Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να το ακυρώσεις πριν το στείλει, τα λεφτά θα επιστραφούν μετά από μερικές μέρες

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να το ακυρώσεις πριν το στείλει, τα λεφτά θα επιστραφούν μετά από μερικές μέρες

 

MI 5 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγορα 29 Ιανουαριου (θηκη και προστατευτικο οθονης) εμφανισε στο tracking :

 

Parcel Status Shipment cancelled by seller

 

Waiting for pick up

2018-02-02 01:59:10 [GMT+8]

 

Shipment cancelled

2018-02-22 10:57:39

 

αφησα μηνυμα πριν 3 μερες και δεν εχει απαντησει. αμοιγω dispute η περιμενω να ληξει η προθεσμια για παραλαβη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αγορα 29 Ιανουαριου (θηκη και προστατευτικο οθονης) εμφανισε στο tracking :

 

Parcel Status Shipment cancelled by seller

 

Waiting for pick up

2018-02-02 01:59:10 [GMT+8]

 

Shipment cancelled

2018-02-22 10:57:39

 

αφησα μηνυμα πριν 3 μερες και δεν εχει απαντησει. αμοιγω dispute η περιμενω να ληξει η προθεσμια για παραλαβη?

Αφού δεν απαντάει, κάνε.dispute.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς virtual prepaid mastercard της Εθνικής στο Ali; Την κάρτα την έχω χρησιμοποιήσει για άλλες αγορές από εξωτερικό απροβλημάτιστα. Όταν βάζω τα στοιχεία της κάρτας μου βγάζει "System Error".

Γενικά δεν τους εμπιστεύομαι να βάλω κανονική πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς virtual prepaid mastercard της Εθνικής στο Ali; Την κάρτα την έχω χρησιμοποιήσει για άλλες αγορές από εξωτερικό απροβλημάτιστα. Όταν βάζω τα στοιχεία της κάρτας μου βγάζει "System Error".

Γενικά δεν τους εμπιστεύομαι να βάλω κανονική πιστωτική.

Εντάξει φίλε,.Λ υπερβολή.

Ψωνίζει εκατομμύρια κόσμος από εκεί.

Αν εσένα σε τρομάζει, βγάλει καμία άλλη prepaid.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εντάξει φίλε,.Λ υπερβολή.

Ψωνίζει εκατομμύρια κόσμος από εκεί.

Αν εσένα σε τρομάζει, βγάλει καμία άλλη prepaid.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Παντως ενα μικρο refund που περίμενα απο aliexrpess απο τελη Νοεμβρίου δεν το πήρα ποτε οσες φορες και αν μιλησα 1)με τον πωλητή 2) το aliexpress και 3) την revolut.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα μικρο refund που περίμενα απο aliexrpess απο τελη Νοεμβρίου δεν το πήρα ποτε οσες φορες και αν μιλησα 1)με τον πωλητή 2) το aliexpress και 3) την revolut.
Ανέβασε μας ένα screenshot από την σελίδα του refund.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δείχνει ότι το refund έγινε.

Δεν έχει να σου πει κάτι ο πωλητής. Και δεν πιστεύω να λέει ψέματα και το Ali.

Μόνο με την κάρτα σου το ψάχνεις.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δείχνει ότι το refund έγινε.

Δεν έχει να σου πει κάτι ο πωλητής. Και δεν πιστεύω να λέει ψέματα και το Ali.

Μόνο με την κάρτα σου το ψάχνεις.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Το εψαξα, μίλησα με Revolut τους εδωσα αυτο το ARN number και με είπαν δεν βλέπουν καποιο refund. Anyway, το ποσο ειναι μικρο πιο πολυ με ενδιαφέρει μην υπαρχει κάποιο αλλο προβλημα και αν στο μελλον χρειαστεί να παρω καποιο αλλο σοβαρο refund δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα, μίλησα με Revolut τους εδωσα αυτο το ARN number και με είπαν δεν βλέπουν καποιο refund. Anyway, το ποσο ειναι μικρο πιο πολυ με ενδιαφέρει μην υπαρχει κάποιο αλλο προβλημα και αν στο μελλον χρειαστεί να παρω καποιο αλλο σοβαρο refund δεν γίνεται.
Για κοίτα λίγο και στο app της revult μήπως έχει γίνει το refund σε δολλάρια, αν έχει γίνει σε δολλάρια δεν φαίνεται στο ευρώ, πρέπει να το κάνεις swipe στο επάνω μέρος από € σε $, την έχω πάθει έτσι...

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα λίγο και στο app της revult μήπως έχει γίνει το refund σε δολλάρια, αν έχει γίνει σε δολλάρια δεν φαίνεται στο ευρώ, πρέπει να το κάνεις swipe στο επάνω μέρος από € σε $, την έχω πάθει έτσι...

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το εχω κανει και αυτό. Γενικα τα κοίταξα ολα. Ισως κάτι παίζει με τις αλλαγες της revolut με τους τραπεζικούς λογαριασμούς της που εκανε. Anyway ξεφυγαμε offtopic.

Link to comment
Share on other sites

κανω αγορα απο 2 πωλητες και πληρωνω σε μια συναλλαγη (buy all). τραβαει κανονικα τα χρηματα απο την καρτα. ο ενας την στελνει οκ ενω βλεπω τη 2η εχει ακυρωθει και μου βγαζει αυτο "Please note that your order has been cancelled for security reason. We apologize if this has resulted in any inconvenience for you. ".

