είναι αυτό που σας κάνει Fan του iPhone?

Όλα αυτά χωρίς προσπάθεια απαξίωσης καμιάς συσκευής.

Λύσεις ψάχνω

Υπαρχει τροπος για συγχρονισμο tasks αλλα με εξτρα προγραμματακι ενα για το iphone κι ενα για το pc.

Αυτο που εκανε ολους εμας τους πρωην φανατικους με τα WWM, να προτιμησουμε τo iphone, για να το δεις πρεπει να χρησιμοποιησεις μια συσκευη για καμια βδομαδα αφου την εχεις μαθει πρωτα. Οχι του φιλου σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος για συγχρονισμο tasks αλλα με εξτρα προγραμματακι ενα για το iphone κι ενα για το pc.

Αυτο που εκανε ολους εμας τους πρωην φανατικους με τα WWM, να προτιμησουμε τo iphone, για να το δεις πρεπει να χρησιμοποιησεις μια συσκευη για καμια βδομαδα αφου την εχεις μαθει πρωτα. Οχι του φιλου σου.

 

Επειδή ανήκω στην κατηγορία, να προσθέσω στα λεγόμενα του Κώστα, ότι δεν αρκεί το iPhone να το δεις απλά έτσι.. Πρέπει να δεις ένα iPhone στημένο, με JB και όλα τα ωραία extra και προγραμματάκια.;)

 

Αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Απλά στα WM μπορείς να αποκτήσεις μια εικόνα για την συσκευή όπως θα την ανοίξεις από το κουτί και θα της περάσεις τα προγράμματα, και αναλόγως την συσκευή (μιλώντας για WM, μόνο για HTC θα έπρεπε, μιας και καλύτερα ppc δύσκολα βρίσκεις, τουλάχιστον στην Ελληνική αγορά), βλέποντάς την με τις λεγόμενες και διάσημες πλέον Cooked/Custom ROM's από τον ναό xda αλλάζει επίσης τα δεδομένα.;)

 

Είναι μεγάλη ιστορία. Και όπως λέει και ο Κώστας, θέλει μέρες. Βδομάδα και ανέβαινε.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε παρακαλώ όταν μιλάμε να αποφεύγουμε εκφράσεις του τύπου "boy μου" ή "αγόρι μου" γιατί όσο καλή θέληση και να υπάρχει από τον γράφοντα το στυλάκι που βγαίνει προς τα έξω είναι ιδιαιτέρως ενοχλητικό, ειδικά για αυτόν στον οποίο απευθύνονται.

βασικά το boy το έγραψα στα γρήγορα και μου βγήκε αυθόρμητα! Εάν θίχτηκες απο το boy τότε έχεις μεγάλο πρόβλημα...:(

 

Τώρα, στο θέμα μας. Κάτι είναι παράνομο εφόσον υπάρχει νόμος που το απαγορεύει. Η διακίνηση των custom ipsws είναι παράνομη επειδή διακινείς μια κόπια λειτουργικού η οποία ανήκει σε σένα και δεν έχεις το δικαίωμα να την διακινήσεις βάση της άδειας (και των νόμων πνευματικής ιδιοκτησίας) που αγόρασες όπως συμβαίνει και με τα Mp3. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

 

Και όχι μόνο αυτό...

 

Τώρα, στο θέμα του jailbreak. Αρχικά θεωρώ ότι φράσεις του τύπου "νομικά δε στέκει" δεν ευσταθούν όταν δεν υπάρχουν οι απαραίτητες παραπομπές. Σου δίνω μια ιστοσελίδα που περιέχει ξεκάθαρα νομικά επιχειρήματα και αναφορές και σπεύδεις με μια φράση να την ακυρώσεις. Δε γίνεται έτσι όμως. Κι αν θες να κάνουμε νομική συζήτηση εμείς που δεν είμαστε δικηγόροι θα σου πω αφού ανέφερες τα vista ότι ό,τι και να λέει ένα Licence agreement αν αυτό δεν έχει νομικό υπόβαθρο ή απλά αντίκειται στους νόμους του κράτους τότε είναι άκυρο. Άσχετα με το αν έχεις συμφωνήσει εσύ με αυτό (αν θες ένα τραβηγμένο παράδειγμα είναι σα να υπογράφουμε εμείς οι 2 ένα συμβόλαιο με το οποίο σου δίνω την άδεια εγγράφως να με δολοφονήσεις - αν το κάνεις δε μπορείς να επικαλεστείς την γραπτή μας συμφωνία μιας και η δολοφονία είναι παράνομη).

