Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί θα φανεί η ψυχική δύναμη λοιπόν. Όσο το ζητάει ο οργανισμός αντιστέκεσαι γτ νιώθεις τον κίνδυνο. Τη στιγμή που θα περάσουν μήνες κ χαλαρώνεις φοβάμαι. Έτσι την πάτησα την προηγούμενη φορά ελπίζω να έχω μάθει πλέον από το.λαθος μου
Α μπραβο! Εκει ειναι επικινδυνο.

Ειχα πιασει τον εαυτο μου να σκεφτεται οτι " αφου το εχω κοψει τωρα, δεν πειραζει να κανω και κανενα τσιγαρο". Για ανεκδοτο καλο ειναι, αλλα το ειχα σκεφτει στα σοβαρα.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Α μπραβο! Εκει ειναι επικινδυνο.

Ειχα πιασει τον εαυτο μου να σκεφτεται οτι " αφου το εχω κοψει τωρα, δεν πειραζει να κανω και κανενα τσιγαρο". Για ανεκδοτο καλο ειναι, αλλα το ειχα σκεφτει στα σοβαρα.....

 

Σαν τους αλκοολικούς είμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Σαν τους αλκοολικούς είμαστε..

 

Τελικα, απο ολη αυτη την ιστορια ξερεις τι καταλαβα; Οτι το τσιγαρο κοβεται, το φαι δεν κοβεται. ;)

Πηρα 12 κιλα και, οσες φορες και αν τα εχασα, μετα τα ξαναπηρα....:wacko:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο ειναι αυτό.

Εγω εμεινα 2 3 μηνες με ηλεκτρονικο και μετα τερμα.

22/9/2013 τελευταίο τσιγάρο που έκανα, ηλεκτρονικο τελος της ιδιας χρονιάς.

 

Απο τοτε πεντακαθαρος

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ακριβώς ίδια φάση κι εγώ.

Τον Μάρτιο πήρα ηλεκτρονικό τον Μάιο το έκοψα και αυτό.

Τις τρεις πρώτες ήταν λίγο παράξενα.

Δεν το θέλω να το βάλω στο στόμα δεν μου κάνει αίσθηση αλλά όταν συνάδελφος ανάβει στο αμάξι άλλες φορές αηδιάζω και άλλες το μυρίζω μέχρι τα νύχια.

Δεν ξέρω αν το αρχίσω ξανά. Προς το παρόν είμαι καλά αν και νωρίς.

Η αλήθεια είναι πώς δεν μού το επέβαλλαν να το κόψω όπως και δεν ξεκίνησα το ηλεκτρονικό για να μην καπνίσω αλλά για οικονομία και αυτό οδήγησε στο να σταματήσω και αυτό.

Καλό κουράγιο σε όσους το προσπαθούν. Όλα στο μυαλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, απο ολη αυτη την ιστορια ξερεις τι καταλαβα; Οτι το τσιγαρο κοβεται, το φαι δεν κοβεται. ;)

Πηρα 12 κιλα και, οσες φορες και αν τα εχασα, μετα τα ξαναπηρα....:wacko:

 

χαχα πως το λες αυτό σε γυναίκα! ωραίο κουράγιο με δίνεις...θα το ράψω :lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχα πως το λες αυτό σε γυναίκα! ωραίο κουράγιο με δίνεις...θα το ράψω :lol:

 

Χαχαχα!!!! :lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια φάση κι εγώ.

Τον Μάρτιο πήρα ηλεκτρονικό τον Μάιο το έκοψα και αυτό.

Τις τρεις πρώτες ήταν λίγο παράξενα.

Δεν το θέλω να το βάλω στο στόμα δεν μου κάνει αίσθηση αλλά όταν συνάδελφος ανάβει στο αμάξι άλλες φορές αηδιάζω και άλλες το μυρίζω μέχρι τα νύχια.

Δεν ξέρω αν το αρχίσω ξανά. Προς το παρόν είμαι καλά αν και νωρίς.

Η αλήθεια είναι πώς δεν μού το επέβαλλαν να το κόψω όπως και δεν ξεκίνησα το ηλεκτρονικό για να μην καπνίσω αλλά για οικονομία και αυτό οδήγησε στο να σταματήσω και αυτό.

Καλό κουράγιο σε όσους το προσπαθούν. Όλα στο μυαλό είναι.

Μια ιδεα ειναι.

