Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρελαβα ενα προιον αξιας 60 δολαριων το οποιο σε σχεση με ενα αλλο που εχω ιδιο μοντελο/κωδικος εχει λιγοτερες δυνατοτητες.

Εστειλα μηνυμα στο καταστημα και τους ειπα για αυτα τα προβληματα, στην αρχη μου απανταγαν οτι δεν κανει αυτες τις λειτουργεις που τους ελαγα εγω και με τα πολλα εβγαλα βιντεο με τα δυο ιδια προιοντα οπου φαινετε οτι το δικο τους εχει λιγοτερες δυνατοτητες και μου ειπαν οτι αν εχω προβλημα να το επιστρεψω και να μου δωσουν πισω τα χρηματα μου. Εγω τους ειπα οτι δεν με συμφερει γιατι τα ταχυδρομεια εδω ειναι ακριβα. Τους ειπα να μου κανουν μερικη επιστροφη χρηματων το 50% δηλαδη 30 δολαρια και αυτοι θελουν να μου επιστρεψουν 10 δολαρια.

Με τα πολλα δεν βγαλαμε ακρη και ανοιξα dispute. Ζητησα μερικη επιστροφη τα μισα χρηματα και επελεξα να μην στειλω πισω το προιον.

Το καταστημα απαντησε και μου δινει ολα τα χρηματα πισω αρκει να επιστρεψω πισω το προιον. Νομιζω πως το καταστημα επελεξε να μου δωσει πληρη επιστροφη χρηματων γνωριζοντας οτι τα ταχυδρομεια ειναι ακριβα για να με φερει σε δυσκολη θεση

Το θεμα ειναι οτι το δεμα ειναι 1,8 κιλα και δεν ξερω αν αξιζει τα εξοδα που θα πληρωσω στο ταχυδρομειο.

Αν προχωρισω την υποθεση για να βγαλει το ali αποφαση υπαρχει περιπτωση να μου πει και το ali να στειλω πισω το δεμα ? Ειναι αυτο που δεν θελω. . Ας μου δωσει και λιγοτερη επιστροφη χρηματων το ali δεν εχω προβλημα. Το θεμα μου ειναι να μην μπω στη διαδικασια να πληρωσω ταχυδρομεια και να μπλεξω με επιστροφες.

 

Τι λετε να κανω ?

 

Ετσι την πάτησα και εγω(Με παπούτσια ) ....Το ali κατα 80% θα πει: επιστροφή του 20% (12 ευρω) απο την αξια του προϊόντος Η πλήρης επιστροφή χρημάτων αν στείλεις το δεμα πισω. Φυσικά δεν αξίζει γιατι θα σε πάρει κανα 20ρικο τα ΕΛΤΑ .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστω για της απαντησεις :)

 

Νομίζω ότι αν το προιόν σου 1. είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές που πουλάει και εξηγεί το κατάστημα στην σελίδα του μόνο να το επιστρέψεις μπορείς. 2. Αν σου πούλησαν κατι που είναι αντιγραφή και όχι γνησιο και μπορείς να το αποδείξεις τοτε θα πάρεις όλο το ποσό χωρίς να το επιστρέψεις. 3. σε κάθε άλλη περίπτωση μονο να το επιστρέψεις μπορείς.

Εγω επεμενα οτι ειναι ελατωματικο προιον

Ετσι την πάτησα και εγω(Με παπούτσια ) ....Το ali κατα 80% θα πει: επιστροφή του 20% (12 ευρω) απο την αξια του προϊόντος Η πλήρης επιστροφή χρημάτων αν στείλεις το δεμα πισω. Φυσικά δεν αξίζει γιατι θα σε πάρει κανα 20ρικο τα ΕΛΤΑ .

Δηλαδη σου εδωσε 2 επιλογες το ali για να επιλεξεις οτι θες εσυ ?

Δεν ειναι να χαλαω και εγω κανα 20ρικο :(

 

Επισης αν πει το ali να το στειλω πισω χωρις καμια αλλη επιλογη, μπορω να <<ακυρωσω>> και να κρατησω το προιον χωρις να παρω καμια επιστροφη χρηματων και χωρις επιπτωσεις στο ''λογαριασμο'' μου στο site ?

