Jump to content

Εγγύηση Apple: Τι ισχύει τελικά επίσημα για την Ελλάδα;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι λόγος αυτός σε καμία περίπτωση για άρνηση παροχής 2ετης εγγυησης(1 έτος της Apple και δεύτερο έτος του πωλητή)

Είναι παρανομία να σου αρνηθούν επειδή η αγορά έγινε με τιμολόγιο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

 

 

Όσον αφορά την εγγύηση για το Apple Watch,και την κάλυψη εγγύησης λόγω αγοράς από skroutzομάγαζο στο οποίο αρνήθηκαν πως υπάρχει διετή εγγύηση γιατί το παραστατικό αγοράς ήταν τιμολόγιο.

Μίλησα τηλεφωνικά με I-system όπως μου πρότειναν σε άλλο thread.

Επειδή μένω επαρχία ζήτησα να τους στείλω φωτογραφίες αρχικά ώστε να μου πουν αν θα περάσει εγγύηση για να μην το στείλω άδικα πράγμα το οποίο δέχτηκαν. Αφού έστειλα τις φωτογραφίες μαζί με το τιμολόγιο αγορας η απάντηση ήταν πως είναι εμφανέστατο το πρόβλημα και μπορούσα να προχωρήσω σε αποστολή καθώς σύμφωνα με το παραστατικό καλύπτεται από 2 έτη εγγύηση.

Εδώ να σημειώσω πως δεν μπορούσα να καταλάβω τον λόγο που από το service στο κατάστημα ήταν απόλυτοι πως η Apple δεν δέχεται εγγύηση με τιμολόγιο αγοράς.

Η αποστολή λοιπόν έγινε στις 29/11 και κάποια στιγμή με πήραν να μου πουν πως πρέπει να διαγράψω το Watch από το find my phone για το στείλουν στο επισκευαστικό κέντρο.

Σήμερα απόγευμα με πήραν να μου πουν πως η αντικατάσταση πραγματοποιήθηκε αλλά υπήρξε μια δυσκολία μέχρι να την δεχτεί το επισκευαστικό κέντρο.

Είμαι τυχερός που 1ον είχα μηχανογραφημένο παραστατικό.

2ον ήταν τιμολόγιο αγοράς

3ον έγραφε τον σειριακό αριθμό

4ον η ενεργοποίηση έγινε αρκετές ημέρες μετά την έκδοση του παραστατικού.

5ον το πρόβλημα υπήρξε σε αρκετά ρολόγια και η Apple είχε ήδη αποφανθεί πως ΔΕΝ οφείλεται σε κακή χρήση.

Το ρολόι λοιπόν ΔΕΝ ήταν ευρωπαϊκό όποτε η Apple έβλεπε στην βάση δεδομένων της πως προοριζόταν για χώρα εκτός Ε.Ε. αλλά είχε ελληνικό παραστατικό και ζητούσαμε την διετή ευρωπαϊκή εγγύηση.

Για καλή μου τύχη η αντικατάσταση έγινε και οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια το τεχνικό τμήμα της I-system για το αποτέλεσμα.

Είναι προφανές πως θα αγοράζω προϊόντα Apple μόνο από επίσημο δίκτυο για να είμαι καλυμμένος όσον αφορά την διετή εγγύηση.

Τώρα δεν μου κάνει εντύπωση η χρήση γελοίων δικαιολογιών από το κατάστημα για να αποφύγουν την διαδικασία εγγύησης αφού γνώριζαν ότι δεν θα μπορούσα να την πάρω.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by mantoniou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@soureal Όχι συνήγορο του καταναλωτή.

Κάνε μια επώνυμη καταγγελία στο 1520.gov.gr με όλα τα στοιχεία και το παραστατικό της αγοράς σου.

 

Τι διαφορά έχει το 1520 από τον συνήγορο του καταναλωτή όσον αφορά στην προσπάθεια που πιθανώς να κάνω να φτιάξω το κινητό μου και να δικαιωθώ;

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει το 1520 από τον συνήγορο του καταναλωτή όσον αφορά στην προσπάθεια που πιθανώς να κάνω να φτιάξω το κινητό μου και να δικαιωθώ;

 

Ο συνήγορος του καταναλωτή δεν μπορεί να επιβάλλει πρόστιμα. Έχει γνωμοδοτικό ρόλο μόνον ως ανεξάρτητη αρχή.

Η γενική γραμματεία καταναλωτή (1520.gov.gr) δεν είναι ανεξάρτητη αρχή, αλλά κρατική υπηρεσία του Υπουργείου Εμπορίου και επιβάλλει πρόστιμα σε παραβάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update, Feb 2018.