 

Βασικά δεν έχω το νόμο στα χέρια μου! Εάν θες να δεις τις παραπομπές – αύριο εάν δεν βαριέμαι θα μπω στο «νόμος» ένα πρόγραμμα- και θα σου δώσω όχι τα λινκς αλλά τον ίδιο το νόμο περί ιδιοκτησίας. Απλά όταν μία εταιρεία σου δίνει ένα τηλέφωνο κι εσύ δέχεσαι να τ’ αγοράσεις ότι και να βάλεις σε αυτό που δεν το’ χει το γνωστό μαγαζάκι της Apple είναι παράνομο καθώς κι ότι πειράξεις. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι...

 

Το jailbreak παρεμβαίνει στο λειτουργικό που έχω αγοράσει για να χρησιμοποιώ εγώ. Η ιστοσελίδα που σου έδωσα γράφει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες εσύ ότι η Apple δε νοιάζεται. Η apple προσπαθεί να κατοχυρώσει το jailbreak ως παράνομο. Γιατί χάνει πολλά λεφτά φίλε μου. Χάνει λεφτά από τις παράνομες εφαρμογές που μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει μετά το jailbreak. Αλλά όπως (ίσως να) είδες στην ιστοσελίδα που παραθέτει νόμους αναφέρει ξεκάθαρα τα αντεπιχειρήματα. Μάλιστα, ο δημιουργός του cydia (saurik) κάνει κινήσεις να κατοχυρώσει το jailbreak ως έννομο.

 

Εάν διάβασες καλύτερα αυτά που έγραψα πριν κάνεις ολόκληρο κατεβατό θα καταλάβαινες ότι το πείραγμα της συσκευής που σου δίνει η Apple είναι από μόνο του παρανομο... O Saurik μπορεί να λέει ότι θέλει! Μπορεί να λέει ότι αυτός έκανε και τα Windows 7! Tο θέμα είναι ποιος έχει δίκιο...

 

Ας μη μένουμε σε κανονιστικές ερμηνείες και στο πώς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος που να κατοχυρώνει το jailbreak ως παράνομο. Αν αυτό είναι καλό ή όχι είναι άλλη ιστορία και δεν αφορά εμάς αλλά τους νομικούς και τους άμεσα εμπλεκόμενους.

 

Μαζί σου είμαι. Δεν είπα το αντίθετο.;)

 

Το μόνο που μπορεί (και) κάνει η apple είναι να σου ακυρώνει την εγγύηση με τη σωστή δικαιολογία ότι το χάλασες γιατί πείραξες πράγματα που δεν έπρεπε να πειράξεις. Άλλο αυτό και άλλο το αν είναι παράνομο.

 

Με ένα απλό rr όλα είναι μια χαρά:D

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τον Carpe, θα σε παρακαλέσω και εγώ να μην γράφεις έτσι. Γιατί προφανώς και θα αντιτίθεται στους ΟΠΧ, στους οποίους συμφώνησες και εσύ όταν έγινες μέλος εδώ. Να είσαι πιο ευγενικός. Όποιες και να είναι οι προθέσεις σου, να αποφεύγεις εκφράσεις οι οποίες στον γραπτό λόγο είναι διφορούμενες ή/και παρεξηγήσιμες, όπως οι τονισμένες με έντονα γράμματα στο ποστ σου.:mad:

Καταρχάς ν' αρχίσω απ' το τέλος της παραγράφου. Τα έντονα γράμματα που τα είδες?

 

 

Αν θέλετε ν' ανοίξετε θέμα για το τι είναι και τι δεν είναι πάνω σ' αυτά που αναφέρονται κάντε το. Ότι απάντησα στον CarpeNoctum ισχύει κι εδώ. Δεν αλλάζει κάτι.

Είμαστε ήδη off topic.¨)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ορισμένα βίντεο. Νομίζω το ένα ήταν από κάποιον εδώ. Αν είναι έτσι, ζητώ συγγνώμη που θα το ξαναποστάρω, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση.

 

Είναι απλά ωραία πραγματάκια που μπορεί να κάνει το τηλέφωνό μας!

 

 

Και σήμερα που είχα ένα μαθηματάκι με Η/Υ, βαριόμουν και χάζευα στο internet και έπεσα πάνω σε ορισμένα ενδιαφέροντα. Και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας, γιατί μου έκαναν εντύπωση!

 

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλα αυτά τα γράφουν στην wikipedia, και μάλιστα αυτά για το blackra1n και τα συναφή γράφτηκαν το πολύ εχθές ή και σήμερα...!:rolleyes:

 

Δεν ξέρω, απλά με ενθουσίασε και είπα να σας τα δείξω....!:happy:

 

 

kαταρχάς ν' αρχίσω απ' το τέλος της παραγράφου. Τα έντονα γράμματα που τα είδες?