 

Και παλι ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για της απαντησεις :)

 

 

Εγω επεμενα οτι ειναι ελατωματικο προιον

 

Δηλαδη σου εδωσε 2 επιλογες το ali για να επιλεξεις οτι θες εσυ ?

Δεν ειναι να χαλαω και εγω κανα 20ρικο :(

 

Επισης αν πει το ali να το στειλω πισω χωρις καμια αλλη επιλογη, μπορω να <<ακυρωσω>> και να κρατησω το προιον χωρις να παρω καμια επιστροφη χρηματων και χωρις επιπτωσεις στο ''λογαριασμο'' μου στο site ?

 

Και παλι ευχαριστω

 

Εσυ μπορει να επιμενεις οτι θες. Αμα μπορεις να το αποδειξεις ζητα ολα τα λεφτα σου πισω και θα τα παρεις. Αμα δεν μπορεις να το αποδειξεις δεν θα παρεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε,πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.

Λοιπόν το θετικό κατά την γνώμη μου το Ali το θεωρώ για μικρό αγορές και όχι μόνο καλύτερο από eBay,έχει γίνει βελτίωση σε πολλά σημεία.

Για μένα το έχω πρώτη επιλογή και αρκετά φτηνό σε σχέση με αντιπάλους. Αυτά....

 

Αν δεις εδώ και πιο παλιά με τα cc η κάρτα αυτή μας άνοιξε το δρόμο για αγορές από Ali.

Έτσι με αυτήν δουλευεις ξεγνιαστα εκεί,μόνο πρόσεχε σαν πρώτη φορά την ποιότητα του πωλητή.

Εκανα 2 αγορες που ηθελα χτες με καρτα revolut!

Ελπιζω να ειναι ολα οκ!

Εχω συνηθισει το ebay, αλλα το ali με φανηκε πολυ πιο απλο!

Ποσο % και πανω θεωρειται αξιοπιστος ο πωλητης?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 αγορες που ηθελα χτες με καρτα revolut!

Ελπιζω να ειναι ολα οκ!

Εχω συνηθισει το ebay, αλλα το ali με φανηκε πολυ πιο απλο!

Ποσο % και πανω θεωρειται αξιοπιστος ο πωλητης?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Ναι, ειναι πιο απλο, ειδικα αν τους ...εχεις αφησει την καρτα σου και δεν την πληκτρολογεις καθε φορα.

Τωρα για την βαθμολογια των πωλητων, οπως θα εχεις δει ολοι εχουν σχεδον αριστα!

Οποτε κοιτα για πανω απο 98 σε συνδοιασμο ομως με τα ριβιους και τον λογο που καποιος βαθμολογησε χαμηλα. Πχ καθυστερηση ταχυδρομειου, οποτε δεν ευθυνεται παντα το μαγαζι. Κοιτα επισης, ποσο παλιο ειναι το μαγαζι στο Αλι καθως και ποσα κοματια εχει πουλησει απο το προιον που θες.

Αυτα εν συντομια. Αλλωστε εσυ εισαι αρκετα εμπειρος.:)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 αγορες που ηθελα χτες με καρτα revolut!

Ελπιζω να ειναι ολα οκ!

Εχω συνηθισει το ebay, αλλα το ali με φανηκε πολυ πιο απλο!

Ποσο % και πανω θεωρειται αξιοπιστος ο πωλητης?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Άσχετα με την βαθμολογία του πωλητή να διαβάζεις τα σχολια των αγοραστών και να επικοινωνείς με τον πωλητή πριν αγοράσεις για να έχεις κρίση στο πόσο γρηγορα ανταποκρίνεται η ποσο καλά μπορεις να συνεννοηθείς με τον πωλητή