 

Οπως ειχα αναφερει σε παλαιοτερο μηνυμα, εχω ενα iPhone SE με προβλημα επανεκκινησεων το οποιο βρισκεται βαθια στο δευτερο χρονο της εγγυησης. Πριν μερικες μερες, Παρασκευη αν θυμαμαι καλα, μιας που βρηκα εναλλακτικη, το πηγα στην iSystems στο Χαλανδρι (που ομως ειναι στο μετρό Χολαργος :p)

 

Με παιρνουν χθες τηλεφωνο και μου λενε οτι η συσκευη εχει αντικατασταθει απο νεα (φανταζομαι ειναι refurbished). Με οσα τραγελαφικα ειχα διαβασει εδω απο φιλους που τους βγηκε το λαδι, ημουν προετοιμασμενος για το χειροτερο αλλα τελικα ολα πηγαν ρολόι. Δε με χαλασε κιολας η αλλαγη γιατι το δικο μου ειχε σημαδακια χρησης και ενα σημαντικο στην πλατη απο κολλα μαγνητη.

Link to comment
Share on other sites

Update, Feb 2018.

 

Οπως ειχα αναφερει σε παλαιοτερο μηνυμα, εχω ενα iPhone SE με προβλημα επανεκκινησεων το οποιο βρισκεται βαθια στο δευτερο χρονο της εγγυησης. Πριν μερικες μερες, Παρασκευη αν θυμαμαι καλα, μιας που βρηκα εναλλακτικη, το πηγα στην iSystems στο Χαλανδρι (που ομως ειναι στο μετρό Χολαργος :p)

 

Με παιρνουν χθες τηλεφωνο και μου λενε οτι η συσκευη εχει αντικατασταθει απο νεα (φανταζομαι ειναι refurbished). Με οσα τραγελαφικα ειχα διαβασει εδω απο φιλους που τους βγηκε το λαδι, ημουν προετοιμασμενος για το χειροτερο αλλα τελικα ολα πηγαν ρολόι. Δε με χαλασε κιολας η αλλαγη γιατι το δικο μου ειχε σημαδακια χρησης και ενα σημαντικο στην πλατη απο κολλα μαγνητη.

 

Δες αυτο το άρθρο και πες μας τι μοντέλο σου έδωσαν.

http://appleworldhellas.com/%cf%80%cf%89%cf%82-%ce%bd%ce%b1-%ce%be%ce%b5%cf%87%cf%89%cf%81%ce%af%cf%83%ce%b5%cf%84%ce%b5-%ce%b1%ce%bd-%ce%ad%ce%bd%ce%b1-iphone-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%ba%ce%b1%ce%b9%ce%bd%ce%bf%cf%8d/

 

Εγω πχ πήρα μοντέλο ΝΝ.... και όχι FN...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα παιδιά, στο iPhone 8 παρατηρησα black screen bleeding. Γνωρίζει κανείς αν το καλύπτει η εγγύηση ;

Βγάζεις μια φωτογραφία την στέλνεις σε document ενημερώνεις και στο αντικαθιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, στο iPhone 8 παρατηρησα black screen bleeding. Γνωρίζει κανείς αν το καλύπτει η εγγύηση ;

 

Αν το προβλημα σου ειναι τοσο εντονο τοτε προφανως και καλυπτεσαι απο εγγυηση.

 

Γενικα bleeding/burn in και λοιπα των οθονων αν ειναι εντονα εννοειται οτι καλυπτονται απο την εγγυηση αφου δεν ειναι φυσιολογικα προβληματα που πρεπει να εμφανιστουν σε τοσο μικρο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις μια φωτογραφία την στέλνεις σε document ενημερώνεις και στο αντικαθιστούν.

Billy στην infoquest στέλνω τη φωτό σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Billy στην infoquest στέλνω τη φωτό σωστά ;

 

Όχι. Messenger νέα συνομιλία document είναι ο ένας από τους 3 επισήμους στην Ελλάδα. Αν και λέγεται πως είναι με διαφορά ο καλύτερος αντιπροσωπος

Link to comment
Share on other sites

@billy1986 Η infoquest δεν είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος ; Την εγγύηση η infoquest δεν την καλύπτει;

 

Επίσημοι αντιπρόσωποι

 

1. Infoquest

2. Document

3. Isystem

4 istorm

 

 

Με διαφορά Document οι καλύτεροι. Εκεί το έστειλα και εγώ. Εμπιστέψου με

Link to comment
Share on other sites

Επίσημοι αντιπρόσωποι

 

1. Infoquest

2. Document

3. Isystem

4 istorm

 

 

Με διαφορά Document οι καλύτεροι. Εκεί το έστειλα και εγώ. Εμπιστέψου με

 

Ok, τους έστειλα, περιμένω απάντηση. Οταν μου απαντήσουν θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο γυαλί? Το tempered glass εννοείς?

