Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας...εγώ κάπνιζα από 18 χρονών όταν μετά από δέκα χρόνια στα 28 αποφάσισα να σταματήσω...περίμενα ότι θα είναι πολύ δύσκολα..αλλά τα κατάφερα και σε δύο ημέρες δεν το ήθελα καθόλου..πέρασαν δύο χρόνια ώσπου ήπια λίγο παραπάνω και έκανα πέντε τσιγάρα..οπότε το ξανααρχισα ... βέβαια αυτά τα δύο χρόνια είχα βάλει συν 13 κιλά τα οποία λόγω του ότι ήμουν αδύνατος πολύ μου πήγαιναν...είμαι τωρα 34 και μετά από 4 πάλι χρόνια αποφασίζω να το ξανακοψω... έχουν περάσει 7 ημέρες που δεν έχω κάνει τζούρα θα το συνεχισω είμαι σίγουρος αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι πίστευα πως θα είναι εύκολο όπως την πρώτη φορά...αλλά έλα που Μ φάνηκε δύσκολο για τις πέντε πρώτες μέρες ουτεκα. Κοιμόμουν..δεν μου άρεσε τίποτα... μέχρι και στη δουλειά πήγαινα με νεύρα...και το χιουμοριστικό....χαχαχχαα δουλεύω σε καπνοβιομηχανία...όμως ήδη νιώθω πάλι ελεύθερος όπως εκείνα τα δύο χρόνια που το είχα κοψει
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...εγώ κάπνιζα από 18 χρονών όταν μετά από δέκα χρόνια στα 28 αποφάσισα να σταματήσω...περίμενα ότι θα είναι πολύ δύσκολα..αλλά τα κατάφερα και σε δύο ημέρες δεν το ήθελα καθόλου..πέρασαν δύο χρόνια ώσπου ήπια λίγο παραπάνω και έκανα πέντε τσιγάρα..οπότε το ξανααρχισα ... βέβαια αυτά τα δύο χρόνια είχα βάλει συν 13 κιλά τα οποία λόγω του ότι ήμουν αδύνατος πολύ μου πήγαιναν...είμαι τωρα 34 και μετά από 4 πάλι χρόνια αποφασίζω να το ξανακοψω... έχουν περάσει 7 ημέρες που δεν έχω κάνει τζούρα θα το συνεχισω είμαι σίγουρος αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι πίστευα πως θα είναι εύκολο όπως την πρώτη φορά...αλλά έλα που Μ φάνηκε δύσκολο για τις πέντε πρώτες μέρες ουτεκα. Κοιμόμουν..δεν μου άρεσε τίποτα... μέχρι και στη δουλειά πήγαινα με νεύρα...και το χιουμοριστικό....χαχαχχαα δουλεύω σε καπνοβιομηχανία...όμως ήδη νιώθω πάλι ελεύθερος όπως εκείνα τα δύο χρόνια που το είχα κοψει
Να σε ρωτησω κατι: την πρωτη φορα, οταν εκανες εκεινα τα 5 τσιγαρα, που ειχες πιει. Μετα γιατι το αρχισες? Ηθελες παλι να καπνισεις? Κανονικα οπως παλια??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα το μεσημέρι που ξύπνησα ζητούσα τσιγάρο έστω ένα..έκανα ..και μετά το βράδυ κιαλλο και την επόμενη πήρα πακέτο
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα το μεσημέρι που ξύπνησα ζητούσα τσιγάρο έστω ένα..έκανα ..και μετά το βράδυ κιαλλο και την επόμενη πήρα πακέτο

 

Αρα ισχυει οτι με μια στραβοτιμονια, επιστρεφεις ολοταχως εκει που ησουν. Ουτε να το μυρισω λοιπον!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στον πειρασμό!

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Δεν ψηνομαι καθολου. 10 χρονια ειναι αυτα!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψηνομαι καθολου. 10 χρονια ειναι αυτα!
Και παρά πολύ καλά κάνεις!

Τελευταία ημέρα που έβαλα το διαολεμενο στο στόμα μου ήταν απόγευμα στις 22/9/2013!

Και δεν πρόκειται να το ξαναβάλω. (Συνήθως ποτέ δε λέω ποτέ όμως εδώ είμαι 1000000000% σίγουρος!)

