Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα διακόψει το κάπνισμα πριν μερικά χρόνια για λίγο λιγότερο από χρόνο. Το είχα κόψει μαχαίρι αλλά δεν είχε περάσει ούτε μία μέρα που να μην το πεθύμησα, όμως κρατούσα σθεναρά αντίσταση. Μόνο τρία τσιγάρα είχα κάνει περιστασιακά μέσα σε αυτό το διάστημα αλλά κανένα από τα τρία δεν με έκανε να το ξαναρχίσω. Μέχρι πού ένα πολύ σοβαρό περιστατικό με έκανε να πιάσω το πακέτο και να το ξαναρχίσω κανονικά. Και οχι μόνο το ξαναρχισα αλλά το εξέλιξα κιόλας. Εκτός από τσιγάρο καπνίζω και καπνοσυριγγα...το γνωστό σε όλους μας πίπα. Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως καπνίζοντας πίπα εχω για πολλή περισσότερη ώρα την ικανοποίηση της νικοτίνης στον οργανισμό μου. Για παράδειγμα... Ένα μπωλ(ο χώρος που μπαίνει ο καπνός) θα το καπνίσω σταδιακά σε διάστημα μίας ώρας(άναψε-σβήσε) και η ανάγκη μου να ξανακαπνισω θα διαρκέσει για πολύ περισσότερο από μία ακόμα ώρα. Και να αναφέρω πως ένα μπωλ ισοδυναμεί χονδρικά με τρία τσιγάρα(αναλόγως πάντα). Άρα σε αντιστοιχία καπνίζω περίπου τρία τσιγάρα σε διάστημα μεγαλύτερη των δύο ωρών.

Δεν σημαίνει όμως οτι το κάπνισμα πίπας είναι αθώο. Κανονικός καπνός είναι και αυτός αλλά... 1ον. Δεν υπάρχει καύση χαρτιού όπως στο τσιγάρο

2ον. Επειδή ο καπνός είναι αρκετά πιο βαρύς και θερμός δεν τον κατεβάζεις κάτω. Απλά τον κυκλοφορείς μέσα στο στομα(Όπως το πούρο).

Όπως και να έχει όμως το ρημάδι το κάπνισμα δεν κόβεται....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κόψεις μαχαίρι, θέλει 5 με 7 χρόνια για να σου φύγει από το μυαλό. Προσωπική άποψη αλλά και από άλλους το έχω ακούσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κόψατε, είχατε συμπτώματα τύπου βηχα και φλεμα για αρκετό καιρό;

 

Προσωπικα, καθολου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κόψατε, είχατε συμπτώματα τύπου βηχα και φλεμα για αρκετό καιρό;
Ούτε εγώ φίλε μου.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το κόψεις μαχαίρι, θέλει 5 με 7 χρόνια για να σου φύγει από το μυαλό. Προσωπική άποψη αλλά και από άλλους το έχω ακούσει.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ετσι οπως το λες, θα νομιζει καποιος οτι επι 5 χρονια τυρρανιεσαι. Αλλο το να σου ερχεται στο μυαλο που και που και αλλο οτι πραγματικα τραβας ζορι

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι. Εννοώ να σου έρχεται στο μυαλό όχι να υποφέρεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι. Εννοώ να σου έρχεται στο μυαλό όχι να υποφέρεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οκ, αυτο ναι, ισχυει.

Και παλιες γκομενες μου ερχονται στο μυαλο, αλλα δεν εγινε και τιποτα. Το κρισιμο διαστημα ειναι οι πρωτες ημερες. Αν αντεξεις, ξεπερνας τον σωματικο εθισμο. Μετα, καθε μερα, τα πραγματα ειναι πιο ευκολα. Με αυτοσεβασμο, θα κρατησεις αυτο που με δυσκολια καταφερες τις πρωτες μερες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν κόβεται δυστυχως

 

μια χαρα κοβεται. Κι εγω ετσι ελεγα αλλα εδω και 10 χρονια το χω κοψει. Βασικα εγω καπνιζα συγκεκριμενες ωρες της ημερας και δεν δυσκολευτηκα να το κοψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά. Παιδιά κόβεται άμα θες να το κόψεις. Πρέπει να θες όμως. Να έχεις θέληση ισχυρή. Δεν φαντάζεστε τι μπορείτε να κάνετε

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρόνια πολλά. Παιδιά κόβεται άμα θες να το κόψεις. Πρέπει να θες όμως. Να έχεις θέληση ισχυρή. Δεν φαντάζεστε τι μπορείτε να κάνετε

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστο αυτο, αλλα λενε οτι δρα προστατευτικα στον κορνιο. Φαυλος κυκλος.

Εγω το εκοψα γιατι το βαρεθηκα με προσωρινη χρηση ηλεκτρονικου....κανα μηνα. Δεν σκεφτομαι να ξαναρχισω λιγο κορνιου, δε πανε να λενε...