 

Δεν τα είδα, εγώ τα έκανα για να τονίσω και να δείξω σε τι αναφέρομαι.:mad:

 

 

Να προσθέσω και κάτι ακόμα ρε boy, μιας και μόλις το διάβασα:

USA Legal issues

Είναι μέσα σε ένα εκ των ανωτέρω link που έδωσα.

 

Λέει ότι η Digital Millennium Copyright Actδεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα αν είναι. Ζητήθηκε να επιτραπεί να γίνεται JB αλλά διαφωνεί η Apple. Προς το παρόν είναι νόμιμο.

Κάτι το οποίο έδωσε σε link παραπάνω ο CarpeNoctum.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ορισμένα βίντεο. Νομίζω το ένα ήταν από κάποιον εδώ. Αν είναι έτσι, ζητώ συγγνώμη που θα το ξαναποστάρω, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση.

 

Είναι απλά ωραία πραγματάκια που μπορεί να κάνει το τηλέφωνό μας!

 

 

Και σήμερα που είχα ένα μαθηματάκι με Η/Υ, βαριόμουν και χάζευα στο internet και έπεσα πάνω σε ορισμένα ενδιαφέροντα. Και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας, γιατί μου έκαναν εντύπωση!

 

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλα αυτά τα γράφουν στην wikipedia, και μάλιστα αυτά για το blackra1n και τα συναφή γράφτηκαν το πολύ εχθές ή και σήμερα...!:rolleyes:

 

Δεν ξέρω, απλά με ενθουσίασε και είπα να σας τα δείξω....!:happy:

 

 

 

 

Δεν τα είδα, εγώ τα έκανα για να τονίσω και να δείξω σε τι αναφέρομαι.:mad:

 

Το video με το remote control αυτοκίνητο πολύ εντυπωσιακό!

 

Για τη wikipedia, το πολύ ισχυρό της χαρτί είναι και ταυτόχρονα το πολύ αδύνατο. Δηλαδή το ότι είναι μια "συνεργετική" εγκυκλοπαίδεια όπου ο καθένας μπορεί να προσθέσει ή να εμπλουτίσει ένα άρθρο (έχω μια συγκεκριμένη εμπειρία φίλου που κακόβουλα του έγραφαν διάφορες ανακρίβειες στο "λήμμα" του και ταλαιπωρήθηκε αρκετά μέχρι να σταματήσουν κάποιοι να του γράφουν (και να ξαναγράφουν) δήθεν στοιχεία γύρω από αυτόν).

 

Άρα, εντυπωσιακή η ταχύτητα με την οποία εμπλουτίζεται το περιεχόμενο, αλλά θέλει και μια κριτική σκέψη γύρω από την ακρίβεια και τη σκοπιμότητα της κάθε καταχώρησης.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το video με το remote control αυτοκίνητο πολύ εντυπωσιακό!

 

Για τη wikipedia, το πολύ ισχυρό της χαρτί είναι και ταυτόχρονα το πολύ αδύνατο. Δηλαδή το ότι είναι μια "συνεργετική" εγκυκλοπαίδεια όπου ο καθένας μπορεί να προσθέσει ή να εμπλουτίσει ένα άρθρο (έχω μια συγκεκριμένη εμπειρία φίλου που κακόβουλα του έγραφαν διάφορες ανακρίβειες στο "λήμμα" του και ταλαιπωρήθηκε αρκετά μέχρι να σταματήσουν κάποιοι να του γράφουν (και να ξαναγράφουν) δήθεν στοιχεία γύρω από αυτόν).

 

Άρα, εντυπωσιακή η ταχύτητα με την οποία εμπλουτίζεται το περιεχόμενο, αλλά θέλει και μια κριτική σκέψη γύρω από την ακρίβεια και τη σκοπιμότητα της κάθε καταχώρησης.

 

Μα σίγουρα, το ότι είναι ανοιχτή στον καθένα να προσθέσει κάτι το κάνει τόσο φιλικό όσο και εχθρικό ταυτόχρονα.

 

Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι όλα αυτά που συζητάμε κατά καιρούς υπάρχουν και εκεί! :D

 

 

Πάντως, σε κάπως πιο εξεζητημένα θέματα(συγκεκριμένα κάτι έψαχνα σε σχέση με τις σπουδές μου - Φυσική - και τα είχε γραμμένα μέσα πολύ σωστά και κατανοητά. Μάλιστα ένας πολύ καλός μας καθηγητής μας είχε αναθέσει να βρούμε από την αγγλική Wikipedia ορισμένους ορισμούς και να τα μάθουμε ως μέρος της εξεταστέας μας ύλης).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω το νόμο στα χέρια μου! Εάν θες να δεις τις παραπομπές – αύριο εάν δεν βαριέμαι θα μπω στο «νόμος» ένα πρόγραμμα- και θα σου δώσω όχι τα λινκς αλλά τον ίδιο το νόμο περί ιδιοκτησίας. Απλά όταν μία εταιρεία σου δίνει ένα τηλέφωνο κι εσύ δέχεσαι να τ’ αγοράσεις ότι και να βάλεις σε αυτό που δεν το’ χει το γνωστό μαγαζάκι της Apple είναι παράνομο καθώς κι ότι πειράξεις. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι...