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά απο ένα μήνα, πολύ καλή δουλειά τα τσιρότα νικοτινης τελικά. Ενω η 《θεραπεία 》λέει 12 εβδομάδες νομίζω οτι στην 6η θα τα σταματήσω τελείως (τελειωνω την 5η τωρα). Ξεχνάω να τα κολήσω πλεον το πρωι και αισθανομαι οτι μου ειναι περιττα εδω και 4 βδομαδες. Περισσοτερο τα κραταω για να ολοκληρωσω αυτο που λενε στις οδηγιες, αλλα δεν μπορω να περιμενω αλλες 6 εβδομαδες.. Υπενθυμιζω 20 χρονια φανατικος καπνιστης που αδυνατουσα να μεινω ακαπνος πανω απο ωρα
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει πως το κακό γίνεται, είτε είσαι καπνιστής 10 χρόνια, είτε 15, είτε 30 και μετά το κόψεις. Απλά μέχρι να σου εμφανιστεί, ότι είναι να σου εμφανιστεί από την ζημιά που έχει προκληθεί, θα το μάθεις χρόνια μετά. Απλά μέχρι τότε, βελτιώνεις κάπως την ζωή σου.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάπνιζα από το γυμνάσιο,33 χρόνια περίπου.Αγαπούσα πολύ το τσιγάρο και δεν είχα σκοπό να το κόψω.Εδωσα μια ευκαιρία στον εαυτό μου με το ηλεκτρονικό και χωρίς ιδιέτερη δυσκολία τα κατάφερα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ .Τώρα σκέτη γλυκερίνη και οι τζούρες αραιώνουν

ΝΙΚΗΣΑ:):):)

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα για περίπου 20 χρόνια. Κατάφερα να το σταματήσω μαχαίρι με την βοήθεια του ατμίσματος. Τώρα θα μου πεις το άτμισμα είναι καλό;

Πιστεύω καλύτερο από το κάπνισμα.....:happy:

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα για περίπου 20 χρόνια. Κατάφερα να το σταματήσω μαχαίρι με την βοήθεια του ατμίσματος. Τώρα θα μου πεις το άτμισμα είναι καλό;

 

Πιστεύω καλύτερο από το κάπνισμα.....:happy:

Τώρα δεν μπορείς να το κόψεις τελειος?
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά απο ένα μήνα, πολύ καλή δουλειά τα τσιρότα νικοτινης τελικά. Ενω η 《θεραπεία 》λέει 12 εβδομάδες νομίζω οτι στην 6η θα τα σταματήσω τελείως (τελειωνω την 5η τωρα). Ξεχνάω να τα κολήσω πλεον το πρωι και αισθανομαι οτι μου ειναι περιττα εδω και 4 βδομαδες. Περισσοτερο τα κραταω για να ολοκληρωσω αυτο που λενε στις οδηγιες, αλλα δεν μπορω να περιμενω αλλες 6 εβδομαδες.. Υπενθυμιζω 20 χρονια φανατικος καπνιστης που αδυνατουσα να μεινω ακαπνος πανω απο ωρα
Καλησπέρα,ολοκλήρωσε την θεραπεία κανονικά .με όλες τις ημέρες που ζητάει η συγκεκριμένη θεραπεία . ΜΗΝ παραλείψεις ούτε μια .

 

Το έκοψα και εγώ έτσι πριν 12 χρόνια .

Όσες φορές παρελλειψα βήμα γιατί ένιωθα καλά και δυνατός ....ξανακαπνιζα ...

 

Καλή επιτυχία .

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έπρεπε να τρέξω μεγάλη απόσταση για κάτι επείγον και όλο λαχανιαζα, πραγμα που με τσατισε απίστευτα και το πηρα απόφαση να το κόψω.
Link to comment
Share on other sites

Είδα πως ξεκίνησαν να δοκιμάζουν τις επιπτώσεις του καπνίσματος στα ζώα, απίστευτα πειράματα και βασανιστήρια που έκαναν σε σκύλους τότε, και συνεχίζουν να κάνουν ακόμα και σήμερα σε ποντίκια και μαϊμούδες, αλλά και σε σκύλους, και το έκοψα την επόμενη ημέρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάπνιζα για περίπου 20 χρόνια. Κατάφερα να το σταματήσω μαχαίρι με την βοήθεια του ατμίσματος. Τώρα θα μου πεις το άτμισμα είναι καλό;

Πιστεύω καλύτερο από το κάπνισμα.....:happy:

Χειρότερο το ατμισμα. Οι περισσότεροι φίλοι μου που άλλαξαν από τσιγάρο σε ατμισμα, είναι όλη την ημέρα με το ηλεκτρονικό στο χέρι. Σίγουρα κάνουν τριπλασιες και βάλε τζουρες.. Το βλέπω και εγώ ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερο το ατμισμα. Οι περισσότεροι φίλοι μου που άλλαξαν από τσιγάρο σε ατμισμα, είναι όλη την ημέρα με το ηλεκτρονικό στο χέρι. Σίγουρα κάνουν τριπλασιες και βάλε τζουρες.. Το βλέπω και εγώ ο ίδιος.

