Jump to content

Εγγύηση Apple: Τι ισχύει τελικά επίσημα για την Ελλάδα;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως μου είχε τύχει σε τηλεφωνική επικοινωνία με το service να μου πουν ότι ισχύει η εγγύηση μόνο με το imei

Όταν ενεργοποιείται η συσκευή για πρώτη φορά και επικοινωνεί με τους servers της apple ανοίγει και η έναρξη αυτόματα της εγγύησης.

Μπορούν να το δουν αυτό στην πλατφόρμα τους

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως μου είχε τύχει σε τηλεφωνική επικοινωνία με το service να μου πουν ότι ισχύει η εγγύηση μόνο με το imei

Όταν ενεργοποιείται η συσκευή για πρώτη φορά και επικοινωνεί με τους servers της apple ανοίγει και η έναρξη αυτόματα της εγγύησης.

Μπορούν να το δουν αυτό στην πλατφόρμα τους

Ναι μόνο με το imei για την εγγύηση που δίνει η Apple αν περάσει ένας χρόνος θέλει αποδείξει ώστε να περάσει ένας επιπλέον χρόνος μέσα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο με το imei για την εγγύηση που δίνει η Apple αν περάσει ένας χρόνος θέλει αποδείξει ώστε να περάσει ένας επιπλέον χρόνος μέσα

 

Ναι εννοείται αυτό

Άσε που τον δεύτερο χρόνο πρέπει να τον διεκδικήσεις από το κατάστημα λόγο νομοθεσίας ευρωπαϊκής ένωσης

Δεν νομίζω ότι πολλοί από τους κατόχους έχουν την υπομονή και τον χρόνο να ασχοληθούν όμως με αυτήν την διαδικασία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται αυτό

Άσε που τον δεύτερο χρόνο πρέπει να τον διεκδικήσεις από το κατάστημα λόγο νομοθεσίας ευρωπαϊκής ένωσης

Δεν νομίζω ότι πολλοί από τους κατόχους έχουν την υπομονή και τον χρόνο να ασχοληθούν όμως με αυτήν την διαδικασία

Ναι θέλει διεκδίκηση και μάλιστα πολλές φορές χρειάζεται εντολή από προστασία κατανάλωτη κλπ

Και η απόδειξη αγοράς πρέπει να έχει όπως και δυποτε imei της συσκευής πάνω της

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όταν είχα πάει στο istorm στο μεγάλο εμπορικό στην Αθηνών-Λαμίας δεν είχαν την παραμικρή ιδέα για δεύτερο χρόνο κτλ κτλ κτλ.
Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όταν είχα πάει στο istorm στο μεγάλο εμπορικό στην Αθηνών-Λαμίας δεν είχαν την παραμικρή ιδέα για δεύτερο χρόνο κτλ κτλ κτλ.

 

Την διεκδικείς την παράταση του δεύτερου χρόνου

Τα παιδιά στα καταστήματα σίγουρα δεν γνωρίζουν αλλά αν μιλήσεις μετά με κάποιον ανώτερο και τους ζορίζεις θα βρεις άκρη

Ειδικά αν εκτυπώσεις και την ευρωπαϊκή νομοθεσία

Αλλά όλα αυτά είπαμε δεν κάθεται ο καθένας να τα κάνει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου.φυσικα αν μου τυχει κατι χττπα ξυλο θα τους ζορισω.με μενα δε περναν αυτα,εχω υπομονη απειρη οταν εχω δικιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμενα που εχω ενα προβλημα με το iphone και το τηλεφωνο αγοραστηκε 22/1/15 να φανταστω δεν με πιανει με κανεναν τροπο η διετης εγγυηση ετσι;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που εχω ενα προβλημα με το iphone και το τηλεφωνο αγοραστηκε 22/1/15 να φανταστω δεν με πιανει με κανεναν τροπο η διετης εγγυηση ετσι;

Προφανώς όχι έχει λήξει εδώ και 6 μήνες.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όχι έχει λήξει εδώ και 6 μήνες.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Μη βαρας... ειπαμε μηπως 1 στο 1000000 δεν το προσεχαν! :lol::p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια πηγα χτες document για το iphone 6s του αδερφου μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγορασμενο δεκεμβριο του 15 δεν το δεχτηκαν και ειπαν να μιλησω με τον πωλητη το καιζερσοπ ο υπευθηνος του καιζερ μου ειπε να ζητησω επεκταση εγγυησης απο την ντοκιουμεντ τι να κανω δεν εχω υπομονη και βενζινη να πηγαινοερχομαι