 

Με ένα απλό rr όλα είναι μια χαρά:D

 

Δε συμφωνούμε όλοι. Σου εξηγώ με παραπομπές (και ο soom το ίδιο) ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος στην Αμερική (εκεί ξεκινάνε όλα) που να κατοχυρώνουν το jailbreak ως παράνομο (μπορεί στο μέλλον να υπάρξει δεν ξέρω). Σου είπα ότι άσχετα με το αν εσύ ή εγώ θεωρούμε ότι θα έπρεπε (ή όχι) να είναι παράνομο, η πράξη του jailbreak δεν είναι. Αφού δεν υπάρχει ΝΟΜΟΣ να το κάνει παράνομο πώς μπορεί να είναι?

 

Με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα δεις ότι πέρα από την apple που όπως παντού αναφέρεται ότι προσπαθεί να το κατοχυρώσει ως παράνομο παντού υπογραμμίζεται ότι προς το παρόν δεν είναι. Πώς αλλιώς πρέπει να το πω;

 

H apple δυσκολεύεται να το κατοχυρώσει ως παράνομο γιατί το τι κάνεις εσύ στη συσκευή σου είναι δικαίωμά σου από τη στιγμή που αυτό που κάνεις δεν το διανέμεις για προσωπικό σκοπό-κέρδος. Και ξαναλέω: Δεν υποστηρίζω αν θα έπρεπε ή όχι να είναι παράνομο. Σου αναφέρω τα γεγονότα και ποιό είναι το υπάρχον νομικό πλαίσιο.

 

Υ.Γ.1: Το rr τι είναι;

 

Υ.Γ.2: Μην προτρέχεις σε ψυχολογικές γνωματεύσεις. Σου έγραψα με πολύ φιλικό τρόπο ότι εκφράσεις του τύπου "boy μου" στο γραπτό λόγο παρεξηγούνται και αυτό είναι γεγονός. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Δόξα τω Θεώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου, εγω εχω ηδη το

http://www.obdkey.com/wifi/index.asp

 

αλλα στο HTC δεν εχω καταφερει να παιξει ακομα πμως που θα μου παει,

μαλλον θα παω σημερα να παρω το ... ακατανομαστο...

 

Αυτός ο wifi adaptor δουλεύει με το REV. Εδώ μπορείς να δεις και ένα σύντομο review ενός αλλου adaptor μαζί με το REV και το Dash Commander - μια ακόμα OBD εφαρμογή. Στο iPhone αυτά τα εργαλεία δουλεύουν απροβλημάτιστα, ξεχνα ότι ήξερες με τα WM...:)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο wifi adaptor δουλεύει με το REV. Εδώ μπορείς να δεις και ένα σύντομο review ενός αλλου adaptor μαζί με το REV και το Dash Commander - μια ακόμα OBD εφαρμογή. Στο iPhone αυτά τα εργαλεία δουλεύουν απροβλημάτιστα, ξεχνα ότι ήξερες με τα WM...:)

 

 

πολυ εντυπωσιακο οντως,

σε λιγο καιρο θα το κανω και εγω...

σιγουρα θα εχετε νεα...

siemens s25/ericsson r320e/Nokia 6210/Nokia 8310/Nokia 6610/Nokia 7110/nokia 6670/nokia 6680/Motorola RAZR2 V8/nokia 6220 classic/Μιο701/ HTC P3350/HTC Touch HD/nokia e66
Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνούμε όλοι. Σου εξηγώ με παραπομπές (και ο soom το ίδιο) ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος στην Αμερική (εκεί ξεκινάνε όλα) που να κατοχυρώνουν το jailbreak ως παράνομο (μπορεί στο μέλλον να υπάρξει δεν ξέρω). Σου είπα ότι άσχετα με το αν εσύ ή εγώ θεωρούμε ότι θα έπρεπε (ή όχι) να είναι παράνομο, η πράξη του jailbreak δεν είναι. Αφού δεν υπάρχει ΝΟΜΟΣ να το κάνει παράνομο πώς μπορεί να είναι?