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, έκανα μια αγορά από το alliexpres με την κάρτα revolut και ενώ το ποσό μου αφαιρέθηκε και μου ήρθε μήνυμα ότι το προϊόν στάλθηκε μετά από 20 μέρες περίπου έλαβα μήνυμα ότι δεν πληρώθηκε ο πωλητής τα χρήματα όμως δεν επεστράφησαν στην κάρτα μου .... τι έκανα λάθος και τι κάνω τώρα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, έκανα μια αγορά από το alliexpres με την κάρτα revolut και ενώ το ποσό μου αφαιρέθηκε και μου ήρθε μήνυμα ότι το προϊόν στάλθηκε μετά από 20 μέρες περίπου έλαβα μήνυμα ότι δεν πληρώθηκε ο πωλητής τα χρήματα όμως δεν επεστράφησαν στην κάρτα μου .... τι έκανα λάθος και τι κάνω τώρα

 

Τι ακριβος σε εβγαλε; Στειλε μας ωστε να δουμε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα Ολυμπιακού,

Παραγγελία σας Νο ########### ακυρώθηκε επειδή η πληρωμή δεν έγινε πριν από 13 Απρ, 2016 2:37. Αν θέλετε ακόμα να αγοράσετε αυτό το στοιχείο, παρακαλώ να αλλάξετε τη σειρά σε AliExpress.com . και μου είχαν στείλει το παρακάτω Αυτή είναι μια ειδοποίηση μέσω e-mail για να σας ενημερώσουμε ότι η παραγγελία σας . ###################### έχει αποσταλεί από τον πωλητή στο 24/03/2016 17:21 . Σας συμβουλεύουμε να επικοινωνήσετε με τον πωλητή για πληροφορίες αποστολής.

 

Η Αγορά Προστασία της τάξης . ############## θα λήξει στις 13/5/2016 17:21 .

Link to comment
Share on other sites

πως κανω εγγραφη σε αυτο το σαιτ ρε παιδια;;

πατωντας το Join με πεταει εδω:

https://login.aliexpress.com/join/buyer/wholesaleJoin.htm?current=aliexpress

 

Απο τον υπολογιστη δοκιμαζω..

πρεπει να βαλω εφαρμογη στο κινητο;;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

πως κανω εγγραφη σε αυτο το σαιτ ρε παιδια;;

πατωντας το Join με πεταει εδω:

https://login.aliexpress.com/join/buyer/wholesaleJoin.htm?current=aliexpress

 

Απο τον υπολογιστη δοκιμαζω..

πρεπει να βαλω εφαρμογη στο κινητο;;

 

 

Βγαλε το AdBlock ή οποιο παρομοιo εχεις και voila ! ! ! ! !

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, έκανα μια αγορά από το alliexpres με την κάρτα revolut και ενώ το ποσό μου αφαιρέθηκε και μου ήρθε μήνυμα ότι το προϊόν στάλθηκε μετά από 20 μέρες περίπου έλαβα μήνυμα ότι δεν πληρώθηκε ο πωλητής τα χρήματα όμως δεν επεστράφησαν στην κάρτα μου .... τι έκανα λάθος και τι κάνω τώρα

το λαθος που εκανες ηταν η revolut...μπορουσες να το παρεις με ελληνι

κη πιστωτικη...εδω και ενα μηνα ειναι εφικτο :)

Link to comment
Share on other sites

το λαθος που εκανες ηταν η revolut...μπορουσες να το παρεις με ελληνι

κη πιστωτικη...εδω και ενα μηνα ειναι εφικτο :)

 

εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την revolut όσο για την πιστωτική δεν θέλω να μπλέκω άρα δεν ασχολούμαι. αλλά μπορείς να βγάλεις viva wallet ή να βγάλεις την American Express από την Alpha Bank είναι χρεωστική κάρτα και οι δυο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για της απαντήσεις σας ....επικοινώνησα με των πωλητή και με ενημέρωσε ότι η παραγγελία είναι είδη στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 αγορές. Και στις 2 εχω τρακιν ναμπερ. ςδω και 3 μερες τις εχουν στειλει και το tn της καθε μιας δε βρίσκει κατι. Να ανησυχω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 αγορές. Και στις 2 εχω τρακιν ναμπερ. ςδω και 3 μερες τις εχουν στειλει και το tn της καθε μιας δε βρίσκει κατι. Να ανησυχω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Μετα τις 10 μερες να ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 αγορές. Και στις 2 εχω τρακιν ναμπερ. ςδω και 3 μερες τις εχουν στειλει και το tn της καθε μιας δε βρίσκει κατι. Να ανησυχω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Αν είναι μικρής αξίας συνήθως το tr Number που δίνουν δεν ισχύει επειδή δε συμφέρε αλλά τα σστέλνουν. Εγώ θα έλεγα μην ανησυχείς αλλά να κοιτάς το χρόνο που σου δίνει το aliexpress για παράδοση.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το AdBlock ή οποιο παρομοιo εχεις και voila ! ! ! ! !

 

ΣΩΣΤΟΣΜ φιλε! σε ευχαριστω..

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

τελικα και τα 2 τρακιν λειτουργουν απο χθες!

το ενα ηταν φρι, ομως για το αλλο πληρωσα

 

Sent from my V967S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκανα μια παραγγελια ενος κινητου απο ali express την οποια πληρωσα μεσω western union 27/3.. εδω και 4 μερες ειναι στο despatched to overseas αλλα πριν λιγο μου ηρθε mail απο ali Your Order No. 74######### has been cancelled because payment was not made before 18 Apr 2016 04:27. If you would still like to buy this item, please reorder it at AliExpress.com.. τι να κανω??

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε μ μπορεις να μου πεις τι σου ειπε ο πωλητης γιατι μου ηρθε το ιδιο mail και μενα ενω το περιμενω να ερθει απο μερα σε μερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε Κώστα Ολυμπιακού,

Παραγγελία σας Νο ########### ακυρώθηκε επειδή η πληρωμή δεν έγινε πριν από 13 Απρ, 2016 2:37. Αν θέλετε ακόμα να αγοράσετε αυτό το στοιχείο, παρακαλώ να αλλάξετε τη σειρά σε AliExpress.com . και μου είχαν στείλει το παρακάτω Αυτή είναι μια ειδοποίηση μέσω e-mail για να σας ενημερώσουμε ότι η παραγγελία σας . ###################### έχει αποσταλεί από τον πωλητή στο 24/03/2016 17:21 . Σας συμβουλεύουμε να επικοινωνήσετε με τον πωλητή για πληροφορίες αποστολής.

 

Η Αγορά Προστασία της τάξης . ############## θα λήξει στις 13/5/2016 17:21 .

 

φιλε μ μπορεις να μου πεις τι σου ειπε ο πωλητης γιατι μου ηρθε το ιδιο mail και μενα ενω το περιμενω να ερθει απο μερα σε μερα

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πως μπορω να πληρώσω των πωλητή σε αυτο το site? εκανα απόπειρα να πληρώσω μεσω visa αλλα με σταμάτησε.... :\

Μήπως σε μπλοκαραν τα capital control?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

επειδή ήμουν εκτος Ελλαδας για κάποιους μήνες, δεν ξέρω τι επιτρέπουν και τι οχι, ποτε επιτρέπουν να πληρώσουμε με κάρτα και πότε οχι κλπ να σου πω την αλήθεια.... :p :D

και πως πληρώνουμε σε αυτο το site?

Link to comment
Share on other sites

επειδή ήμουν εκτος Ελλαδας για κάποιους μήνες, δεν ξέρω τι επιτρέπουν και τι οχι, ποτε επιτρέπουν να πληρώσουμε με κάρτα και πότε οχι κλπ να σου πω την αλήθεια.... :p :D

και πως πληρώνουμε σε αυτο το site?

 

Καλα, ησουνα μηνες εκτος Ελλαδος και μια καρτα εξωτερικου δεν εχεις;

Τι καθεσε και παιδευεσε?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μεσα σε 4 λαμαρίνες στην μέση του ωκεανού δεν πολύ χρειάζεται κάποια κάρτα :D

 

με το WebMoney γίνεται δουλειά ή και με αυτο θα με κόψει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...