 

Ε και; Αν κόψει κάποιος το ένα μπουκάλι ουίσκι τη μέρα δηλαδή και πίνει δύο μπουκαλάκια σόδα, είναι χειρότερα;

Τι λογική είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Το ατμισμα έχω την εντύπωση ότι μόδα ήταν και περνάει, μη πω πέρασε ήδη... δυο φίλοι μου πάντως το ρίξανε στην αντιβίωση γιατί τα πνευμόνια τους καλύφθηκαν από λαδίλα και δε μπορούσαν να πάρουν ανάσα στον ύπνο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι όντως το ατμισμα ήτανε μια μόδα. Σήμερα βλέπω όλο και λιγότερους που κάνουν χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου. Το παράτησα όταν βγήκε ο νόμος με τις ιδιοκατασκευές των υγρών, κάπου με κούρασε η απλά δεν το είχα

Αυτές τις μέρες δοκίμασα και το iqos της γυναίκας αλλά δε μου έκανε κάποια ιδιαίτερη αίσθηση άσε που με τους δικούς μου ρυθμούς βγαίνει ένα πανάκριβο σπορ.

Το καλύτερο είναι το μαχαίρι αλλά δύσκολο...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε και; Αν κόψει κάποιος το ένα μπουκάλι ουίσκι τη μέρα δηλαδή και πίνει δύο μπουκαλάκια σόδα, είναι χειρότερα;

Τι λογική είναι αυτή;

Πιστεύω σε κάλυψε ο φίλος από κάτω. Άτοπο να συγκρίνεις το ουίσκι με τη σόδα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι όντως το ατμισμα ήτανε μια μόδα. Σήμερα βλέπω όλο και λιγότερους που κάνουν χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου. Το παράτησα όταν βγήκε ο νόμος με τις ιδιοκατασκευές των υγρών, κάπου με κούρασε η απλά δεν το είχα

Αυτές τις μέρες δοκίμασα και το iqos της γυναίκας αλλά δε μου έκανε κάποια ιδιαίτερη αίσθηση άσε που με τους δικούς μου ρυθμούς βγαίνει ένα πανάκριβο σπορ.

Το καλύτερο είναι το μαχαίρι αλλά δύσκολο...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Δεν νομιζω οτι βλεπεις λιγοτερους, απλα ολοι αυτοι που ατμιζουν δεν εχουν την αναγκη να το κανουν πια ολη την ωρα. Οταν εχεις την αναγκη κανεις 4-5 τζουρες, και ολα καλα. (εμεις να πω καλυτερα, γιατι κι εγω ατμιζω απο το 2011, και δεν εχω κανενα λαδι στον πνευμονα, που σε περιπτωση αν εχει γινει κατι τετοιο σε καποιους ειναι γιατι ατμιζουν με πνευμονικους ατμοποιητες και με υγρα του λιτρου, χαλιας ποιοτητας).

 

Επισης θα συμφωνησω οτι ειναι λαθος η συγκριση τσιγαρου με ηλεκτρονικο. Εντελως αλλα πραγμα η καυση σε σχεση με την ατμοποιηση. Αυτο που παιζει τεραστιο ρολο στην σωστη χρηση του ηλεκτρονικου ειναι η επιλογη ποιοτικων, ελεγμενων υγρων!!!

 

Και τελος, για οποιον μπορει, το μαχαιρι ειναι η πιο σωστη και καλυτερη λυση!

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χαίρομαι εξίσου για τον πατέρα μου που το έκοψε μέσω Allen Carr's Easyway (ACE) όσο και για άλλους συγγενείς που ατμίζουν. Σημειωτέον δε ότι η ACE προτιμάται από πιο πολύ κόσμο, περιλαμβάνει πολύ πιο λίγα βοηθήματα και είναι πιο οικονομική. Σε σχέση με NRT, ηλεκτρονικά τσιγάρα, Champix κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χαίρομαι εξίσου για τον πατέρα μου που το έκοψε μέσω Allen Carr's Easyway (ACE) όσο και για άλλους συγγενείς που ατμίζουν. Σημειωτέον δε ότι η ACE προτιμάται από πιο πολύ κόσμο, περιλαμβάνει πολύ πιο λίγα βοηθήματα και είναι πιο οικονομική. Σε σχέση με NRT, ηλεκτρονικά τσιγάρα, Champix κτλ.

 

 

Εχεις δικιο...το Champix το προσπαθησε η πεθερα μου, επαγγελματιας η γυναικα, και δεν μπορουσε να συγκεντρωθει στην δουλεια! Κοντεψε να γινει ζομπι...και το σταματησε στις 10 μερες...τωρα ατμιζει σχεδον 8 χρονια, και κανει αλλη ζωη. Αλλα λεει, αν αυριο δεν υπαρχει το ηλεκτρονικο, θα αναψω τσιγαρο! Για τετοιο εθισμο μιλαμε!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...