Jump to content

Cubot X6


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ ponemeno. Ποιο απ' όλα κατεβάζω;

 

Εγκαθιστούμε τα: PDAnet, Coolpad-140208-Setup, Vcom_driver_autoinstall

Ενεργοποιούμε το usb_debugging στο τηλέφωνό μας , το συνδέουμε ανοιχτό στην USB θύρα του PC και ολοκληρώνεται η εγκατάσταση.

Tips:

Καλό είναι να απενεργοποιηθούν τα antivirus & firewall.

Διαλέγουμε πίσω θύρα PC και καλό καλώδιο χωρίς προεκτάσεις.

Αποσυνδέουμε τυχόν usb συσκευές στις δίπλα θύρες για να αποφύγουμε πιθανό conflict.

Αν δεν γίνει εγκατάσταση των drivers και δεν βλέπετε το τηλέφωνο στο PC παρόλο που τα κάνατε όλα, συνδέστε το κινητό στο PC αφού το βάλετε σε recovery mode (από κλειστό πατώντας ταυτόχρονα τα vol+ και power μέχρι να ανοίξει η οθόνη) ή και fastboot mode (vol+ και vol- και power).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξεκίνησα με την εγκατάσταση του PDAnet και μου ζητάει να συνδέσω το κινητό.

Δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα τις άλλες εφαρμογές. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξεκίνησα με την εγκατάσταση του PDAnet και μου ζητάει να συνδέσω το κινητό.

Δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα τις άλλες εφαρμογές. Τι να κάνω;

 

Εγκατέστησέ τες και μετά συνδέεις το κινητό. Αν έχεις windows 7 όταν θα συνδέσεις το κινητό καλό είναι να έχεις τον υπολογιστή συνδεμένο στο internet

Link to comment
Share on other sites

Στο Vcom_driver_autoinstall έχει πολλά προγράμματα. Κατέβασα μόνο το install.exe, αλλά δεν έγινε η εγκατάσταση. Τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Στο Vcom_driver_autoinstall έχει πολλά προγράμματα. Κατέβασα μόνο το install.exe, αλλά δεν έγινε η εγκατάσταση. Τι πρέπει να κάνω;

 

Αν έχεις windows7 64 πρέπει να κατεβάσεις το installdrv64.exe. Δουλεύει βέβαια και το απλό Install.exe. Αφού το κατεβάσεις το εγκαθιστάς στον υπολογιστή. Καλό θα ήταν να μην είναι ενεργοποιημένο antivirus

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Όταν το εγκαταστήσεις, το ανοίγεις, πάς recovery update και εγκαθιστας το recovery που έβαλες στη μνήμη του τηλεφώνου. Εννοείται ότι το recovery ΔΕΝ είναι σε αρχείο zip

 

μπορείς να μου πεις ποιό recovery χρησιμοποιείς; το έκανα με αυτό που κατέβασα και πάλι τα ίδια.επανεκκίνηση συνέχεια. επίσης ρύθμιση για fast boot δεν έχω βάλει πουθενα όπως πρότεινε στο μήνυμα #360, για να την απενεργοποιήσω. πιέζοντας τα V+ και power μου κάνει την συνεχόμενη επανεκκίνηση, ενώ με το V- έχουμε τα κινέζικα. καμία ιδέα;

Edited by afados76
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου πεις ποιό recovery χρησιμοποιείς; το έκανα με αυτό που κατέβασα και πάλι τα ίδια.επανεκκίνηση συνέχεια. επίσης ρύθμιση για fast boot δεν έχω βάλει πουθενα όπως πρότεινε στο μήνυμα #360, για να την απενεργοποιήσω. πιέζοντας τα V+ και power μου κάνει την συνεχόμενη επανεκκίνηση, ενώ με το V- έχουμε τα κινέζικα. καμία ιδέα;

Είσαι σίγουρος ότι είναι root το κινητό; Όταν ανοίγεις το mobileuncle σου λέει root; Καλό θα ήταν να το δοκομάσεις με ένα πρόγραμμα root checker από το playstore.

Εγώ χρησιμοποιώ το recovery http://www.needrom.com/download/cubot-x6-cwm-custom-recovery/ αλλά μπορέις να χρησιμοποιήσεις και αυτά http://www.needrom.com/download/cubot-x6-twrp-recovery/ και http://www.needrom.com/download/recovery-twrp-2-7-0-0-for-cubot-x6/

Μερικές φορές έχει διαπιστωθεί ότι για να περάσει καποιος μια CWM recovery πρέπει πρώτα να περάσει μια TWRP recovery

τέλος αν θέλεις να δεις τι recovery έχεις (κινέζικα-αγγλικά) βάλε το Quick Boot ( Επανεκκίνηση ) από το playstore και κάνε από εκεί recovery.