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο, αλλα λενε οτι δρα προστατευτικα στον κορνιο. Φαυλος κυκλος.

Εγω το εκοψα γιατι το βαρεθηκα με προσωρινη χρηση ηλεκτρονικου....κανα μηνα. Δεν σκεφτομαι να ξαναρχισω λιγο κορνιου, δε πανε να λενε...

 

 

Δεν είπανε για το τσιγάρο, αλλά για την νικοτίνη. Οπότε υπάρχουν επιλογές, όπως τα αυτοκόλλητα νικοτίνης, το ηλεκτρονικό, το «πιπάκι» νικοτίνης..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας, καλό μήνα και καλή εβδομάδα! Έπεσε η συγκυρία αρχή εβδομάδας-μήνα οπότε βρήκα μια καλή ευκαιρία για να κάνω την απόπειρα διακοπής για μια ακόμη φορά. 37 ετων αισίως με 20 χρόνια καπνίσματος. Έχω δοκιμάσει αρκετές φορες τη διακοπή, το καλυτερο που έχω καταφέρει είναι 7 μηνες πριν 5 χρονια. Αυτή τη φορά έχω πάρει τα έμπλαστρα της nicotette, προς το παρον όλα καλα αν και πρωτη μέρα αλλά χωρίς επιθυμία μέχρι στιγμής. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εχω διαβάσει όλα τα μνμ του φόρουμ και αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω γιατι μου δώσατε κουράγιο!
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Μη το σκέφτεσαι το τσιγάρο και θα είσαι οκ.

Επίσης τσίχλες, κομπολόι/μπεγλέρι βοηθάνε!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, καλό μήνα και καλή εβδομάδα! Έπεσε η συγκυρία αρχή εβδομάδας-μήνα οπότε βρήκα μια καλή ευκαιρία για να κάνω την απόπειρα διακοπής για μια ακόμη φορά. 37 ετων αισίως με 20 χρόνια καπνίσματος. Έχω δοκιμάσει αρκετές φορες τη διακοπή, το καλυτερο που έχω καταφέρει είναι 7 μηνες πριν 5 χρονια. Αυτή τη φορά έχω πάρει τα έμπλαστρα της nicotette, προς το παρον όλα καλα αν και πρωτη μέρα αλλά χωρίς επιθυμία μέχρι στιγμής. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εχω διαβάσει όλα τα μνμ του φόρουμ και αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω γιατι μου δώσατε κουράγιο!

 

Πώς γίνεται πρώτη μέρα να μη θες να καπνίσεις? εγώ σκότωνα άνθρωπο την πρώτη μέρα. Και τη δεύτερη και την τρίτη....

Τελικά το θέμα της διακοπής είναι εντελώς προσωπικό και ο καθένας τραβάει τα δικά του ζόρια. Άλλοι δεν μπορούν σε διάρκεια χρόνου, ενώ για εμένα το δυσκολότερο ήταν η αρχή. Άπαξ και έκλεισα 24 ώρες άκαπνος, τελείωσε, δεν το έβαλα στο στόμα μου ξανά. 10 χρόνια κλείνω σε 4 μήνες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται πρώτη μέρα να μη θες να καπνίσεις? εγώ σκότωνα άνθρωπο την πρώτη μέρα. Και τη δεύτερη και την τρίτη....

Τελικά το θέμα της διακοπής είναι εντελώς προσωπικό και ο καθένας τραβάει τα δικά του ζόρια. Άλλοι δεν μπορούν σε διάρκεια χρόνου, ενώ για εμένα το δυσκολότερο ήταν η αρχή. Άπαξ και έκλεισα 24 ώρες άκαπνος, τελείωσε, δεν το έβαλα στο στόμα μου ξανά. 10 χρόνια κλείνω σε 4 μήνες.

 

Όπως προείπα χρησιμοποιώ τα έμπλαστρα της nicorette, προς το παρον πάει καλα με κάτι μικρές φρίκες του ενος λεπτού 2 φορές τη μερα εύκολα διαχειρίσιμες, τρίτη μέρα σήμερα άκαπνος σήμερα. Εννοείται παλαιότερα που είχα κάνει προσπάθειες τις πρώτες μέρες σκότωνα κι έγω, τώρα ως δια μαγείας μπορεί να είμαι έτοιμος να αρπάξω, αλλα το διαχειρίζομαι εύκολα και δεν το χάνω όπως τις προηγούμενες φορες.. Σίγουρα ο καθένας έχει και διαφορετικές παρενέργειες, προς το παρον μου πάει καλά, σκέφτομαι να κάνω όλη την θεραπεία που αναφέρει η nicorette (σύνολο 12 εβδομάδες με έμπλαστρα με σταδιακη μείωση νικοτινης απο την 8η εβδομάδα και μετα) για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα ξανακυλήσω. Αν κάποιος έχει κάνει με λιγότερες εβδομάθες θεραπεία και έχει πιάσει ας μας πει (μήπως να ξεμπερδεύω μια ώρα αρχίτερα και γλυτώσω το εβδομαδιαίο εικοσάευρω που κοστίζουν)!