 

Φίλε CarpeNoctum θα μου επιτρέψεις μια μικρή διόρθωση. Ο νόμος δεν "κατοχυρώνει" κάτι ως παράνομο εν προκειμένω το jailbrake, αλλά ορίζει ως παράνομο οτιδήποτε αντίκειται στους όρους της άδειας χρήσης οποιουδήποτε software τους οποίους ο χρήστης δηλώνει πως αποδέχεται με την έναρξη χρήσης του και όχι με την αγορά του όπως είπες σε προηγούμενό σου post, καθώς το μόνο που αγοράζεις είναι αυτή η άδεια χρήσης και σίγουρα όχι το software αυτό καθεαυτώ. Με απλά λόγια, ούτε το reversing είναι παράνομο και φυσικά δεν υπάρχει νόμος που να το διώκει. Το ίδιο δεν είναι παράνομος ένας disassembler ή ένας decompiler ή hex editor ούτε η ίδια η χρήση τους. Αν όμως όλα ή κάποια από αυτά χρησιμοποιηθούν για reversing και τροποποίηση έστω και ενός byte ενός software, κάτι δηλαδή που αντιτίθεται της άδειας χρήσης του, αυτόματα η ίδια η πράξη είναι παράνομη και καταχρηστική.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η παράγραφος 2c της άδειας χρήσης του iPhone software (OS), ορίζει ρητά και κατηγορηματικά ως παράνομο το οποιοδήποτε reverse engineering πραγματοποιείται στο software του iPhone είτε από εσένα τον ίδιο, είτε με δική σου άδεια, παραίνεση ή επιθυμία. Ως εκ τούτου είναι σαφώς παράνομο το Jailbrake και δεν χρειάζεται να υπάρξει ειδικός νόμος που θα αναφέρεται ονομαστικά σε αυτό. Παραβιάζεις (παραβιάζουμε) την νόμιμη άδεια χρήσης του λογισμικού και αυτό είναι εξ' αρχής παράνομο είτε μας αρέσει είτε όχι, κάτι που μπορεί να στο επιβεβαιώσει και οποιοσδήποτε νομικός. Και ενημερωτικά είναι το ίδιο παράνομο και με τον Αμερικανικό νόμο και με τον Ελληνικό καθώς αποτελεί καταχρηστική παράβαση όρων εγγράφου συμφωνητικού τελικού χρήστη.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε CarpeNoctum θα μου επιτρέψεις μια μικρή διόρθωση. Ο νόμος δεν "κατοχυρώνει" κάτι ως παράνομο εν προκειμένω το jailbrake, αλλά ορίζει ως παράνομο οτιδήποτε αντίκειται στους όρους της άδειας χρήσης οποιουδήποτε software τους οποίους ο χρήστης δηλώνει πως αποδέχεται με την έναρξη χρήσης του και όχι με την αγορά του όπως είπες σε προηγούμενό σου post, καθώς το μόνο που αγοράζεις είναι αυτή η άδεια χρήσης και σίγουρα όχι το software αυτό καθεαυτώ. Με απλά λόγια, ούτε το reversing είναι παράνομο και φυσικά δεν υπάρχει νόμος που να το διώκει. Το ίδιο δεν είναι παράνομος ένας disassembler ή ένας decompiler ή hex editor ούτε η ίδια η χρήση τους. Αν όμως όλα ή κάποια από αυτά χρησιμοποιηθούν για reversing και *****ing ενός software, κάτι δηλαδή που αντιτείθεται της άδειας χρήσης του, αυτόματα η ίδια η πράξη είναι παράνομη και καταχρηστική.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η παράγραφος 2c της άδειας χρήσης του iPhone software (OS), ορίζει ρητά και κατηγορηματικά ως παράνομο το οποιοδήποτε reverse engineering πραγματοποιείται στο software του iPhone είτε από εσένα τον ίδιο, είτε με δική σου άδεια, παραίνεση ή επιθυμία. Ως εκ τούτου είναι σαφώς παράνομο το Jailbrake και δεν χρειάζεται να υπάρξει ειδικός νόμος που θα αναφέρεται ονομαστικά σε αυτό. Παραβιάζεις (παραβιάζουμε) την νόμιμη άδεια χρήσης του λογισμικού και αυτό είναι εξ' αρχής παράνομο είτε μας αρέσει είτε όχι.

Αρχικά σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι είσαι νομικός αν θυμάμαι καλά οπότε η άποψή σου έχει βαρύνουσα σημασία. Δε μπορώ να αποδώσω σωστά τους όρους γιατί δεν είμαι δικηγόρος. Προσπαθώ να καταλάβω διαβάζοντας και μέσα από τη συζήτηση γιατί γράφουν οι ιστοσελίδες ότι δεν είναι παράνομο και ότι η Apple δεν έχει καταφέρει να το "περάσει" (συγγνώμη για τους ελλειπείς νομικούς όρους).