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα χτες document για το iphone 6s του αδερφου μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγορασμενο δεκεμβριο του 15 δεν το δεχτηκαν και ειπαν να μιλησω με τον πωλητη το καιζερσοπ ο υπευθηνος του καιζερ μου ειπε να ζητησω επεκταση εγγυησης απο την ντοκιουμεντ τι να κανω δεν εχω υπομονη και βενζινη να πηγαινοερχομαι

 

Με την απόδειξη εχεις 2 χρονια εγγύηση. Το απαιτείς. Τιποτα παραπανω.

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η εγγύηση είναι διεθνής από όπου και να αγοράστηκε το κινητό. Τις προάλλες, στο facebook, όταν το έγραψα σε ένα thread του Πλαίσιο, είχαν το θράσος να μου πούνε «επειδή δεν έχεις διασταυρωμένη εικόνα περί της εγγύησης, σε καλούμε να επικοινωνήσεις με την Apple», κι όταν τους είπα για όλα τα περιστατικά που εξυπηρετήθηκα με τηλέφωνα αγορασμένα από άλλες χώρες στην Ελλάδα με εγγύηση, με έβγαζαν τρελό. Εν πάση περιπτώσει, επειδή έχω εξυπηρετηθεί με ελληνικό τηλέφωνο δυο φορές στο Apple Store, χθες ρώτησα την Genius τι ισχύει και μου είπε ότι η εγγύηση είναι του κατασκευαστή, επομένως διεθνής. Και στην Ευρώπη είναι 2 χρόνια.

 

Επί τη ευκαιρία, πραγματικά κρίμα να μην υπάρχει έστω ένα Apple Store στην Αθήνα. Είναι απίστευτο ότι πρέπει να περιμένεις μέσω reseller και 5 μέρες για απόφαση, ενώ στο Apple Store σε 5 λεπτά έχεις πάρει άλλη συσκευή.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι για να κάνεις τη δουλειά σου, πρέπει να παίζεις ανάμεσα σε παρακαλετό και απειλές. Για μένα η Apple έχει τη χειρότερη μακράν aftermarket υποστήριξη από τις επώνυμες εταιρείες στην Ελλάδα και σε θέμα εγγύησης και σε θέμα αντιμετώπισης και σε θέμα χρόνου service. Όλοι γράφετε για αυτή τη document και γω που έχω πάει δυο φορές μόνο τρελό δε με βγάλανε με κλασικές απαντήσεις restore και backup

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

dgeorge4 said:
Το θέμα είναι ότι για να κάνεις τη δουλειά σου, πρέπει να παίζεις ανάμεσα σε παρακαλετό και απειλές. Για μένα η Apple έχει τη χειρότερη μακράν aftermarket υποστήριξη από τις επώνυμες εταιρείες στην Ελλάδα και σε θέμα εγγύησης και σε θέμα αντιμετώπισης και σε θέμα χρόνου service. Όλοι γράφετε για αυτή τη document και γω που έχω πάει δυο φορές μόνο τρελό δε με βγάλανε με κλασικές απαντήσεις restore και backup

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Οι resellers δεν είναι κακοί μόνο στην Ελλάδα. Πριν πάω στο Apple Store δοκίμασα να πάω σε έναν τοπικό reseller στην πόλη που βρίσκομαι και με έβγαλαν και εμένα τρελό, μου είπαν ότι όλα ήταν οκ με τη συσκευή, ενώ ο Genius στο Apple Store είδε αυτό που έλεγα. Αλλά ναι συμφωνώ ότι είναι μανίκι και δε θα έπρεπε να φοβάσαι μη πάθει κάτι το τηλ. και χρειαστείς εγγύηση.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς η Apple δίνει ένα χρόνο εγγύηση, τουλάχιστον αυτό ισχύει εδώ από την επίσημη αντιπροσωπεία. Μετά από πιέσεις θέλουν να με χρεώσουν το κόστος αντικατάστασης της οθόνης επειδή έχει ένα γδαρσιμο (κατ αυτούς ράγισμα) για να προβούν σε δωρεάν επισκευή του κινητού εφ όσον γίνεται. Όλο το στορυ εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=422257&page=86