Επισης βοηθαει η συναναστροφη με μη καπνιζοντες ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 1/6 το έκοψα με ηλεκτρονικό. Έκανα διατροφή,γυμναστήριο έχασα και 20 κιλά και ούτε με τραβάει πλέον ούτε το έχω ζητήσει καθόλου. Ο κύκλος μου είναι σχεδόν όλοι καπνίζοντες αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε έφτασα σε σημείο να πω άντε ένα για την παρέα. Είμαι 32,κάπνιζα από τα 17 και με βάση την αλλαγή που είδα στον οργανισμό μου δεν παίζει να το ξανά αρχίσω με τίποτα.

Τώρα είμαι σε φάση που θέλω να μειώσω την νικοτίνη και από το ηλ. Και σιγά σιγά να το κόψω κ αυτό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ειδες αλλαγη με διατροφές, γυμναστηρια, κλπ..

Φαντασου που ειδα και εγω, χωρις να κάνω κατι!

 

Οσο καπνιζα παντως με αρεζε η αισθηση. Έκανα και βαρια τσιγαρα και το απολαμβανα!

 

Τωρα απόλαμβάνω γευσεις, αντοχη, οσμη!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστήριο δεν πήγα αλλά διαφορά σε άλλα πράγματα είδα.

Επιτέλους μετά από χρόνια άνοιξαν τα ρουθούνια. Έχω καλύτερες αναπνοές κοιμάμαι καλύτερα.

 

@parafron4 κόψε τελείως την νικοτίνη. Θα τραβάς ίσως περισσότερο για κάποιο διάστημα αλλά θα σε βοηθήσει να το κόψεις.

Εγώ έκανα μηδενική βάση. Ούτε αρώματα ούτε τίποτα ώσπου δεν ένιωθα ανάγκη να ατμισω.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω είμαι της άποψης ότι αν δεν κόψεις τη νικοτίνη εξακολουθείς να είσαι εθισμένος. Απλά με το ηλεκτρονικό γλυτώνεις τα υπόλοιπα βλαβερά του συμβατικού τσιγάρου. Μένεις όμως δεμένος κ με την ουσία κ με την κίνηση την συνήθεια κλπ. Πάρτο απόφαση κ ξεμπερδευε κ μ αυτό. Παρεμπιπτόντως 1 βδομάδα εκλεισα σήμερα μολις. Έκανα 5 χιλιομετρακια το πρωί τζοκιγκ στην παραλία κ έφυγαν αέρας! Το έκανα κ ως καπνίστρια αλλά στο τέλος ξεμενα από ανάσες κ ένιωθα κομμάτια. Τώρα νιώθω ότι τρέχω αλλά πέντε χαλαρα. Τέλεια αίσθηση!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έκοψα με το ηλεκτρονικό και ξεκίνησα τρέξιμο. Απ τα 5 είναι πολύ εύκολο να πας στα παραπάνω... Με 5 μήνες τρεξίματακια μόλις τελείωσα τον πρώτο μου ημιμαραθωνιο... Σίγουρα μια δραστηριότητα με στόχο βοηθάει να μείνεις μακριά απ το τσιγάρο...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πείσμα και όλα γίνονται... και ούτε ηλ. τσιγαρο. Πήγε άνθρωπος να καθαρίσει τα κλιματιστικά σε σπίτι φίλου και έβγαλε μια γλίτσα από μέσα... ρε, του λέει, τι καπνίζεις κι έχουν γίνει έτσι τα φίλτρα ;:wacko: Κι αφού έχουν τα φίλτρα σκέφτομαι μέσα τι θα γίνεται, στους πνεύμονες.

Απίστευτο το "μετά" από το οριστικό κόψιμο. :D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κ αλλιώς δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες για το αν κ πόσο κακό προκαλεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Λέμε απλά ότι αποκλείεται να είναι τόσο χάλια όπως το άλλο!

Εγώ καθαρίζω μόνη το κλιματιστικό :) δεν είδα τπτ περίεργο χαχα

 

Εγώ ευχαριστώ το φίλο.που άνοιξε το θέμα αρχικά κ έτσι το βρήκα τυχαία γκουγκλαροντας κ το ανανεώνουμε τώρα. Μακάρι να παν όλα καλά κ θα επανέλθω κ γω ύστερα από 2-3 χρόνια κ να είμαι κ γω σεις ακαπνοι όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Ε είναι λογικό αυτό πάντως με το κλιματιστικό.. :lol:

5 χρόνια ατμιστής, έχω ακούσει από νερό στα πνευμόνια μέχρι ότι είναι ο σπόρος του βελζεβούλ. Αλλά αυτό με το κλιματιστικό, πρώτη φορά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε είναι λογικό αυτό πάντως με το κλιματιστικό.. :lol:

5 χρόνια ατμιστής, έχω ακούσει από νερό στα πνευμόνια μέχρι ότι είναι ο σπόρος του βελζεβούλ. Αλλά αυτό με το κλιματιστικό, πρώτη φορά! :lol:

 

:lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς τα στατιστικά για τη διακοπή του καπνίσματος κ ιδιαίτερα χωρίς καμία βοήθεια παρά μόνο τη θέληση κ το πείσμα μας είναι εναντίον...Μόνο 7-10% το καταφέρνουν οριστικά. Κι εξίσου τραγικά είναι τα ποσοστά με διάφορα υποβοηθήματα, π.χ. τσίχλες κ σπρέι νικοτίνης, βελονισμός, ύπνωση κ.α. Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

δεν υπάρχουν στοιχεία-αφενός δε θεωρείται μέθοδος διακοπής, αφετέρου υπάρχουν πολλοί τρόποι κ ο καθένας το χρησιμοποιεί ανάλογα με το τι θέλει να επιτύχει.

Επειδή εδώ μέσα έχει αρκετούς που σταμάτησαν εδώ κ πολλά χρόνια κ συνεχίζουν ακάθεκτοι η μαρτυρία τους είναι εξαιρετικά πολύτιμη για μας που ξεκινούμε τώρα κ για όσους θα ακολουθήσουν! Κ γω πάντως είμαι της άποψης του μια κ έξω....να ξεμπερδεύουμε με τα στερητικά μια ώρα αρχύτερα κ να προχωρήσουμε τις ζωές μας χωρίς τη σκλαβιά του τσιγάρου!

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστήριο δεν πήγα αλλά διαφορά σε άλλα πράγματα είδα.

 

Επιτέλους μετά από χρόνια άνοιξαν τα ρουθούνια. Έχω καλύτερες αναπνοές κοιμάμαι καλύτερα.

 

 

 

@parafron4 κόψε τελείως την νικοτίνη. Θα τραβάς ίσως περισσότερο για κάποιο διάστημα αλλά θα σε βοηθήσει να το κόψεις.

 

Εγώ έκανα μηδενική βάση. Ούτε αρώματα ούτε τίποτα ώσπου δεν ένιωθα ανάγκη να ατμισω.

 

 

 

Ξεκίνησα με 9mg και είμαι στο 6 αυτή τη στιγμή και ατμιζω όσο και πριν,περίπου 10ml την εβδομάδα.

Το πολύ μέχρι το Πάσχα πιστεύω θα φτάσω σε μηδενική και μετά θα ατμιζω μόνο βάση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά τη διακοπή του τσιγάρου, δεν είδα τις φοβερές διαφορές που λέτε.

Βασικά, δεν είδα διαφορές, εκτός από την όξυνση της όσφρησης και ότι τα δάκτυλα μου και τα δόντια μου δεν είναι πλέον κίτρινα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να ένας καλός λόγος να κόψουμε το τσιγάρο

 

https://www.facebook.com/katharmata/videos/485880031777535/

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά τη διακοπή του τσιγάρου, δεν είδα τις φοβερές διαφορές που λέτε.

Βασικά, δεν είδα διαφορές, εκτός από την όξυνση της όσφρησης και ότι τα δάκτυλα μου και τα δόντια μου δεν είναι πλέον κίτρινα.

 

Αλήθεια τώρα;; Έκανες σπορ πριν κ μετά;

Link to comment
Share on other sites

Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

δεν υπάρχουν στοιχεία-αφενός δε θεωρείται μέθοδος διακοπής, αφετέρου υπάρχουν πολλοί τρόποι κ ο καθένας το χρησιμοποιεί ανάλογα με το τι θέλει να επιτύχει.

Επειδή εδώ μέσα έχει αρκετούς που σταμάτησαν εδώ κ πολλά χρόνια κ συνεχίζουν ακάθεκτοι η μαρτυρία τους είναι εξαιρετικά πολύτιμη για μας που ξεκινούμε τώρα κ για όσους θα ακολουθήσουν! Κ γω πάντως είμαι της άποψης του μια κ έξω....να ξεμπερδεύουμε με τα στερητικά μια ώρα αρχύτερα κ να προχωρήσουμε τις ζωές μας χωρίς τη σκλαβιά του τσιγάρου!