 

Επίσης, μου έχει πει δικηγόρος ότι επειδή η άδεια χρήσης αναφέρει κάτι δεν το κάνει έννομο άμεσα. Μπορεί να έχει παράλογους όρους οι οποίοι να είναι αντίθετοι με το νομικό πλαίσιο μιας χώρας (εδώ έδωσα και στον φίλο fidel το παράδειγμα με τη συμφωνία για τη δολοφονία αν το διάβασες).

 

Δες και τι γράφει ακριβώς για το reverse engineering επειδή το ανέφερες η ιστοσελίδα που παρέθεσα πριν (http://www.eff.org/deeplinks/2009/02/apple-says-jailbreaking-illegal):

 

But the courts have long recognized that copying software while reverse engineering is a fair use when done for purposes of fostering interoperability with independently created software, a body of law that Apple conveniently fails to mention

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι είσαι νομικός αν θυμάμαι καλά οπότε η άποψή σου έχει βαρύνουσα σημασία. Δε μπορώ να αποδώσω σωστά τους όρους γιατί δεν είμαι δικηγόρος. Προσπαθώ να καταλάβω διαβάζοντας και μέσα από τη συζήτηση γιατί γράφουν οι ιστοσελίδες ότι δεν είναι παράνομο και ότι η Apple δεν έχει καταφέρει να το "περάσει" (συγγνώμη για τους ελλειπείς νομικούς όρους).

 

Επίσης, μου έχει πει δικηγόρος ότι επειδή η άδεια χρήσης αναφέρει κάτι δεν το κάνει έννομο άμεσα. Μπορεί να έχει παράλογους όρους οι οποίοι να είναι αντίθετοι με το νομικό πλαίσιο μιας χώρας (εδώ έδωσα και στον φίλο fidel το παράδειγμα με τη συμφωνία για τη δολοφονία αν το διάβασες).

 

Δες και τι γράφει ακριβώς για το reverse engineering επειδή το ανέφερες η ιστοσελίδα που παρέθεσα πριν (http://www.eff.org/deeplinks/2009/02/apple-says-jailbreaking-illegal):

 

But the courts have long recognized that copying software while reverse engineering is a fair use when done for purposes of fostering interoperability with independently created software, a body of law that Apple conveniently fails to mention

 

Το ίδιο το reverse engineering σου το είπα και εγώ φίλε μου Carpe πως δεν θεωρείται παράνομο. Παράνομη όμως θεωρείται η χρήση του όταν μέσω αυτού επέρχονται αλλαγές έστω και σε ένα byte πράγμα που παραβιάζει ανάλογο ρητό όρο της άδειας χρήσης του software. Καταλαβαίνεις πως μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό από το "...copying software while reverse engineering is a fair use when done for purposes of fostering interoperability with independently created software".

 

Όσο για τις άδειες χρήσης, από τη στιγμή που ο χρήστης τις αποδέχεται αποδέχεται ταυτόχρονα ως δεσμευτικό και κάθε όρο τους. Σίγουρα υπάρχει η πιθανότητα καταχρηστικών όρων για τους οποίους είναι υπεύθυνος απέναντι στον νόμο ο συντάκτης των αδειών. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας αφορούν οι ευθύνες της Apple αλλά οι δικές μας καθώς ο συγκεκριμένος όρος ούτε καταχρηστικός είναι ούτε συναντάται μόνο στην συγκεκριμένη άδεια χρήσης του iPhone OS αλλά σε κάθε λογισμικό είτε αυτό είναι λειτουργικό, τρίτη εφαρμογή ή και firmware και είναι απόλυτα σύννομος. Ξεκινά δε από το γεγονός πως ο χρήστης είναι απλά "ενοικιαστής" (με απλά λόγια) και χρήστης του λογισμικού και όχι αγοραστής καθώς το software δεν περιέρχεται στην ιδιοκτησία του με την αγορά.

 

Αρκεί να σου πω πως βάση κανονισμών του παγκόσμιου οργανισμού εμπορίου, κάθε χώρα κάνει αυτόματα αποδεκτή την άδεια χρήσης ενός προϊόντος και τις δεσμεύσεις της, από τη στιγμή που εγκρίνει την εισαγωγή και διάθεση του συγκεκριμένου προϊόντος εντός της επικράτειάς της, εκτός και αν εξ'αρχής έχει δηλώσει ενστάσεις επί όρων, κάτι που δεν έχει συμβεί μέχρι σήμερα σε κανένα λογισμικό εισαγωγής. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να μπούμε σε περισσότερες μάλλον βαρετές τεχνικές και νομικές λεπτομέρειες. Αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις κάποιον φίλο σου ή συνεργάτη νομικό και θα διαπιστώσεις πως έτσι έχουν τα πράγματα και στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα.