 

Στελνω μηνυμα στο πωλητη ρωταω αν την ακυρωσε και μου απανταει την ακυρωσε το alie γιατι δεν ειναι ασφαλης συναλλαγη.

Αν καταλαβε κανεις τιποτα ας μου λυσει και μενα την απορια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα ..Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σκέφτομαι για να αγοράσω το Mi note 3 από το Mi Global Store, τι παίζει με τους τρόπους αποστολής άμα βάλω τo AliExpress Standard Shipping θα περάσει από τελωνείο; Επίσης υπάρχει κάποιο site που να έχει Free Shipping και ας κάνει και 1-2 μήνες να έρθει και να μην περάσει τελωνείο η αυτά πλέον δεεεεν;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ..Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σκέφτομαι για να αγοράσω το Mi note 3 από το Mi Global Store, τι παίζει με τους τρόπους αποστολής άμα βάλω τo AliExpress Standard Shipping θα περάσει από τελωνείο; Επίσης υπάρχει κάποιο site που να έχει Free Shipping και ας κάνει και 1-2 μήνες να έρθει και να μην περάσει τελωνείο η αυτά πλέον δεεεεν;
Σου έγραψα και στο άλλο θέμα που ρώτησες.

Απέφυγε καλύτερα τέτοια αγορά από Αλι.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ..Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σκέφτομαι για να αγοράσω το Mi note 3 από το Mi Global Store, τι παίζει με τους τρόπους αποστολής άμα βάλω τo AliExpress Standard Shipping θα περάσει από τελωνείο; Επίσης υπάρχει κάποιο site που να έχει Free Shipping και ας κάνει και 1-2 μήνες να έρθει και να μην περάσει τελωνείο η αυτά πλέον δεεεεν;
Κατά 99% τελονειο γενικός από Ali παίρνεις ότι είναι κάτω από 20 ευρώ η κάτι ποιο ακριβό το οποίο δεν θα το βρεις αλλού και έτσι δεν σε νοιάζει το τελονειο
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράγγειλα μια μητρική πλακέτα για LG G2 D802 συνολική άξιας περίπου 30€, και ζήτησα να γράψουν πάνω στο δεμα 9.00€ όπως και έκαναν. Μου ηρθε ΑΕΡΑ....!!!;)

 

Picture0002.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, ειμαι καινουργιος εδω. Εχω κανει παραγγελια μια οθονη multimedia για αυτοκινητο με dhl και ειναι στο τελωνειο και μου ζητησαν αποδειξη για το ποσο κανει. Πως μπορώ να βρω απο το aliexpress απο αυτον που το αγορασα αποδειξη πληρωμης??? Αν τους στείλω αποδεικτικό από το e-Banking μου?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Να σε ρωτησω και κατι αλλο? αυτο που αγορασα το πληρωσα 230 ευρω με τα μεταφορικα. Μου είπαν για αυτα αν το εκτελωνισουν αυτοι ( κόστος 56.00 Ευρώ (για αποστολές με αξία 151,00-800,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) + Έξοδα Τελωνείου ) Ξερεις στο περιπου ποσο μπορουν να φτασουν επιπλεον τα εξοδα?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Να σε ρωτησω και κατι αλλο? αυτο που αγορασα το πληρωσα 230 ευρω με τα μεταφορικα. Μου είπαν για αυτα αν το εκτελωνισουν αυτοι ( κόστος 56.00 Ευρώ (για αποστολές με αξία 151,00-800,00 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών) + Έξοδα Τελωνείου ) Ξερεις στο περιπου ποσο μπορουν να φτασουν επιπλεον τα εξοδα?

 

Δε κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.

Για δέμα αξίας 230€ μαζί με τα μεταφορικά πληρώνεις ΦΠΑ 230x24%= 55,20€ συν 20€ τέλη. Σύνολο 75,20€.

Όλα αυτά, αν η αποστολή έχει γίνει με απλό ή συστημένο ταχυδρομείο. Αν η αποστολή έχει γίνει με courier τότε θα χρεωθείς επιπλέον έξοδα εκτελωνισμού καθώς και αποθήκευτρα απροσδιορίστου αξίας.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά βρήκα το κινητό που ήθελα Mi Note 3 στο Aliexpress σε μια πολυ καλη τιμη στο μαγαζί Mi Global Store όπου έχει την επιλογή τριγωνικής αποστολής από Κίνα Αγγλία και μετά από Αγγλία σε έμενα την έχει δοκιμάσει κανένας; ..υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο ;

http://prntscr.com/jf9wy6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το κινητό που ήθελα Mi Note 3 στο Aliexpress σε μια πολυ καλη τιμη στο μαγαζί Mi Global Store όπου έχει την επιλογή τριγωνικής αποστολής από Κίνα Αγγλία και μετά από Αγγλία σε έμενα την έχει δοκιμάσει κανένας; ..υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο ;

http://prntscr.com/jf9wy6

 

Σε σχόλια του αλί έχω διαβάσει ότι ισχύει. Αλλά προσωπική εμπειρία δεν εχω.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το κινητό που ήθελα Mi Note 3 στο Aliexpress σε μια πολυ καλη τιμη στο μαγαζί Mi Global Store όπου έχει την επιλογή τριγωνικής αποστολής από Κίνα Αγγλία και μετά από Αγγλία σε έμενα την έχει δοκιμάσει κανένας; ..υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο ;

http://prntscr.com/jf9wy6

Ναι, ψάχνουν το tracking και βλέπουν οτι ειναι τριγωνική αποστολή πλέον οπότε τα φορολογούν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...