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by ponemeno
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το κινητό είναι ρουταρισμένο, το έλενξα και με εφαρμογή του play store.

Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Αφού ξεκινάω με το TWRP μετά έχω το zip file στην εξωτερική κάρτα, κάνω wipe cache data και μετά κάνω install από την εξωτερική κάρτα. Στη συνέχεια κάνω reboot. Αυτή δεν είναι η διαδικασία;

ότι zip και να βάλω στο reboot κάνει επανεκκίνηση συνέχεια. γιατί;

Edited by afados76
Link to comment
Share on other sites

τελικά ούτε την έκδοση 4.4 (CubotX6_G807_D_H_CUBOT_V0.2_20140924.zip) από το needrom που έτρεχε παλαιότερα (χωρίς την πίσω κάμερα βέβαια) μπορεί να κάνει install τώρα.ενώ ξεκινά κανονικά, γράφει

checking for MD5 file...

no md5 file found

error flashing zip ' sdcard/CubotX6_G807_D_H_CUBOT_V0.2_20140924.zip

updating partition details...

...done

και με κόκκινα γράμματα Failed

τι στο καλό κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατάφερα και έτρεξα την έκδοση 4.4 (CubotX6_G807_D_H_CUBOT_V0.2_20140924.zip) από το needrom που έτρεχε και παλαιότερα (χωρίς την πίσω κάμερα βέβαια), τώρα παλεύω να δω πως θα αλλάξουμε το recovery.δοκίμασα και τα 3 παραπάνω (#378) αλλά μέσω mobileuncle αλλά όταν κάνει επανεκκίνηση σε recovery δεν ανοίγει απλά κάνει επανεκκίνηση και ανοίγει κανονικά στο 4.4

πως θα αλλάξω σε CWN?

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να γίνονται όλα αυτά επειδή δεν έχω εγκατεστημένα IMEI νούμερα?

ξέρει κανείς πως μπορώ να τα βάλω στη συσκευή αφού τα γράφει στο back cover?

Link to comment
Share on other sites

τελικά μετά από πολλές ώρες κατάφερα και έχω τα 4.4 και πέρασα και τα σωστά ΙΜΕΙ. Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι η πίσω κάμερα.καμία ιδέα πως θα την ενεργοποιήσουμε πάλι?

 

ξέχασα να αναφέρω ότι δεν μπορώ να ξεκινήσω με το V+ και power. δεν με βάζει σε TWRP καθόλου απλά κουνιέται στιγμιαία το σηματάκι του CUBOT και κάνει επανεκκίνηση σε κανονική λειτουργία. πως θα περάσω κάποιο recovery συμβατό?

Edited by afados76
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκατέστησα το KingoRoot και όλα εντάξει. Για να βάλουμε πίσω τα ΙΜΕΙ της συσκευής καμία ιδέα ωρέ παληκάρια???

 

http://www.doctorandroid.gr/2014/04/invalid-imei-mediatek.html

Link to comment
Share on other sites

To imei μπορεις να το επαναφερεις με το Mobile uncle tools. Δες εδώ http://www.editweaks.com/2014/08/easy-guide-to-repair-change-imei-of.html

 

Να πω κι εγω το δικό μου θέμα . Το έστειλα πίσω γιατι άρχισαν να εμφανίζονται σκιές στην οθόνη , σκιές από τα εικονίδια , από την κλειδαριά κλειδώματος και διάφορα άλλα. Επίσης είχε αρχίσει να ασπρίζει στο κάτω μέρος της οθόνης. Αλλά η αληθεια είναι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι ότι είχε χαλάσει το jack και δεν μπορουσα να χρησιμοποιήσω hands free. To θεμα είναι ότι η cubot μου χρεώνει το πρόβλημα στην οθόνη $44 λόγω κακής χρήσης. Προσωπικά το πρόσεχα το κινητό πάρα πολύ και πιστεύω ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε εξαιτίας της κακής ποιότητας της lcd.

Έστειλα μήνυμα πρώτα από όλα να μάθω αν έχει ήδη επισκευαστεί το jack για να ξέρω ότι δε θα μου ζητησουν αλλα 30 $ και για το jack με αποτελεσμα να ξαναπληρώσω το κινητό.