 

Όσο για μένα, όχι δεν είμαι νομικός (βλέπεις ποτέ μου δεν συμπάθησα τους δικηγόρους), αλλά το συγκεκριμένο θέμα αναγκαστικά το έχω μελετήσει πολύ λόγω της φύσης της εργασίας μου που έχει άμεση σχέση και με το development και ιδιαίτερα με το τεχνικό reversing. Και πίστεψέ με, προσωπικά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με το jb, με όσους το υποστηρίζουν ή με όσους όχι. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς boy μου η Apple δεν σου παρέχει ούτε βασικές λειτουργίες όπως σου τις πουλάει από τις διαφιμήσεις της αλλά πρέπει να ξηλωθείς η να κάνεις jailbreak για να τα αποκτήσεις.

 

Αν διάβαζες πριν απαντήσεις θα έβλεπες οτι έχω κάνει jailbreak. Όσο για το ξήλωμα το αφήνω σε σένα με τα πολλά λεφτά!!!

Αν και έχεις στυλ ξερόλα δεν απάντησες σε καμιά ερώτησή μου.

Πάντως σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να πεις έστω και αυτά τα άσχετα.

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος για συγχρονισμο tasks αλλα με εξτρα προγραμματακι ενα για το iphone κι ενα για το pc.

Αυτο που εκανε ολους εμας τους πρωην φανατικους με τα WWM, να προτιμησουμε τo iphone, για να το δεις πρεπει να χρησιμοποιησεις μια συσκευη για καμια βδομαδα αφου την εχεις μαθει πρωτα. Οχι του φιλου σου.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το στύλ σου. Το μύνημά μου ήταν πολύ ευγενικό και ήθελα πραγματική απάντηση. Οι ειρωνίες σαν "Οχι του φιλου σου" είναι ατυχείς. Και τέλος ποιός είναι ο τρόπος για συγχρονισμο tasks?

 

Επειδή ανήκω στην κατηγορία, να προσθέσω στα λεγόμενα του Κώστα, ότι δεν αρκεί το iPhone να το δεις απλά έτσι.. Πρέπει να δεις ένα iPhone στημένο, με JB και όλα τα ωραία extra και προγραμματάκια.;)

 

Αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Απλά στα WM μπορείς να αποκτήσεις μια εικόνα για την συσκευή όπως θα την ανοίξεις από το κουτί και θα της περάσεις τα προγράμματα, και αναλόγως την συσκευή (μιλώντας για WM, μόνο για HTC θα έπρεπε, μιας και καλύτερα ppc δύσκολα βρίσκεις, τουλάχιστον στην Ελληνική αγορά), βλέποντάς την με τις λεγόμενες και διάσημες πλέον Cooked/Custom ROM's από τον ναό xda αλλάζει επίσης τα δεδομένα.;)

 

Είναι μεγάλη ιστορία. Και όπως λέει και ο Κώστας, θέλει μέρες. Βδομάδα και ανέβαινε.;)

 

Είσαι νέος στο iPhone όπως και εγώ. Δεν σου κρύβω ότι σε εκτιμώ για τις γνώσεις σου που τις χρησιμοποίησα πολλές φορές για το XRERIA. Ψάχνομαι όσο μπορώ. Θέλω απαντήσεις από κάποιους ήδη ψαγμένους. Κανείς όμως δεν μπαίνει στον κόπο, σε αντίθεση με τις δικές σου απορίες τις οποίες έσπευσαν να απαντήσουν με αναλυτικό τρόπο. Καταλαβαίνω οτι είστε γνωστοί και σε αντιμετωπίζουν διαφορετικά. Τι άλλο να πώ...?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

...

 

Σε ευχαριστώ για τον άψογο τρόπο της απάντησής σου και για το ότι ήσουν κατατοπιστικός. Θα το μελετήσω περισσότερο το θέμα μιας και έχω πολύ καλό φίλο δικηγόρο που ασχολείται με θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας σε επίπεδο πληροφορικής (για διεθνές δίκαιο πάντα)

 

Είσαι νέος στο iPhone όπως και εγώ. Δεν σου κρύβω ότι σε εκτιμώ για τις γνώσεις σου που τις χρησιμοποίησα πολλές φορές για το XRERIA. Ψάχνομαι όσο μπορώ. Θέλω απαντήσεις από κάποιους ήδη ψαγμένους. Κανείς όμως δεν μπαίνει στον κόπο, σε αντίθεση με τις δικές σου απορίες τις οποίες έσπευσαν να απαντήσουν με αναλυτικό τρόπο. Καταλαβαίνω οτι είστε γνωστοί και σε αντιμετωπίζουν διαφορετικά. Τι άλλο να πώ...?