 

Όχι το tempered. Η οθόνη δεν χωρίζεται σε δυο κομμάτια ; Την lcd οθόνη μέσα και το γυαλί που βρίσκεται απέξω. Νομίζω είναι δυο ξεχωριστά πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

Όχι το tempered. Η οθόνη δεν χωρίζεται σε δυο κομμάτια ; Την lcd οθόνη μέσα και το γυαλί που βρίσκεται απέξω. Νομίζω είναι δυο ξεχωριστά πράγματα .

 

Ειναι ενα σαν ανταλλακτικο, Αλλαζονται ολα μαζι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ.

 

Δεν ξέρω αν σου αλλάξουν οθόνη. Κάτι παίζει με τα 8αρια και γίνεται αντικατάσταση με νέες παρτίδες. Νέες νέες όμως. Εμένα στο 8αρη βρήκαν αρκετές βλάβες και δεν αντικατέστησαν τίποτα. Πήραν έγκριση και μου έδωσαν καινούργια παρτίδα τηλέφωνο δεν μιλάμε για ανακατασκευασμένο.

 

Αλλά και αντικατάσταση οθόνης να γίνει γίνεται όχι εδώ αλλά Ολλανδία στο επίσημο τους εργοστάσιο.

 

Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη. Το έστειλα με acs αφού πρώτα τους ειδοποίησα. Το έστειλα ξεκλείδωτο από iCloud. Έφυγε από εδώ Τετάρτη. Ήταν Αθήνα Πέμπτη. Παρασκευή πήραν έγκριση για αντικατάσταση το απόγευμα 4 ώρα γιατί εκείνη την ώρα μου είπαν πως έρχονται οι συσκευές. 5ωρα την Παρασκευή μου το έστειλαν πίσω στο ίδιο παλιό κουτάκι που τους το έστειλα. Σάββατο το είχα στα χέρια μου. Μπαίνω στο site να ελέγξω την συσκευή και μου βγάζει ότι είναι προϊόν αντικατάστασης και όχι refurbished. Αυτά.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σου αλλάξουν οθόνη. Κάτι παίζει με τα 8αρια και γίνεται αντικατάσταση με νέες παρτίδες. Νέες νέες όμως. Εμένα στο 8αρη βρήκαν αρκετές βλάβες και δεν αντικατέστησαν τίποτα. Πήραν έγκριση και μου έδωσαν καινούργια παρτίδα τηλέφωνο δεν μιλάμε για ανακατασκευασμένο.

 

Αλλά και αντικατάσταση οθόνης να γίνει γίνεται όχι εδώ αλλά Ολλανδία στο επίσημο τους εργοστάσιο.

 

Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη. Το έστειλα με acs αφού πρώτα τους ειδοποίησα. Το έστειλα ξεκλείδωτο από iCloud. Έφυγε από εδώ Τετάρτη. Ήταν Αθήνα Πέμπτη. Παρασκευή πήραν έγκριση για αντικατάσταση το απόγευμα 4 ώρα γιατί εκείνη την ώρα μου είπαν πως έρχονται οι συσκευές. 5ωρα την Παρασκευή μου το έστειλαν πίσω στο ίδιο παλιό κουτάκι που τους το έστειλα. Σάββατο το είχα στα χέρια μου. Μπαίνω στο site να ελέγξω την συσκευή και μου βγάζει ότι είναι προϊόν αντικατάστασης και όχι refurbished. Αυτά.

 

Μάλιστα, κατάλαβα. Το δικό σου τι είχε και στο αντικατέστησαν ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα. Το δικό σου τι είχε και στο αντικατέστησαν ;

 

 

Πολλαπλές βλάβες.

Κρασαρε η κάμερα από μόνη της σε άσχετες στιγμές

Δεν κρατούσε το iCloud έκανα restore και μου το έβγαζε από το iCloud και το εμφάνιζε ως νέο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλές βλάβες.

Κρασαρε η κάμερα από μόνη της σε άσχετες στιγμές

Δεν κρατούσε το iCloud έκανα restore και μου το έβγαζε από το iCloud και το εμφάνιζε ως νέο τηλέφωνο.

 

Κατάλαβα. Πάντως νομίζω ότι το δικό μου επειδή το υπολοιπο κινητό είναι πλήρως λειτουργικό δε νομίζω να μου το αντικαταστήσουν με άλλο.την οθόνη θα αλλάξουν πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...