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Apple δίνει ένα χρόνο εγγύηση, τουλάχιστον αυτό ισχύει εδώ από την επίσημη αντιπροσωπεία. Μετά από πιέσεις θέλουν να με χρεώσουν το κόστος αντικατάστασης της οθόνης επειδή έχει ένα γδαρσιμο (κατ αυτούς ράγισμα) για να προβούν σε δωρεάν επισκευή του κινητού εφ όσον γίνεται. Όλο το στορυ εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=422257&page=86

 

η Apple δίνει 2 χρόνια στην Ελλάδα . Με κόπο δυστχυώς αλλά το πετυχαίνεις.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με κόπο? Να βάλω δικηγόρο. Το στορυ είναι σημερινό και η αντιπροσωπεία που αναφέρω είναι η επίσημη στην Ελλάδα. Επίσης η απόδειξη αγοράς γράφει 1 έτος. Αν γνωρίζεις εσύ κάποιον άλλο τρόπο διεκδίκησης ευχαρίστως να τον ακούσω με προσοχή
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

@petros46

 

Η Εγγύηση Υλικού Σας

[...]Για τις αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα και την Κύπρο, η περίοδος για την έγερση απαιτήσεων που σχετίζονται με ελαττώματα μη συμμόρφωσης με τη σύμβαση πώλησης είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης.[...]

 

[...]Σημαντικό: Οι όροι και οι προϋποθέσεις της Μονοετούς περιορισμένης εγγύησης της Apple δεν θα ισχύουν για απαιτήσεις που εγείρονται με βάση τη νομοθεσία περί καταναλωτών.[...]

 

Προϊόντα Apple και νομοθεσία περί καταναλωτών της ΕΕ

Περίοδος υποβολής αξιώσεων --> 2 έτη (ελάχιστο) από την ημερομηνία παράδοσης
Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να πηγαίνω στη προστασία του καταναλωτή για μέχρι τώρα το plaisio και η info quest μάλλον σφυρίζουν κλέφτικα

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε μια αγορά που έκανε ο ανιψιος μου απο καταστημα (!) για το ipad δεν του εδωσαν αποδειξη αλλά κάτι πρόχειρο μα****** του έκαναν.το προιον αυθεντικο θελω να πιστευω!-πως το ελεγχω;;;;

 

το ερωτημα ειναι ή θα μπω φυλακή αύριο που θα το φέρω στο κεφάλι του πωλητή ή θα το φάω κ θα κάτσω.

Χωρίς απόδειξη έχει εγγύηση το μηχάνημα;

συγχωρέστε με αλλά είμαι να εκραγω!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε μια αγορά που έκανε ο ανιψιος μου απο καταστημα (!) για το ipad δεν του εδωσαν αποδειξη αλλά κάτι πρόχειρο μα****** του έκαναν.το προιον αυθεντικο θελω να πιστευω!-πως το ελεγχω;;;;

 

 

 

το ερωτημα ειναι ή θα μπω φυλακή αύριο που θα το φέρω στο κεφάλι του πωλητή ή θα το φάω κ θα κάτσω.

 

Χωρίς απόδειξη έχει εγγύηση το μηχάνημα;

 

συγχωρέστε με αλλά είμαι να εκραγω!:ninja:

 

 

 

Καταρχάς από που το αγόρασε;

Κατα δευτερον μπες εδώ https://checkcoverage.apple.com/il/en/ και κανε έναν έλεγχο.

Εγγύηση αν δεν κάνω λάθος έχεις και χωρίς απόδειξη αλλά καλό είναι να την έχει κ αυτή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω.

δεν το δειχνει στο site που μου εδωσες φανταζομαι πρεπει πρωτα να ενεργοποιηθει;

δεν το ανοιξα το κουτι.

σε γνωστο καταστημα δεν μπορω να πω.ειναι γνωστος μας κ μαλλον φανταστηκε οτι μπορει να μας δουλεψει..

 

σε περιπτωση απωλειας αποδειξης για παραδειγμα τι γινεται;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...