Φίλε μου κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Προς Θεού. Και τον Αλέξανδρο εδώ τον γνωρίσαμε δεν ήμασταν φίλοι. Αν δε σου έχει απαντήσει κάποιος σημαίνει ότι δε γνωρίζουν όσοι έχουν διαβάσει το μήνυμά σου ή ότι μας ξέφυγε. Αν δε σου κάνει κόπο επανάλαβε αν θέλεις αυτό που είχες ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Προς Θεού. Και τον Αλέξανδρο εδώ τον γνωρίσαμε δεν ήμασταν φίλοι. Αν δε σου έχει απαντήσει κάποιος σημαίνει ότι δε γνωρίζουν όσοι έχουν διαβάσει το μήνυμά σου ή ότι μας ξέφυγε. Αν δε σου κάνει κόπο επανάλαβε αν θέλεις αυτό που είχες ρωτήσει.

 

Στο XRERIA έχω GARMIN, DESTINATOR, iGO με χάρτες ενημερωμένους οι οποίοι περιέχουν και πολύ μικρά χωριά σε όλη τη χώρα (ιδίως το GARMIN).

Έχω, από το OUTLOOK, Ημερολόγιο, Εργασίες. WORD, EXCEL

Μπορώ και κάνω πλήρη αναζήτηση στα πάντα.

Στο iPhone δεν συχρονίζονται οι Εργασίες (Tasks).

Η αναζήτηση στο Ημερολόγιο επιστρέφει εγγραφές μόνο του τελευταίου χρόνου (για σήμερα 12-10-2009, επιστρέφει εγγραφές από 12-10-2008 και μετά).

Η ενημέρωσή μου για την πλοήγηση λέει ότι οι χάρτες δεν είναι ότι καλύτερο.

Έχω κάνει JB.

 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτά που με ενδιαφέρουν?

Σας απασχολούν εσάς?

Εκτός από την εμφάνιση και το καλό Internet, τι είναι αυτό που σας κάνει Fan του iPhone?

Όλα αυτά χωρίς προσπάθεια απαξίωσης καμιάς συσκευής.

Λύσεις ψάχνω

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Στο Iphone προς το παρόν υπάρχει μόνο το igo με τον τελευταίο χάρτη της Navteq από αυτά που ανέφερες. Δεν ξέρω αν θα βγει το garmin ή το destinator στο Iphone. Βασικά αυτό που χρειαζόμαστε είναι όσο το δυνατόν καλύτερους χάρτες.

 

Οι εργασίες δυστυχώς στο iphone από το Outlook προς το παρόν δεν συγχρονίζονται. Μπορείς να βάλεις το ToDo και να περάσεις και την εφαρμογή για το pc και να συγχρονίζεις έτσι. Δεν ξέρω αν η εφαρμογή για το Pc συνεργάζεται με το Outlook αλλά μπορούμε να το κοιτάξουμε.

 

Για το ημερολόγιο πήγαινε settings > Mail Contacts Calendar > και εκεί κάτα κάτω στο calendars στο sync επίλεξε το All events.

 

Για τους χάρτες θέλει λίγο υπομονή. Μην ξεχνάς ότι εφαρμογές gps στο Iphone Κυκλοφορούν εδώ και 2-3 μήνες περίπου. Απο την άλλη όμως για δοκίμασε το IGO με τον τελευταίο Navteq.. Μπορείς να περάσεις κανονικά τον χάρτη και τα Pois του igo όπως το είχες στα WM αν το χρησιμοποιούσες.

 

Εκτός από το απίστευτα γρήγορο browsing μιλάμε για μια συσκευή που μπορεί και χρησιμοποιεί (πλεον) απροβλημάτιστα όλες τις τελευταίες τεχνολογίες (βλ. gps, augmented reality, location services, push). Δεν είναι τυχαίο ότι μεταφερθήκαμε σε αυτή μετά το OS 3.0 :)

 

Από κει και πέρα έχει εφαρμογές σχεδόν για ό,τι χρειαστεί να κάνεις, ένα ασύγκριτο UI και χωρίς προβήματα. Εγώ ό,τι έκανα στο HD, στο iphone το κάνω στο μισό χρόνο. Δε λέω ότι η συσκευή δεν έχει ελλείψεις.. Έχει και ελλείψεις, έχει και κόμπλεξ, αλλά ο καθένας αποφασίζει σύμφωνα με τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάνω αναβάθμιση σε 3.1.2 από itunes και μετά βάζω αυτό http://blackra1n.com/ ??

η 3.1 που εχω τωρα δεν είναι jb

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν είσαι σε JB στην 3.1 δε χρειάζεται να κάνεις restore μετά την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...