 

Δεν το λέω για να σε προσβάλω, αλλά ψάχνοντας στο μαιφον και σε μπλοκ της κακιάς ώρας, ναι, δεν πρόκειται να βρεις μελέτες για τον ατμο.

Αν θέλεις να διαβάσεις πραγματικές έρευνες μπαίνεις http://www.ecigarette-research.org/research/index.php

Επίσης ψάχνεις και δεκάδες συνεντεύξεις του Φαρσαλινου που έχει δώσει σε τόσες χώρες παγκοσμίως.

 

Ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να λέμε τον ατμο, αλλά ουδεμία σχέση έχει με το τσιγάρο. Ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι το iqos της Phillip Morris και είναι πέρα για πέρα τσιγάρο. Λίγο λιγότερο βλαπτικό σίγουρα, τσιγάρο και πάλι όμως.

 

Anyway, έχω συναντήσει όλες τις περιπτώσεις ανθρώπων που θέλουν να κόψουν το τσιγάρο όλα αυτά τα χρόνια και θεωρώ κουραστικές τις ίδιες κουβέντες, μιας και συνήθως η κατάληξη είναι ίδια ανα περίπτωση, οπότε θα σταματήσω την κουβέντα μας εδώ.

Καλό απόγευμα και καλή δύναμη!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κουραστικό για όσους σαν εμένα προσπαθούν τώρα κ άσχετα αν υπάρχουν πολλά δημοσιεύματα πάντα κάτι παίρνεις από την εμπειρία του καθένας ξεχωριστά.

 

Για το ηλεκτρονικό προφανώς γνωρίζεις περισσότερα από εμένα κ θα ρίξω μια ματιά. Προσωπικά δεν με αφορά, έκοψα καθετί που έχει σχέση με καπνό, νικοτίνη, ατμό κλπ κ σκοπεύω να συνεχίσω έτσι. Έχω όμως φίλους που το χρησιμοποιούν κ ειδικά αυτό της Marlboro κ καλό είναι να ξέρουμε ότι μπορούμε. Σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα;; Έκανες σπορ πριν κ μετά;
Ναι, αληθεια.

Πριν οχι, δεν εκανα, εκανα μετα ομως.

Σε γενικες γραμμες δεν ειχα προβλημα να ανεβαινω σκαλες, ουτε ειχα βηχα, φλεματα κλπ.

Οποτε ξερεις, δεν ειδα δραματικες διαφορες.

 

Επισης, σε πνευμονολογο που πηγα περιπου 3 χρονια μετα το κοψιμο μου ειπε οτι οι πνευμονες μου ( και οι βρογχοι) ειναι σε εξαιρετικη κατασταση, οτι σιγουρα ειμαι αθλητης (δεν θα το ελεγα) και οτι δεν φαινεται οτι εχω καπνισει. Υποψη, καπνιζα 17 χρονια, εκ των οποιων τα 13-14 απο 40-45 τσιγαρα.

Τι να πω....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αληθεια.

Πριν οχι, δεν εκανα, εκανα μετα ομως.

Σε γενικες γραμμες δεν ειχα προβλημα να ανεβαινω σκαλες, ουτε ειχα βηχα, φλεματα κλπ.

Οποτε ξερεις, δεν ειδα δραματικες διαφορες.

 

Επισης, σε πνευμονολογο που πηγα περιπου 3 χρονια μετα το κοψιμο μου ειπε οτι οι πνευμονες μου ( και οι βρογχοι) ειναι σε εξαιρετικη κατασταση, οτι σιγουρα ειμαι αθλητης (δεν θα το ελεγα) και οτι δεν φαινεται οτι εχω καπνισει. Υποψη, καπνιζα 17 χρονια, εκ των οποιων τα 13-14 απο 40-45 τσιγαρα.

Τι να πω....

 

Άσε κ γω το έχω ακούσει αυτό. Καρδιολόγος μου είπε ότι χαίρεται πολύ όταν ακούει την καρδιά μη καπνιστή!!!! Νύχτα τα παίρνουν τα διπλώματα ; :lol:

Γυμναστική έκανα κ γω ανέκαθεν κ έτσι λαχανιασματα κ τέτοια δεν είχα ωστόσο ήδη νιώθω πιο βαθιές τις ανάσες μου κ ο ύπνος είναι μακράν καλύτερος! Άσε που σηκώνομαι με τη μία ενώ συνήθως θέλω δέκα ξυπνητήρια ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...