Δεν ξέρω τι άποψη έχετε για το τηλέφωνο , εγω πάντως κάτοχος coolpad f2 αυτή τη στιγμή το βρήκα ως μια συσκευη χαμηλής ποιοτητας κατασκευης και προσωπικά δεν θα ξαναγόραζα cubot. Όταν το παρέλαβα δεν έκλεινε καν σωστα το καπάκι στο πάνω μέρος με αποτέλεσμα να υπάρχει κενό.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιό κατάστημα σου τα είπαν αυτά; Γράψε αν θες στο αντίστοιχο νήμα σε παρακαλώ.

Αν είναι δυνατόν να λένε ότι η οθόνη ασπρίζει ή κάνει σκιές λόγω κακής χρήσης!

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω το τηλ κανα χρονο και ξαφνικα δεν μου δουλευει το ακουστικο, αν βαλω ακουστικα (hands free) ακουγεται χωρις προβλημα, χωρις ακουστικα ομως τιποτα, με παιρνουμ τηλ απαντω και βουβαμαρα ! τι να κανω ? εχετε κατι να προτεινετε ? καηκε το ακουστικο ?..αν ναι μπορω να το αλλαξω ?

Σας ευχαριστω !

 

Ακυρο παιδια..το εφτιαξα..

αγορασα ακουστικο απο το κεντρο αθηνα με4 περιπου euro και το αλλαξα μονος μου, τωρα δουλευει super δυνατα και καθαρα !

Ευτυχως.

Edited by jazzfrequency
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θα ήταν καλύτερο να ρωτήσεις στο νήμα του κινητού Cubot X6

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω ενα cubot x6 και επειτα απο πτωση η οθονη εσπασε. το κινητο δουλευε κανονικα απλα ηταν ραγισμενο το τζαμι και δεν δουλευε το touch screen. παρηγγειλα καινουργια οθονη απο πωλητη μεσω του aliexpress. οταν ηρθε η οθονη και την πηγα στο τοπικο συνεργειο για να την αλλαξουν (δεν ειχε μεσα καποια εργαλεια να κανω μονη μου την αλλαγη) την αλλαξανε και μου ειπανε οτι η οθονη που μου εστειλε ο κινεζος ειναι ελατωματικη. με το που ανοιγω το κινητο η οθονη εμφανιζει μια μεγαλη οριζοντια καθετη γραμμη μαυρη σε γκρι φοντο και επειτα χρωματιστες λεπτες γραμμουλες. το κινητο φαινεται να δουλευει κανονικα. εννοω ακουω το ¨κλικ¨που κανειο οταν προσπαθω να το ξεκλειδωσω, αυξομειώνεται η ένταση, χτυπαει κανονικα οταν καλλω κλπ. απλα η οθονη δειχνει μονο αυτες τις γραμμες. ο πωλητης απο την κινα μου ειπε οτι πρεπει να κατεβασω την ROM του κινητου και αυτο θα δουλεψει. προσπαθησα να την κατεβασω απο απο το needrom.com αλλα δεν καταφερα να την εγκαταστειλω. τωρα το εχω δωσει σε τεχνικο μηπως και την εγκαταστησει αυτος αλλα του φανηκε χαζο οτι δεν δουλευει λογω της rom. περιμενω την απαντηση του τεχνικου. ο κινεζος επεμενε οτι πρεπει να κατεβασω την rom. πολυ μπέρδεμα. βεβαια μπορω να του την επιστρεψω αλλα πρεπει να την βγαλω απο το κινητο και θελει παλι μετα τεχνικο για να γινει αυτο. εχετε καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει;:(

 

Κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλαμα με την οθόνη. Έρχεται σκέτη (χωρίς κατσαβίδια). Δεν χρειάζονται άλλωστε κάποια ειδικά. Είναι εύκολο να εγκατασταθεί η οθόνη αλλά αν δεν έχεις την ταινία για να του βάλεις γύρω γύρω από πίσω πιθανόν να καταστραφεί πάλι η οθόνη. Αφού σου δούλευε το κινητό πριν σου πάσει η οθόνη θα δουλεύει και μετά. Βγάλε φωτογραφίες, στείλτες στον κινέζο και πες του να σου στείλει νέα. Εύκολα την περνάς και εσύ , αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Υπάρχει και σχετικό video στο youtube. Ότι άλλο θέλεις πες το. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σε βοηθήσω κι από κοντά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...