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα χρησιμοποιώ τα έμπλαστρα της nicorette, προς το παρον πάει καλα με κάτι μικρές φρίκες του ενος λεπτού 2 φορές τη μερα εύκολα διαχειρίσιμες, τρίτη μέρα σήμερα άκαπνος σήμερα. Εννοείται παλαιότερα που είχα κάνει προσπάθειες τις πρώτες μέρες σκότωνα κι έγω, τώρα ως δια μαγείας μπορεί να είμαι έτοιμος να αρπάξω, αλλα το διαχειρίζομαι εύκολα και δεν το χάνω όπως τις προηγούμενες φορες.. Σίγουρα ο καθένας έχει και διαφορετικές παρενέργειες, προς το παρον μου πάει καλά, σκέφτομαι να κάνω όλη την θεραπεία που αναφέρει η nicorette (σύνολο 12 εβδομάδες με έμπλαστρα με σταδιακη μείωση νικοτινης απο την 8η εβδομάδα και μετα) για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα ξανακυλήσω. Αν κάποιος έχει κάνει με λιγότερες εβδομάθες θεραπεία και έχει πιάσει ας μας πει (μήπως να ξεμπερδεύω μια ώρα αρχίτερα και γλυτώσω το εβδομαδιαίο εικοσάευρω που κοστίζουν)!

Μπραβο σου! Κρατησε το , αξιζει!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπνιζα 14 χρόνια κ το έκοψα μονομιάς. Απλά την επόμενη μέρα ξεκίνησα γυμναστήριο κ διατροφή έχοντας φίλους μη καπνιστές που με βοήθησαν φυσικά. Κ έπινα πολύ νερό!

Τώρα έχω 7 χρόνια χωρίς τσιγάρο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και της μόδας το κάπνισμα πλέον... κόβοντας το σταδιακά γίνεσαι άλλος άνθρωπος, δεν βρωμάει η ανάσα σου, δεν μυρίζει ο χώρος σου & τα ρούχα σου, φχαριστιέσαι το κολύμπι, βρίσκεις τις χαμένες γεύσεις κλπ. Και τα λίγα κιλά που θα πάρει κάποιος χάνονται μετά από λίγους μήνες... Edited by La_3
Link to comment
Share on other sites

Ξανά ξεκινά το :lol:

Φυσικά και κάνω πλάκα

Πιστεύω είναι πιο εύκολο να χάσεις τα κιλά παρά να κόψει το τσιγάρο.

Οπότε βουρ... Μια απόφαση είναι (δεν έχω σκοπό να την πάρω εγώ ποτέ)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξανά ξεκινά το :lol:

Φυσικά και κάνω πλάκα

Πιστεύω είναι πιο εύκολο να χάσεις τα κιλά παρά να κόψει το τσιγάρο.

Οπότε βουρ... Μια απόφαση είναι (δεν έχω σκοπό να την πάρω εγώ ποτέ)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπα... το τσιγαρο το εκοψα αλλα τα κιλα δεν τα εχασα. Ολο τα χσνω και ολο τα παιρνω. Ενω.με το τσιγαρο μια φορα το κοβεις και ξεμπερδευεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία ωραία μέρα του Αυγούστου είπα "θα καπνίσω να σκάσω και από αύριο τέλος". Τις πρώτες 15 μέρες δεν πήγα για καφέ γιατί όλοι στην παρέα κάπνιζαν. Αφού πέρασε το μεγάλο ζόρι, έσκασα μύτη κι εγώ για καφέ και μάλιστα δοκίμασα από περιέργεια να πάρω μια τζούρα και δεν μου άρεσε καθόλου! Από τότε έχω να ξανακαπνίσω, πάνε 10 χρόνια. Στα κιλά νομίζω ότι βρίσκομαι στο +20 περίπου :)
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονικο τσιγαρο για 1 χρονο. Τελος ο βηχας της πισσας, τελος οι σταχτες, τελος τα τρυπημενα πουκαμισα απο την καφτρα, τελος η ασχημη αναπνοη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία ωραία μέρα του Αυγούστου είπα "θα καπνίσω να σκάσω και από αύριο τέλος". Τις πρώτες 15 μέρες δεν πήγα για καφέ γιατί όλοι στην παρέα κάπνιζαν. Αφού πέρασε το μεγάλο ζόρι, έσκασα μύτη κι εγώ για καφέ και μάλιστα δοκίμασα από περιέργεια να πάρω μια τζούρα και δεν μου άρεσε καθόλου! Από τότε έχω να ξανακαπνίσω, πάνε 10 χρόνια. Στα κιλά νομίζω ότι βρίσκομαι στο +20 περίπου :)
Οτι κέρδισες από το κόψιμο του τσιγάρου το έχασες με τα 20 παραπανίσια κιλά, κρίμα είναι.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...